مراحل رجیستر گوشی مسافرتی در سامانه همتا + نحوه پرداخت هزینه رجیستری

رجیستری گوشی مسافرتی / رجیستر گوشی مسافرتی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر یک گوشی در خارج از کشور خریده باشید و بخواهید به مدت بیشتر از 30 روز در داخل کشور از آن استفاده کنید باید آن را ثبت و اظهار کنید. رجیستری گوشی مسافرتی مراحل پیچیده‌ای ندارد و شما طی مدت کوتاهی می‌توانید با رجیستر گوشی مسافری خود آن را در شبکه اپراتورهای کشور ثبت و خیالتان را راحت کنید.

با شروع به کار طرح رجیستری، تمامی دستگاه‌های سیم‌کارت خور برای دریافت خدمات شبکه باید در سامانه همتا ثبت شوند. در غیر این صورت پس از گذشت مدتی آن دستگاه دیگر قادر به دریافت خدمات در شبکه موبایلی کشور نخواهد بود. ما پیشتر در مطلب آموزش سامانه همتا به نحوه استفاده از این سامانه و ثبت و انتقال مالکیت دستگاه پرداختیم، اما مراحل رجیستری گوشی مسافری کمی با آن متفاوت است.

به همین دلیل در این مطلب به شرایط جدید رجیستری گوشی مسافرتی، هزینه و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت.

آنچه در ادامه خواهید خواند

نحوه رجیستری گوشی مسافرتی

برای رجیستر گوشی مسافری، به طور کلی باید 3 مرحله را طی کنید:

مرحله اول چگونگی رجیستر گوشی مسافرتی

رجیستری گوشی با پاسپورت / شرایط جدید رجیستری گوشی مسافرتی

برای رجیستری گوشی مسافرتی شما ابتدا در بدو ورود به کشور باید اطلاعات را در گمرک فرودگاه ثبت کنید. در این مرحله گمرک با رجیستری گوشی با پاسپورت و دریافت اطلاعاتی مثل شناسه IMEI دستگاه، نام و نام خانوادگی مسافر، کد ملی و شماره تلفن همراهی که به نام شخص وارد کننده دستگاه است، اطلاعات شما را ثبت می‌کند.

 • این مرحله (رجیستر گوشی با پاسپورت) اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که با توجه به مصوبه گمرک، در صورتی که بدون گذراندن این مرحله از سالن مسافران خارج شوید، به دلیل محدودیت سیستمی دیگر قادر به ثبت گوشی که همراه خود آورده‌اید نخواهید بود.

در این مرحله از کار است که هزینه رجیستر گوشی مسافری هم مشخص می‌کند. در واقع بسته به برند و مدل گوشی که تهیه کرده‌اید گمرک ممکن است هزینه متفاوتی را به عنوان قیمت رجیستری گوشی مسافرتی تعیین کند. بعد از اینکه اطلاعات خود را در گمرک ثبت کردید و متوجه شدید چه هزینه‌ای را باید پرداخت کنید، می‌توانید به مراحل بعد بروید. اما اگر می‌خواهید از هزینه رجیستری گوشی مسافری به صورت حدودی مطلع شوید باید بدانید این هزینه برای انواع گوشی آیفون ۱۳ بین ۶ تا ۹ میلیون تومان است.

مرحله دوم: رجیستری گوشی مسافرتی در سایت گمرک

مراحل رجیستری گوشی مسافری / مهلت رجیستری گوشی مسافری

پس از اینکه اطلاعات گوشی را در گمرک فرودگاه ثبت کردید، 30 روز فرصت دارید تا با مراجعه به این صفحه در سایت رجیستر گوشی مسافرتی گمرک، کد IMEI دستگاه خود را وارد و نسبت به پرداخت هزینه رجیستری گوشی مسافرتی و عوارض آن اقدام کنند.

