ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی

ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

از جالب‌ترین و محبوب‌ترین سوژه‌ها برای عکاسی، خصوصا در ایام کنونی، حیوانات خانگی هستند. برای آشنایی با ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی با ما همراه باشید.

امروزه گربه‌ها، خرگوش‌ها، سگ‌ها و دیگر حیوانات خانگی جای خود را در خانه و دل انسان‌ها پیدا کرده‌اند. این موجودات دوست‌داشتنی در دنیای شلوغ مدرن راهی برای فرار از تنهایی هستند. چند سالی است که عکاسی از حیوانات خانگی محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. هنرمندان در این امر با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند؛ مشکلاتی که عمدتا ناشی از ناآگاهی حیوانات از ژست‌های مناسب برای عکاسی هستند. با این وجود این امر در بسیاری از اوقات منجر به خلق تصاویری طبیعی و جذاب از آن‌ها می‌شود. در ادامه این مقاله از پلازا سعی می‌کنیم راهنمایی‌ها و نکاتی را در مورد نحوه عکاسی از حیوانات در خانه یا فضای بیرون ارائه دهیم.

در ویدیوی زیر می‌توانید با نکاتی درباره عکاسی از حیوانات خانگی آشنا شوید.

فهرست مطالب:

ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی

در ادامه این مطلب درباره نحوه عکاسی از حیوانات در خانه صحبت می‌کنیم و به موثرترین و متداول‌ترین ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی می‌پردازیم.

1. فهرستی از مفاهیم مد نظر خود تهیه کنید

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی برای مبتدی‌ها

درگیرکننده‌ترین عکس‌های ثبت شده از حیوانات خانگی، آن‌ها را در موقعیت‌ها و مفاهیمی مشخص به تصویر می‌کشند. نگاه حسرت آلود گربه‌ای سنگین‌وزن به کیسه مواد غذایی در آشپزخانه به معنای خواسته است. انتظار شیرین و در عین حال غم‌انگیز سگی وفادار در جلوی در ورودی استعاره‌ای زیبا از علاقه محسوب می‌شود. در آغوش گرفتن گردن اسبی عظیم توسط صاحبش نمادی از علاقه است. اگر به دنبال انتقال ایده‌های خود از طریق عکاسی و برقراری ارتباط با مخاطبان خود هستید، بهتر است نخست مفاهیم مد نظر خود را بر روی کاغذ بیاورید. این راه به تحلیل آن‌ها کمک شایانی کرده و مسیر را برای عکاسی از سگ یا گربه مورد نظر مشخص خواهد کرد.

2. از نور طبیعی استفاده کنید

تنظیمات دوربین برای عکاسی از چهره حیوانات خانگی

بدون شک یکی از مهم‌ترین مسائل در عکاسی، نور است. این نکته در عکاسی از حیوانات خانگی برجستگی بسیار بیشتری پیدا می‌کند. دلیل این اهمیت نقش مهم چشمان آن‌ها در تصاویر ثبت‌شده نهایی است. تا جای ممکن از عکاسی از گربه یا سگ خود در اتاق‌های تاریک یا هوای ابری بپرهیزید. نور طبیعی بهترین انتخاب برای ثبت عکس‌های جذاب و زیبا از حیوانات خانگی است. از فلش استفاده نکنید. فلش علاوه بر قرمز کردن چشمان، منجر به ترسیدن حیوانات خانگی خواهد شد و حتی باعث آسیب دیدن بینایی حیوانات کوچک‌تر می‌شود.

تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی با عکاسی پرتره از مدل انسانی فرق دارد. اگر فکر می‌کنید به نور بیشتری نیاز دارید، سعی کنید با همان تنظیمات نور همیشگی پیش بروید و در کنارش از وسایلی مانند رفلکتور استفاده کنید.

3. بر چشمان او تمرکز کنید

تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

چشمان یک گربه یا سگ گویاترین نشانه‌های احساسات و احوال آن‌ها هستند. به این دلیل، اگر قصد ثبت پرتره‌های درگیرکننده را دارید، پیشنهاد می‌کنیم بر چشمان و حالت چهره حیوان خانگی مورد نظرتان تمرکز کنید. در این راه می‌توانید با ادای صداهای آشنا برای حیوان خانگی خود، او را ترغیب به نگاه مستقیم به دوربین کنید.

4. صبر داشته باشید

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

یک نکته مهم در آموزش عکاسی از حیوانات خانگی برای مبتدی‌ها این است که همواره حواستان باشد حیوانات خانگی با مدل‌های انسانی فرق دارند. وقتی از یک انسان عکس پرتره می‌گیرید، او متوجه می‌شود شما در حال انجام چه کاری هستید و تا جایی که می‌تواند به شما کمک می‌کند. اما حیوانات خانگی دستورات مستقیم شما را متوجه نمی‌شوند. چطور می‌توانید به سگتان بگویید لبخند بزند؟ چطور از گربه‌ی خود می‌خواهید غرق در اندیشه به نظر برسد؟ این‌ها را نمی‌توانید مستقیما از حیوانات خانگی خود درخواست کنید. باید صبور باشید تا حالت آن‌ها سرانجام به شکلی که شما می‌خواهید دربیاید.

حیوانات خانگی نسبت به احساسات صاحبان خود بسیار حساس هستند. این موجودات در صورت نگرانی یا ناراحتی شما، حسی مشابه پیدا خواهند کرد. به همین دلیل بهتر است در زمان عکاسی از حیوانات خانگی آرامش خود را حفظ کرده و تا جای ممکن حالت روحی مثبتی داشته باشید.

استرس و نگرانی منجر به ایجاد تغییراتی واضح در ظاهر فیزیکی حیوانات خانگی می‌شود؛ تغییراتی چون جمع شدن گوش یا حالت نگران چشمان آن‌ها که مناسب ثبت عکس نیستند. پیشنهاد می‌کنیم برای عکاسی از گربه یا سگ خود، صبر و حوصله به خرج داده و در زمانی مناسب این کار را انجام دهید.

5. شخصیت او را در نظر بگیرید

نکات عکاسی از حیوانات خانگی با موبایل

یکی از نکات عکاسی از حیوانات خانگی با موبایل یا دوربین حرفه‌ای، در نظر گرفتن شخصیت سوژه است. بنابراین فرقی ندارد با دوربین حرفه‌ای عکس بگیرید یا با یک موبایل معمولی؛ شما حیوان خانگی خود را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید. زیبایی یک عکس ناشی از توانایی آن در انتقال شخصیت و احوال سوژه خود است.

اگر گربه تنبلی دارید، از او در هنگام کشیدن خمیازه عکس بگیرید. اگر سگتان بازیگوش است، تصویر او را در حال شیطنت ثبت کنید. نکته مهم در این میان رعایت موقعیت دوربین است. در این حالت بهتر است دوربین را کمی پایین آورده و تقریبا هم‌سطح با موقعیت حیوان خانگی خود قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش مهارت خود در این زمینه، عکاسی از روی شکم را تمرین کنید. این توانایی به شما امکان ثبت تصاویر از سطوح مختلف را می‌دهد. در این حالت دیگر نیازی به خم شدن یا زانو زدن بر روی زمین ندارید.

6. او را سورپرایز کنید

آموزش عکس گرفتن از سگ ها در خانه

یکی از دشوارترین امور در عکاسی از حیوانات خانگی ثابت نگاه داشتن آن‌هاست. یکی از راه‌های آسان برای این کار آماده کردن محیط از قبل و سپس یاری گرفتن از دیگران در صدا کردن گربه یا سگ خود است. این صدای جدید منجر به شگفت‌زدگی او شده و چند ثانیه پس از آن موقعیتی عالی برای ثبت تصویری ماندگار است.

7. برای عکاسی خود برنامه بریزید

نحوه عکاسی از حیوانات خانگی

اگر به دنبال عکاسی از حیوانات خانگی خود هستید، بهتر است این کار را زمانی که آن‌ها خواب‌آلود بوده یا تازه از چرت خود بیدار شده‌اند انجام دهید. آن‌ها در این لحظات بسیار آرام‌تر بوده و رفتار قابل پیش‌بینی‌تری دارند. اگر به دنبال عکاسی پویا از آن‌ها هستید نیز زمانی را که انرژی بیشتری دارند انتخاب کنید. اگر حیوان خانگی‌تان از بیماری رنج می‌برد، بهتر است جلسه عکاسی خود را به تعویق بیندازید.

شما به عنوان عکاس باید حواستان به نیازهای حیوان خانگی‌تان باشد. حیوانات در طول روز احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و شما باید با توجه به هدفتان از عکاسی، بهترین زمان ممکن برای این کار را انتخاب کنید. برای مثال سگ‌ها وقتی خسته‌اند لبخند می‌زنند. پس برای اینکه یک عکس با لبخند از سگتان ثبت کنید، باید اول او را به یک پیاده‌روی طولانی ببرید تا موقع عکاسی خسته باشد. اگر می‌خواهید عکس‌های جذابی از گربه‌های خواب‌آلود بگیرید، باید قبل از عکاسی به آن‌ها غذا بدهید.

8. موقعیت های مختلف را امتحان کنید

ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی

در ادامه آموزش عکس گرفتن از سگ ها در خانه، باید اشاره کنیم که بهتر است در عکاسی عجله نکنید. آرامش خود را حفظ کرده و زوایا، موقعیت‌ها و ترکیب‌های محیطی مختلف را امتحان کنید. تا جای ممکن تصاویر بیشتری را ثبت کنید. از این طریق راحت‌تر به نتیجه مورد نظر خود خواهید رسید.

9. محیط را از اشیا خالی کنید

نحوه عکاسی از حیوانات در خانه

پیش از استفاده از دوربین خود، نگاهی به محیط مورد نظرتان بیندازید. محیط شلوغ و تعداد زیاد وسایل، منجر به گیج شدن حیوان خانگی شما خواهد شد. از طرفی با توجه به دشواری پیش‌بینی حرکات آن‌ها، بهتر است تا جای ممکن محیط را خالی کنید. بدون شک لیوان‌های پلاستیکی یا بسته‌های زباله منجر به تخریب عکس ثبت‌شده شما خواهند شد. با این حال برخی از المان‌ها، بسته به مفهوم مورد نظر شما، تاثیر مثبتی در عکس خواهند گذاشت. خلوتی محیط از حجم کاری شما در مراحل پس از گرفتن عکس خواهد کاست.

10. آرام حرکت کنید

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی برای مبتدی‌ها

اگر در این زمینه مبتدی هستید، بهتر است تا جای ممکن از حرکات ناگهانی و سریع خودداری کنید. این نکته در هنگام عکاسی از گربه خانگی اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. گربه‌ها نسبت به حرکات محیطی بسیار حساس بوده و کوچک‌ترین مورد منجر به تغییر حالت چهره آن‌ها خواهد شد.

در زمان عکاسی از سگ خانگی نیز باید حواستان را به حرکات خود جمع کنید. این موجودات به محض حرکت صاحب خود بر طبق غریزه از او پیروی می‌کنند. اگر قصد تغییر موقعیتتان را دارید، باید این کار را به آرامی و بدون نگاه کردن به چشمان حیوان خانگی مورد نظر انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان به جای حرکت کلی، حالت بدنتان را تغییر دهید.

11. سکوت کنید

تنظیمات دوربین برای عکاسی از چهره حیوانات خانگی

سر و صدای زیاد تنها منجر به گیج شدن سگ و ترسیدن گربه شما خواهد شد. این امر ممکن است منجر به ناراحتی و نگرانی آن‌ها شود. سعی کنید بدون ادای سخن و از طریق زبان بدن خود با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. در صورت نیاز، صدای خود را تا جای ممکن پایین بیاورید. در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی از گفتن نام آن‌ها خودداری کنید. این مسئله منجر به بروز واکنش از جانب آن‌ها خواهد شد.

12. به او پاداش دهید

نحوه عکاسی از حیوانات در خانه

در مورد نحوه عکاسی از حیوانات در خانه باید به این مطلب نیز اشاره کنیم که یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای جلب توجه حیوانات، اهدای پاداش‌های مختلف به آن‌ها است. در غیر این صورت در هنگام عکاسی از حیوانات خانگی شاهد خروج سریع آن‌ها از محیط خواهید بود. سگ‌ها معمولا از اسباب‌بازی، غذا، محبت و توجه و گربه‌ها از پر، کیسه‌های کاغذی، تن ماهی، گلوله پشمی و پتو لذت می‌برند. مهم‌ترین نکته در این میان تلقین برخورداری از قدرت در موقعیت عکاسی به آن‌ها است. در این حالت حیوانات خانگی فکر می‌کنند که در کنترل شرایط دست بالا را دارند. این امر تنها از طریق دادن پاداش به آن‌ها محقق می‌شود.

13. خود را آماده قرارگیری در موقعیت های سخت کنید

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

اگر تا کنون روند کار عکاسان حرفه‌ای در این حوزه را دیده باشید، می‌دانید که برای عکاسی از حیوانات خانگی نیاز به آمادگی بدنی قابل توجهی خواهید داشت. آن‌ها برای ثبت تصاویر مورد نظر خود از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از آغاز جلسه عکاسی، اندکی حرکات کششی و نرمشی انجام داده و انتظار قرارگیری در هر موقعیتی را داشته باشید. گاهی اوقات حیوانات نسبت به برخی حرکات انسان‌ها چون نشستن و برخاستن واکنش‌های مشخصی نشان می‌دهند. در این حالت بهتر است بدن خود را به آرامی خم کرده و توجه او را به حرکاتتان جلب نکنید.

14. برای ثبت حرکات از سرعت شاتر بالا استفاده کنید

تکنیک‌های نورپردازی برای عکاسی از حیوانات خانگی

در مورد نحوه عکاسی از حیوانات در خانه حواستان باشد که تنظیمات دوربین برای عکاسی از چهره حیوانات خانگی در حال فعالیت یا حرکت، با زمانیکه آن‌ها آرام و بی‌تحرک هستند فرق دارد. در اینجور مواقع باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید تا بتوانید آن لحظه را به خوبی ثبت کنید. برخی دوربین‌ها یک حالت عکاسی ورزشی (Sports) نیز دارند که با انتخاب آن،‌ به‌صورت خودکار با بالاترین سرعت شاتر ممکن عکاسی می‌کنند.

15. از وسایل و تزئینات مختلف استفاده کنید

نکات عکاسی از حیوانات خانگی با موبایل

در میان ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی، تأثیر استفاده از وسایل و تزئینات مختلف را دست کم نگیرید. یک سگ را با یک کراوات، گربه را در یک جعبه یا یک حیوان خانگی دیگر را با کلاه تصور کنید. این نحوه عکاسی از حیوانات خانگی نه تنها باعث می‌شود عکس‌هایی جذاب بگیرید، بلکه تأثیر زیادی نیز در احساس امنیت و آرامش حیوان خانگی شما خواهد داشت. شما حتی می‌توانید اسباب بازی مورد علاقه یا جای خوابشان را در نزدیکی آن‌ها قرار بدهید تا بیشتر احساس راحتی کنند.

البته قطعا می‌دانید که نباید به هیچ وجه آن‌ها را مجبور کنید با یک وسیله خاص عکس بگیرند. استفاده از زور و اجبار ممکن است باعث آسیب دیدن آن‌ها شود یا به هر نحوی جلسه عکاسی شما را به هم بزند.

16. از یک دوست کمک بگیرید

آموزش عکس گرفتن از سگ ها در خانه

در این مقاله بارها به ترفند و نحوه عکاسی از حیوانات در خانه اشاره کردیم، بسیاری از این ترفندها مناسب عکاسی در فضای باز نیز هستند. اما این گزینه یکی از مهم‌ترین نکاتی است که حین عکاسی در فضا باز باید رعایت کنید. گاهی اوقات در عکاسی موقعیت‌هایی وجود دارد که نیاز به یک دستیار را احساس می‌کنیم. عکاسی از حیوانات در فضای بیرون نیز بدون شک یکی از این موقعیت‌ها محسوب می‌شود.

ممکن است زمانی که مشغول عکاسی هستید حیوان خانگی شما فرار کند یا با بازیگوشی در یک موقعیت خطرناک قرار بگیرد. مشکل این است که وقتی دوربین جلوی صورتتان است،‌ حواستان از محیط پرت می‌شود. اینجور مواقع داشتن یک همراه سبب می‌شود خیالتان از بابت خطرات اینچنینی راحت باشد. علاوه بر آن، حضور یک همراه باعث سرگرمی حیوان خانگی شما می‌شود و اینگونه می‌توانید عکس او را در حالت‌هایی که می‌خواستید ثبت کنید. البته در کنار همه‌ی این‌ها، همراهی یک دوست در جلسه عکاسی باعث می‌شود بیشتر به شما خوش بگذرد و اوقات بهتری را سپری کنید.

17. تمرین را فراموش نکنید

نحوه عکاسی از حیوانات خانگی

یکی از مهم‌ترین ترفندهای عکاسی از حیوانات خانگی را در گزینه آخر به شما توضیح می‌دهیم. قطعا می‌دانید که تمرین کردن برای یادگیری هر مهارتی لازم است. هرگز نمی‌توان بدون تمرین در کاری خبره شد. این مسئله در مورد عکاسی از حیوانات خانگی نیز صدق می‌کند. مطمئن باشید که هر چه از حیوانات بیشتری عکس بگیرید، کار کردن با آن‌ها برایتان راحت‌تر می‌شود. البته علاوه بر مهارت‌های عکاسی، بهتر است وقت گذراندن با حیوانات خانگی را نیز تمرین کنید.

وقتی لنز دوربین بین شما و حیوان قرار نداشته باشد، بهتر می‌توانید با زبان بدن او آشنا شوید و حرفش را بفهمید. این درک بعدا در عکاسی به کمکتان می‌آید و باعث می‌شود کارتان راحت‌تر شود.

کلام آخر

تنظیمات دوربین برای عکاسی از چهره حیوانات خانگی

در این مطلب به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و ترفندهای آموزش عکاسی از حیوانات خانگی پرداختیم. آیا شما تجربه ثبت تصاویری ماندگار از سگ و گربه خود دارید؟ چه توصیه‌هایی در مورد نحوه عکاسی از حیوانات در خانه دارید؟ نظراتتان را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402