سرمایه گذاری با سود بالا | این روزها با پول خود چه بخریم ؟

سرمایه گذاری با سود بالا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر شما هم جزو افرادی هستید که دائما از خودتان می‌پرسید این روزها با پول خود چه بخریم و در کجا سرمایه گذاری با سود بالا انجام بدهیم، یا اگر مقداری پول دارید و می‌خواهید درباره راه‌های سرمایه گذاری با پول کم اطلاعات کسب کنید، با ما همراه باشید تا با روش‌های سرمایه گذاری کم خطر آشنا شوید.

با سرمایه‌گذاری به نوعی باعث حفظ و افزایش ارزش پولتان می‌شوید. اما این کار به آن سادگی که فکر می‌کنید نیست! سرمایه‌گذاری راه و رسم خودش را دارد. کسی که می‌خواهد پول و پس انداز خود را روی یک کالای سرمایه‌ای یا در یک بازار سودآور سرمایه‌گذاری کند، باید تمام جوانب این امر را بسنجد. قبل از اینکه از خودتان بپرسید چه کالایی بخریم سود کنیم، بهتر است اطلاعاتی در رابطه با اصول سرمایه‌گذاری کسب کنید و با روش‌های مختلف این کار و مزیت‌ها و معایب هر کدام بیشتر آشنا شوید. در این مقاله از پلازا می‌خواهیم راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در ایران را بررسی کنیم و ببینیم که بهتر است با پول خود برای سرمایه گذاری چی بخریم ؟

در ویدیوی زیر می‌توانید «آموزش نحوه سرمایه‌گذاری برای مبتدیان توسط وارن بافت» را با زیرنویس فارسی تماشا کنید.

فهرست مطالب

قبل از سرمایه گذاری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اکثر افراد فکر می‌کنند که مهمترین فاکتور در سرمایه‌گذاری، مقدار پولی است که در اختیار دارند و به همین خاطر، معمولا از سایر فاکتورهای مهم غافل می‌شوند. در واقع فرقی ندارد که مبلغ سرمایه‌گذاری ما چقدر است؛ در هر صورت باید به موارد زیر توجه کنیم و سپس تصمیم بگیریم که با پول نقد چه کنیم تا سودآوری بیشتری برای ما داشته باشد. بنابراین قبل از فکر کردن به سرمایه گذاری با سود بالا یا اینکه با پول خود چه بخریم، موارد زیر را با دقت بخوانید.

سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت؟

برای شروع سرمایه‌گذاری همه می‌پرسند که چی بخریم؟ اما اول از همه باید مشخص کنید که می‌خواهید سرمایه‌گذاری شما بلندمدت باشد یا کوتاه مدت؟ به این نکته توجه داشته باشد که هرچه بازه سرمایه‌گذاری شما کوتاه‌تر باشد، باید سبدی از دارایی‌ها با ریسک کمتر را شامل شود. برعکس، اگر به فکر سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید و مثلا می‌خواهید در 20 سال آینده به سود برسید، بهتر است سرمایه‌گذاری‌های پرریسک‌تر مانند بورس را انتخاب کنید. چون در این حالت اگر با ضرر و زیانی مواجه شوید، فرصت کافی برای جبران خواهید داشت. از سوی دیگر، بازارهای پرریسک مثل بورس، در طولانی مدت بازده بیشتری دارند.

نقدشوندگی سرمایه

مورد بعدی که باید حتما به آن توجه کنید، نقدشوندگی سرمایه یا دارایی است. قبل از آنکه تصمیم بگیریم با پول خود چه بخریم و دنبال راه‌های سرمایه گذاری با پول کم باشیم، باید به این موضوع فکر کنیم که سرمایه‌گذاری خود را با چه سرعت و با چه قیمتی می‌توانیم به پول نقد تبدیل کنیم. برای مثال اگر بخواهید روی مسکن سرمایه‌گذاری کنید، طبیعتا برای نقد کردن آن باید زمان زیادی را منتظر بمانید. گاهی برای اینکه یک خانه یا زمین را به قیمت مورد نظر خودتان بفروشید لازم است چند ماه صبر کنید. اما از سوی دیگر نقدشوندگی ارز و طلا یا سپرده بانکی بسیار سریع‌تر و راحت‌تر است. پس فقط به این فکر نکنید که چی بخرم و بفروشم تا سود کنم؛ نقدشوندگی چیزی که می‌خرید هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سرمایه گذاری با پول کم

 