رجیستری گوشی مسافرتی / شرایط رجیستری گوشی مسافرتی

 

شما ابتدا باید کد IMEI گوشی را وارد کنید. سپس در صفحه بعدی می‌توانید نوع دستگاه، برند، مدل و مشخصات فنی را مشاهده و انتخاب کنید. در مرحله بعد شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. این شماره تلفن باید به نام همان مسافری باشد که گوشی را وارد کشور کرده است. علاوه بر این باید کد ملی و شماره گذرنامه مسافر را هم وارد کنید.

سامانه رجیستری گوشی مسافرتی / سایت رجیستری گوشی مسافرتی

سپس یک کد امنیتی به شماره تلفن ارسال می‌شود که باید در سایت آن را وارد کنید. در آخرین صفحه نیز قیمت رجیستری گوشی مسافرتی که با خود وارد کرده‌اید برایتان به نمایش درمی‌آید که می‌توانید آن را به صورت اینترنتی پرداخت کنید.

مبلغ رجیستری گوشی مسافرتی / رجیستر گوشی با پاسپورت

 • اتباع برای ثبت و پرداخت هزینه رجیستر گوشی مسافری باید پس ‌از انقضا مدت یک‌ماهه از تاریخ حضور در کشور، به صورت حضوری به نزدیک‌ترین گمرک اجرایی مسافری مراجعه و اقدام کنند.

مرحله سوم: رجیستر گوشی مسافری در سامانه همتا

رجیستری گوشی مسافرتی / رجیستر گوشی مسافرتی

پس از اینکه هزینه رجیستری گوشی مسافری را پرداخت کردید، گمرک اطلاعات پرداخت شما را به سامانه همتا ارسال می‌کند. سپس یک پیامک از طرف همتا برای شماره تلفنی که در لحظه ورود به کشور و ثبت اطلاعات گوشی به گمرک اعلام کردید ارسال می‌شود.

 • اگر شماره‌ای که اعلام کردید به نام خود مسافر باشد، کد فعالسازی گوشی برایتان فرستاده می‌شود.
 • اگر شماره به نام مسافر نباشد، باید یک سیم‌کارت به نام مسافر تهیه کنید. سپس مسافر باید در سایت رجیستری گوشی مسافرتی (سامانه همتا) ثبت نام کند و مانند تصویر زیر با مراجعه به بخش اطلاعات ثبت مسافری می‌تواند کد فعالسازی را مشاهده و دریافت کند.

هزینه رجیستر گوشی مسافرتی / نحوه رجیستر گوشی مسافرتی

وارد شدن به سیستم وبسایت همتا به دو طریق انجام می‌شود. یا می‌توانید شماره موبایل خود را وارد کرده و کد امنیتی را در سایت ثبت کنید. یا اینکه  می‌توانید با استفاده از کد ملی خود وارد سامانه سایت شوید.

قیمت رجیستر گوشی مسافرتی / نحوه رجیستر گوشی مسافرتی

 

در ادامه از منوی «ثبت اطلاعات مسافری» که در سمت راست قرار دارد باید اطلاعات خود را وارد کنید. اگر قبلا گوشی‌های دیگری را در سامانه ثبت کرده‌اید، اطلاعات آن را در این قسمت خواهید دید. اما اگر دفعه اول شماست این بخش خالی است. وقتی وارد صفحه شدید «افزودن دستگاه» را انتخاب کنید.

شرایط رجیستر گوشی مسافرتی / اموزش رجیستر گوشی مسافرتی

 

در مرحله بعدی با یک صفحه خالی مواجه خواهید شد که در آن باید فرایند ثبت گوشی جدید خود را آغاز کنید. با انتخاب گزینه ایجاد می‌توانید این فرایند را آغاز کنید. اطلاعاتی که برای این بخش نیاز دارید شامل شماره ملی، شناسه پرداخت، شماره گذرنامه، کد IMEI گوشی، و شرح کالای مسافری می‌شوند. البته تصویر مجوز گمرکی خود را هم نیاز دارید که در صفحه وارد کنید.

محدودیت رجیستر گوشی مسافرتی / مبلغ رجیستر گوشی مسافرتی

 

در نهایت می‌توانید با استفاده از کد فعالسازی، دستگاه را فعال و از آن استفاده کنید. در صورتی که این 3 مرحله را با ثبت دقیق و درست اطلاعات پشت سر بگذارید، نحوه رجیستر گوشی مسافرتی کار آسان و بدون مشکلی خواهد بود.

