بهترین فیلم تاریخی ایرانی ؛ از مرگ یزدگرد سوم تا ماجرای نیمروز

فیلم تاریخی ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کشور ایران تاریخ کهن و پرباری دارد و این تاریخ می‌تواند زمینه ساز ساخت بهترین فیلم تاریخی ایرانی شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی فیلم های ژانر تاریخی ایرانی پرداخته و عملکرد این ژانر را در کشورمان بررسی کنیم.

فیلمهای ژانر تاریخی سینمای ایران به‌واسطه فضا، گریم و اتمسفر متفاوت همیشه برای مخاطب جذاب بوده‌اند. بهترین فیلم های تاریخی ایران به فیلم‌هایی گفته می‌شود که در مورد یک واقعه تاریخی یا یک فرد مشخص در دل تاریخ ساخته شوند. «علی حاتمی» یکی از کارگردانان مطرح کشورمان بود که معمولا بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را در ژانر وقایع تاریخی می‌ساخت. البته باید بدانید که ساخت این دسته آثار بسیار پرهزینه و وقت‌گیر است. به‌همین دلیل ممکن است کمتر کسی سراغ ساخت این ژانر از فیلم‌ها برود. در این مقاله از پلازا شما را با برترین فیلم های تاریخی ایران آشنا کنیم.

فهرست مطالب

بهترین فیلم های تاریخی ایرانی

از گذشته تاکنون فیلم‌های سینمایی زیادی با ژانر تاریخی ساخته شده‌اند. برخی از این فیلم‌ها یک واقعه تاریخی را بازگو می‌کنند، اما برخی دیگر از فیلم های ژانر تاریخی ایرانی روایت‌گر زندگی فرد مهمی در تاریخ هستند؛ این نوع از فیلم‌ها معمولا چند ژانر را با هم دربردارند. دسته دیگری فیلم تاریخی وجود دارد که با اعتقادات و مذهب ما گره خورده است. دین یک مفهوم تاریخی محسوب می‌شود. به‌همین دلیل در طول تاریخ سینما، چندین اثر با موضوع ادیان ساخته شده که طرفداران زیادی داشته‌اند. با توجه به این دسته‌بندی‌ها ما در این مقاله برترین فیلم های تاریخی ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

1. فیلم مرگ یزدگرد سوم ؛ از لیست بهترین فیلم تاریخی ایرانی

فیلم های تاریخی ایران / فیلم های تاریخی ایرانی هخامنشی

 • سال انتشار: 1360
 • کارگردان: بهرام بیضایی
 • بازیگران اصلی: سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، یاسمن آرامی، امین تارخ، علیرضا خمسه، کریم اکبری

همانطور که از نامش پیداست، این اثر از فیلم های تاریخی ایرانی هخامنشی درباره مرگ پادشاه ایرانی، یزدگرد سوم است. البته این اثر یک فیلم جنگی پادشاهی نیست. بهرام بیضایی ابتدا نمایشنامه مرگ یزدگرد سوم را نوشت و سپس آن را به صورت یک نمایش روی صحنه آورد. این نمایش با استقبال خوبی روبه‌رو شد و فروش بالایی نیز داشت. بیضایی سپس فیلمی از روی این نمایشنامه ساخت که تحسین منتقدین را برانگیخت. جالب است بدانید که سازندگان این فیلم هیچ‌وقت دنبال گرفتن مجوز پخش برای آن نرفتند و این اثر تنها یک بار و آن هم در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

ماجرای «فیلم مرگ یزدگرد سوم» در یک آسیاب رخ می‌دهد و با اینکه فقط شش بازیگر دارد، در تمام مدت تماشایش نمی‌توانید چشم از آن بردارید. نوشته صفحه اول نمایشنامه و صحنه اول فیلم به این صورت است: «… پس یزدگرد به سوی مرو گریخت و به آسیابی درآمد. آسیابان او را در خواب به طمع زر و مال بکشت…»

در این اثر، داستان و دلیل این قتل را از زبان آسیابان، همسر و دختر  او می‌شنویم. اما هریک از آن‌‌ها روایت مختلفی دارد و معلوم نیست کدامیک حقیقت را می‌گوید. دانلود فیلم تاریخی ایران باستان مرگ یزدگرد سوم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

2. فیلم سفیر

بهترین فیلم تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1361
 • کارگردان: فریبرز صالح
 • بازیگران اصلی: فرامرز قریبیان، عزت‌الله مقبلی، جلال پیشواییان، کاظم افرندنیا، محمدتقی کهنمویی

فیلم های ژانر تاریخی ایرانی به دلیل ادغام با فرهنگ اسلام عموما به نقل وقایع تاریخ اسلام می‌پردازند. این اثر در سال 1361 به کارگردانی فریبرز صالح و بدون حضور هیچ بازیگر زنی ساخته شد. «سفیر» در زمان خود با بودجه پانزده میلیون تومانی یک سوپر پروداکشن بی‌رقیب بوده است. داستان این اثر داستان قیس بن مسهر یکی از سفیران کربلا را روایت می‌کند که به دست سربازان ابن زیاد کشته می‌شود.

3. فیلم کمال الملک

بهترین فیلم های تاریخی ایران / فیلم های تاریخی ایران هالیوود

 • سال انتشار: 1362
 • کارگردان: علی حاتمی
 • بازیگران اصلی: عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، داود رشیدی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان

فیلم «کمال الملک» را بدون شک می‌توان محبوب ترین اثر این فهرست دانست. علی حاتمی از کارگردانان مطرح کشورمان، زندگینامه محمد غفاری که ما با نام کمال الملک می‌شناسیم را در این فیلم سینمایی به تصویر کشید. البته نباید از مضامین اجتماعی و سیاسی به‌جا و مناسب با شرایط آن دوران غافل ماند. فیلم کمال الملک در دسته فیلم های تاریخی پادشاهان ایرانی قرار می‌گیرد که به خوبی دوران پادشاهی ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه، قاجاریه و دوران پهلوی را نشان داده است.

4. فیلم سرب

فیلم های تاریخی ایران هالیوود / فیلم تاریخی جنگی پادشاهی ایرانی

 • سال انتشار: 1367
 • کارگردان: مسعود کیمیایی
 • بازیگران اصلی: امین تارخ، جمشید مشایخی، فریماه فرجامی، هادی اسلامی

از فیلم سینمایی «سرب» به‌عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران یاد می‌شود. داستان این فیلم روایت‌کننده اتفاقی در تاریخ معاصر کشورمان است. مسعود کیمیایی به‌خوبی توانست فیلمی در رده فیلم های تاریخی ایرانی بسازد و غیرمستقیم حوادث فلسطین و صهیونیسم را در آن بگنجاند.

این فیلم سینمایی تاریخ کشورمان را در دهه 20 نشان می‌دهد. جالب است بدانید که این فیلم در زمان جنگ تحمیلی و بمباران ساخته می‌شد به‌همین دلیل در شمال کشور فیلمبرداری آن صورت گرفت. داستان اصلی فیلم در مورد دعوت صهیونیسم از یهودیان به سمت فلسطین است. یک زوج یهودی ایرانی با این دعوت تصمیم می‌گیرند به سمت فلسطین بروند اما ناگهان متوجه می‌شوند یکی از اعضای فامیلشان به دست صهیونیسم کشته شده است.

این موضوع باعث می‌شود تا آن‌ها با رژیم صهیونیسم به مشکل بربخورند. عده زیادی فیلم سینمایی سرب را یکی از بهترین فیلمهای ژانر تاریخی سینمای ایران می‌دانند و به آن لقب مهم‌ترین اثر تاریخی با موضوع صهیونیسم را داده‌اند.