هدف از سرمایه گذاری

برای اینکه سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید باید به این موضوع فکر کنید که هدف اصلی شما از این کار چیست؟ آیا به دنبال سرمایه گذاری با سود بالا در زمان کوتاه هستید؟ قصد دارید در بازه زمانی طولانی‌تر به سود منطقی و مطمئن‌تری دست پیدا کنید؟ آیا می‌خواهید یک سرمایه گذاری کم خطر داشته باشید؟ این موارد تعیین کننده هدف شما از سرمایه‌گذاری هستند. اگر می‌خواهید خیلی سریع به سود زیادی برسید باید به سمت سرمایه‌گذاری‌های پرریسک بروید، ولی در نظر داشته باشید که ممکن است با ضرر هم مواجه شوید. اگر هم به دنبال یک سود مطمئن هستید و مثلا برای بازنشستگی خودتان برنامه‌ریزی کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که سرمایه‌گذاری‌های با ریسک پایین را انتخاب کنید که طبیعتا سود کمتری هم دارند.

شخصیت خودتان و روحیه ریسک پذیری

یکی از فاکتورهای مهم که باید به آن توجه شود، روحیه و شخصیت فرد سرمایه‌گذار است. افراد دارای روحیات کاملا متفاوتی هستند و این مسئله باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری مناسب برای هر فرد با دیگری فرق داشته باشد. مثلا ممکن است یک نفر به هیچ‌وجه تحمل ضرر و کم شدن سرمایه‌اش را نداشته باشد. به چنین افرادی توصیه می‌شود که در بورس سرمایه‌گذاری نکنند؛ چون در این بازار، زیاد اتفاق می‌افتد که سرمایه افراد کاهش پیدا کند که معمولا هم این امر موقتی است و در بلندمدت این کاهش جبران شده و حتی به سود تبدیل می‌شود.

دانش شما

سرمایه گذاری کم خطر

بیشتر روش‌های سرمایه‌گذاری، از سرمایه‌گذاری در مسکن و بورس گرفته تا سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه و ارز، نیاز به دانش و شم اقتصادی دارند. قبل از اینکه به انتخاب راهی برای سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا بپردازید، اول مطمئن شوید که دانش کافی در آن زمینه دارید. در غیر اینصورت فرق ندارد سرمایه گذاری با پول کم انجام می‌دهید یا با پول زیاد، وقتی دانش کافی درباره نحوه سرمایه‌گذاری و زمان خرید یا فروش نداشته باشید، احتمال ضرر کردنتان خیلی زیاد می‌شود.

چقدر زمان برای سرمایه‌گذاری صرف می‌کنید؟

آیا می‌خواهید یک راه سرمایه گذاری با سود بالا پیدا کنید که نیاز به صرف زمان زیاد نداشته باشد یا می‌خواهید زمانی را به‌طور روزانه یا حتی هفتگی به بررسی بازارها و شرایط اختصاص بدهید؟ اینکه چه میزان زمانی را می‌توانید برای این کار صرف کنید، اهمیت زیادی دارد. برای مثال اگر می‌خواهید شخصا در بورس سرمایه‌گذاری کنید، باید زمانی را به تحلیل بازار اختصاص بدهید اما اگر می‌خواهید پولتان را در بانک سرمایه‌گذاری کنید، نیاز به صرف زمان چندانی ندارید و صرفا باید برای افتتاح حساب وقت بگذارید.

این روزها با پول خود چه بخریم و کجا سرمایه گذاری کنیم؟

به طور کلی وقتی پول خود را به یک دارایی تبدیل کنید که قابلیت نقدشوندگی در آینده را داشته باشد، سرمایه‌گذاری انجام داده‌اید. اما برخی دارایی‌ها هستند که ارزش آنها در طول زمان رشد می‌کند و به همین خاطر گزینه‌های مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. در ادامه به شما خواهیم گفت که بهتر است با پول خود چه بخریم تا سود بیشتری را به دست آوریم.

1. سرمایه گذاری در بانک

یکی از متداول‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در کشور ما، سرمایه‌گذاری در بانک است. این روش همیشه با کمترین ریسک ممکن همراه بوده و نقدشوندگی بالایی هم دارد. افراد معمولا سپرده‌های خود را به صورت کوتاه یا بلندمدت در بانک می‌گذارند که هر کدام مزایای خودشان را دارند. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث محبوبیت بانک‌ها نزد سرمایه‌گذاران شده، سود تضمین شده‌ای است که به سپرده‌ها اختصاص می‌دهند. به همین خاطر افراد می‌توانند مطمئن باشند که میزان مشخصی از سود را حتما به دست می‌آورند. سرمایه‌گذاری در بانک را حتی می‌توان بهترین سرمایه گذاری با پول کم دانست؛ چراکه با هرمقدار پول که داشته باشید، می‌توانید سرمایه‌گذاری را آغاز کنید. البته در حال حاضر به خاطر کاهش نرخ سود بانکی و همخوانی نداشتن آن با نرخ واقعی تورم، میزان سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته؛ اما اگر کسی به دنبال یک روش مطمئن و با پایین‌ترین میزان ریسک باشد، همچنان بانک‌ها یکی از گزینه‌های اصلی هستند.

2. سرمایه گذاری با سود بالا در بورس

سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا

این روزها بیشتر از همیشه درباره سرمایه‌گذاری در بورس می‌شنویم. نرخ بازدهی بالایی که این بازار پیدا کرده است، باعث شده تا حتی افرادی که قبلا هیچ علاقه‌ای به بورس نداشتند و آن را به عنوان گزینه آخر برای سرمایه‌گذاری هم نمی‌دیدند، حالا دست به کار شوند و شخصا اقدام به خرید و فروش سهام کنند. بحث واگذاری سهام عدالت هم به این قضیه دامن زد و باعث شد تا تقریبا همه اقشار جامعه وارد بورس شوند.

البته اگر به این موضوع به صورت کلان نگاه کنیم باید آن را اتفاق خوبی بدانیم؛ چون وارد شدن سرمایه‌ها به بورس نه‌تنها برای افراد سرمایه‌گذار سودآوری دارد، بلکه می‌تواند چرخ اقتصاد و تولید کشور را نیز به گردش درآورد. بورس یکی از سودآورترین روش‌های سرمایه‌گذاری است؛ البته کارشناسان اقتصادی توصیه می‌کنند که افراد با تمام سرمایه اصلی خودشان وارد بورس نشوند، مخصوصا اگر تجربه زیادی در این زمینه نداشته باشند.

واقعیت این است که بورس یکی از بهترین راه‌های سرمایه گذاری با سود بالا محسوب می‌شود، اما سرمایه گذاری در این بازار خالی از ریسک نیست. بورس از پرسودترین و در عین حال پر ریسک‌ترین بازارهای سرمایه گذاری است. حتی افرادی که سال‌ها تجربه‌ی سرمایه‌گذاری در آن را دارند نیز ممکن است دچار ضرر شوند. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری در بورس را پیش بگیرید، بدانید که این یک سرمایه گذاری کم خطر نیست. برای ورود به بورس باید دانش خود را در این زمینه افزایش بدهید، ریسک‌پذیر باشید و از همه مهم‌تر، از بروز رفتارهای هیجانی پرهیز کنید.

3. سرمایه گذاری با سود بالا در صندوق های درآمد ثابت

یکی از راه‌های سرمایه گذاری کم خطر اما پر سود، برای افرادی که نمی‌توانند در بورس سرمایه‌گذاری کنند و دوست دارند سودشان از سپرده‌های بانکی بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت است. با سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها، شما پولتان را به یک گروه کاربلد می‌سپارید که به خوبی با بازار بورس آشنا هستند و با ریسک کم‌تر، بازدهی بیشتری برای شما ایجاد می‌کنند.

درواقع این نوع صندوق‌ها، روشی برای سرمایه گذاری با سود بالا و سرمایه گذاری کم خطر در بورس هستند. این نوع صندوق‌ها بخشی از سرمایه را در سپرده‌های بانکی سپرده‌گذاری می‌کنند، بخشی را در اوراق بهادار با درآمد ثابت و بخش کوچک‌تری را نیز در سهام‌های بورسی. با این کار، میزان ریسک سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت پایین می‌آید. این صندوق‌ها مناسب افرادی هستند که می‌خواهند بهترین سرمایه گذاری در دوران تورم با پول کم را تجربه کنند، به دنبال سرمایه گذاری با سود روزانه و سرمایه گذاری کم خطر هستند و همچنین دانش و زمان کافی برای سرمایه‌گذاری مستقل در بورس را ندارند.

4. سرمایه گذاری روی مسکن

چه کالایی بخریم سود کنیم

وقتی با خودمان فکر می‌کنیم که با پول خود چه کنیم، باید این نکته مهم را نیز در نظر بگیریم که چه مقدار پول در اختیار داریم. اگر حجم سرمایه‌ای که می‌خواهیم آن را وارد یک بازار کنیم زیاد باشد، یکی از گزینه‌هایی که همیشه به سودآوری منتهی می‌شود، خرید مسکن است. مسکن هم یک کالای مصرفی است و هم ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد. همین موضوع باعث شده که مردم به این بازار نگاه ویژه‌ای داشته باشند. از سوی دیگر اجاره دادن خانه این روزها درآمد خیلی خوبی دارد و می‌تواند در کوتاه مدت هم سود زیادی را نصیب صاحب‌خانه کند.

البته سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیز مانند سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، ریسک‌ها و مشکلات مخصوص به خودش را دارد. طبیعتا برای نگهداری از خانه و ملک برای مدت طولانی، نیاز به انجام تعمیر و بازسازی خواهید داشت. خطرات و اتفاقاتی مانند زلزله، آتش‌سوزی یا سیل نیز از مواردی هستند که ممکن است سرمایه‌گذاری شما در بازار مسکن را به خطر بیندازند. وقتی که تصمیم گرفتید یک ملک بخرید، حتما با چند کارشناس مشورت کنید و درباره موقعیت آن ملک و احتمال افزایش قیمت آن در آینده مطمئن شوید. به طور کلی سرمایه‌گذاری روی مسکن همیشه از انواع سرمایه گذاری کم خطر محسوب شده و بازدهی خوبی دارد. البته در شرایط فعلی که قیمت خانه‌ها سر به فلک گذاشته، برای اینکه بتوانید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید، باید پول زیادی داشته باشید.

5. سرمایه گذاری در بازار ارز

یکی از گزینه‌های اصلی برای سرمایه‌گذاری در کشور ما، ورود به بازار ارز است. به طور ساده و مختصر، کسب سود در این بازار از طریق خرید و فروش ارز و با توجه به مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش آن حاصل می‌شود. اگرچه این بازار به صورت عمده در دست دلالان است و از روش‌های پرریسک محسوب می‌شود، اما با روند صعودی ثابتی که ارزهای محبوب (مثل دلار) در سال‌های اخیر در کشور ما داشته‌اند، می‌توان گفت که سودآوری این بازار نیز در هر حالتی تضمین شده است. البته اگر می‌خواهید سرمایه خودتان را وارد بازار ارز کنید، باید به زمان مناسب برای خرید و فروش دقت داشته باشید.

6. سرمایه گذاری با سود بالا روی سکه

بهترین سرمایه گذاری با پول کم

یکی از بهترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری روی سکه، نقدشوندگی بالای آن است. اگر نگاه بلندمدت داشته باشید، می‌توانید به سکه طلا به عنوان یک دارایی سرمایه‌ای مطمئن نگاه کنید. اما در کوتاه مدت نیز می‌توانید سود خوبی از طریق خرید و فروش سکه کسب کنید؛ البته باید حواستان باشد که این کار با ریسک زیادی هم همراه است و اگر دانش و اطلاعات کافی از اقتصاد و بازار نداشته باشید ممکن است به جای سود، با ضرر مواجه شوید.

7. سرمایه گذاری روی طلا

طلا به خاطر ارزش ثابتی که دارد، به عنوان محبوب‌ترین فلز جهان برای سرمایه‌گذارها شناخته می‌شود. با تبدیل پول خود به طلا می‌توانید مطمئن باشید که حداقل ضرر نمی‌کنید و ارزش دارایی شما کاهش نمی‌یابد. اگر پرحوصله‌تر باشید، در بلند مدت به سود هم می‌رسید. البته باید این نکته را هم مدنظر داشته باشید که قیمت طلا معمولا متاثر از فاکتورهای داخلی و خارجی است و در برخی بازه‌های زمانی (مثل حالا) نوسانات شدیدی دارد که توصیه می‌کنیم در این بازه‌ها اقدام به خرید این فلز ارزشمند نکنید. اگر هم قصد خرید دارید، بهترین گزینه خرید طلای آب شده یا با کارمزد پایین است.

8. سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال

برای سرمایه گذاری چی بخریم ۱۴۰۱

اگر هیچ کدام از گزینه‌های بالا برای شما جذابیتی ندارند و همچنان می‌پرسید که با پول خود چه بخریم و کجا سرمایه‌گذاری کنیم، شاید بهتر باشد روی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید. البته این گزینه به همه افراد پیشنهاد نمی‌شود، اما جوان‌ترها و آنهایی که با دنیای دیجیتال آشنایی بیشتری دارند، می‌توانند با کسب اطلاعات کافی، به این بازار جذاب ورود کنند.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال وجود دارند؛ برای مثال شما می‌توانید به طور مستقیم اقدام به خرید بیت کوین کنید یا آن را از طریق معامله (ترید) به دست آورید. روش سخت‌تری هم برای این کار وجود دارد که همان استخراج (ماین کردن) بیت کوین است. اگر این واژه‌ها برای شما کاملا ناآشنا هستند بهتر است همین حالا قید ارزهای دیجیتال را بزنید و به گزینه‌های قبلی فکر کنید، اما اگر برای ورود به این بازار مصمم هستید، حتما باید آموزش‌های لازم در این زمینه را دیده باشید.

همچنین بخوانید :

8. سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا

این گزینه در کشور ما با کمترین اقبال ممکن مواجه است. می‌توانید خودتان امتحان کنید؛ از دوست یا همکارتان بپرسید که برای سرمایه‌گذاری با پول خود چه کنیم یا چی بخریم؟ قول می‌دهیم انواع و اقسام روش‌ها به شما پیشنهاد شوند به جز سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا یا استارتاپ‌ها. این موضوع بیشتر ریشه فرهنگی دارد؛ چون از نظر اقتصادی اگر سرمایه‌گذاری روی کسب و کارهای مناسبی صورت بگیرد، می‌تواند از هر روش دیگری سودآورتر باشد. اما چون مردم ما می‌خواهند با صرف کمترین زمان ممکن و همچنین پایین‌ترین میزان ریسک به سود قابل توجهی دست پیدا کنند، معمولا بی‌خیال سرمایه‌گذاری روی یک استارتاپ می‌شوند یا اصلا آن را روشی برای کسب سود تلقی نمی‌کنند.

9. سرمایه گذاری روی خودرو

بهترین سرمایه گذاری در دوران تورم با پول کم

یکی دیگر از عجایب اقتصادی که فقط در کشور ما دیده می‌شود این است که خودرو حکم یک کالای سرمایه‌ای را دارد. خودرو نسبت به مسکن ارزان‌تر است و با توجه به تفاوت قیمت کارخانه و بازار، خرید و فروش آن می‌تواند سود زیادی را به همراه داشته باشد. البته از چند ماه پیش، دولت با استفاده از روش‌ها و سیاست‌های مختلف سعی کرده تا جلوی ورود دلال‌ها به این بازار را بگیرد و شرایط فروش خودرو به خریداران واقعی را فراهم کند. بخشی از این سیاست‌ها موفق بوده‌اند و بخشی دیگر نتوانسته‌اند تاثیری روی کنترل قیمت بازار داشته باشند. در حال حاضر تعداد معاملات بازار خودرو به کمترین میزان خود رسیده و به همین دلیل این گزینه برای سرمایه‌گذاری چندان توصیه نمی‌شود.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا برای سوال‌هایی از قبیل «چی بخرم سود کنم؟» و «برای سرمایه گذاری چی بخریم ۱۴۰۱»، پاسخی کاربردی ارائه کنیم. با توجه به مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد، می‌توانید بهترین روش برای سرمایه‌گذاری با سود بالا، سرمایه گذاری با پول کم و سرمایه گذاری کم خطر که مناسب خودتان باشد را انتخاب کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که هر کدام از بازارهای سرمایه، مزایا و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و هر فرد باید با توجه به موقعیت مالی، اهداف و خصوصیات شخصیتی خودش، درباره نحوه سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری کند. نظر شما در این باره چیست؟ چه روش‌هایی را برای سرمایه گذاری کم خطر و سرمایه گذاری با پول کم پیشنهاد می‌کنید؟ لطفا نظرات خودتان را در پاسخ به این سوال که «برای سرمایه گذاری چی بخریم» با ما و مخاطبان پلازا به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
امیر حیدری باطنی
.
24 اسفند 1399، 07:53
پاسخ
6
6
توی اقتصاد رانتی ما، هیچ کدوم از این موارد سودی ندارن، باید به یه جایی وصل باشید تا اون فرد بهتون بگه مثلا امروز طلا قراره بره بالا، یا بورس... ولی در کل به دید بلندمدت، چون ایران یه کشور تورمیه، بورس همیشه در بازه های بالاتر از یک سال سودآوری داره.... البته اگه بذارن
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 27 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.4 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.7 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 15 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400