مروری بر سری بازی های GTA از ابتدا تاکنون

مجموعه بازی های GTA
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات درمورد تاریخچه مجوعه بازی های GTA هستید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با پلازا همراه باشید.

سری بازی های Grand Theft Auto یا به اختصار GTA در سبک اکشن ماجراجویانه هستند که برای اولین بار در سال 1997 توسط «دیوید جونز» (David Jones) و «مایک دیلی» (Mike Dailly) ساخته شد. بعدها این عنوان زیر نظر برادران «دَن» و «سم هوسر» (Dan و Sam Houser)، «لزلی بنزیس» (Leslie Benzies) و «آرون گاربت» (Aaron Garbut) توسعه یافت. این بازی در ابتدا توسط شعبه بریتانیایی «راک استار نورث» (Rockstar North که سابقا DMA Design نام داشت) ساخته شد و انتشار آن نیز بر عهده کمپانی «راک استار گیمز» (Rockstar Games) بود. عبارت grand theft auto (به معنای سرقت بزرگ خودرو) در ایالات متحده برای سرقت وسایل نقلیه استفاده می‌شود.

 

همچنین بخوانید :
آنچه در ادامه می‌خوانید:

فهرست مطالب


تاریخچه مجوعه بازی های GTA


برای شروع به معرفی سری بازی های GTA و بررسی تاریخچه آن می‌پردازیم.

سری بازی های GTA به ترتیب

اکثر وقایع قسمت‌های بازی GTA در شهرهای خیالی رخ می‌دهد که نام بعضی از آن‌ها از مناطق واقعی گرفته شده مثل «لیبرتی سیتی» (Liberty City)، «وایس سیتی» (Vice City) و «سن آندریاس» (San Andreas) که به ترتیب در نیویورک، میامی و کالیفرنیا قرار دارند. اولین نسخه از بازی در سه شهر جریان داشت اما قسمت‌های بعدی تمرکز خود را فقط بر روی یک شهر می‌گذاشتند. گیم پلی بازی در سبک جهانِ باز است و بازیکن می‌تواند خودش ماموریت‌های بعدی را انتخاب کرده و نحوه روایت داستان را هدایت کند. در کنار آن ماموریت‌های فرعی نیز وجود دارد. سبک اکشن ماجراجویانه بازی، دست بازیکن را باز گذاشته تا انواع و اقسام مراحل را تجربه کند؛ مانند مراحل رانندگی، تیراندازی سوم شخص، دزدی ماشین، نقش آفرینی، انجام مراحل مخفی کاری و حتی شرکت در مسابقات ماشین سواری.

در مجموعه بازی های GTA ، تمرکز شخصیت‌های اصلی بر روی رشد و ارتقا در دنیای جنایتکاران است که البته در هر بازی، انگیزه‌ها متفاوت است. در بازی عناصر “بزن برو جلو” نیز وجود دارد که از بازی‌های قدیمی دوره 16 بیتی مثل شورش در شهر الهام گرفته است. شخصیت‌های منفی بازی عموما کسانی هستند که به شخصیت اصلی یا سازمان آن‌ها خیانت کرده یا سعی کرده‌اند جلوی رشد و پیشرفت او را بگیرند. افراد مشهور زیادی تاکنون وظیفه صداگذاری شخصیت‌های بازی را برعهده داشتند که از بین آنان می‌توان به «ری لیوتا» (Ray Liotta)، «ساموئل ال. جکسون» (Samuel L. Jackson) و «پیتر فوندا» (Peter Fonda) اشاره کرد.

سری بازی های GTA برای کامپیوتر

استودیو DMA Design اولین نسخه از سری بازی های GTA را در سال 1997 منتشر کرد. طبق آمار ثبت شده تا پایان سال 2019، یازده بازی GTA و چهار نسخه با محتوای اضافی منتشر شده است. سومین نسخه از این بازی یعنی GTA 3 ، یک عنوان خاص محسوب می‌شود، زیرا در این زمان بود که بازی از حالت 2 بعدی به 3 بعدی تغییر پیدا کرد. نسخه‌های بعدی نیز با اصول و قواعد همین نسخه ساخته شد و توانست در هر قسمت، نظرات منتقدین و طرفداران را به خود جلب کند. این بازی به حدی پر قدرت و موفق ظاهر شد که توانست بر روی سایر بازی‌های جهان باز نیز تاثیر بگذارد.

