آموزش روش استفاده از دسکتاپ مجازی در ویندوز 11

دسکتاپ مجازی ویندوز 11
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در ویندوز ۱۱ می‌توانید چندین فضای کار مختلف با چیدمان متفاوت برای نرم‌افزارها ایجاد کنید. مایکروسافت این قابلیت را با نام دسکتاپ مجازی ویندوز 11 معرفی کرده است. در این مطلب از پلازا، نگاهی داشتیم به این ویژگی و نحوه استفاده از آن.

دسکتاپ مجازی ویندوز ۱۱ پیشتر در ویندوز 10 با نام Task View معرفی شده بود اما مایکروسافت در نسخه جدید سیستم‌عامل خود، این قابلیت را کاملا از نو باز طراحی کرده است. دیگر خبری از سابقه فعالیت شما در این قسمت نیست و جای آن را آیکون‌های بسیار ساده‌تر گرفته‌اند. این قابلیت جدید این امکان را به‌شما می‌دهد تا چندین دسکتاپ مختلف داشته باشید و اسناد و نرم‌افزارهای کاری خود را از بازی‌ها و فیلم‌ها کاملا جدا کنید.

فهرست مطالب

دسکتاپ مجازی در ویندوز 11 چیست؟

معمولا وقتی حرف از دسکتاپ در ویندوز می‌زنیم، منظورمان فضایی است که بین پنجره‌های این سیستم‌عامل در اختیار ما قرار دارد. مانند صفحه خانه در گوشی‌های هوشمند. در این فضا می‌توانیم یک تصویر زمینه انتخاب و آیکون‌های مختلف را برای دسترسی سریع‌تر به تنظیمات و نرم‌افزارها اضافه کنیم.

تا پیش از ویندوز 10، بیشتر کامپیوترهایی که از یک مانیتور استفاده می‌کردند، تنها یک دسکتاپ داشتند اما از این نسخه به بعد و به‌لطف ویژگی جدید Task View، حالا می‌توانیم چندین دسکتاپ مجازی ایجاد و هر کدام را هرطور که می‌خواهیم، تنظیم کنیم. شما می‌توانید در هر دستکاپ، برنامه‌های جداگانه‌ای را باز کنید.

مثلا یک دستکاپ برای کار ایجاد و تنها برنامه‌ها و پنجره‌های مربوط به کارتان را در آن باز کنید. در عین حال می‌توانید یک دسکتاپ دیگر برای بازی کردن ایجاد و تنها پنجره‌های مربوط به برنامه‌ها و بازی‌ها را در آن باز نگه دارید. به این ترتیب با یک کلیک می‌توانید به یک دستکاپ کاملا جدید منتقل شوید. در ادامه با آموزش دسکتاپ مجازی در ویندوز 11، همراه ما باشید.

در ویندوز 11، شما تنها با یک کلیک می‌توانید به این ویژگی دسترسی پیدا کنید. در ادامه به نحوه ساخت دسکتاپ مجازی، تغییر نام و حذف یک دسکتاپ خواهیم پرداخت.

1. نحوه مشاهده دسکتاپ های مجازی و ساخت دسکتاپ جدید

در مرحله اول کافی است روی آیکون Task View کلیک کنید. همچنین می‌توانید کلیدهای ترکیبی Win + Tab را نیز روی کیبورد فشار دهید.

دسکتاپ مجازی در ویندوز 11چیست

حالا می‌توانید تمام دسکتاپ‌های مجازی که ایجاد کردید را مشاهده کنید. برای ساختن دسکتاپ جدید، کافی است در قسمت New desktop، روی آیکون + کلیک کنید. برای انتخاب یک دستکاپ نیز کافی است روی آن کلیک کنید تا به همان دستکاپ منتقل شوید. برای حذف دسکتاپ نیز می‌توانید روی آیکون ضرب‌در که روبه‌روی نام آن است کلیک کنید.

2. تغییر نام دسکتاپ مجازی

برای تغییر نام یک دستکاپ، کافی است روی نام پیش‌فرض آن که Desktop 1 یا Desktop 2 است کلیک و سپس نام مدنظرتان را در کادر باز شده تایپ کنید.

دسکتاپ مجازی ویندوز ۱۱

می‌توانید دسکتاپ را براساس استفاده و پنجره‌هایی که در آن‌ها باز می‌کنید، تغییر نام دهید.

3. تغییر تصویر زمینه یک دسکتاپ

برای آن که بهتر بتوانید بین دسکتاپ‌ها تمایز قائل شوید، می‌توانید برای هرکدام تصویر زمینه جداگانه‌ای انتخاب کنید. برای انجام این کار، کافی است روی یک دستکاپ راست کلیک کرده و گزینه Choose background را انتخاب کنید.

دسکتاپ مجازی ,ویندوز 11 دسکتاپ مجازی ویندوز ۱۱

حالا یک تصویر زمینه دلخواه برای آن انتخاب کنید. تصویری که انتخاب خواهید کرد تنها برای همان دسکتاپ اعمال می‌شود و سایر دسکتاپ‌های شما همچنان تصویر قبلی خود را حفظ می‌کنند.

4. نمایش یک پنجره به‌خصوص در تمام دسکتاپ های مجازی ویندوز ۱۱

به‌صورت پیش‌فرض، پنجره‌هایی که در یک دسکتاپ باز می‌کنید، جدا از سایر دسکتاپ‌ها و تنها در همان دسکتاپ قابل دسترسی هستند. به این ترتیب می‌توانید نرم‌افزارهای کاری را از بازی‌ها یا فیلم‌ها کاملا جدا نگه دارید. اما اگر می‌خواهید یک برنامه در تمام دستکاپ‌ها نشان داده شود، باید دسکتاپی که آن پنجره در آن است را باز کرده، روی پنجره راست کلیک و گزینه Show this window on all desktops را انتخاب کنید.

دسکتاپ مجازی ویندوز 11

همچنین اگر Show windows from this app on all desktops را انتخاب کنید، تمام پنجره‌های باز شده آن برنامه در تمام دسکتاپ‌ها نشان داده خواهند شد؛ علاوه بر این، می‌توانید یک پنجره یا برنامه را با کشیدن و رها کردن به سایر دسکتاپ‌ها نیز انتقال دهید.

کلیدهای میانبر دسکتاپ مجازی ویندوز ۱۱

ویندوز 11 دارای چندین کلید میانبر برای استفاده راحت‌تر از دسکتاپ مجازی است. چند میانبر کاربردی که احتملا به کارتان خواهند آمد، موارد زیر هستند:

 • Win + Tab: باز کردن Task View برای نمایش تمام دسکتاپ‌ها
 • Win + Crtl + Left or Right Arrow: انتقال بین دستکاپ‌ها
 • Win + Ctrl + D: ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید
احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
سیستم مورد نیاز ویندوز 11 چیست؟
نگار رئیسی01 مرداد 1401 20:00
thumbnail
آموزش روش های متوقف کردن آپدیت های خودکار در ویندوز ...
محمدامین وحیدیان31 تیر 1401 08:00

سخن پایانی

دسکتاپ مجازی ویندوز 11 برای کسانی که به‌طور همزمان از سیستم خود برای کار، بازی یا دیگر موارد استفاده می‌کنند، می‌تواند ویژگی بسیار کاربردی باشد و به آن‌ها کمک کند، نظم بیشتری به دسکتاپ و نحوه استفاده خود از ویندوز بدهند. نظر شما در مورد این قابلیت چیست؟ آیا از آن استفاده می‌کنید؟ دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران پلازا به‌اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400