بهترین فیلم های دنباله دار سینما ؛ از فیلم های دنیای مارول تا ماتریکس

برترین فیلم های دنباله دار / بهترین فیلم های دنباله دار
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بهترین فیلم های دنباله دار سینما را می‌شناسید؟ مجموعه فیلم های دنباله دار اغلب فیلم‌های محبوب و پرطرفداری هستند که به صورت چندین سری ساخته می‌شوند. برای مثال می‌توانیم فیلم‌های جیمز باند، فیلم‌های هری پاتر و فیلم‌های اونجرز را نام ببریم. در این مقاله با 13 فیلم سینمایی دنباله دار پرفروش تاریخ آشنا می‌شویم.

فیلم های دنباله دار سینما معمولا به دلیل استقبال گسترده و محبوبیت بسیار در میان مخاطبان به صورت دنباله‌دار و در چندین قسمت ساخته می‌شوند. در سینمای جهان نیز فیلم‌های منتخب و محبوب بسیاری وجود دارد که بنا بر دلایل مختلف، دارای چندین قسمت هستند که در طول چندین سال ساخته شده‌اند. فیلم های دنباله دار سینما در ذهن و قلب مخاطب جای می‌گیرند و اغلب در زمان اکران نیز با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو می‌شوند و فروش خوبی دارند. در ادامه این مقاله بهترین فیلم های دنباله دار سینما در جهان را به شما معرفی می‌کنیم. با پلازا همراه باشید.

بهترین فیلم های دنباله دار سینما

در این بخش مروری بر بهترین فیلم های دنباله دار سینمای جهان خواهیم داشت.

1. مجموعه فیلم‌های مارول – Marvel

فیلم های دنباله دار فانتزی / فیلم سینمایی دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 28
 • میزان فروش جهانی: 26,650,207,229 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Avengers: Endgame

معرفی بهترین فیلم های سینمایی دنباله دار را با فیلم‌های محبوب و دوست‌داشتنی مارول آغاز می‌کنیم. دنیای سینمایی مارول (MCU)، ساخت فیلم‌های سینمایی را از سال 2008 با فیلم Iron Man آغاز کرد. تاکنون 28 فیلم سینمایی MCU اکران شده که همه آنها به نوعی با هم مرتبط هستند. هرچند در برخی موارد، همانند فیلم های مجموعه دار اونجرز، این رشته اتصال محسوس‌تر است.

در مجموع تماشای فیلم های دنباله دار مارول ترتیب خاصی می‌طلبد. شما می‌توانید این بهترین دنباله های تاریخ سینما را خیلی ساده بر اساس سال ساخت، و یا براساس خط داستانی آنها دنبال کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترتیب تماشای فیلم های سینمایی دنباله دار مارول به این مقاله از پلازا مراجعه کنید.

2. فیلم های سینمایی دنباله دار جنگ ستارگان – Star Wars

فیلم های دنباله دار فانتزی جنگ ستارگان / فیلم های دنباله دار اکشن / مجموعه فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 12
 • میزان فروش جهانی: 10,315,843,646 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: The Force Awakens

یکی از محبوب‌ترین و بهترین فیلم های دنباله دار جهان که طرفداران بی‌شماری هم دارد، مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان است. این مجموعه کار خود را با اکران اولین فیلم در سال 1977 آغاز کرد. فیلم های مجموعه دار Star Wars شامل 3 مجموعه سه‎‌گانه به عنوان هسته اصلی فرنچایز، و سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی دیگر به عنوان اسپین‌آف مجموعه است. مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان از بهترین دنباله های تاریخ سینما هستند که امیدواریم ساخت آنها همچنان ادامه یابد.

3. مجموعه فیلم های مرد عنکبوتی – Spider Man

 • تعداد فیلم‌ها: 12
 • میزان فروش جهانی: 9,785,572,938 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: No Way Home

فیلم مرد عنکبوتی یک فیلم اکشن و ابر قهرمانی است که از فیلم های دنباله دار سینما محسوب می‌شود. این عنوان در طول چندین سال توانست به یک فیلم ماندگار و پرطرفدار تبدیل شود. این فیلم بر اساس شخصیت مرد عنکبوتی کمپانی مارول کامیکس ساخته شده است. داستان فیلم مرد عنکبوتی درباره پسری به نام پیتر پارکر است که یک عنکبوت رادیواکتیو شده او را نیش می‌زند و پس از آن بدن او دچار جهش ژنتیکی می‌شود و توانایی‌های خارق‌العاده‌ای بدست می‌آورد. پیتر پس از دیدن توانایی‌های عجیبش، نام خود را مرد عنکبوتی می‌گذارد و از این قدرت منحصربه‌فرد برای رسیدن به اهداف مختلف استفاده می‌کند.

تاکنون 3 بازیگر، توبی مگوایر، اندرو گارفیلد و تام هالند، بازیگر نقش مردعنکبوتی در فیلم‌های این مجموعه بوده‌اند. تاکنون 12 فیلم با محوریت مرد عنکبوتی ساخته شده و جدیدترین فیلم های مجموعه دار مرد عنکبوتی، فیلم‌های جان واتس با بازی تام هالند است. آخرین قسمت این مجموعه، فیلم Spider-Man: No Way Home به تازگی اکران شده است.

4. فیلم های دنباله دار فانتزی دنیای جادوگری رولینگ – J.K. Rowling Wizarding World

فیلمهای دنباله دار هری پاتر / بهترین دنباله های تاریخ سینما / بهترین فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 11
 • میزان فروش جهانی: 9,646,824,801 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

هری پاتر نامی آشنا برای دوست‌داران فیلم‌های فانتزی است. جی کی رولینگ (J. K. Rowling) با خلق یک دنیای جادوگری محبوب و مهیج، برای همیشه نام خود را در تاریخ جاودانه کرد. این فرنچایز با اکران فیلم دنباله دار هری پاتر و سنگ جادو در سال 2001 آغاز شد. فیلم های دنباله دار فانتزی هری پاتر با 8 فیلم در سال 2011 به کار خود پایان دادند اما این پایان دنیای رولینگ نبود.

جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها، در ادامه و به عنوان پیش‌درآمدی بر داستان‌های هری پاتر از سال 2016 روانه سینماها شدند. فیلم سینمایی دنباله دار جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها، و دنباله آن با نام جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد به ترتیب در سال‌های 2016 و 2018 کران شدند. قسمت سوم این فیلم های جدید مجموعه دار با نام جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور نیز در 15 آوریل 2022 (26 فروردین 1401) اکران خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیلم های دنباله دار دنیای جادوگری، از بهترین فیلم های چند قسمتی جهان ، به مقاله معرفی فیلم‌های هری پاتر و مقاله آخرین اخبار درباره فیلم جانوران شگفت‌انگیز 3 مراجعه کنید.

5. فیلم های دنباله دار جیمز باند – James Bond

فیلم های سینمایی دنباله دار James Bond / بهترین دنباله های تاریخ سینما / بهترین فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 27
 • میزان فروش جهانی: 7,832,954,730 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Skyfall

فیلم های اکشن دنباله دار جیمز باند یکی دیگر از بهترین فیلم های دنباله دار هستند که بیست‌وپنجمین قسمت آن، به نام No Time to Die، به تازگی اکران شده است. فیلم های مجموعه ای جیمز باند کار خود را از سال 1962 با اکران فیلم Dr. No آغازکردند. داستان این فیلم‌های جاسوسی حول محور جیمز باند، مامور مخفی سازمان MI6 با نام 007 روایت می‌شود. فیلم‌های جیمز باند از طولانی‌ترین و بهترین فیلم های دنباله دار تاریخ سینما هستند. تاکنون 7 نفر ایفاگر نقش جیمز باند بوده‌اند که آخرین آنها بازیگر محبوب انگلیسی، دنیل کریگ (Daniel Craig) بود.

برای آشنایی با همه فیلم‌ها و بازیگران فیلم های مجموعه دار جیمز باند، به این مقاله مراجعه کنید.

6. مجموعه فیلم‌های سریع و خشن – Fast & Furious

Fast & Furious / فیلم های دنباله دار اکشن / مجموعه فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 10
 • میزان فروش جهانی: 6,620,181,780 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Furious 7

مجموعه سریع و خشن یکی از بهترین فیلم های دنباله دار اکشن است که بیش از هرچیز بر مسابقات خیابانی، دزدی، جاسوسی و مسائل خانوادگی تمرکز دارد. این فرنچایز شامل فیلم‌های کوتاه، سریال‌های تلویزیونی، فیلم‌‌های سینمایی، بازی‌های ویدئویی و برنامه‌‌های زنده است.

فیلم های چند قسمتی سریع و خشن کار خود را از سال 2001 با فیلم The Fast and the Furious آغاز کردند. آخرین فیلم اکران‌شده این مجموعه نیز فیلم F9 بود که در این مقاله بیشتر با آن آشنا می‌شوید. تا به الان ساخت 2 دنباله دیگر، برای اکران در سال‌های 2023 و 2024، و همچنین ساخت دو اسپین‌آف برای این مجموعه فیلم های دنباله دار تائید شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مجموعه فیلم های دنباله دار اکشن به این مقاله مراجعه کنید.

7. فیلم های دنباله دار سرزمین میانه- Middle Earth

بهترین فیلم های ادامه دار زمین میانه Middle Earth / فیلم های چند قسمتی / مجموعه فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 7
 • میزان فروش جهانی: 5,953,077,710 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: The Lord of the Rings: The Return of the King

ارباب حلقه‌ها بدون شک یکی از جذاب‌ترین و بهترین فیلم های دنباله دار است. این فیلم در ژانر فانتزی، علمی تخیلی و حماسی ساخته شده است و قسمت اول آن تحت عنوان The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring شناخته می‌شود. با موفقیت این فیلم های مجموعه دار ، پیتر جکسون کارگردان اثر، تصمیم گرفت سه‌گانه هابیت را نیز بسازد. اولین قسمت فیلم‌های هابیت در سال 2012 به روی پرده رفت و با استقبال بی‌نظیری روبرو گشت. فرنچایز سرزمین میانه طرفداران بی‌شماری دارد و این امر سبب شده که ساخت سریال این مجموعه نیز آغاز شود. اگر به اخبار این فرنچایز علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم 3 مقاله روبرو، یعنی مقاله معرفی فیلم‌های ارباب حلقه‌ها، معرفی فیلم‌های هابیت، و آخرین اخبار سریال ارباب حلقه‌ها را از دست ندهید.

8. فیلم های دنباله دار دی‌سی – DC

فیلم سینمایی دنباله دار DC / فیلم های چند قسمتی / مجموعه فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 10
 • میزان فروش جهانی: 5,818,847,432 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Aquaman

پس از مارول، این بار به سراغ دنیای توسعه‌یافته دی‌سی (DCEU) می‌رویم. کمپانی DC کار خود را در زمینه فیلم های مجموعه دار با فیلم Man of Steel در سال 2013 آغاز کرد. این مجموعه شامل 10 فیلم است که آخرین آن،  فیلم The Suicide Squad در سال 2021 اکران شد. کمپانی DC قصد دارد حوزه فعالیت خود را به سمت سریال‌ها نیز گسترش دهد و اولین سریال DC، یعنی سریال پیس‌میکر به تازگی منتشر شده است.

9. مجموعه انیمیشن‌های من نفرت‌انگیز – Despicable Me

Despicable Me / بهترین انیمیشن های دنباله دار / بهترین فیلم های دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 4
 • میزان فروش جهانی: 3,708,073,676 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Monions

آثار دنباله‌دار فقط شامل فیلم‌ها نمی‌شوند. ما انیمیشن‌های دنباله‌دار بسیاری داریم که طی سال‌ها توانسته‌اند دل منتقدین و بینندگان را ببرند. یکی از معروف‌ترین و بهترین انیمیشن های دنباله دار ، مجموعه من نفرت‌انگیز است. این مجموعه بر یک ابرشرور اصلاح‌شده به نام گرو، که بعدها پدر، همسر و مامور مخفی می‌شود، و مینیون‌های زردرنگ او متمرکز است.

فیلم سینمایی دنباله دار Despicable Me که رد سال 2010 اکران شد، اولین قسمت این مجموعه است. تاکنون 2 دنباله برای این انیمیشن ساخته شده و چهارمین قسمت نیز در سال 2024 اکران خواهد شد. دو فیلم سینمایی نیز به عنوان پیش‌درآمدی بر انیمیشن من نفرت‌انگیز ساخته شده‌اند، انیمیشن Minions 2015 و انیمیشن Minions: The Rise of Gru 2022.

10. مجموعه فیلم های دنباله دار جومانجی – Jumanji

فیلم های کمدی دنباله دار جومانجی / بهترین فیلم های چند قسمتی جهان / فیلم سینمایی دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 4
 • میزان فروش جهانی: 2,089,296,296 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Jumanji: Welcome to the Jungle

در معرفی برترین فیلم های دنباله دار به فیلم های دنباله ‌دار کمدی و ماجراجویانه جومانجی می‌رسیم. فیلم های کمدی دنباله دار جومانجی از سال 1995 با فیلم Jumanji معرفی شدند. این مجموعه شامل 4 فیلم است که آخرین آن در سال 2019، فیلم Jumanji: The Next Level، اکران شد. ساخت قسمت پنجم نیز تائید شده است. داستان این مجموعه فیلم با حضور افراد مختلفی روایت می‌شود که در یک بازی تسخیرشده گیر می‌افتند. آنها باید با عبور از مراحل دشوار و خطرناک بازی، آن را به پایان برسانند تا بتوانند از آن خارج شوند.

11. فیلم های دنباله دار گودزیلا – Godzilla

فیلم های دنباله دار فانتزی گودزیلا / فیلم های دنباله دار ترسناک / فیلم سینمایی دنباله دار

 • تعداد فیلم‌ها: 36
 • میزان فروش جهانی: 2,567,359,971 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: Godzilla 2014

اگر در میان بهترین فیلم های دنباله دار به دنبال فیلم‌های ترسناک هستید، بالاخره نوبت شما رسید. فیلم های دنباله دار ترسناک گودزیلا از قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین فیلم های مجموعه دار هستند که پخش آنها از سال 1954 با فیلم گودزیلا آغاز شد. این مجموعه شامل 36 فیلم است و آخرین قسمت آن، فیلم Godzilla vs. Kong در سال 2021 اکران شد.

12. مجموعه فیلم های ماتریکس – The Matrix

دانلود بهترین فیلم های سینمایی دنباله دار The Matrix ماتریکس /بهترین دنباله های تاریخ سینما / مجموعه فیلم های دنباله دار

همچنین بخوانید :
 • تعداد فیلم‌ها: 4
 • میزان فروش جهانی: 1,792,393,027 میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم مجموعه: The Matrix Reloaded

ماتریکس نیز یکی از بهترین فیلم های دنباله دار اکشن محسوب می‌شود که در ژانر علمی تخیلی ساخته شده است. این فیلم در زمان اکران فروش بسیار خوبی داشت و توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد. فیلم ماتریکس برنده چهار جایزه اسکار، برنده دو جایزه بفتا و همچنین برنده دو جایزه ساترن شد. ماتریکس جزء 20 فیلم برتر بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای دنیا شناخته می‌شود. برای تماشای تریلر و کسب آخرین اخبار و اطلاعات در مورد فیلم ماتریکس 4 نیز می‌توانید به این مقاله از پلازا مراجعه کنید.

داستان فیلم ماتریکس روایتگر داستان زندگی مردی به نام «توماس اندرسون» است که فردی دو شخصیتی است. او روزها به عنوان یک برنامه‌نویس در یک شرکت کار می‌کند و شب‌ها با نام «نئو» به عنوان هکر فعالیت می‌کند. او چندی بعد با هکری به نام «مورفیوس» آشنا می‌شود که زندگی او را دستخوش تغییر قرار می‌دهد.

13. مجموعه فیلم‌های زامبی

Dawn of the Dead / فیلمهای زامبی دنباله دار / بهترین فیلم های دنباله دار

اگر از طرفداران فیلم‌های ترسناک باشید، احتمالا در این لیست به دنبال فیلمهای زامبی دنباله دار هستید. یکی از بهترین آثار این ژانر، فیلم سینمایی دنباله دار طلوع مردگان (Dawn of the Dead) محصول سینمای ایتالیا در سال 1978 است. این فیلم تاثیرات یک آخرالزمان زامبی بر جامعه را نشان می‌دهد. در اینجا می‌بینیم که پدیده‌ای ناشناس سبب زنده شدن مردگانی می‌شود که با گوشت انسان تغذیه می‌کنند.

این فیلم چهار دنباله رسمی دارد که با فیلم Day of the Dead در سال 1985 آغاز شد. همچنین فیلم Zombie 2 در سال 1979 نیز به عنوان دنباله غیررسمی این اثر شناخته می‌شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله بهترین فیلم های دنباله دار سینما را به شما معرفی کردیم. شما تاکنون کدامیک از فیلمهای برتر ادامه دار معرفی شده در این مقاله را تماشا کردید؟ لطفا نظرات خود را در بخش ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

اخبار دنباله فیلم های ادامه دار را از کجا پیدا کنیم؟

با سرچ عباراتی چون فیلم های دنباله دار و یا بهترین چندگانه های سینما در اینترنت، می‌توانید از آخرین اخبار و اطلاعات مربور به فیلم های مجموعه دار باخبر شوید.

اولین فیلم دنباله دار تاریخ سینما کدام است؟

اولین فیلم دنباله دار تاریخ سینما فیلم The Birth of Nation بود که در سال 1915 به نمایش درآمد. دنباله آن با، فیلم The Fall of Nation، یک سال بعد در سال 1916به روی پرده رفت.

[yop_poll id=”17″]
پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
نیما
.
08 مهر 1399، 22:55
پاسخ
1
1
واقعا جای هری پاتر بین این ها خالیه
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401