بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند ؛ از پرویز پرستویی تا رضا عطاران

بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در طول دو دهه اخیر روال کار صدا‌و‌سیما به گونه‌ای بوده که دافعه زیادی در میان هنرمندان ایجاد کرده است. در این مطلب قصد داریم به معرفی بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند بپردازیم.

بسیاری از ستارگان این روزهای سینمای ایران، روزگاری کار خود را با تلویزیون شروع کرده‌اند و یا در این رسانه به شهرت رسیده‌اند، اما در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های رسانه ملی یا توهین به مخاطبان در مقاطع مختلف، بارها علنی و غیرعلنی مخالفت خود را با نحوه تفکر در صدا و سیما یا جهت‌گیری‌های این رسانه اعلام کرده‌اند.

در این میان خیلی‌ها برای مدتی از تلویزیون دور بوده‌اند و بعد برگشته‌اند اما برخی از سینماگران مطرح، سال‌هاست در تلویزیون حضور  نداشته‌اند و به عبارتی به بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند معروف شده‌اند. در این مقاله متفاوت از پلازا به معرفی این بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند پرداخته‌ایم و درباره فعالیت‌های تلویزیونی آنها و همچنین مسیر کاری‌شان بعد از خداحافظی با تلویزیون صحبت کرده‌ایم.

فهرست مطالب

مروری بر بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

برخی از بازیگران سینما و تلویزیون در سال‌های اخیر به هر دلیلی با این رسانه خداحافظی کرده‌اند. در ادامه به معرفی این بازیگران می‌پردازیم.

پرویز پرستویی | بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند / بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

 • سریال‌های تلویزیونی: امام علی (ع)، آوای فاخته، زیر چتر خورشید، خاک سرخ، زیر تیغ، آشپرباشی
 • آخرین سریال تلویزیونی: آشپزباشی (محصول سال 1388)

پرویز پرستویی از ستارگان سینما با تلویزیون قهر کردند، با تازه‌ترین سریال‌های خود «هم گناه» و «آنها» قدرت خود را در بازیگری به رخ کشید. او از سال 88 و پس از پخش سریال آشپزباشی نه تنها هیچ همکاری با تلویزیون نداشته، بلکه حتی در برنامه‌های تلویزیونی هم حاضر نشده است. پرستویی در چندین مصاحبه و حتی در صفحه اینستاگرامی خود با انتقاد از عملکرد ضعیف، غیرحرفه‌ای و ناعادلانه صدا و سیما در مقاطع مختلف زمانی همواره به این رسانه معترض بوده است و با صراحت اعلام کرده که تا زمانی که تلویزیون رویه خود را تغییر ندهد یک ثانیه هم در جعبه جادویی حاضر نشود. او حتی وصیت کرده که در زمان مرگش هم تصویرش از تلویزیون پخش نشود!

خالق نقش‌های ماندگاری چون حاج کاظم و رضا مارمولک، در طول این سال‌ها که از تلویزیون دور بوده، در تعدادی از آثار مهم سینمایی حضور پیدا کرده است که پربحث‌ترین‌ها آنها فیلم «بادیگارد» ابراهیم حاتمی‌کیا و پرفورش‌ترینشان هم «مطرب» بوده است. این بازیگر در چند سال اخیر با حضور در آثار پرمخاطب و همراهی با مردم، دوباره به اوج محبوبیت برگشته است.

رضا عطاران | بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

رضا عطاران / ستارگان سینما با تلویزیون قهر کردند

 • سریال‌های تلویزیونی: کوچه اقاقیا، خانه بدوش، متهم گریخت، ترش و شیرین، بزنگاه
 • آخرین سریال تلویزیونی: بزنگاه (محصول سال 1387)

رضا عطاران از جمله بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند است که سریال‌های مناسبتی‌اش از ماندگارترین سریال‌های تاریخ تلویزیون هستند. او نزدیک به سیزده سال است که از تلویزیون کوچ کرده و در این سیزده سال یک ثانیه هم در تلویزیون حضور پیدا نکرده است. این بازیگر از معدود بازیگران مطرحی است که نه ممنوع التصویر بوده و نه درباره تلویزیون اظهارنظری کرده است اما به علت بی‌مهری‌ها و فشارهایی که سر ساخت سریال «بزنگاه» به او و گروهش وارد شد و خط کلی داستان هم تغییر پیدا کرد، عطای کار در رسانه ملی را به لقایش بخشیده است.

رضا عطاران پس از خداحافظی با تلویزیون در یک دهه اخیر به یکی از ستارگان تاثیرگذار سینمای ایران تبدیل شد. او علاوه بر اینکه جوایز متعددی را برای بازی‌های درخشانش کسب کرده است، در سال‌های اخیر به تضمین‌کننده گیشه هم تبدیل شده و امکان ندارد فیلمی با حضور عطاران فروشی پایینی داشته باشد.

باران کوثری | بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

باران کوثری / بازیگرانی که از تلویزیون به سینما رفتند

 • سریال‌های تلویزیونی: بگذار آفتاب برآید، صاحبدلان، کلاه قرمزی
 • آخرین سریال تلویزیونی: برنامه کلاه قرمزی 93 (محصول نوروز سال 1393)

باران کوثری اساسا از ابتدا نیز خیلی اهل تلویزیون نبوده است و تنها سریال دوران اوجش، سریال ماندگار «صاحبدلان» به کارگردانی محمدحسین لطیفی بوده است. او بعد از «صاحبدلان» فقط در چند قسمت مجموعه‌های کلاه قرمزی سال 88 حاضر شد و به دلیل واکنش به نتایج انتخابات سال 88 چندین سال ممنوع‌التصویر بود.

کوثری پنج سال بعد از «کلاه قرمزی 88»، بالاخره در سال 93 با یک قسمت «کلاه قرمزی 93» به تلویزیون بازگشت، اما همین حضور تاکنون آخرین حضور او در سیما بوده است و بعید است با طرز نگاه و جهت‌گیری رسانه ملی درباره مسائل مختلف به این رسانه بازگردد. کوثری در طول مدتی که در تلویزیون حضور نداشت، دو سال ممنوع‌الکار بود اما پس از برگشت با فیلم‌هایی چون «عصبانی نیستم»، «جامه‌دران»، «کوچه بی‌نام»، «هفت ماهگی»، «خانه دختر»، «عرق سرد» و «جان‌دار» توانست خود را به عنوان بازیگری موفق و شش‌دانگ دوباره به او قله‌ی موفقیت و محبوبیت برساند. او در یک دهه اخیر یکی از رکوردداران برنده شدن جوایز سینمایی در ایران بوده است.

لیلا حاتمی 

لیلا حاتمی / بازیگرانی که از تلویزیون به سینما رفتند

 • سریال‌های تلویزیونی: هزاردستان، زیر گنبد کبود، کیف انگلیسی، پریدخت
 • آخرین سریال تلویزیونی: پریدخت (محصول سال 1386)

لیلا حاتمی به جز دو سریال اولش که در سنین کودکی به واسطه کارگردانی پدرش در آنها حضور داشته، در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود تنها دو بار در سریال‌های تلویزیونی بازی کرده است. این دو سریال تاریخی «کیف انگلیسی» و «پریدخت» هستند که در هر دو اثر همسر لیلا حاتمی یعنی علی مصفا او را همراهی کرده است. حاتمی در طول این سال‌ها موضع‌گیری خاصی در قبال تلویزیون نداشته و ترجیح داده تمرکز خود را بری روی آثار سینمای بگذارد. او در یک دهه اخیر برای بازی در فیلم‌هایی چون «جدایی نادر از سیمین»، «من»، «رگ خواب» و «بمب؛ یک عاشقانه» هم تحسین منتقدان را برانگیخته، هم جوایز را دشت کرده و هم در میان مردم و مخاطبان سینمایی به محبوبیتی بسیار دست پیدا کرده است. ‌

شیلا خداداد

شیلا خداداد / ماجرای قهر بازیگران با تلویزیون

 • سریال‌های تلویزیونی: مسافری از هند، پیامک از دیار باقی، بیمار استاندارد
 • آخرین سریال تلویزیونی: بیمار استاندارد (محصول سال 1394)

شیلا خداداد از بازیگرانی که از تلویزیون به سینما رفتند، بازیگری را با حضور در نقش خاطره‌انگیز سیتا در سریال «مسافری از هند» آغاز کرد. او بعد از آن در دو سریال هم حضور پیدا کرد اما مدت‌هاست سمت تلویزیون نیامده و سال گذشته با پیوستن به کمپینی اعلام کرد فعلا قصد حضور در تلویزیون را ندارد. خداداد در طول سال‌هایی که در تلویزیون حضور نداشته، فعالیت سینمایی آنچنانی هم نداشت و فقط در نقش‌های کوتاه ایفای نقش کرد. این بازیگر در یکی دو سال اخیر با حضور در دو سریال نمایش خانگی «گلشیفته» و «هیولا» دوباره با قدرت به عرصه بازیگری برگشت و باید دید ادامه کارش در این حوزه چگونه خواهد بود. علاوه بر بازیگری، شیلا خداداد بخشی از وقت خود در چند سال اخیر را به ترجمه و نویسندگی برای کودکان و انتشار کتاب‌های مخصوص کودک اختصاص داده است.

پولاد کیمیایی

پولاد کیمیایی / ماجرای قهر بازیگران با تلویزیون

 • سریال‌های تلویزیونی: خون بها، مرگ تدریجی یک رویا، ششمین نفر، ماتادور
 • آخرین سریال تلویزیونی: ماتادور (محصول سال 1392)

پولاد کیمیایی هم از آن دسته بازیگران سینماست که مدتی است در اعتراض به سیاست‌های غلط تلویزیون از سال 92 در قاب رسانه ملی ظاهر نشده است. این بازیگر فرزند مسعود کیمیایی کارگردان نامدار سینمای ایران با اینکه بازیگری را با حضور در فیلم‌های پدرش تجربه کرد اما در سریال‌های تلویزیونی متفاوتی هم ایفای نقش کرده بود که آخرین آنها سریال پلیسی معمایی ماتادور بود. کیمیایی در طول این سال‌ها که در تلویزیون حضور نداشته به پیشرفت خود در بازیگری و کارگردانی ادامه داد و علاوه بر بازی در آثار مهم، اولین فیلم خود به نام «معکوس» را هم کارگردانی کرد.

محسن تنابنده

ماجرای قهر بازیگران با تلویزیون

 • سریال‌های تلوزیونی: مامور بدرقه، سری پایتخت، علی‌البدل
 • آخرین سریال تلوزیونی: پایتخت 6
همچنین بخوانید :

یکی دیگر از افراد این لیست محسن تنابنده است. محسن تنابنده که اولین حضور او را به عنوان بازیگر در تلوزیون با سریال مامور بدرقه بود پیشرفت چشمگیری در صدا و سیمای ایران داشت. او مفهوم طنز را به خوبی می‌فهمد و هوشمندانه بازی و بازیگردانی می‌کند. نقشی که محسن تنابنده را تا ابد در ذهن مخاطبان ماندگار کرد «نقی معمولی» در «سریال پایتخت» بود. نقی با ساده‌ترین روش ممکن پا به خانه‌های ایرانیان گذاشت و به دل مخاطب نشست، به طوری که اکنون از معروف‌ترین شخصیت‌های تلوزیونی محسوب می‌شود. اما مثل اینکه آقای تنابنده قصد ندارد دیگر با تلوزیون همکاری داشته باشد و اعلام کرد پس از پایتخت 6 دیگر در تلوزیون حاضر نخواهد شد. البته و هنوز چیزی قطعی نیست و ممکن است این رویه تغییر کند.

محسن تنابنده در سال 1401 توانست موفق به کسب عنوان بهترین بازیگر مرد بخش افق‌های جشنوارهٔ فیلم ونیز برای بازی در «فیلم جنگ جهانی سوم» شود. او در فیلم‌هایی همچون «استشهادی برای خدا»، «سن پطرزبورگ» و «عنکبوت» ایفای نقش داشت.

کلام آخر

به پایان این مقاله پلازا درباره بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند پرداختیم. دلایل گوناگونی برای قهر یک بازیگر از تلوزیون وجود دارد. گاه این دلایل به علت مخالفت‌ها و نارضایتی از میزان دستمزدها هستند و گاهی نیز برخی بازیگران به علت کمتر دیده شدن یا بی‌توجهی مسئولان از این شغل کناره‌گیری می‌کنند. نظر شما درباره این بازیگران چیست؟ باتوجه به روند حال حاضر و خداحافظی بازیگران آینده تلوزیون را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما تا پایان این مطلب متشکریم.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران26 دیدگاه
avatar
شاهین
.
01 آبان 1401، 17:17
پاسخ
0
1
این هنرمندان مرد هستن شرف دارن نه هنرمندیا مجری که هرچی اونها بگن میگن چشم به بعضی از اونها بگن سگ شو میشن اینها مردن تنابنده حرف مردم را زد مدیری و علی دایی و کریمی همشون مرد هستن نه بهنوش بختیاری که میگفت مردم گوشت نخورن میوه نخورن همونجا مجری خوب جوابش را دادکه گفتش الان انقدر گرون شده که دیگه مردم بخوان هم نمیتونن بخورن دیگه تخمشونم نمیتونن بخورن مرغ را میگم
avatar
شاهین
.
01 آبان 1401، 17:07
پاسخ
0
1
حیف ای هنرمندان بجای اینکه ازشون خواهش کنیم بیان بازی کنن از صدا سیما بخواهیم به حرف شون گوش کنن اینجوری به هشون توهین میکنید اگر اینها برن دیگر کسی نمیماند ۹m4ypz
avatar
مصطفی محمدپور
.
01 آبان 1401، 16:21
پاسخ
1
0
به جهندم به قول بابا پنجعلی که قهر کردند، همین سلبریتی های دوزاری هستند که جوانان و نوجوانان ما را به بیراهه کشیدند و از دین و اسلام فاصله گرفتند و شدند بدترین الگوی جوان....
avatar
امیرمسعود
.
01 آبان 1401، 12:15
پاسخ
0
0
جدیدا بازیگران جوان باپشت کارعالی وخیلی متفاوت آمده اند خیلی بهترازاینها که نازوادا دارند همش هم تریپ روشن فکرارو ادا درمیارن.
avatar
۴۵۱۰۰۸۵۳۴۶
.
01 آبان 1401، 12:05
پاسخ
0
1
یکم باخودتون فکرکنید ببینیدتمام چهره های معروف ومحبوب چه هنری چه ورزشی که کلی برامردم خاطره خوب ساختن وافتخارایرانن همه همصداوهمدردمردم شدن. بله چون انسانن ودارن میبینن حال مردمشون روزبروزبدترمیشه دارن میبینن که این مردم شریف ومظلوم درکشورثروتمند ومثلا اسلامی دارن زندگی میکنن ولی بایدکلی فقروگرونی ودزدی ودروغ روتحمل کنن وازاسلام فقط حجابش مهمه پس کمترین کاری که ازشون برمیادازجماعت دزدی ودروغ کناره گیری کنن . چون انسانن باخودشون میگن برای کدوم حال وروزمردم کارکنیم وبرنامه بسازیم تاکی خودمون روگول بزنیم.. اگرانسانیدوشعوردارید کاملا مشخصه این همه فلاکت درایران اسلامیه ثروتمند فقط کاردشمنای حقیرداخلیه وربطی به هیچ دشمن خارجی نداره .خاکتوسرمسولین بی لیاقت که بایدازشرم دق کنن وبمیرن که آبروعزت اسلام وایران روازبین بردن وخودشونم مسخره عالم وادم شدن .ولی مطمنیم وحتماوصددرصد که ظلم وظالم ودروغگو دزد نابودن ورسوامیشن وخون شهداوخون بیگناهان ونفرین مظلومان واین همه حق الناس بدون شک ریشه نجس جنایت وظلم رومیخشکونه😊😊
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400