آشنایی با انواع و روش های مهاجرت ؛ از مهاجرت تحصیلی تا ازدواج

انواع مهاجرت و دلایل آن
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مهاجرت کلمه‌ای است که این روزها در ذهن بسیاری از افراد اولویت دارد و به دنبال بهترین راه های مهاجرت می‌گردند تا به اهداف خود برسند. در این مقاله قصد داریم نگاهی بر این پدیده و بهترین روش های مهاجرتی بپردازیم.

این روزها واژه مهاجرت بیش از همیشه به گوش‌هایمان می‌خورد‌. افراد زیادی را می‌بینیم که در تکاپوی این هستند که به کشوری دیگر بروند. کسانی که قصد مهاجرت را دارند معمولا اهدافی مختلفی برای حضور در کشوری دیگر دارند، برخی قصد پیشرفت شغلی را دارند، در حالی که برخی دیگر به فکر رفاه بیشتر هستند، برخی به دنبال حقوق خاصی دست به مهاجرت می‌زنند، در حالی که برخی دیگر قصد دارند زندگی جدیدی را شروع کنند. از این رو قصد داریم در این مقاله پلازا بهترین راه های مهاجرت را برای شما بازگو کنیم.

فهرست مطالب

روش های مهاجرت

مهاجرت، روش‌های مختلفی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که مهاجرت به دو شکل قانونی و غیرقانونی صورت می‌گیرد. اما روش های مهاجرتی شامل دسته‌ بندی‌های مشخصی هستند. 7 دسته بندی کلی برای روش های مهاجرت وجود دارد. در ادامه به بررسی انواع روش های مهاجرت با جزییات می‌پردازیم.

1. بهترین راه های مهاجرت | روش تحصیلی

روش های مهاجرت / بهترین روش های مهاجرتی

یکی از مهم‌ترین و بهترین روش های مهاجرتی، روش تحصیلی است. اقدام به درخواست تحصیل در هر مقطع تحصیلی و یا حضور در دوره‌های آموزش زبان از جمله روش‌های موجود برای مهاجرت به روش تحصیلی است. هر کشوری دارای قوانین تحصیلی خاص خود در زمینه ادامه تحصیل است. هزینه شرکت در هر دوره آموزشی و تحصیل در دانشگاه‌های مختلف بسته به کشور انتخابی متفاوت است. همچنین تفاوت‌هایی در زمینه مدت زمان تحصیل، شرایط خاص متقاضی و میزان تسلط بر زبان انگلیسی در هر کشوری وجود دارند.

اما در اکثریت کشورها می‌توان گفت برای تحصیل در مقطع کارشناسی حداقل نمره 6 آیلتس، مقطع کارشناسی ارشد نمره 6.5 و برای مقطع دکترا نمره 7 مورد نیاز است. لازم به ذکر است که بعضی از کشورها بسته به شرایط خاص، ممکن است نمره‌های کمتری را نیز پذیرش کنند. علاوه بر این موضوع برخی دانشگاه‌‌ها نیز نیازمند نمره آیلتس بیشتری برای پذیرش هستند. هرچه دانشگاه سطح علمی بالاتری داشته باشد به همان اندازه نمره بیشتری نیز نیاز دارد.

افراد متقاضی تحصیل می‌توانند خانواده خود را به همراه داشته باشند. این نکته قابل توجه است که منظور از خانواده همسر و فرزندان زیر 18 سال است. اگر والدین تمایل به مهاجرت همراه با فرزندان خود داشته باشند، باید از دیگر روش های مهاجرت استفاده کنند. توجه داشته باشید که یکی از کم هزینه ترین راه های مهاجرت به خارج می‌تواند مهاجرت تحصیلی باشد اما بستگی دارد که بتوانید فاند (Fund) یا کمک هزینه ادامه تحصیل را دریافت کنید. در ادامه باید بگوییم که در حال حاضر آسان ترین روش برای مهاجرت به آمریکا مهاجرت تحصیلی است زیرا به دلیل قوانین منع ورود به این کشور تنها ویزاهای تحصیلی قابل دسترسی هستند.

2. بهترین راه های مهاجرت | روش های شغلی

روش های مهاجرت / بهترین راه های مهاجرت

اقدام برای مهاجرت از طریق کار یکی دیگر از روش های مهاجرت قانونی است. مهاجرت از طریق کار یکی از بهترین روش های مهاجرتی برای افرادی است که تحصیلات، سطح زبان، دانش و مهارت کافی دارند. باید در نظر داشته باشید در مهاجرت به روش کاری باید کشورهایی را انتخاب کنید که از نظر نرخ بیکاری در پایین‌ترین سطح ممکن باشند. در واقع اولویت با کشوری است که تمایل به جذب نیروی کار ماهر دارد. به طوری کلی مهاجرت از طریق شغلی می‌تواند بهترین راه برای مهاجرت به اروپا نیز باشد زیرا برخی کشورهای اروپایی به شدت از افراد متخصص استقبال می‌کنند.

همچنین بخوانید :

قوانین هر کشور برای تقاضای ویزای کار متفاوت است. به عنوان مثال کشورهایی مانند اتریش و آلمان اجازه حضور چند ماهه به متقاضیان واجد شرایط می‌دهند. افرادی که دارای تحصیل و سابقه کار مورد نیاز این دو کشور باشند، می‌توانند ویزای موقت دریافت کرده و در صورت پیدا کردن کار مورد نظر خود ویزای کاری به آن‌ها داده می‌شود.

کشورهایی مانند استرالیا و یا کانادا اما به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند. افراد متقاضی تنها در صورتی اقامت دائم دریافت می‌کنند که در سیستم امتیازبندی توانایی دریافت امتیاز کافی را داشته باشند. در نظر داشته باشید که در کشوری مانند کانادا، در هر ایالت قانون مختص به آن ایالت جاری است. به عنوان مثال به خاطر داشته باشید که ایالت ساسکاچوان از دیگر ایالت‌های کانادا متفاوت است. لازم به ذکر است که راحت ترین روش مهاجرت به کانادا همین مهاجرت شغلی محسوب می‌شود. در روش های مهاجرت مانند تقاضای ویزای کار، باید کشوری را انتخاب کنید که از فرصت‌های شغلی فراوانی برخوردار باشد. کانادا از جمله کشورهایی است که برای مهاجرت کاری مناسب است؛ زیرا کمبود نیروی ماهر در این کشور به شدت دیده می‌شود.

3. بهترین راه های مهاجرت | سرمایه گذاری

روش های مهاجرت / کم هزینه ترین راه های مهاجرت به خارج

یکی دیگر از روش های مهاجرت، سرمایه گذاری است. ویزای سرمایه گذاری تنها برای افرادی مناسب است که بودجه لازم در اختیار داشته باشند. دریافت ویزای سرمایه گذاری راه‌های بسیار متنوعی دارد. خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ روش‌هایی برای دریافت ویزای سرمایه گذاری هستند. روش‌های گفته شده در بالا در تمامی کشورها منجر به دریافت ویزای دائم نمی‌شود. باید در نظر داشته باشید که شرایط هر کشوری متفاوت است. خریداری هر گونه ملک در کشورهایی مانند یونان، پرتغال و اسپانیا برابر با گرفتن ویزای دائم است.

شرایط هر کشور برای راه‌های سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت، کارآفرینی و استارت آپ متفاوت است. تعدادی از کشورها مانند فرانسه و اتریش با ارائه طرح‌هایی مانند طرح‌های حمایتی و تمکن مالی، بدون نیاز به انتقال سرمایه و تنها با نمایش و اثبات دارایی اقامت را به فرد متقاضی ارائه می‌دهند.

4. بهترین راه های مهاجرت | مهاجرت از طریق ازدواج

انواع مهاجرت و دلایل آن / سخت ترین کشور برای مهاجرت

یکی دیگر از بهترین روش های مهاجرتی، ازدواج است. این نکته شایان ذکر است که این روش تنها در صورتی امکان پذیر است که صحت روابط و ازدواج برای کشور مورد نظر تایید شود. یکی از مهمترین مدارکی که کشور مقصد مد نظر می‌گیرد، توان مالی تبعه آن کشور است. در واقع توان مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی دو نفر مورد توجه قرار می‌گیرد. بعضی از کشورها دارای قوانین دیگری نیز هستند. همچنین ویزای نامزدی برای متقاضیان کشورهای انگلستان و آمریکا نیز صادر می‌شود.