سوالات متداول

1. آیا موبایل های مسافری باید رجیستر شوند؟

شاید یکی از سوالاتی که در رابطه با طرح رجیستری موبایل مطرح می‌شود این باشد که آیا نیازی به رجیستر گوشی مسافری است یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله. اگر شما سفری به خارج از کشور داشته‌اید و به همراه خود یک گوشی وارد ایران می‌کنید می‌بایست علاوه بر پرداخت حق گمرک، به رجیستر کردن گوشی مربوطه بپردازید. این در حالی است که بدون انجام این مراحل گوشی شما تنها به مدت 30 روز پس از اتصال به شبکه قابل استفاده خواهد بود.

2. با چه سیم‌کارت‌هایی می‌توان گوشی‌ مسافرتی رجیستر کرد؟

طی قانون رجیستری گوشی مسافری از این پس با شرط ثبت شماره سیم‌کارتی است که حداقل 20 روز از زمان فعال‌سازی آن (اعم از صدور اولیه یا انتقال مالکیت) گذشته باشد. به عبارت دیگر، تنها در صورتی می‌توان گوشی مسافری را رجیستر کرد که سیمکارت مورد استفاده آن حداقل 20 روز قبل فعال شده باشد.

3. مبلغ رجیستری گوشی مسافرتی چقدر است؟

قیمت و هزینه رجیستر گوشی مسافرتی بسته به هر گوشی متفاوت است و بیشتر از همه به قیمت گوشی در خارج از کشور ارتباط دارد. شما هنگام مراجعه به سایت گمرک برای ثبت و پرداخت هزینه عوارض، بعد از اینکه مدل گوشی را انتخاب کردید می‌توانید از هزینه‌ای که باید برای فعالسازی آن بپردازید مطلع شوید.

4. محدودیت رجیستر گوشی مسافرتی چقدر است؟

شرایط رجیستر گوشی مسافرتی در 2 مورد مهم خلاصه می‌شود. طبق قانون هر فرد در طول یک سال تنها می‌تواند یک گوشی مسافرتی وارد و در همتا ثبت کند. دوم اینکه شما حتما باید در گمرک ورودی فرودگاه، اطلاعات اولیه دستگاه را ثبت کنید در غیر این صورت دیگر نمی‌توانید دستگاه را در سامانه همتا اظهار کنید.

5. مهلت رجیستر گوشی مسافرتی چقدر است؟

پس از ثبت اطلاعات اولیه در گمرک ورودی، نهایتا تا 30 روز فرصت دارید به وبسایت گمرک مراجعه و مبلغ رجیستر گوشی مسافرتی خود را پرداخت کنید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
12 اپلیکیشن کارت به کارت برتر گوشی در سال 1401 + لینک دانلود
محمد علی محمدی19 مرداد 1401 20:30
thumbnail
افزایش حقوق کارگران 1401؛ حداقل دستمزد کارگران در سال ...
محمد علی محمدی19 اسفند 1400 14:30
thumbnail
بهترین اپلیکیشن خلافی خودرو و برنامه استعلام پرداخت ...
محمد علی محمدی15 مهر 1400 12:00
thumbnail
نقد و بررسی سوپر اپلیکیشن «آپ» | برنامه‌ای هم فن حریف!
محمد علی محمدی24 مرداد 1400 10:00

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب اموزش رجیستر گوشی مسافرتی خواندید با توجه به شرایط جدید رجیستری، مسافران با توجه به مهلت رجیستری گوشی مسافری می‌توانند دستگاه مورد نظر خود را وارد و در سامانه رجیستری گوشی مسافرتی ثبت کنند. البته ممکن است برخی گوشی‌ها امکان رجیستر گوشی مسافری نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است از قبل از گمرک استعلام بگیرید تا مطمئن شوید گوشی که قصد وارد کردنش را دارید امکان ثبت در شبکه را دارد.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401