بهترین پادکست موسیقی ؛ معرفی بهترین پادکست های موزیک ایرانی و خارجی

بهترین پادکست موسیقی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آیا به دنبال بهترین پادکست موسیقی می‌گردید؟ بسیاری از افراد برای گذراندن وقت و همچنین افزایش اطلاعات، بهترین پادکست های موزیک را گوش می‌کنند. با ما همراه باشید تا در کنار هم با فهرست بهترین پادکست اهنگ ایرانی و خارجی آشنا شویم.

گوش دادن به موسیقی تجربه فوق‌العاده‌ای است. وقتی به موسیقی گوش می‌دهیم، حسی در ما ایجاد می‌شود که غیرقابل توصیف است. همین مورد درباره پادکست های موسیقی نیز صادق است. پادکست مجموعه‌ای از فایل‌های صوتی است که از طریق اینترنت در اختیار شنوندگان قرار می‌گیرد. معمولا پادکست‌ها یک یا چند میزبان دارند که داستان، خبر یا گفت‌وگوهای آن پادکست را هدایت می‌کنند. یک پادکست خوب موسیقی نه تنها به درک شما از یک هنرمند، آهنگ و یا شعر کمک می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد در یک ساعت یا کمتر دانش موسیقی خود را افزایش دهید. بهترین پادکست های موزیک، انواع موضوعات را پوشش می‌دهند؛ از محبوب‌ترین آهنگ‌های مورد علاقه هنرمندان گرفته تا تحلیل آهنگ‌هایی که آن‌ها را هزاران بار گوش داده‌اید. در این مقاله از پلازا به معرفی بهترین پادکست های موزیک فارسی و انگلیسی می پردازیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بهترین پادکست های اهنگ ایرانی

در سال‌های اخیر، پادکست فارسی موسیقی مورد توجه و استقبال شنوندگان فارسی‌زبان قرار گرفته است. به همین دلیل در در ادامه به معرفی فهرست بهترین پادکست موسیقی ایرانی می‌پردازیم و لینک این پادکست‌ها در Castbox را در اختیارتان قرار می‌دهیم. امیدواریم از گوش دادن به بهترین پادکست های اهنگ ایرانی لذت ببرید.

1. پادکست مترونوم – Metronom، بهترین پادکست موسیقی

بهترین پادکست اهنگ

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 50 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 22.4 هزار نفر

از جمله بهترین پادکست های موزیک فارسی، پادکست مترونوم است که به بررسی موسیقی ایرانی و آهنگ‌های معروف فارسی می‌پردازد. پادکست Metronom همچنین درباره چگونگی ساخت آهنگ‌های معروف فارسی از گذشته تا به امروز صحبت می‌کند. درحال حاضر، 28 قسمت از این پادکست منتشر شده و در این قسمت‌ها، آهنگ‌های معروف و جاودانه‌ای همچون مرغ سحر، ای ایران، شهزاده رویا و… مورد بررسی قرار گرفته‌اند. همچنین علاوه بر توضیحات جامعی که در خود پادکست داده می‌شود، در بخش نوشتاری هر قسمت نیز چکیده‌ای از آنچه در آن قسمت گفته می‌شود همچون سال ساخت آهنگ، سازندگان، موضوع آهنگ و… را برایتان شرح می‌دهد.

لینک پادکست مترونوم در کست‌باکس

2. پادکست رادیو دیو – Radio Deev

بهترین پادکست های موزیک

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود یک ساعت
 • دنبال کننده در کست باکس: 181.5 هزار نفر
همچنین بخوانید :

پادکست رادیو دیو نیز در فهرست بهترین پادکست های موسیقی پلازا قرار دارد و یک مجله شنیداری درباره موسیقی و فرهنگ و هنر است. هر قسمت از این پادکست، ترکیبی از ادبیات و موسیقی است که شما را جذب خود می‌کند. یکی از نکات مثبت این پادکست نسبت به پادکست مترونوم این است که در قسمت‌های مختلف آن، نه تنها به موسیقی ایرانی پرداخته شده، بلکه درباره آهنگ‌های معروف و ماندگار جهان نیز صحبت شده است. هم‌اکنون این پادکست دارای 37 قسمت است و موضوعاتی همچون به بهشت می‌ماند هورامان، رقصی برای آرژانتین، به تهران گوش می‌کنید و بسیاری موضوعات جذاب دیگر را شامل می‌شود.

لینک پادکست رادیو دیو در کست‌باکس

3. پادکست پلی ‌لیست – Playlist

بهترین پادکست های موزیک فارسی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 1 ساعت
 • دنبال کننده در کست باکس: 454.4 هزار نفر

داشتن پلی‌لیستی از موسیقی‌های ایرانی و خارجی که به‌روزرسانی نیز می‌شوند، قطعا خواسته تمام طرفداران موسیقی است. پادکست پلی‌لیست این خواسته شما را به صورت تمام و کمال برآورده می‌کند و از این نظر بهترین پادکست موسیقی محسوب می‌شود. هر قسمت از این پادکست شامل موسیقی‌هایی است که از نظر سبک، خالق اثر، دوره تاریخی، تِم آهنگ و… شبیه به هم هستند و نیز توسط کاربران انتخاب شده‌اند. علاوه براین، بهترین آهنگ‌های خوانندگان مختلف ایرانی و خارجی جمع‌آوری شده و در قسمت‌های مختلف پادکست پلی‌لیست قرار دارد. از جمله قسمت‌های این پادکست، پلی‌لیست ورزشی، پلی‌لیست لایو خوانندگان، پلی‌لیست پرواز همای، اسپانیایی و… است.

لینک پادکست پلی لیست در کست‌باکس

4. پادکست آلبوم – Album بهترین پادکست موسیقی

پادکست فارسی موسیقی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 1 ساعت و نیم
 • دنبال کننده در کست باکس: 44.9 هزار نفر
همچنین بخوانید :

یکی دیگر از بهترین پادکست های اهنگ فارسی در فهرست پلازا، پادکست آلبوم است. در این پادکست موسیقی ایرانی، درباره آلبوم‌های مختلف موسیقی نقد و صحبت می‌شود و علاوه بر معرفی آلبوم‌ها و موسیقی‌های جدید افراد معروف، به معرفی موسیقی آرتیست‌های جدید و کمتر شناخته شده نیز می‌پردازد. این پادکست شما را با سبک‌های مختلف موسیقی ایرانی و خارجی آشنا می‌کند و در کنار گوش دادن به موسیقی آن‌ها، اطلاعاتی نیز درباره هر یک از این آهنگ‌ها به شما ارائه می‌دهد. در حال حاضر 39 قسمت از این پادکست منتشر شده و شامل موضوعاتی مانند شاید فردایی نباشد، این آخرین بدرود است، پلکانی به سوی بهشت و… است. همچنین در بخش نوشتاری هر قسمت، توضیحاتی درباره آهنگ‌ها و موضوع هر قسمت به شما داده می‌شود.

لینک پادکست آلبوم در کست‌باکس

5. پادکست کُرُن – Koron

بهترین پادکست موسیقی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 30 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 38.3 هزار نفر

پادکست موسیقی کُرُن نیز در فهرست بهترین پادکست های موسیقی قرار دارد. این پادکست فقط به بررسی موسیقی دستگاهی ایران می‌پردازد. در هر قسمت، پلی‌لیستی از آهنگ‌های یک سبک برای شما تهیه می‌کند و به بررسی این آهنگ‌ها می‌پردازد. علاوه بر این، در بخش نوشتاری نیز می‌توانید خلاصه‌ای از هر قسمت را بخوانید که شامل فهرست آهنگ‌هایی که قرار است در آن قسمت بشنوید و نیز معرفی آهنگی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لینک پادکست کُرُن در کست‌باکس

6. پادکست آمپاژ – Ampaj

بهترین پادکست موسیقی خارجی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 60 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 6.6 هزار نفر

پادکست موزیک آمپاژ سعی دارد تا درباره اتفاقات و صداهایی صحبت کند که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. همچنین علاوه بر پخش موسیقی‌های جذاب خارجی و ایرانی در هر قسمت، با افراد مختلفی نیز مصاحبه می‌کنند. موضوعات هر قسمت این پادکست مختلف بوده و شامل صحبت درباره موسیقی زنان در ایران و مشکلات آن‌ها، معرفی انجمن‌های هنری، کپی رایت، نوازندگان خیابانی، ترانه‌های امروزی و… می‌شود. آمپاژ هم‌اکنون با داشتن 32 قسمت، در بین بهترین پادکست‌های اهنگ فارسی قرار دارد.

لینک پادکست آمپاژ در کست‌باکس

7. پادکست رادیو دچارانه، بهترین پادکست موسیقی

بهترین پادکست های اهنگ ایرانی

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 30 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 10.3 هزار نفر

قطعا یکی دیگر از عناوین فهرست بهترین پادکست موسیقی، پادکست رادیو دچارانه است. اگر به موسیقی عاشقانه و دیالوگ‌های عاشقانه علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما این پادکست است. تاکنون 22 قسمت از پادکست رادیو دچارانه منتشر شده و شامل عنوان‌هایی همچون زندگی رو فریاد بزن، تنها صداست که می‌ماند، جوانی کن، یک عاشقانه آرام، پاییز من و… است.

لینک پادکست رادیو دچارانه در کست‌باکس

8. پادکست صداهای عامه‌پسند – Pulp Voices Podcast

پادکست اهنگ خارجی معروف

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 60 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 6.4 هزار نفر

آخرین پادکست در فهرست بهترین پادکست های موزیک ایرانی پلازا، پادکست صداهای عامه‌پسند است که در هر قسمت به بررسی یک آهنگ و یا یک خواننده معروف می‌پردازد. برای مثال در یکی از قسمت‌های این پادکست، به بررسی آهنگ «باغ زندگی» از شادمهر و علیرضا عصار پرداخته است که مربوط به دهه 70 است. همچنین گفتنی است که این پادکست نه‌تنها به موزیک اصیل ایرانی و پاپ می‌پردازد، بلکه موسیقی رپ و خوانندگان معروف در این زمینه را نیز بررسی می‌کند.

لینک پادکست صداهای عامه پسند در کست‌باکس

بهترین پادکست های موزیک خارجی

در این بخش نگاهی به 8 پادکست با لقب بهترین پادکست اهنگ خارجی، می‌اندازیم. همراه پلازا بمانید.

1. پادکست Song Exploder، بهترین پادکست موسیقی خارجی

پادکست بهترین موزیک های خارجی

 • مدت زمان هر اپیزود: بین 12 تا 30 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 136.5 هزار نفر

با این پادکست می‌توانید در 30 دقیقه یا کمتر، مفهوم و عمق آهنگ‌های خارجی مورد علاقه خود را درک کنید. در هر قسمت، یک هنرمند در مورد مراحل نوشتن و تولید یکی از محبوب‌ترین آهنگ‌هایش صحبت می‌کند و این باعث می‌شود تا حس نزدیک‌تری به آن آهنگ پیدا کنید. برای مثال یکی از آهنگ‌های معروف گروه راک Semisonic به‌نام Closing Time در این پادکست مورد بررسی قرار گرفته است.

لینک پادکست Song Exploder در اسپاتیفای

2. پادکست Broken Record

پادکست موسیقی ایرانی

 • مدت زمان هر اپیزود: بین 40 تا 60 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 30.9‌ هزار نفر

پادکست Broken Record نیز در فهرست بهترین پادکست اهنگ خارجی قرار دارد. در این پادکست، چهار میزبان مختلف اجرا می‌کنند؛ بنابراین حداقل یکی از آن‌ها گوینده مورد علاقه شما خواهد بود. هر قسمت این پادکست درباره یک فرد مشهور و افسانه‌ای در دنیای موسیقی است و درباره زندگی و حرفه او در Broken Record بحث می‌شود. اپیزودها از مباحث مختلفی تشکیل شده‌اند که از جمله آن‌ها، موضوعات مربوط به سلامت روان با آندره و آهنگ‌های خواننده، شاعر و موسیقیدان معروف آمریکایی، بریتنی هوارد است.

لینک پادکست Broken Record در اسپاتیفای

3. پادکست Desert Island Discs

پادکست آهنگ های خارجی معروف

 • مدت زمان هر اپیزود: 35 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 171.7 هزار نفر

Desert Island Discs یک برنامه اصلی رادیویی BBC از سال 1942 بوده که امروزه به یک پادکست آهنگ های خارجی معروف تبدیل شده است. در این پادکست هر هفته، میزبان از یک شخصیت مشهور یا چهره عمومی می‌خواهد تا هشت آهنگی را که برای رفتن به یک بیابان با خود می‌برد، انتخاب کند. به عبارت دیگر، باید ترانه‌هایی که زندگی آن‌ها را تعریف می‌کنند را انتخاب کنند. از چهره‌های مشهوری که در این پادکست حضور داشتند می‌توانیم به اما تامپسون و تام هنکس اشاره کنیم.

لینک پادکست Desert Island Discs در اسپاتیفای

4. پادکست موسیقی Tiny Desk Concerts

بهترین پادکست موسیقی

 • مدت زمان هر اپیزود: 15 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 125.7 هزار نفر

هر آنچه که از کنسرت خواننده مورد علاقه خود انتظار دارید را در یکی از بهترین پادکست های موسیقی یعنی پادکست Tiny Desk Concerts می‌توانید بشنوید. خوانندگان مختلف آهنگ‌هایشان را جلوی میز باب بویلن (Bob Boilen) که میزبان پادکست All Songs Considered نیز هست، اجرا می‌کنند. برخی از خوانندگانی که تا کنون در این پادکست حضور داشته‌اند عبارت‌اند از: گروه راک ویلکو (Wilco)، ادل (Adele)، گروه موسیقی تیناریون (Tinariwen) و میگل (Miguel).

لینک پادکست Tiny Desk Concerts

5. پادکست Lost Notes، بهترین پادکست موسیقی

بهترین پادکست اهنگ

 • مدت زمان هر اپیزود: حدود 30 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 6.2 هزار نفر

یکی از پادکست‌هایی که در فهرست بهترین پادکست های موزیک قرار می گیرد، Lost Notes است. هدف این پادکست روایت داستان‌های ناگفته‌ی موسیقی است. هر فصل این پادکست میزبان جداگانه‌ای دارد که به مسائل مختلفی در تاریخ موسیقی می‌پردازد. میزبان فصل اول این پادکست سولمون جورجیو (Solomon Giorgio) داستان‌های متفاوت و ناشنیده‌ای را روایت می‌کند درحالیکه میزبان فصل دوم، جسیکا هاپر (Jessica Hopper) به نقش موسیقی‌دانان مختلف و به‌خصوص زنان پیشرو در موسیقی می‌پردازد. فصل سوم این پادکست به میزبانی حنیف عبدالرقیب (Hanif Abdurraqib)، موسیقی دهه 80 میلادی را بررسی می‌کند. فصل چهارم پادکست Lost Notes، بهترین پادکست اهنگ و تاریخ، نیز در سال 2021 منتشر شد.

لینک پادکست Lost Notes

6. پادکست Dissect

بهترین پادکست های موزیک

 • مدت زمان هر اپیزود: بین 30 تا 60 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 31.8 هزار نفر

پادکست Dissect تا حدودی شبیه پادکست Song Exploder است. با این تفاوت که در هر فصل، یک آلبوم موسیقی را به‌طور کامل بررسی می‌کند. این بهترین پادکست موسیقی خارجی، در هر اپیزود به یکی از آهنگ‌های آلبوم می‌پردازد. تا کنون آلبوم‌هایی از خوانندگانی مانند بیانسه، کانیه وست، فرانک اوشن و لارین هیل در این پادکست بررسی شده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم این پادکست بهترین موزیک های خارجی را از دست ندهید.

لینک پادکست Dissect

7. پادکست All Songs Considered

بهترین پادکست های موزیک فارسی

 • مدت زمان هر اپیزود: 40 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 197.3 هزار نفر

پادکست اهنگ خارجی معروف All Songs Considered محصول NPR در هر اپیزود بهترین آهنگ‌های جدید هر هفته را به شما معرفی می‌کند و گفت‌وگوهایی با هنرمندان را نیز شامل می‌شود. این بهترین پادکست موسیقی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای گذراندن وقت است. به‌خصوص وقتی در حال رانندگی هستید یا در ترافیک گیر کرده‌اید به کمکتان می‌آید تا زمانتان را بهتر و مفیدتر بگذرانید. تا کنون بیش از 500 اپیزود از این پادکست منتشر شده بنابراین تا مدت‌ها می‌توانید با خیال راحت از گوش دادن به آن لذت ببرید.

لینک پادکست All Songs Considered

8. پادکست Disgraceland، بهترین پادکست موسیقی

بهترین پادکست موسیقی

 • مدت زمان هر اپیزود: 35 دقیقه
 • دنبال کننده در کست باکس: 65 هزار نفر

آیا از طرفداران ژانر جنایت واقعی (True crime) هستید و به دنبال یک پادکست موسیقی می‌گردید؟ Disgraceland، از بهترین پادکست های موزیک، اینجاست تا جنایت واقعی را با دنیای موسیقی ترکیب کند و دل طرفداران این دو ژانر را به دست بیاورد. در این پادکست، داستان‌هایی متفاوت از هنرمندان نام‌آشنای دنیای موسیقی می‌شنویم؛ از ماجرای قتل جان لنون تا مزاحم‌های تیلور سوییفت.

لینک پادکست Disgraceland

کلام آخر

ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید. در این مطلب بهترین پادکست های موزیک را در دو بخش پادکست‌های ایرانی و خارجی به شما معرفی کردیم. شما کدامیک از این پادکست‌ها را گوش داده‌اید؟ به‌نظرتان لقب بهترین پادکست موسیقی برازنده کدامیک از آن‌ها است؟ فکر می‌کنید چه پادکست‌هایی باید به این مقاله اضافه شوند؟ شما می‌توانید نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و خوانندگان پلازا به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
حسین ارشد
.
06 تیر 1401، 17:13
پاسخ
0
0
ممنون لیست خوبی بود، پادکست های سبک های رپ رو هم اگه موجود بود اضافه کنید. باسپاس
avatar
بردیا برجسته نژاد
.
25 بهمن 1400، 02:14
پاسخ
1
0
برای اینکه این اتفاق نیوفته، اگه از اپ استفاده میکنین لازمه که بعد از وارد شدن به یه پادکست یه بار خارج بشین و دوباره وارد بشین. اونوقته که عدد دانلود و سابسکرایبر براتون آپدیت میشه.
avatar
بردیا برجسته نژاد
.
25 بهمن 1400، 02:13
پاسخ
0
0
وقت بخیر. ممنون بابت معرفی پادکست آلبوم. البته زمانی که شما این مطلب رو درج کردین، طبق آمار تعداد سابسکرایبر آلبوم در کستباکس 32هزار نفر بود. شما 16هزار نفر نوشتینش. الان حدود 40هزار نفره.
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400