5. فیلم کشتی آنجلیکا

فیلم تاریخی جنگی پادشاهی ایرانی

 • سال انتشار: 1367
 • کارگردان: محمد بزرگ‌نیا
 • بازیگران اصلی: زنده یاد عزت‌الله انتظامی، داریوش ارجمند، مهدی فتحی، زنده یاد پرویز پورحسینی، مجید مظفری

از برترین فیلم های تاریخی ایران باید به «فیلم کشتی آنجلیکا» اشاره کنیم. این فیلم به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا ساخته شد و به اواخر دوره قاجار اشاره دارد که انگلیس بر خلیج فارس سلطه داشت. کشتی آنجلیکا در ژانر ماجراجویی و اکشن ساخته شد و یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های زمان خودش بود. داستان این اثر از فیلم های تاریخی ایرانی قدیمی درباره ملوانی ایرانی به نام احمد بیک است که نقشه محل غرق شدن کشتی‌ای به نام آنجلیکا را یافته و حال در صدد پیدا کردن آن است. ظاهرا کشتی محموله‌ای پر از طلا دارد.

6. فیلم دلشدگان ؛ از بهترین فیلم های تاریخی ایران

فیلم سینمایی تاریخی ایرانی / بهترین فیلم تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1370
 • کارگردان: علی حاتمی
 • بازیگران اصلی: اکبر عبدی، امین تارخ، حمید جبلی، محمدعلی کشاورز

فیلم سینمایی «دلشدگان» را باید بهترین فیلم سینمایی تاریخی ایرانی دانست. ژانر این فیلم در دسته درام های تاریخی ایرانی قرار می‌گیرد که علی حاتمی کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشت. این اثر سینمایی روایت‌گر دوران قاجار بود و 3 داستان واقعی را در این برهه از زمان بازگو می‌کرد.

نوازندگان سازهای ایرانی برای تولید موسیقی ایرانی به خارج از کشور می‌روند. این سرآغاز ماجراهای جذابی است که فیلم سینمایی دلشدگان آن را به تصویر کشیده است. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به «لیلا حاتمی»، «سعید پورصمیمی»، «لیلی رشیدی»، «فتحعلی اویسی»، «رقیه چهره‌آزاد»، «جمشید هاشم‌پور» و «شهلا ریاحی» اشاره کرد.

7. فیلم روز واقعه

برترین فیلمهای تاریخی ایرانی / فیلم تاریخی ایرانی ساخت خارج

 • سال انتشار: 1373
 • کارگردان: شهرام اسدی
 • بازیگران: علیرضا شجاع‌نوری، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، مهدی فتحی، محمدعلی کشاورز، سعید نیکپور، عنایت‌الله بخشی، حسین پناهی، ژاله علو، حمیده خیرآبادی و لادن مستوفی

یکی دیگر از آثار تاریخی قدیمی سینمای ایران، روز واقعه است که در سال 1373، شهرام اسدی آن را کارگردانی کرد. این اثر بر اساس فیلمنامه‌ای از بهرام بیضایی ساخته شد. این فیلم درباره جوانی است که تازه مسلمان شده و عاشق دختری به نام راحله است. او در روز عروسی‌اش و بعد از به قتل رسیدن مسلم بن عقیل، ناگهان صدایی را می‌شنود که از او کمک می‌خواهد. او این صدا را دنبال می‌کند و به سمت کوفه می‌رود، اما …

روز واقعه علاوه بر جلب نظر مخاطبان، در جشنواره فیلم فجر نیز عملکرد موفقی داشت. این فیلم 5 سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را در زمینه‌های بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن، بهترین چهره‌پردازی، بهترین فیلم دوم و بهترین صحنه‌آرایی دریافت کرد. این اثر در 5 شاخه دیگر نیز نامزد دریافت جایزه جشنواره فجر شد. گفتنی است که روز واقعه در جشنواره بین‌المللی فیلم کلکته نیز نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم شد.

