بیوگرافی رضا شفیعی جم ؛ از زندگی خصوصی تا فیلم های معروف او

جوایز رضا شفیعی جم
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برخی از بازیگران ایرانی با نقش‌آفرینی‌های فوق‌العاده خود در ذهن مخاطبان دیگر خود نیستند بلکه شخصیتی که خلق کرده‌اند، هستند. رضا شفیعی جم که سال‌ها یک چهره متفاوت و طناز در سینما و تلویزیون بوده نیز جز همین دسته است. با پلازا همراه باشید تا بیشتر راجع به بیوگرافی رضا شفیعی جم شما را مطلع کنیم.

سال‌های زیادی است که رضا شفیعی در کارهای طنز و کمدی فعالیت دارد. استعداد و شیرینی ذاتی او باعث شده تا به درستی از پس نقش‌های کمدی برآید. او به خوبی توانسته تا تیپ‌های خاطره‌انگیزی بسازد. احتمالا همه ما نقش دیدنی رضا شفیعی جم را در سریال «نقطه چین» به یاد داریم. امروزه به فیلم‌های کمدی بیش از پیش اهمیت داده می‌شود. اما هر بازیگری نمی‌تواند در کارهای طنز ماندگار شود. در ادامه زندگینامه رضا شفیعی جم، فیلم‌ها و سریال‌های او را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همراه پلازا باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بیوگرافی رضا شفیعی جم

احمدرضا شفیعی جم بازیگر، کمدین و کارگردان متولد 9 تیر 1350 است. او در تهران به دنیا آمد و در همین شهر زندگی می‌کند. پدرش تهرانی و بازنشسته ارتش است. مادرش اهل کرمانشاه و معلم دبستان بود.  شفیعی جم یک خواهر کوچکتر و یک برادر بزرگتر از خود دارد.

 کودکی و نوجوانی

سریال های رضا شفیعی جم / بیوگرافی رضا شفیعی جم

پیش از این درباره این که تاریخ تولد رضا شفیعی جم چه زمانی هست صحبت کردیم. سن رضا شفیعی جم هم اکنون 51 سال است. کودکی او مانند همه هم سن و سالانش در کوچه و خیابان با بازی‌های سنتی گذشت.از همان کودکی به بازیگری علاقه داشت. معمولا برای دوستانش نقش‌های مختلفی از شخصیت‌های کارتونی را بازی می‌کرد. در ادامه بیوگرافی رضا شفیعی جم که او از کودکی صداپیشه خوبی بود. شفیعی جم علاقه زیادی به تقلید صدای شخصیت‌های تلویزیونی و یا کارتونی داشت. متاسفانه مادر رضا شفیعی جم خیلی زود از دنیا رفت. طبق گفته خودش یکی از حسرت‌های زندگیش فوت مادر مهربانش است. رضا در دبیرستان شاگرد زرنگی بود. پیگیری مادرش برای درس خواندن باعث شد تا نمرات قابل قبولی بگیرد. او در دانشگاه رشته گرافیک را انتخاب کرد و تحصیلاتش را در مقطع لیسانس به اتمام رساند. قبل از این درباره این که رضا شفیعی جم اهل کجاست نیز صحبت کردیم، او در تهران بزرگ شده است. اصالت رضا شفیعی جم از طرف پدری به به تهران و از جانب مادری به کرمانشاه باز می‌گردد.

آغاز فعالیت هنری

تاریخ تولد رضا شفیعی جم

در ادامه زندگینامه رضا شفیعی جم می‌خوانیم که او همیشه به نقاشی و کشیدن تابلو علاقه داشت. استعدادش در نقاشی خوب بود. این کار را از کودکی انجام می‌داد. در واقع نقاشی را می‌توان آغاز فعالیت هنری شفیعی جم دانست.

همچنین بخوانید :

وقتی می‌فهمیم که رضا شفیعی جم متولد چه سالی است و سپس به شروع کار هنری او نگاه می‌کنیم درمی‌یابیم که او تئاتر را در سال 1364 در سنی بسیار کم و به صورت آماتور شروع کرد. تئاترهای زیادی کار کرد تا بتواند دیده شود. در همین راه با رضا عطاران آشنا شد. این آشنایی سرآغاز دوستی آن دو تا به امروز است. این بازیگر طنزپرداز در سال 1369 تنها زمانی که 18 سال داشت، توانست فیلم «دو همسفر» را بازی کند. این فیلم اولین کار تصویری شفیعی جم به شمار می‌آ‌ید. بازی در فیلم دو همسفر برای او موقعیت‌های خوبی به همراه داشت. در ادامه زندگینامه رضا شفیعی جم می‌خوانیم که او توانست سال بعد برنامه تلویزیونی کابلی را برای کودک و نوجوان جلوی دوربین ببرد.

بازیگری حرفه ای و شهرت

اصالت رضا شفیعی جم

با ادامه دادن بیوگرافی رضا شفیعی جم در می‌یابیم که رضا شفیعی جم در سال 1370 با بازی در مجموعه «ساعت خوش» به کارگردانی مهران مدیری شناخته شد. او توسط رضا عطاران دوست قدیمی‌اش به این کار معرفی شد. شفیعی جم علاوه بر بازی در مجموعه ساعت خوش عهده‌دار نویسندگی برخی از قسمت‌ها بود. از سال 1382 و بازی در نقش «بامشاد» بود که شفیعی جم به شهرت زیادی دست پیدا کرد. او با بازی در سریال «نقطه چین» توانست استعداد خود را به خوبی در تیپ‌سازی نشان بدهد. به طوری که سال‌ها رضا شفیعی جم را با نام «بامشاد» می‌شناختند.

زندگی شخصی رضا شفیعی جم

رضا شفیعی جم و خواهرش / رضا شفیعی جم و همسرش

در بالا تصویری از رضا شفیعی جم و خواهرش در روز تولد 51 سالگی این بازیگر می‌بینید. او ازدواج موفقی نداشت و پس از ازدواج با مشکلاتی روبه‌رو شد و سرانجام پس از 6 ماه زندگی مشترک از همسرش جدا شد. او هرگز نام و عکسی از همسرش منتشر نکرد. این بازیگر ژانر کمدی با حضور در فصل اول برنامه «شام ایرانی» به کارگردانی بیژن بیرنگ عنوان کرد:

مجبور شدم مهریه زیادی برای جدایی از همسرم پرداخت کنم. متاسفانه جدایی ما همزمان شد با گرانی دلار و سکه و من برای پرداخت مهریه خانه و پس انداز 20 ساله‌ام را هزینه کردم.

او از این قضیه بسیار ناراحت بود و توصیه می‌کرد جوانان هنگام مشخص شدن تعداد سکه و یا مبلغ مهریه با چشم باز و عاقلانه تصمیم بگیرند.

مدت‌ها تصویری با عنوان عکس همسر رضا شفیعی جم در اینترنت پخش می‌شد و ماهایا پطروسیان را همسر این بازیگر می‌خواندند اما شایعات با پخش شدن عکس همسر سابق ماهایا پطروسیان خاموش شد. رضا شفیعی جم و همسرش مدت کمی باهم زندگی کردند و دلیل اختلافشان هیچوقت از زبان بازیگر بازگو نشد. مدتی نیز شایعاتی درباره همسر دوم رضا شفیعی جم پخش شد نیز که همه آن‌ها بی اساس بودند. او همواره در دنیای مجازی با طرفداران خود تعامل دارد. رضا شفیعی جم اینستا نیز دارد و شما می‌توانید صفحه اینستاگرام این بازیگر را دنبال کنید.

 بیماری رضا شفیعی جم

بیماری رضا شفیعی جم / اعتیاد رضا شفیعی جم

بازیگران نیز مانند تمام انسان های روی زمین هستند. آن‌ها لحظات و دردهای مشترک دارند و باید نگاهی خارج از کادر به آن‌ها داشت. دد بیوگرافی رضا شفیعی جم می‌خوانیم که این بازیگر به علت بیماری تیروئید و دیابت در طول دوره های زندگی اش تغییرات زیادی در ظاهر داشته است و عده ای با شایعه اعتیاد رضا شفیعی جم سعی داشتند آن را توجیه کنند. اما او در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد:

از جوانی روحیه حساسی داشتم. همین موضوع باعث شد تا به خودم آسیب زیادی بزنم. در دوران سربازی به افسردگی دچار شدم. این مشکل روحیه جسم مرا هم احاطه کرده بود. پزشکان نمی‌توانستند بفهمند مشکل از کجاست. آن زمان تیروئید بیماری شناخته شده‌ای نبود. بیماری من زمانی به اوج رسید که در طول یک هفته حدود 40 کیلو وزن از دست دادم. ریزش موی شدید و مشکلات جسمانی از دیگر عوارض این بیماری بود که دست از سرم بر نمی‌داشت.

او در ادامه گفت:

این بیماری با حضور من در مجموعه ساعت خوش همزمان شده بود. بخشی از آیتم‌ها بر اساس شوخی با ظاهر من مخصوصا چشم‌هایم نوشته می‌شد. ما به واسطه حرفه و نوع شغلمان نمی‌توانیم از مشکلات و دردهایمان بگوییم. من همیشه بیماری‌ام را مخفی می‌کردم. اما با تغییر ظاهر و چهره‌ام مجبور شدم تا دلیلش را برای مخاطبین روشن کنم. بخاطر بیماری‌ام در طول این سال‌ها خیلی درد و سختی کشیدم. اما چند سالی است که توانستم زندگی‌ام را با این بیماری هماهنگ کنم و از پسش بر بیایم.

معرفی آثار درخشان در بیوگرافی رضا شفیعی جم

در ادامه زندگینامه رضا شفیعی جم از بازیگران عرصه طنز سینما و تلویزیون کشورمان از فیلم‌های مطرح او یاد می‌کنیم. می‌توان این بازیگر را یکی از عوامل فروش فیلم‌های سینمایی و بازدید بالای سریال‌های تلویزیونی دانست. وی اخیرا در دو فیلم مورچه خوار، بازیوو و سریال پلاک 13 نیز حضور داشته است. علاوه بر همه این ها حضور رضا شفیعی جم در جوکر 1400 نیز از فعالیت های اخیر این بازیگر محسوب می‌شود. در این قسمت برخی از بهترین فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی رضا شفیعی جم را معرفی می‌کنیم.

آثار درخشان در بیوگرافی رضا شفیعی جم: سریال نقطه چین

نقطه چین / فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی رضا شفیعی جم

 • تاریخ پخش: زمستان 1382
 • کارگردان: مهران مدیری
همچنین بخوانید :

در زندگی نامه رضا شفیعی جم خواندیم  که او با سریال نقطه‌چین به شهرت رسید. او در این سریال نقش بامشاد را بازی می‌کرد. شیرینی نقش و بازی خوب شفیعی‌جم باعث شد تا این سریال مخاطبان زیادی را جذب کند. نقطه‌چین پس از سریال موفق «پاورچین» به کارگردانی مهران مدیری ساخته شد. این سریال همچون دیگر آثار مدیری آمار بازدید بالایی داشت. شفیعی‌جم بازیگر توانمند عرصه کمدی در این سریال با بازیگرانی مثل «مهران مدیری»، «سیامک انصاری»، «سحر ولدبیگی»، «محمدرضا هدایتی» و «سحر جعفری‌جوزانی» همکاری داشت.

آثار درخشان در بیوگرافی رضا شفیعی جم: فیلم ارتفاع پست

رضا شفیعی جم در ارتفاع پست / زندگینامه رضا شفیعی جم

 • سال انتشار: 1381
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا

فیلم سینمای «ارتفاع پست» یکی از آثار مهم و جدی رضا شفیعی جم محسوب می‌شود. هرچند او در این فیلم نقشی با رگه‌های کمدی داشت، اما خود فیلم در دسته‌بندی فیلم‌های جدی قرار می‌گیرد.

قطعا همکاری با کارگردان مشهوری همچون ابراهیم حاتمی‌کیا برای هر بازیگر تازه‌‌کاری افتخار بزرگی است. شفیعی‌جم هم در اوایل راه بود که توانست یک نقش فرعی را در این فیلم سینمایی به‌یادماندنی ایفا کند. او در این فیلم نقش ابوالفضل قوچ زاده را داشت و  با «حمید فرخ نژاد»، «لیلا حاتمی»، «گوهر خیراندیش»، «امیر آقایی» و «شهرام قائدی» هم‌بازی بود.

آثار درخشان در بیوگرافی رضا شفیعی جم: سریال شب های برره

شب های برره / زندگی شخصی رضا شفیعی جم

 • تاریخ پخش: پاییز 1384
 • کارگردان: مهران مدیری

رضا شفیعی جم همکاری‌های موفقی با مهران مدیری در سریال طنز داشته است. سریال «شب‌های برره» یکی‌ دیگر از سریال های رضا شفیعی جم بود که طرفداران زیادی دارد. این سریال از همان سال‌ها تا کنون چندین‌بار در نوبت پخش مجدد قرار گرفته است. هر بار تکرار آن با بازدید بالای مخاطبین همراه می‌شود. شفیعی‌جم در این سریال موفق نقش کیوون، پسر خان بالا برره را بازی می‌کرد که از شهر برگشته بود. او به خوبی توانست تیپ یک فرد تازه به دوران رسیده‌ای که از شهر آمده را بازی کند.

سریال شب‌های برره به سرپرستی پیمان قاسم‌خانی نوشته شد. برادران قاسم‌خانی به همراه خشایار الوند (نویسنده سریال موفق پایتخت)، سروش صحت و امیرمهدی ژوله فیلمنامه این سریال جذاب و دیدنی را کار کردند. شفیعی‌جم در کنار «مهران مدیری»، «محمدرضا هدایتی»، «سیامک انصاری»، «شقایق دهقان»، «بهنوش بختیاری» و «سعید پیردوست» برای سریال خاطره‌انگیز شب‌های برره نقش آفرینی کرد. این اثر در زندگی نامه رضا شفیعی جم همچون ستاره می‌درخشد.

آثار درخشان در بیوگرافی رضا شفیعی جم: سریال در چشم باد

در چشم باد / زندگی نامه رضا شفیعی جم

 • تاریخ پخش: تابستان 1388
 • کارگردان: مسعود جعفری‌جوزانی

سریال «در چشم باد» یکی از سریال‌های موفق دهه 80 در تلویزیون بود. این سریال از شبکه یک سیما پخش می‌شد. ساخت این اثر حدود 5 سال طول کشید. در چشم باد را باید یک سریال حماسی تاریخی دانست.

با وجود موضوع جدی و تاریخی، این سریال یکی از پرطرفدارترین سریال‌های آن زمان شناخته شد. در چشم باد سه دوره تاریخی را نمایش می‌داد. با این حال شکل‌گیری داستان به نحوی بود که مخاطبین مشتاقانه منتظر شروع آن بودند.

همچنین بخوانید :

در ادامه زندگینامه رضا شفیعی جم می‌خوانیم که او در این سریال نقش رضاقلی خان دوست نادر را بازی می‌کرد. در چشم باد را باید یکی‌ دیگر از کارهای جدی شفیعی‌جم دانست. او در این سریال هم نقشی فرعی بازی کرد، اما به خوبی توانست از پس آن بربیاید. رضاقلی خان یک کاراکتر جدی اما با شیرینی خاص خودش بود که شفیعی‌جم مناسب‌ترین انتخاب برای این نقش به شمار می‌آمد. او با بازیگران بزرگی همچون «پارسا پیروزفر»، «ماه چهره‌خلیلی»، «سعید نیک‌پور»، «محمدرضا هدایتی»، «کامبیز دیرباز»، «سعید راد» و «سام درخشانی» همکاری داشت.

فیلم صورتی

فیلم صورتی / زندگینامه رضا شفیعی جم

 • تاریخ انتشار: 1382
 • کارگردان: فریدون جیرانی

فیلم دیگر موجود در بیوگرافی رضا شفیعی جم، صورتی است. او در کارنامه هنری خود با کارگردانان بزرگی همکاری داشته است. او برای فریدون جیرانی در فیلم سینمایی صورتی بازی کرد. داستان فیلم صورتی در مورد دو دوست است که یکی از آن‌ها در زندگی خانوادگی خود دچار مشکلاتی می‌شود. رضا شفیعی جم و رامبد جوان نقش این دو دوست را بازی می‌کردند. ورود همکار جدیدی در تئاتر سبب ایجاد علاقه شهرام (با بازی رامبد جوان) به او شده و این سرآغاز ماجراست.

رضا شفیعی جم در این فیلم به عنوان دوست صمیمی شهرام موقعیت‌های کمدی جذابی را ایجاد می‌کند. «رامبد جوان»، «رضا شفیعی جم»، «میترا حجار»، «فقیه سلطانی» و «ایلیا شهیدی‌فر» از بازیگران این فیلم سینمایی به شمار می‌آیند.

فیلم چارچنگولی

فیلم چارچنگولی / رضا شفیعی جم اینستا

 • تاریخ انتشار: 1388
 • کارگردان: سعید سهیلی

اثر ماندگار بعدی بیوگرافی رضا شفیعی جم، فیلم چارچنگولی است. «رضا شفیعی جم»، «سید جواد رضویان»، «فتحعلی اویسی»، «بهاره رهنما»، «مهران رجبی» و «رضا فیض‌نوروزی» از بازیگران فیلم سینمایی چارچنگولی هستند. این فیلم در زمان اکران خود در فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی با ژانر کمدی قرار گرفت.

شفیعی‌جم و جواد رضویان نقش دو برادر دوقلو و بهم‌چسبیده را بازی می‌کردند. با این تفاوت که یکی از آن‌ها بسیار مذهبی و دیگری غیر مذهبی بود. این اختلاف سلیقه در نگرش و ظاهر آن‌ها باعث ایجاد موقعیت‌های طنز زیادی می‌شد. فیلم سینمایی چارچنگولی طرفداران زیادی داشت و هنوز هم مخاطبین خاص خودش را دارد.

جوایز رضا شفیعی جم

شفیعی‌جم بازیگر توانا سینما و تلویزیون در آثار زیادی نقش‌آفرینی کرده است. برخی از این آثار جز پرفروش‌ترین فیلم و یا پربازدیدترین سریال محسوب می‌شوند. در این بخش جوایزی که او توانسته تا کنون کسب کند را بررسی می‌کنیم.

نام فیلم/سریالعنوان جایزهجشنوارهسال
ارتفاع پستنامزد تندیس زرین برای بهترین بازیگر نقش مکمل مردششمین جشن خانه سینما1381
باغ مظفربرنده تندیس حافظ برای بهترین بازیگر مرد کمدیدهمین جشن دنیای تصویر1386

حواشی رضا شفیعی جم

بیوگرافی رضا شفیعی جم / بیوگرافی رضا شفیعی جم

بازیگران سینما و تلویزیون همیشه حواشی زیادی دارند. گاهی این حواشی در مورد زندگی خصوصی آن‌هاست و گاهی در ارتباط با کارشان. در این قسمت به حواشی رضا شفیعی جم می‌پردازیم.

شفیعی جم بدون گواهینامه

این بازیگر کمدی عنوان کرد من به رانندگی علاقه‌ای ندارم. به همین دلیل هیچ وقت برای گرفتن گواهینامه تلاش نکردم.

شفیعی جم و مهران مدیری

احتمالا همه ما فکر می‌کنیم شفیعی‌جم با مهران مدیری به واسطه کارهای مشترکشان دوستان صمیمی هستند. اما او می‌گوید:

من هیچوقت با مهران دوست صمیمی نبودم. ما فقط همکار هستیم. من حتی شماره تلفن شخصی ایشان را ندارم و نمی‌دانم آدرس منزلشان کجاست.

معافیت از سربازی

شفیعی‌جم مدت کوتاهی به سربازی رفت. او به عنوان معلم نقاشی در مهدکودکی متعلق به سپاه فعالیت داشت، اما به دلیل بیماری تیروئید از سربازی معاف شد.

اختلاف رضا شفیعی جم و رامبد جوان

رضا شفیعی جم و رامبد جوان / زندگی نامه رضا شفیعی جم

او بارها در خندوانه حضور پیدا کرد و بازی رضا شفیعی جم در نقش مگس در خندوانه بود که معروف شد. او آخرین بار در نوروز 1400 بخش مربوط به دهه 60 استندآپ کمدین بود. استندآپی که اجرا کرد خیلی با استقبال مخاطبین مواجه نشد و مهمانان برنامه هم نتوانستند ارتباط برقرار کنند. شفیعی‌جم چند روز بعد در صفحه شخصی خود از رامبد جوان گله کرد. او گفت:

استدآپ نیازمند ارتباط چشمی است. رامبد جوان در قسمت مهمانان نشسته بود و هر وقت نگاهش می‌کردم خواب بود. من حس می‌کنم او مرا دعوت کرد تا مسخره‌ام کند.

این حرف‌ها نشان می‌دهد که بازیگر کمدی ما از مجری برنامه خندوانه بسیار ناراحت شده است. رامبد جوان تا کنون واکنشی به این قضیه نشان نداده است.

کلام آخر

رضا شفیعی جم را همه با سریال‌های خاطره‌انگیز و فیلم‌های خنده‌دارش به یاد داریم. او یکی از بازیگران توانمند عرصه طنز به شمار می‌آید. در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعاتی در مورد زندگینامه رضا شفیعی جم او از کودکی تا دوران شهرتش در اختیار شما بگذاریم. نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مهدوی
.
17 اردیبهشت 1401، 09:41
پاسخ
0
2
بازیگر خیلی خوبی هستند،بابازی هاشون خاطرات قشنگی برامون ساختن،ان شاءالله همیشه خوب بمونن
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400