سری بازی های GTA که هم از نظر نمرات منتقدین و هم از نظر فروش بسیار موفق ظاهر شده، توانسته تاکنون در دنیا بیش از 280 میلیون نسخه را به فروش برساند که درآمد آن بیشتر از 9 میلیارد محاسبه شده است. این بازی توانسته در لیست چهارمین بازی پر فروش دنیا قرار بگیرد؛ پشت سر بازی‌هایی مانند ماریو، تتریس (Tetris) و پوکیمون. در سال 2006، بازی GTA در لیست بریتانیایی بهترین طراحی بازی قرار گرفت. در سال 2013 نیز سایت تلگراف بازی Grand Theft Auto را در لیست “موفق‌ترین صادرات بریتانیا” قرار دارد. این بازی همچنین بخاطر داشتن صحنه‌های مربوط به بزرگسالان و خشونت بالا، همواره مورد بحث قرار گرفته است. آخرین اطلاعات منتشر شده از بازی GTA 6 را نیز می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.


گیم پلی بازی GTA


در این قسمت به بررسی ویژگی‌ها و عناصر گیم پلی بازی های GTA می‌پردازیم. در سری بازی های جی تی آی از اصلی ترین ویژگی هایی که میتوان به آنها در خصوص سرگرمی اشاره داشت ، گیم پلی بوده است. گیم پلی تمام بازی های جی تی ای به نحوی طراحی شده اند که این امکان را به گیمر میدهد تا بتواند در دنیا و محیطی آزاد بدنبال سرگرمی باشد. وجود چالش های متعدد در کنار مراحل بسیار در هر نسخه از بازی GTA سبب شده است تا گیمرها امکان حضور در این مجموعه بازی برای مدت زمان طولانی را داشته باشند. اگر بدنبال کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید پیشنهاد میشود در ادامه باما همراه باشید.

سری بازی های جی تی ای

در هر قسمت از مجموعه بازی های GTA ، بازیکن توانایی کنترل یک شخص جنایتکار را در یک شهر بزرگ داشت که می‌خواست درون سازمان جنایتکاران رشد کند. به بازیکن ماموریت‌های مختلفی توسط رئیس‌ها و اشخاص مهم شهر داده می‌شد که برای روایت داستان بازی باید انجام می‌شد. کشتن اشخاص به‌خصوص و سایر کارهای خشونت‌آمیز از ویژگی‌های عادی هر ماموریت بود. بعضی وقت‌ها نیز رانندگی تاکسی، کمک به خاموش کردن آتش، مسابقات رالی خیابانی، اتوبوس‌رانی و یا یاد گرفتن پرواز با هلیکوپتر از جمله ویژگی‌های دیگر نسخه اول بود.

در نسخه‌های بعدی، مخصوصا پس از انتشار Grand Theft Auto 2 ، داستان غنی‌تری در بازی گنجانده شد که بازیکن باید با اتفاقات ناگواری رو به رو می‌شد (مثلا به شخصیت اصلی خیانت شد و سپس او را رها کردند تا بمیرد) که به عنوان انگیزه باعث می‌شد تا بازیکن بخواهد به مرتبه‌های بالاتر سازمان برسد که همیشه در پایان به پیروزی ختم می‌شد.

تمام سری بازی های جی تی ای

سبک بازی GTA نوع به‌خصوصی از جهانِ باز است که در آن آزاد هستید تا هرکاری که دلتان می‌خواهد انجام دهید. بازی‌های دیگرِ سبک جهان باز، گیم پلی خطی دارند که تا حدی محدود به انجام یک سری کارها می‌شوید اما این قضیه درمورد بازی GTA این‌چنین صدق نمی‌کند. برای انجام هر ماموریت، روابط شما با اشخاص دیگر و انجام ماموریت‌های فرعی، همگی روی ماموریت اصلی تاثیر دارند و می‌توانند آن را تغییر بدهند. در بازی GTA 3 ، صداگذاران بیشتری در بازی حضور داشتند و اضافه شدن کانال‌های رادیویی مانند پخش موزیک یا پخش اخبار باعث شد تا شبیه‌ساز رانندگی به واقعیت شباهت بیشتری داشته باشد.

انجام جرم و جنایت در سری بازی های GTA از چشم پلیس دور نمی‌ماند. همانطور که بازیکن در فعالیت‌های جنایی دخیل می‌شود، ممکن است علامت «تحت تعقیب» یا همان «ستاره‌دار شدن» را دریافت کند که حد نهایی آن 5 یا در بعضی نسخه‌ها 6 ستاره است. جرم‌های کوچک مانند زیر کردن عابرین پیاده، یک ستاره برای شما ثبت می‌کند و اگر به پلیس شلیک کنید، تعداد آن بیشتر هم می‌شود. هرچه تعداد ستاره بیشتر باشد، نیروی پلیسی که دنبال شماست نیز قوی‌تر و پرتعدادتر خواهند شد؛ بطوری که با یک ستاره ممکن است دو ماشین پلیس دنبال شما بیوفتد اما اگر تعداد ستاره‌ها به 5 یا 6 برسد، تانک و هلیکوپتر نیز برای دستگیر کردن شما به میدان خواهند آمد.

سری بازی های جی تی ای برای اندروید

تمام کردن بسیاری از ماموریت‌های داخل بازی نیز با ثبت شدن ستاره همراه خواهد بود که نیاز است برای تمام کردن مرحله از دست آنان خلاص شوید. بعضی وقت‌ها با فرار و یا خرج کردن پول در جاهای خاص (مثل رنگ کردن ماشین در تعمیرگاه) می‌تواند شما را از این وضعیت نجات دهد. البته اگر در بازی بمیرید یا دستگیر شوید، پس از چند لحظه جلوی بیمارستان یا پاسگاه ظاهر می‌شوید که عواقب آن از دست دادن مقداری پول، تمام سلاح‌ها و هرچیز اضافه‌ای که همراه داشتید خواهد بود. ویژگی «تحت تعقیب بودن» از جذاب‌ترین عناصر مجموعه بازی های GTA است که در سایر بازی‌های شبیه GTA نیز وجود دارد.

 


لیست بازی های GTA


بطور کلی بازی های GTA را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد؛ سری اصلی، بسته‌های محتوای اضافه و نسخه کنسول دستی. ترتیب سری بازی های GTA را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مجموعه بازی های جی تی ای را اگر بخواهیم با گیم های دیگر مورد بررسی قرار دهیم باید بدانید که یکی از اعتیادآور ترین گیم پلی های عرضه شده در دنیای بازی را میتوانید در این مجموعه دریات کنید. براساس امتیازاتی که در خصوص گیم پلی بازی های جی تی ای عرضه شده ، شما میتوانید در محیطی ایده آل بدنبال پایان دادن به مراحلی باشید که در ارتباط با بخش های دیگر برای سرگرمی در اختیارتان قرار گرفته اند. در لیست زیرا میتوانید تاریخ عرضه و پلتفرم های عرضه شده و امتیاز متاکریتیک هربازی را شاهد باشید.

سری اصلی

نام بازیتاریخ عرضهپلتفرمامتیاز متاکریتیک
بازی Grand Theft Auto1997PS 1, PC, Game Boyنامشخص
بازی Grand Theft Auto 21999PS 1, PC, Game Boy70 از 100
بازی Grand Theft Auto III2001PS 2, Xbox, PC, iOS, Android97 از 100
بازی GTA Vice City2002PS 2, Xbox, PC, iOS, Android95 از 100
بازی GTA San Andreas2004PS 2, Xbox, PS 3, Xbox 360, PC, iOS, Android95 از 100
بازی GTA IV2008PS 3, Xbox 360, PC98 از 100
بازی GTA V2013PS 3, Xbox 360, PS4, Xbox One, PC97 از 100

با توجه به جدول فوق بدنیست بدانید که در میان سری بازی های gta بازی جی تی ای وی توانسته امتیاز بیشتری را از نسخه های دیگر کسب کند که در این خصوص میتوانید برای بیش از 500 ساعت با گیم پلی خوب و سرگرم کننده سروکار داشته باشید. همانطور که در جدول به آن نیز اشاره شده است این بازی محصول سال 2008 بوده که به نسبت بازی هایی که در این سال عرضه شده اند یک گام جلوتر بوده است که میتوان این تضمین را داد که همیشه بازی های راک استار یک لول از دیگر گیم ها جلوتر بوده اند.

سری بازی های جی تی ای به ترتیب

بسته‌های محتوای اضافه

نام بازیتاریخ عرضهپلتفرمامتیاز متاکریتیک
بازی Grand Theft Auto: London 19691999PS 1, PCنامشخص
بازی Grand Theft Auto: London 19611999PC, MACنامشخص
بازی Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned2009PS 3, Xbox 360, PC90 از 100
بازی Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony2009PS 3, Xbox 360, PC89 از 100

 

نسخه مخصوص کنسول دستی

نام بازیتاریخ عرضهپلتفرمامتیاز متاکریتیک
بازی Grand Theft Auto Advance2004کنسول دستی گیم بوی68 از 100
بازی Grand Theft Auto: Liberty City Stories2005کنسول دستی PSP, DS , اندروید و آیفون88 از 100
بازی Grand Theft Auto: Vice City Stories2006کنسول دستی PSP86 از 100
بازی Grand Theft Auto: Chinatown Wars2009کنسول دستی PSP, DS , اندروید و آیفون90 از 100

با توجه به موارد ذکر شده در خصوص تمام بازی های جی تی ای بدنیست بدانید که که این مجموعه سرگرمی براساس یکسری رویداد های تخیلی شکل گرفته اند که شرکت راک استار در جدیدترین نسخه بازی خود که جی تی ای 6 نام داشته تصمیم دارد گیم پلی و نسل جدیدی از بازی های خود را رونمایی کند. در همین زمینه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جی تی ای 6 میتوانید با پلازا همراه باشید.

سری بازی اتومبیل دزدی بزرگ بطور کلی توانسته اند امتیاز بالای 90 را در هر نسخه کسب نمایند که در این میان شرکت راک استار هزینه گزافی را برای ساخت بازی های خود صرف میکند. در سمت دیگر قدرت ساخت و هنرنمایی این شرکت برای گیمرها اثبات شده است. هرنسخه از تاریخچه بازی های جی تی ای توانسته اند سود بسیار خوبی را برای راک استار به همراه داشته باشند که در این خصوص پیشنهاد میشود نظرات و تجربیات خود در مورد بازی های راک استار اللخصوص جی تی ای را در بخش نظرات برایمان ارسال کنید.


سخن پایانی


بازی gta v اندروید

مقاله مربوط به بررسی سری بازی های جی تی ای به پایان رسید. در این میان به نکات خوبی در خصوص این مجموعه بازی ویدیویی اشاره شد که میتوانید اطلاعات خوبی را از اولین بازی جی تی ای و آخرین بازی جی تی ای که جی تی ای 6 بوده است کسب نمایید. نظر شما در مورد این سبک گیم چیست ؟ آیا برای سرگرمی گیم دیگری را میشناسید که توان رقابت با سری بازی های جی تی ای را داشته باشد ؟

بطور کلی در این مقاله سعی کردیم تا مرور کامل و جامعی از سری بازی های GTA داشته باشیم. سری بازی های GTA سالیان سال است که بین گیمرهای جهان محبوبیت بالایی دارد و در این ایران نیز این محبوبیت دوچندان است. نکته‌ای که همواره نیاز است به آن توجه داشته باشیم و در متن نیز به آن اشاره شد، این است که اینگونه بازی‌ها دارای خشونت خاص و بالایی هستند که نیاز است حتما به رده‌بندی سنی آن پیش از خرید توجه شود. خشونت بیش از حد یا رو به رو شدن با مسائلی که هنوز قدرت تشخیص و درک آن در فرد ظاهر نشده می‌تواند باعث بروز آسیب‌های اجتماعی جدی در شخص شود. نظر شما در مورد مجموعه بازی های GTA چیست؟ نظرات و تجربیات خود را در مورد این بازی می‌توانید با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
avatar
تایماز
.
08 فروردین 1400، 19:41
پاسخ
1
5
داداش gta online یادت رفت درضمن هرکی می خواد بدونه gta vi کی میاد بدون 2023 تا 2025 دیگه میاد
avatar
پویا
.
25 بهمن 1399، 17:26
پاسخ
3
0
سلام من جی تی ای5را خیلی دوست داشتم و همین طور بقیش خیلی ممنون میشم که جی‌تی ای ۷را بیارید خدا حافظ
avatar
اصغر پارسا
.
24 آبان 1399، 16:32
پاسخ
2
5
به نظر من gta4از همه اونا بهتر بود البته gta3 هم خوب بود ولی به چهارمیش نمیرسه به نظر شما چطور؟؟؟ در هر صورت خودم دوتاشو دارم و خیلی باحاله همچین بازی خوبی باید بره تو لیست بهترین بازی های جهان واقعا کسی که این بازی رو درست کرده چه با استعداد بوده???
avatar
عارف
.
15 خرداد 1399، 06:24
پاسخ
1
4
یادش بخیر جی تی آی 5 چه خاطراتی داشتیم باهاش.....
avatar
علی
.
06 اردیبهشت 1398، 23:08
پاسخ
1
5
بی صبرانه منتظر عرضه gta 6 هستیم.بی شک جی تی ای از بهترین بازی های تاریخ محسوب میشه
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400