دلیل خراب شدن سوکت شارژ گوشی و روش های تعمیر آن

علائم خراب شدن سوکت شارژ گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خراب شدن سوکت شارژ گوشی بر اثر دلایل زیادی رخ می‌دهد که در این مطلب به آن‌ها و همچنین روش های تعمیر سوکت شارژ گوشی خواهیم پرداخت.

شارژ نشدن گوشی هوشمند یکی از اعصاب خوردکن‌ترین اتفاقات در زندگی غرق در تکنولوژی امروزی ما است. شارژ نشدن گوشی می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد؛ از خرابی باتری و شارژر گرفته تا عدم کارکرد درست پریز برق. اما جالب است بدانید که در اکثر موارد عدم شارژ درست گوشی به خراب شدن سوکت شارژ گوشی برمی‌گردد. در ادامه این مطلب به متداول‌ترین دلایل و علائم خرابی سوکت شارژ گوشی هوشمند و همچنین روش‌های برطرف کردن این مشکل خواهیم پرداخت. با مجله خبری تحلیلی پلازا همراه باشید.

 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


علت خراب شدن سوکت شارژ گوشی


علائم خراب شدن سوکت شارژ گوشی

احتمالا شما نیز همانند خیلی از افراد فکر می‌کنید که در نگهداری از گوشی هوشمند خود حداکثر دقت را به خرج می‌دهید و دلیل خراب شدن سوکت شارژ گوشی شما فقط بد شانسی است! اما خوب است بدانید که بسیاری از چیزهای ساده‌ای که شما آن را برای سوکت شارژ گوشی بی‌خطر می‌دانید، درواقع می‌توانند به آن آسیب برسانند. خوشبختانه، به راحتی می‌توانید با توجه به برخی از مواردی که در زیر آمده‌اند از خراب شدن سوکت شارژ گوشی خود جلوگیری کنید.

 

اتصال شارژر بیگانه به گوشی

علت خرابی سوکت گوشی

برخلاف تصور خیلی‌ها، اتصال شارژری به غیر از شارژر اختصاصی گوشی می‌تواند سبب خراب شدن سوکت شارژ دستگاه شود. متاسفانه، اکثر افراد هنگام اتصال شارژر فقط به نوع درگاه گوشی توجه می‌کنند، درحالی که در بیشتر موارد به شدت جریان ورودی اهمیتی داده نمی‌شود. عدم تطابق جریان عبوری شارژر مورد استفاده و شارژر اصلی گوشی می‌تواند سبب آسیب رسیدن به سوکت شارژ شود. بنابراین حتما تا حد امکان سعی کنید که از شارژر اختصاصی خود گوشی که توسط کمپانی سازنده ارائه می‌شود استفاده کنید.

 

وصل کردن نامناسب شارژر

اگر می‌خواهید از خراب شدن سوکت شارژ گوشی خود جلوگیری کنید باید هنگام اتصال شارژر، این کار را با حوصله انجام دهید. وصل کردن شارژر در زاویه نامناسب می‌تواند به مرور زمان سبب آسیب رسیدن به سوکت شارژ شود. جالب است بدانید که اتصال نامناسب شارژر برای خیلی از افراد در شب و به دلیل عدم وجود نور کافی رخ می‌دهد که در این موارد، خرید کابل‌های شارژی که به نورپردازی مجهز هستند توصیه می‌گردد.

رطوبت و گرد و خاک

خرابی سوکت شارژ گوشی

همچنین بخوانید :

اگر گوشی شما خیس شود و یا در محیطی مرطوب قرار بگیرد، امکان خراب شدن سوکت شارژ آن به دلیل زنگ زدن وجود دارد. از طرفی، رسیدن گرد و غبار یا آشغال به سوکت شارژ می‌تواند باعث عدم اتصال مناسب شارژر و خراب شدن سوکت شارژ گوشی شود. به غیر از مواردی که اندازه آشغال وارد شده به سوکت بزرگ بوده و باعث بروز آسیب جدی می‌شود، این مشکل با یک تمیزکاری ساده قابل حل است.

 


علائم خراب شدن سوکت شارژ گوشی


یکی از ابهامات هنگام شارژ نشدن مناسب گوشی این است که آیا مشکل به باتری دستگاه برمی‌گردد یا سوکت شارژ؟ معمولا علائم خراب شدن سوکت شارژ و باتری با یکدیگر متفاوت هستند و می‌توان با در نظر داشتن مواردی که در زیر آمده است به تفاوت این دو مسئله پی برد.

 

شارژ نشدن گوشی

تعمیر سوکت شارژر

معمولا هنگام خرابی سوکت شارژ گوشی، دستگاه یا اصلا شارژ نمی‌شود و یا خیلی کم شارژ می‌شود. اما این درحالی است که اگر مشکل از باتری یا قطعه دیگری باشد، گوشی شما شارژ شدن کامل را نشان می‌دهد؛ اما این تکمیل شارژ جعلی خواهد بود. به عنوان مثال، اگر مشکل از باتری باشد، گوشی شما می‌تواند 100 درصد شارژ شود، اما تنها بعد از چند دقیقه، هشدار خالی بودن باتری را نمایش داده و خاموش می‌شود.

 

جدا شدن شارژر

بزرگ شدن سوکت شارژ یکی از شایع‌ترین نشانه های خراب شدن سوکت شارژ گوشی است. وقتی سوکت شارژ گوشی بعد از استفاده‌های زیاد بزرگ می‌شود، شارژر به سفتی قبل به گوشی اتصال پیدا نکرده و در برخی موارد به صورت خودکار از سوکت جدا می‌شود.

 

قطع و وصل شدن شارژر

علت خراب شدن سوکت شارژ گوشی

همچنین بخوانید :

شاید برایتان پیش آمده باشد که بعد از اتصال شارژر، صفحه گوشیتان پشت سرهم خاموش و روشن شده و صدای اعلان اتصال شارژر نیز هر ثانیه تکرار می‌شود. در چنین مواردی که شارژ گوشی پشت سر هم قطع و وصل می‌شود، اگر از سلامت شارژر خود اطمینان دارید، به احتمال زیاد سوکت شارژ گوشی شما خراب شده است.

 

شارژ شدن در زاویه خاص

اگر شارژر شما سالم است و گوشیتان تنها با قرار گرفتن شارژر و گوشی در زاویه خاصی شارژ می‌شود، بهتر است به سلامت سوکت شارژ گوشی خود شک کنید. به عنوان مثال، گوشی شما با قرارگیری روی میز به درستی شارژ می‌شود، اما بعد از اینکه آن را در دست می‌گیرید شارژ قطع می‌شود.

 


روش های تعمیر سوکت شارژ گوشی


در اکثر موارد خرابی سوکت گوشی نیازی نیست که دستگاه خود را به یک تعمیرکار گوشی متخصص بسپارید و تنها با پیروی از یک سری از دستور‌العمل‌ها می‌توانید سوکت شارژ گوشی خود را تعمیر کنید. متداول‌ترین و تاثیرگذارترین روش های تعمیر سوکت شارژ گوشی به شرح زیر هستند:

 

تمیز کردن سوکت شارژ

تعمیر سوکت شارژ گوشی

همانطور که عنوان شد، وجود گرد و خاک می‌تواند از اتصال مناسب شارژر و سوکت شارژ جلوگیری کند و به همین دلیل بهتر است در مواجهه با خراب شدن سوکت شارژ گوشی، اولین راه حل شما تمیز کردن آن باشد. اما باید دقت داشته باشید که هنگام تمیز کردن سوکت شارژ، بیشتر گرد و خاک را به داخل هدایت نکنید. به همین دلیل، استفاده از جاروبرقی برای مکش گرد و خاک یا آشغال گیر کرده در سوکت شارژ در اولویت قرار دارد و بهتر است که بعد از استفاده از جارو برقی با یک شی ریز و تیز، گرد و غبار و آشغال را از سوکت شارژ خارج کنید.

 

بالا آوردن زبانه سوکت

خرابی سوکت شارژر

یکی از روش‌های متداول تعمیر سوکت شارژ که اغلب با نتیجه خوبی نیز همراه می‌شود، بالا آوردن زبانه سوکت است. درواقع، از دلایلی که شارژر نمی‌تواند اتصال خوبی با سوکت برقرار کند جابجایی زبانه سوکت و به اصطلاح گشاد شدن آن است. برای برطرف کردن این مشکل در ابتدا گوشی خود را خاموش کرده و در صورت امکان باتری را از دستگاه جدا کنید. سپس، از چیزی مثل سوزن مخصوص سیم کارت استفاده کرده و زبانه موجود در سوکت شارژ گوشی را به آرامی کمی بالا بیاورید.

 

استفاده از شارژر جدید

خراب شدن سوکت شارژ گوشی

در برخی موارد، خراب شدن سوکت شارژ می‌تواند باعث خراب شدن شارژر نیز بشود که در این صورت حتی بعد از تعمیر سوکت شارژ گوشی احتمال آسیب رسیدن به آن از طریق شارژر باز هم وجود دارد. از طرفی دیگر، یک شارژر جدید و نو نیز می‌تواند سوکت شارژ شما را به حالت اولیه برگرداند و به همین دلیل است که حتی در موارد خرابی سوکت گوشی، استفاده از یک شارژر جدید می‌تواند مشکل را برطرف کند. البته باید دقت داشته باشید که شدت جریان ورودی شارژر انتخابی شما دقیقا با شارژر اختصاصی گوشی برابر باشد.

در این مطلب تلاش کردیم تا دلایل، علائم و روش های تعمیر سوکت شارژ گوشی را خدمت شما ارائه کنیم که امیدواریم مورد توجه‌تان قرار گرفته باشد. اگر تمامی روش‌های بالا را امتحان کردید اما به نتیجه نرسیدید، آسیب وارد شده به سوکت شارژ شما جدی بوده و زمان آن رسیده است که گوشی خود را برای تعمیر به یک تعمیرکار موبایل حرفه‌ای بسپارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مریم میرعالی اسدی
.
16 دی 1399، 20:57
پاسخ
0
0
سلام خسته نباشید گوشی من گاهی اصلا و گاهی به هزار بدبختی شارژ میشه من وقتی کلاس آنلاین دارم به زور میرم شر کلاس و سعی میکنم کم تر از گوشی استفاده کنم گوشی من شبا همش تو شارژ ولی تا فردا نهایت 20درصد شارژ بشه میشه بگین که چه کار کنم؟ مرسی?
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400