مدت زمان ویزای نامزدی در کشور آمریکا تنها 6 ماه است. نام این ویزا K1 است. اگر در این 6 ماه فرصت داده شده به متقاضی، ازدواجی صورت نگیرد، فرد باید به کشور خود بازگردد. پس مهاجرت به وسیله ازدواج از جمله راه‌های قانونی برای گرفتن اقامت و تابعیت آن کشور است.

 5. بهترین راه های مهاجرت | مهاجرت به وسیله تولد فرزند

انواع روش های مهاجرت / راحت ترین روش مهاجرت به کانادا

یکی از بهترین روش های مهاجرتی، تولد فرزند است. زوج‌هایی که از راه قانونی قصد مهاجرت دارند، می‌توانند از روشی مانند تولد فرزند خود اقدام کنند. متولد شدن فرزند در بعضی از کشورها باعث دریافت تابعیت به کودک در آن کشور می‌شود. این کشورها از سیستم اعطای تابعیت از طریق خاک پیروی می‌کنند. کشورهایی مانند آمریکا و کانادا دارای سیستم خاک هستند.

همچنین برخی دیگر از کشورها دارای سیستم تابعیت از طریق خون هستند. این به این معنی است که تنها فرزندانی قابلیت دریافت تابعیت دارند که یکی از والدین، اقامت دائم آن کشور را داشته باشد.

6. مهاجرت به وسیله پناهندگی

بهترین روش های مهاجرت / بهترین راه برای مهاجرت به اروپا

تمامی روش‌های گفته شده تا به اینجا قانونی بوده‌اند، اما مهاجرت به وسیله پناهندگی از جمله روش های مهاجرت به صورت غیر قانونی است. گاهی بعضی افراد فکر می‌کنند که این روش یکی از بهترین راه های مهاجرت است و نیازمند تلاش خاصی نیست اما باید گفت که این تفکر کاملا غلط است.

این روش مهاجرت دشواری‌های زیادی دارد. در واقع می‌توان گفت مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از پرخطرترین روش های مهاجرت است. این روش دارای خطرات جانی و مالی بسیار زیادی است. باید در نظر داشته باشید که مهاجرت با این روش ممکن است شخصیت، عزت نفس و صداقت شما را زیر سوال ببرد. همچنین به ناچار تا زمان مشخص شدن وضعیت قطعی باید در کمپ‌های مشخص شده برای پناهندگان سپری کنید. زندگی در کمپ، شرایط بسیار سختی را به همراه دارد. این نکته را فراموش نکنید که پناهنده از نظر دولت‌ها و مردم آن کشور به عنوان سربار شناخته می‌شود.

7. مهاجرت ویژه استعدادهای درخشان، نخبگان و مشاهیر

راحت ترین روش مهاجرت به کانادا

یکی از بهترین راه های مهاجرت برای افراد با استعداد، مهاجرت از طریق توانایی‌های خود است. برای این نوع مهاجرت به طور کلی باید عضو دو دسته باشید: دسته اول فردی شناخته شده در کشور خود (اعم از هنرمند، ورزشکار، نخبه علمی و…)، دسته دوم شامل افراد در حال پیشرفت (با استعداد فراوان که هنوز کشف نشده اما حرفی برای گفتن دارد) هستند. افراد واجد شرایط یک فرآیند دو مرحله‌‌ای را باید طی کنند. اولین مرحله گرفتن تاییدیه از مراجع ذیصلاح در کشور است. در حقیقت کشورتان باید استعداد شما را تایید کند. برای گرفتن این تاییدیه باید به حوزه تخصصی استعداد خود مراجعه نمایید. این اتفاق باید 3 ماه پیش از نهایی شدن پروسه انجام بگیرد. مرحله دوم نیز اقدام از طریق مراجع خارجی و دادن درخواست خود است.

باید خاطرنشان کنیم که استعداد شما باید در یکی از حوزه‌های : علمی، مهندسی، علوم انسانی، پزشکی و شاخه‌های وابسته به آن، تکنولوژی و هنر باشد. بسته به کشور مورد نظر پس از 5 سال حضور در آن کشور می‌توانید اقامت دائم بگیرید. این روش بی‌شک برای افراد نخبه بهترین روش های مهاجرتی است و به بهبود سطح زندگی آن‌ها کمک می‌کند.

مفاهیم مورد نیاز برای مهاجرت

کم هزینه ترین راه های مهاجرت به خارج

در این قسمت به چند مفهوم کلی که قبل از مهاجرت به هر شکل باید از آن خبر داشته باشید و به شما برای پیدا کردن بهترین راه های مهاجرت کمک می‌کند.

آفیسر (Officer)

وقتی قصد ویزا گرفتن را داشته باشید باید حتما مفهوم آفیسر را بدانید. آفیسرها افرادی هستند که در سفارت پرونده‌ شخص متقاضی را بررسی می‌کنند و نقش اساسی در گرفتن ویزای شخص درخواست دهنده دارند.

آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال

گفتیم از بهترین روش های مهاجرتی، روش‌های تحصیلی و شغلی هستند. برای این روش‌ها فرد مورد نظر باید مدرک آیلتس داشته باشد‌. برای ویزای تحصیلی باید آیلتس آکادمیک و برای ویزاهای غیرتحصیلی آیلتس جنرال داشته باشید. اگرچه امتحان این دو مدرک تقریبا شبیه هم است اما تفاوت‌های کوچکی نیز دارند.

انگیزه نامه (SOP)

نوشتن Statement of Purpose یا انگیزه نامه یکی از مهمترین کارهایی است برای مهاجرت انجام دهید. در این نامه حتما باید هدف شما از مهاجرت، حضور در آن کشور، تحصیل یا کار را به طور شفاف و قانع کننده‌ای بیان کنید.

فاند (Fund)

فاند در لغت به معنی جمع شدن پولی جهت خرج کردن در راه هدف خاصی است‌. در مهاجرت‌های تحصیلی مسئله فاند یا کمک هزینه تحصیلی است که دانشگاه برای شخصی که تحصیل می‌کند، در نظر می‌گیرد‌. انواع فاند شامل: اسکالرشیپ (Scholarship)، گرنت‌ (Grant)، فلوشیپ (Fellowship) و کمک هزینه (Bursarie) می‌شوند.

رزومه (CV)

رزومه‌ یا CV در واقع تمام سوابق شغلی و تحصیلی شماست که در فعالیت‌های خارج از کشور به شما کمک خواهد کرد. برای اخذ ویزا و پذیرش باید یک CV کامل از خود ارائه دهید.

کشورهای مناسب مهاجرت

در ادامه چند کشور مناسب برای مهاجرت را به شما معرفی خواهیم کرد. البته مناسب بودن به معنای این نیست که مهاجرت به همه این کشورها آسان است.

 • کانادا برای انواع مهاجرت‌ها خصوصا شغلی و تحصیلی مناسب است.
 • آمریکا: کشور آمریکا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود.
 • سوئیس: مهاجرت به این کشور آسان نیست اما موقعیت بسیار مناسبی دارد.
 • آلمان: این کشور سالانه تعداد قابل توجهی مهاجر می‌پذیرد و نیازمند نیروهای متخصص است.
 • انگلیس: گرفتن اقامت دائم در انگلیس نسب به برخی از کشورها آسان نیست اما کشور خوبی برای تحصیل و نخبگان محسوب می‌شود.
 • اسپانیا: اسپانیا بیشتر کشوری برای بازنشستگان است و زیبایی‌های زیادی دارد.
 • فنلاند: یکی از کشورهای شاد دنیا فنلاند است که از رفاه کاملی برخوردار می‌شود.
 • استرالیا: استرالیا نیز مکان خوبی برای پیشرفت است و به نسبت کیفیت زندگی خوبی دارد.
 • ترکیه: ترکیه نیز کشوری نزدیک به فرهنگ ایران و سکوی پرتابی مناسب برای اهداف و مهاجرت‌های بزرگتر است.
 • چین: شاید چین را باید سخت ترین کشور برای مهاجرت بنامیم اما با توجه به پیشرفت‌ها و نیازمندی چین به نیروهای متخصص این کشور برای برخی از مهاجرت‌های شغلی می‌تواند مکان مناسبی باشد.

کلام آخر

امیدواریم تمام بهترین راه های مهاجرت را به خوبی برای شما همراهان عزیز پلازا توضیح و نکات مفیدی به شما ارائه داده باشیم. مهاجرت کلمه بزرگی است و مفهوم عمیقی نیز در پس زمینه آن پنهان شده. برای مهاجرت کردن باید تحملی فراوان و انگیزه‌های خوبی داشت. به امید آنکه بهترین روش های مهاجرتی را انتخاب کنید. می‌توانید تجارب خودتان را در زمینه مهاجرت در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400