راهنمای خرید دستگاه تست قند خون + معرفی بهترین های بازار

خرید دستگاه قند خون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دستگاه قند خون یا گلوکومتر، می‌تواند به ما کمک کند در کوتاه‌ترین زمان و به راحتی اطلاعاتی دقیق را از سطح قند خونمان بدست آوریم. با راهنمای خرید دستگاه تست قند خون همراه ما باشید.

اگر به دیابت مبتلا هستید، بدون شک به یک دستگاه قند خون نیاز دارید که به طور مداوم میزان قند (گلوکز) موجود در خون خود را اندازه‌گیری کنید. ورزش کردن، رژیم غذایی، داروها، استرس و خیلی عوامل دیگر می‌توانند روی سطح گلوکز خون شما تاثیرگذار باشند. بنابراین، خرید دستگاه قند خون و چک کردن مداوم قند خون بوسیله آن به شما کمک می‌کند که در انتخاب‌های روزمره خود ذهن بازتری داشته و از سلامتی خودتان بهتر مراقبت کنید. اما در هنگام خرید دستگاه قند خون باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ کدام یک از دستگاه‌های تست قند خون موجود در بازار برای پاسخگویی به نیازهای ما مناسب‌تر هستند؟ در ادامه این مطلب با پلازا همراه باشید تا راهنمایی کامل و کاربردی از خرید دستگاه قند خون را خدمت شما ارائه کنیم.

فهرست مطالب

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

در هنگام خرید یک دستگاه قند خون، دانستن اینکه کارکرد پایه این دستگاه‌ها چگونه است می‌تواند به شما کمک کند. در بیشتر دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون در مرحله اول باید یک نوار تست جدید و استفاده نشده را در دستگاه قرار دهید. سپس با استفاده از سوزن مخصوص نوک یکی از انگشتان خود را زخمی کرده تا یک قطره خون از آن بچکد. در مرحله آخر با دقت نوار تست را با انگشت خونی خود لمس کرده و منتظر می‌مانید تا نمایشگر میزان گلوکز خونتان را نمایش دهد.

انواع دستگاه تست قند به‌صورت کلی در 2 نوع دسته‌بندی می‌شوند. مدل استاندارد که می‌توانید با آن در زمان دلخواه، قند خون را اندازه بگیرید و مدل پایش مداوم قند خون که به‌صورت خودکار در هر لحظه قند شما را اندازه می‌گیرد.

ویژگی‌های مدل استاندارد

ساده‌ترین دستگاه‌های استاندارد اندازه‌گیری قند خون، یک دستگاه کوچک با نمایشگر دیجیتال هستند که از طریق نوارهای آغشته به خون، می‌توانند سطح قند بدن را اندازه بگیرند. بیشتر این دستگاه‌ها دارای یک دستگاه ساخته شده با فنر هستند که شما با قراردادن سوزن در آن، می‌توانید نوک انگشتتان را سوراخ کرده و خون بیرون آمده را روی نوار بریزید. نوار خون شما را جذب می‌کند و دستگاه نیز میزان قند موجود در خون را شناسایی خواهد کرد.

بیشتر این دستگاه‌ها دارای باتری‌های قابل تعویض و حافظه کمی هم برای ذخیره کردن نتایج دارند. بیشتر آن‌ها نیز امکان دانلود و انتقال نتایج به یک کامپیوتر را دارند. از ویژگی‌های مهمی که در این نوع دستگاه‌ها، بسته به قیمت می‌توانید پیدا کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایشگر بک‌لیت برای خواندن راحت‌تر نتایج و داده‌های نشان داده شده روی صفحه
 • نورپردازی محل قرارگیری نوارها در داخل دستگاه
 • امکان اتصال بلوتوث برای انتقال داده‌ها به یک اپلیکیشن در گوشی
 • حافظه ابری برای آپلود نتایج
 • باتری قابل شارژ از طریق کابل USB
 • امکان نمایش نتیجه تست با کمتری میزان خون
 • سنجش فشار خون همراه با میزان قند

به طور کلی، در صورت استفاده درست، اکثر دستگاه‌های قند خون کار خود را به درستی انجام داده و مقدار گلوکز خون را دقیق تشخیص می‌دهند؛ اما تفاوت این دستگاه‌ها با یکدیگر در ویژگی‌ها و امکانات اضافی پیشنهادی آن‌ها نهفته است که گاهی اوقات می‌توانند موجب سردرگمی در انتخاب شوند.

ویژگی‌های مدل پایش مداوم قند خون

این مدل‌ها نسل جدید دستگاه‌های تست قند خون هستند. برای استفاده از آن‌ها نیازی به نوار و سوزن نیست. شما کافی است یک سنسور را روی پوست یا زیر پوست نصب کنید. در بیشتر مواقع سنسور روی بازوها قرار می‌گیرد. از طریق این سنسور می‌توان میزان قند خون موجود در مایع میان بافتی سلول‌ها را اندازه گرفت.

این سنسور هر چند دقیقه به‌صورت خودکار میزان قند را اندازه می‌گیرد. اطلاعات تست سپس به‌صورت بی‌سیم به یک دستگاه یا گوشی هوشمند ارسال خواهد شد. این دستگاه‌ها به نوعی جایگزین دستگاه تست قند خون مچی شده‌اند چرا که استفاده از آن‌ها برای کسانی که باید به‌صورت مداوم قند خود را اندازه بگیرند، بسیار آسان‌تر است.

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون خانگی؛ نکات مهمی که باید بدانید

بیشتر فاکتورهای مرتبط به خرید یک دستگاه تست قند خون، به سبک زندگی فرد خریدار بستگی دارند. در ادامه با چند نکته مهم در ارتباط با این دستگاه‌ها که باید قبل از خرید بدانید، آشنا می‌شویم.

قیمت

راهنمای خرید تست قند خون

 در هنگام خرید دستگاه قند خون تنها قیمت خود دستگاه مهم نخواهد بود، بلکه باید به قیمت نوار تست نیز توجه کنید. درواقع، این نوار تست است که هزینه بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد. به بیان دیگر، شاید شما فردی باشید که روزانه به چهار نوار تست مختلف نیاز داشته باشد و این مسئله می‌تواند هزینه شما را بسیار افزایش دهد. تعویض سوزن دستگاه قند خون نیز موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید و بهتر است به هزینه اضافی ناشی از آن نیز توجه کنید.

حافظه

داشتن حافظه ذخیره سازی یکی دیگر از مواردی است که در خرید دستگاه اندازه گیری قند خون باید به آن توجه کنیم. بیشتر دستگاه‌های اندازه گیری قند خون حداقل نتیجه 360 تست آخر را ذخیره می‌کنند. برخی دیگر نیز حتی میانگین قند خون فرد در 7، 14 یا 30 ماه گذشته را محاسبه و آن را به شما گزارش می‌دهند. بنابراین اگر قصد دارید تا قند خون خود را مرتبا چک کنید، بهتر است مدلی را خریداری کنید که حافظه بیشتری داد.

سازگاری با کامپیوتر

یکی از ویژگی‌هایی که اکثر دستگاه‌های جدید دارند، سازگاری با کامپیوتر است. این دستگاه‌ها می‌توانند به کامپیوتر متصل شوند و حتی به‌صورت خودکار نتایج تست‌های شما را به پزشک ایمیل کنند.

کدگذاری خودکار

دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون باید متناسب با هر دسته از نوارهای تست، کالیبره شوند. در برخی از آن‌ها باید یک کد مخصوص کالیبره شدن را وارد کنید یا اپلیکیشن ویژه این کار را دانلود و کد را از طریق گوشی هوشمند خود اسکن کنید. وارد کردن اشتباه این اطلاعات می‌تواند به نمایش نتایج اشتباه منجر شود. دسته دیگر از دستگاه‌های قند خون از یک چیپ کد جداشدنی استفاده می‌کنند تا دستگاه را متناسب با هر دسته از نوارهای تست کالیبره کنند.

مدت تست

خرید کردن دستگاه تست قند خون

شاید تفاوت چند ثانیه‌ای در ارائه نتیجه تست قند خون آنقدرها هم به چشم نیاید، اما وقتی قند خون را چندین بار در روز اندازه‌گیری می‌کنید، اعلام نتیجه طولانی‌تر کمی می‌تواند اعصاب خورد کن باشد. پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید دستگاه قند خون مدلی را انتخاب کنید که نتیجه را در کم‌تر از 5 ثانیه نمایش دهد.

اندازه دستگاه

خرید دستگاه تست قند خون

اگر دائما و در محل‌های مختلف قند خون خود را اندازه‌گیری می‌کنید، بهتر است یک دستگاه قند خون یا گلوکومتر کوچک‌تر را خریداری کنید تا حمل آن برایتان مشکل ساز نباشد. از طرفی دیگر، دستگاه‌های بزرگتر می‌توانند چند نوار تست را در خود جای داده و در هر بار تلاش برای اندازه‌گیری میزان قند خون، تعویض نوار نیاز نخواهد بود. بنابراین، خرید دستگاه قند خون با اندازه بزرگ یا کوچک به نیاز و نحوه استفاده شما بستگی خواهد داشت.

اما حواستان باشد که مدل‌های کوچک‌تر، نمایشگر کوچک‌تری هم دارند که اگر چشمان تیزبینی نداشته باشید آن وقت خواندن اطلاعات روی آن‌ها کار آسانی نخواهد بود.

اندازه نمونه خون

دستگاه‌های امروزی اندازه گیری قند خون در مقایسه با گذشته به نمونه کم‌تری نیاز دارند که اینکار تست قند خون را کم‌تر دردناک می‌کند. اگر شما از جمله کسانی هستید که به سوزن زدن و یا خون حساسیت دارید، پیشنهاد ما در هنگام خرید دستگاه قند خون انتخاب مدلی است که کم‌تر از یک میکرولیتر خون برای نمونه نیاز داشته باشد.

