آموزش کشیدن خط در اکسل؛ چگونه در یک سلول اکسل خط بکشیم؟

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مطلب قصد داریم به آموزش کشیدن خط در اکسل بپردازیم. در ادامه ابتدا به نحوه انجام این کار برای حاشیه سلول ها و حذف خطوط بین سلول در اکسل پرداخته و سپس سراغ خط کشی وسط سلول در اکسل می‌رویم.

در پاره‌ای از مواقع یک فایل صفحه گسترده‌ی اکسل (Excel) به علت داده‌های پرشماری که در خود جای داده در نگاه اول کمی گیج کننده به نظر می‌رسد؛ اما با صرف اندکی وقت و کمی سلیقه به خرج دادن می‌توان تنظیمات سلول در اکسل را اِعمال کرد و محتویات چنین فایل‌هایی را خواناتر ساخت. یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور آشنایی با نحوه خط کشی در اکسل است.

فهرست مطالب

آموزش کشیدن خط در اکسل

مایکروسافت چندین روش برای خط کشی جدول در اکسل ارائه می‌کند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. خط کشیدن در جدول اکسل

برای اضافه کردن خط در اکسل به سادگی می‌توان روی آن سلول کلیک کرد و برای انتخاب همزمان چندین سطر یا ستون متصل به هم می‌توان پس از انتخاب سلول اول، عمل درگ کردن را با ماوس روی سلول‌های دیگر انجام داد و یا با نگه داشتن کلید Shift آخرین سلول مورد نظر را انتخاب کرد. همچنین به منظور انتخاب سلول‌هایی که در سطرها و ستون‌های متفاوت قرار گرفته‌اند می‌بایست کلید Ctrl را پایین نگه داشته و روی آن‌ها کلیک کنید.

رسم خط در اکسل / draw a line excel

پس از انتخاب سلول‌های دلخواه به سربرگ Home در ریبون (Ribbon) مراجعه و روی منوی باز شونده‌ای که در کنار آیکون پنجره مانند (مطابق شکل زیر) قرار دارد کلیک کنید.

خط کشی در اکسل / draw a line excel

به این ترتیب چندین آپشن پر استفاده برای مرزبندی دور سلول‌ها و خط کشی در اکسل به نمایش درخواهد آمد. به عنوان مثال در ردیف‌هایی که دربردارنده‌ی تیتر هستند می‌توان به گونه‌ای به نمایش خطوط جدول در اکسل پرداخت که تنها لبه‌ی تحتانی آن دارای خط و از سه سمت دیگر بدون خط باشند.

کشیدن خط افقی در اکسل / draw a line excel

در پایین این منو، گزینه‌‌های Draw Borders و Draw Borders Grid را خواهید یافت که با انتخاب آن‌ها می‌توانید از طریق کلیک کردن یا درگ کردن ماوس روی سلول‌های دلخواه، اقدام به نمایش خطوط جدول در اکسل نمایید. این گزینه زمانی که قصد رسم خط در اکسل برای تعداد زیادی سلول جدا از هم داشته باشید کاربردی خواهد بود.

نمایش خطوط جدول در اکسل / draw a line excel

2. حذف خطوط بین سلول در اکسل

کارکرد گزینه Erase Border برعکس گزینه‌های پیشین است و با استفاده از آن می‌توانید نسبت به حذف خطوط بین سلول در اکسل اقدام نمایید.

حذف خطوط بین سلول در اکسل

3. تنظیمات ضخامت خطوط جدول در اکسل

در صورتی که می‌خواهید با کشیدن خط، یک جدول در اکسل ایجاد کنید، کافی است مانند بالا، سلول‌هایی که می‌خواهید داخل جدول باشند را انتخاب کنید و در زبانه Home روی آیکون Borders کلیک کنید.

خط کشی در اکسل

در این پنجره می‌توانید شکل و استایل جدول را مشخص کنید. گزینه All Borders برای مثال، بین تمام سلول‌های انتخابی خط کشی می‌کند و گزینه Outside Borders تنها حاشیه سلول‌ها را خط کشی خواهد کرد. برای دسترسی به تنظیمات ضخامت خطوط جدول در اکسل، باید روی More Borders در پایین این پنجره کلیک کنید.

تنظیمات سلول در اکسل / draw a line excel

به زبانه Border بروید. در بخش Style می‌توانید ضخامت خطوط و در بخش Color نیز رنگ خط‌ها را مشخص کنید.

4. رسم خط در اکسل

اگر قصد رسم خط در اکسل را دارید (نه برای حاشیه سلول‌ها)، می‌توانید به تب Insert رفته در گروه Illustrations روی Shapes کلیک کنید و اولین آیکن زیر Lines را انتخاب کنید.

آموزش کشیدن خط در اکسل

حالا می‌توانید دکمه شیفت را نگه داشته و در قسمت دلخواه کلیک کنید و با کشیدن موس به بالا یا پایین، خط عمودی و با کشیدن به سمت چپ یا راست، به کشیدن خط افقی با استفاده از مداد در اکسل بپردازید.

خط کشی در اکسل

از این خطوط می‌توانید در چارت های خود و یا کشیدن خط در جدول اکسل هم استفاده کنید. برای آموزش رسم نمودار در این برنامه می‌توانید به این مطلب قبلی پلازا مراجعه کنید.

5. خط کشی مورب در سلول اکسل

مراحل بالا همگی برای کشیدن خط خارج یا در حاشیه سلول‌ها بودند اما چگونه در یک سلول اکسل خط بکشیم؟ در اکسل می‌توانید داخل یک سلول خطوط مورب بکشید یا بین چند سلول خط بگذارید.

برای رسم خط در اکسل به صورت مورب در یک سلول، ابتد سلول مدنظرتان را انتخاب کنید. برای این که متحویات سلول خواناتر شود، می‌توانید اندازه آن را نیز کمی بزرگ‌تر کنید.

خط کشی در اکسل

سپس روی سلول راست کلیک کرده و گزینه Format Cells را انتخاب کنید.

خط کشیدن وسط سلول در اکسل

در پنجره باز شده، به زبانه Border بروید. در بخش Border می‌توانید جهت خط مورب را با گزینه‌های مشخص شده انتخاب کنید.

خط کشیدن وسط سلول در اکسل

روی OK بزنید. سلول شما با خط مورب کشیده شده آماده خواهد بود. همچنین اگر چندین سلول را انتخاب کرده باشید، با انتخاب گزینه وسط پایین کادر بالا، اکسل میان آن دو سلول خط می‌گذارد.

آموزش خط کشیدن وسط سلول در اکسل

کشیدن خط افقی در سلول اکسل یا خطوط عمودی، در برخی اسناد اهمیت زیادی دارد. شاید گمان کنید نحوه انجام این کار سخت است اما در حقیقت فرایند بسیار ساده‌ای دارد اما باید این کار را به‌صورت دستی انجام دهید.

ابتدا به زبانه Insert بروید و روی Shapes کلیک کنید. سپس در بخش Lines، خط اول از سمت چپ را انتخاب کنید.

آموزش کشیدن خط در اکسل

حالا برای خط کشیدن وسط سلول در اکسل، ماوس را روی سلولی که می‌خواهید ببرید. در اینجا باید دقت زیادی داشته باشید و دقیقا خط را از وسط سلول و از بالا تا پایین بکشید. خط شما درست وسط سلول کشیده می‌شود.

برای این که مطمئن شوید خط شما کاملا مستقیم است، می‌توانید روی خطی که کشیده‌اید کلیک کرده و به زبانه Format بروید. در این زبانه اگر یک خط طولی کشیده‌اید مطمئن شوید که Shape Height روی 0 است. اما در صورت کشیدن خط عمودی در سلول اکسل، مطمئن شوید گزینه زیر آن یعنی Shape Width روی 0 است.

خط کشیدن وسط سلول در اکسل

 

برای تغییر رنگ و استایل خط، می‌توانید روی آن کلیک و سپس به زبانه Format بروید. در قسمت Shape Style روی پیکان مربوط به منو کشویی بزنید.

خط کشیدن وسط سلول در اکسل

از این پنجره می‌توانید رنگ خط و همچنین ضخامت آن را انتخاب کنید. همچنین با کلیک روی Shape Outline نیز می‌توانید به رنگ‌های بیشتری دسترسی داشته باشید.

خط کشی در اکسل

با کلیک روی Weight نیز می‌توانید ضخامت خط را کم یا زیاد کنید. با گزینه Dashes می‌توانید یک خط به‌صورت نقطه نقطه ایجاد کنید و با گزینه Arrows نیز می‌توانید به انتهای خط یک پیکان اضافه کنید. این فرایند تنها محدود به خط کشیدن وسط سلول در اکسل نیست و می‌توانید با استفاده از مراحل بالا، در هر سلول و قسمتی که مدنظرتان هست، خط بکشید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
آموزش رسم نمودار در اکسل؛ انواع، نحوه کشیدن و ویرایش ...
تیم پلازا05 دی 1401 16:30
thumbnail
آموزش روش های تبدیل پی دی اف به اکسل
سارا جعفری15 خرداد 1401 14:30

سخن پایانی

در این مطلب با آموزش کشیدن خط در اکسل همراه شما بودیم. همانطور که مشاهده کردید، روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد که هرکدام به نحوه استفاده و نوع خطوطی که شما به‌دنبالشان هستید، بستگی دارند. در صورتی که شما نیز روش‌های دیگری برای انجام این کار می‌شناسید، دربخش نظرات با ما و سایر کاربران پلازا به‌اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
avatar
مالک کهنسال
.
04 مرداد 1401، 13:20
پاسخ
0
0
عالی بود
avatar
حمیدرضا
.
15 مهر 1400، 04:17
پاسخ
0
0
سلام تشکر فراوان
avatar
حمیدرضا
.
15 مهر 1400، 04:15
پاسخ
0
0
سلام تشکر فراوان
avatar
سیامک
.
22 تیر 1399، 10:41
پاسخ
0
1
سلام جدول رو تو اکسل ایجاد کردم ، هنگامی که save as pdf میکنم ، تو فایل pdf خطوط جدول مقداری از هم فاصله دارن و به هم نمیچسبن. لطفا راهنمایی بفرمایید
avatar
مهدی صالحی
.
15 خرداد 1399، 08:06
پاسخ
0
0
سلام خوب بود استفاده کردم
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 23.3 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 21.1 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 20.3 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.3 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 13.9 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400