بیوگرافی جف بیزوس ؛ بنیان گذار آمازون و دومین فرد ثروتمند جهان

جف بیزوس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

جف بیزوس (Jeff Bezos) بنیان گذار آمازون و همچنین صاحب امتیاز روزنامه واشنگتن پست است و کسب و کار موفقی که داشته او را به دومین فرد ثروتمند دنیا تبدیل کرده است. برای آشنایی با زندگینامه جف بزوس با ما همراه باشید.

جف بیزوس موسس و رئیس شرکت آمازون و همچنین مالک روزنامه واشنگتن پست است. او همچنین شرکتی به نام بلو اریجین (Blue Origin) را که در زمینه اکتشافات فضایی فعالیت می‌کند تاسیس کرده است. بیزوس به لطف موفقیت‌های پی در پی که در زمینه تجارت و کار تجربه کرده اکنون جزو ثروتمندترین افراد جهان است. جف بیزوس در 12 ژانویه سال 1964 در نیو مکزیکو به دنیا آمد و از سنین کودکی علاقه زیادی به کامپیوتر و فناوری داشت. او با مدرک علوم کامپیوتر و مهندسی برق از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد. پس از دانشگاه در وال استریت مشغول به کار شد و در سال 1990 به عنوان جوان‌ترین معاون مدیرعامل تاریخ شرکت D.E. Shaw انتخاب شد.

4 سال بعد بیزوس از این شغل پردرآمد خود استعفا داد تا آمازون را که در ابتدا یک فروشگاه اینترنتی برای فروش کتاب بود تاسیس کند. سال 2013 او واشنگتن پست را خریداری کرد و در سال 2017 نیز آمازون فروشگاه زنجیره‌ای هول فودز مارکت را تصاحب کرد. در این مقاله از پلازا به طور خلاصه به بیوگرافی جف بیزوس و زندگی او خواهیم پرداخت.

در ویدیوی زیر «بیوگرافی جف بیزوس» را تماشا کنید تا متوجه شوید او چگونه ثروتمند شده است:

فهرست مطالب

زندگی نامه جف بیزوس

 • ثروت جف بزوس: 159 میلیارد دلار
 • سن جف بیزوس: 58 سال

جف بزوس یکی از ثروتمندترین افراد جهان است اما به نظر شما، جف بزوس از کجا شروع کرد؟ برای پاسخ به این سوال بد نیست که ابتدا با سال‌های اولیه زندگی او و زندگی شخصی‌اش آشنا شویم و سپس سراغ اقدامات کاری و تجاری او برویم.

سال‌های اول زندگی جف بیزوس

زندگینامه جف بزوس

بیزوس در روز 12 ژانویه سال 1964 (22 دی 1342) در آلباکرکی در ایالت نیو مکزیکو آمریکا با نام جفری پرستون یورگنسن به دنیا آمد. پدرش تد یورگنسن مغازه دوچرخه فروشی داشت و مادرش جکلین گیس یک دانش آموز 17 ساله دبیرستان بود. پس از آن که جکلین از تد طلاق گرفت با میگل مایک بیزوس که یک مهاجر کوبایی بود ازدواج کرد. مایک مدتی پس از عروسی جف را به فرزند خواندگی قبول کرد و از آن زمان نام خانوادگی او به بیزوس تغییر یافت.

پدربزرگ جف، لارنس پرستون گیس، از مدیران منطقه‌ای کمیسیون انرژی اتمی ایالات متحده آمریکا بود. او زودتر از موعد بازنشسته شد و در مزرعه‌ای که متعلق به خانواده‌شان بود ساکن شد. جف بیزوس اکثر تابستان‌های دوران نوجوانی و جوانی خود را در این مزرعه سپری می‌کرد. او بعدها این مزرعه و زمین‌های اطراف آن را خریداری کرد و به این ترتیب مساحت آن را از 25 هزار هکتار به 300 هزار هکتار افزایش داد.

زندگی نامه جف بیزوس

خانواده بیزوس در ادامه به میامی در فلوریدا مهاجرت کردند. جف در آنجا در یکی از رستوران‌های مک‌دونالد مشغول به کار شد. او همچنین در دوره‌های آموزشی علوم دانشجویی دانشگاه فلوریدا شرکت می‌کرد و در دبیرستان نیز توانست به عنوان دانش‌آموز ممتاز فارغ التحصیل شود. او همچنین توانست نشان شوالیه نقره‌ای روزنامه میامی هرالد که به دانش آموزان نخبه اعطا می‌شود را کسب کند. بیزوس در سخنرانی فارغ التحصیلی خود از دبیرستان گفت آرزوی این را دارد که انسان‌ها بتوانند از زمین خارج شوند و در سیاره‌های دیگر زندگی کنند.

بیزوس پس از دبیرستان به دانشگاه رفت و در سال 1986 با مدرک مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد. او در زمان دانشجویی به عضویت انجمن فی بتا کاپا درآمد. این انجمن تنها به برترین دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا اجازه عضویت می‌دهد. 3 رییس جمهور پیشین آمریکا یعنی بیل کلینتون، جورج بوش پدر و جیمی کارتر از دیگر اعضای این انجمن هستند. بیزوس علاوه بر این به عضویت انجمن تائو بتا فی که قدیمی‌ترین انجمن افتخاری مهندسین در جهان است نیز درآمد.

زندگی شخصی

بیوگرافی جف بیزوس

در سال 1992 که بیزوس در شرکت D.E. Shaw فعالیت می‌کرد با مکنزی تاتل (MacKenzie Tuttle)، رمان نویس، که به عنوان یکی از اعضای واحد تحقیق و توسعه این شرکت مشغول به کار بود آشنا شد. آن‌ها یک سال بعد با یکدیگر ازدواج کردند. او و همسرش در سال 1994 به سیاتل نقل مکان کردند، جایی که بیزوس شرکت آمازون را تاسیس کرد. آن‌ها 3 فرزند پسر و یک فرزند دختر دارند که او را از چین به سرپرستی قبول کردند. بیزوس خیلی روی حریم شخصی فرزندانش حساس است و به همین دلیل اطلاعات چندانی درباره فرزندان جف بيزوس وجود ندارد. بزرگترین پسر بیزوس حدودا 20 سال دارد و نامش پرستون است.

جف بیزوس و همسرش در ژانویه سال 2019 پس از 25 سال زندگی مشترک از یکدیگر طلاق گرفتند. از سهامی که این دو در آمازون داشتند 75 درصد به بیزوس و 25 درصد به مکنزی، همسر جفری بیزوس، رسید. علاوه بر این حق رای هردو آن‌ها در تصمیمات شرکت در اختیار جف بیزوس است.

جف بیزوس از سال 2019 با لورن سانچز (Lauren Sánchez)، چهره رسانه‌ای آمریکایی و گوینده اخبار، وارد رابطه شده است.

جک بیزوس و امور خیریه

جف بزوس از کجا شروع کرد؟

جک بیزوس که از ثروتمندترین افراد جهان است، دستی نیز در کارهای خیر دارد. او در فاصله سال‌های 2009 و 2017 بارها به مرکز تحقیقاتی سرطان Fred Hutchinson کمک کرد. در سال2013 نیز مبلغ 500 هزار دلار را به یک خیریه به نام Worldreader بخشید. این خیریه کتاب‌های الکترونیک را در اختیار افرادی که ساکن کشورهای در حال توسعه هستند می‌گذارد و توسط یکی از کارکنان سابق آمازون تشکیل شده است.

در سال 2017 نیز بیزوس مبلغ 1 میلیون دلار به کمیته گزارشگران برای آزادی مطبوعات پرداخت. این کمیته پرونده‌های قضایی روزنامه‌نگاران آمریکایی را به رایگان انجام می‌دهد. کمک به بودجه‌های مربوط به ساماندهی بی‌خانمان‌ها و کمک به سازمان‌ها و انجمن‌های محیط زیستی که در زمینه انرژی های پاک، جلوگیری از تغییرات اقلیمی و همچنین محافظت از حیات وحش فعالیت می‌کنند، برخی دیگر از فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی جف بیزوس است.

فعالیت های تجاری جف بیزوس

در ادامه بیوگرافی مدیر آمازون، به شروع فعالیت‌های تجاری او می‌رسیم. در سال‌های آخر دوران دانشجویی جف بیزوس شرکت‌های مطرحی همچون اینتل، اکسنچر و همچنین آزمایشگاه‌های بل به او پیشنهاد کار دادند. اما او ابتدا در یک استارت آپ فعال در حوزه فناوری مالی ارتباطی مشغول شد. او در ادامه به سمت رییس بخش توسعه و مدیر بخش خدمات پس از فروش این استارت آپ انتخاب شد. بیزوس سپس وارد حوزه بانکداری شد و به عنوان مدیر محصول در Bankers Trust که متعلق به دویچه بانک بود شروع به کار کرد. او از سال 1988 تا 1990 در این سمت مشغول کار بود و بعد به D. E. Shaw & Co که یک صندوق پوشش ریسک با تمرکز بر استفاده از مدل‌های ریاضی بود پیوست. او تا سال 1994 در آنجا بود و توانست در سن 30 سالگی به عنوان چهارمین معاون مدیرعامل در این شرکت انتخاب شود.

آمازون

ثروت جف بزوس

در اواخر سال 1993 بیزوس تصمیم گرفت یک فروشگاه آنلاین برای فروش کتاب ایجاد کند. او از D. E. Shaw استعفا داد و در 5 جولای سال 1994 در گاراژ خانه‌اش آمازون را تاسیس کرد. نکته جالب این است که او طرح کسب و کار خود را در جاده و هنگامی که همراه با همسرش از نیویورک به سیاتل می‌رفت نوشت. او ابتدا نام کادابرا (Cadabra) را برای کمپانی خود برگزید ولی بعد نام آن را به خاطر رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی به آمازون تغییر داد. علاوه بر این یکی از دلایلی که او این نام را انتخاب کرد این بود که آمازون با حرف A که اولین حرف در الفبای انگلیسی است آغاز می‌شود.

پدر و مادر بیزوس در ابتدای فعالیت او مبلغ 300 هزار دلار را به عنوان کمک در اختیارش قرار دادند. با این وجود او به شرکت‌ها و افرادی که در آغاز کار قصد سرمایه گذاری در آمازون را داشتند هشدار می‌داد که به احتمال 70 درصد ایده او با شکست و یا ورشکستگی روبه رو می‌شود. 3 سال پس از تاسیس آمازون بیزوس عرضه اولیه سهام شرکت خود را آغاز کرد. او در آن سال‌ها در پاسخ به انتقادات مجله‌های فورچون و Barron’s از آمازون به دلیل فروش کتاب به شکل آنلاین و از طریق اینترنت گفت: «با توجه به رشد روز افزون اینترنت میان مردم به زودی کتاب فروشی‌های با سابقه‌ای مثل Borders و Barnes & Noble از چرخه رقابت خارج خواهند شد.»

آمازون در سال 98 علاوه بر کتاب، فروش آنلاین موسیقی و ویدیو را نیز شروع کرد. تا پایان آن سال بیزوس کالاهای مصرفی را هم به سبد محصولات فروشگاه خود اضافه کرده بود. و طی سال‌های پس از آن محصولات دیگری را نیز به فروشگاه خود اضافه کرد. در اواخر سال 2002 صرف هزینه‌های کلان از سوی آمازون باعث شد این شرکت از نظر مالی به مشکلات بزرگی برخورد و نتواند سود قابل توجهی به دست بیاورد. آن‌ها تقریبا ورشکست شده بودند ولی جف بیزوس توانست با بستن مراکز پخش و همچنین اخراج حدود 14 درصد از نیروی کار شرکت، این کمپانی را نجات دهد. در سال 2003 آمازون کاملا اوضاع را تغییر داده و توانست 400 میلیون دلار سود داشته باشد. امروزه آمازون کالاهای گسترده و متنوعی را به صورت آنلاین در سرتاسر جهان به فروش می‌رساند و بزرگترین فروشگاه آنلاین در جهان است.

جف بیزوس و Blue Origin

جف بیزوس کیست؟

بیزوس همزمان که مشغول مدیریت آمازون بود در سال 2000 استارت آپ بلو اریجین که در زمینه هوافضا فعالیت می‌کند را تاسیس کرد. بیزوس از سال‌های ابتدایی زندگی خود به فضا و اکتشافات فضایی علاقه داشت و در مصاحبه با میامی هرالد گفته بود می‌خواهد برای انسان‌هایی که در فضا هستند هتل و پارک‌های تفریحی بسازد. او زمانی که تنها 18 سال داشت گفته بود قصد دارد مانع استفاده بیش از اندازه از منابع کره زمین و نابودی آن توسط انسان‌ها شود.