بهترین دستگاه های تست قند خون در بازار ایران

حالا که می‌دانیم در هنگام خرید دستگاه قند خون یا گلوکومتر باید به چه مواردی توجه داشته باشیم، چه گزینه‌هایی در بازار ایران پیش روی ما قرار دارد؟ در ادامه بهترین دستگاه‌های تست قند خون در بازار ایران را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

1. FreeStyle Libre

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

 • قیمت: حدود 3 میلیون تومان

2. دستگاه قند خون آوان AGM01

راهنمای خرید دستگاه قند خون

 • قیمت: 150 هزار تومان

دستگاه قند خون آوان AGM01 داری ابعاد 5x8x10 سانتی‌متری بوده و وزن آن 200 گرم است. این دستگاه به نمایشگری 31×37 میلی‌متری مجهز بوده، در مدت 5 ثانیه نتیجه تست را به شما نمایش خواهد داد و از دو باتری سکه‌ای غیرقابل شارژ به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کند. دستگاه تست قند خون آوان مدل AGM01 به حافظه داخلی مجهز است و می‌تواند نتیجه تا 900 تست را در حافظه خود نگه دارد. از جمله امکانات مهم دیگر این دستگاه می‌توان به قابلیت نمایش میانگین نتایج، قابلیت اتصال به کامپیوتر و امکان تنظیم هشدار اشاره کرد.

3. دستگاه تست قند خون اینفوپیا EasyGluco

راهنمای خرید دستگاه قند خون

 • قیمت: 50 هزار تومان

دستگاه قند خون یا گلوکومتر اینفوپیا EasyGluco وزنی معادل 42 گرم داشته و از نظر بزرگی، ابعادی به اندازه 19x46x77 سانتی‌متری را شامل می‌شود. این دستگاه طی مدت 9 ثانیه به تست قند خون پاسخ داده و برای انجام تست به حداقل 1.5 میکرولیتر خون نیاز دارد. تست قند خون اینفوپیا مدل EasyGluco توانایی نگهداری از 365 سابقه تست را در حافظه خود دارا بوده، ویژگی‌هایی مانند تعیین شناسه شخصی، خواندن خودکار کد نوار و اندازه گیری دمای محیط را شامل شده و همچنین می‌تواند به کامپیوتر نیز متصل شود. این دستگاه از دو عدد باتری سکه‌ای غیرقابل شارژ به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کند.

4. دستگاه سنجش قند خون آرکری Glucocard 01 Mini

راهنمای خرید دستگاه قند خون

 • قیمت: 800 هزار تومان

آرکری Glucocard 01 Mini به اندازه 30 گرم سنگین بوده و ابعاد آن 1.4×3.4×9.2 سانتیمتر است. این دستگاه در مدت زمان 7 ثانیه می‌تواند نتیجه تست قند خون را آماده کرده و برای انجام تست به 0.3 میکرولیتر خون نیاز دارد. Glucocard 01 Mini توانایی این را دارد که سابقه 50 تست انجام شده را در حافظه خود نگه دارد، ویژگی‌هایی نظیر نمایش میانگین نتایج و نمایشگر تاریخ و ساعت را شامل شده و از باتری‌های غیرقابل شارژ به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کند.

5. دستگاه قند خون آکیو چک Active

راهنمای خرید دستگاه قند خون

 • قیمت: 650 هزار تومان

دستگاه قند خون یا گلوکومتر آکیو چک مدل Active دستگاهی 50 گرمی با ابعاد 5x15x20 سانتیمتری است که بعد از دریافت 0.6 میکرولیتر خون در مدت 5 ثانیه نتیجه تست قند خون شما را آماده می‌کند. این دستگاه از یک باتری قابل شارژ جدا شدنی به عنوان منبع تغذیه استفاده کرده و به حافظه ذخیره نتایج مجهز است. نمایش میانگین نتایج، قابلیت اتصال به کامپیوتر، نمایشگر تاریخ و ساعت و امکان تنظیم هشدار از مهم‌ترین امکانات و ویژگی‌های آکیو چک Active هستند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
معرفی بیماری آلزایمر (فراموشی)؛ نشانه ها، دلایل و روش ...
بیتا هدایت پور29 شهریور 1400 13:00
thumbnail
10 مورد از مرگبارترین بیماری های همه گیر تاریخ ؛ از ...
مریم جلیل زاده30 خرداد 1400 08:44

سخن پایانی

رصد و کنترل کردن میزان قند خون یکی از اقداماتی است که گامی مهم در حفظ سلامت فردی به حساب می‌آید. امیدواریم این راهنمای خرید دستگاه تست قند خون، توانسته باشد به سوالات شما درباره این دستگاه‌ها پاسخ داده باشد. شما همراهان گرامی پلازا نیز می‌توانید تجربیات خود از خرید دستگاه قند خون را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402