8. فیلم بازمانده ؛ از  لیست بهترین فیلم تاریخی ایرانی

فیلم های تاریخی ایران هالیوود

 • سال انتشار: 1373
 • کارگردان: سیف‌الله داد
 • بازیگران اصلی: سلمی المصری، جیانا عید، جمال سلیمان، بسام کوسا، غسان مسعود

فیلم «بازمانده یا آخرین بازمانده» یک فیلم تاریخی ایرانی ساخت خارج محسوب می‌شود که محصول مشترک ایران و سوریه است. اگر بخواهیم خیلی واضح بگوییم این فیلم فقط محصول کشور ایران است و درباره تاریخ آن نیست. داستان این اثر از کتاب بازگشت به حیفا اثر غسان کنفانی اقتباس شده است و به چگونگی تشکیل کشور اسرائیل و حکومت آن بر حیفا می‌پردازد. نکته جالب درباره بازمانده این بود که با بودجه 40 میلیونی ساخته شد و پس از دوسال توقیف اکران شد. این فیلم توانست جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فجر را دریافت کند.

9. فیلم مریم مقدس ؛ از فیلم های تاریخی ایران

دانلود فیلم تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1379
 • کارگردان: شهریار بحرانی
 • بازیگران اصلی: پرویز پورحسینی، شبنم قلی‌خانی، جعفر دهقان، محمد کاسبی

فیلم سینمایی «مریم مقدس» از پرطرفدارترین آثار سینمایی دینی و مذهبی به‌شمار می‌آید. این فیلم براساس قصه‌ای از قرآن کریم ساخته شد و به زندگی حضرت مریم و تولد حضرت عیسی پرداخته است. استفاده از بازیگران درست و به‌جا همچنین فیلمنامه‌ای دقیق باعث شده تا فیلم مریم مقدس به یکی از موفق‌ترین فیلم های تاریخی ایرانی قدیمی تبدیل شود.

10. فیلم ملک سلیمان

برترین فیلم های تاریخی ایران

 • سال انتشار: 1388
 • کارگردان: شهریار بحرانی
 • بازیگران اصلی: امین زندگانی، محمود پاک نیت، حسین محجوب، مهدی فقیه، زهرا سعیدی، الهام حمیدی

«ملک سلیمان» از فیلم های ژانر تاریخی ایرانی است که بودجه کلانی برای ساخت آن استفاده شد. این فیلم در سال 1388 در جشنواره فجر اکران شد و 9 نامزدی سیمرغ بلورین برای فیلم به ارمغان آورد. ملک سلیمان پس از چندبار تعویق سرانجام در سال 1389 اکران عمومی و با استقبال روبه‌رو شد. داستان فیلم درباره سلیمان نبی و براساس داستان‌های این پیامبر در قرآن ساخته شده است.

11. فیلم استرداد ؛ از لیست بهترین فیلم تاریخی ایرانی

فیلم تاریخی جنگی پادشاهی ایرانی / فیلم تاریخی ایرانی ساخت خارج

 • سال انتشار: 1390
 • کارگردان: علی غفاری
 • بازیگران اصلی: فرهاد قائمیان، حمید فرخ‌نژاد، بهنام تشکر، صالح میرزاآقایی

نام فیلم سینمایی «استرداد» در فهرست فیلم های تاریخی ایرانی قرار دارد. این فیلم جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد. استرداد با هزینه زیادی جلوی دوربین رفت و فیلمبرداری آن در کشورهای روسیه، لهستان، ایران و ارمنستان انجام شد.

عده زیادی معتقدند فیلم سینمایی استرداد توانسته بدون تحریف واقعیت‌ها ساخته شود. داستان این فیلم سینمایی با ورود متفقین و متحدین به ایران شروع می‌شود. ایران ابراز بی‌طرفی کرده بود با این حال مورد حمله نیروهای دشمن قرار گرفت و به شاهراهی برای انتقال نیرو و سلاح تبدیل شد.

 

12. فیلم رستاخیز

فیلم های تاریخی ایرانی هخامنشی / بهترین فیلم تاریخی ایرانی

 • سال تولید: 1391
 • کارگردان: احمدرضا درویش
 • بازیگران اصلی: فرهاد قائمیان، حسن پورشیرازی، شقایق فراهانی، بابک حمیدیان، پوریا پورسرخ

«رستاخیز» یکی از مهم‌ترین فیلم های سینمایی تاریخی ایران است که واقعه روز عاشورا را روایت می‌کند. این فیلم به واقعیت پایبند بوده و اظهارنظر شخصی یا تحریف تاریخی در آن راهی ندارد. احمدرضا درویش کارگردان اثر، تلاش خود را کرده تا از بازیگرانی استفاده کند که باورپذیری بیشتری را به مخاطب القا کنند.

جالب است بدانید که رستاخیز مدت زیادی توقیف بود. دلیل آن نشان دادن صورت بازیگر نقش حضرت ابوالفضل بیان شد که کارگردان حاضر به نورانی کردن صورت ایشان نبودند. اگر به دنبال دانلود فیلم تاریخی ایرانی درباره وقایع عاشورا هستید، پیشنهاد می‌کنیم روز رستاخیز را فراموش نکنید.

13. فیلم چ ؛ از فیلم های تاریخی ایران درباره جنگ

فیلم های تاریخی ایرانی قدیمی / فیلم های تاریخی ایرانی قدیمی

 • سال انتشار: 1392
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران اصلی: سعید راد، مریلا زارعی، فریبرز عرب‌نیا، مهدی سلطانی، بابک حمیدیان

«چ» فیلم تاریخی ایرانی جنگی و اکشن است که ابراهیم حاتمی‌کیا آن را در سال 1392 ساخت. این فیلم روایت‌گر زندگی شهید مصطفی چمران است که به کردستان رفته و تلاش می‌کند تا درگیری‌های نیروهای آزادی‌خواه کُرد را با حکومت وقت آرام کند. فیلم سینمایی چ وقایع تاریخی جنگی آن زمان را در شهر پاوه به‌خوبی به تصویر کشیده و عده زیادی آن را بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران می‌دانند.

این فیلم تاریخی ایرانی جدید تمرکزش بر روی اسطوره و قهرمان نشان دادن شهید چمران است. درواقع تلاش می‌کند تا روحیات و ویژگی‌های شهید چمران را به زندگی امروزی در دهه 90 متصل کند. این موضوع باعث شده تا فیلم سینمایی «چ » یکی از بهترین فیلم های حماسی تاریخی ایرانی شناخته شود.

همچنین بخوانید :

14. فیلم محمد رسول الله (ص)

فیلم تاریخی ایرانی ساخت خارج / فیلم های ژانر تاریخی ایرانی

 • سال انتشار: 1393
 • کارگردان: مجید مجیدی
 • بازیگران اصلی: محسن تنابنده، مهدی پاکدل، رعنا آزادی‌ور، ساره بیات، علیرضا شجاع‌نوری

فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» از فیلمهای ژانر تاریخی سینمای ایران محسوب می‌شود که زندگینامه حضرت محمد را نشان داده است. این فیلم به کارگردانی مجید مجیدی قرار بود در 3 بخش ساخته شود. در زمان ساخت خود سروصدای زیادی به پا کرد و هزینه زیادی صرف ساخت آن شد. اما فقط بخش اول آن یعنی زندگی حضرت محمد (ص) از کودکی تا نوجوانی در زمان پیش از ظهور اسلام به تصویر کشیده شد. با این حال عده زیادی این فیلم را در لیست فیلم های تاریخی مذهبی ایرانی قرار داده و آن را تحسین می‌کنند.

15. فیلم یتیم خانه‌ ایران

دانلود فیلم تاریخی ایران باستان

 • سال انتشار: 1393
 • کارگردان: ابوالقاسم طالبی
 • بازیگران اصلی: علیرام نورایی، جعفر دهقان، قطب‌الدین صادقی، فرخ نعمتی

«یتیم خانه‌ ایران» عنوان بعدی لیست برترین فیلم های تاریخی ایران است. این اثر به کارگردانی ابوالقاسم طالبی ساخته شد و سرانجام در سال 1395 توانست اکران عمومی شود. داستان این فیلم درباره دوران قحطی جنگ جهانی اول بین سال‌های 1296 تا 1298 در ایران است. فیلم روایتگر زندگی شخصیتی به نام محمد جواد است که باید طی سال‌های قحطی یتیم‌ خانه‌ای که پدرش تاسیس کرده را مدیریت کند. او همچنین بر مبارزه با ظلم برمی‌خیزد.

16. فیلم ایستاده در غبار

فیلم تاریخی جدید ایرانی / برترین فیلم های تاریخی ایران

 • سال انتشار: 1394
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران اصلی: هادی حجازی‌فر

فیلم «ایستاده در غبار» یکی دیگر از آثاری است که در فهرست برترین فیلم های تاریخی ایران به شما معرفی می‌کنیم. در این فیلم از صداها و تصاویر واقعی زیادی استفاده شد. به‌همین دلیل برخی این فیلم را یک اثر مستند حساب می‌کنند اما برخی دیگر آن را فیلمی ارزشمند و شبیه به واقعیت می‌دانند. ایستاده در غبار فیلمی در خصوص زندگی، رشادت و مبارزات احمد متوسلیان است.

محمدحسین مهدویان تلاش کرد تا این فیلم سینمایی از شخصیت احمد متوسلیان را بسیار باورپذیر و نزدیک به شخصیت واقعی خودشان بسازد. همین موضوع باعث شد تا ایستاده در غبار به‌عنوان یکی از آثار موفق سینما شناخته شود.

17. فیلم نفس ؛ از فیلم های تاریخی ایران

فیلم تاریخی ایرانی جنگی / دانلود فیلم تاریخی ایران باستان

 • سال انتشار: 1394
 • کارگردان: نرگس آبیار
 • بازیگران اصلی: ساره نورموسوی،‌ مهران احمدی، پانته‌آ پناهی‌ها، سیامک صفری، گلاره عباسی، شبنم مقدمی

یکی از آثار نرگس آبیار که عملکرد موفقی نیز در جشنواره فیلم فجر داشت، نفس است. برای ایفای نقش در این اثر، پانته‌آ پناهی‌ها جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و شبنم مقدمی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کردند. این فیلم همچنین در چهار زمینه‌ی دیگر نیز نامزد دریافت جایزه شد.

در این اثر از برترین فیلم های تاریخی ایران داستان زندگی چهار خواهر و برادر را در سال‌های 57 تا 62 دنبال می‌کنیم. داستان از زاویه دید بهار، یکی از این چهار خواهر و برادر، روایت می‌شود و به‌خوبی می‌توانیم اوضاع و احوال کشور را در آن برهه تاریخی از دید یک کودک مشاهده کنیم.

18. فیلم ماجرای نیمروز

فیلم تاریخی ایرانی عاشقانه

 • سال‌های انتشار: 1395
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران اصلی: هادی حجازی‌فر، احمد مهران‌فر، جواد عزتی، مهدی پاکدل، حسین مهری

محمدحسین مهدویان یکی از کارگردانان جوان سینمای کشورمان است که چندین اثر تاریخی مهم در کارنامه کاری خود گنجانده است. نام فیلم سینمای «ماجرای نیمروز» نیز از این کارگردان در لیست فیلم های ژانر تاریخی ایرانی قرار گرفته. این فیلم علاوه بر ژانر تاریخی، به موضوع جنگ هم می‌پردازد. این فیلم روایت‌گر حوادث سال 1360 بوده و می‌توان آن را از بهترین فیلمهای تاریخی ایرانی مربوط به آن دوران دانست.

فیلم سینمایی ماجرای نیمروز داستان ترورهای متعدد مجاهدین را در آن سال‌ها به تصویر می‌کشد و به‌طور بسیار دقیق آن را بررسی می‌کند. تا این‌که در انتها پیروزی نیروهای خودی را در مقابل عملیات مجاهدین نشان می‌دهد. قسمت دوم این فیلم سینمایی در سال 1397 با نام «ماجرای نیمروز 2: رد خون» به اکران درآمد. این قسمت از فیلم بیان‌گر عملیات مرصاد بود که به‌خوبی ساخته شد و مورد استقبال همگان قرار گرفت.

کلام آخر

کشور ما از گذشته تا کنون شاهد حوادث و وقایع تاریخی زیادی بوده است اما در زمینه فیلم تاریخی جنگی پادشاهی ایرانی آنطور که باید و شاید نتوانسته حق مطلب را ادا کند. این مسئله باعث می‌شود که در فیلم های تاریخی ایران هالیوود شاهد اطلاعات غلط از فرهنگ و تمدن این کشور بزرگ باشیم و چیزی برای دفاع نداشته باشیم‌. البته از حق نگذریم فیلم‌های موجود در این لیست دیدنی هستند و تاریخ مربوط به خود را به خوبی روایت کرده‌اند که این نشانگر پتانسیل بالا و مهارت فیلمسازان ایرانی است. نظر شما درباره لیست برترین فیلم های تاریخی ایران چیست؟ جای چه فیلمی در فهرست بالا خالی است؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم‌.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
avatar
ایران
.
21 آذر 1401، 14:33
پاسخ
0
0
با ذوق باز کردم صفحه رو.نمیدونم چرا فکر می کردم الان فیلمی مثل اغاز امپراطوری،وایکینگ.اخرین پادشاهی،گلادیاتورو...رو قراره ببینم.شاید زیاد فیلم می بینم😫 کلام آخر...چشتون درد نگیره ....
avatar
احمق عظما
.
21 آذر 1401، 12:13
پاسخ
2
0
آشغال کجای اینا تاریخ ایرانه بغیر یکی اولی مرگ بر دیکتاتور
avatar
بردیا
.
19 آذر 1401، 21:15
پاسخ
2
4
جالب جز فیلم یزدگرد خدا بیامرز بقیه غیرایرانی بودن
avatar
امیر
.
27 دی 1401، 21:40
پاسخ
0
0
@بردیا
یزدگرد خدابیامرز؟!یزدگرد به جز ساختن کاخ های باشکوه و فرش جواهر از دسترنج مردم ایران و بعد تضعیف کشور چه گلی به سر ایران زد که خدا بیامرزتش؟!
avatar
شاهزاده پارسی
.
12 دی 1401، 08:13
پاسخ
0
0
@بردیا
شاید کسی تو ابران جرات نداره از تاریخی به بلندای ۷هزار سال فیلم بسازه بعد هزینه میکنیم تا یوزارسیف مختار هزارتا کوفت زهر مار بسازیم
avatar
سعید س
.
28 مرداد 1401، 08:07
پاسخ
2
7
مختارو خوردین
avatar
ایران
.
21 آذر 1401، 14:35
پاسخ
0
0
@سعید س
اون هموز داره می پزه
avatar
داریوش
.
27 مرداد 1401، 19:39
پاسخ
12
23
کلام آخر نکشید ما را با این همه فیلم تاریخی همچین نوشته تاریخی گفتم حتما فیلمی در حد فیلم های مثل تروا یا گلادیاتور ساخته شده و ما خبر نداریم نمی دونستم تاریخ اعراب هم تاریخ ایران محسوب میشه واقعا شرم به من ایرانی که باید تاریخ گمشده خودم رو در صفحات تاریخی یونان و رم باستان مشاهد بکنم عجب فیلم های تاریخی
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400