ولنتاین چه روزی است؟ تاریخچه + عکس

روز ولنتاین چه روزی است؟ تاریخچه + عکس
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

روز ولنتاین، هر سال در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) در کشورهای مختلف جشن گرفته می‌شود؛ روزی که به روز عشق یا عشاق مشهور است.

ولنتاین، روز باشکوه عشق یا عشاق است؛ روزی که افراد عاشق، هدایای مختلفی نظیر گل، شکلات، کارت تبریک، عروسک و غیره برای معشوقه یا عزیزان خود خریداری می‌کنند تا از آن‌ها قدردانی و تشکر کنند. در روز ولنتاین می‌توانید به هر کسی که دوست دارید ابراز عشق کنید؛ جشنی که در کشورهای مختلف نظیر آمریکا، کشورهای اروپایی، ایران، ترکیه، هند، ژاپن، سنگاپور و چین برگزار می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید که ولنتاین چیست و تاریخچه آن به چه زمانی بازمی‌گردد.

فهرست عناوین مطلب:

ولنتاین چه روزی است؟

ولنتاین هر سال در تاریخ ۱۴ فوریه برگزار می‌شود که معادل ۲۵ بهمن در تقویم ایرانی است؛ البته این جشن در سال‌های کبیسه (هر چهار سال یک بار) معادل ۲۶ بهمن برپا می‌شود. روز ولنتاین در هیچ کشوری تعطیل رسمی نیست؛ اگرچه در انجمن انگلیکان و کلیسای لوتری، به‌عنوان جشن رسمی شناخته می‌شود.

تاریخچه ولنتاین

افسانه‌های زیادی در مورد ولنتاین وجود دارد. در یکی از این افسانه‌ها آمده است که در گذشته‌های دور، امپراتور روم (کلودیوس دوم) ازدواج را برای مردان جوان قدغن کرده بود؛ زیرا بر این باور بود مردان مجرد، سربازان جنگجوتر و بهتری به نسبت افرادی هستند که همسر و فرزند دارند. در همین زمان، کشیشی به نام والنتین (Valentine) به‌صورت مخفیانه عشاق را به عقد هم درمی‌آورد و به آن‌ها گل سرخ هدیه می‌داد. زمانی که خبر به گوش امپراتور رسید، والنتین را در زندان حبس کرد. والنتین در زندان، عاشق دختر نابینای زندان‌بان شد و پس از گذشت مدتی، بینایی دختر به‌دلیل عشق او به کشیش جوان بازگشت.

والنتین در ۱۴ فوریه (حدود سال ۲۷۰ میلادی) اعدام شد. او قبل از مرگ، نامه‌ای برای دختر زندان‌بان نوشت و پای آن را با «والنتین تو» امضا کرد؛ نامه‌ای که کماکان در اذهان و قلب‌های مردم مانده است. والنتین بعدها به نمادی از عشق تبدیل شد و هر سال، در سالروز مرگ وی، جشنی به نام ولنتاین برگزار می‌شود.

روز ولنتاین

برخی نیز بر این باورند که کلیسای کاتولیک به‌منظور مسیحی‌سازی یک سنت باستانی و مشرکانه به نام «لوپرکالیا»، تاریخ ۱۴ فوریه را انتخاب کرده است. لوپرکالیا جشنی بود که تا اواخر قرن پنجم میلادی به مناسبت باروری در امپراتوری روم برگزار می‌شد و پیشکشی به فاونوس، خدای کشاورزی رومی و رومولوس و رموس بود؛ اما در سال ۴۹۸ میلادی، توسط پاپ ژلازیوس یکم ممنوع شد؛ فردی که روز ۱۴ فوریه را به‌عنوان روز والنتین اعلام کرد تا با این جشن بت‌پرستانه بجنگد.

در آیین برگزاری جشن لوپریکالیا آمده است که گروهی از کشیشان رومی (اعضای لوپرچی) در غار مقدسی جمع می‌شدند؛ غاری که نوزادان رومولوس و رموس، بنیان‌گذاران روم، توسط یک گرگ یا لوپا در گذشته نگهداری می‌شدند. در این مراسم، کاهنان یک بز را برای باروری و یک سگ را برای تطهیر قربانی می‌کردند؛ سپس پوست بز را می‌کندند و در خون قربانی فرو می‌بردند. آن‌ها به خیابان‌ها می‌رفتند و با پوست بز، هم به زنان و هم به زمین‌های در حال کشت ضربه‌ می‌زدند. زنان رومی در این مراسم بدون ترس، پوست‌ها را لمس می‌کردند؛ زیرا اعتقاد داشتند که این کار، باعث بارورتر شدن زمین در سال آینده می‌شود. در ادامه مراسم، تمام زنان جوان شهر، نام خود را در یک کوزه بزرگ می‌‌انداختند. مردهای مجرد شهر نیز نام مورد نظر خود را انتخاب می‌کردند و سال بعد با آن زن ازدواج می‌کردند.

در طول تاریخ، هم‌زمانی شروع جفت‌گیری پرندگان با روز والنتین، نیز به‌عنوان دلیل نامگذاری این روز به نام روز عشاق مطرح شده است. قدیمی‌ترین یادبود به چارلز دوک اورلئان تعلق دارد؛ فردی که پس از شکست در جنگ آزینکورت در برج لندن زندانی شد و نامه‌ای را در سال ۱۴۱۵ میلادی برای معشوقه‌ خود نوشت؛ این نامه در حال حاضر، در مجموعه دست‌نویس‌ها در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود.

والنتین در سده‌های میانه اروپا، به‌خصوص در انگلستان و فرانسه، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین قدیسان شناخته می‌شد. تا به امروز از نظر کلیسای کاتولیک، حداقل سه قدیس به نام والنتین یا والنتیوس وجود داشته‌‌اند که همگی کشته شده‌اند.

جالب است بدانید بسیاری از بخش‌های کلیسای ارتدکس شرقی روز ولنتاین را در تاریخ ۶ ژوئیه (به افتخار قدیس ولنتاین کشیش رومی) و در ۳۰ ژوئیه (به افتخار شهید والنتاین، اسقف اینترامنا یا ترنی مدرن) جشن می‌گیرند.

معادل ایرانی ولنتاین

سپندار‌مذگان، روز گرامیداشت زن، زمین و دلدادگان، معادل ایرانی ولنتاین است. «سپندار مذ» به‌معنای فروتنی و عشق زمین و پسوند «گان» به‌معنای جشن ترجمه می‌شود؛ بنابراین سپندار‌مذگان به‌معنای جشن فروتنی و عشق زمین است. زرتشتیان هر سال جشن سپندار‌مذگان را در تاریخ پنجم اسفند ماه برگزار می‌کنند؛ جشنی که تاریخچه آن به بیش از دو هزار سال قبل از ظهور ولنتاین بازمی‌گردد. این جشن در تقویم ایرانی امروزی برابر با ۲۹ بهمن است.

از رسوم روز سپندارمذگان می‌توان به هدیه دادن زنان به همسرانشان اشاره کرد. مردان نیز برای جبران این محبت، آن‌ها را روی تخت پادشاهی می‌نشاندند و علاوه بر دادن هدیه، از آن‌ها پیروی می‌کردند.

ولنتاین چی بخرم؟

ولنتاین چی بخرم؟

گل رز، نماد عشق و محبت، گل رز جاودان، عروسک و به‌خصوص خرس‌های تدی قرمز رنگ، خوراکی‌های نظیر شکلات (نماد اصلی روز ولنتاین)، پاستیل، لواشک‌های ترش و اسمارتیز، محصولات آرایشی، ماگ‌های سفارشی، ست‌های لباس، دفتر خاطرات عاشقانه قاب عکس، عطر و ادکلن و زیورآلات و جواهرات (دستبند‌های چرمی، انواع ست‌های مجلسی نقره، طلا، برلیان و غیره) از جمله هدایایی هستند که می‌توانید در روز ولنتاین برای محبوبتان بخرید؛ شما همچنین می‌توانید او را به یک کافی‌شاپ یا رستوران دعوت کنید تا روز ولنتاین را در کنار هم جشن بگیرید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها