علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ؛ روش های حل مشکل فعال نشدن بلوتوث کامپیوتر

علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

بلوتوث یکی از پرکاربردترین ابزارها در هر لپتاپ و کامپیوتر است. اما برخی اوقات ممکن است این ابزار به دلیل به‌خصوصی مثل خرابی درایور یا به دلایل دیگری، فعال نشود که نتیجه آن عدم شناسایی بلوتوث ویندوز و متصل نشدن دستگاه‌ها است. در این مطلب از پلازا نگاهی داشتیم به علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ و روش‌های حل این مشکل.

مشکلات فعال كردن بلوتوث لپ تاپ یا کامپیوتر در ویندوز 10 یکی از مشکلاتی بود که در مقطعی بسیاری از کاربران با آن مواجه شدند. مایکروسافت در نهایت این مشکل را با ارائه چندین بروزرسانی برطرف کرد ولی همچنان ممکن است برخی کاربران با آن روبه‌رو شوند. در این صورت می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم، این مشکل را برطرف کنید.

فهرست مطالب

علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ

مشکلات روشن نشدن بلوتوث کامپیوتر و لپ تاپ در بیشتر مواقع به درایور بلوتوث برمی‌گردد. برخی اوقات هم ممکن است ویندوز به‌صورت خودکار بلوتوث را متوقف کند. دلیل روشن نشدن بلوتوث لپ تاپ هرچه باشد، می‌توانید با این روش‌ها آن را برطرف کنید.

1. نصب مجدد درایور بلوتوث در ویندوز

یکی از دلایل فعال نشدن بلوتوث کامپیوتر، همانطور که گفتیم، می‌تواند از درایور بلوتوث دستگاه باشد. ممکن است فایل‌های مربوط به آن دچار مشکل شده باشند و به همین خاطر، سیستم نتواند به‌درستی از آن استفاده کند. برای حل این مشکل می‌توانید درایور را حذف و دوباره نصب کنید.

ابتدا روی قسمت جستجو ویندوز کلیک و Device Manager را تایپ کنید. از فهرست نتایج روی آن کلیک کنید.

دلایل فعال نشدن بلوتوث کامپیوتر

حالا روی فلش کنار Bluethooth کلیک کنید. از منو ظاهر شده روی Uninstall device کلیک و سپس در پنجره باز شده روی Uninstall کلیک کنید.

دلیل عدم شناسایی بلوتوث ویندوز

پس از حذف شدن درایور، یک بار کامپیوتر را ریستارت کنید. در حین فرایند ریستارت، ویندوز دوباره و به‌صورت خودکار درایور را نصب خواهد کرد. در غیر این صورت به وبسایت سازنده مادربرد یا لپ‌تاپ خود بروید و آخرین نسخه درایور بلوتوث را دانلود و نصب کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد به مرحله بعدی بروید.

2. بررسی فعال بودن سرویس Bluetooth ؛ دلیل عدم شناسایی بلوتوث ویندوز

ممکن است در بخش سرویس‌های ویندوز، سرویس مربوط به بلوتوث غیرفعال شده باشد. در این صورت بلوتوث شما با مشکل مواجه خواهد شد. برای حل این مشکل ابتدا از روی کیبورد، کلیدهای ترکیبی Win + S را فشار دهید و در پنجره باز شده services.msc را تایپ کنید. از فهرست نتایج روی Services کلیک کنید.

مشکلات روشن نشدن بلوتوث کامپیوتر

از پنجره باز شده و در فهرست، Bluetooth Support Service را پیدا و روی آن راست کلیک کنید. در صورتی که سرویس بلوتوث غیرفعال باشد، باید روی گزینه Start کلیک کنید.

دلیل روشن نشدن بلوتوث لپ تاپ

اما اگر این سرویس فعال باشد، می‌توانید روی Restart کلیک کنید تا ریستارت شده و هر مشکل احتمالی که در این قسمت وجود دارد برطرف شود. همچنین روی Properties کلیک کرده و مطمئن شوید در قسمت Startup type گزینه Automatic انتخاب شده باشد.

دلیل عدم شناسایی بلوتوث ویندوز

در انتها نیز روی Apply و سپس OK کلیک کنید. پس از اتمام فرایند استارت یا ریستارت، یک بار کامپیوتر را ریستارت کنید و ببینید مشکل حل شده است یا خیر.

3. تنظیمات بهینه‌سازی مصرف باتری را چک کنید ؛ دلیل عدم شناسایی بلوتوث ویندوز

ممکن است دلیل روشن نشدن بلوتوث لپ تاپ، تنظیمات بهینه‌سازی باتری باشد. در این صورت سیستم برای حفظ باتری به‌صورت خودکار، بلوتوث را در برخی مواقع خاموش خواهد کرد. برای این که مانع این کار شوید، می‌توانید روی آیکون ویندوز راست کلیک کرده و Device Manager را انتخاب کنید.

دلیل عدم شناسایی بلوتوث ویندوز

دوباره روی بلوتوث کلیک و درایو اصلی مربوط به بلوتوث لپ‌تاپ را پیدا کنید. اسم این درایو معمولا با برند شرکت سازنده و همراه با مدل آن است.

علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ

حالا به زبانه Power Management بروید.

مشکلات فعال كردن بلوتوث لپ تاپ

تیک گزینه Allow the computer to turn off this device را بردارید. سپس روی Apply و بعد OK کلیک کنید.

4. حالت هواپیما را خاموش کنید ؛ دلایل فعال نشدن بلوتوث کامپیوتر

برای رفع مشکل بلوتوث در ویندوز، می‌توانید حالت هواپیما را خاموش کنید. اگر به‌صورت اتفاقی این حالت را روشن کرده باشید، بلوتوث لپ‌تاپ فعال نمی‌شود. برای خاموش کردن این حالت، کلیدهای Win + A را فشار داده و مطمئن شوید Airplane mode خاموش است.

5. ناپدید شدن بلوتوث در ویندوز 10

اگر آیکون بلوتوث را در قسمت اکشن سنتر مشاهده نمی‌کنید، ممکن است میانبر آن را فعال نکرده باشید. برای فعال کردن میانبر، ابتدا کلیدهای Win + A را فشار داده و Manage notifications را انتخاب کنید. در پنجره باز شده روی Edit your quick actions کلیک کنید.

دلایل فعال نشدن بلوتوث کامپیوتر

حالا روی Add کلیک، بلوتوث را انتخاب و سپس روی Done کلیک کنید. همچنین اگر آیکون بلوتوث در قسمت نوتیفیکیشن نشان داده نمی‌شود، باید به تنظیمات بلوتوث مراجعه و گزینه مربوط به آن را فعال کنید. ابتدا به مسیر Start > Settings > Devices > Bluetooth & other devices بروید و در قسمت Related settings روی More Bluetooth Options کلیک کنید.

علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ

در زبانه Options، گزینه Show the Bluetooth icon in the notification area را تیک بزنید. سپس روی Apply و سپس OK کلیک کنید.

6. بلوتوث را عیب‌یابی کنید ؛ دلایل فعال نشدن بلوتوث کامپیوتر

اگر مشکل اتصال بلوتوث در ویندوز 10 با هیچکدام از روش‌های بالا حل نشد، می‌توانید ابزار عیب‌یابی ویندوز را راه‌ بیاندازید تا به‌صورت خودکار مشکل را پیدا کند. برای انجام این کار باید به Settings بروید و روی Updates & Security کلیک کنید.

دلیل عدم شناسایی بلوتوث ویندوز

از پنل سمت چپ، روی Troubleshoot کلیک کنید.

مشکلات فعال كردن بلوتوث لپ تاپ

در پنل سمت راست، روی لینک Additional troubleshooters کلیک کنید.

دلیل روشن نشدن بلوتوث لپ تاپ

برای حل کار نکردن بلوتوث لپ تاپ ویندوز 10، در قسمت Find and fix other problems، روی Bluetooth و سپس Run the troubleshooter کلیک کنید.

مشکلات روشن نشدن بلوتوث کامپیوتر

در صورتی که مشکلی پنهانی وجود داشته باشد، ابزار عیب‌یابی آن را پیدا و مراحل حل آن را نیز به‌شما نشان خواهد داد. همچنین حتما پس از تمام شدن فرایند عیب‌یابی، یک بار کامپیوتر یا لپ‌تاپ را ریستارت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به علت کار نکردن بلوتوث لپ تاپ پرداخته و روش‌هایی را نیز برای حل این مشکل معرفی کردیم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید بسیاری از مشکلات مربوط به بلوتوث را برطرف کنید چرا که این راه‌حل‌ها، رایج ترین دلایل کار نکردن بلوتوث لپ تاپ را پوشش می‌دهند. در صورتی که روش‌ دیگری برای حل این مشکل می‌شناسید، در بخش نظرات آن را با ما و سایر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها