یو پی اس دستگاهی دوست داشتنی در تابستان

یو پی اس دستگاهی دوست داشتنی در تابستان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در گرمای تابستان هیچ دستگاهی به اندازه یو پی اس(ups) دوست داشتنی نیست. شاید زمانی که این جمله را مطالعه کرده اید برایتان سوال باشد که اصلا یو پی اس چیست؟ یا حتی خیلی ها توجهی نکرده باشند و بگویند ما کولر دوست هستیم و نیازی به یو پی اس نداریم. اما در همین گرمای تابستان به دفعات پیش آمده که با قطعی برق، کولر ها از کار افتاده اند و باعث کلافگی شدید ما شده اند.

فهرست عناوین مطلب:

یو پی اس چیست؟

یو پی اس چیست؟

یو پی اس(ups) یک منبع تغذیه بدون وقفه است که به ما برای برق رسانی فوری کمک می کند. اما چجوری؟ با ساخت یک یو پی اس کوچک خانگی و یا با خرید یو پی اس فرصت کیش و یا سایر فروشندگان یو پی اس شما می توانید یک دستگاه مولد در خانه داشته باشید.

اما یو پی اس چگونه به ما در تولید برق اضطراری کمک می کند؟ یکی از اجزای تشکیل دهنده ی یو پی اس،  باتری است.

زمانی که شما از وسایل برقی خود استفاده می کنید، یو پی اس در یک گوشه است. حال و پس از قطع برق یو پی اس وارد عمل می شود. باتری یو پی اس برق لازم برای استفاده کاربر را تامین می کند. اگر همچنان با نحوه کار یو پی اس آشنا نشده اید، یک مثال ساده برایتان مطرح می کنیم.

فرض کنید در حال کار با سیستم لپ تاپ خود هستید. مشخصا اگر سیستم شما به برق متصل باشد و از برق شهری استفاده کنید نیازی به باتری ندارید. اما اگر از برق استفاده نکنید، پس از مدتی با هشدار کمبود شارژ مواجه می شوید. در این حالت باید سیستم خود را یا به شارژ بزنید و یا باتری شارژ شده ای را به آن متصل کنید.

این دقیقا همان فرآیندی است که یو پی اس انجام می دهد. به نقل از فرصت کیش، در حالت عادی که شما از لپ تاب استفاده می کنید، مانند زمانی است که برق نرفته و به یو پی اس نیاز ندارید. اما زمانی که برق برود و یا شارژ باتری شما تمام شود، مجبور به اتصال به برق و یا شارژ باتری هستید.

قیمت یو پی اس

قیمت یو پی اس

یو پی اس ها قیمت های بسیار متفاوتی بسته به نوع و توان خود دارند. اما اگر بخواهیم یک رنج قیمتی برای آنها در نظر بگیریم، می توان بین چهار میلیون تا چهارصد میلیون تومان را برای آنها متصور شد. برای استعلام قیمت یو پی اس می توان در آدرس foursatkish.com استعلام روز و دقیق را انجام دهید.قیمت یو پی اس های خانگی که توان زیادی ندارند و مختص امور روزانه است، معمولا در رنج قیمتی زیر ده میلیون تومان و هرچه توان یو پی اس بیشتر شود و کارایی آن تخصصی تر شود قیمت بالا تری پیدا می کند.

از یو پی اس های ارزان قیمت می توان به یو پی اس خانگی یا یو پی اس برای دوربین مدار بسته اشاره کرد و از گران قیمت ترین نیز می توان به یو پی اس سه فاز و یو پی اس ماژولار اشاره داشت.

تاریخچه یو پی اس

یو پی اس از زمان گذشته تا به امروز وسیله ای بوده که بشریت برای ساخت آن زحمات زیادی کشیده است. در کتاب های باستانی اشاره های زیادی به وجود وسیله ای برای ایجاد مولد برق شده اما سند رسمی در این ماجرا وجود ندارد. اولین بار اما در سال 1934 یک دانشمند فرانسوی رسما یو پی اس را به شکل رسمی ثبت اختراع کرد.

البته یو پی اس های امروزی تفاوت های زیادی نسبت به آن زمان داشته اند.

انواع یو پی اس

انواع یو پی اس

یو پی اس ها دارای مدل های مختلفی هستند، اما همه این مدل ها در سه دسته کلی قرار می گیرند. یو پی اس آنلاین، یو پی اس آفلاین و یو پی اس لاین اینتر اکتیو. از لحاظ قیمتی یو پی اس های آنلاین از همگی گران تر هستند. یو پی اس ماژولار نوعی یو پی اس آنلاین است.

شرکت های بزرگ و صنایع ملزم به استفاده از یو پی اس های آنلاین هستند زیرا این یو پی اس ها عملکرد بسیار دقیقی دارند.

یو پی اس های خانگی معمولا در دسته یو پی اس های آفلاین قرار می گیرند و یو پی اس های لاین اینتر اکتیو نیز یو پی اس های میان رده هستند.

یو پی اس بخریم یا استابلایزر؟

 

استابلایزر یو پی اس بخریم یا استابلایزر؟

ها وظیفه اصلاح ولتاژ برق را دارند در صورتی که یو پی اس ها وظیفه ی تولید برق را برعهده دارند. اما یو پی اس های آنلاین حتی توانایی اصلاح ولتاژ را هم دارند. اگر یک یو پی اس آنلاین خریداری کرده اید دیگر نیازی به استابلایزر ندارید اما اگر در مکانی هستید که نوسانات برق زیاد است، توصیه می شود حتما خرید استابلایزر را در دستور کار خود قرار دهید، زیرا تجربه نشان داده عدم استفاده از استابلایزر خسارت های بسیار زیادی را به بار می آورد.

از لحاظ قیمتی اما استابلایزر ها علاوه بر کارایی بالایی که دارند قیمت بسیار کمی دارند. پس می توان نتیجه گرفت یو پی اس و استابلایزر دو وسیله مرتبط به برق اما کاملا متفاوت هستند.

تفاوت یو پی اس و ژنراتور

یو پی اس و ژنراتور در ظاهر دو دستگاه مشابه با کاربردی یکسان هستند. اما اگر به عنوان یک متخصص به قضیه نگاه کنیم، یو پی اس و ژنراتور دو دستگاه کاملا متفاوت هستند. شاید گیج شده باشید، پس با یک مثال قابل فهم این موضوع را برای شما باز خواهیم کرد.

همه افراد غیر متخصص یو پی اس و ژنراتور را وسیله ای برای تولید برق اضطراری می دانند که این کاملا صحیح است. اما تفاوت در نحوه ی تولید و از آن مهم تر کارایی برق تولید شده است.

همان طور که به یو پی اس می گوییم منبع تغذیه بدون وقفه، اگر به مفهوم آن فکر کنیم به این موضوع می رسیم که یو پی اس، بدون وقفه اقدام به تولید برق می کند.

اما یعنی چی؟

ما در بحث تخصصی برق موضوعی داریم به نام مدت زمان تاخیر. تعریف این موضوع بسیار ساده است. از زمانی که برق شهری قطع می شود، مدت زمانی که طول می کشد تا برق اضطراری ایجاد شود و سیستم به فعالیت خود ادامه دهد را زمان تاخیر می گویند. حال در یو پی اس ها این فرایند به شکل خودکار صورت می گیرد، یعنی به محض قطع شدن جریان، باتری به حالت آماده در می آید. مدت زمان تاخیر در یو پی اس ها کمتر از چند صدم ثانیه است.

ژنراتور چطور؟ همانطور که می دانید ژنراتور ها باتری ندارند و معمولا از بنزین استفاده می کنند. وقتی برق می رود شما باید به سراغ ژنراتور خود بروید و اقدام به روشن کردن آن کنید. این روشن کردن خود چند دقیقه طول می کشد.

پس دقیقا تفاوت یو پی اس (ups) و ژنراتور اینجا رقم میخورد.

حال باید بدانید ژنراتور می تواند مدت زمان بیشتری برای شما عملیات برق رسانی را انجام دهد اما در نقطه ی مقابل یو پی اس می تواند از خرابی دستگاه و خاموش شدن آن جلو گیری کند.

از لحاظ قیمتی نیز واقعا این دو دستگاه قابل قیاس نیستند و باید یک کارشناس بسته به نیاز شما قیمت دهی کند.

آیا یو پی اس ارزش خرید دارد؟

به گزارش پلازا و از دید فرصت کیش بله. شما با خرید یو پی اس جدای از اینکه از بی برقی در امان هستید، از آسیب رسیدن به دستگاه های حساس خود نیز جلوگیری می کنید. حتی می توانید به کمک یو پی اس های آنلاین نوسانات برق را نیز کنترل کنید. پس به صرفه است که با خرید یو پی اس در بسیاری از هزینه های خود صرفه جویی کنید.

کدام برند یو پی اس بهتر است؟

در دنیا، یو پی اس در قالب برند های زیادی تولید می شود. اما اگر بخواهیم از به نام ترین آنها نام ببریم می توان به کی استار و ای پی سی اشاره کرد.

در ایران نیز می توانید یو پی اس های کی استار را از طریق نماینده ی رسمی آنها فرصت کیش(foursatkish.com) تهیه کنید و یا اقدام به خرید یو پی اس ایرانی کنید. در ایران یو پی اس های ایرانی نیز ساخته می شود. یو پی اس های فرصت پاور از سری یو پی اس های قوی در بازار می باشند.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
سینا هاشمی
.
03 مرداد 1401، 16:35
پاسخ
0
0
ممنون از مطلب جامع در ارتباط با یو پی اس ها اما باید این نکته را ذکر کرد که یو پی اس ها بیشتر در مراکز صنعتی کاربرد دارد و معمولا برای مصارف خانگی ژنراتور می تواند جایگزین مناسب تری برای تامین برق باشد.
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401