اینترنت ملی چیست؟ همه آن چه باید در مورد شبکه ملی اطلاعات بدانید

اینترنت ملی / شبکه ملی اطلاعات
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات در صورت اجرایی شدن می‌تواند اینترنت در ایران را به اندازه قابل توجهی دچار تغییر و تحول کند.

مجلس به تازگی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را برای بررسی به کمیسیون‌ها ارسال کرد تا در صورت تصویب برای اجرا به شورای نگهبان فرستاده شود. در صورت تصویب طرح شبکه ملی اطلاعات در مجلس، اینترنت در ایران قدم دیگری به سمت ملی شدن خواهد برداشت. موضوعی که اهمیت بسیار بالایی برای کاربران در کشور دارد.

پس از حاشیه‌های این طرح اکنون بار دیگر بحث اینترانت ملی ایران مطرح شده است. اما منظور از اینترنت ملی چیست و در صورت اجرا شاهد چه تغییراتی در اینترنت خواهیم بود؟

فهرست مطالب

اینترنت ملی چیست؟

اینترنت ملی یک پلتفرم بسته مبتنی بر پروتکل‌های اینترنتی است که توسط دولت یک کشور و به عنوان جایگزینی برای اینترنت جهانی و به منظور کنترل اطلاعات و داده‌هایی که در شبکه رد و بدل می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینترنت ملی معمولا دارای سرویس‌هایی است که جایگزین سرویس‌های خارجی می‌شوند.

اینترنت ملی ایران چیست؟

ملی شدن اینترنت ابتدا در سال 84 در وزارت ارتباطات مطرح و پس از انجام مطالعات در سال 89 به قانون پنجم توسعه افزوده شد و به گفته حجت الاسلام سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، تا سال 98 حدود 19 هزار میلیارد تومان هزینه داشته است؛ گرچه با وجود هزینه‌های بسیار، هنوز زمان اجرای اینترنت ملی به‌صورت رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گفته‌های مسوولان، اینترانت ملی ایران قرار است مانع از خروج درخواست‌های دسترسی از مراکز داده‌ای که داخل کشور قرار دارند شده و به نوعی این درخواست‌ها در یک شبکه داخلی پردازش شوند. با این حال هنوز فواید اینترنت ملی به صورت واضح و روشن اعلام نشده و گمانه‌زنی‌های زیادی در ارتباط با آن وجود دارد؛ با این حال به گفته مسوولین، این طرح به‌معنی قطع ارتباط با اینترنت جهانی نیست و قرار است سرعت اینترنت ملی برای دسترسی به سایت‌های داخلی بیشتر و قیمت آن نیز کمتر باشد.

اینترانت ملی ایران / اینترنت ملی / شبکه ملی اطلاعات

در شبکه ملی اطلاعات درصورت استفاده از سرورهای داخلی، امکان شناسایی صاحبان سایت‌ها و هاست‌هایشان فراهم می‌شود و به این ترتیب این افراد باید از قوانین داخلی کشور پیروی کنند. آن‌ها همچنین نسبت به اخبار، خدمات و اطلاعاتی که به کاربران ارائه می‌دهند نیز مسوولیت دارند. شرکت‌ها نیز موظف هستند از دیتا سنترهای ایرانی استفاده و آدرس آی‌پی خود را به ثبت برسانند.

علاوه بر این به گفته ابوالحسن فیروز آبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، تمام کاربران برای فعالیت در فضای مجازی احراز هویت شوند. از همین رو در سال 97 وزارت ارتباطات از سامانه شاهکار رونمایی کرد. سامانه‌ای که اپلیکیشن‌ها و پیام‌رسان‌های ایرانی با اتصال به آن می‌توانند کاربران خود را با شماره تلفن و کد ملی احراز هویت کنند.

به گفته موافقان شبکه ملی اطلاعات، یکی از ویژگی‌های آن این است که با راه‌اندازی و تکمیل، در صورت قطع ارتباط با اینترنت جهانی، کاربران همچنان می‌توانند از وبسایت‌ها و خدمات اینترنتی که در داخل کشور عرضه می‌شود استفاده کنند. شرایطی که در جریان قطعی سراسری اینترنت در ایران در سال 98 بوجود آمد و دسترسی به اینترنت جهانی از 25 آبان تا 3 آذر قطع شد اما وبسایت‌هایی که سرور آن‌ها داخل کشور بود همچنان به کار خود ادامه دادند.

همین موضوع سبب نگرانی شمار زیادی از کاربران شده است؛ به همین خاطر نیز این طرح با مخالفت شدید کاربران مواجه شده است. از دید آن‌ها، شبکه ملی اطلاعات، بهانه‌ای برای محدود کردن دسترسی مردم به اینترنت و کنترل بیشتر فضای مجازی است.

شبکه ملی اطلاعات در سایر کشور ها

استفاده از اینترنت ملی تا به امروز در برخی از کشورها با شکل‌های متفاوتی وجود داشته است. کشورهای زیادی برای ارتباطات میان سازمان‌های خود یک شبکه اینترانت ایجاد کردند اما این شبکه‌ها تنها مختص به سازمان‌های دولتی یا استفاده‌های محدود بوده و مانند اینترانت ملی ایران نیستند. برای مثال شبکه گلو (Glow) در اسکاتلند شبکه اینترانت آموزشی برای استفاده دانش آموزان و دانشجویان است که بازهم از طریق اینترنت قابل دسترسی است.

اما شبکه ملی اطلاعات در برخی دیگر کشورها مانند کره شمالی، کوبا، چین و روسیه اجرا شده است. در ادامه به نحوه کار این شبکه‌ها در این کشورها و محدودیت های اینترنت در آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. اینترنت ملی کره شمالی: کوانگ‌میونگ

کره شمالی یکی از کشورهایی است که کمترین ارتباط را با جهان دارد و از همین رو اینترنت آن‌ها هم از این قاعده مستثنی نیست. شبکه ملی اطلاعات این کشور کوانگ‌میونگ (نور درخشان) نام دارد. این شبکه طرح ملی برای شبکه جهانی اینترنت کره شمالی است و به شدت توسط دولت این کشور کنترل می‌شود.

سرویس‌ها و ارتباطات داخل این شبکه توسط دولت نظارت می‌شود و کاربران به صورت مستقل اجازه راه‌اندازی هیچ وبسایتی را ندارند و پیش از هرکاری باید از طریق کانال‌های دولتی این کار را انجام دهند. گذشته از محدودیت های اینترنت در این کشور، به لطف سیستم عامل مبتنی بر لینوکس Red Star که توسط دولت این کشور ساخته شده تمام فعالیت‌های شهروندان کره شمالی تحت کنترل قرار دارد. البته آن عده اندکی که دارای کامپیوتر و گوشی هوشمند باشند.

کوانگ‌میونگ محدودترین شکل و فرم اینترنت ملی در جهان است که تقریبا به صورت کامل از اینترنت جهانی جدا است. در این شبکه حتی برای استفاده از کدهای HTML هم قوانین جداگانه‌ای وجود دارد. برای مثال اندازه فونت نام رهبران این کشور باید در همه وبسایت‌ها 20 درصد بزرگتر از دیگر حروف باشد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
کاهش مصرف اینترنت در کامپیوتر و ویندوز ؛ چطور مصرف ...
تیم پلازا09 مهر 1401 13:30
thumbnail
روش های استعلام مانده اینترنت ایرانسل و همراه اول
نگار رئیسی15 خرداد 1401 12:30
thumbnail
معرفی بسته های ارزان اینترنت همراه اول؛ با بسته های ...
داوود کاظمی زاده19 اردیبهشت 1401 16:30
thumbnail
پینگ (Ping) چیست؟ + راهکارهایی برای کاهش Ping
زهرا مظفری28 فروردین 1400 16:00

2. شبکه ملی اطلاعات کوبا: ردکوبانا

اینترنت کوبا به اندازه کره شمالی محدودیت ندارد و کاربران از داخل این کشور قادر به اتصال به اینترنت جهانی هستند با این تفاوت که سرعت اینترنت جهانی نسبت به اینترنت داخلی پایین‌تر است. اینترنت داخلی این کشور به نام ردکوبانا دارای نسخه کوبایی ویکی‌پدیا، سرویس ایمیل و نقشه و موتور جستجوی ملی و موارد دیگر است.

البته زیرساخت‌های اینترنت در کوبا هنوز در حال توسعه است و برای مثال به تازگی در سال 2018 اینترنت موبایل در این کشور عرضه شد و یک سال بعد نیز اتصال به اینترنت از طریق وای‌فای خانگی قانونی شد. به همین دلیل با توسعه هرچه بیشتر اینترنت بعید است اینترنت ملی این کشور بتواند با سرویس‌های خارجی رقابت و محبوبیت قبلی خود را حفظ کند.

3. اینترنت ملی روسیه: رونت

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران7 دیدگاه
avatar
یزدان
.
08 مهر 1401، 01:19
پاسخ
0
6
اگر این باشه که ارتباط با سرورهای خارجی قطع بشه که فاجعست. همینطوری هم کار تو جامعه نیست خیلی ها رو آوردن به کسب و کار اینترنتی که بیشتر هم ارتباطشون با خارج از ایرانه. این یعنی همین کارها هم تعطیل و فقر و بدبختی بیشتر. به هر حال دوستان تبریک میگم بخاطر سربلندی بیشتر روز به روز به دوران غارنشینی داریم نزدیکتر میشیم...
avatar
صدخروی
.
07 مهر 1401، 02:54
پاسخ
13
1
اینتر نت ملی خیلی عالیه ،اگه نیاز های مردم رو برآورده کنه،خیلی بهتره اگه شبکه های اجتماعی ایرانی مثل واتساپ ،ویا اینستاگرام داشته باشیم،تا اینکه نیاد روزی که به خاطر نیاز به نت جهانی،باج بدیم،ویا به خاطر قطع اون دچار خسارات بشیم،قطع وابستگی به خارج بهترین راه برای سربلندی ایران عزیز،،،
avatar
اسیر زاده
.
24 شهریور 1401، 01:54
پاسخ
21
3
بادشمن (تمام جهان خلقت حتی خداوند هم )میجنگیم وپیروز خواهیم شد و امام مجتبی خامنه ای انتقام سختی از اسراییل امریکا شوروی انگلیس منافقین وصدام یزید کافر خواهد گرفت و راه امام خمینی پایان ندارد
avatar
رامین
.
06 تیر 1401، 08:22
پاسخ
1
16
خب خیلی ساده میشه تشخیص داد منظور از اینترنت ملی چی هست چون در همین مطلب بیان شده چین کره شمالی روسیه و کوبا ونزوئلا دارن از این طرح استفاده میکنن ‌حالا باز چین انقدر لیاقتش رو داره که اگر با وجود دیکتاتوری و توتالیتر بودن حکومتش بتونه سرور های قوی و نرم افزار های قوی برای این طرح تولید کنه اخه ایران هنوز نتونسته یه برد ساده از خودش تولید کنه چطور میخاد این کارو کنه؟؟؟
avatar
کاردستون
.
03 اسفند 1400، 22:35
پاسخ
1
27
به نفع ملت ؟؟؟؟؟ کلی کسب و کار به مرگ تدریجی نزدیک میشن ! منظرر شما از به نفع ملت یعنی چه؟ اصلا این پرسش کاملا رد میشه تا جوابی گرفته بشه! نابود شدیم....
نمایش 2 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها