بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما ؛ از بتمن تا ارباب حلقه ها

بهترین فیلم های سه گانه
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

ساخت بهترین فیلم های سه گانه از دشوارترین کارها در دنیای سینما است. یک مجموعه فیلم سه قسمتی به راحتی می‌تواند در معرض مقایسه با دیگر قسمت‌های خود و افت قسمت جدید قرار بگیرد. با این حال، فیلمسازانی هم هستند که به خوبی از عهده این وظیفه خطیر برآمده‌ و جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین عناوین را خلق کرده‌اند. در این مطلب به معرفی بهترین سه گانه های تاریخ سینما می‌پردازیم.

اصطلاح هنر هفتم نخستین بار توسط فیلسوف مبتکر ایتالیایی، ریچیتو کانودو، برای توصیف سینما به کار برده شد. بدون شک سینما یکی از پرمخاطب‌ترین حوزه‌های هنری و سرگرمی تاریخ است. عاشقان سینما آن را تجلی رویاها، ایده‌ها و راهی برای گریز از واقعیت‌های تلخ زندگی بیان می‌کنند. بیش از یک قرن از تولد این مدیوم دوست داشتنی می‌گذرد. در این سال‌ها شاهد عرضه آثار ماندگار، تاثیرگذار و مهم فراوانی بوده‌ایم. با گسترش صنعت فیلمسازی، مجموعه فیلم‌ها و سه گانه‌ها مطرح شدند. سه گانه به یک مجموعه فیلم سه قسمتی گفته می‌شود که ارتباطی بین قسمت‌های آن وجود داشته باشد. برخی از سه گانه های سینمایی جزء برترین آثار سینمایی دسته‌بندی می‌شوند و برخی دیگر به دلیل افت محسوس قسمت‌های بعدی، به فراموشی سپرده می‌شوند. در این مقاله از پلازا قصد داریم تا با جذاب‌ترین و بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما آشنا شویم.

فهرست مطالب:

بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما

در ادامه به بررسی لیست بهترین سه گانه های دنیای سینما می‌پردازیم. لطفا توجه داشته باشید که در جمع‌آوری فهرست بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما، معیارهایی چون عدم افت قسمت‌های دوم و سوم و حداقل ارتباط بین سه فیلم را مدنظر قرار دادیم. شما کدامیک از این فیلم های سه گانه معروف سینما را تماشا کرده‌اید؟

1. سه گانه Before ؛ از فیلم های سه گانه معروف سینما

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Before Sunrise19958.1100
Before Sunset20048.194
Before Midnight20137.998

معرفی فیلم های سه گانه معروف سینما را با Before شروع می‌کنیم که یکی از برترین های imdb در این لیست نیز به شمار می رود. این سه گانه آرام، عاشقانه و فراموش‌نشدنی ریچارد لینکلیتر (Richard Linklater) را می‌توان بهترین سه گانه عاشقانه دنیا و از مهم‌ترین بخش‌های تاریخ سینما دانست. نخستین فیلم از این مجموعه فیلم سه قسمتی، اثری کوچک حول محور برخوردی تصادفی بین دو روح گمگشته است؛ تصادفی که به عشقی قدرتمند و گرم ختم می‌شود. این فیلم عاشقان سینما را در آغوش آرام خود گرفته و داستانی فراموش‌نشدنی را ارائه می‌دهد. ایتن هاوک و جولی دلپی به خوبی از وظیفه خود در خلق زوجی انسانی و جذاب برمی‌آیند. گرما و کشش فراوان مکالمات، برخوردها و نگاه‌های این دو به یکدیگر سینمادوستان را یاد رویدادهای عاشقانه زندگی خود انداخته و آن‌ها را در کوچه خاطرات خود غرق می‌کند. سلین و جسی در طی یک شب، صمیمی‌ترین رابطه ممکن را برقرار کرده و در جریان پایان‌بندی تلخ و شیرین فیلم، یکدیگر را رها می‌کنند. اما هم آن‌ها و هم مخاطبان در گوشه ذهن خود می‌دانند که این رهایی همیشگی نخواهد بود.

نه سال بعد و در کتابفروشی‌ای کوچک در پاریس، سلین و جسی بار دیگر با یکدیگر ملاقات می‌کنند. جسی اکنون نویسنده‌ای موفق است و سلین نیز در همان کتاب‌فروشی مشغول به کار است. آن‌ها تنها یک ساعت تا وداع مجدد زمان دارند. لینکلیتر در این یک ساعت رابطه‌ای عمیق،‌ شخصی و دیوانه‌وار بین شخصیت‌های اثر خود برقرار می‌کند. رابطه‌ای که این بار ختم به خداحافظی نمی‌شود. آخرین فیلم، داستان سلین و جسی را نه سال پس از آغاز جدی رابطه آن‌ها روایت می‌کند. آن دو اکنون ازدواج کرده و دو فرزند دو قلو دارند. با این حال همچون هر ازدواج دیگری، خطر ترسناک جدایی، رابطه این دو را تهدید می‌کند. زندگی روزانه، حتی در کنار دوست‌داشتنی‌ترین فرد دنیا، دشوار و حتی تکراری خواهد بود. Before Midnight اختتامیه‌ای باشکوه بر سه گانه سینمایی عاشقانه لینکلیتر است.

سه گانه Before، از فیلم های سه گانه معروف سینما، ثابت می‌کند که آثار سینمایی موفق نیازی به جلوه‌های ویژه و داستان هیجان‌انگیز ندارند. از مشخصه‌های این فیلم های سه گانه می‌توان به همکاری هاوک و دلپی در نگارش دیالوگ‌ها و فیلمنامه اشاره کرد، امری که منجر به طبیعی جلوه کردن هر چه بیشتر سکانس‌های این آثار شده است. ریچارد لینکلیتر در طول دوران کاری خود فیلم‌های مهم متعددی ساخته است، اما سه گانه سینمایی Before تاثیرگذارترین و فراموش‌نشدنی‌ترین آن‌ها، و از  بهترین سه گانه های تاریخ سینما، محسوب می‌شود.

2. سه گانه Three Colors

فیلم های سه گانه معروف سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Blue19937.998
White19947.688
Red19948.1100

کریستوف کیشلوفسکی (Krzysztof Kieslowski) به‌عنوان یکی از بهترین کارگردانان اروپایی تاریخ شناخته می‌شود. مشهورترین اثر کیشلوفسکی فیلمهای سه گانه رنگی او هستند. هر کدام از این آثار به یکی از ایده‌های سیاسی پرچم فرانسه یعنی استقلال، برابری و اتحاد می‌پردازند. این فیلم‌ها با وجود پرداختن به داستان‌ها و شخصیت‌های متفاوت، به نحوی ظریف و جالب با یکدیگر ارتباط دارند. آبی اثری ضد تراژدی در مورد استقلال زنی تنها، سفید عنوانی ضد کمدی با مفاهیم برابری و قرمز فیلمی ضد عاشقانه است که به اتحاد و صمیمیت بین انسان‌ها می‌پردازد.

آبی، داستان بیوه‌ای عزادار را روایت می‌کند. جولی (با بازی جولیت بینوش، Juliette Binoche) به جای یادآوری همسر و فرزند از دست رفته خود، اقداماتی غیر منطقی برای جدایی از درد خود انجام می‌دهد. او خود را از جامعه و انسان‌ها جدا کرده و سعی می‌کند به تنهایی زندگی کند، اما اطلاع از خیانت همسرش همه چیز را به هم می‌ریزد. دومین فیلم این مجموعه، سفید، ماجرای مردی مطلقه را بیان می‌کند. کرول به تحقیرآمیزترین شکل ممکن از همسر خود جدا شده و تمامی دارایی‌های خود را از دست می‌دهد. با این حال رویدادی تصادفی به او فرصت انتقام‌گیری از همسر سابقش را می‌دهد. کیشلوفسکی در این فیلم به زیبایی به مفهوم برابری و عدالت می پردازد.

تحسین‌شده‌ترین قسمت این فیلم های سه گانه معروف سینما، قرمز است. این فیلم داستان زنی جوان به نام ولنتاین و برخوردهای او با قاضی سالخورده‌ای به نام کرن را دنبال می‌کند. کیشلوفسکی در این اثر با کنار هم قرار دادن شخصیت‌هایی به ظاهر نامرتبط، به خوبی مفهوم اتحاد و برادری را بررسی می‌کند. تماشای این فیلم های سه گانه، که از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است، را به تمامی علاقه‌مندان به هنر هفتم توصیه می‌کنیم.

3. سه گانه The Dark Knight ؛ از بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما

سری فیلم های سه گانه تخیلی

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Batman Begins20058.284
The Dark Knight2008994
The Dark Knight Rises20128.487

بزرگ‌ترین هدف کریستوفر نولان (Christopher Nolan) در ساخت یک سه گانه سینمایی از یکی از محبوب‌ترین قهرمانان دنیای کمیک، واقع‌گرایی بود. او با این هدف توانست آثاری متفاوت، مهم و به‌یادماندنی خلق کند. برای درک ارزش کار نولان، کافی است نگاهی به وضعیت بتمن بر پرده نقره‌ای پیش از حضور او بیندازید. بتمن و رابین یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ است؛ اثری که حتی بازیگرانش از آن به سختی یاد می‌کنند. نولان تصمیم گرفت تا جای ممکن از این اثر احمقانه و بچگانه فاصله گرفته و جهانی حقیقی و قابل لمس را ارائه دهد. یکی از هوشمندانه‌ترین تصمیمات او دوری از تکنیک‌های کامپیوتری برای خلق جلوه‌های ویژه اغراق‌آمیز بود. علاوه بر این نولان به تنهایی دوربین‌های آیمکس را به بخش مهمی از سینمای مدرن تبدیل کرد.

با این وجود، مهم‌ترین عامل موفقیت سه گانه سینمایی شوالیه تاریکی را باید داستان‌گویی استادانه و هنرنمایی چشمگیر بازیگران آن بدانیم. کریستین بیل، گری اولدمن، مورگان فریمن، مایکل کین، هیث لجر، تام هاردی و کیلین مورفی از بزرگ‌ترین بازیگران نسل خود هستند. حضور این ستارگان اعتبار سینمایی قابل توجهی به فیلم‌های نولان بخشید. پایان این سه گانه را می‌توان یکی از بهترین اختتامیه‌ها در آثار ابرقهرمانی دانست. این اثر یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است که ما در 3 مقاله جداگانه به آنها پرداخته‌ایم. در مقاله معرفی فیلم Batman Begins با قسمت اول آن آشنا می‌شویم، در مطلب فیلم The Dark Knight برای دانلود قسمت دوم این فیلم سه قسمتی اقدام می‌کنیم، و درنهایت در مقاله بررسی فیلم The Dark Knight Rises با آخرین قسمت این فیلم های سه گانه معروف سینما آشنا می‌شویم.

4. سه گانه The Godfather

نام سری فیلم سه گانه تخیلی معروف

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
The Godfather19729.297
The Godfather Part II1974996
The Godfather Part III19907.668

حضور سه گانه پدر خوانده در تمامی فهرست‌های برترین آثار سینمایی به عادتی دوست‌داشتنی برای عاشقان هنر هفتم تبدیل شده است. دو قسمت نخست سه گانه فراموش نشدنی فرانسس فورد کاپولا، آثاری کلاسیک و جاویدان هستند که همیشه به عنوان قله داستان‌گویی در سینما شناخته خواهند شد. پدر خوانده نقطه اوج کاری تمامی عوامل آن بود. این فیلم‌های سه گانه از بهترین فیلم های سه گانه تاریخ سینما بوده در مجموع موفق به دریافت نه جایزه اسکار شده‌اند.

دنیای فیلم‌های پدرخوانده، از فیلم های سه گانه معروف سینما، گرم و واقع‌گرایانه است. این فیلم‌ها داستان مایکل کورلئونه، یکی از بازماندگان جنگ جهانی دوم و درگیری او در برخوردهای مافیایی پدرش را شرح می‌دهند. نخستین فیلم از این سه گانه اثری تراژدی با محوریت انحراف مردی خوب به سوی تاریکی است. فیلم دوم داستان مایکل را این بار به عنوان دان کورلئونه ادامه می‌دهد. در این اثر رابرت دنیرو در فلش‌بک‌ها وظیفه ایفای نقش ویتو کورلئونه جوان را بر عهده دارد. هنرنمایی آل پاچینو در این فیلم به عنوان یکی از بهترین بازیگری‌های تاریخ شناخته می‌شود. پدرخوانده 2 نخستین دنباله سینمایی بود که موفق به کسب جایزه بهترین فیلم در مراسم اسکار می‌شد.

سومین قسمت از فیلم های سه گانه سینمایی پدرخوانده، 16 سال پس از قسمت دوم ساخته شد. این اثر به عنوان اختتامیه‌ای برای سری ساخته شد و ماجراهای مایکل کورلئونه سالخورده و تلاش‌های او مبنی بر یافتن رستگاری و جانشینی برای امپراطوری پدرش را روایت می‌کند. نبوغ پدرخوانده در استفاده خلاقانه از کلیشه‌های ادبی و سینمایی در راستای اثری متفاوت است؛ نبوغی که منجر به خلق یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما شده است. برای دانلود فیلم های سه گانه پدرخوانده به این مقاله از پلازا مراجعه کنید.

5. سه گانه Toy Story

فیلم های سه قسمتی

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Toy Story 119958.3100
Toy Story 219997.9100
Toy Story 320108.398

فیلم‌های داستان اسباب‌بازی‌های استودیو پیکسار یکی از محبوب‌ترین آثار تاریخ در نزد منتقدان و از بهترین سه گانه های سینما هستند. فیلم‌های نخست و سوم این سه گانه موفق به دریافت امتیاز کامل از وبسایت راتن تومیتوز شده و فیلم دوم تنها با یک نقد نسبتا منفی موفق به دریافت امتیاز 98 درصدی از منتقدان شده است. جان لستر و همکارانش در استودیو پیکسار با ساخت نخستین فیلم از این مجموعه، دنیای انیمیشن‌ها را برای همیشه متحول کردند. فارغ از مسائل فنی، این اثر داستانی گیرا، خلاقانه و جاودان را به بهترین شکل ممکن روایت می‌کند. شخصیت‌های دوست‌داشتنی این فیلم، از وودی گرفته تا آقای سیب زمینی، به بهترین شکل ممکن پرداخت شده‌اند. پیکسار در این اثر توانست علاوه بر ساختن دنیایی تپنده و زیبا، حکایتی ماندگار و تاثیرگذار از دوستی را ارائه دهد. برای آشنایی با استودیو پیکسار می‌توانید به این مطلب هم سری بزنید.

فیلم دوم ماجرای انتخاب وودی بین ماندن در میان اعضای خانواده قدیمی خود و یا حضور در کلکسیون پر زرق و برقی از اسباب بازی‌ها را روایت می‌کند. این فیلم شخصیت‌های جدید جذابی چون جسی و بولزای را به دنیای اسباب بازی‌ها افزود. قسمت سوم با نگاهی عمیق به زندگی و جریان غیر قابل توقف زمان، شاهکاری فلسفی به حساب می‌آید. در سال 2019، شاهد انتشار قسمت چهارم این مجموعه بودیم. با این حال تفاوت فراوان این عنوان با سه گانه اصلی، باعث می‌شود تا به آن به چشم اثری کاملا مستقل نگاه کنیم. برای دانلود انیمیشن داستان اسباب بازی 4 به این مقاله مراجعه کنید.

5. سه گانه نخست Star Wars ؛ از بهترین فیلم های سه گانه

سه گانه های تاریخ سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Star Wars19778.693
The Empire Strikes Back19808.794
Return of the Jedi19838.383

یکی از تاثیرگذارترین پدیده‌های فرهنگی قرن بیستم، جنگ ستارگان است. فیلم های سه گانه اصلی جنگ ستارگان، بدون شک یکی از گنجینه‌های ماندگار هنر هفتم هستند. این آثار توانستند تحولی عظیم در سینما و فرهنگ‌ها به وجود آوردند. نخستین فیلم از این فیلم های سه قسمتی داستان جوانی ماجراجو به نام لوک اسکای‌واکر را روایت می‌کرد. حکایتی روتین و جاافتاده که در آن زمان به دلیل وضعیت ویژه دنیا و نگرانی‌های جوامع، با محبوبیت بالایی روبرو شد.

دومین قسمت از فیلم های سه گانه جنگ ستارگان با بودجه قابل توجه، کارگردانی ماهر، داستانی جدی و پیچش‌های داستانی جذاب توانست به یکی از بهترین آثار علمی تخیلی تا آن زمان تبدیل شود. قسمت پایانی نیز اختتامیه‌ای شایسته بر دنیای فراموش‌نشدنی جورج لوکاس بود. این مجموعه فیلم سه قسمتی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است که هیچگاه از قلب و ذهن ما پاک نخواهد شد.

همچنین بخوانید :

لوکاس در آغاز قرن بیست و یکم تصمیم به ساخت سه گانه‌ای دیگر حول شخصیت آناکین گرفت. این آثار با وجود برخورداری از جلوه‌های ویژه مدرن و مناسب به دلیل ضعف‌های داستانی به آثاری متوسط تبدیل شدند. در سال‌های گذشته نیز این فرنچایز تحت نظر کمپانی دیزنی، سه گانه دیگری را به خود دیده است. این سه گانه با استقبال‌های متفاوتی از جانب مخاطبان روبرو گشت. از آثار مستقلی چون Rogue One که براساس دنیای جنگ ستارگان ساخته شده‌‌اند نیز نباید چشم پوشید. آخرین محصول براساس این دنیا سریالی جذاب به نام The Mandalorian است، اثری که با استقبال بسیار خوبی از جانب منتقدان و مخاطبان روبرو شده است. برای آشنایی بیشتر با سریال The Mandalorian به این مقاله مراجعه کنید.

6. سه گانه The Lord of the Rings

بهترین فیلم های چندگانه

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
The Fellowship of the Ring20018.891
The Two Towers20028.895
The Return of the King2003993

جی آر  آر تالکین هرگز فکر نمی‌کرد که حماسه فانتزی‌اش تا این حد محبوب شود و به یکی از  بهترین سه گانه های تاریخ سینما تبدیل شود. ارباب حلقه‌ها یکی از بهترین و تاثیرگذارترین آثار ادبی تاریخ است. این مجموعه رمان‌ها در کشور خودمان نیز با ترجمه‌ای بسیار زیبا در دسترس هستند. پیتر جکسون با الهام از این رمان‌ها موفق به ساخت یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما شد. سه گانه ارباب حلقه‌ها را می‌توان بهترین مثال از روایت یک داستان در سه بخش در سینما دانست. جکسون فیلمبرداری هر سه قسمت این مجموعه را به صورت همزمان انجام داد. این تصمیم هوشمندانه منجر به پیوستگی بی‌نظیری بین عناصر مختلف سه فیلم شد.

نخستین فیلم از سه گانه ارباب حلقه‌ها،‌ فرودو بگینز را دنبال می‌کند که مأمور انتقال خطرناک‌ترین شی دنیا، یعنی یک حلقه‌ی طلا با قدرتی غیر قابل تصور، به شیطانی‌ترین منطقه در سرزمین میانه و نابود کردن آن است. اما او در این ماجراجویی تنها نیست؛ هابیت‌ها، انسان‌ها، جادوگری قدرتمند، یک الف و یک دورف او را همراهی می‌کنند. طی ماجراهای فیلم‌ دوم، یاران حلقه به سه گروه تقسیم شده و هر کدام به یک سو می‌روند؛ اما هدف آن‌ها در شکست سارون و نجات افراد بی‌گناه یکسان باقی می‌ماند. در دو برج نیز شخصیت‌های جدید مهمی معرفی شده و مخاطبان با قسمت‌های جدیدی از سرزمین میانه آشنا می‌شوند. علاوه بر این نباید از نبرد عظیم هلمز دیپ چشم پوشید.

داستان ارباب حلقه‌ها در فیلم بازگشت پادشاه به پایان می‌رسد. در این اثر آراگورن سرانجام سرنوشت خود را پذیرفته و فرودو و سم موفق به اتمام ماموریت خود می‌شوند. بازگشت پادشاه فیلمی قدرتمند و احساسی است که به بهترین شکل ممکن پایان یکی از حماسی‌ترین آثار سینمایی تاریخ را رقم می‌زند. برای آشنایی با این مجموعه فیلم سه قسمتی که از بهترین فیلم های سه گانه تخیلی و حماسی است، به مقاله معرفی مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها مراجعه کنید. همچنین آمازون قصد دارد سریال ارباب حلقه‌ها را نیز منتشر کند، برای کسب اطلاعات بیشتر  به این مقاله مراجعه کنید.

7. سه گانه The Dollars ؛ از فیلم های سه گانه معروف سینما

تمام سه گانه های تاریخ سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
A Fistful of Dollars19647.996
For a Few Dollars More19658.292
The Good, the Bad and the Ugly19668.897

سه گانه دلار که با نام‌های سه گانه مرد بی‌نام و سه گانه پول خونین نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از آثار وسترن ایتالیایی به کارگردانی سرجیو لئونه افسانه‌ای است. این سری به دلیل تثبیت سبک اسپاگتی وسترن در دنیای سینما شناخته می‌شود. آثار لئونه الهام‌بخش بسیاری از فیلم‌های پس از خود بودند. تمامی قسمت‌های این فیلم های سه گانه به عنوان بهترین آثار وسترن تاریخ شناخته می‌شوند و در مجموع از بهترین سه گانه های سینما هستند.

سه گانه دلار ماجراهای مردی بی‌نام با بازی کلینت ایستوود را روایت می‌کند. به خاطر یک مشت دلار بازسازی غیر رسمی‌ای از فیلم مشهور یوجیمبو، اثر آکیرا کوروساوا است. خوب، بد، زشت پیش‌زمینه‌ای برای دو فیلم دیگر است. ماجرای این فیلم در دوران جنگ‌های داخلی آمریکا جریان دارد. این در حالی است که دو فیلم دیگر در اواخر دوره غرب وحشی و آغاز عصر مدرن اتفاق می‌افتند. هر سه فیلم این سه گانه موفق به سودآوری فراوانی شده و از منظر هنری نیز موفقیت خوبی به دست آوردند. خوب، بد، زشت یک جایزه امی برای انیکو موریکونه افسانه‌ای را به ارمغان آورد. در این مقاله می‌توانید پس از تماشای تریلر فیلم خوب، بد، زشت برای دانلود آن اقدام کنید.

8. سه گانه Vengeance

بهترین فیلم های سه گانه

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Sympathy for Mr. Vengeance20027.553
Oldboy20038.482
Lady Vengeance20057.576

فیلم های سه گانه انتقام، اثر پارک چان ووک، به مفاهیمی چون اخلاقیات، خشونت، رستگاری و البته انتقام می‌پردازند. این آثار ارتباط داستانی مستقیمی با یکدیگر نداشته و به دلیل بستر روایی مشابه، سه گانه محسوب می‌شوند. استفاده چان ووک از خشونت در این فیلم‌ها تنها جنبه ظاهری نداشته و نمادی از رواج سرمایه‌داری در کره جنوبی است.

نخستین عنوان از این فیلم های سه گانه معروف سینما، Sympathy for Mr. Vengeance، حکایتی خشن و تاریک از انتقامی شکست خورده است. این فیلم داستان مردی کر و لال را دنبال می‌کند. او با هدف به دست آوردن پول مورد نیاز برای جراحی کلیه خواهر خود، دختری جوان را به گروگان می‌گیرد. با مرگ تصادفی این دختر، پدر او مسیر انتقام را در پیش می‌گیرد. دومین فیلم این سه گانه، Oldboy است. این اثر یکی از موفق‌ترین و خوش‌ساخت‌ترین فیلم‌های مدرن به حساب می‌آید. Oldboy داستان پیچیده مردی که پانزده سال زندانی شده و سپس بدون هیچ توضیحی آزاد می‌شود را روایت می‌کند. به او مهلتی پنج روزه برای یافتن هویت زندانبانش داده می‌شود؛ در غیر این صورت دوست جدید او خواهد مرد. این اثر به عنوان یکی از شاهکارهای سینمایی قرن بیست‌ویکم شناخته می‌شود و در مقاله بررسی فیلم Oldboy می‌توانید برای دانلود آن اقدام کنید. آخرین قسمت از سه گانه انتقام Lady Vengeance است. این فیلم داستان انتقام زنی بی‌گناه را از قاتلی زنجیره‌ای روایت می‌کند. بانوی انتقام با موفقیت تجاری و هنری بسیار خوبی روبرو شد.

9. سه گانه کوکر ؛ از بهترین فیلم های سه گانه ایرانی

بهترین سه گانه های تاریخ سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
خانه دوست کجاست؟13658.1100
زندگی و دیگر هیچ13707.9100
زیر درختان زیتون13727.786

سه گانه کوکر یکی از بهترین فیلم های سه گانه ایرانی، اثر عباس کیارستمی، کارگردان شهیر ایرانی است. این فیلم های سه گانه در روستای کوکر جریان دارند. نخستین فیلم از این مجموعه (خانه دوست کجاست؟) داستان سفر پسر جوانی را از روستای کوکر به یکی از مناطق اطراف روایت می‌کند. زندگی و دیگر هیچ ماجراهای یک پدر و پسر را در طی سفری از تهران به کوکر، در جستجوی دو پسر جوانی که در فیلم قبلی با آن‌ها آشنا شده‌ایم را به تصویر می‌کشد. زیر درختان زیتون نیز به نحوه ساخت یکی از سکانس‌های فیلم دوم پرداخته و از آن به عنوان هسته روایی خود استفاده می‌کند. فیلم های سه گانه کیارستمی خطر باریکی بین زندگی واقعی و سینما کشیده و موقعیت‌های جدیدی را پیش پای این مدیوم می‌گذارند. این سه اثر از تحسین‌شده‌ترین آثار کیارستمی و از فیلم های سه گانه معروف سینما هستند.

10. سه گانه Spider-Man ساخت سم ریمی

فیلم های سه گانه معروف سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Spider-Man20027.490
Spider-Man 220047.493
Spider-Man 320076.363

فیلم های مجموعه دار مختلفی از داستان مرد عنکبوتی وجود دارد اما سه‌گانه‌ی ساخت سم ریمی (Sam Raimi) که درواقع اولین سه گانه‌ی ساخته شده از مردعنکبوتی است، همچنان در فهرست بهترین چند گانه های تاریخ سینما قرار می‌گیرد. از همه مهم‌تر این است که ریمی، پیتر پارکر را به چشم یک انسان واقعی نگاه می‌کند که در میان مسئولیت‌هایش به‌عنوان یک ابرقهرمان، باید زندگی شخصی‌اش را نیز داشته باشد؛ عاشق شود و رشد کند. توبی مگوایر (Tobey Maguire) توانسته است معصومیت و باهوش بودن کاریزماتیک پیتر پارکر را به خوبی به تصویر بکشد.

اولین فیلم مرد عنکبوتی که در سال 2002 ساخته شد، به‌خوبی آغاز ماجرای مرد عنکبوتی و به‌خصوص روابط شخصی زندگی‌اش یعنی رابطه‌ی عاشقانه‌ای که با مری داشت و دشمنی‌اش با هری آزبورن را به‌تصویر کشیده است. بعد در سال 2004 فیلم مرد عنکبوتی ۲ احساساتی‌تر بود. مخصوصا به‌خاطر قطع رابطه‌ی پیتر و مری در زمانیکه پیتر سعی می‌کرد با ضدقهرمان این فیلم یعنی دکتر اوتو اکتاویوس مقابل کند. با اینکه فیلم مرد عنکبوتی ۳ محصول 2007 دچار افت کیفیت شد، اما همچنان به‌خاطر نشان دادن چهره‌ای تاریک‌تر از پیتر، قابل توجه بود.

11. سه گانه Back to the Future

سری فیلم های سه گانه تخیلی

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Back to the Future19858.597
Back to the Future: Part II19897.863
Back to the Future: Part III19907.480

قطعا «بازگشت به آینده» از بهترین سه گانه های علمی تخیلی تاریخ است. به تصویر کشیدن مفهوم سفر در زمان بر روی پرده سینما کار ساده‌ای نیست. اما شاهکار رابرت زمیکس (Robert Zemeckis) که محصول سال 1985 است، تمام تصورات پیشین درباره این ژانر را از بین می‌برد. این فیلم یک اثر علمی-تخیلی در بستر کمدی عاشقانه است که یکی از بزرگترین قهرمانان سینما یعنی مارتی مک‌فلای با بازی مایکل جی فاکس (Michael J. Fox) در آن حضور دارد. دوست صمیمی مارتی، یک فیزیکدان هسته‌ای به نام دکتر براون با بازی کریستوفر لوید (Christopher Lloyd)، ماشین زمانی را اختراع می‌کند که مارتی را به 30سال قبل می‌برد. مارتی طی این سفر، پدر و مادرش را در جوانیشان ملاقات می‌کند و باعث دردسر می‌شود.

اگرچه برخی فیلم های سه گانه معروف سینما خیلی عجله‌ای ساخته می‌شوند، سه‌گانه Back to the Future از این قاعده مستثنی است چراکه که در پایان قسمت اول، به قسمت بعدی نیز اشاره‌ای می‌کند. دنباله‌ی فیلم اول که با نام Back to the Future: Part II در سال 1989 ساخته شد، دنیای دیستوپیایی‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن، در یک خط زمانی متفاوت، مادر مارتی با آدم زورگویی به اسم بیف تانن ازدواج می‌کند و بیف تانن فاجعه‌های متعددی به بار می‌آورد. ناپدید شدن دکتر براون در آخر این فیلم، زمینه را برای یک فیلم سوم مهیا کرد. فیلم سوم این سه‌گانه نیز درباره سفر مارتی به غرب آمریکا در سال 1885 برای نجات دکتر براون است.

12. سه گانه The Hobbit ؛ از فیلم های سه گانه معروف سینما

نام سری فیلم سه گانه تخیلی معروف

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز

The Hobbit: An Unexpected Journey

20127.864
The Hobbit: The Desolation of Smaug20137.874
The Hobbit: The Battle of the Five Armies20147.459

مجموعه هابیت یکی از فیلم های سه گانه معروف دنیا است که از سه فیلم فانتزی ماجراجویی به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) تشکیل شده است. این فیلم‌ها براساس رمان هابیت، نوشته جی آر آر تالکین ساخته شده‌اند و وقایع قبل از سری فیلم های سه گانه تخیلی ارباب حلقه‌ها را روایت می‌کنند. داستان این فیلم‌ها 60 سال قبل از شروع ماجراجویی‌های فرودو بگینز آغاز می‌شود و حول محور ماجراجویی‌های عموی او یعنی بیلبو بگینز با بازی مارتین فریمن (Martin Freeman) می‌چرخد.

هر سه قسمت این مجموعه بیلبو بگینز محافظه‌کار را دنبال می‌کند که توسط گاندولف راضی شده تا به همراه سیزده دورف به کوهستان تنها برود و با کمک آن‌ها، کوهستان را از اژدهایی به نام اسماگ با بازی بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) پس بگیرد. طی این سه قسمت، بیلبو در موقعیت‌های دشواری قراری می‌گیرد و کارهایی می‌کند که هرگز فکرشان هم به ذهنش خطور نمی‌کرد. او آنقدر متحول می‌شود که در پایان داستان، خودش نیز حس می‌کند که زمین تا آسمان با بیلبوی قبل از این ماجراجویی‌ها فرق دارد. هرگاه به دنبال تماشای یک سریال تخیلی و فانتزی جذاب بودید، نام سری فیلم سه گانه تخیلی معروف هابیت را به یاد بیاورید.

13. سه گانه سوئدی Millennium

نام سری فیلم سه گانه تخیلی معروف

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
The Girl with the Dragon Tattoo20097.885
The Girl Who Played with Fire20097.170
The Girl Who Kicked the Hornets’ Nest20097.354

سه گانه Millennium یا هزاره نیز یکی دیگر از بهترین سه گانه های تاریخ سینما است. این سه گانه با الهام از مجموعه کتاب‌های هزاره به قلم استیگ لارسن (Stieg Larsson) ساخته شده است. موفقیت این مجموعه کتاب به حدی بود که ساخت فیلم‌های سینمایی آن چنان دور از ذهن به نظر نمی‌رسید. این سه گانه سوئدی-دانمارکی در ژانر جنایی و تریلر ساخته شده است و با ماجراهای یک روزنامه‌نگار و یک هکر در جریان بررسی یک پرونده مخوف، همراه می‌شود. داستان سه‌گانه هزاره، از بهترین سه گانه های تاریخ سینما، با فیلم «دختری با خالکوبی اژدها» آغاز می‌شود، با فیلم «دختری که با آتش بازی کرد» ادامه پیدا می‌کند و سپس با فیلم «دختری که به لانه زنبور لگد زد»، به اتمام می‌رسد.

فیلم های سه قسمتی هزاره پس از انتشار مورد استقبال منتقدان و مخاطبان سینما قرار گرفتند. فیلم‌های این سه گانه از نمایش چهره زشت خشونت و به‌خصوص خشونت علیه زنان ترسی ندارند. پس از انتشار مجموعه هزاره، از بهترین فیلم های چندگانه، اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی دیگری نیز از این داستان صورت گرفت. یکی از مشهورترین این اقتباس‌ها نیز، فیلم دختری با خالکوبی اژدها محصول 2011 و به کارگردانی دیوید فینچر (David Fincher) است. اما برخی، سه گانه سوئدی-دانمارکی هزاره را بی‌نقص می‌دانند و معتقدند این سه‌گانه از تیم بازیگری خوب و سینماتوگرافی قوی بهره می‌برد.

14. سه گانه Ingmar Bergman ؛ از فیلم های سه گانه معروف سینما

فیلم های سه قسمتی

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
Through a Glass Darkly19618100
Winter Light19638.174
The Silence19637.884

اینگمار برگمن یکی از کارگردانان سوئدی به نام سینما است و سه گانه اینگمار برگمن، از بهترین سه گانه های تاریخ سینما محسوب می‌شود. فیلم‌های این مجموعه از لحاظ مفهوم و تم کلی به یکدیگر نزدیکند و به همین دلیل، آن‌ها را نیز در فهرست بهترین سه گانه های تاریخ سینما ذکر کرده‌ایم. هر سه فیلم این مجموعه به مفاهیمی چون سلامت روان، جنون و از دست دادن ایمان دینی می‌پردازند. در فیلم اول این سه‌گانه که «همچون در یک آینه» نام دارد، نظاره‌گر زوال یک خانواده و فرو رفتن آن در مرداب جنون هستیم. این فیلم سوئدی موفق به کسب جایزه اسکار برای بهترین فیلم زبان خارجی شد.

در «فیلم نور زمستانی» که دومین فیلم از این سه‌گانه است، داستان کشیشی را دنبال می‌کنیم که دچار فروپاشی روحی شده. این فیلم را یکی از غمگین‌ترین فیلم‌های برگمن می‌دانند، کارگردانی که فیلم غمگین کم نساخته! این فیلم همچنین برای سینماتوگرافی خوبش نیز مورد تحسین قرار گرفته است. فیلم سوم این سه‌گانه، «سکوت»، نیز در نوع خودش کم‌نظیر بود و در زمان انتشار، نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد. این فیلم برخلاف حدس و گمان‌های سازندگانش، فروش خوبی در باکس آفیس داشت  و چندین جایزه مختلف نیز دریافت کرد. اگر مطمئن نیستید از میان تمام سه گانه های تاریخ سینما، کدامیک را برای تماشا انتخاب کنید، سه گانه اینگمار برگمن انتخاب خوبی است که می‌تواند حسابی فکرتان را مشغول کند.

15. سه گانه Mexico

سه گانه های تاریخ سینما

نام فیلمسال ساختامتیاز آی‌ام‌دی‌بیامتیاز راتن‌تومیتوز
El Mariachi19926.891
Desperado19957.167
Once Upon a Time in Mexico20036.366

در معرفی بهترین فیلم های سه گانه، اشاره‌ای نیز به یک مجموعه نئو-وسترن و اکشن خواهیم داشت. سه گانه مکزیک که با نام سه گانه دسپرادو نیز شناخته می شود، داستان ال ماریاچی را روایت می‌کند؛ مردی که پس از دیدن مرگ تمام افرادی که دوستشان داشت، حالا تک و تنها زندگی می‌کند. این سه‌گانه توسط رابرت رودریگز (Robert Rodriguez) نوشته و کارگردانی شده و در هر قسمت آن با مردی همراه می‌شویم که رفته رفته از یک موزیسین، به فردی کاملا متفاوت تبدیل می‌شود.
سه‌گانه مکزیک، از فیلم های سه گانه معروف سینما، را می‌توان یک مجموعه تماشایی دانست که توانایی این را دارد که شما را برای چندین ساعت سرگرم کند. صحنه‌های اکشن، مبارزه‌ها و حضور بازیگران نام‌آشنای متعدد سبب می‌شود این سه‌گانه در فهرست بهترین سه گانه های تاریخ سینما قرار بگیرد. پس اگر طرفدار فیلم‌های اکشن هستید، تماشای این سه‌گانه آمریکایی-اسپانیایی و اکشن و نئو-وسترن را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

کلام آخر

در این مقاله از پلازا در کنار هم به معرفی و بررسی بهترین فیلمهای سه قسمتی تاریخ سینما پرداختیم. به‌نظر شما جای کدام فیلم‌ها در فهرست بهترین سه گانه های تاریخ سینما خالی است؟ سه گانه سینمایی مورد علاقه شما چیست؟ شما می‌توانید از بخش نظرات در پایین همین صفحه، نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
حامد
.
21 خرداد 1401، 10:36
پاسخ
0
2
لیست کاملی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما بود. سپاس گزارم
جدول فروش فیلم ها