پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ؛ شبکه سه مثل همیشه در صدر

پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در طی سال‌های اخیر شاهد ظهور شبکه‌های جدید بوده‌ایم و طبیعی است که بازار رقابت نیز بین این شبکه‌ها داغ‌تر شود. در ادامه پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلویزیون که با ظهور شبکه‌های ماهواره‌ای تلاش زیادی برای جذب مخاطب انجام می‌دهد، سال بسیار دشواری را پشت سر گذاشت. خروج بسیاری از ستاره‌های تلویزیون و توقف تولید برنامه‌های آن‌ها باعث ریزش مخاطبان بسیاری از شبکه‌ها شد. به همین دلیل بسیاری از این شبکه‌ها با ایده‌هایی جدید تلاش کردند بخشی از این ریزش‌ها را جبران کنند. در ادامه با بررسی آمار و ارقامی که از پایگاه اطلاع رسانی سیما دریافت کردیم، نگاهی به پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران براساس آمارهای 1400 و 1401 خواهیم انداخت. با پلازا همراه باشید.

فهرست مطالب

پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران

از زمستان‌ 1398 شاهد تغییراتی در برنامه‌های تلوزیونی بوده‌ایم. پس از آن‌ نیز صدا و سیما با چالش های زیادی روبه‌رو شد. از حذف برخی از برنامه‌ها و بازیگران گرفته تا ظهور سریال‌های شبکه نمایش خانگی که آمار مخاطبان را پایین آوردند. از این رو با رویکرد جدیدی در صدا و سیما مواجه شدیم. در ادامه با معرفی پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران این مسائل را بیشتر توضیح خواهیم داد.

شبکه سه سیما | پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران

پربیننده ترین شبکه های صدا و سیما

شبکه سه همیشه در ردیف بهترین و پربیننده ترین شبکه های صدا و سیما جای داشته است. در طی سال‌ها، این شبکه با به روی آنتن بردن گزارش‌های مختلف ورزشی بخصوص فوتبال‌های روز دنیا مانند لیگ‌های معتبر دنیا، لیگ قهرمانان اروپا، جام ملت‌های اروپا و جام جهانی فوتبال توانسته است قشرهای مختلفی را به خود جذب کند. شبکه سه همچنین با پخش بازی‌های لیگ فوتبال داخلی کشور، موسوم به جام خلیج فارس، طرفداران تیم‌ها را پای تلویزیون می‌کشاند. برنامه نود هم که سال‌های سال به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیون شناخته می‌شد با اجرای مجری معروف، عادل فردوسی پور از این شبکه پخش می‌شد. هر چند با رفتن عادل فردوسی پور و جایگزین شدن محمدحسین میثاقی تا حدودی مخاطبان این شبکه ریزش داشته است. طی آخرین آمارها شبکه سوم سیما با داشتن 51.1 درصد مخاطبان پربیننده ترین شبکه تلوزیون محسوب می‌شود.

شبکه سه سیما با داشتن برنامه های نوروزی ای همچون «عصر جدید»، «نجلا ۲» و پس از آن فصل دوم سریال «برف بی صدا می‌بارد» توانست مخاطبان را به خود جذب کند.

شبکه یک سیما | پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران

پر مخاطب ترین برنامه های تلویزیونی ایرانی

جایگاه دوم فهرست پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران به شبکه یک تعلق می‌گیرد. این شبکه که یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های تلویزیون است، با تولید و پخش برنامه‌ها و سریال‌های خوب در چند دهه اخیر همیشه عملکرد موفقی را از خود به نمایش گذاشته است. این شبکه همواره برنامه های خاص خود را پخش می‌کند و طی چند سال اخیر سریال‌های مناسب خانواده زیادی از آن بر روی آنتن رفته‌اند. این شبکه با داشتن آمار 45.8 درصد مخاطبان در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

سریال «زیرخاکی ۳» در نوروز 1401 یکی از پر مخاطب ترین برنامه های تلویزیونی ایرانی بود و پس از آن شاهد سریال دیده شده «خوشنام» نیز از این شبکه بودیم.

شبکه خبر | پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران

پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ۱۴۰۰

شبکه خبر یا کانال شش تلویزیون در رده سوم پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی قرار می‌گیرد. این شبکه با پوشش روزانه خبرهای ایران و جهان، مخاطبان پر و پا قرصی دارد. همچنین نباید بررسی‌ها و تحلیل‌های خوب این شبکه را از یاد ببریم؛ کارشناسان و تحلیلگران با بررسی مشکلات و دغدغه‌های روزانه مردم توانسته‌اند ساعات پر بار و مفیدی را برای هر قشری پدید آوردند. وقوع اتفاقات زیادی که در سال‌های 1400 و 140q افتادند و گزارش‌های زنده از محل حادثه و خبرهای فوری موجود در این زمینه نیز یکی از عوامل پر مخاطب بودن شبکه خبر بوده است. آمار نشان می‌دهد که شبکه خبر با 40.9 درصد مخاطب در لیست پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ قرار می‌گیرد.

شبکه آی‌ فیلم

پربیننده ترین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان

همچنین بخوانید :

شبکه آی‌ فیلم در رتبه بعدی لیست پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران قرار دارد. این شبکه از سال 1389 شروع به کار کرد و با پخش سریال‌های تکراری و قدیمی تلوزیون به شهرت رسید. شبکه آی‌ فیلم در واقع یکی از پربیننده ترین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان نیز محسوب می‌شود. آی‌فیلم در سال 1401 دچار تغییر در مدیریت نیز شد. در 27 اردیبهشت 1401 مرتضی شمسی مدیریت این شبکه را برعهده گرفت. پخش سه فصل سریال «ستایش» از این شبکه، سریال‌های دیگری مانند «بزنگاه» در ماه رمضان و «مختارنامه» در ماه محرم باعث پربیننده شدن این شبکه شد. این شبکه 36.8 درصد مخاطب دارد.

شبکه دوم سیما

پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران

رتبه پنجم لیست پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران به شبکه دوم سیما تعلق دارد. شبکه دو در سال‌های اخیر کمی ضعیف تر از سا‌ل‌های پیشین خصوصا در زمینه سریال‌های مناسبتی عمل کرده است. اما بازهم شبکه دو کاملا ضعیف عمل نکرد و چهار فصل سریال پرمخاطب سریال «از سرنوشت» توانستند دل مخاطبان را به دست بیاورند. فصل چهارم سریال از سرنوشت توانست با کسب رضایت 85.8 درصد یکی از پربیننده‌ترین و محبوب‌ترین سریال‌های تلوزیون و خرداد 1401 باشد. این شبکه توانست 34.3 درصد مخاطبان را کسب کند.

شبکه مستند

پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران

رتبه بعدی لیست پربیننده ترین شبکه صدا و سیمای ایران به شبکه مستند می‌رسد. سال 1388 که شبکه مستند نخستین بار شروع به کار کرد. این شبکه با کسب 28.4 درصد مخاطبان توانست جایگاه ششم این لیست را به خود تعلق دهد. از جمله برنامه های پرطرفدار این شبکه مستند های حیات وحش و  تاریخی هستند.

شبکه نسیم

پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران

از دیگر پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی ایران باید به شبکه نسیم اشاره کنیم. نسیم نخستین بار در سال 1392 تاسیس شد. این شبکه مخفف کلمات نشاط، سرگرمی، یادها و مسابقه است. نسیم با «خندوانه» رونق گرفت و با رفتن «دورهمی» بر روی آنتن بر آمار مخاطبان این شبکه افزوده شد. شبکه نسیم با داشتن 27 درصد مخاطب در رتبه هفتم این لیست قرار دارد.

میزان بینندگان شبکه های مختلف

کم بیننده ترین شبکه ایران

در این قسمت میزان بینندگان شبکه های مختلف را برای شما قرار می‌دهیم. این لیست به ترتیب پربیننده ترین و کم بیننده ترین شبکه ایران را نشان می‌دهد.

نام شبکهدرصد مخاطبان
شبکه سه51.1%
شبکه یک45.8%
شبکه خبر40.9%
شبکه آی‌ فیلم38.6%
شبکه دو34.3%
شبکه مستند28.4%
شبکه نسیم27%
شبکه نمایش23.1%
شبکه ورزش21.3%
شبکه تماشا19.6%
شبکه قرآن و معارف18.6%
شبکه پنج18.4%
شبکه سلامت17.3%
شبکه آموزش16.2%
شبکه چهار11.5%
شبکه افق8.5%

کلام آخر

در این مقاله پربیننده ترین شبکه های تلویزیونی 1400 و 1401 را معرفی و ارزیابی کردیم. در پایان باید گفت رسانه ملی می‌کوشد تا با عملکرد بهتر و ساخت برنامه‌های متنوع نسبت به سال‌های گذشته مخاطبان بیشتری را به پای تلویزیون‌ها بکشاند. به نظر شما چقدر در این زمینه موفق بوده است؟ بهترین شبکه‌های سیمای جمهوری اسلامی کدام شبکه ها هستند؟ شما چه انتظاراتی از صدا و سیما دارید؟ در پایین همین صفحه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400