تاریخچه و آداب و رسوم کریسمس | تفاوت بین کریسمس و سال نو

کریسمس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

جشن کریسمس همه ساله در 25 دسامبر، و به مدت 12 روز جشن گرفته می‌شود. تعطیلات کریسمس در همه جای دنیا آداب و سنت‌های جالبی دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. ضمن تبریک کریسمس به هموطنان مسیحی، برای آشنایی بیشتر با شب کریسمس همراه ما باشید.

اگرچه زمستان و سفیدپوش شدن زمین برای ما ایرانی‌ها تنها یادآور برف‌بازی‌های از سر شوق و گاهی هم تعطیلی مدرسه‌ها است، اما در بسیاری از کشور‌های دنیا، سرد شدن هوا، نوید رسیدن سالی نو و شروع جشن‌های زمستانه است. کریسمس که در بسیاری از نقاط دنیا جشن گرفته می‌شود، تعطیلات محبوبی است که سنت‌های جالب و دوست داشتنی‌ای با خود به همراه دارد. قدمت این آداب و سنن گاهی به قرون وسطی هم می‌رسد. شب کریسمس 2023  به تاریخ ایران مصادف با 4 دی 1401 است. در این ایام حسابی بازار تبریک کریسمس در میان مردم جهان گرم است. علاوه بر این به فاصله چند روز از کریسمس سال نو میلادی نیز آغاز می‌شود که سال نو میلادی امسال نیز مانند هر سال پس از شب کریسمس 2023 و در  اول ژانویه آغاز خواهد شد.

در این مقاله پلازا بیشتر با جشن Christmas، تاریخچه و آداب کریسمس آشنا خواهیم شد و به سوالاتی چون فرق کریسمس با سال نوی میلادی چیست؟ هم پاسخ خواهیم داد. در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

کریسمس چیست؟

تاریخ کریسمس / کریسمس چیست

«کریسمس چیست و از کجا آمده؟» قطعا اولین سوالی که با شنیدن نام سال نوی میلادی و تبریک کریسمس به ذهن شما می‌رسد، این خواهد بود. باید بگوییم که واژه Christmas در لغت به معنای مراسم عشای ربانی است، جشنی مذهبی و فرهنگی که به مناسبت میلاد پیامبر مهربانی‌ها، حضرت عیسی مسیح (ع) برگزار می‌شود. اگرچه تاریخ دقیق سالروز تولد عیسی مسیح مجهول است، اما در اوایل قرن چهارم میلادی، کلیسا تصمیم گرفت 25 دسامبر را به عنوان سالروز میلاد عیسی مسیح (ع)، پیامبر نور و مهربانی تعیین کند. از آن پس، همه ساله در تاریخ 25 دسامبر، مصادف با سالروز میلاد عیسی مسیح (ع)، جشن با شکوهی با عنوان کریسمس برگزار می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که تاریخ کریسمس 2023 به شمسی دقیقا چه زمانی است باید بدانید که یکشنبه 4 دی 1401 مصادف است با اولین روز کریسمس محسوب می‌شود.

هر سال این مناسبت توسط میلیار‌دها انسان در سرتاسر جهان جشن گرفته می‌شود و همه با تبریک کریسمس به یکدیگر این روز را گرامی می‌دارند. جشن‌های Christmas در غرب حدوداً 12 روز طول می‌کشند و دقیقاً در شب دوازدهم به اوج خود می‌رسند. بسیاری از مسیحی‌ها معتقدند در این روز خداوند به شکل انسان به زمین آمده و در تاریخ تولد دقیق عیسی مسیح، گناهان بشریت را مورد بخشش خود قرار می‌دهد. اگرچه ایام کریسمس برای مسیحی‌ها یک جشن بزرگ مذهبی و در‌واقع بزرگترین و مهم‌ترین رویداد مذهبی به شمار می‌آید، اما سال‌هاست در بسیاری از کشور‌های دنیا، کریسمس را به عنوان بهانه‌ای برای دور هم بودن‌ها و شادمانی جشن می‌گیرند و آیین کریسمس بسیار محبوب است و همه با تبریک کریسمس یکدیگر را شاد می‌کنند.

شب کریسمس آئین‌ها و آداب و رسوم مخصوصی دارد. درخت کاج آذین شده، بابانوئل، کارت‌های مخصوص تبریک کریسمس، چراغانی‌ها و تاج‌های گل، گوزن‌ها، آهنگ کریسمس و هدیه دادن و هدیه گرفتن و البته شام مخصوص کریسمس از محبوب‌ترین سنت‌های کریسمس در تمام دنیا هستند که در ادامه این مقاله بیشتر از آن‌ها خواهیم گفت؛ اگرچه سنت‌ها و مراسم‌های ویژه دیگری هم در گوشه و کنار دنیا جشن گرفته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها هم خود نیاز به یک مقاله جداگانه دارند.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
خوانندگی هوتن شکیبا با گروه بمرانی در برنامه همرف
00:02:2723 بهمن 1399، 14:22
thumbnail
مقایسه پردازنده های پرچمدار موبایل (855 و 9820 و 980 و A12)
00:09:2515 آبان 1402، 14:30
thumbnail
ذخیره و بازیابی پیام‌ها در واتس‌ اپ
00:03:2706 شهریور 1402، 11:30
thumbnail
تیزر سریال ملکه گدایان با بازی رویا نونهالی و باران ...
00:01:0029 اردیبهشت 1400، 11:00

واژه کریسمس از کجا آمد؟

کریسمس چیست / کریسمس چیست و از کجا آمده؟

واژه کریسمس به معنای مراسم عشای ربانی در روز مسیح است. مفهوم لغوی کریسمس درواقع از یکی از مراسم‌های مهم مسیحی‌ها به نام مراسم عشاء ربانی گرفته شده است. البته این نام از ابتدا برای این جشن بزرگ انتخاب نشده بود. در گذشته به جای واژه کریسمس، از کریستینماس هم استفاده می‌شد. این واژه در حوالی سال 1050 میلادی هم به صورت Christes Maesse به معنی جشن مسیح رایج بود. بعد‌تر‌ها این کلمه مخفف شده و به صورت Xmas تلفظ می‌شد. این اصطلاح که برای اولین بار در قرن سیزدهم میلادی مورد استفاده قرار گرفت، هنوز هم در کتاب‌های چاپی زیادی دیده می‌شود.

واژه‌های متناظر دیگر کریسمس هم در زبان‌های دیگری وجود دارند. واژه‌هایی مانند نویداد (Navidad) در اسپانیایی، ناتاله (Natale) در ایتالیایی و نوئل (Noël) در فرانسوی، همگی به معنای میلاد و واژه آلمانی وایناختن (Weihnachten) به معنی شب تقدیس شده، از مهم‌ترین واژه‌های متناظر کریسمس در سرتاسر دنیا هستند.

تاریخچه شب کریسمس

تعطیلات کریسمس / تاریخ کریسمس 2023

اما حالا که اینقدر این آیین تبریک کریسمس حتی در ایران نیز محبوب شده، بد نیست نگاهی به تاریخچه این جشن بیندازیم. تصاویر متعدد از صحنه زایمان در انجیل‌های متی و لوقا، نویسندگان اولیه مسیحی را بر آن داشت تا تاریخ‌های مختلفی را برای سالگرد میلاد عیسی مسیح (ع) پیشنهاد بدهند. اگرچه در انجیل هم هیچ تاریخی مشخص نشده است، مسیحی‌های اولیه، عیسی بن مریم (ع) را با استفاده از عباراتی مانند خورشید عدالت، به خورشید متصل کردند. رومی‌ها برای اولین بار تاریخ 25 دسامبر را مشخص کردند و اولین جشن Christmas ضبط شده در تاریخ 25 دسامبر سال 336 میلادی در رم برگزار شد. 25 دسامبر، دقیقاً 9 ماه پس از 25 مارس، روز اعتدال بهاری و روز خلقت حضرت آدم است. مسیحی‌ها معتقدند این روز، روز آبستن شدن حضرت مریم (س) بوده و 25 دسامبر، دقیقاً 9 ماه بعد از آن را به عنوان روز میلاد حضرت مسیح می‌دانند.

در سده 3 میلادی، تاریخ زاد‌روز عیسی مسیح (ع) موضوع مورد علاقه افراد زیادی بود که اختلافات زیادی بر سر آن وجود داشت. کلمنت اسکندریه (Clement of Alexandria) در حوالی سال 200 میلادی نوشت:

افرادی هستند که نه تنها سال تولد پیامبر ما، بلکه روز میلاد او را نیز تعیین کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که این اتفاق در بیست‌وهشتمین سال آگستوس و در بیست‌وپنجمین روز بشنس (ماه مصری، برابر با 20 می) روی داده است. برخی هم می‌گویند او در بیست‌وچهارم و بیست‌و‌پنجم برموده (برابر با 20 و 21 آوریل) به دنیا آمده است.

آداب جشن کریسمس / شب کریسمس 2023

همچنین بخوانید :

عوامل مختلفی برای انتخاب 25 دسامبر به عنوان تاریخ میلاد حضرت عیسی بن مریم (ع) نقش داشته‌اند. برخی بر پایه ادعای آگوستین، معتقدند که عیسی مسیح (ع) به دلایلی تصمیم گرفت که در کوتاه‌ترین روز سال به دنیا بیاید که با انقلاب زمستانی در گاهشمار رومی یا 25 دسامبر برابر می‌شود.

تعیین تاریخ زاد‌روز میلاد حضرت مسیح (ع) از همان ابتدا، به دلیل انتخاب زمانی برای جشن و سرور نبود. حتی بسیاری معتقد بودند که تنها گناهکار‌ها روز میلاد حضرت مسیح (ع) را جشن می‌گیرند. به نظر می‌رسد برای اولین بار در تقویم فیلوکالوس که در سال 354 در روم گردآوری شد، به جشن Christmas و میلاد مسیح اشاره شده است. در شرق هم مانند اوایل قرون وسطی، مسیحی‌ها تولد حضرت مسیح را به عنوان بخشی از عید تعمید مسیح و دیدار سه مرد حکیم و ستاره‌شناس ایرانی جشن می‌گرفتند؛ البته این جشن بیشتر به خاطر تعمید حضرت مسیح برگزار می‌شود.

تقویم قرون وسطی هم کم کم تحت نفوذ تعطیلات مربوط به کریسمس قرار گرفته بود. بعد از امپراطوری شارلمان، از آنجایی که روز تاجگذاری او در روز کریسمس انجام گرفت، اهمیت کریسمس بیشتر هم شد. بعد‌ها در اواسط قرون وسطی، تعطیلات کریسمس آنقدر مهم‌تر و پر‌رنگ‌تر شد که اغلب نجیب‌زاده‌ها و اشراف، کریسمس را جشن می‌گرفتند. آئین سرود خواندن در جشن‌های کریسمس هم از همان قرون وسطی شروع شد. البته بسیاری از نویسندگان در آن ایام، گروه‌های موسیقی را تقبیح می‌کردند.

آداب و رسوم کریسمس

آداب و رسوم شب کریسمس / آداب و رسوم کریسمس

روز کریسمس به عنوان یک جشن بزرگ و تعطیلات عمومی‌ بسیار مهم در بسیاری از کشور‌های دنیا، حتی بسیاری از کشور‌های غیرمسیحی برگزار می‌شود. برخی از کشور‌های غیرمسیحی مانند چین، کریسمس تنها به خاطر جنبه‌های تجاری‌اش و در برخی کشور‌های غیرمسیحی دیگر مانند ژاپن تنها برای شادی و دورهمی‌های جذابش محبوب است. به همین ترتیب رسوم و سنت‌های مخصوص کریسمس، چه برای مسیحی‌ها و چه برای غیر مسیحی‌ها مهم است و در اغلب کشور‌های دنیا رعایت می‌شود. به راحتی می‌توانید در هر کجای شهر‌ها درختان کریسمس، جوراب‌ها، چراغ‌ها و بنر‌های مخصوص کریسمس را مشاهده کنید که در همه جای شهر آویزان هستند. موسیقی مخصوص کریسمس در همه جای شهر پخش می‌شود و همه جا تزئینات مخصوص کریسمس را می‌توان دید. در ادامه برخی از مهم‌ترین آداب و رسوم جشن کریسمس را ذکر خواهیم کرد.

کریسمس و بابانوئل

کریسمس و بابانوئل / سانتا کیست؟

بابانوئل را می‌توان به عنوان جذاب‌ترین و معروف‌ترین سنت کریسمس معرفی کرد که خیلی‌ها کریسمس را با او می‌شناسند. بابانوئل، همان پدر کریسمس، شخصیتی محبوب در بین کودکان و حتی بزرگ‌تر‌ها است. پیرمرد‌های چاق و قرمزپوشی که کلاه‌های قرمز پوم‌پوم‌دار بر سر دارند و ریش‌های سفید و بلندشان چهره‌شان را مهربا‌نتر هم جلوه می‌دهد. این پیرمرد‌های قرمز پوش در ایام کریسمس با آن چهره‌های بشاش و مهربان خود، شهر را زیبا‌تر می‌کنند. بچه‌ها داستان‌های جذابی از بابانوئل می‌شنوند که خیلی از آن‌ها را باور دارند. بسیاری از کودکان هر سال برای بابانوئل نامه می‌نویسند و از رویا‌ها و آرزو‌هایشان می‌گویند؛ بسیاری از کودکان هم در نیمه‌شب‌های کریسمس، مخفیانه تا دیر وقت بیدار می‌مانند تا بابانوئل را وقتی مشغول آوردن هدیه آن‌هاست ملاقات کنند.

علاقه مردم، علی‌الخصوص بچه‌ها به بابانوئل باعث شده که از آن‌ها استفاده‌های اقتصادی زیادی بشود. معمولاً هر مرکز خرید و فروشگاهی، یکی از این بابانوئل‌های مهربان را برای جذب مردم و بچه‌ها استخدام می‌کند. احتمالاً هر کسی که حداقل یک بار کریسمس را جشن گرفته باشد، حتماً یک عکس در کنار بابانوئل هم دارد؛ اما سانتا کیست؟ و از کجا آمده است؟

کریسمس و بابانوئل / آداب و رسوم کریسمس

سنت نیکلاس یک اسقف یونانی قرن چهارم از میرا، شهری در استان لیکیا بود که حدود 3 کیلومتر با Demre در جنوب غربی ترکیه فاصله داشت. او در نقاشی‌های قرون وسطی و عصر رنسانس به صورت مردی قد بلند و با چهره‌ای جدی و نجیب دیده می‌شود. او با لباس اسقف‌ها در میان مردم ظاهر می‌شد و همراه با یارانش، بدون توجه به اینکه آیا کسی واقعاً نیازمند هست یا نه، به مردم هدیه می‌داد. نام و خاطر این پیرمرد قرمزپوش برای مراقبت از کودکان، سخاوت بی حد و هدیه دادن‌هایش زنده مانده است. امروزه هم نام و یاد او زنده باقی‌مانده و همه ساله افراد زیادی به یاد او لباس‌های نمادین می‌پوشند، به نیازمندان کمک می‌کنند، بچه‌ها را در آغوش می‌گیرند و با مهربانی با مردم رفتار می‌کنند.

درخت کریسمس

درخت کریسمس / آداب و رسوم کریسمس

درخت کریسمس که نماد زندگی ابدی است، برای نخستین بار در قرن شانزدهم میلادی توسط لوتر‌های آلمانی مورد استفاده قرار گرفت. به نظر می‌رسد سابقه استفاده از درخت Christmas به حوالی سال 1539 و در کلیسای جامع استراسبورگ برمی‌گردد. بعد‌ها لوتر‌ها درخت تزئین شده را به ایالات متحده بردند، موراویایی‌ها هم شمع‌های روشن را بر روی آن درختان قرار دادند. این درخت‌ها امروز یکی از اصلی‌ترین نماد‌های Christmas در تمام دنیا هستند. در هنگام تزئین درخت کریسمس، بسیاری از افراد یک ستاره به عنوان نماد شهر بیت لحم، محل تولد حضرت عیسی مسیح (ع) را در بالای درخت قرار می‌دهند. برخی دیگر از مردم هم فرشته‌ای را به عنوان نماد فرشته‌های مذکور در روز میلاد حضرت مسیح (ع)، در بالای درخت می‌گذارند. درخت Christmas معمولا در کارت‌ پستال‌های تبریک کریسمس اغلب حضور دارد.

دکوراسیون و تزئینات کریسمس

کریسمس و سال نو / جشن کریسمس

از متداول‌ترین رسوم Christmas می‌توان به تزئین خانه‌ها، مغازه‌ها و مراکز خرید با لامپ‌های رنگی، کاج‌های تزئین شده و تابلو‌هایی مربوط به ولادت حضرت مسیح (ع) اشاره کرد. گفته می‌شود این سبک از تزئینات که در همه جا به چشم می‌خورد، از قرن دهم میلادی در روم برجای مانده‌اند. رنگ‌های قرمز، سبز و طلایی رنگ‌های سنتی تزئینات کریسمس هستند. رنگ قرمز نماد خون حضرت مسیح (ع) است که هنگام مصلوب شدن او ریخته شده؛ رنگ سبز و به ویژه درخت کاج که به درخت همیشه سبز معروف است و حتی در زمستان هم برگ‌های خود را از دست نمی‌دهد، نمادی از زندگی ابدی هستند؛ طلایی اولین رنگی است که همراه با کریسمس می‌آید و نمادی از نور خورشید در تاریکی زمستان و همینطور نمادی از ثروت است.

از دیگر تزئینات سنتی مخصوص Christmas می‌توان به ناقوس، شمع، نیشکر، جوراب ساق بلند، تاج گل و فرشته اشاره کرد. این تزئینات می‌توانند در درخت کریسمس، اطرافش و یا در تزئینات محیط، مورد استفاده قرار بگیرند. تاج کریسمس هم که از مجموعه‌ای از گل‌ها و برگ‌های همیشه سبز درست می‌شود، یکی دیگر از تزئینات مخصوص Christmas است.

کریسمس / آداب و رسوم کریسمس

غذا‌های سنتی شب کریسمس

شام Christmas، وعد غذایی مهم و بخش مهمی از تعطیلات و جشن کریسمس است که به طور سنتی برگزار می‌شود. غذا‌هایی که برای شام Christmas سرو می‌شوند معمولاً در هر کشوری متفاوت هستند. در برخی مناطق مانند سیسیل، برای شام کریسمس 12 نوع ماهی به اضافه غذا‌های ویژه دیگر سرو می‌شود. در انگلستان و کشور‌هایی که سنت‌هایشان تحت تأثیر انگلیس قرار دارند، وعده اصلی غذای کریسمس شامل یک بوقلمون، غاز و یا سایر پرندگان بزرگ به صورت شکم پر، گوشت گاو، سیب‌زمینی، سبزیجات و گاهی نان است. دسر‌های مخصوصی مانند پودینگ کریسمس، کیک‌های خرد شده و کیک میوه‌ای هم معمولا سرو می‌شوند.

هدیه دادن در کریسمس

تعطیلات کریسمس / جشن کریسمس در اصفهان

احتمالاً در تصاویر مربوط به Christmas، عکس‌هایی از درخت کریسمس و بسته‌های هدیه‌ای که پای آن چیده شده‌اند را دیده‌اید. رد و بدل کردن هدیه در ایام کریسمس یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین سنت‌های آن است. این رسم که مربوط به جشن کریسمس مدرن است، باعث شده Christmas به سود‌آور‌ترین زمان سال برای خرده‌فروشان و سایر مشاغل در سراسر جهان تبدیل شود.

آداب و رسوم جشن کریسمس / تاریخ کریسمس 2023 به شمسی

به نظر می‌رسد هدیه دادن در ایام Christmas به سنت دیرینه سنت نیکلاس برگردد؛ البته ممکن است سنت هدیه دادن در جشن رومی هم بر آداب و رسوم مسیحی‌ها تأثیر گذاشته باشد. هدیه دادن در کریسمس در چند قرن گذشته، تاثیر زیادی بر اقتصاد مناطق مختلف جهان گذاشته است. یکی از هدیه‌های معمول این ایام، کارت پستال‌های تبریک کریسمس است.

کارت تبریک کریسمس

کارت‌های تبریک کریسمس، پیام‌های مصور تبریک هستند که در طی هفته‌های قبل از روز Christmas با اعضاء خانواده و دوستان رد و بدل می‌شود. ارسال کارت‌های تبریک کریسمس از سال 1843 رواج پیدا کرد. این کارت‌ها می‌توانند محتوایی تجاری داشته باشند و یا به Christmas اشاره کنند. برخی از کارت‌ها هم با به تصویر کشیدن زادگاه حضرت عیسی مسیح (ع) یا نماد‌های مسیحی مانند ستاره بیت لحم یا کبوتر سفید، به روح‌القدس و صلح بر روی زمین اشاره می‌کنند. برخی هم به تصاویر برفی، حیات‌وحش زمستان شمالی و سنت‌های کریسمس و چهره‌ها و اسطوره‌های مربوط به آن مانند بابانوئل اشاره دارند. حتی کارت‌های تبریک کریسمس با تم طنز هم وجود دارند که مردم با توجه به سلیقه‌شان آن‌ها را خریداری و برای هم ارسال می‌کنند.

تمبر‌ های یادبود

در بسیاری از کشور‌ها تمبر‌های یادبودی را در Christmas چاپ می‌کنند و مشتری‌های اداره پست اغلب برای ارسال کارت‌های کریسمس و یا نامه‌هایشان به عزیزان خود از این تمبر‌ها استفاده می‌کنند. این تمبر‌ها معمولاً بین اوایل اکتبر و اوایل دسامبر به فروش می‌رسند و در مقادیر قابل توجهی چاپ می‌شوند. تمبر‌های یادبود Christmas در تمام طول سال قابل استفاده هستند.

آداب کریسمس / کریسمس چیست و از کجا آمده؟

حضور در کلیسا

روز Christmas، و در برخی نقاط شب کریسمس، مراسم مذهبی بادارک یا قربانی مقدس و مراسم عشای ربانی در تمام کلیسا‌ها برگزار می‌شود. این مراسم‌ها در روز اول ژانویه هم برگزار می‌شوند. آئین‌های ویژه مذهبی که در کلیسا‌ها انجام می‌گیرند، بسیار جذاب هستند. بنابراین مردم، حتی غیرمسیحی‌ها، خود را به کلیسا‌ها می‌رسانند و در مراسم‌های آن‌ها شرکت می‌کنند. معمولاً کلیسا‌ها در هنگام Christmas و عید پاک نسبت به بقیه سال، با بیشترین میزان حضور جمعیت مواجه می‌شوند.

تماشای اجرای نمایش‌های مخصوص کریسمس

برای مسیحی‌ها تماشای صحنه‌های نمایش تولد حضرت عیسی (ع)، یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین سنت‌های شب کریسمس است. این نمایش در سرتاسر اروپا و حتی در بسیاری از کشور‌های آسیایی اجرا می‌شود و طرفداران بسیاری دارد.

آداب و رسوم کریسمس / درخت کریسمس

موسیقی زنده و سرود کارول

قدیمی‌ترین سرود‌های مخصوص شب کریسمس از قرن چهارم میلادی در روم بر جای مانده‌اند. در قرن دوازدهم میلادی یک راهب پاریسی به نام آدام سنت ویکتور، توانست محبوب‌ترین ترانه‌های موجود را با موسیقی تلفیق کند و چیزی که امروزه به نام مراسم سنتی کارول می‌شناسیم را ایجاد کند. هنوز هم اغلب این سرود‌ها در کلیسا‌های سرتاسر دنیا، طی مراسم جذابی خوانده می‌شوند و مردم خود را از گوشه و کنار شهر‌ها برای همراهی با آن، به کلیسا‌ها می‌رسانند. آهنگ کریسمس که اکنون به عنوان کارول شناخته می‌شوند، در ابتدا ترانه‌های محلی عامیانه‌ای بودند که در جشن‌های مختلف خوانده می‌شدند. بعد‌ها کارول‌ها با آن صدای موسیقی منحصربه‌فرد قرون وسطایی‌شان، تنها در کلیسا اجرا می‌شدند.

آیین کریسمس / آهنگ کریسمس

از دیگر سنت‌های مسیحی‌ها این است که آن‌ها بر روی پنجره‌هایشان شمع می‌گذارند. این سنت برگرفته از این اعتقاد مسیحی‌ها است که عیسی مسیح (ع) نور نهایی جهان است.

تفاوت کریسمس و سال نو میلادی

جالب است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که Christmas همان سال نوی میلادی است و کریسمس را با سال نو اشتباه می‌گیرند به همین دلیل تصمیم داریم تا در این بخش به تعدادی از تفاوت های بین Christmas و سال نو اشاره کنیم.

تاریخ تقویمی

اصلی ترین فرق کریسمس و سال نو میلادی این است که تاریخ تقویمی این دو مناسبت با هم متفاوت است. Christmas مصادف با 25 دسامبر است در حالی که سال میلادی اول ژانویه و با پایان یافتن تقویم سال جاری نو می‌شود.  تاریخ سال نو میلادی و میلاد مسیح تنها چند روز با یکدیگر فاصله دارند و به همین دلیل تعطیلات هر دوی این مناسبت‌ها با یکدیگر ادغام شده‌اند و به همین دلیل بسیاری این دو مناسبت را یکی می‌دانند. تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی در کشورهای مختلف متفاوت هستند. میانگین این تعطیلات 13 روز هستند و از روز 25 دسامبر آغاز می‌شوند‌ و تقریبا تا 8 ژانویه طول می‌کشند. البته چیزی که بیان شد فقط یک میانگین است و در قاره‌های مختلف ایام این تعطیلات کمتر و بیشتر نیز می‌شوند. در برخی مناطق شروع آن از 24 دسامبر نیز هست.

سال نو میلادی ۲۰۲۱ / آهنگ کریسمس

ماهیت

به جز تاریخ تقویمی، فرق Christmas و سال نو میلادی در ماهیت آنان نیز هست. به بیان ساده‌تر کریسمس یک جشن و عید مذهبی به شمار می‌آید و روز تولد حضرت عیسی است که برای مذهبیان مسیحی به خصوص کاتولیک‌ها روز مهمی محسوب می‌شود اما سال نو میلادی یک مناسبت رسمی است که در بسیاری از کشورهای غیر مسیحی نیز جشن گرفته می‌شود.

نحوه برگزاری

پیشتر در مورد ماهیت Christmas و سال نو میلادی توضیح دادیم. این ماهیت متفاوت به طور قطع در نوع برگزاری این مناسبت‌ها هم دیده می‌شود. Christmas همانطور که گفتیم ماهیتی مذهبی دارد و نحوه برگزاری آن نیز آرام‌تر است. افراد خانواده در این روز دور هم جمع شده و به هم هدیه می‌دهند و فستیوال‌های مذهبی مختلفی نیز در تعطیلات کریسمس شکل می‌گیرند. در حالی که برگزاری مراسم سال نو سر و صدای بیشتری دارد و اغلب افراد در کلاب‌ها به همراه دوستان خود لحظه سال نو را با موسیقی، نور، آتش بازی و نوشیدنی جشن می‌گیرند.

فرق کریسمس و سال نو میلادی / تفاوت کریسمس و سال نو

ایام سال نو میلادی در ایران

کشور ایران به واسطه تمدن کهنی که دارد، قطعا با مسیحیت نیز ارتباط دارد و هموطنان مسیحی زیادی در این کشور زندگی می‌کنند. اما به دلیل اینکه مسیحیان در اقلیت‌های دینی قرار دارند، کمتر به این مسئله در کشورمان پرداخته می‌شود. حتی جشن‌های Christmas باب امروز نیز به نوعی به تقلید از رسوم اروپا و آمریکا است. حال در ادامه قصد داریم تا به بررسی آیین کریسمس در ایران بپردازیم.

مسیحیان در ایران

ایرانیان جز مردمانی بودند که در جهت پذیرش ادیان الهی تحقیق می‌کردند و به پذیرش آنها می‌پرداختند‌. مسیحیت تقریبا از همان ابتدای خود وارد ایران شد اما به واسطه ادیان دیگری که در این سرزمین حاکم بودند، دین اصلی این کشور نبود‌. در حال حاضر کشور ایران بین 500 هزار تا یک میلیون مسیحی در ایران حضور دارند و دست کم 600 کلیسا در این کشور بنا نهاده شده است.

مسیحیان در سرزمین ایران به دو دسته ارامنه و آشوریان تقسیم می‌شوند. ارامنه جز خانواده بزرگ هندو اروپایی هستند و همان‌طور که از نام آنان پیداست وابسته به ارمنستان و تابع کلیسای ارتدکس هستند. قدیس گریگور روشنگر از جمله کسانی بود که این دین را در میان ارمنیان زنده کرد. آشوریان نیز بین قرن اول تا سوم میلادی به این دین روی آورند و تاریخ دقیق ورودشان به ایران مشخص نیست.

تعطیلات سال نو میلادی در ایران

از آنجایی که دین رسمی کشور اسلام و آیین نوروز در کشورمان اجرا می‌شود. عملا تعطیلات Christmas در ایران نیز باب نیست. اما اگر بخواهیم به شما تاریخی کلی بدهیم، باید به همان تاریخ اروپا و آمریکا بسنده کنیم‌. در ایران نیز روزهای 25 دسامبر تا 6 ژانویه کریسمس اعلام می‌شود. با این تفاوت که ارامنه ایران روز 6 ژانویه را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند.

شهرهایی از ایران که مسیحیان در آن حضور دارند

جشن کریسمس در اصفهان

اگر به دنبال مناطق مسیحی نشین ایران می‌گردید، باید به شما بگوییم که مسیحیان در اکثر مناطق ایران حضور دارند اما بیشتر در شهرهایی از جمله: تهران، تبریز، رشت، اصفهان، مشهد، قزوین، شهرکرد، مسجد سلیمان، بوشهر، قره داغ، همدان و‌‌‌..‌. دیده می‌شوند‌. علاوه بر آن جشن کریسمس در اصفهان خصوصا در منطقه جلفا برپا می‌شود.

کریسمس و فرهنگ ایرانی

اگر توجه داشته باشید، جشن Christmas فاصله کمی با شب یلدای ایرانی دارد. در واقع در گذشته دور روز 25 دسامبر به دنبال انقلاب زمستانی و زادروز میترا در آیین میترائیسم بود. میترا در حقیقت ایزد باستانی ایرانی خدای نور و روشنایی بود. از آنجایی که حضرت مسیح در واقع نمادی از نور و پاکی بود و کلیسا قصد داشت به اشاعه فرهنگ و آیین مسیحیت بپردازد و معنای دوباره‌ای به این آیین ببخشد‌. بنابراین روز 25 دسامبر به جشن Christmas تغییر یافت.

کلام آخر

این روز‌ها جشن‌ها و آئین‌های مربوط به شب Christmas فارغ از اینکه کجا زندگی می‌کنید و چه دینی دارید، در اغلب کشور‌های دنیا جشن گرفته می‌شوند. در این مطلب به بررسی کامل آداب و سنن کریسمس، تاریخچه آن و فرق بین شب کریسمس و سال نو میلادی پرداختیم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان ارائه داده باشیم. آیا شما هم همراه با بیشتر مردم دنیا، کریسمس را جشن می‌گیرید و از کارت‌های تبریک کریسمس استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را در کادر پایین در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

کریسمس 2023 چه روزی است؟

از 4 دی 1401 شروع می‌شود.

کریسمس چه ماهی است؟

دسامبر یا دی ماه

کریسمس چندم دی است؟

این جشن از روز 4 دی شروع می‌شود.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402