خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت

خنک ترین مناطق ایران در تابستان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تابستان با وجود گرمای کلافه‌کننده‌اش از فصل‌های پرمسافرت محسوب می‌شود. افراد زیادی در این فصل برای سفر به دنبال خنک ترین شهر ایران خواهند بود. عده‌ای معتقدند خنکترین شهر ایران در تابستان متعلق به شهرهای شمالی هستند. اما باید بدانید که خنک ترین شهرهای ایران در تابستان به دلیل 4 فصل بودن در سطح کشور پراکنده است.

سفر در تابستان یکی از مواردی است که علاوه بر زیبایی و راحتی شهر مقصد باید به آب و هوای آن توجه ویژه‌ای کرد. خنک ترین شهرهای ایران در فصل تابستان بسیار پر رفت و آمد می‌شوند؛ چون برخی از شهرها در تابستان بسیار گرم و خشک بوده و تحمل هوای آن برای برخی از افراد غیرممکن است. بهترین گزینه برای سفر در این فصل شناخت خنک ترین شهر ایران در تابستان خواهد بود. با پلازا همراه باشید تا خنکترین شهر ایران در تابستان را به شما معرفی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

خنک ترین شهرهای ایران در فصل تابستان

اگر به سفر علاقه‌مندید و به دنبال خنکترین شهر ایران در تابستان می‌گردید این مقاله را با دقت بخوانید. ما در این بخش شما را با خنک ترین مناطق ایران در تابستان آشنا می‌کنیم.

1. ماسوله | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان گیلان
 • راه دسترسی: ایران، گیلان، فومن، 60 کیلومتری رشت

ماسوله / سرد ترین شهر ایران برای سفر در تابستان

«ماسوله» یکی از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان است. این شهر تاریخی در گیلان واقع شده و با معماری شگفت‌انگیز خود از جاذبه‌های مهم شمال کشور به شمار می‌آید. روستای تاریخی ماسوله در ارتفاع شکل گرفته و به همین دلیل آن را یکی از خنک ترین مناطق ایران در تابستان می‌شناسند. خانه‌های پلکانی شکل این روستا در کنار آب و هوای خنک، مه غلیظ، جنگل و درختان قد برافراشته‌اش چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می‌کند. این جز لیست سرد ترین شهر ایران برای سفر در تابستان، از مکان هایی است که حتما باید از آن دیدن کنید.

2. فیروزکوه | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان تهران
 • راه دسترسی: ایران، جاده تهران _ قائم

فیروزکوه / جاهای خنک ایران در تابستان

همچنین بخوانید :

اگر پایتخت‌نشین هستید و به دنبال خنکترین شهر ایران در تابستان و استان تهران می‌گردید، پیشنهاد ما به شما شهرستان «فیروزکوه» است. فیروزکوه به دلیل کوهستانی بودن یکی از خنک ترین جاهای ایران در تابستان شناخته می‌شود. دمای هوا در این شهر به بیشتر از 8 درجه سانتیگراد نمی‌رسد. فیروزکوه از جاهای خنک ایران در تابستان هم پوشیده از برف بوده و هم می‌توان از خنکی آب و هوای آن لذت برد. این منطقه در زمستان سرمای بسیار شدیدی را از سر می‌گذراند، اما فصل تابستان دارای آب و هوای مطبوع همراه با نسیم خنک بهاری است. به همین دلیل به آن لقب خنک ترین جای ایران در تابستان را داده‌اند.

3. چالدران | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: شمال غرب ایران
 • راه دسترسی: ایران، آذربایجان غربی

چالدران / خنک ترین نقطه ایران

حتما اسم «شهر چالدران» به گوشتان خورده است. در مدرسه نام آن را به دلیل جنگ معروف چالدران زیاد شنیدیم. اما باید بدانید که شهر چالدران یکی از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان شناخته شده است. وجود رشته کوه زاگرس در دل این شهر آب و هوای خنکی را پدید می‌آورد.

شهر چالدران خنک ترین نقطه ایران و به شهر بدون کولر شهرت دارد. هیچ یک از خانه‌های این شهر کولر و یا پنکه ندارند. دمای هوا در شهر چالدارن به حدی کاهش می‌یابد که اهالی آن حتی تابستان هم ترجیح می‌دهند در منزل بمانند.

4. دهکده جهان نما | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان گلستان
 • راه دسترسی: ایران، گلستان، شهرستان کردکوی

دهکده جهان‌نما / سردترین شهر ایران در تابستان کجاست

اگر بخواهیم جواب سوال سردترین شهر ایران در تابستان کجاست؟ را بدهیم «دهکده جهان‌نما» یکی از شهرها در لیست خنک ترین شهرهای ایران در تابستان جواب مناسبی خواهد بود. این شهر طرفداران زیادی دارد. این شهر توریستی در استان گلستان واقع شده است. این منطقه فضای سبز منحصربه‌فردی دارد و به همین دلیل به صورت منطقه محافظت‌شده از آن نگهداری می‌شود.

آب و هوای بسیار خنک و مطبوع منطقه آن را به یکی از خنک ترین شهرهای ایران تبدیل می‌کند. در روزهای بسیار گرم سال دمای هوا به 30 درجه سانتیگراد می‌رسد. اما اکثرا با آب و هوای بسیار خنکی روبه‌رو هستید. موقعیت جغرافیایی روستای جهان‌نما بسیار خاص است.

هرساله گردشگران زیادی برای تماشای این شگفتی و لذت بردن از خنک ترین جای ایران در تابستان به آن‌جا سفر می‌کنند. وجود کوه جهان‌نما با ارتفاعی حدود 3 هزار متر باعث شده تا دهکده جهان‌نما در دامنه آن به پشت بام گلستان مشهور شود. قرار گرفتن منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما در ارتفاعات آن را به خنک ترین شهر ایران تبدیل کرده است.

5. آلاشت | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان مازندران
 • راه دسترسی: ایران، مازندران، سوادکوه

آلاشت / سردترین شهر ایران در تابستان

همچنین بخوانید :

یکی از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان شهرستان تماشایی «آلاشت» است. آلاشت در شهر سوادکوه، استان مازندران واقع شده است. آلاشت در زبان مازندرانی به معنی آشیانه عقاب بوده و دلیل انتخاب نام آن وجود عقاب‌های زیادی در این شهر هستند. دمای هوا در شهرستان آلاشت اکثر اوقات 10 درجه سانتیگراد و یا کمتر از آن است. به همین دلیل این شهر را از خنک ترین شهرهای ایران می‌شناسند. وجود درختان سرسبز گردو، فندق و گیلاس از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی این شهرستان به شمار می‌آید. هرساله گردشگران زیادی برای لذت بردن از طبیعت و آب و هوای مطبوع به آلاشت یکی از  شهرهای لیست سردترین شهر ایران در تابستان سفر می‌کنند.

6. بجنورد | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: شمال شرق ایران
 • راه دسترسی: ایران، خراسان، خراسان شمالی

بجنورد / خنک ترین جای ایران در تابستان

همچنین بخوانید :

اگر بخواهیم از خنک ترین جای ایران در تابستان سخن بگوییم قطعا باید به «بجنورد» اشاره کرد. بجنورد به دلیل موقعیت جغرافیایی آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. این شهر در دامنه کوه آلاداغ شکل گرفته و منطقه کوهستانی باعث شده تا آن را خنکترین شهر ایران در تابستان بشناسند.

شاید برایتان عجیب باشد، اما بجنورد همچون شهرهای شمالی بسیار سرسبز است. دلیل آن وجود بارندگی‌های زیاد در طول سال بوده که باعث می‌شود این شهر در بیشتر ماه‌های سال آب و هوای خنک و حتی سرد داشته باشد.

7. کندوان | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان آذربایجان شرقی
 • راه دسترسی: ایران، آذربایجان شرقی، 60 کیلومتری تبریز

کندوان / خنک ترین جای ایران در تابستان

اسم روستای «کندوان» در لیست سه روستای صخره‌ای دنیا قرار گرفته است. این روستای تاریخی با معماری شگفت‌انگیز خود هرساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی خواهد بود. اما علاوه بر شکل ظاهری روستا، آب و هوای خنک و مطبوع آن مورد توجه مسافران زیادی است.

همچنین بخوانید :

رشته کوه سهند در این منطقه آن را به خنک ترین جای ایران در تابستان تبدیل می‌کند. خانه‌های صخره‌ای کندوان به دلیل شکل و معماری ساختشان در زمستان سبب گرما و در تابستان سبب خنکی محیط می‌شوند. وجود دشت‌های سرسبز و آب و هوای خنک این روستا باعث شده تا رفت و آمد به آن زیاد انجام شود. جالب است بدانید که دو روستای صخره‌ای دیگر در آمریکا و ترکیه خالی از سکنه هستند. روستای کندوان در ایران تنها روستای صخره‌ای جهان است که قابل سکونت است.

8. کوهرنگ | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان چهار محال بختیاری
 • راه دسترسی: ایران، چهار محال بختیاری، شهرکرد، چلگرد

کوهرنگ / خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

اگر فکر می‌کنید در سفرهای تابستانی به خنک ترین شهرهای ایران در تابستان، فقط حق انتخاب شهرهای شمالی را دارید، سخت در اشتباه هستید. شهرستان «کوهرنگ» یکی از خنک ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. کوهرنگ در استان چهارمحال بختیاری واقع شده و از شهرستان‌های شهرکرد به شمار می‌آید. دمای هوا در روزهای بسیار گرم شهرستان کوهرنگ به بیشتر از 26 درجه سانتیگراد نمی‌رسد. طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد این شهرستان یکی از جاذبه‌های با ارزش در استان چهارمحال بختیاری است.

9. تنگ بستانک | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان فارس
 • راه دسترسی: ایران، فارس، 120 کیلومتری شیراز، شهرستان مرودشت، کامفیروز

تنگ بستانک / خنکترین شهر ایران در تابستان

«تنگ بستانک» خنکترین شهر ایران در تابستان واقع در شهرستان مرودشت به «بهشت گمشده» شیراز شهرت دارد. آب و هوای خنک این منطقه در بیشتر ماه‌های سال آن را به یکی از خنک ترین نقاط ایران در تابستان تبدیل کرده است. وجود آبشارهای فراوان در بهشت گمشده که با ارتفاع کم قابل دسترسی هستند، هم به خنکی هوا کمک کرده و هم منظره چشم‌نوازی را نمایان می‌کنند. هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از بهشت گمشده، جاده مرودشت _ کامفیروز را در پیش خواهند گرفت.

10. سرعین | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان اردبیل
 • راه دسترسی: ایران، 30 کیلومتری غرب اردبیل

سرعین / خنکترین شهر ایران در تابستان

یکی از خنک ترین شهرهای ایران در استان اردبیل واقع شده است. «سرعین» شهری با آب و هوای بسیار خنک و چشمه‌های آب گرم از خنک ترین مناطق ایران در تابستان به شمار می‌آید. دمای هوای این شهر در تابستان بین 10 الی 15 درجه سانتیگراد بوده و بیشتر ماه‌های سال پوشیده از برف است. چشمه‌های آب گرم سرعین شهرت جهانی داشته و هرساله گردشگران داخلی و خارجی به همین منظور از خنک ترین مکان ایران در تابستان دیدن می‌کنند.

11. دماوند | خنک ترین شهر ایران

 • واقع در: استان تهران
 • راه دسترسی: ایران، 74 کیلومتری تهران، 76 کیلومتری فیروزکوه

شهر دماوند / خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

«دماوند» یکی دیگر از شهرهای لیست خنکترین شهر ایران در تابستان محسوب می‌شود. اهالی پایتخت فقط کافیست حدود 2 ساعت رانندگی کرده تا به این منطقه منحصربه‌فرد برسند. خنکی هوا در منطقه دماوند آن را به ایده‌آل‌ترین مکان برای سفرهای تابستانی تبدیل کرده است.

همچنین بخوانید :

طبیعت سرسبز و آب و هوای مطبوع دماوند باعث شده تا روزهای گرم تابستان و ایام تعطیل این منطقه پر رفت و آمد شود. امروزه پایتخت‌نشین‌های زیادی در این منطقه ییلاقی خانه ویلایی خریداری و یا اجاره می‌کنند.

12. زنجان

 • واقع در: شمال غرب ایران
 • راه دسترسی: ایران، جاده تهران به تبریز

زنجان / خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

حتما در راه رسیدن به شهرهای غربی از «زنجان» دیدن کرده‌اید. این خنکترین شهر ایران در تابستان با جاذبه‌های تاریخی فراوانش شهرت جهانی دارد. یکی دیگر از مواردی که زنجان را پرطرفدار می‌کند، قرار گرفتن آن در لیست خنک ترین شهر های ایران برای سفر در تابستان است. دمای هوا در این شهر تاریخی از 25 درجه سانتیگراد بالاتر نرفته و به همین دلیل آن را از خنک ترین شهرهای ایران می‌شناسند. آب و هوای مطبوع و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زنجان از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را راهی این شهر می‌کند.

13. فیلبند

 • واقع در: استان مازندران
 • راه دسترسی: ایران، مازندران، شهرستان بابل، جاده هراز

فیلبند / خنکترین شهر ایران در تابستان

روستای «فیلبند» از خنک ترین مناطق ایران در تابستان به شمار می‌آید. این روستای زیبا و خاص در جنوب بابل، استان مازندران واقع شده است. خنکی هوا و تشکیل دریای ابر در روستای فیلبند مسافران زیادی را در گرم‌ترین روزهای تابستان راهی مازندران می‌کند. این روستا در ارتفاعی نزدیک به 2700 متر بالاتر از سطح دریا شکل گرفته و به دلیل تجمع ابرهای زیاد در نزدیکی زمین سبب ایجاد پدیده دریای ابر خواهد شد. از مزایای این پدیده علاوه بر خنکی هوا، جذب گردشگران داخلی و خارجی فراوانی است که روستای فیلبند را به عنوان یکی از شهرهای لیست خنک ترین شهر ایران می‌شناسند.

14. همدان

 • واقع در: غرب ایران
 • راه دسترسی: ایران، استان همدان

همدان / خنک ترین شهرهای ایران در تابستان

اگر قصد سفر به خنک ترین شهرهای ایران در تابستان را دارید، پیشنهاد ما به شما شهر تاریخی «همدان» است. این شهر در دامنه کوه الوند قرار گرفته و به همین دلیل باید آن را از خنک ترین شهرهای ایران دانست. به همین منظور گردشگران داخلی و خارجی زیادی در تابستان شهر تاریخی همدان را برای سفر انتخاب می‌کنند.

چشمه‌های آب فراوان، غارهای تماشایی و مناطق سرسبز از جاذبه‌های طبیعی همدان به شمار می‌آیند. دمای هوا در این شهر معمولا بین 15 الی 20 درجه سانتیگراد است. به همین دلیل اواخر خرداد، تیر و مرداد بهترین زمان برای سفر به همدان خنک ترین جای ایران در تابستان خواهد بود.

15. ماسال

 • واقع در: گیلان
 • راه دسترسی: ایران، گیلان، رشت، جاده فومن به تالش

ماسال / خنکترین شهر ایران در تابستان

«ماسال» یکی از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان محسوب می‌شود. با رسیدن به ارتفاعات ماسال به شهر ابرها می‌رسید. این شهر در دامنه کوه‌های تالش شکل گرفته و از ساعت 3 عصر به بعد شما شاهد مه غلیظ و ابرهای پنبه‌ای در اطراف خود خواهید بود. قدم زدن در دشت‌های سرسبز ماسال شبیه این است که روی ابرها راه می‌روید.

خنکی دلپذیر هوا در این شهر هر ساله مسافران زیادی را به ارتفاعات ماسال می‌کشاند. وجود هتل‌ها و اتاقک‌های مناسب برای اقامت در این منطقه باعث می‌شود تا گردشگران شب را آن‌جا بمانند. با اسکان در این منطقه شما صبح زود می‌توانید طلوع بی‌نظیر خورشید را از نزدیک نظاره کنید.

16. دره توبیرون

 • واقع در: استان خوزستان
 • راه دسترسی: ایران، خوزستان، دزفول

خنک ترین شهر خوزستان در تابستان / دره توبیرون /

خنک ترین شهر خوزستان در تابستان، دزفول با داشتن مناطقی خنک است. البته خود شهر دزفول خنک نیست و شاید دمای آن به ۵۰ درجه نیز برسد اما مکان هایی در اطراف این شهر وجود دارند که حس خنکی و طراوت را به شما هدیه دهند. «توبیرون» متشکل از دو واژه «تو» که در گویش دزفولی به معنای تب و گرما و «بیرون» با معنی بریدن است. در واقع تو بیرون یعنی جایی که گرما نباشد.

توبیرون در ۲۰ کیلومتری شمال دزفول واقع شده و پر از آبشار و صخره است. این مکان زیبا را باید در بخش سر دشت و مجاورت منطقه ای به نام تنگه سرا پیدا کنید. آب و هوای توبیرون با خود شهر دزفول بسیار متفاوت است مثلا وقتی در دزفول دما ۵۰ درجه باشد این دره زیبا و تماشایی دمای ۲۰ درجه را دارد.

17. ارومیه

 • واقع در: استان آذربایجان غربی
 • راه دسترسی: ایران، آذربایجان غربی

خنکترین شهر ایران در تابستان / ارومیه

ارومیه یکی از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان است که با آب و هوایی معتدل به شما امکان صفری خوب و لذت بخش را خواهد داد‌. البته فکر کنم همگی ما از خشک شدن دریاچه بزرگ این شهر زیبا خبر داریم و برای آن بسیار تاسف خوردیم. به هر حال ارومیه شهری کوهستانی و با داشتن دمای معتدل منطقه بسیار خوبی برای گردشگری در تابستان است‌. یکی از چیزهای مهم دیگر درباره این شهر از لیست خنک ترین شهر ایران داشتن هتل ها و اقامتگاه های متنوع است‌ ارومیه در گذشته به دارالنشاط نیز معروف بود‌.

18. چادگان

 • واقع در: استان اصفهان
 • راه دسترسی: ایران، اصفهان

خنک ترین شهر ایران / چادگان

یکی دیگر از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان چادگان است. چادگان در حاشیه زاینده رود قرار دارد و به بهشت اصفهان نیز معروف است‌. این شهر در ۱۱۵ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده است.  آب و هوای شهر چادگان در تابستان بسیار معتدل بوده و هرساله تعداد زیادی برای دیدن مناطق این شهر به آن سفر می‌کنند. جاهای تفریحی چادگان: دهکده تفریحی زاینده رود، روستای انالوجه، خانه معظم الملک میرپنج، آرامگاه کاوه آهنگر، برج کبوتر و… هستند. بهترین فصل برای سفر به این منطقه نیز فصل های بهار و تابستان هستند. چادگان از لحاظ گردشگری نیز دارای امکانات فراوان است و نگرانی بابت این امر وجود نخواهد داشت.

جمع بندی

اکثر خانواده‌ها با شروع فصل تابستان و اتمام مدرسه‌ها به فکر سفر می‌افتند. اقدام اول یافتن خنک ترین شهرهای ایران است. شاید تصور کنید خنک ترین مناطق ایران در تابستان فقط شهرهای شمالی هستند، اما سخت در اشتباهید. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با خنک ترین شهرها و خنکترین استان در ایران  آشنا کنیم. شما به کدام یک از این مناطق سفر کرده‌اید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
محمد افتخاری
.
19 شهریور 1401، 16:16
پاسخ
1
1
مقالتون اشتباه بود همین الانشم شهر آوج از این شهر ها هم در طول روز و هم در خنک ترین ساعت دمای کمتری داره میتونید چک کنید.
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400