استندآپ کمدین های معروف دنیا ؛ معرفی بهترین استندآپ کمدین های مرد و زن خارجی

استندآپ کمدین های معروف دنیا
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

طنز همواره بهترین لحن برای بیان بزرگ‌ترین مشکلات دنیا است. در واقع به این دلیل کمدی را یک معجزه می‌دانند که در هنگام بیان بیش‌ترین دردها لبخند بر لب‌های مخاطبان می‌آورد. استندآپ کمدی نیز نوعی از طنز در دنیای مردن است. در این مطلب به معرفی استندآپ کمدین های معروف دنیا خواهیم پرداخت.

استندآپ کمدی (Stand-up Comedy) یا شوخی پردازی بر روی صحنه یکی از انواع بیان طنز است که شوخی پرداز به طور مستقیم روی صحنه با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند. درون‌مایه این گونه طنز عموما داستان ها، لطیفه ها، بیان مسائل اجتماعی و بداهه سازی ها است. تاریخچه این‌گونه کمدی به قرون 18 و 19 در انگلیس برمی‌گردد که طنزپردازان در کارناوال های کوچک و موزیکال فعالیت می‌کردند.

امروزه در سطح جهان استندآپ کمدین های معروفی حضور دارند. استندآپ کمدین های معروف دنیا مانند خوانندگان و بازیگران بسیار معروف و محبوب هستند.  این افراد در سراسرجهان حضور دارند و با بیان خود بر مشکلات روحی و بی‌قراری ها آن‌ها مرهم می‌شوند‌. در این مقاله از پلازا قصد داریم تا بهترین شومن های جهان را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطلب:

بهترین استندآپ کمدین های مرد دنیا

در این بخش به معرفی 10 نفر از بهترین شومن های جهان می‌پردازیم.

1. استندآپ کمدین های معروف دنیا: جرج کارلین (George Carlin)

استندآپ کمدین های معروف دنیا / George Carlin

جرج کارلین نویسنده، بازیگر و منتقد اجتماعی آمریکایی بود. کارلین بیشتر به خاطر کمدی سیاه خود (Black Comedy) و بازتاب‌های آن در سیاست شناخته شده است. کمدی معروف او با نام «هفت کلمه کثیف» در پرونده دادگاه عالی ایالات متحده در سال 1978 مربوط به کمیسیون ارتباطات فدرال (F.C.C) علیه بنیاد پسیفیک (Pacifica Foundation) نقشی محوری داشت. در این استندآپ کمدی، جرج کارلین به کلماتی اشاره می‌کند که گفتن آن‌ها دردسر دارد! اما چه کلماتی؟ چطور وقتی گفتنشان دردسر دارد، می‌شود لیستشان را پیدا کرد؟ کارلین از بهترین شومن های جهان در سال 2002 در گذشت.

2. استندآپ کمدین های معروف دنیا: ریچارد پرایر (Richard Pryor)

استندآپ کمدین های معروف دنیا / Richard Pryor

ریچارد پرایر کمدین، ​​منتقد اجتماعی و بازیگر آمریکایی بود که بیشتر به خاطر نگاه تند و تیزش به نژادپرستی و موضوعات مرتبط با آن و اجراهای آمیخته با ناسزاگویی و اصطلاحات مبتذل عامیانه، شناخته می‌شد. این استندآپ کمدین برنده جایزه امی سال 1973 و جایزه گرمی سال‌های 1974، 1975، 1976، 1981 و 1982 و همچنین برنده جایزه مارک توین سال 1998 شد. پرایر از بهترین شومن های جهان در سال 2005 درگذشت.

3. استندآپ کمدین های معروف دنیا: رابین ویلیامز (Robin Williams)

بهترین شومن های جهان / Robin Williams

رابین ویلیامز کمدین و بازیگر آمریکایی فعالیت استندآپ خود را از دهه 1970 در لس آنجلس آغاز کرد. آقای کیتینگ انجمن شاعران مرده، به عنوان یکی از خنده‌دارترین افراد تمام دوران‌ها شناخته می‌شود. طیف وسیع نقش‌هایی که او بازی می‌کرد، ویلیامز را به یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین چهره‌های سینما تبدیل کرده است. از کمدی‌های خنده‌دار گرفته تا فیلم‌های احساسی غم‌انگیز و نمایش‌های کودکانه و صداپیشگی در انیمیشن‌ها تا بازی در درام‌های تلخ از فعالیت‌های هنری او بودند.

ویلیامز وجه کمدین خود را در سریال مورک و میندی (Mork & Mindy) که بر پایه کمدی موقعیت بود، به نمایش گذاشت.‌ اجراهای او به عنوان استندآپ کمدین همیشه با استقبال بی‌نظیر مخاطبان همراه بود؛ اجراهایی آمیخته با شوخی‌ها و بازی‌های کلامی و لطیفه‌های ظریف که بنا به موقعیت و مخاطب، ویلیامز آن‌ها را به نمایش می‌گذاشت. این کمدین از بهترین شومن های جهان در سال 2014 درگذشت.

4. استندآپ کمدین های معروف دنیا: دیو چپل (Dave Chappelle)

استندآپ کمدین های مشهور جهان / Dave Chappelle

دیو چپل کمدین، ​​نویسنده، بازیگر و تهیه کننده آمریکایی است. چپل از استندآپ کمدین های مشهور جهان فعالیت خود را در سال 1993 با بازی در نقش آچو (Ahchoo) در فیلم رابین هود اثر مل بروک (Mel Brook) با عنوان مردان در لباس تنگ آغاز کرد.

اما شهرت او در دنیای استندآپ کمدی به خاطر برنامه شوی چپل (Chappelle’s Show) طی سال‌های 2003 تا 2006 است. در سال 2006 چپل توسط مجله Esquire نابغه طنز آمریکا لقب گرفت و در سال 2013 یکی از نویسندگان مجله بیلبورد او را بهترین نامید. همچنین در سال 2017، مجله رولینگ استون او را نفر نهم از لیست 50 استندآپ کمدین برتر تمام دوران‌ها قرار داد.

5. استندآپ کمدین های معروف دنیا: ادی مورفی (Eddie Murphy)

بهترین کمدین های آمریکایی / Eddie Murphy

ادی مورفی بازیگر، کمدین، ​​خواننده، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده فیلم آمریکایی است. مورفی از بهترین کمدین های آمریکایی بین سال‌های 1980 تا 1984 مهمان ثابت برنامه پخش زنده شنبه شب (Saturday Night Live) بود که از سال 1975 تاکنون از شبکه NBC پخش می‌شود. او سال‌ها به عنوان یک استندآپ کمدین کار کرده و در فهرست 100 کمدین برتر شبکه سنترال کمدی (Central Comedy) جایگاه دهم را دارد. او از 15 سالگی و تحت تاثیر ریچارد پرایر، تصمیم گرفت کمدین شود. هذیان (Delirious) و خام (Raw) نام دو برنامه استندآپ ادی مورفی از بهترین شومن های جهان در دهه 80 و دوران اوج وی است. هر دوی این برنامه‌ها در زمره بهترین آثار استندآپ کمدی قرار دارند.

6. کریس راک (Chris Rock)

بهترین استندآپ کمدین های تاریخ / Chris Rock

کریس راک از بهترین استندآپ کمدین های تاریخ است که سابقه ​​نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی را هم در کارنامه‌اش دارد. راک کار خود را با انجام استندآپ کمدی آغاز کرد. بعد از فعالیت استندآپ، شروع به بازی در نقش‌های کوتاه کرد. راک از استندآپ کمدین های معروف دنیا، میزبان هفتاد و هفتمین و هشتاد و هشتمین مراسم جوایز اسکار در سال‌های 2005 و 2016 بود. همچنین در سال‌های ابتدایی دهه 1990، در برنامه Saturday Night Live حضور مستمر داشت.

7. لوئی سی.کی. (Louis C.K.)

لیست بهترین استندآپ کمدین های خارجی / Louis C.K.

لوئی سی.کی. کمدین، ​​بازیگر، نویسنده و فیلمساز آمریکایی-مکزیکی است. این کمدین از بهترین شومن های جهان همچنین بازیگر مجموعه تلویزیونی لوئی از شبکه اف‌ایکس (FX) است و تهیه، تدوین، نویسندگی و کارگردانی مجموعه را خودش بر عهده دارد. او در این مجموعه نقشی خیالی از خودش را بازی می‌کند؛ شبیه سریال پژمان! یک کمدینی که به تازگی طلاق گرفته و با دو دختر کوچکش در نیویورک زندگی می‌کند. این مجموعه استندآپ کمدی نسبت به دیگر مجموعه‌ها، روند غیرمعمول و آزادی دارد که شامل داستان‌هایی با خط داستانی نامرتبط از زندگی لوئی و اجراهای استندآپ این طنزپرداز از لیست بهترین استندآپ کمدین های خارجی است.

8. جری ساینفلد (Jerry Seinfeld)

بهترین شومن های جهان / Jerry Seinfeld

جری ساینفلد کمدین، ​​نویسنده، بازیگر و تهیه کننده آمریکایی که بیشتر به خاطر بازی در نمایش کمدی موقعیت خودش با نام «ساینفلد» شناخته شده است. در سال 2005، سنترال کمدی او را به عنوان دوازدهمین استندآپ کمدین تمام دوران‌ها معرفی کرد. این طنزپرداز از استندآپ کمدین های معروف دنیا عنوان ثروتمندترین کمدین جهان را نیز به خودش اختصاص داده است.

9. استیو مارتین (Steve Martin)

بهترین شومن های جهان / Steve Martin

استیو مارتین کمدین، ​​بازیگر، نویسنده، تهیه کننده و نوازنده آمریکایی است. خودش گفته که هدف او بازیگری بوده و به صورت اتفاقی وارد عرصه استندآپ کمدی شده است، اما با این حال ین را جز 10 نفر اول این کار می‌دانند. او به عنوان یک بازیگر موفق و همچنین یک پیانیست، نمایشنامه‌نویس و نوازنده بانجو فعالیت دارد. همچنین اجرای مراسم اسکار سال 2010 را نیز بر عهده داشت. از جمله‌های معروف او این است: «آنقدر خوب باش که نتوانند انکارت کنند».

10. بیل بر (Bill Burr)

بهترین شومن های جهان / Bill Burr

نفر دهم در فهرست استندآپ کمدین های معروف دنیا، بیل بر استندآپ کمدین آمریکایی است که بیشتر به خاطر میزبانی از پادکست دوشنبه صبح (Monday Morning Podcast) او را می‌شناسند. بیل بر از بهترین شومن های جهان صداپیشه، موسیقیدان، سازنده پادکست و نویسنده هم بوده و همچنین در سریال معروف بریکینگ بد (Breaking Bad) نیز بازی کرده است.

در سال 2017، رولینگ استون وی را در رده هفدهم در فهرست 50 استندآپ کمدین برتر تاریخ قرار داد. او موسس شبکه کمدی All Things بوده و به نقد اجتماعی نیز می‌پردازد.

بهترین استندآپ کمدین های زن دنیا

وقتی از استندآپ کمدین های معروف دنیا حرف می‌زنیم، اکثرا توجه ها به آقایان جلب می‌شود. اما جالب است بدانید تعداد بهترین استندآپ کمدین های زن جهان نیز کم نیست. در ادامه به معرفی 5 زن برتر در زمینه استندآپ کمدی می‌پردازیم.

1. استندآپ کمدین های معروف دنیا: نیکول بایر (Nicole Byer)

بهترین استندآپ کمدین های زن دنیا / Nicole Byer

نیکول بایر بازیگر، صداپیشه، کمدین، گوینده رادیو و مجری تلوزیون معروف آمریکایی است. او میزبانی برنامه معروف Netflix comedic reality bake-off series Nailed It! را برعهده دارد و تاکنون دوبار نامزد جایزه امی شده است.

او نخستین بار با سریال کمدی series Girl Code شناخته شد‌. پس از آن طنز و کمدی عضو جدا نشدنی زندگی نیکول شد و به واسطه صدای خوبش صداپیشگی های زیادی به او پیشنهاد شد که در نهایت این کمدین را به سوی ساخت مجموعه پادکست Why Won’t You Date Me? راهنمایی کرد. حال به واسطه تمام این پتانسیل ها استندآپ کمدی های او در جهان طرفداران زیادی دارند.

2. استندآپ کمدین های معروف دنیا: سارا سیلورمن (Sarah Silverman)

استندآپ کمدین های معروف دنیا / Sarah Silverman

در معرفی استندآپ کمدین های معروف دنیا باید به سارا سیلورمن اشاره کنیم. او یک بازیگر، کمدین و نویسنده اهل آمریکا است. موضوعاتی که این کمدین معروف به آن اشاره می‌کنند معمولا عنوان های ممنوعه ای مثل: نژادپرستی، تبعیض بین زن و مرد، سیاست و… است. سیلورمن جسارت و قاطعیت خاصی در استندآپ کمدی های خود دارد و تاکنون صاحب دو جایزه امی شده است.

3. تیفانی هدیش (Tiffany Haddish)

معرفی استندآپ کمدین های معروف دنیا / Tiffany Haddish

وقتی صحبت از استندآپ کمدی در زمینه زنان می‌شود نباید نام تیفانی هدیش را از خاطر ببریم. او بازیگر و استندآپ کمدین اهل آمریکا و یکی از 100 فرد تاثیرگذار از نگاه مجله تایم در سال 2018 است. این هنرپیشه از استندآپ کمدین های معروف دنیا تاکنون از دیدگاه هالیوود ریپورتر (The Hollywood Reporter) نیز در طی سال‌ها 2018 و 2019 به عنوان قدرتمندترین افراد در زمینه سرگرمی انتخاب شد. نقطه عطف زندگی هدیش بازی در فیلم Girls Trip بود که توجه مخاطبان را به او جلب کرد. همچنین این کمدین به خاطر مجری گری برنامه Saturday Night Live توانست برنده جایزه امی ساعت پربیننده شود.

4. الی وانگ (Ali Wong)

استندآپ کمدین های معروف دنیا / Ali Wong

الکساندارا داون (Alexandra Dawn) ملقب به الی وانگ بازیگر و استندآپ کمدین اهل آمریکا است. او را به خاطر استندآپ کمدی های خاصش در نتفلیکس به نام های: Baby Cobra، Hard Knock Wife و Don Wong می‌شناسیم. همچنین بازی در فیلم همیشه شاید من باشم (Always Be My Maybe) نیز یکی از دلایلی بود که وانگ از استندآپ کمدین های معروف دنیا را در ذهن ها ماندگار کرد.

5. سارا میلیکان (Sarah Millican)

بهترین استند آپ کمدین های معروف انگلیسی / Sarah Millican

از بهترین استند آپ کمدین های معروف انگلیسی باید به سارا میلیکان اشاره کنیم. او یک کمدین، نویسنده و مجری اهل انگلیس است که در سال 2013 در لیست 100 زن قدرتمند بریتانیا قرار گرفت. او تاکنون کتاب های زیادی را نوشته است و اولسن کتاب او چگونه قهرمان باشیم (How to be Champion) نام داشت. سارا میلیکان از استندآپ کمدین های معروف دنیا محسوب می‌شود و برنامه های زیادی را اجرا کرده است.

سخن پایانی

به پایان فهرست استندآپ کمدین های معروف دنیا رسیدیم و سعی کردیم بهترین ها را برای شما گلچین کنیم. اصولا خلق طنز و کمدی کار بسیار دشواری است که هرکسی نمی‌تواند از پس آن بربیاید. نظر شما راجع به بهترین استندآپ کمدین های دنیا چیست؟ به نظر شما جای چه کسانی در این لیست خالی است؟ ممنون که تا این‌جای مقاله همراه ما بودید. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها