معرفی شخصیت ثور ؛ از خدای سرزمین های شمالی تا ابرقهرمان دنیای مارول

قدرت های ثور / شخصیت ثور
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شخصیت ثور یکی از شخصیت‌های محبوب مارول است که طرفداران زیادی دارد. این کاراکتر اما پیشینه‌ای طولانی‌تر دارد و از دنیای اساطیری اسکاندیناوی الهام گرفته شده است. او را با نام خدای رعد و برق می‌شناسند و چکش معروفی نیز دارد. در ادامه این مقاله با معرفی معرفی شخصیت Thor همراه ما باشید.

کاراکتر ثور (Thor) یکی از خدایانی است که نامش از هزاران سال پیش تاکنون در افسانه‌های سرزمین‌های شمالی دیده می‌شود. ثور خدای آذرخش و پسر اودین، خدای خدایان، است. او نیرویی‌ خارق‌العاده دارد و وقتی پتک افسانه‌ای خود را به دست می‌گیرد، کسی نمی‌تواند در قدرت با او برابری کند. ثور در کتاب‌های کمیک و دنیای سینمایی مارول قوی‌ترین عضو تیم انتقام‌جویان است. کمپانی مارول علاوه بر کتاب‌های کمیک و فیلم‌های سینمایی، از شخصیت ثور در سریال‌ها، انیمیشن‌ها، بازی‌های ویدئویی، لباس‌ها و انواع اسباب‌بازی‌ها استفاده کرده ‌است.

در ویدیوی زیر می‌توانید با «کاراکتر ثور در دنیای سینمایی مارول» بیشتر آشنا شوید.

در ادامه با شخصیت ثور، تاریخچه او و حضورش در کمیک‌ها و تولیدات سینمایی و تلویزیونی کمپانی مارول بیشتر آشنا خواهیم شد. برای بررسی و معرفی شخصیت Thor همراه پلازا باشید.

فهرست مطالب

ثور کیست؟

نام اصلی او ثور اودین‌سان (Thor Odinson) است. ثور در اساطیر اسکاندیناوی حضور دارد و خدای رعد و برق، پسر اودین، خدای خدایان محسوب می‌شود. ثور به کمک پتک عظیم و افسانه‌ای خود از ازگارد، قلمرو خدایان و میدگارد، قلمرو انسان‌ها، محافظت می‌کند. اسم چکش ثور ، میولنیر (Mjolnir) است و قدرت خارق‌العاده ثور را چندین برابر می‌کند. او می‌تواند به کمک آن پرواز کند و حتی آب و هوا را تغییر دهد.

شخصیت ابر قهرمان ثور / اسم اصلی ثور در انتقام جویان

کاراکتر ثور در اساطیر از نژاد و تیره بزرگ‌ترین خدایان است و نیرو‌ها و ویژگی‌های خدایان را در وجود خود دارد. او در مدت حیات خود قدرت‌ها و توانایی‌های خود را بهبود بخشیده‌ و آن‌ها را چندین برابر کرده ‌است. در دنیای سینمایی مارول، شخصیت ثور به واسطه توانایی‌های جسمی و روحی خود و دانش و بصیرت بسیار، از قدرتمندترین خدایان بوده و از نیرومندترین انسان‌ها بر روی زمین است.

با توجه به اینکه ثور پسر اودین است، از سمت پدری برادران بسیار دارد. در اشعار قدیمی، چهار خدا شامل ثور، بالدر، ویار و والی به صراحت به عنوان پسران اودین معرفی شدهاند. در ادبیات مدرن، مانند کتاب‌های کامیک مارول، لوکی به عنوان پسرخوانده اودین و برادر ثور معرفی شده است، گرچه در اساطیر، لوکی به عنوان برادر خونی اودین به تصویر کشیده شده است.

معرفی شخصیت ثور مارول

در معرفی شخصیت Thor باید بگوییم که او برای نخستین بار در شماره 83 کمیک علمی-تخیلی و فانتزی Journey into Mystery از کمپانی مارول که آگوست سال 1962 منتشر شد، به عنوان یک ابرقهرمان حضور پیدا کرد. استن لی (Stan Lee)، لری لیبر (Larry Lieber) و جک کربی (Jack Kirby) به ترتیب به عنوان سردبیر، نویسنده و نقاش، این کمیک را با حضور کاراکتر ثور خلق کردند.

در سپتامبر 1963 لی و کربی، شخصیت ابر قهرمان ثور را در شماره 1 کمیک انتقام‌جویان (The Avengers) به عنوان یکی از بنیان‌گذاران این تیم ابرقهرمانی گنجاندند. این شخصیت تا شماره 63، آخرین شماره از این کمیک در آن حضور داشت. شخصیت ثور در چند شماره از مجموعه کتاب‌های کمیک دیگری مثل Thor و Thor Annual نیز ظاهر شد.

ثور در اساطیر / چکش ثور

در کمیک‌های اولیه معرفی شخصیت Thor، اودین او را به علت سرکشی و نافرمانی به زمین تبعید می‌کند. او بدون اینکه قدرتی داشته باشد و یا چیزی از گذشته خود به یاد بیاورد با نام دونالد بلیک (Donald Blake) به زندگی خود به عنوان یک انسان روی زمین ادامه می‌دهد. دونالد که پزشکی با معلولیت جسمانی است، طی حادثه‌ای با تبر ثور روبرو می‌شود. با این اتفاق ثور قدرت و خاطرات خود را بازمی‌یابد، اما با هویت مخفی در زمین باقی می‌ماند. هرچند در آینده این هویت مخفی کنار گذاشته ‌شد و داستان شخصیت ثور روند دیگری را طی کرد.

در سال 1988 برای اولین بار کاراکتر ثور در یک فیلم تلویزیونی به نام The Incredible Hulk Returns با بازی اریک کرامر (Eric Kramer) به مردم معرفی شد.

شخصیت ثور در کتاب های کمیک، فیلم ‌ها، سریال ‌ها و بازی ‌های ویدیویی

اسم اصلی ثور در انتقام جویان و سایر فیلم‌ها کریس همسورث (Chris Hemsworth) است. بازی او باعث شهرت و محبوبیت بسیار شخصیت ثور شد. این شخصیت در دنیای سینمایی مارول، ابتدا در فیلم Thor محصول 2011 ظاهر شد. پس از آن در آثاری چون Avengers محصول 2012، Thor The Dark World محصول 2013، Avengers Age of Ultron محصول 2015، Thor Ragnarok محصول 2017، Avengers Infinity War محصول 2018 و Avengers Endgame محصول 2019 حضور داشت. عکس ثور را در تصویر پایین می‌توانید ببینید.

معرفی شخصیت ثور مارول / ثور در اساطیر

شخصیت ثور با بازی کریس همسورث در فیلم Doctor Strange محصول 2016 و سریال Agents of S.H.I.E.L.D. از کمپانی مارول محصول 2013 تا 2020 نیز حضور داشته ‌است. او صداپیشگی این شخصیت را نیز در مجموعه انیمیشن What If…؟ محصول شبکه دیزنی پلاس بر عهده دارد. فیلم ثور: عشق و تندر (Thor: Love and Thunder) با حضور شخصیت همسورث نیز در سال 2022 اکران شد.

کاراکتر ثور در چند برنامه تلویزیونی مثل Lego Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled و Lego Marvel Super Heroes: Maximum Overload دیده شد. او در Marvel Disk Wars: The Avengers و Guardians of the Galaxy و همچنین Hulk and the Agents of S.M.A.S.H هر سه به صداپیشگی تراویس ویلینگهام (Travis Willingham) نیز حضور پیدا کرد.

از انیمیشن‌هایی با حضور شخصیت ثور می‌توان به انیمیشن سریالی Thor: Tales of Asgard و انیمیشن‌های Ultimate Avengers و Ultimate Avengers 2 اشاره کرد. شخصیت ثور در بازی‌های ویدیوئی مختلفی مانند Marvel vs. Capcom: Infinite، بازی Marvel Avengers Academy، بازی Marvel: Future Fight، بازی Disney Infinity 3.0 و Disney Infinity: Marvel Super Heroes نیز ظاهر شده است.

مهارت ها و قدرت های ثور

در ادامه معرفی شخصیت Thor به قدرت‌های این ابرقهرمان محبوب می‌رسیم. ثور فرزند قدرتمندترین خدای ازگارد، اودین و یک الهه زمینی به نام گایا است. قدرت‌های فرابشری ثور تنها به توانایی‌هایی که از پدر و مادر خود به ارث برده ‌است، محدود نمی‌شود. او به علت ماجراجویی‌های بسیار، زندگی پر فراز و نشیب و حضور در جنگ‌های بسیار، مهارت‌های قابل توجهی کسب کرده ‌است. در اینجا به بخشی از تونایی‌ها و مهارت‌های شخصیت ثور اشاره می‌کنیم:

بررسی شخصیت ثور / نکرو ثور

قدرت و استقامت و سرعت ابرانسانی

شخصیت ثور قدرت جسمانی بسیار زیادی دارد و نمی‌توان برای میزان قدرت بدنی او اندازه‌ای تعیین کرد. او از قدرتمندترین خدایان نوردیک است و در بین انسان‌ها حریفی ندارد. قدرت ثور در هنگام خشم حتی از قوی‌ترین و وحشی‌ترین موجودات نیز بالاتر است. با این همه ثور قدرت خود را کنترل می‌کند تا به حریفش آسیبی جبران ناپذیر وارد نکند.

کاراکتر ثور خستگی ناپذیر است و می‌تواند برای ماه‌ها به انجام سخت‌ترین کارهای فیزیکی مشغول باشد. او می‌تواند برای مدتی طولانی با بزرگترین و قوی‌ترین دشمنان خود مبارزه کند و به جنگ ادامه دهد. ثور سرعت ابرانسانی نیز دارد و می‌تواند مسافت‌های طولانی را در چشم برهم‌زدنی طی کند. او قدرت کنترل و ایجاد تغییر در زمین را نیز دارد.

آسیب ناپذیر بودن و عمر طولانی

کشتن ثور و یا آسیب زدن به او بسیار سخت است و حتی غیرممکن به نظر می‌رسد. او به درد و بیماری دچار نمی‌شود. بدن او در صورت آسیب دیدن به سرعت بهبود می‌یابد و اگر عضوی از بدن خود را طی حادثه‌ای از دست بدهد می‌تواند آن را بازیابی کند. شاید ثور عمر جاودان نداشته ‌باشد، اما سرعت پیر شدن و زوال او بسیار کم است و عمری بسیار طولانی دارد. در افسانه‌های اسکاندیناوی هیچ اشاره‌ای به سن ثور نشده است. البته خدایان آزگارد جاودانه نیستند، اما باور بر این است که آنان بسیار بیشتر از انسان‌ها عمر می‌کنند.

لوکی در اولین فیلم ثور به این نکته اشاره کرد که میانگین سنی در آزگارد 5000 سال است. در فیلم انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت (2018)، ثور در مکالمه‌ای به این نکته اشاره می‌کند که 1500 سال دارد. میانگین سن آدمیان بر روی زمین 72 سال است، بنابراین با یک عملیات ریاضی ساده می‌توانیم بگوییم ثور بنا به سن انسان‌ها حدود 22 سال دارد. این یعنی آنقدر بزرگ شده که رای بدهد و به جنگ برود، ولی هنوز یک زندگی طولانی و پر از تجربه را پیش روی خود دارد.

ثور در دنیای سینمایی مارول / همه چیز در مورد ثور

دانش ابرانسانی

در معرفی شخصیت Thorمی‌خوانیم او از قدرت‌های عرفانی، خرد، حکمت و دانش بسیاری برخوردار است. او علاوه بر آگاهی و علم بر همه ‌چیز، به الهامات روحانی نیز دسترسی دارد و می‌تواند آینده و گذشته را ببیند و درک کند.

مهارت جنگاوری و مبارزه

شخصیت ثور جنگجویی بسیار ماهر است. او فنون و هنر جنگ را به خوبی آموزش دیده ‌و به دلیل حضور در نبردهای بسیار تجریه زیادی نیز در مبارزه کسب کرده ‌است. ثور توانایی استفاده از انواع ابزار و ادوات جنگی مثل پتک، شمشیر، تیر و کمان و… را دارد. تجربه حضور در میادین نبرد، او را قادر می‌سازد که ارتش را رهبری کرده و از استراتژی‌های جنگی کارآمدی برای پیروزی استفاده ‌کند.

ویژگی های پتک ثور

میولنیر، پتک کاراکتر ثور را اودین به ثور بخشیده ‌است. تنها کسانی که شایستگی لازم را داشته ‌باشند و سزاوار باشند می‌توانند این پتک را بلند کنند و یا از آن استفاده کنند. این پتک بسیار قدرتمند و مستحکم است و انرژی بسیاری را در خود دارد. گفته شده ‌که این پتک از اورو (Uru) که ترکیبی از سنگ و فلز است، ساخته شده ‌است. این سلاح قدرت‌های بسیاری به ثور می‌دهد که از جمله آن‌ها عبارتند از: کنترل شرایط جوی، پرواز، تولید، جذب و انتقال انرژی، دورنوردی و … که در ادامه معرفی شخصیت Thor برخی از آنها را مفصل توضیح خواهیم داد.

ثور کیست؟ / چکش ثور

کنترل شرایط جوی

شخصیت ثور با کمک این پتک قادر است رعد و برق، طوفان، باد، برف، باران و به طور کلی آب و هوا را کنترل کند. او می‌تواند پدیده‌های آب و هوایی را تغییر دهد، متوقف کرده و یا ایجاد کند.

پرواز

شخصیت ثور می‌تواند با استفاده از پتک خود با سرعتی باورنکردنی پرواز کند. هرچند ثور بدون میولنیر نیز می‌تواند پرواز کند.

تولید، جذب و انتقال انرژی

این پتک انرژی بسیار زیادی را در خود دارد و قادر است انفجارهای مهیبی را ایجاد کند. میولنیر می‌تواند انرژی بسیار زیادی را جذب کند و یا آن را انتقال بدهد. شخصیت ثور با استفاده از انرژی این پتک می‌تواند بزرگ‌ترین دشمنان خود را خلع سلاح کرده یا آن‌ها را نابود کند.

دورنوردی

شخصیت ثور می‌تواند با چرخاندن سریع پتک خود، پورتالی را باز کند و به هر نقطه که می‌خواهد سفر کند. مهم نیست مقصد چقدر دور یا نزدیک باشد، ثور می‌تواند در لحظه خود را به آنجا برساند.

چکش ثور در واقعیت

البته که چکش ثور بسیار افسانه‌ای و قدرتمندتر از آن است که در واقعیت وجود داشته باشد. اما چند سال پیش مهندسی به نام آلن پان چکشی ساخت که فقط خودش می‌توانست آن را تکان دهد. این چکش دارای آهنرباهای قدرتمندی است و بر روی صفحه‌ای فلزی قرار دارد. آهنرباها فقط با اثر انگشت آلن از کار می‌افتند و بدین ترتیب او تنها فردی است که می‌تواند چکش را از روی صفحه آهنی بردارد.

10 حقیقت جالب درباره شخصیت ثور

در ادامه معرفی شخصیت Thor به بیان 10 حقیقت جالب درباره خدای رعد و برق می‌پردازیم.

1. قسمت بعدی ثور ممکن است از فیلم نبراسکا الهام گرفته شود

اسم اصلی ثور در انتقام جویان

نبراسکا (Nebraska) کمدی-درامی با بازی بروس درن و محصول 2013 بود. در سال 2022 نیز شاهد فیلم چهارم ثور بودیم. وقتی از تایکا وایتیتی (Taika Waititi) درباره فیلم پنجم ثور پرسیدند پاسخ داد که نمی‌داند فعلا قرار است چه بشود و ممکن است رویه کاملا تغییر کند و حتی چیزی مثل نبراسکا بسازند که ثور بدون هیچ درگیری‌ای در فیلم ظاهر شود.

این سخنان اگرچه شوخی بودند اما بعید به نظر نمی‌رسند زیرا در قسمت‌های قبلی الهام گرفتن او فیلم‌های بی‌سرنخ (Clueless)، پس از ساعات اداری (After Hours) و موزیک ویدیوهای تیلور سوئیفت (Taylor Swift) نشان‌ داد که هر چیزی ممکن است.

2. دلیل انتخاب شخصیت ثور به عنوان یک ابر قهرمان

ثور پس از چند شخصیت ابرقهرمان دیگر در مارول خلق شد و دیگر شخصیت‌ها عموما انسان‌هایی با قدرت‌های برتر بودند. استن لی و جک کربی تا آن زمان شخصیتی فوق‌العاده قدرتمند خلق نکرده بودند و قصد داشتند شخصیت کمیک ثور را از لحاظ قدرت بدنی از همه برتر طراحی کنند. پس نیاز به یک خدا داشتند. از آنجایی که خدایان یونانی و رومی شناخته‌ شده‌تر هستند، پس خدایی از اساطیر اسکاندیناوی انتخاب کردند. استن لی از این انتخاب خوشحال و هیجان زده بود.

3. نام زمینی شخصیت ثور را لری لیبر انتخاب کرد

لری لیبر نخستین بار کاراکتر ثور را در کمیک سفر به رمز و راز (Journey into Mystery #83) آورد. او نام زمینی دونالد بلیک را برای ثور انتخاب کرد. وقتی در جریان پادکستی دلیل انتخاب این نام را از او پرسیدند، فقط گفت که حس می‌کرد این نام به یک پزشک (ثور در زمین پزشک بود) بیشتر می‌آید.

4. علاقه استن لی به ثور

از بین تمام شخصیت‌های مارول استن لی از طراحی ثور لذت زیادی برده است زیرا ثور یک خدا بود و تمام مراحل زندگی او با سایر ابرقهرمانان فرق می‌کرد. او در یکی از مصاحبه‌ها گفت که استفاده از زبان اصیل انگلیسی در کمیک‌ها برای او خوشایند بود. ثور و تمام خدایان کمیک‌های او به عنوان یک خدا باید لفظ قلم حرف می‌زدند.

5. دونالد بلیک در زندگی شخصیت ثور زیاد مهم نیست

همیشه شخصیت‌‌‌های ابرقهرمان را با خود دیگرشان دیدیم و آن خود دیگر نقش مهمی را در زندگی آنها ایفا می‌کرد. مثلا مرد عنکبوتی در دنیای حقیقی پیتر پارکر بود یا سوپرمن با نام کلارک کنت شناخته می‌شد. خودهای دیگر گاه حتی از ابرقهرمان اصلی نیز جلو می‌زدند. اما در معرفی شخصیت Thor این مسئله صدق نمی‌کند. دونالد بلیک پس از مدتی کاملا از زندگی ثور حذف شد به طوری که بسیاری از طرفداران از استن لی درباره آن می‌پرسیدند. تا اینکه طراحان سعی کردند تا هرچند وقت یک بار سری به او نیز بزنند. البته راستش را بخواهید بازهم نمی‌توان از این حقیقت گذشت که شخصیت ثور آنقدر مورد قبول واقع شده که نیاز به یک خود دیگر ندارد.

6. رابطه سیف و جین فاستر

بیوگرافی شخصیت ثور

سیف ایزدبانویی از آسگارد است که ثور عاشق او می‌شود. جین فاستر نیز پرستاری زمینی است که ثور وقتی دونالد بلیک بود عاشق او شد. استن لی در مصاحبه‌ای گفت که طراحان این شخصیت ابتدا قصد داشتند سیف و جین‌ را یک نفر در نظر بگیرند که اودین برای پسرش فرستاده است. اما این ایده پس از اینکه لی نوشتن درباره این شخصیت را کنار گذاشت، عملی نشد. اگرچه در یکی از کمیک‌ها سیف برای نجات جین از مرگ با او ادغام می‌شود و هشت سال بعد از هم جدا می‌شوند.

7. انتخاب کریس همسورث برای کاراکتر ثور

داستان انتخاب این بازیگر برای شخصیت ثور هم کمی عجیب است و هم بامزه! پس از اینکه کریس همسورث تست بازیگری برای نقش ثور داد با او تماسی گرفته نشد. بنابراین او فکر کرد نقش را از دست داده و لیام همسورث (Liam Hemsworth) برادر او برای نقش تست داد. او آنقدر موفق عمل کرد که به پنج نفر پایانی رسید اما سازندگان با اینکه عالی بودن لیام را تایید می‌کردند، او را برای نقش ثور جوان می‌دانستند. به همین دلیل در جریان تست بازیگری دیگری کریس همسورث برای نقش ثور انتخاب شد.

8. شخصیت ثور به روز پنجشنبه علاقه خاصی دارد

در واقع روز پنجشنبه در اساطیر شمالی روز خدای رعد و برق یعنی ثور است.

9. بزرگترین نقطه قوت ثور بزرگترین نقطه ضعف او نیز هست

بله چکش ثور هم می‌تواند نقطه ضعف او باشد و هم نقطه قوت او! از آنجا که این شخصیت تمام نیروهای خود را مدیون چکش خود است، آسیب به چکش در واقع آسیب به خود ثور است.

10. نکرو ثور قوی ترین شخصیت ثور

شخصیت ثور / نکرو ثور

اگرچه این نسخه از ثور را اکثر مخاطبان نمی‌شناسند اما باید بگوییم که در واقع نکرو ثور به دلیل داشتن شمشیر All-Black the Necrosword قوی‌ترین شخصیت خدای رعد و برق است. این شمشیر خود صاحبش را انتخاب می‌کند و قدرت زیادی به او می‌دهد. نکرو ثور از رون کینگ ثور نیز قوی تر است.

کلام آخر

در این مقاله به بیوگرافی شخصیت ثور پرداختیم. ثور یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های اساطیری و کمیک‌های مارول است که بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. خصوصا نقش آفرینی کریس همسورث در سال‌های اخیر توانسته جای او را در دل مخاطبان باز کند و باعث حضور کاراکتر ثور در فیلم‌های مختلف شود. نظر شما درباره ثور چیست؟ محبوب‌ترین شخصیت مارول شما کیست؟ از اینکه با مقاله معرفی شخصیت Thor همراهمان بودید سپاس گزاریم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402