بلو اریجین تا سال 2006 فعالیت زیادی نداشت ولی در آن سال یک قطعه بزرگ زمین در غرب تگزاس را به منظور انجام آزمایشات و همچنین پرتاب موشک به فضا خریداری کرد. بیزوس در آن زمان اعلام کرد هدف اصلی او کاهش هزینه مسافرت‌های فضایی و در عین حال افزایش امنیت انسان‌ها در این سفرها است. این شرکت در نوامبر سال 2015 اولین فضاپیمای خود به نام New Shepard را به فضا پرتاب کرد. این فضاپیما با موفقیت وارد مدار شد و به شکل عمودی با سلامت در محل تعیین شده فرود آمد.

فرزندان جف بيزوس

بیزوس اعلام کرد که تا نوامبر 2018 قصد دارد انسان‌ها را با استفاده از این فضاپیما وارد فضای زیر مداری زمین کند. او همچنین قیمت بلیط‌های این پرواز را برای هر فرد 200 تا 300 هزار دلار تعیین کرده است. در سال 2021، جف بیزوس، برادرش مارک بیزوس، والی فانک و اولیور دیمن در مأموریتی تحت عنوان NS-16 بلو اریجین، به فضا رفتند. این سفر فضایی تقریبا 10 دقیقه طول کشید و جالب است بدانید که جوانترین و پیرترین افرادی که تا آن موقع به فضا رفته‌ بودند، اولیور دیمن 18 ساله و والی فانک 82 ساله بودند.

واشنگتن پست

همسر جفری بیزوس

ماه آگوست سال 2013 بود که بیزوس اعلام کرد که به پیشنهاد یکی از دوستانش، واشنگتن پست را به مبلغ 250 میلیون دلار و به صورت نقد خریده است. در مارس سال 2014، بیزوس اولین تغییر بزرگ را در واشنگتن به وجود آورد. او تصمیم گرفت پرداخت آنلاین مشترکین برخی روزنامه‌های محلی را در تگزاس، هاوایی و مینه‌سوتای آمریکا بردارد. در سال 2016 نیز تصمیم گرفت تا با بازسازی بخش دیجیتال، پلتفرم‌های موبایل و نرم‌افزارهای آماری، روزنامه را به یک رسانه و کمپانی تکنولوژی تبدیل کند. در سال‌های ابتدایی خرید واشنگتن پست شایعاتی مبنی بر تضاد منافع روزنامه و بیزوس وجود داشت. جف بیزوس و هیئت تحریریه واشینگتن پست این شایعه که بیزوس محتوای روزنامه را کنترل می‌کند را تکذیب کردند. سه سال بعد از اینکه بیزوس واشنگتن پست را خرید و وقتی در سال 2016 مطالعه آنلاین افزایش پیدا کرد، واشنگتن پست برای اولین بار به سوددهی رسید.

جوایز و افتخارات جف بیزوس خالق آمازون

سن جف بیزوس

در این بخش، جوایز و افتخارات جف بیزوس را مشاهده می‌کنید:

 • دکترای افتخاری علوم و فناوری از دانشگاه کارنگی ملون
 • انتخاب از سوی مجله‌ U.S.News & World Report به عنوان یکی از بهترین رهبران آمریکا
 • دریافت جایزه نوآوری و ابداع از سوی اکونومیست به دنبال معرفی پلتفرم آمازون کیندل
 • انتخاب به عنوان برترین فرد فعال در حوزه کسب و کار و تجارت در سال 2012 از سوی مجله فورچون
 • دریافت مدال طلا از سوی National Retail Federation به دنبال انتخاب آمازون به عنوان برترین فروشگاه سال 2012
 • انتخاب به عنوان بهترین مدیرعامل جهان از سوی نشریه Harvard Business Review
 • دریافت جایزه اکتشافات فضایی باز آلدرین در سال 2018 به دنبال موفقیت‌های بلو اریجین

حقایق جالب درباره جف بیزوس

بیوگرافی مدیر آمازون

حقایق جالبی از زندگی و فعالیت‌های تجاری جف بیزوس وجود دارد که در ادامه با چند نمونه از آن‌ها آشنا می‌شوید.

 • ارزش سرمایه جف بیزوس 159 میلیارد دلار است. او هم اکنون دومین شخص پولدار جهان است ولی در فاصله سال‌های 2017 الی 2021، پولدارترین شخص جهان بود.
 • درآمد روزانه‌ی او چیزی در حدود 130 میلیون دلار است.
 • پدر جف بیزوس، تد یورگنسن، پس از طلاق از مادر جف بیزوس، کاملا ارتباطش را با آن‌ها قطع کرد. او که همچنان یک مغازه دوچرخه فروشی دارد تا سال 2013 از سرنوشت پسرش اطلاعی نداشت.
 • او در کودکی یک زنگ هشدار ساخته و به درب اطاقش متصل کرده بود تا افراد خانواده وارد اطاقش نشوند.

jeff bezos کیست

 • در نوجوانی در مک‌دونالد کار می‌کرد. بیزوس در آشپزخانه سیستمی را ساخته بود که هنگامی که زمان اضافه کردن تخم مرغ‌ها، جابه جایی برگرها یا خارج کردن سیب زمینی‌ها از سرخ کن فرا می‌رسید او را مطلع می‌کرد.
 • زمانی که در D.E. Shaw کار می‌کرد متوجه شد استفاده از اینترنت طی یک سال 2300 درصد افزایش پیدا کرده ولی افراد کمی هستند که از طریق اینترنت به خرید و فروش می‌پردازند. او سپس 20 نمونه از برترین کسب و کارهایی که از طریق پست محصولات خود را به فروش می‌رساندند را بررسی کرد و تصمیم گرفت به فروش کتاب بپردازد. زیرا هیچ کسب و کاری در این زمینه فعال نبود.
 • بیزوس طی اولین ماه فعالیت آمازون در تمام 50 ایالت آمریکا و همچنین 45 شهر در قسمت‌های مختلف جهان کتاب فروخت. آمازون هر هفته به اندازه 20 هزار دلار فروش داشت. اولین کتابی که بیزوس فروخت کتاب Fluid Concepts & Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought بود که تا به امروز در وبسایت آمازون قابل خریداری است.
 • جف بیزوس حضور کوتاهی در فیلم Star Trek Beyond محصول سال 2016 داشت.

جف بیزوس

 • بیزوس در طرح کسب و کاری که برای آمازون نوشته بود تا چهار یا پنج سال پس از شروع کار انتظار سودآوری نداشت. آمازون در چهار ماه پایانی سال 2001 پس از کسب درآمد 1 میلیارد دلاری توانست برای اولین بار 5 میلیون دلار سود داشته باشد.
 • او عبارت «تیم دو پیتزایی» را خلق کرده است. این عبارت به این معنی است که یک تیم ایده آل باید به اندازه‌ای نیرو داشته باشد که بتوان همه آن‌ها را با دو پیتزا سیر کرد. بیزوس معتقد است هرچقدر یک تیم منسجم‌تر باشد اعضای آن بهتر می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند.
 • بیزوس یکی از اولین سرمایه گذاران گوگل بود. او در سال 1998، 250 هزار دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد.
 • در سال 2013 او یک تیم را مامور بازیابی قطعات به جا مانده از راکت اف-1 که از زمان ماموریت‌های آپولو در قعر دریا قرار داشتند کرد. آن‌ها توانستند قطعات موتور حداقل دو راکت را پیدا کنند. پس از بررسی‌های بیشتر مشخص شد این قطعات متعلق به راکت آپولو 11 هستند که نیل آرمسترانگ، باز آلدرین و مایکل کالینز را به ماه برد.
 • تابستان 2021 و در بیست و هفتمین سالگرد تأسیس آمازون، جف بیزوس از مقام مدیرعاملی این کمپانی انصراف داد.
 • بیزوس هم اکنون توجهش را بر فعالیت‌های مربوط به فضا و همچنین کارهای خیرخواهانه متمرکز کرده است.

کلام آخر

زندگینامه جف بزوس

در این مقاله، بیوگرافی جف بیزوس، خالق کمپانی عظیم آمازون را مرور کردیم و درباره اوایل زندگی، زندگی شخصی، کارهای خیر و فعالیت‌های تجاری او خواندیم و به طور کلی به سوال «جف بیزوس کیست؟» پاسخ دادیم. حالا که می‌دانید Jeff Bezos کیست، نظر شما درباره‌ی این نابغه‌ی تجاری چیست؟ می‌توانید نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
فریده
.
12 مرداد 1402، 06:29
پاسخ
0
0
جناب بیزوز خوش بحال شما که در زندگی تمام آرزو های تان برآورده میشود با احترام فریده
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400