یافتن شماره شبا ؛ روش های دریافت شماره شبا با شماره حساب و شماره کارت

یافتن شماره شبا / مشاهده شماره شبا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شماره شبا برای انجام معادلات بین بانکی و بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر حساب بانکی در کشور دارای شماره شبا منحصر به‌فرد خود است. در بیشتر مواقع، پس از افتتاح حساب این شماره را از طرف بانک دریافت می‌کنید. اما ممکن است پس از مدتی آن را فراموش کرده یا اصلا آن را ندانید. در این صورت برای مشاهده و یافتن شماره شبا می‌توانید از این مقاله پلازا کمک بگیرید.

شبا مخفف «شماره حساب بانکی ایرانيان» است. این شماره با هدف استانداردسازی مبادلات بانکی در کشور، از طرف بانک مرکزی تعریف شده است. شماره شبا یک شماره 24 رقمی است و شما برای انتقال پول بین‌بانکی یا بین‌المللی و همچنین انتقال مبالغ سنگین، به این شماره احتیاج دارید. به همین خاطر؛ در این مطلب نگاهی داشتیم به روش‌های پیدا کردن و محاسبه شبا بانک. همراه ما باشید.

در ادامه می‌خوانید:

نحوه یافتن شماره شبا

در این جدول می‌توانید با کلیک روی لوگو هر بانک، به صفحه تبدیل شماره حساب به شبا مربوط به حساب‌های آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

یافتن شماره شبا / مشاهده شماره شبا

بانک رسالت

یافتن شماره شبا / محاسبه شبا بانک

بانک شهر

دریافت شماره شبا / مشاهده شماره شبا

بانک ملی

یافتن شماره شبا / دریافت کد شبا بانکی

بانک صادرات

دریافت شماره شبا

بانک تجارت

یافتن شماره شبا

بانک ملت

دریافت شماره شبا

بانک رفاه کارگران

مشاهده شماره شبا

بانک سپه

یافتن شماره شبا

بانک کشاورزی

مشاهده شماره شبا

بانک پاسارگاد

دریافت شماره شبا با شماره کارت

بانک مسکن

یافتن شماره شبا

بانک کارآفرین

دریافت کد شبا بانکی

بانک اقتصاد نوین

دریافت شماره شبا با شماره کارت

بانک سامان

یافتن شماره شبا

بانک آینده

محاسبه شبا بانک

بانک سینا

یافتن شماره شبا

بانک دی

دریافت شماره شبا

بانک پارسیان

محاسبه شبا بانک

بانک خاورمیانه

یافتن شماره شبا

بانک توسعه تعاون

مشاهده شماره شبا

بانک ایران زمین

مشاهده شماره شبا

بانک گردشگری

یافتن شماره شبا

بانک سرمایه

مشاهده شماره شبا

پست بانک

همانطور که گفتیم، شماره شبا هرحساب، منحصر به همان حساب بانکی است. برای دریافت کد شبا بانکی، روش‌های زیادی وجود دارد. هم می‌توانید به خود بانک یا عابر بانک مراجعه و شماره شبا حساب خود را دریافت کنید و هم می‌توانید این کار را به‌صورت اینترنتی و با وارد کردن شماره حساب یا شماره کارت، در سایت بانک، بدست بیاورید.

هرکدام از بانک‌های کشور، دارای قسمت جداگانه‌ای در سایت خود هستند که به مشتریان امکان دریافت شماره شبا با شماره حساب را می‌دهند. البته برخی بانک‌ها فقط از طریق شماره حساب، شماره شبا را به‌شما می‌دهند ولی برخی دیگر بانک‌ها امکان دریافت شماره شبا با شماره کارت را نیز دارند. برای مثال بانک‌های پاسارگاد، سامان، ایران زمین، خاورمیانه، سرمایه، کشاورزی، پست بانک، ملی و مسکن همگی از قابلیت تبدیل شماره کارت به شماره شبا پشتیبانی می‌کنند.

شما می‌توانید برای دریافت شماره شبای حساب خود به وبسایت رسمی بانک مراجعه کنید. البته یافتن شماره شبا با استفاده از شماره کارت، دربرخی بانک‌ها مقدور نیست و برای این کار باید از شماره حساب بانکی استفاده کرد. در ادامه روش دریافت شماره شبا در برخی از بانک‌های بزرگ کشور را به شما آموزش خواهیم داد.

1. دریافت شماره شبا بانک ملی

دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق شماره کارت / دریافت شماره شبا بانک ملی با شماره کارت

برای دریافت شماره حساب از روی شماره کارت بانک ملی باید وارد وب‌سایت رسمی این بانک شده و در منوی انتقال وجه شماره کارت خود را وارد کنید. آنگاه شماره حساب بانکی به طور خودکار به شما نمایش داده خواهد شد. شما همچنین می‌توانید با وارد کردن شماره حساب در همین سایت، نسبت به گرفتن شماره شبا بانک ملی اقدام کنید. دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق شماره کارت فعلاً در وبسایت رسمی بانک مقدور نیست.

2. یافتن شماره شبا بانک تجارت

دریافت شماره شبا بانک تجارت / شماره شبا بانک تجارت

برای پيدا كردن شماره حساب از روی شماره کارت بانک تجارت باید وارد سایت رسمی بانک تجارت شوید و شماره کارت، رمز دوم، رمز CVV2 و کد امنیتی را در بخش مربوطه وارد کنید. سپس شماره حساب اصلی متصل به کارت را مشاهده خواهید کرد. برای دریافت شماره شبا بانک تجارت نیز می‌توانید شماره حساب خود را در بخش مربوطه وبسایت وارد کنید.

3. دریافت شماره شبا بانک ملت

دریافت شماره شبا بانک ملت / دریافت شماره حساب بانک ملت

برای دریافت شماره حساب بانک ملت باید در اپلیکیشن همراه بانک یا خدمات اینترنتی بانک ملت ثبت نام کنید. برای دریافت شماره شبا نیز باید شماره حساب بانکی خود را در سامانه «بستام» ملت وارد کنید. این یک نرم افزار تبدیل شماره کارت به شماره حساب برای شما است.

4. دریافت شماره شبا بانک پاسارگاد

دریافت شماره حساب / دریافت شماره حساب از شماره کارت

برای گرفتن شماره حساب از روی شماره کارت، شما می‌توانید وارد وبسایت رسمی بانک پاسارگاد شوید و در قسمت شماره حساب بانکی ایران، با وارد کردن شماره کارت، شماره سپرده خود را بدست آورید. علاوه بر این می‌توانید با استفاده از شماره کارت، نسبت به یافتن شماره شبا نیز اقدام کنید.

5. دریافت شماره شبا بانک سپه

دریافت شماره شبا بانک سپه / دریافت شماره حساب بانک سپه

تبدیل شماره کارت به شماره حساب بانک سپه از طریق اینترنت و با استفاده از شماره کارت، در وبسایت رسمی این بانک امکان‌پذیر نیست، اما در صورت وارد کردن شماره حساب در سامانه بانکداری اینترنتی بانک سپه قادر خواهید بود تا شماره شبای سپرده خود را بدست آورید. به این صورت دریافت شماره حساب بانک سپه با کد ملی قابل انجام است.

6. دریافت شماره شبا بانک صادرات

دریافت شماره شبا بانک صادرات / دریافت شماره حساب بانک صادرات

در حال حاضر دریافت شماره حساب بانک صادرات از وبسایت این بانک امکان‌پذیر نیست، اما اگر قبلاً شماره حساب خود را از بانک دریافت کرده‌اید، برای پيدا كردن شماره حساب از روی شماره کارت، قادر خواهید بود تا شماره شبا 26 رقمی حساب خود را نیز از وبسایت رسمی بانک دریافت کنید.

سایر روش های مشاهده شماره شبا

علاوه بر مراجعه اینترنتی برای محاسبه شبا بانک، روش‌های دیگری هم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

1. مراجعه به بانک

ساده‌ترین راه برای آن دسته از افرادی که به اینترنت و حتی کارت بانکی خود دسترسی ندارند، این است که به بانک محل سکونت خود بروند. کافیست به بانک بروید و از متصدیان بانک بخواهید شماره حساب و شماره شبا شما را تحویلتان بدهند.

2. مشاهده شماره شبا با استفاده از عابر بانک

یکی دیگر از روش‌های ایمن و البته ساده برای افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند، استفاده از عابر بانک است. با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک و وارد کردن کارت خود می‌توانید شماره شبا را بر روی کاغذ تحویل بگیرید. این روش در صورتی مفید است که شما کارت بانکی خود را به همراه داشته باشید و فقط نیاز به شماره حساب یا شماره شبا باشد.

3. تلفن بانک

سرویس تلفن بانکی که بسیاری از بانک‌ها ارائه می‌کنند دارای قابلیت ارائه شماره شبا است. البته شماره تلفن مربوط به تلفن‌بانک هر بانک متفاوت است ولی تقریبا تمام بانک‌ها دارای این سرویس هستند و یکی از امکاناتی هم که در قالب این سرویس ارائه می‌کنند ارائه شماره شبا مشتریان به‌صورت تلفنی است.

4. مشاهده شماره شبا از طریق اینترنت بانک

اگر سرویس اینترنت بانک خود را فعال کرده باشید، می‌توانید با مراجعه به پنل کاربری خود در وبسایت بانک مربوطه، به تمام اطلاعات در مورد حساب خود از جمله شماره شبا دسترسی داشته باشید. این سرویس به‌صورت پیش‌فرض فعال نیست و باید ابتدا به شعبه بانک خود مراجعه و درخواست فعال‌سازی بدهید.

شماره شبا چیست؟

شماره شبا یک شماره منحصر به یک حساب بانکی است که از آن برای انتقال پول به‌صورت بین بانکی و همچنین بین‌المللی استفاده می‌شود. البته با توجه به تحریم‌ها در حال حاضر با شماره شبا خود نمی‌توانید نقل و انتقال بین‌المللی انجام دهید ولی در بسیاری از فعالیت‌های اداری و مالی داخل کشور نیز نیاز به شماره شبا خواهید داشت. به‌خصوص اگر بخواهید مبالغ زیادی را بین 2 حساب منتقل کنید.

شماره شبا حساب‌های ایران، متشکل از 26 کاراکتر است. این شماره در سیستم بانکی بین‌المللی به‌صورت زیر شناخته شده است:

[CC][CD][BBAN]

 • CC: نشان‌دهنده کد کشور و معادل حروف مختص به هر کشور است. مثلا IR برای ایران.
 • CD: عددهای کنترلی برای صحت‌سنجی اعتبار حساب.
 • BBAN: شامل 22 رقم که همان شماره حساب استاندارد در هر بانک است

برای مثال در شماره شبا زیر:

IR 22 017 0000000054354354354

IR و 22 همان CC و CD هستند و از 017 به بعد نیز BBAN به‌حساب می‌آید. بخش BBAN همیشه با کد شناسایی مربوط به هر بانک شروع می‌شود. مثلا اگر شما در بانک صادرات حساب داشته باشید، این قسمت در شماره شبا حساب شما با عدد 019 شروع خواهد شد. به همین ترتیب کد بانک‌های پاسارگاد، کشاورزی و ملت نیز به ترتیب 057، 016 و 012 است. در مثال بالا این قسمت با عدد 017 شروع شده و به همین خاطر این حساب متعلق به بانک ملی است.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
آموزش انتقال وجه و کارت به کارت بدون اپلیکیشن با گوشی ...
تیم پلازا15 مرداد 1402 07:30
thumbnail
معرفی و بررسی خدمات برنامه همراه بانک سپه + لینک دانلود
مهسا راد25 شهریور 1400 17:00
thumbnail
دانلود اپلیکیشن همراه بانک پاسارگاد | آموزش استفاده ...
مهسا راد07 شهریور 1400 18:00
thumbnail
اپلیکیشن همراه بام ملی | آشنایی با امکانات برنامه مدیریت ...
محمد علی‌محمدی26 مرداد 1400 13:00

19 عدد بعدی که در قسمت BBAN است، نوع حساب (ارزی، ریالی، قرض‌الحسنه، سپرده و …) و سپس شماره حساب هستند. این قسمت بسته به هر بانک متفاوت است. برخی بانک‌ها 18 رقم شماره حساب دارند و برخی دیگر 9 یا 8 رقم. شماره شبا بانک‌های سایر کشورها نیز از همین فرمت استفاده می‌کنند. ممکن است برخی کشورها شماره طولانی‌تری داشته و برخی دیگر شماره کوتاه‌تری داشته باشند.

یافتن شماره شبا / مشاهده شماره شبا

مثال بالا متعلق به شماره شبا یک حساب در بریتانیا است. همانطور که می‌بینید در ابتدا حروف GB را داریم که نشان‌دهنده این کشور و سپس اعداد اعتبارسنجی و بعد کد بانک و در انتها نیز شماره و نوع حساب بانکی.

سخن پایانی

یافتن شماره شبا از درگاه اکثر بانک‌های کشور، مستلزم وارد کردن شماره حساب است؛ بنابراین اگر شخصی شماره حساب سپرده خود را نداشته باشد، قادر نخواهد بود اطلاعات مهم حساب خود را مشاهده کند. شما نیز اگر روش‌های دیگری برای دریافت شماره شبا و حساب می‌شناسید، در پایین همین مطلب با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
.
21 مرداد 1401، 23:22
پاسخ
0
0
شماره شبا بانک سپه، شماره ای هستش که برای نقل و انتقالات حواله و وجوه شما ایجاد شده. با استفاده از اون به راحتی میتونین پول هاتون رو به شماره حساب مقصد دیگه ای بزنین. گرفتن شماره شبا خیلی مهمه، واسه همین سعی کنین در اسرع وقت این شماره رو از بانک سپه دریافت کنین، چون برای کارهای بانکی خیلی لازم تون میشه.
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402