حذف کش فایرفاکس | حذف تاریخچه و کوکی ها در مرورگر موزیلا فایرفاکس

حذف کش فایرفاکس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برای این که با نحوه حذف کش فایرفاکس و پاك كردن کوکی ها و تاریخچه در مرورگر موزیلا آشنا شوید بایستی با مفهوم کش و هیستوری آشنایی پیدا کنید.

و اما کش چیست؟ کش داده و اطلاعاتی که در کش ذخیره میشود باعث میشود که سرعت لود سایت شما افزایش یابد. به این صورت که شما زمانی که برای اولین بار وارد یک سایت میشود، داده هایی مثل عکس و گیف و امثال آن در حافظه کش ذخیره میشود. بنابراین در زمانی که برای بار دوم شما وارد سایت می‌شوید. به طور کلی، داده های حافظه کش یکی از دلایل افزایش لود سایت در مرورگر شما خواهد بود. اما اگر دیتا و اطلاعات خاصی از قبیل یک عکس یا یک گیف از سمت مدیران و سرور سایت تغییر پیدا کند، شما همچنان آن داده و اطلاعات قدیمی را مشاهده خواهید کرد. بنابراین نیاز است که هر از گاهی، کش مرورگر خود را حذف کنید، تا با این مشکل مواجه نشوید.

کار دیگری که برای افزایش بهره وری شما از مرورگر تان نیاز است انجام دهید، این است که تاریخچه یا همان هیستوری خود را پاک کنید. حذف کش فایرفاکس و پاک کردن کوکی خای فایرفاکس و حذف کش تاریخچه موزیلا، با این که راه یکسانی را در اکثر مرورگر ها دارد اما دارای تفاوت های است که این مقاله به آن می پردازد.

فهرست مطلب:

روش های حذف کش فایرفاکس

روش حذف کامل کش فایرفاکس با روش و نحوه پاك كردن كش مرورگر کروم، تفاوت های خاص خود را دارد. اما با این حال میتوان گفت که این دو دارای تشابه هایی نیز هستند. شما برای حذف کش مرورگر Firefox می توانید به دو روش عمل کنید. یکی از این روشها، روش دستی و اتوماتیک هستند. شما در این مقاله به صورت کامل آموزش پاک کردن Cache مرورگر موزیلا فایرفاکس را فرا خواهید گرافت. البته جالب است بدانید که شما با نحوه پاك كردن كش مرورگر موزیلا در موبایل نیز آشنا خواهید شد.

1. حذف کش مرورگر Firefox به صورت دستی

در گام اول، روی گزینه menuicon کلیک کنید، این دکمه در سمت راست و بالای صفحه مرورگر شما قرار دارد. با کلیک روی این گزینه، یک منو برای شما باز خواهد شد. یکی از گزینه هایی که در این منو وجود دارد گزینه Options است.

همچنین بخوانید :

حذف کش فایرفاکس

در گام دوم، در صفحه ای که در مقابل دیدگان شما قرار دارد، در سمت چپ صفحه شما، یک لیست وجود دارد که شما بایستی روی گزینه advanced کلیک کنید. بعد از کلیک روی این گزینه، شما صفحه ای مثل تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

پاك كردن کوکی های فایرفاکس

حال در گام سوم، به سراغ تب network که در بالای پنل advanced قرار دارد بروید. این بخش شامل قسمت‌های Connection ،Cached Web Content و Offline Web Content and User Data است. حال گزینه Clear Now که در قسمت Cached Web Content قابل مشاهده است را انتخاب نمائید. با انتخاب گزینه Clear Now می توانید حافظه کش مرورگر خود را به صورت دستی پاک کنید.

2. حذف کش فایرفاکس به صورت اتوماتیک

همانند حذف کش فایرفاکس به صورت دستی در ابتدا وارد قسمت تنظیمات یا همان Options مرورگر فایرفاکس خود شوید. تفاوت اساسی  این دو روش در این قسمت مشخص و شروع میشود:

 • شما بایستی بجای قسمت Advanced باید قسمت Privacy را انتخاب کنید.
 • زمانی که روی privacy کلیک چپ کنید، یک قسمت جدید برای شما باز می‌شود.
 • این قسمت سه بخش دارد که به ترتیب Tracking ،History و Location Bar هستند و شما با قسمت History سر و کار خواهید داشت.

حذف کش تاریخچه موزیلا

 • بر منوی آکاردئونی کلیک کنید و طبق عکس پایین عملل کنید.

حذف کامل کوکی های مرورگر فایرفاکس

 • بعد از انتخاب گزینه History، بایستی به دنبال گزینه ای به نام Firefox will بگردید. Firefox will یک منوی کشویی که دارای سه گزینه زیر است که به ترتیب عبارتند از:
 1. Remember history: برای ذخیره تاریخچه جستجو کارایی دارد.
 2. Never Remember history: برای عدم ذخیره تاریخچه جستجو، مورد استفاده قرار میگرد.
 3. Use costume setting for history: تنظیمات دستی تاریخچه جستجو برای شما ایجاد میکند.

پاك كردن هیستوری مرورگر فایرفاکس کامپیوتر

 • حال شما بایستی گزینه سوم را برگزینید و در انتهای بخشی که در مقابل شما به نمایش درآمده است، می بایست گزینه Clear history when Firefox closes را انتخاب نمائید.

با انجام این مراحل یک گزینه به نام Settings برای شما ایجاد خواهد شد. شما قادر خواهید بود که با کلیک روی آن انتخاب کنید که بعد از هر بار که پنجره مرورگر موزیلا فایرفاکس را می بندید چه چیزهایی پاک شوند. در صورتی که Cashe را انتخاب کنید، حذف کش فایرفاکس به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. توجه داشته باشید که پاك كردن كش مرورگر فایرفاکس اندروید نیز به همین دو روش قابل انجام است.

همچنین بخوانید :

پاك كردن کوکی های فایرفاکس

حذف کامل کوکی های مرورگر فایرفاکس، کاریست که به سادگی قابل انجام است. فقط توجه داشته باشید که لازم است مقداری دقت و حوصله به خرج دهید تا بتوانید نتیجه بهتری را مشاهده نمائید. همان طور که سایت رسمی موزیلا در یک مقاله خود نقل میکند:

کوکی ها توسط سایتهایی که شما از آن ها بازدید به عمل رسانده اید روی سیستم کامپیوتری و موبایل شما ذخیره میشوند. کوکی ها اطلاعاتی از قبیل، وضعیت ورود به سایت و سطح دسترسی ها را شامل میشوند.

پاك كردن کوکی های فایرفاکس

برای حذف کامل کوکی های مرورگر فایرفاکس میتوانید طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

 1. عبارت about:preferences#privacy را در قسمت آدرس بار مرورگر موزیلا فایرفاکس وارد کنید و اینتر را بزنید.
 2. حال به بخش پایینی اسکرول کنید تا به بخش  Cookies And Site Data برسید.
 3. در این قسمت روی گزینه Clear Data رو بزنید.
 4. در صورتی که قصد دارد با هر بار بسته شدن مرورگر فایرفاکس کوکی ها پاک شوند تیک گزینه  Delete cookies and site data when Firefox is closed را بزنید.

دو گزینه در عکس را با زدن تیک فعال کنید:

حذف کش تاریخچه موزیلا

حذف کش تاریخچه موزیلا یا همان حذف تاریخچه و هیستوری فایرفاکس کاری بسیار ساده است و روال کار در هم نسخه موبایلی و کامپیوتری به یک شکل است. یعنی این که پاك كردن هیستوری مرورگر فایرفاکس کامپیوتر با حذف کش تاریخچه موزیلا در موبایل تفاوتی ندارد. برای حذف کش تاریخچه موزیلا می توانید طبق درستورالعمل زیر عمل کنید:

 • روی گزینه سه خط که در قسمت بالا و راست مرورگر دارد کلیک کنید.
 • حال بایستی گزینه History را انتخاب کنید.
 • بعد از انتخاب گزینه History روی گزینه Clear Recent History کلیک کنید تا به تنظیمات حذف تاریچه و هیستوری دسترسی پیدا کنید.

نحوه پاك كردن كش مرورگر موزیلا در موبایل

 • حال با گزینه  Time range to clear میتوانید انتخاب کنید که تاریخچه و هیستوری شما در چه بازه زمانی برای شما پاک شود. شما در این قسمت نیز میتوانید پاکسازی کوکی و کش موزیلا را با انتخاب گزینه های کش و کوکی ها انجام دهید.

نحوه پاك كردن آدرس بار فایرفاکس

 • حال کافیست با کلیک روی دکمه OK هیستوری و سایر اطلاعاتی که خواسته اید را به راحتی حذف کنید. توجه داشته باشید که در انتخاب نوع دیتا و بازه زمانی برای حذف حتما دقت لازم را داشته باشید. زیرا با حذف این اطلاعات، دسترسی مجدد به آن ها سخت و یا در بهترین حالت ممکن بازیابی آنها بسیار سخت خواهد بود.

سوالات متداول

حذف کوکی و کش لازم است؟

با توجه به این که ممکن است دیتاهای یک سایت تغییر کند و حتی ممکن است دسترسی به سیستم شما توسط مدیران سایت ها ساده تر شود بهتر است هر از گاهی حذف کش فایرفاکس و پاك كردن کوکی های فایرفاکس را انجام دهید.

حذف کش تاریخچه موزیلا چقدر زمان لازم دارد؟

با توجه به سیستم مورد استفاده شما و البته حجم دیتاهای شما متغییر است، اما به صورت کلی زمان زیادی برای این کار لازم نیست خرج کنید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که چیزی به نام نحوه پاك كردن آدرس بار فایرفاکس وجود ندارد و منظور همان حذف کش، دیتاها، هیستوری و کوکی هاست. درباره حذف هیستوری و کوکی و کش در نسخه گوشی مرورگر موزیلا فایرفاکس باید بدانید که، رویه حذف کش فایرفاکس در گوشی‌ها همانند رویه‌ ایست که در کامپیوتر وجود دارد.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها