معرفی بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید | از همبازی تا آهوی پیشونی سفید

بهترین فیلم کودک ایرانی/ فیلم های کودکانه ایرانی/فیلک های کودک و نوجوان ایرانی جدید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در گذشته به ساخت بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی توجه ویژه ای میشد. کارگردانان مطرحی تلاش میکردند مفاهیم ارزشمندی را در غالب بهترین فیلم کودک ایرانی ارائه بدهند. اما از دهه 90 به این طرف ساخت فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید با کاهش چشمگیری روبه رو شد. امروزه یکی از معضلات مهم سینما ایران ساخت فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید است.

نیاز فرهنگی کودکان و نوجوانان فراتر از بزرگسالان بوده و توجه به این موضوع باید در اولویت قرار بگیرید. اما متاسفانه در دهه گذشته فیلم کودکانه ایرانی جدید بسیار کمی ساخته شد. این فیلم های کودکانه ایرانی بسیار انگشت‌شمار هستند. اگر به بهترین فیلم کودک ایرانی نگاه کنید، خواهید دید که در ساخت این فیلم‌ها به موضوع اصلی یعنی کودک و نوجوان بهای کمتری داده شده است. این موضوع باعث می‌شود تا نوجوانان به سراغ فیلم‌هایی خارج از محدوده سنی خود بروند. و این امر عواقب جبران‌ناپذیر بسیار زیادی دارد. حساسیت این موضوع ما را بر آن داشت تا جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان را که در دهه گذشته ساخته شده‌اند، بررسی کنیم. با مجله پلازا همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید

قبلا در این مقاله جداگانه به معرفی لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی قدیمی پرداختیم اما در دهه 90 ساخت فیلم های کودکانه ایرانی شکل دیگری پیدا کرد. تولید بهترین فیلم های کودک ایرانی اغلب با فضایی شاد و فانتزی همراه بود. اکثر فیلم های کودک و نوجوان ایرانی دهه گذشته موزیکال هستند و به معضلات روز این رده سنی می‌پردازند. در ادامه این مقاله لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید را در اختیار شما می‌گذاریم.

1. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ رویای سینما

لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید - بهترین فیلم کودک ایرانی - «رویای سینما»

 • سال ساخت: 1390
 • کارگردان: علی و حمید شاه حاتمی
 • بازیگران: کاظم بلوچی، علی شادمان، نیلوفر محمودی، یوسف مرادیان، سهند جاهدی

فیلم کودک و نوجوان ایرانی «رویای سینما» در لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید جای گرفته است. این فیلم با بازی دو نوجوان به موضوعی جذاب در این رده سنی می‌پردازد. کاظم و فرهاد دو نوجوان ایرانی هستند که برای بازی در یک فیلم انتخاب شده‌اند. گروه فیلمبرداری قرار است فیلمی را در ایران و کانادا بسازد. به همین دلیل تنها به یکی از دو نوجوان نیاز دارند. این موضوع باعث می‌شود تا بین کاظم و فرهاد رقابت سختی برقرار شود.

فیلم سینمایی کودکانه رویای سینما علاقه نوجوانان به دیده شدن را مورد بررسی قرار داده است. به همین دلیل آن را می‌توان در لیست بهترین فیلم سینمایی ایرانی نوجوانانه گذاشت.

همچنین بخوانید :

2. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  مامان، بهروز منو زد

فیلم سینمایی کودکانه خنده دار ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - مامان، بهروز منو زد

 • سال ساخت: 1390
 • کارگردان: عباس مرادیان
 • بازیگران: حمید لولایی، فلور نظری، رامین ناصرنصیر، رضا تاجی، کیانوش گرامی، نیما نکیسا

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید «مامان، بهروز منو زد» از فیلم های کودکانه ایرانی با ژانر کمدی است. این فیلم در سال اکران خود توانست فروش بالایی را تجربه کند به همین دلیل می‌توان آن را بهترین فیلم کودک ایرانی اوایل دهه 90 دانست. شاید تصور کنید فیلم سینمایی مامان، بهروز منو زد به خاطر اسمش یک فیلم معمولی باشد. اما می‌توان گفت این فیلم به خوبی حساسیت‌های دوران نوجوانی را به تصویر کشیده است. پسر نوجوانی به نام بهروز برای رسیدن به دوچرخه در مسابقات فوتبال مدرسه شرکت می‌کند. او بسیار بازیگوش بوده و همیشه برای خانواده یا اهالی مدرسه باعث ایجاد دردسر می‌شود.

فیلم کودکانه ایرانی جدید مامان، بهروز منو زد شکست‌ها و موفقیت‌های یک پسربچه نوجوان برای رسیدن به رویاهایش را نشان می‌دهد. از این رو می‌توان آن را یکی از فیلم های سینمایی کودک و نوجوان ایرانی موفق دانست.

3. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  بزرگ مرد کوچک

بهترین فیلم های ایرانی مخصوص نوجوانان

 • سال ساخت: 1390
 • کارگردان: صادق صادق دقیقی
 • بازیگران: شبنم قلی‌خانی، پویا امینی، سوگل طهماسبی، حبیب‌الله الهیاری، پرهام دلدار

در لیست بهترین فیلم های ایرانی مخصوص نوجوانان باید به ژانر دفاع مقدس و فیلم سینمایی «بزرگ مرد کوچک» اشاره کنیم. این فیلم اولین اثر کارگردان بوده و براساس زندگی واقعی شهید بهنام محمدی ساخته شده است. بهنام محمدی یکی از نوجوانان غیور ایرانی بود که برای دفاع از کشورش به جبهه جنگ رفت و پس از رشادت‌های فراوان شهید شد.

فیلم کودکانه ایرانی جدید بزرگ مرد کوچک قصه زندگی شهید بهنام محمودی و علایق او را روایت می‌کند. بهنام به کشتی علاقه زیادی داشت و از طرف خانواده تشویق شده بود تا با یک مربی کاربلد تمرینات خود را ادامه بدهد. اما با شنیدن خبر اشغال شهرش توسط نیروهای بعثی فرصت را از دست نداد و با فداکاری‌های بسیار، جلوی آنها ایستادگی کرد.

4. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  همبازی

بهترین فیلم های کودکانه ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - همبازی

 • سال ساخت: 1390
 • کارگردان: غلامرضا رمضانی
 • بازیگران: نیکی کریمی، حمید فرخ‌نژاد، جواد عزتی، مهران رجبی، خاطره حاتمی، پارسا پورقبادی

«همبازی» یکی از بهترین فیلم های کودانه ایرانی است. این فیلم با فضایی فانتزی و جذاب برای شرکت در جشنواره فیلم کودک و نوجوان ساخته شد. حضور بازیگران مطرحی همچون نیکی کریمی و حمید فرخ‌نژاد به همراه بازی درخشان کودک خردسال این فیلم باعث شد تا بتوان آن را بهترین فیلم کودک ایرانی در اوایل دهه 90 دانست.

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید همبازی قصه زندگی امین پسربچه خردسالی را روایت می‌کند. امین تک فرزند است و تنهایی زیاد اذیتش می‌کند. به همین دلیل با اصرارهای فراوان از پدر و مادرش می‌خواهد برای او یک برادر بیاورند. اما با مخالفت آنها روبه‌رو می‌شود. این موضوع امین را وادار می‌کند تا از آنها بخواهد یک خر را از روستای پدری به خانه آپارتمانی‌شان بیاورند. پدر امین موقتا با درخواست او موافقت می‌کند تا به پسرش نشان بدهد، نگه داشتن یک حیوان در آپارتمان کار بسیار سختی خواهد بود.

فیلم سینمایی کودکانه همبازی با ایجاد فضایی کمدی و خانوادگی نیاز کودکان به همبازی را مورد بررسی قرار داده است. به همین دلیل باید آن را یکی از بهترین فیلم های کودکانه ایرانی معرفی کرد.

همچنین بخوانید :

5. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  آهوی پیشونی سفید (اختاپوس)

فیلم های سینمایی کودک و نوجوان ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - آهوی پیشونی سفید

 • سال ساخت: 1391
 • کارگردان: سیدجواد هاشمی
 • بازیگران: امین حیایی، گوهرخیراندیش، ترلان پروانه، امین زندگانی، محمدرضا شریفی‌نیا، نادر سلیمانی

فیلم سینمایی «آهوی پیشونی سفید» یکی از فیلم های سینمایی کودک و نوجوان ایرانی است که می‌تواند نظر آنها را کاملا جلب کند. قصه این فیلم با الهام از شخصیت‌های معروف داستانهای ایرانی همچون خاله سوسکه، عجوزه، آهوی پیشونی سفید، آقا موشه، خرس پلیس، روباه، آقا گرگه، عفریته و… نوشته شده است. فضای فانتزی و خوش‌ساخت آهوی پیشونی سفید توانست تحسین منتقدین را به دست بیاورد. از این رو به آهوی پیشونی سفید لقب بهترین فیلم سینمایی کودکانه ایرانی را دادند.

همچنین بخوانید :

در پیشونی سفید1 شاهد داستانی از شخصیت آهوی پیشونی سفید هستید که سختگیری‌های پدرش باعث می‌شود تا به کمک عجوزه به شهر آرزوها برود. اما آنجا هم در امان نیست و حوادث مختلفی باعث آزار او خواهد شد. جذابیت این اثر از فیلم های ایرانی کودکانه باعث شد تا در سال 1396 پیشونی سفید2 و در سال 1397 پیشونی سفید 3 توسط سیدجواد هاشمی ساخته شوند.

فیلم سینمایی کودکانه و سه‌گانه پیشونی سفید به تهیه‌کنندگی مسعود اطیابی با نام «اختاپوس» هم شناخته می‌شود. این فیلم در زمان اکران خود به فروش خوبی دست پیدا کرد و اکنون در لیست بهترین فیلم های کودکانه ایرانی جای دارد.

6. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ کلاه قرمزی و بچه ننه

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید

 • سال ساخت: 1391
 • کارگردان: ایرج طهماسب
 • بازیگران: ایرج طهماسب، حمید جبلی، خسرو احمدی، مهدی باطبی، عیسی یوسفی پور و بهادر مالکی

«کلاه قرمزی و بچه ننه» سومین فیلم دنیای کلاه قرمزی است که سال‌ها پس از  قسم دوم آن ساخته شد. چیزی که در این بیشتر از همه به چشم می‌آید عدم حضور فاطمه معتمد آریا است. فروش این  اثر از بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی چه در زمان خود و چه هم اکنون فروش بسیار خوبی بود.

در این فیلم داستانی جدا از دو فیلم پیش می‌بینیم. ماجرا از این قرار است که پسرعمه زا در خانه آقای مجری ساکن شده و گذاشتن هیزم در اجاق گاز باعث منفجر شدن خانه و شکایت همسایگان روبه‌رو شده و به زندان می‌افتد.

7. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ سیزده

فیلم سینمایی نوجوانانه ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - سیزده

 • سال ساخت: 1392
 • کارگردان: هومن سیدی
 • بازیگران: ویشکا آسایش، امیر جعفری، ریما رامین‌فر، آزاده صمدی، مهران احمدی، نوید محمدزاده، امیر جدیدی

اگر بخواهیم از فضای فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید کمی دور شویم، فیلم «سیزده» یک فیلم سینمایی برای نوجوانان ایرانی است. این فیلم با بازی درخشان «یسنا میرطهماسب» به خوبی توانسته فضای حساس دوران نوجوانی و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار بدهد. هومن سیدی با فضای ذهنی خاص خود تلاش کرده تا اثر موفقی را در زمینه فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید ارائه بدهد.

این فیلم سینمایی نوجوانانه ایرانی قصه پسر نوجوان 13 ساله‌ای را روایت می‌کند که به دلیل جدایی مادر و پدرش از هم بحران روحی شدیدی را از سر می‌گذراند. مادرش از خانه رفته و پدر او همیشه به دنبال انجام کارهایش است بمانی پسر نوجوان قصه بسیار تنهاست و این موضوع باعث شده تا برای دوستی افراد بزرگ‌تر از خودش را انتخاب کند. این موضوع باعث تغییراتی اساسی در حال و هوایش می‌شود و هویت او ثبات واقعی خود را پیدا نمی‌کند.

پرداختن به این موضوع و دوره سنی حساس باعث شد تا فیلم سینمایی سیزده در لیست فیلم های موفق نوجوانانه ایرانی قرار بگیرد.

8. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛  جنجال در عروسی

بهترین فیلم کودک ایرانی - جنجال در عروسی

 • سال ساخت: 1394
 • کارگردان: رضا خطیبی
 • بازیگران: میرطاهر مظلومی، علیرضا خمسه، نعیمه نظام‌دوست، محمدرضا بحری، سعید خبیری

«جنجال در عروسی» یکی از آثار لیست فیلم سینمایی کودکانه است که نوجوانان و کودکان زیادی طرفدار آن هستند. این فیلم داستان یک عروسی را روایت می‌کند که بزرگترها برای جلوگیری از مزاحمت بچه‌ها آنها را به کلبه‌ای در انتهای باغ تبعید می‌کنند. اما خبر ندارند که بچه‌ها با فهمیدن موضوعی جنجالی عروسی را به هم خواهند زد.

بازی نوجوانان زیادی در این فیلم سینمایی نوجوانانه ایرانی به همراه دیگر هنرمندان مطرح کشورمان باعث شده تا از آن به عنوان بهترین فیلم کودک ایرانی یاد شود.

9. بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی؛ شکلاتی

فیلم سینمایی ایرانی بچه گانه - بهترین فیلم کودک ایرانی - شکلاتی

 • سال ساخت: 1395
 • کارگردان: سهیل موفق
 • بازیگران: ناصر هاشمی، شبنم مقدمی، ارژنگ امیرفضلی، محمدرضا هدایتی، علی مسعودی، فرزین محدث

در لیست بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی  باید به فیلم سینمایی «شکلاتی» اشاره کنیم. این فیلم بانمک و جذاب یکی از آرزوهای کودکی همه ما را به تصویر کشیده است. کارخانه شکلات‌سازی در شمال کشور به پسربچه‌ای به نام پارسا می‌رسد. او باید مدیریت این کارخانه را برعهده بگیرد. پارسا در ابتدا با این موضوع مخالف است اما با دیدن اصرارهای نگار در نهایت موافقت می‌کند. او و دوستان همسن و سالش کمک می‌کنند تا کارخانه شکلات‌سازی ورشکسته دوباره رونق پیدا کند.

شکلاتی از فیلم های کودکانه ایرانی جدید است که با بازی درخشان نوجوانان کشورمان از جمله محمدرضا شیرخانلو، آیلی احمدی، سامان میرحسینی، شهاب شیرمردی ،سامیار محمدی و همراز اکبری یکی از فیلم های موفق این ژانر به‌شمار می‌آید.

10. فیلم «اسکی باز»

بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی

 • سال ساخت: 1396
 • کارگردان: فریدون نجفی
 • بازیگران: امیررضا فرامرزی، آوا دارویت، رضا موری، حبیب تاجمیری، غلامشاه قنبری، سید شهاب‌الدین طباطبایی و مژگان محمودیان

یکی دیگر از بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی که در سال 1396 ساخته شد فیلم «اسکی باز» است. این فیلم در ارتفاعات زردکوه بختیاری ساخته شد. این فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید با دریافت هفت پروانه زرین توانست عنوان بهترین و پرافتخارترین فیلم سی امین جشنواره کودکان و نوجوانان ایران را دریافت کند. نگاه «اسکی باز» با نگاهی عاطفی به زندگی کودکان و نوجوانان قصد دارد موضوعات تربیتی و اجتماعی را بیان کند.

داستان درباره جولی پسرکی است که قصد دارد قبل از مسابقه اسکی، بز کوهی را که به روستا آمده از قربانی شدن طی یک رسم محلی نجات دهد‌.

11. فیلم «تورنا2» از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید

فیلم سینمایی ایرانی کودک - بهترین فیلم کودک ایرانی - تورنا2

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: سیدجواد هاشمی
 • بازیگران: اکبر عبدی، ارسلان قاسمی، الناز حبیبی، کامران تفتی، بهنوش بختیاری، عباس جمشیدی‌فر

«تورنا2» یکی‌دیگر از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید محسوب می‌شود. سیدجواد هاشمی در دهه 90 برای ساخت جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان بسیار دغدغه‌مند عمل کرده است. تورنا2 با فضایی فانتزی و تخیلی به خوبی توانست در لیست بهترین فیلم سینمایی ایرانی کودک جای بگیرد.

با تماشای فضای خوش‌ساخت فیلم تورنا2 تصور می‌کنید که با اثری از فیلم های کودکانه ایرانی روبه‌رو شده‌اید. اما باید بگوییم که شخصیت‌های اصلی فیلم تورنا2 چهار نوجوان هستند که با ورود به سفینه‌ای راهی فضا می‌شوند. به همین دلیل این فیلم را می‌توان در لیست فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید جای داد.

12. «تپلی و من» فیلم سینمایی ایرانی جدید برای نوجوانان

بهترین فیلم کودک ایرانی - تپلی و من

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: حسین قناعت
 • بازیگران: میترا حجار، حسن معجونی، سامیار محمدی، یوسف تیموری، سیروس گرجستانی، نادر سلیمانی

فیلم سینمایی «تپلی و من» یکی‌دیگر از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید است که سامیار محمدی برای بازی در این فیلم برنده پروانه زرین شد. تپلی و من از فیلمنامه «The Kid» نوشته جان ترتلتاب اقتباس شده است. محوریت اصلی این فیلم کودک درون بوده و لایه‌های زیرین شخصیت فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رامین مردی است که تحصیلاتش را در زمینه کارگردانی تکمیل کرده اما نمی‌تواند یک فیلمنامه جذاب بنویسد. مواجه شدن او با کودک درونش باعث می‌شود تا پی به مشکلات دوران کودکی خود ببرد. مشکلاتی که شخصیت امروزه او را شکل داده‌اند و باعث ایجاد عادات ناپسندی در زندگی‌اش شده‌اند. رامین با تپلی به گذشته خود می‌رود تا اعتماد به نفش از دست رفته‌اش را بازگرداند.

این فیلم با زبان ساده به موضوع روانشناختی کودک درون می‌پردازد. تقابل رامین و تپلی که کوچکی خودش است، باعث شده تا فیلم تپلی و من در لیست بهترین فیلم کودک ایرانی جدید قرار بگیرد.

13. فیلم «پاستاریونی» یکی از فیلم های کودکانه ایرانی جدید

فیلم کودکانه جدید ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - پاستاریونی

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: سهیل موفق
 • بازیگران: بهاره رهنما، سام درخشانی، گوهر خیراندیش، محمد نادری، سامیار محمدی، حمید سپیدنام

سهیل موفق 2 سال پس از ساخت فیلم موفقت‌آمیز شکلاتی این بار به سراغ پاستاریونی (پاستا+بریونی) رفته است. این فیلم سینمایی طنز ایرانی در ژانر کمدی خانوادگی ساخته شد اما به دلیل حضور بازیگران نوجوان و پرداختن به مسائل آنها، میتوان آن را از جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان دانست.

«پاستاریونی» داستان دو رستوران سنتی و فرنگی را روایت می‌کند. رستوران سنتی در حال تعطیلی است اما هوشان تلاش می‌کند تا این رستوران را حفظ کند. در این بین پسر رستوران روبه‌رویی (فرنگی) به کمک هوشان آمده و با هم برای نجات رستوران سنتی ایده‌های جذابی را عملی می‌کنند.

فیلم کودکانه جدید ایرانی پاستاریونی در کنار فضای کمدی به موضوعاتی همچون اعتماد به کودکان، بها دادن به ایده‌های آنان و کمک گرفتن از نوجوانان می‌پردازد. در این فیلم مشاهده می‌کنید که کودکان و نوجوانان اگر با همسن و سالان خود در ارتباط باشند، پرخاشگری را کنار گذاشته و دیگر مدام به سراغ تکنولوژی نخواهند رفت.

14. «دزد و پری 2» از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی

فیلم کودکانه جدید ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - دزد و پری 2

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: حسین قناعت
 • بازیگران: امیرحسین صدیق، شقایق فراهانی، ارژنگ امیرفضلی، نادر سلیمانی، افشین سنگ‌چاپ، رامین ناصرنصیر، یاس نوروزی، سامیار محمدی

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید «دزد و پری 2» در ادامه سری اول این فیلم ساخته شده است. دزد و پری 1 در سال 1395 جلوی دوربین رفت و موفقت آن باعث شد تا دزد و پری 2 در سال 1397 ادامه پیدا کند. فیلم سینمایی دزد و پری 2 موفق‌تر ظاهر شد، به همین دلیل از سری اول مشهورتر است.

در فیلم دزد و پری 2 از بهترین فیلم های کودکانه ایران شاهد زندگی پدری هستیم که تصور می‌کند دانشمند است و قرص‌های مختلفی با شکل شکلات می‌سازد. این قرص‌های شکلاتی به‌طور اتفاقی به دست مردم رسیده و باعث بیش فعالی آنها می‌شوند. در این بین با دزدیده شدن کودکان، قرص‌ها جانشان را نجات می‌دهند.

در دزد و پری 1 شاهد بازی هنرمندانی از جمله رابعه اسکویی، بهزاد فراهانی، بهنوش بختیاری، نگین معتضدی، محمدرضا شیرخانلو و پارسیا شکوری‌فرد بودیم. داستان فصل اول در مورد آقای ابطحی است که برای یک روز جایگزین دخترش در مهد می‌شود. او که موقتا مدیریت مهد را برعهده گرفته با نقشه بچه‌های بازیگوش روبه‌رو خواهد شد.

15. فیلم «23 نفر» از آثار دفاع مقدس نوجوانانه

بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی - بهترین فیلم کودک ایرانی - 23 نفر

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: مهدی جعفری
 • بازیگران: رضا نوری، مجید پتکی، مالک محمدآبادی، عبدالحمید تقلبی، سعید آلبوعبادی، حسین پوریده

فیلم «23 نفر» یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی به‌شمار می‌آید. این فیلم داستان اسارت 23 نوجوان ایرانی است که در سال 1361 توسط نیروهای عراقی دستگیر شدند. فیلم سینمایی 23 نفر اثر ارزشمند سینمای نوجوان ایران بر اساس خاطرات 23 نفر از رزمندگان نوجوان ایرانی جنگ تحمیلی ساخته شد. تماشای این فیلم سینمایی ایرانی جدید برای نوجوانان به شدت توصیه می‌شود.

16. فیلم «کاتی و ستاره»

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید

 • سال ساخت: 1397
 • کارگردان: عبدالرضا مجلسی
 • بازیگران: شهرام قائدی، کامیار محمدی، ارژنگ امیرفضلی، مینا سلیمانی، عباس محبوب و یوسف کرمی

فیلم سینمایی کودکانه کاتی و ستاره فیلمی از عبدالرضا مجلسی بود که در سال 1397 تولید شد. اگرچه کاتی و ستاره بهترین انتخاب ممکن نمی‌تواند باشد اما اوقات سرگرم کننده ای را برای کودکان رقم خواهد زد.

داستان درباره کتی موجود فضایی است که به جست و جوی هم سیاره ای خود که گم شده به زمین می‌آید. او سفینه اش را در جایی نزدیک گیلان فرود می‌آورد. او با ستاره دختری اهل گیلان ملاقات کرده و باهم‌ به جست و جوی کوتی می‌رو

17. فیلم «منطقه پرواز ممنوع» برترین فیلم کودک و نوجوان ایرانی

بهترین فیلم کودک ایرانی - منطقه پرواز ممنوع

 • سال ساخت: 1398
 • کارگردان: امیر داسارگر
 • بازیگران: هادی حجازی‌فر، علیرضا اکبری، محمد فیلی، متین پاکزاد، پوریا سلطان‌زاده، بهار نوحیان

«منطقه پرواز ممنوع» نام فیلم سینمایی ایرانی جدید برای نوجوانان است که در سال 98 لقب پرفروش‌ترین فیلم کودک و نوجوان را از آن خود کرد. این اثر با عنوان پیشکش سینمای ایران برای نوجوانان ایرانی یاد می‌شود و در آن به مفاهیم ارزشمندی پرداخته‌اند. فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع داستان 3 نوجوان ایرانی را روایت میک‌ند که در حال ساخت یک پهباد برای شرکت در مسابقات هستند. در این حین آنها با یوزپلنگی روبه‌رو میشوند و این اتفاق باعث ایجاد داستان‌های هیجان‌انگیزی در فیلم خواهد شد.

منطقه پرواز ممنوع از فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید در کنار پرداختن به موضوع نوجوانان، مسائلی همچون فعالیت‌های علمی، مدافعان حرم، موفقیت‌های علمی و نظامی کشور را مورد برسی قرار می‌دهد. این موضوعات متناسب با سن نوجوانان مطرح شده و آموزش‌های درستی به آنها می‌دهد. از همین رو می‌توان فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع را یک اثر موفق ایرانی نوجوانانه دانست.

18. «بازیوو» بهترین فیلم کودک ایرانی جدید

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید - بهترین فیلم کودک ایرانی - بازیوو

 • سال ساخت: 1398
 • کارگردان: امیرحسین قهرایی
 • بازیگران: پژمان بازغی، لیندا کیانی، برزو ارجمند، محمدرضا هدایتی، سحر زکریا، رضا شفیعی‌جم

«بازیوو» از بهترین فیلم های کودک و نوجوان ایرانی است که فضایی فانتزی و کمدی-موزیکال دارد. جذابیت فضای این فیلم از جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان، باعث شده تا در جشنواره فیلم کودک و نوجوان سال 1398 به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند.

بازیوو داستان تخیلی دارد که در آن ماپان برای نجات سرزمینش باید یک بچه از کره زمین را پیدا کند. او که سرزمین بازیوو و انواع بازی‌ها را اختراع کرده است، اکنون درگیر مبارزه با سیلوس شده و به دنبال راه چاره می‌گردد. او سرانجام پسربچه‌ای به نام ژوبین را انتخاب می‌کند و با خود به سرزمین بازیوو می‌برد. اما خبر ندارد که ژوبین بسیار بازیگوش و دست و پاچلفتی است.

19. فیلم «شهر گربه ها»

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید

 • سال ساخت: 1398
 • کارگردان: سیدجواد هاشمی
 • بازیگران: علیرضا خمسه، رضا بنفشه‌خواه، امین زندگانی، مریم سعادت، یوسف تیموری و میرطاهر مظلومی

سیدجواد هاشمی با ساخت «آهوی پیشونی سفید» نشان داد که در ساخت فیلم کودکانه حرفی برای گفتن دارد. فیلم «شهر گربه ها» نیز یکی از فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید ساخته این کارگردان است. این فیلم قسمت دومی نیز دارد و به زودی احتمالا در سال 1401 اکران خواهد شد.

داستان این فیلم کودکانه ایرانی جدید درباره گربه های گربستان است که قصد دارند در مسابقه شهر گربه ها شرکت کنند. اما حاکم شهر گربه ها به وسیله گرفسور فهمیده است که با گرفتن عمر آن‌ها می‌تواند بیشتر از همه گربه ها عمر کند. شنگول و دیگر گربه ها سعی دارند تا از این کار جلوگیری کنند.

20. فیلم «گل به خودی»

فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید

 • سال ساخت: 1399
 • کارگردان: احمد تجری
 • بازیگران: ابوالفضل رجبی، رایان سرلک، ال آی بشارت، آزینا تجری، محمدرضا علی‌نیا و شقایق فراهانی

فیلم «گل به خودی» یک فیلم کودکانه ایرانی جدید در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بود که احمد تجری کارگردانی آن را برعهده داشت. فیلم در اواخر سال 1400 اکران شد. البته نمی‌توان به این فیلم سینمایی کودکانه عنوان بهترین را داد اما اوقات سرگرم کننده ای را به تصویر می‌کشد.

داستان فیلم درباره چند کودک در پرورشگاه با آرزوهای متفاوت است. آن‌ها به کمک چند عروسک وارد دنیای فانتزی و رنگارنگ می‌شوند.

سخن پایانی

فیلم های کودکانه ایرانی یکی از ژانرهای پرطرفدار در کشور ما محسوب می‌شوند. اگر به لیست فیلم سینمایی کودکانه ایرانی جدید نگاه کنید، خواهید دید که اکثر این آثار توسط بزرگسالان هم مورد استقبال واقع شده‌اند. اما متاسفانه در دهه 90 ساخت فیلم های کودک و نوجوان ایرانی جدید، رونق کمی پیدا کرد. برای شناخت بیشتر آثار کودک و نوجوان دهه گذشته، ما در این مقاله جدیدترین فیلم های ایرانی مناسب کودکان و نوجوانان را معرفی کرده‌ایم. به نظر شما جای کدام فیلم سینمایی کودک و نوجوان ایرانی در این لیست خالی است؟ نظرات خود را با ما در قسمت دیدگاه‌های پلازا به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
.
23 مرداد 1401، 21:26
پاسخ
0
0
فیلم سینمایی نوجوان، ژانری متناسب با سنین نوجوون ها رو داره. این فیلم های سینمایی میتونه در ژانرهای مختلفی ساخته بشن. بهتره از ژانرهایی استفاده بشه که بر روی روحیه خلاق و جست و جوگر نوجوون ها اثرگذار باشه. هم چنین کیفیت این فیلم ها باید به خوبی باشه تا در حین دیدن خیلی کسل کننده نباشه.
avatar
فتح اله شریفی
.
01 مرداد 1401، 23:22
پاسخ
0
2
سلام بنظر من ، یک فیلم خوب مستلزم داشتن داستان و بطبع سوژه خوب است ، سوژه ای که دارای هدف باشد و در عین کمدی بودن ، اهداف خود را انتقال دهد . که متاسفانه تهیه کنندگان و کارگردانان کمتر بدان توجه می کنند . پیشنهاد : به نظر من شما در همین سایت خود قسمتی را باز کنید به عنوان سوژه های خوب ، که رابطی باشید بین افراد هنرمند نویسنده و صاحب نظر و بزرگان سینما . سوژه های زیادی هست که داره خاک می خوره ، بعد ما از کمبود فیلمهای خوب برای کودکان حرف می زنیم من خودم دارای سه سوژه سینمایی هستم که براساس شغل (مشاور )و رشته تحصیلی ( علوم تربیتی )آنها را به رشته تحریر در آورده ام 1- کلاه قرمزی و پینوکیو 2- ملوان خپل 3 - داستان مصدر . سه داستان علمی تخیلی که دارای ژانر کمدی خانوادگی می باشند و هدف اصلی آنها آگاهی دادن و پیشگیری از آسیب های اجتماعی ،در قالب طنز و سرگرمی می باشد
avatar
شاطری
.
10 مرداد 1401، 17:01
پاسخ
0
0
@فتح اله شریفی
سلام وقت بخیر به نکته مهمی اشاره کردید. شما چقدر با نوجوانان سر و کار دارید؟ و اینکه در حال حاضر سه متن نوشتید که ظرفیت تبدیل شدن به فیلم رو داره؟
avatar
حدیث
.
22 تیر 1401، 18:18
پاسخ
0
1
خیلی عالی بود تمام فیلم هاش جذاب و مناسب هستش من کهریزی بودم از این مطلب
جدول فروش فیلم ها
 • 55.4 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.3 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 16.5 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 13.2 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 9.5 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 8.8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 7.9 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6.2 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 4 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401