معرفی کتاب های بیل گیتس + فهرست کتاب های پیشنهادی بیل گیتس

کتاب های بیل گیتس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بیل گیتس بنیانگذار شرکت مایکروسافت علاقه زیادی به مطالعه کتاب دارد و سه کتاب هم تاکنون خودش نوشته است. در این مطلب قصد داریم به معرفی کتاب های بیل گیتس پرداخته و لیستی از کتاب های پیشنهادی بیل گیتس را ارائه کنیم.

بیل گیتس (Bill Gates) یکی از نمادهای صنعت کامپیوتر است و کمتر کسی را می‌توان یافت که او را نشناسد. او موسس مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین و نیکوکارترین افراد روی زمین است. بیل گیتس عاشق مطالعه کتاب‌های مختلف بوده و معتقد است یک کتاب خوب می‌تواند بهترین هدیه باشد. در این مطلب قصد داریم نگاهی به سه کتاب نوشته خود بیل گیتس بپردازیم و بعد از آن، کتاب های توصیه شده توسط بیل گیتس برای مطالعه را معرفی کنیم.

فهرست مطالب:

معرفی کتاب های بیل گیتس

بیل گیتس علاقه ویژه‌ای به کتاب دارد و خود او نیز، تاکنون سه کتاب نوشته است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. کتاب راهی که در پیش است (The Road Ahead)

 • تاریخ انتشار: 1995 میلادی

کتاب های بیل گیتس

The Road Ahead توسط موسس مایکروسافت، بیل گیتس، یکی از مدیران میاکروسافت، ناتان میهرولد (Nathan Myhrvold) و پیتر رینیرسون (Peter Rinearson) که یک ژورنالیست است نوشته شده است. این کتاب در نوامبر سال 1995 منتشر شده است. مسیر پیش رو، پیامدهای انقلاب رایانه‌های شخصی را خلاصه کرده و آینده‌ای را توصیف می‌کند که که با ورود بزرگراه جهانی اطلاعات تغییر کرده است.

کتاب راهی که در پیش است بیل گیتس توضیح می‌دهد که چگونه ابزارهای آینده نحوه تصمیم‌گیری‌های ما درباره موارد مختلف را تغییر می‌دهد؛ از اینکه چه چیزی را بخریم گرفته تا چگونه دوستمان را انتخاب می‌کنیم تا چگونه از خانواده خود در دنیایی که رفته رفته پیچیده‌تر می‌شود مراقبت کنیم. دانستن طرز تفکر آن زمان درباره تکنولوژی و پیشرفت آن نکته جالبی در مورد این کتاب است. برای مثال گیتس در این کتاب اشاره‌ای به کیف پول رایانه‌ای داشته و تصویر آن را به صورت زیر ترسیم کرده است.

road ahead / کتاب مسیر پیش رو از بیل گیتس

2. کتاب تجارت با سرعت تفکر (Business @ the Speed of Thought)

 • تاریخ انتشار: 1999 میلادی

کتاب تجارت با سرعت تفکر / بیل گیتس کتابها

کتاب تجارت با سرعت تفکر بیل گیتس توسط بیل گیتس و کالینز همینگوی (Collins Hemingway) در سال 1999 نوشته شده است. در این کتاب، گیتس درباره چگونگی کمک تکنولوژی به کسب و کارهای مختلف و اینکه چگونه فناوری در آینده، ماهیت کسب و کارها را تغییر می‌دهد صحبت کرده است. گیتس در این کتاب تاکید می‌کند که مدیران نباید به تکنولوژی به عنوان یک هزینه بالاسری نگاه کنند، بلکه باید آن را به عنوان یک دارایی استراتژیکی در نظر بگیرند و مثال‌های مختلفی را از شرکت‌های موفق مختلف مانند مایکروسافت، دل و … در این مورد آورده است.

3. کتاب فاجعه در راه است ( How to Avoid a Climate Disaster: The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need)

 • تاریخ انتشار: 2021 میلادی

معرفی کتاب های بیل گیتس

بیل گیتس به مطالعه تغییرات آب و هوایی زمین، علاقه زیادی دارد و در این زمینه بسیار مطالعه کرده، چنانکه خودش نیز درباره تغییرات اقلیمی زمین و راهکارهایی که باید برای جلوگیری از فجایع اقلیمی، در نظر بگیریم که به آن دچار نشویم، مطالبی ارائه داده است. این کتاب در 5 بخش نوشته شده است: در فصل اول، گیتس توضیح می‌دهد که چرا جهان باید انتشار گازهای گلخانه‌ای را به طور کامل از بین ببرد، به جای این‌که فقط آن‌ها را کاهش دهد. او در فصل دوم، در مورد چالش‌هایی که دستیابی به این هدف را بسیار دشوار خواهد کرد، بحث می‌کند. در قسمت سوم به پنج سوالی می‌پردازد که هر خواننده بتواند با آن مکالماتی را که در مورد تغییرات آب و هوایی می‌شود، ارزیابی کند. قسمت چهارم (فصل های ۴ تا ۹) فناوری های موجود برای انطباق و کاهش تغییرات آب و هوایی را بررسی می‌کند(راه حل ها) و در بخش پایانی (فصل های ۱۰ تا ۱۲) گیتس اقدامات خاصی را برای مبارزه با تغییرات اقلیمی پیشنهاد می کند.

بهترین کتاب بیل گیتس

اگر بخواهیم از بین این دو کتاب یکی را به عنوان بهترین کتاب بیل گیتس معرفی کنیم، باید کتاب تجارت با سرعت تفکر را انتخاب کنیم. این کتاب در سال 1999 و در یکی از نقاط عطف تکنولوژی کامپیوتری نوشته شده است. گیتس در این کتاب تاکید می‌کند که فضای سایبری و صنعت دیگر نمی‌توانند ماهیت‌های متفاوتی داشته باشند و کسب و کارها باید برای موفقیت در عصر ارتباطات، تغییر کنند. گیتس در این کتاب پیش بینی‌های مختلفی درباره کسب و کارها و تکنولوژی انجام داده بود که اگر قصد دارید بدانید چه تعدادی از آن‌ها به واقعیت پیوسته است، می‌توانید به این مطلب قبلی پلازا در این خصوص مراجعه کنید.

فهرست کتاب های پیشنهادی بیل گیتس برای تابستان 2021

معمولا هر سال لیستی تحت عنوان کتاب های مورد علاقه بیل گیتس از جانب خود او منتشر می‌شود. هر کتاب پیشنهادی بیل گیتس، معمولا اثری است که به نظر وی ارزش خواندن را دارد. در این بخش قصد داریم به معرفی کتاب های پیشنهادی گیتس برای تابستان 2021 بپردازیم. بیل گیتس ثروتمند و بشردوست پیشنهادهایی برای‌تان دارد. بیل گیتس هرساله لیستی از کتاب های پیشنهادی برای تعطیلات تابستانی را منتشر می‌کند و در این بخش قصد داریم نگاهی به کتاب های پیشنهادی گیتس برای تابستان سال 2021 بپردازیم.

معمولا کتاب های پیشنهادی گیتس مجموعه‌ای از ژانرهای مختلف است و این لیست او هم، شامل آثار غیرعلمی-تخیلی، زندگی‌نامه‌ها و همچنین یک اثر تاریخی می‌شود. اما بیل گیتس این اطمینان را به خوانندگان می‌دهد که علی‌رغم سنگین بودن موضوعات، از خواندن تمام کتاب‌های معرفی شده لذت خواهید برد. در ادامه لیست کتاب های پیشنهادی و ویدیو خلاصه توضیحات پنج کتاب معرفی شده بیل گیتس را آورده‌ایم.

1. کتاب لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci)

 • نویسنده: والتر ایزاکسون (Walter Isaacson)

کتاب لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci)

چرا گیتس از طرفداران این کتاب است:

فکر می‌کنم لئوناردو یکی از جذاب‌ترین آدم‌هایی است که تا به‌حال به دنیا آمده است. هرچندکه امروزه لئوناردو را بیشتر نقاش می‌دانند اما او علایق بسیار عجیب و غریب و متنوعی داشت از آناتومی انسان گرفته تا تئاتر. ایزاکسون در این اثر به بهترین نحو ممکن دیدگاه‌های مختلف لئوناردو را همچون قطعات پازلی کنار هم چیده و شرح می‌دهد که چه چیزی لئوناردو را به فردی استثنایی و فوق‌العاده تبدیل کرده است. فکر می‌کنم که بد نباشد که سراغ بیوگرافی‌های برجسته ایزاکسن از آلبرت انیشتین و استیو جابز هم بروید.

2. کتاب هیچ اتفاقی بی دلیل نیست و دروغ های دیگری که پسندیده‌ام

 • نویسنده: کیت باولر (Kate Bowler)

چرا گیتس این کتاب نوشته کیت بولر را توصیه می کند:

زمانی که بولر استاد دانشکده الهیات دانشگاه دوک متوجه می‌شود که مبتلا به بیماری سرطان روده بزرگ پیشرفته (مرحله 4) است، سعی می‌کند که درک کند چرا این اتفاق افتاده است. آیا این امتحان خداوند است؟ نتیجه این تلاش، سرگذشت اندوه آور و در کمال تعجب خنده‌داری شد درباره ایمان وی و کنار آمدن با فناپذیری و مرگ خود.

3. کتاب لینکلن در باردو (Lincoln in the Bardo)

 • نویسنده: جرج ساندرز (George Saunders)

چرا گیتس خواندن این کتاب را توصیه می‌کند:

همیشه فکر می‌کردم که هرچیزی که لازم است درباره آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln) بدانم را می‌دانم، اما خواندن این رمان باعث شد که درباره بخش‌هایی از زندگی وی مجدد فکر کنم. این کتاب وقایع تاریخی جنگ داخلی آمریکا را با عناصر فانتزی و خیال در هم می‌آمیزد؛ در واقع داستان گفتگویی طولانی است میان 166 روح از جمله پسر مرحوم لینکلن. با خواندن این کتاب تازه فهمیدم که لینکن زیر بار مصیبت و مسئولیت چه رنج و غمی را متحمل شده است. این کتاب یکی از آثار جذاب و رمزآلودی است که حتما بعد از خواندنش آن را برای همه تعریف می‌کنید.

4. کتاب داستان مبدا: تاریخ بزرگی از همه چیز

 • نویسنده: دیوید کریستین (David Christian)

کتاب بیل گیتس / کتاب داستان مبدا: تاریخ بزرگی از همه چیز

چرا گیتس خواندن این کتاب را توصیه می‌کند:

دیوید کتاب مورد علاقه من را نوشته است: تاریخ بزرگ (Big History). این کتاب داستان خلقت جهان از انفجار بزرگ (Big Bang) تا جوامع پیچیده امروزی را شرح می‌دهد که دیدگاه‌ها و شواهد رشته‌های مختلف را در روایت واحدی به هم می‌بافد. اگر تا به حال تاریخ بزرگ را نخوانده‌اید، داستان مبدا مقدمه بسیار خوبی برای آن است. اگر هم قبلا خوانده باشید این کتاب مرور تازه‌ای خواهد بود. در هر صورت با خواندن این کتاب به درک و برداشت بیشتری از جایگاه انسانیت در جهان خواهید رسید.

5. کتاب حقیقت محض (Factfulness)

 • نویسنده: هانس رسلینگ (Hans Rosling) با همکاری اولا رسلینگ و آنا رسلینگ رانلاند

چرا گیتس خواندن این کتاب را توصیه می‌کند:

از اولین روز انتشار این کتاب خواندنش را به همه توصیه کرده‌ام. هانس سخنران برجسته و نابغه سلامت جهانی که سال گذشته فوت کرد در این کتاب به خوبی شما را با واقعیت‌های اصلی جهان آشنا می‌کند: چطور زندگی بهتر می‌شود، و در چه جاهایی هنوز هم باید برای پیشرفت جهان کار کرد. او قصه‌های فراموش نشدنی از زندگی خود را نیز درلابلای کتاب آورده است. به نظرم این کتاب نقطه تکامل نابغه‌ای چون اوست و بهترین کتابی است که تا بحال خوانده‌ام.

کتاب های پیشنهادی بیل گیتس برای تابستان 2022

کتاب های پیشنهادی بیل گیتس

بیل گیتس برای تشویق دوست‌دارانش به مطالعه کتاب در اوقات فراغت تابستان، لیست کتاب‌های زیر را برای  مطالعه در تابستان 2022 پیشنهاد کرده است. او در مورد این لیست گفته که فهرست بسیار سنگینی است سنگین بودن فهرست، از جهت سختی مطالعه آن نیست بلکه به دلیل اهمیت آن‌ها است که شامل موضوعاتی از قبیل برابری جنسیتی، تغییرات آب و هوایی، قطبی شدن سیاسی و این حقیقت است که زندگی هرگز آنطور که جوانان فکر می‌کنند، پیش نمی‌رود. با معرفی کتاب های بیل گیتس برای تابستان 2022 همراه ما باشید.

1. کتاب قدرت (The Power)

 • نویسنده: نائومی الدرمن (Naomi Alderman)

معرفی کتاب های بیل گیتس

بیل گیتس می‌نویسد که «قدرت» اثر علمی تخیلی محصول ۲۰۱۶ از رمان نویس بریتانیایی نائومی الدرمن، در اصل توسط دختر بزرگش، جنیفر، برای مطالعه به او پیشنهاد شده بود.

پیش‌فرض این رمان، سناریویی را تصور می‌کند که در آن زنان سراسر جهان، به طور ناگهانی توانایی انتشار شوک‌های الکتریکی مرگباری را از دستان خود پیدا می‌کنند که منجر به تبدیل شدن زنان به جنس غالب و به وجود آمدن مادرسالاری می‌شود. این کتاب که به موضوعات برابری جنسیتی و نقش‌های جنسیتی می‌پردازد، پس از انتشار مورد تحسین منتقدان مختلفی از جمله نیویورک تایمز و باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا قرار گرفت.

گیتس می‌نویسد: «با خواندن «قدرت»، احساس قوی‌تر و عمیق‌تری از آزار و بی‌عدالتی‌ای که بسیاری از زنان امروز تجربه می‌کنند، به دست آوردم و حس قدردانی من نسبت به افرادی که در ایالات متحده و سراسر جهان روی این موضوعات کار می کنند، بیشتر شده است.

2. کتاب چرا ما قطبی شده ایم (Why We’re Polarized)

 • نویسنده: ازرا کلین (Ezra Klein)

کتاب های بیل گیتس

گیتس می‌نویسد که سعی می‌کند در مورد آینده «به طور کلی خوشبین» بماند، اما قطبی شدن سیاسی در ایالات متحده چیزی است که دیدگاه او را تضعیف می‌کند و همین، موضوع مورد بحث کتاب «چرا ما قطبی هستیم» است که توسط کلین، تحلیلگر سیاسی و یکی از بنیانگذاران Vox نوشته شده است. کتاب کلین از منظر روان‌شناختی به تقسیم‌بندی‌های سیاسی آمریکا می‌پردازد و استدلال می‌کند که گروه‌هایی که مردم با آن‌ها به خودشناسی می‌رسند – از جمله احزاب سیاسی – نقش بزرگی در نحوه تصمیم‌گیری و نگاه آن‌ها به جهان دارند. گیتس می نویسد: «اگر می‌خواهید بفهمید در حال حاضر در سیاست ایالات متحده چه می‌گذرد، این کتابی است که باید برای مطالعه انتخاب کنید.

3. کتاب رمان بزرگراه لینکلن (The Lincoln Highway: A Novel)

 • نویسنده: آمور تاولز (Amor Towles)

کتاب پیشنهادی بیل گیتس

آمور تاولز، رمان‌نویس آمریکایی به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از عناصر اصلی فهرست‌های کتاب‌خوانی گیتس است: این میلیاردر کتاب‌خوان، پرفروش‌ترین کتاب تاولز، یعنی «یک جنتلمن در مسکو» را نیز، در فهرست تابستان 2019 خود قرار داده بود و اکنون می‌نویسد که از خواندن «بزرگراه لینکلن» هم تقریباً به همان اندازه لذت برده است. این کتاب، آخرین اثر تاولز است که سال گذشته منتشر شد و روایت ماجرایی است که در سال 1954 اتفاق می‌افتد و داستان سفر بین‌الملی نوجوانی با برادر کوچک‌ترش است که در بین راه، وارد مسیرهای انحرافی می‌شوند. گیتس می‌نویسد: «تاولز از سفرهای قهرمانان مشهور الهام می‌گیرد و به نظر می‌رسد که می‌گوید سفرهای شخصی ما هرگز آن‌طور که ما امیدواریم، خطی یا قابل پیش‌بینی نیستند.»

4. کتاب وزارت آینده (The Ministry for the Future)

 • نویسنده: کیم استنلی رابینسون (Kim Stanley Robinson)

کتاب های مورد علاقه بیل گیتس

«وزارت آینده» رمانی علمی تخیلی یا به کل، تخیلی است که در سال 2020 منتشر شد. این رمان در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد و ماجرای یک سازمان جهانی خیالی را روایت می‌کند که تلاش‌های مختلفی را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی رهبری می‌کند. خود گیتس، در زمینه تغییرات اقلیمی واقعا فعال است و سال گذشته کتابی در زمینه ارائه راه حل های بالقوه برای تغییرات آب و هوایی نوشته است. او می‌نویسد که رمان رابینسون «ایده‌های جذاب زیادی» ارائه می‌دهد و در عین حال، به طور مؤثری، جنبه علمی پشت تغییرات آب و هوایی را توضیح می‌دهد که بتواند «پایانی شگفت‌آور و امیدوارکننده» داشته باشد.

5. کتاب جهان واقعاً چگونه کار می کند (How the World Really Works: The Science Behind How We Got Here and Where We’re Going)

 • نویسنده: واسلاو اسمیل (Vaclac Smil)

کتاب های توصیه شده توسط بیل گیتس

گیتس از تعریف و تمجید درباره کتاب «دنیا چگونه کار می کند» خودداری نمی‌کند و آن را «شاهکاری دیگر از یکی از نویسندگان مورد علاقه من» می‌خواند. این کتاب، جدیدترین اثر واسلاو اسمیل، استاد بازنشسته چک-کانادایی رشته علوم محیطی در دانشگاه مانیتوبا است. در سال 2017، گیتس نوشت که تمام کتاب‌های منتشر شده اسمیل را که در آن زمان 37 کتاب منتشر شده بود، در موضوعاتی از انرژی پاک گرفته تا تولید و کشاورزی خوانده است. او نوشته که برای کتاب‌های جدید «اسمیل» همان‌طور که برخی افراد منتظر فیلم بعدی «جنگ ستارگان» هستند، منتظر بوده است.

گیتس می‌نویسد که بیشتر کتاب‌های اسمیل مانند کتاب‌های درسی خوانده می‌شوند. اما «این کتاب، برای مخاطبان عام نوشته شده است و نمایی کلی از زمینه‌های اصلی تخصصی او را ارائه می‌دهد.» این اثر، چگونگی شکل‌دهی انرژی به روند تاریخ تمدن، از جوامع کشاورزی تا عصر مدرن و صنعتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

کلام آخر

در این مطلب دو کتاب بیل گیتس و تعدادی کتاب پیشنهادی بیل گیتس را برای تابستان 2021 و 2022 به شما معرفی کردیم. نظر شما درباره این کتاب‌ها چیست؟ شما هم می‌توانید کتاب‌های پیشنهادی خود را در بخش دیدگاه پلازا بنویسید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
مرتضی بخشی
.
03 اردیبهشت 1398، 16:35
پاسخ
0
2
اصلا از کتاب های بیل گیتس خوشم نیومده و کتاب حقیقت محض رو به شدت پیشنهاد می کنم که بخونید
avatar
آرام حسینی
.
06 اردیبهشت 1398، 11:19
پاسخ
0
1
@مرتضی بخشی
ممنون از همراهی تون با پلازامگ. ممنون از معرفی کتاب مورد علاقه تون به دوستان.
avatar
نیما
.
03 اردیبهشت 1398، 16:00
پاسخ
0
2
بیل گیتس تو بهترینی... این کتاب تجارت با سرعت تفکرش رو به شدت توصیه میکنم
avatar
علی
.
15 تیر 1399، 11:20
پاسخ
0
1
@نیما
کتاب تجارت با سرعت تفکرش هر کی داره تلگرام برام بفرسته ، ممنون
avatar
آرام حسینی
.
06 اردیبهشت 1398، 11:18
پاسخ
0
1
@نیما
ممنون از همراهی تون با پلازامگ و مرسی که تجربه تون از آثار بیل گیتس رو با ما شریک شدید.
avatar
بیلی بزرگ
.
03 اردیبهشت 1398، 15:40
پاسخ
0
3
عالی بود. واقعا بیل گیتس یه استاد و مرد کامله
avatar
آرام حسینی
.
06 اردیبهشت 1398، 11:17
پاسخ
0
1
@بیلی بزرگ
ممنون از همراهی تون با پلازامگ. بله بیل گیتس یکی از شخصیت های تاثیرگذار دنیای امروز هست.
جدول فروش فیلم ها