بهترین فیلم تاریخی ایرانی ؛ از مرگ یزدگرد سوم تا ماجرای نیمروز

فیلم تاریخی ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کشور ما دوران تاریخی پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است و این باعث شده فیلمسازان به فکر ساختن بهترین فیلم تاریخی ایرانی بیفتند. مخاطب با تماشای این آثار به دل تاریخ سفر کرده و شاهد زندگی پادشاهان و حاکمان یا حتی زندگی انسان‌های عادی در دوره‌های مختلف خواهد بود. در این مقاله همراه ما باشید تا باهم مروری بر فیلم های تاریخی ایران داشته باشیم.

فیلمهای ژانر تاریخی سینمای ایران به‌واسطه فضا، گریم و اتمسفر متفاوت همیشه برای مخاطب جذاب بوده‌اند. بهترین فیلم های تاریخی ایران به فیلم‌هایی گفته می‌شود که در مورد یک واقعه تاریخی یا یک فرد مشخص در دل تاریخ ساخته شوند. «علی حاتمی» یکی از کارگردانان مطرح کشورمان بود که معمولا بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را در ژانر وقایع تاریخی می‌ساخت. البته باید بدانید که ساخت این دسته آثار بسیار پرهزینه و وقت‌گیر است. به‌همین دلیل ممکن است کمتر کسی سراغ ساخت این ژانر از فیلم‌ها برود. در این مقاله از پلازا شما را با برترین فیلمهای تاریخی ایرانی آشنا کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بهترین فیلم های تاریخی ایران

از گذشته تاکنون فیلم‌های سینمایی زیادی با ژانر تاریخی ساخته شده‌اند. برخی از این فیلم‌ها یک واقعه تاریخی را بازگو می‌کنند، اما برخی دیگر از بهترین فیلمهای تاریخی ایران روایت‌گر زندگی فرد مهمی در تاریخ هستند؛ این نوع از فیلم‌ها معمولا چند ژانر را با هم دربردارند. دسته دیگری فیلم تاریخی وجود دارد که با اعتقادات و مذهب ما گره خورده است. دین یک مفهوم تاریخی محسوب می‌شود. به‌همین دلیل در طول تاریخ سینما، چندین اثر با موضوع ادیان ساخته شده که طرفداران زیادی داشته‌اند. با توجه به این دسته‌بندی‌ها ما در این مقاله بهترین فیلم های سینمایی تاریخی ایرانی را به شما معرفی می‌کنیم.

1. فیلم مرگ یزدگرد سوم ؛ از فیلم های تاریخی ایران

فیلم های تاریخی ایران

 • سال انتشار: 1360
 • کارگردان: بهرام بیضایی
 • بازیگران اصلی: سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، یاسمن آرامی، امین تارخ، علیرضا خمسه، کریم اکبری

همانطور که از نامش پیداست، این اثر درباره مرگ پادشاه ایرانی، یزدگرد سوم است. البته این اثر یک فیلم تاریخی جنگی پادشاهی ایرانی نیست. بهرام بیضایی ابتدا نمایشنامه مرگ یزدگرد سوم را نوشت و سپس آن را به صورت یک نمایش روی صحنه آورد. این نمایش با استقبال خوبی روبه‌رو شد و فروش بالایی نیز داشت. بیضایی سپس فیلمی از روی این نمایشنامه ساخت که تحسین منتقدین را برانگیخت. جالب است بدانید که سازندگان این فیلم هیچ‌وقت دنبال گرفتن مجوز پخش برای آن نرفتند و این اثر تنها یک بار و آن هم در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

ماجرای فیلم مرگ یزدگرد سوم در یک آسیاب رخ می‌دهد و با اینکه فقط شش بازیگر دارد، در تمام مدت تماشایش نمی‌توانید چشم از آن بردارید. نوشته صفحه اول نمایشنامه و صحنه اول فیلم به این صورت است: «… پس یزدگرد به سوی مرو گریخت و به آسیابی درآمد. آسیابان او را در خواب به طمع زر و مال بکشت…»

در این اثر، داستان و دلیل این قتل را از زبان آسیابان، همسر و دختر  او می‌شنویم. اما هریک از آن‌‌ها روایت مختلفی دارد و معلوم نیست کدامیک حقیقت را می‌گوید.

2. فیلم کمال الملک

بهترین فیلم های تاریخی ایران

 • سال انتشار: 1362
 • کارگردان: علی حاتمی
 • بازیگران اصلی: عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان

فیلم «کمال الملک» را بدون شک می‌توان محبوب ترین اثر این فهرست دانست. علی حاتمی از کارگردانان مطرح کشورمان، زندگینامه محمد غفاری که ما با نام کمال الملک می‌شناسیم را در این فیلم سینمایی به تصویر کشید. البته نباید از مضامین اجتماعی و سیاسی به‌جا و مناسب با شرایط آن دوران غافل ماند. فیلم کمال الملک در دسته فیلم های تاریخی پادشاهان ایرانی قرار می‌گیرد که به خوبی دوران پادشاهی ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، قاجاریه و دوران پهلوی را نشان داده است.

3. فیلم سرب

فیلم های تاریخی ایران هالیوود

 • سال انتشار: 1367
 • کارگردان: مسعود کیمیایی
 • بازیگران اصلی: امین تارخ، جمشید مشایخی، فریماه فرجامی، هادی اسلامی

از فیلم سینمایی «سرب» به‌عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران یاد می‌شود. داستان این فیلم روایت‌کننده اتفاقی در تاریخ معاصر کشورمان است. مسعود کیمیایی به‌خوبی توانست فیلمی در رده فیلم های تاریخی ایرانی بسازد و غیرمستقیم حوادث فلسطین و صهیونیسم را در آن بگنجاند.

این فیلم سینمایی تاریخ کشورمان را در دهه 20 نشان می‌دهد. جالب است بدانید که این فیلم در زمان جنگ تحمیلی و بمباران ساخته می‌شد به‌همین دلیل در شمال کشور فیلمبرداری آن صورت گرفت. داستان اصلی فیلم در مورد دعوت صهیونیسم از یهودیان به سمت فلسطین است. یک زوج یهودی ایرانی با این دعوت تصمیم می‌گیرند به سمت فلسطین بروند اما ناگهان متوجه می‌شوند یکی از اعضای فامیلشان به دست صهیونیسم کشته شده است.

این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها با رژیم صهیونیسم به مشکل بربخورند. عده زیادی فیلم سینمایی سرب را یکی از بهترین فیلمهای ژانر تاریخی سینمای ایران می‌دانند و به آن لقب مهم‌ترین اثر تاریخی با موضوع صهیونیسم را داده‌اند.

4. فیلم دلشدگان ؛ از بهترین فیلم های تاریخی ایران

فیلم سینمایی تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1370
 • کارگردان: علی حاتمی
 • بازیگران اصلی: اکبر عبدی، امین تارخ، حمید جبلی، محمدعلی کشاورز

فیلم سینمایی «دلشدگان» را باید بهترین فیلم سینمایی تاریخی ایرانی دانست. ژانر این فیلم در دسته درام های تاریخی ایرانی قرار می‌گیرد که علی حاتمی کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشت. این اثر سینمایی روایت‌گر دوران قاجار بود و 3 داستان واقعی را در این برهه از زمان بازگو می‌کرد.

نوازندگان سازهای ایرانی برای تولید موسیقی ایرانی به خارج از کشور می‌روند. این سرآغاز ماجراهای جذابی است که فیلم سینمایی دلشدگان آن را به تصویر کشیده است. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به «لیلا حاتمی»، «سعید پورصمیمی»، «لیلی رشیدی»، «فتحعلی اویسی»، «رقیه چهره‌آزاد»، «جمشید هاشم‌پور» و «شهلا ریاحی» اشاره کرد.

5. فیلم روز واقعه

برترین فیلمهای تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1373
 • کارگردان: شهرام اسدی
 • بازیگران: علیرضا شجاع‌نوری، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، مهدی فتحی، محمدعلی کشاورز، سعید نیکپور، عنایت‌الله بخشی، حسین پناهی، ژاله علو، حمیده خیرآبادی و لادن مستوفی

یکی دیگر از آثار تاریخی قدیمی سینمای ایران، روز واقعه است که در سال 1373، شهرام اسدی آن را کارگردانی کرد. این اثر بر اساس فیلمنامه‌ای از بهرام بیضایی ساخته شد. این فیلم درباره جوانی است که تازه مسلمان شده و عاشق دختری به نام راحله است. او در روز عروسی‌اش و بعد از به قتل رسیدن مسلم بن عقیل، ناگهان صدایی را می‌شنود که از او کمک می‌خواهد. او این صدا را دنبال می‌کند و به سمت کوفه می‌رود، اما …

روز واقعه علاوه بر جلب نظر مخاطبان، در جشنواره فیلم فجر نیز عملکرد موفقی داشت. این فیلم 5 سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را در زمینه‌های بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن، بهترین چهره‌پردازی، بهترین فیلم دوم و بهترین صحنه‌آرایی دریافت کرد. این اثر در 5 شاخه دیگر نیز نامزد دریافت جایزه جشنواره فجر شد. گفتنی است که روز واقعه در جشنواره بین‌المللی فیلم کلکته نیز نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم شد.

6. فیلم مریم مقدس ؛ از فیلم های تاریخی ایران

دانلود فیلم تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1379
 • کارگردان: شهریار بحرانی
 • بازیگران اصلی: پرویز پورحسینی، شبنم قلی‌خانی، جعفر دهقان، محمد کاسبی

فیلم سینمایی «مریم مقدس» از پرطرفدارترین آثار سینمایی دینی و مذهبی به‌شمار می‌آید. این فیلم براساس قصه‌ای از قرآن کریم ساخته شد و به زندگی حضرت مریم و تولد حضرت عیسی پرداخته است. استفاده از بازیگران درست و به‌جا همچنین فیلمنامه‌ای دقیق باعث شده تا فیلم مریم مقدس به یکی از موفق‌ترین فیلم های تاریخی ایرانی قدیمی تبدیل شود.

7. فیلم استرداد

فیلم تاریخی جنگی پادشاهی ایرانی

 • سال انتشار: 1390
 • کارگردان: علی غفاری
 • بازیگران اصلی: فرهاد قائمیان، حمید فرخ‌نژاد، بهنام تشکر، صالح میرزاآقایی

نام فیلم سینمایی «استرداد» در فهرست فیلم های تاریخی ایرانی قرار دارد. این فیلم جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد. استرداد با هزینه زیادی جلوی دوربین رفت و فیلمبرداری آن در کشورهای روسیه، لهستان، ایران و ارمنستان انجام شد.

عده زیادی معتقدند فیلم سینمایی استرداد توانسته بدون تحریف واقعیت‌ها ساخته شود. داستان این فیلم سینمایی با ورود متفقین و متحدین به ایران شروع می‌شود. ایران ابراز بی‌طرفی کرده بود با این حال مورد حمله نیروهای دشمن قرار گرفت و به شاهراهی برای انتقال نیرو و سلاح تبدیل شد.

8. فیلم رستاخیز

فیلم های تاریخی ایرانی هخامنشی

 • سال تولید: 1391
 • کارگردان: احمدرضا درویش
 • بازیگران اصلی: فرهاد قائمیان، حسن پورشیرازی، شقایق فراهانی، بابک حمیدیان، پوریا پورسرخ

«رستاخیز» یکی از مهم‌ترین فیلم های سینمایی تاریخی ایران است که واقعه روز عاشورا را روایت می‌کند. این فیلم به واقعیت پایبند بوده و اظهارنظر شخصی یا تحریف تاریخی در آن راهی ندارد. احمدرضا درویش کارگردان اثر، تلاش خود را کرده تا از بازیگرانی استفاده کند که باورپذیری بیشتری را به مخاطب القا کنند.

جالب است بدانید که رستاخیز مدت زیادی توقیف بود. دلیل آن نشان دادن صورت بازیگر نقش حضرت ابوالفضل بیان شد که کارگردان حاضر به نورانی کردن صورت ایشان نبودند. اگر به دنبال دانلود فیلم تاریخی ایرانی درباره وقایع عاشورا هستید، پیشنهاد می‌کنیم روز رستاخیز را فراموش نکنید.

9. فیلم چ ؛ از فیلم های تاریخی ایران درباره جنگ

فیلم های تاریخی ایرانی قدیمی

 • سال انتشار: 1392
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران اصلی: سعید راد، مریلا زارعی، فریبرز عرب‌نیا، مهدی سلطانی، بابک حمیدیان

«چ» فیلم تاریخی ایرانی جنگی و اکشن است که ابراهیم حاتمی‌کیا آن را در سال 1392 ساخت. این فیلم روایت‌گر زندگی شهید مصطفی چمران است که به کردستان رفته و تلاش می‌کند تا درگیری‌های نیروهای آزادی‌خواه کُرد را با حکومت وقت آرام کند. فیلم سینمایی چ وقایع تاریخی جنگی آن زمان را در شهر پاوه به‌خوبی به تصویر کشیده و عده زیادی آن را بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران می‌دانند.

این فیلم تاریخی ایرانی جدید تمرکزش بر روی اسطوره و قهرمان نشان دادن شهید چمران است. درواقع تلاش می‌کند تا روحیات و ویژگی‌های شهید چمران را به زندگی امروزی در دهه 90 متصل کند. این موضوع باعث شده تا فیلم سینمایی «چ » یکی از بهترین فیلم های حماسی تاریخی ایرانی شناخته شود.

10. فیلم محمد رسول الله (ص)

فیلم تاریخی ایرانی ساخت خارج

 • سال انتشار: 1393
 • کارگردان: مجید مجیدی
 • بازیگران اصلی: محسن تنابنده، مهدی پاکدل، رعنا آزادی‌ور، ساره بیات، علیرضا شجاع‌نوری

فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» از فیلمهای ژانر تاریخی سینمای ایران محسوب می‌شود که زندگینامه حضرت محمد را نشان داده است. این فیلم به کارگردانی مجید مجیدی قرار بود در 3 بخش ساخته شود. در زمان ساخت خود سروصدای زیادی به پا کرد و هزینه زیادی صرف ساخت آن شد. اما فقط بخش اول آن یعنی زندگی حضرت محمد (ص) از کودکی تا نوجوانی در زمان پیش از ظهور اسلام به تصویر کشیده شد. با این حال عده زیادی این فیلم را در لیست فیلم های تاریخی مذهبی ایرانی قرار داده و آن را تحسین می‌کنند.

11. فیلم ایستاده در غبار

فیلم تاریخی جدید ایرانی

 • سال انتشار: 1394
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران اصلی: هادی حجازی‌فر

سینمایی «ایستاده در غبار» یکی دیگر از آثاری است که در این فهرست به شما معرفی می‌کنیم. در این فیلم از صداها و تصاویر واقعی زیادی استفاده شد. به‌همین دلیل برخی این فیلم را یک اثر مستند حساب می‌کنند اما برخی دیگر آن را فیلمی ارزشمند و شبیه به واقعیت می‌دانند. ایستاده در غبار فیلمی در خصوص زندگی، رشادت و مبارزات احمد متوسلیان است.

همچنین بخوانید :

محمدحسین مهدویان تلاش کرد تا این فیلم سینمایی از شخصیت احمد متوسلیان را بسیار باورپذیر و نزدیک به شخصیت واقعی خودشان بسازد. همین موضوع باعث شد تا ایستاده در غبار به‌عنوان یکی از آثار موفق سینما شناخته شود.

12. فیلم نفس ؛ از فیلم های تاریخی ایران

فیلم تاریخی ایرانی جنگی

 • سال انتشار: 1394
 • کارگردان: نرگس آبیار
 • بازیگران اصلی: ساره نورموسوی،‌ مهران احمدی، پانته‌آ پناهی‌ها، سیامک صفری، گلاره عباسی، شبنم مقدمی

یکی از آثار نرگس آبیار که عملکرد موفقی نیز در جشنواره فیلم فجر داشت، نفس است. برای ایفای نقش در این اثر، پانته‌آ پناهی‌ها جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و شبنم مقدمی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کردند. این فیلم همچنین در چهار زمینه‌ی دیگر نیز نامزد دریافت جایزه شد.

در این فیلم داستان زندگی چهار خواهر و برادر را در سال‌های 57 تا 62 دنبال می‌کنیم. داستان از زاویه دید بهار، یکی از این چهار خواهر و برادر، روایت می‌شود و به‌خوبی می‌توانیم اوضاع و احوال کشور را در آن برهه تاریخی از دید یک کودک مشاهده کنیم.

13. فیلم ماجرای نیمروز

فیلم تاریخی ایرانی عاشقانه

 • سال انتشار: 1395
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران اصلی: هادی حجازی‌فر، احمد مهران‌فر، جواد عزتی، مهدی پاکدل، حسین مهری

محمدحسین مهدویان یکی از کارگردانان جوان سینمای کشورمان است که چندین اثر تاریخی مهم در کارنامه کاری خود گنجانده است. نام فیلم سینمای «ماجرای نیمروز» نیز از این کارگردان در لیست ما قرار گرفته. این فیلم علاوه بر ژانر تاریخی، به موضوع جنگ هم می‌پردازد. این فیلم روایت‌گر حوادث سال 1360 بوده و می‌توان آن را از بهترین فیلمهای تاریخی ایرانی مربوط به آن دوران دانست.

فیلم سینمایی ماجرای نیمروز داستان ترورهای متعدد مجاهدین را در آن سال‌ها به تصویر می‌کشد و به‌طور بسیار دقیق آن را بررسی می‌کند. تا این‌که در انتها پیروزی نیروهای خودی را در مقابل عملیات مجاهدین نشان می‌دهد. قسمت دوم این فیلم سینمایی در سال 1397 با نام «ماجرای نیمروز 2: رد خون» به اکران درآمد. این قسمت از فیلم بیان‌گر عملیات مرصاد بود که به‌خوبی ساخته شد و مورد استقبال همگان قرار گرفت.

کلام آخر

کشور ما از گذشته تا کنون شاهد حوادث و وقایع تاریخی زیادی بوده است. همین مسئله باعث می‌شود تا وقتی یک فیلم تاریخی جدید ایرانی ساخته می‌شود، همه‌ی توجه‌ها را به خود جلب کند. ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با بهترین فیلم های تاریخی ایران آشنا کنیم. به نظر شما برترین فیلم سینمایی ایرانی تاریخی کدام است؟ فکر می‌کنید فیلم های تاریخی ایران هالیوود یا یک فیلم تاریخی ایرانی ساخت خارج می‌تواند به خوبی فیلم‌های ایرانی وقایع تاریخ کشورمان را روایت کند؟ به‌نظرتان ساخت فیلم های تاریخی ایرانی هخامنشی یا فیلم تاریخی ایرانی کوروش کبیر می‌تواند بهتر باعث جلب نظر مخاطبان شود یا ساخت یک فیلم تاریخی ایرانی عاشقانه؟ نظراتتان را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
سعید س
.
28 مرداد 1401، 08:07
پاسخ
0
5
مختارو خوردین
avatar
داریوش
.
27 مرداد 1401، 19:39
پاسخ
8
10
کلام آخر نکشید ما را با این همه فیلم تاریخی همچین نوشته تاریخی گفتم حتما فیلمی در حد فیلم های مثل تروا یا گلادیاتور ساخته شده و ما خبر نداریم نمی دونستم تاریخ اعراب هم تاریخ ایران محسوب میشه واقعا شرم به من ایرانی که باید تاریخ گمشده خودم رو در صفحات تاریخی یونان و رم باستان مشاهد بکنم عجب فیلم های تاریخی
جدول فروش فیلم ها