آموزش روش های ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن، به‌صورت پیش‌فرض امکان‌پذیر نیست اما چندین راه برای دور زدن این محدودیت وجود دارد. در ادامه با آموزش تبدیل یک ستون به دو ستون و همچنین ترکیب متن چند سلول در اکسل، همراه پلازا باشید.

هنگام کار با اکسل، در بسیاری از مواقع لازم است که یک یا چند سلول و حتی ستون را با یکدیگر ترکیب کنیم. ممکن است متن یک سلول بیش از اندازه طولانی باشد و به‌درستی نشان داده نشود. همچنین ممکن است برای ارائه بهتر داده‌ها نیاز به ترکیب چند سلول داشته باشیم. در هر صورت هنگام انجام این کار، اکسل تنها متن سلول بالای سمت چپ را نگه می‌دارد و بقیه سلول‌ها را پاک می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم با نحوه ادغام چند ستون در اکسل بدون حذف اطلاعات آشنا شویم.

فهرست مطالب

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

ترکیب دو سلول در اکسب بدون پاک شدن اطلاعات با استفاده از چند ویژگی خود این برنامه امکان‌پذیر است. در ادامه با چند روشی که می‌توانید برای انجام این کار از آن‌ها استفاده کنید، آشنا می‌شویم.

1. تبدیل چند ستون به یک ستون در اکسل با فرمول

فرض کنید شما 2 ستون از فهرست مشتریان (نام و نام خانوادگی) دارید و می‌خواهید این دو ستون را با هم ترکیب کنید. ابتدا باید یک ستون جدید ایجاد کنید. این ستون در نهایت اطلاعات دو ستونی که می‌خواهید با هم ترکیب کنید را میزبانی خواهد کرد. برای انجام این کار، نشانگر ماوس را روی هدر ستون (در اینجا D) ببرید و راست کلیک و Insert را انتخاب کنید.

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

پس از ایجاد این ستون، در سلول D2، فرمول ادغام دو ستون در اکسل بدون پاک شدن متن که در زیر به آن اشاره کردیم را بنویسید:

=CONCATENATE(B2,” “,C2)

در اکسل 2016 و 365 می‌توانید از این فرمول هم استفاده کنید:

=CONCAT(B2,” “,C2)

در اینجا B2 و C2 آدرس‌های سلول‌های نام و نام خانوادگی در ستون‌های B و C هستند. همچنین توجه داشته باشید که در فرمول و بین آدرس این دو سلول، جای خالی گذاشتیم تا نام و نام خانوادگی با فاصله نوشته شود. در اینجا می‌توانید هر نشانه یا حرف و عددی که می‌خواهید را به‌جای ” ” قرار دهید. می‌توانید سلول‌های اضافی نیز به فرمول اضافه کرده و به‌جای فاصله از علامت‌های دیگر مثل کاما هم استفاده کنید. مثل فرمول زیر:

=CONCATENATE(B2,”,”,B3,”,”,B4,”,”,B5)

این فرمول را به ترتیب برای سایر سلول‌های ستون‌های B و C نیز وارد کنید. مثلا برای ادغام شماره 2 باید به‌جای B2 و C2 در فرمول، B3 و C3 را وارد کنید. می‌توانید با ویژگی AutoFill اکسل، این کار را به‌صورت خودکار و سریع برای سایر خانه‌ها تکرار کنید. کافی است سلولی که فرمول را در آن وارد کردید، انتخاب و آن را از گوشه پایین سمت راست، به روی سلول‌های زیرین بکشید.

داده‌های 2 ستون اول مانند تصویر زیر در ستون جدید ترکیب خواهند شد.

تبدیل یک ستون به دو ستون در اکسل

اما اگر ستون‌های B و C را پاک کنیم، ستون D نیز پاک خواهد شد؛ چرا که فرمول همچنان وابسته به این دو ستون است. باید فرمول را به Value تغییر دهیم تا بتوانیم این دو ستون را پاک کنیم.

برای انجام این کار، تمام سلول‌های ستون جدید (ستون D) را انتخاب کنید. سپس کلیدهای Ctrl + C را فشار دهید تا اطلاعات کپی شوند. حالا روی هرکدام از سلول‌های ستون D راست کلیک کرده و از بین گزینه‌ها Paste Special را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، Values را انتخاب و روی OK کلیک کنید.

ترکیب متن چند سلول در اکسل

حالا ستون‌های اول (B و C) را پاک کنید.

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

ستون جدید ترکیب شده از این ستون‌ها، بدون مشکل و با حفظ داده‌ها برایتان نشان داده خواهد شد.

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

2. ترکیب چند سلول یک ستون در اکسل

با استفاده از ویژگی Fill Justify، می‌توانید داده‌های چند سلول در یک ستون را با هم ترکیب کنید. برای مثال در اینجا می‌خواهیم نام و نام خانوادگی را در یک سلول بیاوریم.

ادغام چند ستون در اکسل بدون حذف اطلاعات

برای انجام این کار ابتدا سلول‌هایی که می‌خواهیم ترکیب کنیم را انتخاب و اندازه‌ آن‌ها را به‌قدری که داده‌های هردو در یک سلول جای شوند، افزایش می‌دهیم.

ادغام دو سلول جدول در اکسل

سپس (پس از انتخاب سلول‌هایی که می‌خواهید ترکیب شوند) در زبانه Home روی Editing و سپس Fill > Justify کلیک کنید.

تبدیل یک ستون به دو ستون در اکسل

می‌بینید که داده‌های دو سلول با هم در سلول اول ترکیب شدند و میانشان نیز یک فاصله وجود دارد.

ادغام دو سلول جدول در اکسل

حالا می‌توانید با ابزار Merge خود ویندوز، سلول اول را با سلول پایین ترکیب کنید. به این ترتیب دیگر داده‌های شما از بین نمی‌روند.

ترکیب متن چند سلول در اکسل

برای انجام این کار، دوباره به زبانه Home بروید. این بار روی Alignment کلیک و سپس Merge & Center را انتخاب کنید.

3. ادغام دو سلول جدول در یک ستون جدید اکسل با ویژگی Flash Fill

با استفاده از ویژگی Flash Fill نیز می‌توانید دو سلول را بدون از دست دادن اطلاعات با هم ترکیب کنید. البته قبل از استفاده از این روش به مسیر Tools > Options > Advanced > Editing Options بروید و مطمئن شوید گزینه Automatically Flash Fill تیک خورده است. همچنین این ویژگی تنها برای ادغام سلول‌هایی که دقیقا در کنار هم هستند کاربرد دارد.

برای مثال در جدول زیر می‌خواهیم نام و نام خانوادگی را در یک ستون ترکیب کنیم.

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

ابتدا ستون جدید را ایجاد کنید. سپس داده‌های سلول‌های ستون‌های اول و دوم را در اولین سلول ستون جدید تایپ و کلید اینتر را در کیبورد فشار دهید.

ترکیب دو سلول در اکسب بدون پاک شدن اطلاعات

حالا اکسل به‌صورت خودکار الگو را تشخیص می‌دهد و پیش‌نمایش سایر سلول‌ها را به‌شما نشان می‌دهد. با فشار دادن کلید اینتر، تمام سلول‌ها به همان شکل ترکیب می‌شوند.

ادغام دو سلول جدول در اکسل

اکسل به‌صورت خودکار و مانند الگویی که در سلول اول تعریف کردید، سلول‌های بعدی را با هم ترکیب می‌کند. در غیر این صورت، حداقل 3 سلول را خودتان به‌صورت دستی تایپ و بعد سایر سلول‌های جدید را انتخاب و از Ctrl + E استفاده کنید.

4. ترکیب متن چند سلول در اکسل با Ampersand

برای نمایش دو سلول در یک سلول می‌توانید از یک فرمول دیگر هم استفاده کنید. در این روش باید ابتدا سلول جدیدی که می‌خواهید داده‌های 2 سلول در آن ترکیب شوند را انتخاب کنید. سپس = را انتخاب کنید. حالا آدرس سلول اول را تایپ و بعد & را تایپ کنید. در آخر نیز آدرس سلول دوم را تایپ و بعد اینتر را فشار دهید.

فرمول ادغام دو ستون در اکسل بدون پاک شدن متن

برای مثال در تصویر بالا، برای ادغام دو سلول جدول در اکسل (سلول‌های A2 و B2) باید از فرمول:

=A2&B2

استفاده کنیم. اما اگر بخواهید بین داده‌های دو سلول نیز فاصله یا علامتی قرار دهید باید علامت را بین دو & تایپ کنید. مثلا اگر بخواهیم بین اطلاعات دو سلول، فاصله بگذاریم، باید فرمول را به شکل زیر تایپ کنیم:

=A2&” “&B2

5. ترکیب متن چند سلول 2 ستون کنار هم در اکسل با Notepad

این روش تنها برای تبدیل چند ستون به یک ستون در اکسل کاربرد دارد. ستون‌ها نیز باید حتما در کنار یکدیگر باشند. در اینجا برای مثال می‌خواهیم ستون نام و نام خانوادگی را با هم ترکیب کنیم. ابتدا ستون‌ها را انتخاب و آن‌ها را کپی می‌کنیم.

تبدیل یک ستون به دو ستون در اکسل

حالا Notepad را باز و داده‌ها را در آنجا پیست کنید.

ترکیب متن چند سلول در اکسل

حالا یک قسمت خالی از نوت‌پد را انتخاب و کلید Tab را در آنجا فشار دهید. سپس فاصله ایجاد شده را با موس انتخاب و آن را کپی کنید. در ادامه تمام داده‌هایی که داخل نوت‌پد پیست کردید را انتخاب و از بانه بالا انتخاب و کلیدهای Ctrl + H را فشار دهید. در پنجره باز شده در کادر Find what، فاصله‌ای که با Tab ایجاد و از آن کپی گرفتید را پیست کنید. در قسمت Replace with، جداکننده‌ای که می‌خواهید بین داده‌های سلول باشد را تایپ کنید. مثلا فاصله یا ویرگول و نقطه. در نهایت روی Replace All کلیک کنید.

تبدیل یک ستون به دو ستون در اکسل

این پنجره را ببندید، دوباره اطلاعات داخل نوت‌پد را انتخاب و آن‌ها را کپی کنید. سپس به اکسل بروید و فقط سلول اول از ستون جدید (در اینجا B1) را انتخاب و داده‌ها را پیست کنید.

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن

اطلاعات با یکدیگر در ستون اول ترکیب خواهند شد. می‌توانید ستون دوم را هم حذف کنید.

سخن پایانی

ادغام دو سلول اکسل بدون حذف متن کار نسبتا مشکلی است. از آنجایی که اکسل این ویژگی را به‌صورت پیش‌فرض پشتیبانی نمی‌کند، باید از روش‌های جایگزین استفاده کرد که خیلی کاربرپسند نیستند. در اینجا ما به 5 روش برای انجام این کار اشاره کردیم. اگر شما نیز روش دیگری برای تبدیل یک ستون به دو ستون و ترکیب متن چند سلول در اکسل می‌شناسید، در بخش نظرات با ما و سایر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها