آموزش عکاسی در زمستان ؛ ایده ها و تکنیک های عکاسی در برف

عکاسی در برف
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

زمستان نیز مانند باقی فصول، زیبایی های خاص خودش را دارد و با کمی دقت و خلاقیت می‌توانید تصاویر بدیع و جذابی در این فصل ثبت کنید. اگر به دنبال ایده های عکاسی در زمستان هستید، با ما همراه باشید تا با تکنیک‌های عکاسی در برف آشنا شویم.

بسیاری از عکاسان، زمستان را فصل مناسبی برای گرفتن عکس‌های زیبا و به‌یادماندنی نمی‌دانند. آن‌ها فکر می‌کنند که این فصل، زمان استراحت خودشان و طبیعت است. این حرف تا حدودی درست است؛ ولی به این معنا نیست که دیگر هیچ سوژه یا ایده‌ای برای عکاسی وجود ندارد. درواقع عکاسی در زمستان به اندازه‌ عکاسی در فصل‌های دیگر هیجان‌انگیز است؛ فقط به کمی خلاقیت و زاویه‌دید شما و دوربین‌ بستگی دارد. در این مقاله از پلازا تکنیک‌های عکاسی در زمستان و ژست عکاسی در برف را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

ژست عکاسی در برف

فهرست مطالب:

15 ایده‌ عکاسی در زمستان

در ادامه برخی از ایده‌ های عکاسی در زمستان را برای شما معرفی می‌کنیم.

1. عکاسی از اشیا در زمستان

ایده برای عکس گرفتن در برف

گاهی در زمستان دمای بیرون از خانه آنقدر کم می‌شود که ترجیح می‌دهیم در خانه بمانیم؛ این کاملاً طبیعی است. برای گرفتن یک عکس خوب لازم نیست همیشه در بیرون از خانه، به دنبال سوژه برای عکاسی باشیم؛ بلکه می‌توانیم با وسایلی که درون خانه هستند نیز تمرین عکاسی بکنیم و مهارت‌های عکاسی‌مان را بالا ببریم. کافی‌ست که چند وسیله را روی میز به همراه یک پروژکتور و یک رفلکتور (Reflector) بگذاریم و عکاسی را شروع کنیم. برای بهتر‌ شدن کارتان می توانید از صفحه طلایی استفاده کنید که باعث ایجاد حس‌ گرمی در عکستان می‌شود.

اگر تازه‌کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم با یک پرتقال و یک چراغ‌ مطالعه شروع کنید. می‌توانید چراغ را حرکت دهید و زاویه‌های مختلف آن را بررسی کنید. زمانی که توانستید درک بکنید که هایلایت‌ها و سایه‌ها چگونه بر حس عکس تأثیر می‌گذارند و آن را تغییر می‌دهند، آن وقت آماده‌اید که با وسایل دیگر کارتان را پیش‌ ببرید.

فنون کاربردی:

 • آرام و با طمأنینه کار را پیش‌ ببرید و حواستان به ثأثیر نور بر سوژه‌ مورد‌نظرتان باشد.
 • برای تنظیم کردن نور از صفحات نقره‌ای، طلایی، سفید و سیاه استفاده کنید.
 • در صورت نیاز به رفلکتور، می‌توانید از آینه استفاده کنید. آینه‌ها بازتاب‌ نوری خوبی دارند و در اکثر‌ مواقع هم نتیجه‌ کار رضایت‌بخش است.

2. عکاسی ماکرو از دانه‌ های برف ؛ از ایده‌های عکاسی در برف

عکاسی در برف با گوشی

عکس ماکرو توانایی‌هایتان را به چالش می‌کشد و وادارتان می‌کند تا نزدیکتر از حد‌ معمول به جهان نگاه کنید. تفاوت یک عکس ماکرو خوب و معمولی در توجه به جزئیات است؛ جزئیاتی که در حالت طبیعی آن‌ها را نادیده می‌گیریم، مانند ساختار اشیایی که هر‌ روز از کنارشان به راحتی می‌گذریم یا حشرات و گیاهانی که با چشم غیرمسلح به سختی دیده می‌شوند.

لنزهای مخصوص عکاسی ماکرو معمولاً بهترین نتیجه را در کمترین زمان و صرف کمترین انرژی می‌دهند، چون استفاده از آن‌ها بسیار راحت است؛ ولی این نوع لنزها معمولاً به طور قابل‌توجهی گران هستند. عکاسان به عنوان جایگزین این لنزها، از اکستنشن تیوب (Extension Tube) استفاده می‌کنند که هم به‌صرفه‌تر است و هم نتیجه‌ رضایت‌بخشی دارد. یکی‌دیگر از مزایای این حلقه‌ها این است که روی هر لنز‌ باکیفیتی قابل استفاده‌اند.

فنون کاربردی:

 • برای گرفتن عکس ماکرو لازم است که لنز ماکروی دوربین‌تان را بر بزرگنمایی 1:1 تنظیم کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از لرزش عکس‌تان از پایه کمک بگیرید.
 • به خاطر داشته باشید که محدوده‌ عکاسی برای عکس‌های ماکرو بسیار کم است و به علت فوکوس کردن در فاصله‌ کم، عکس دچار کاهش نور قابل‌توجهی می‌شود. در این شرایط بهتر است که از نور زیادی استفاده کنید.

3. عکاسی پرتره در زمستان در کنار پنجره

ایده عکاسی در برف

مهم نیست که چه موقع از سال باشد؛ همیشه نور‌ ورودی از پنجره، بهترین و طبیعی‌ترین نور برای عکاسی بوده و همچنان نیز هست. می‌توانید سوژه‌ مورد‌نظرتان را کنار پنجره طوری که ¾ از آن در مقابل نور باشد قرار دهید و عکسبرداری را شروع کنید. نتیجه‌ این مدل از عکس‌ها، دراماتیک با حسی از سرما خواهد‌ بود. همچنین می‌توانید از نور زمستانی استفاده کنید و عکس‌های پرتره‌ خودتان را بیرون از خانه بگیرید. در این صورت عکس‌هایتان روشن همراه با حس‌ سرما خواهد بود.

فنون کاربردی:

 • مکان‌تان را از زاویه‌های مختلف پنجره عوض کنید تا حالت‌های مختلف سوژه‌تان را در مقابل نور تغییر دهید.
 • می‌توانید از ورقه‌های کاغذی یا پرده‌های توری مانند برای پراکنده کردن نور استفاده کنید.

4. عکاسی از منظره برفی

ژست عکاسی در برف پسرانه

بدون‌شک یکی‌ دیگر از زیبایی‌های فصل زمستان، دیدن طبیعت پوشیده از برف است. انگار که طبیعت با تغییر هر فصلش به ما یادآوری می کند که ما نیز تغییر کردیم، بزرگ شده‌ایم و تجربه‌های مختلف را پشت‌ سر‌ گذاشتیم. این احساس زمانی به اوج‌ خودش می‌رسد که شما در جنگل ساعت 7 صبح بعد از یک بارش برف‌ تازه قدم بزنید؛ حتی اگر عکس‌های حرفه‌ای نگیرید (که احتمالش کم است)، به صورت روحی بازسازی می‌شوید.

فنون کاربردی:

 • اگر می‌خواهید عکس‌تان خوب شود، همان‌ اول در آن قدم نزنید. درست است که ردپا در برف می‌تواند ایده‌ قشنگی برای عکاسی باشد، ولی بعد از انجام این کار دیگر آن برف‌ تازه و دست‌نخورده را نخواهید داشت.
 • می‌توانید بعد از گرفتن عکس، با‌ استفاده از گزینه وایت زینیت (White Vignette)، سفیدی برف را بیشتر کنید تا عکستان زیباتر شود.

5. عکاسی از غروب خورشید در زمستان ؛ از بهترین ایده های عکاسی در برف

ژست عکاسی در برف بدون چهره

در روزهای برفی که بارش برف خفیف است، زیبایی طلوع و غروب خورشید دوچندان می‌شود. برای عکسبرداری از این منظره‌ زیبا لازم است نکاتی را به‌ خاطر داشته باشیم.

فنون کاربردی:

 • وایت‌بالانس دوربین را از حالت خودکار خارج کنید و آن را روی ابری یا سایه تنظیم کنید تا کمی حس گرما به عکس‌تان بدهد.
 • برای تنظیمات قبل از طلوع خورشید، ایزو (ISO) را روی 100 با کمترین حدی که دوربین‌تان می‌تواند داشته باشد بگذارید.

6. عکاسی از چراغ‌ های شهر در زمستان ؛ ایده برای عکس گرفتن در برف

ژست عکاسی در برف اینستاگرام

اگر ساعات‌ طلایی را از دست دادید ناراحت نباشید؛ همیشه می‌توانید برای عکاسی برف در شب از چراغ‌ها برای روشن کردن عکس‌تان استفاده کنید و خبر خوب اینکه می‌توانید این چراغ‌ها را به تعداد زیاد درون شهر پیدا کنید. چراغ‌های شهری بسیار زیبا هستند؛ مخصوصاً در طی فصل زمستان. زیبایی مناظر شهر پوشیده شده از برف زمانی دوچندان می‌شود که برف نیز شروع به بارش کند.

فنون کاربردی:

 • هنگام عکسبرداری از شهر در شب، بهتر است که از فوکوس خودکار استفاده نکنید؛ زیرا در پیدا کردن مکان مشخصی برای فوکوس کردن دچار مشکل می‌شوید.
 • به جای فوکوس خودکار از فوکوس منوال استفاده کنید؛ به خصوص زمانی که چندین سوژه با فاصله‌های مختلف دارید.

7. عکاسی از بارش برف

عکاسی برف در شب

همه‌ ما می‌دانیم که زمستان بدون برف معنایی ندارد و ساعات اولیه‌ بارش، زیباترین لحظه‌ای است که یک دانه‌ برف می تواند داشته باشد. عکس از بارش برف نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توانید با آن مهارت‌هایتان را ارتقا دهید. در نظر داشته باشد که بارش برف از آنچه که تصور می‌کنید سریع‌تر است؛ پس لازم است که شاتر دوربین‌تان بالای 500 th بر ثانیه باشد. برای شروع 1250 th بر ثانیه نیز خوب است. در صورت مناسب نبودن سرعت شاتر بعد از گرفتن عکس، دانه‌های برف به صورت تار و مه‌گونه ظاهر می‌شوند.

فنون کاربردی:

 • حتما از شاتر بالا و مناسب استفاده کنید.
 • برای گرفتن عکس، روزهای ابری را به جای روزهای آفتابی و روشن انتخاب کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دوربین‌تان، از فیلتر UV یا شفاف (برای محافظت لنز از رطوبت و دمای پایین) و کیف دوربین یا کاور مناسب برای این کار استفاده کنید.
 • از دستکش مناسب و کمپرس داغ برای دستانتان استفاده کنید و یا به عبارت دیگر خودتان را گرم نگه دارید تا لرزش دستتان به حداقل برسد.

8. با وایت‌ بالانس بازی کنید ؛ از ایده های عکاسی در برف

عکاسی تولد در برف

در بعضی از عکس‌های زمستانی، ته‌رنگ آبی یا طوسی به‌چشم می‌خورد. این به خاطر تنظیم نبودن وایت‌بالانس و اکسپوژر یا همان نوردهی است. به‌طور‌طبیعی چشمان‌ ما قادر است 100 میلیون رنگ از طیف‌ نوری را ببیند و آن را با محیط‌ اطراف تطبیق دهد. متأسفانه در دوربین چنین امکانی وجود ندارد و به همین‌ دلیل است که در برخی از عکس‌های زمستانی، ته‌رنگ آبی یا طوسی دیده‌ می‌شود. این امر برای عکس‌های دیگر ته‌رنگ زرد و آبی است.

برای تنظیم کردن وایت‌بالانس جهت گرفتن عکس‌های برفی و زمستانی، لازم است که اوور‌اکسپوز (OVEREXPOSE) کنید. ممکن است با خودتان بگویید که چطور چنین چیزی ممکن است؟ در این صورت عکس‌ها خیلی روشن می‌شوند! باید بگویم که اینطور نیست؛ تنظیمات دوربین به صورت خودکار همیشه روشنایی را در حد وسط نگه می‌دارد و اگر می‌خواهید که رنگ برفتان سفید دیده‌ شود، لازم است که روشنایی را تا حدی که 1 الی 2 درجه مانده به انتها بالا ببرید.

فنون کاربردی:

 • همیشه به‌ یاد داشته‌ باشید که در روزهای برفی، تنظیمات ابری (Cloudy) یا روشنایی +1 الی +2، تغییرات بزرگی را در عکس‌هایتان ایجاد می‌کنند.

9. عکاسی از طوفان‌ های زمستانی

ژست عکاسی تو برف دونفره

زمستان همراه با طوفان‌های ناخواسته است. اگر کنار برکه یا دریا زندگی می‌کنید، موقعیت منحصربه‌فرد و خوبی دارید که از قدرت و زیبایی این طوفان‌ها عکسبرداری کنید.

فنون کاربردی:

 • قانون «اول امنیت بعد کار» را به‌ یاد داشته باشید.
 • حالت ذخیره‌ عکستان را به RAW تغییر دهید؛ به این ترتیب می‌توانید در آینده، ادیت‌های بیشتری روی عکستان انجام دهید.
 • اگر می‌خواهید امواج آب همراه با ابرها و مه را با جزئیات بیندازید، از سرعت شاتر پایین استفاده کنید.
 • همچنین اگر می‌خواهید برخورد دراماتیک موج با سطوح را بگیرید، سرعت شاتر خود را بالا ببرید.

10. عکاسی از برکه‌ های یخ‌ زده طبیعی ؛ از ایده های عکاسی در برف

نکات برای عکاسی از برف

برکه‌ها، سوژه‌ عکاسی مناسبی برای تمام فصول هستند؛ مکانی دیدنی و زیبا که همیشه جریان زندگی را با خود به همراه دارند. در کل آب یخ‌زده در زمستان ایده‌ جذابی برای علاقمندان به عکاسی است. این آب می‌تواند آب برکه، روخانه یا حتی اقیانوس باشد. ثبت کردن لحظه جریان آب روان در کنار یخ‌ها، تضاد زیبایی را نشان می‌دهد و همیشه زیباست.

فنون کاربردی:

 • هنگام عکسبرداری از آب از فیلتر پولاریزه استفاده کنید تا نورها در عکس جهت‌گیری شده و منظم باشند.
 • اگر می‌خواهید از بازتاب آب عکس بگیرید، فیلتر پولاریزه را بردارید.

11. از نور زمستانی استفاده کنید

ایده برای عکاسی در زمستان

در زمستان به دلیل کوتاه بودن روز، ساعات کمی در شبانه‌روز نور خورشید دیده می شود و ممکن است به نظر بیاید که میزان و زمان این نور نامناسب است. جواب این است که می‌تواند اینطور نباشد؛ اگر ساعات‌ طلایی را بدانید و مطابق با آن عکس‌هایتان را بگیرید، عکس‌هایی فوق‌العاده با پس‌زمینه برفی خواهید داشت.

فنون کاربردی:

 • ساعات‌ طلایی در هر مکانی متفاوت است و بستگی به طول و عرض جغرافیایی منطقه دارد؛ ولی معمولاً ساعات اولیه طلوع و غروب خورشید را ساعات‌ طلایی می‌گویند.
 • از آنجایی که ساعات‌ طلایی فقط چند ساعت به طول می‌انجامد، بهتر است که برنامه‌ریزی دقیقی شامل مکان، زمان و سوژه‌ مورد‌نظرتان داشته باشید تا بتوانید سر‌ زمان مقرر، عکس‌تان را بگیرید.

12. عکاسی از خیابان ؛ از ایده های عکاسی در برف

عکاسی برف در شب

علاوه بر عکسبرداری از چراغ‌های شهری، می‌توانید از رفت‌و‌آمد مردم و خیابان‌ها نیز سوژه برای عکاسی در زمستان پیدا کنید. در این فصل که نزدیک به سال‌ نو است، مردم با شور‌ و‌ شوق مشغول خرید لوازم مورد نیازشان برای سال نو هستند. ثبت اینگونه لحظات می‌تواند خیلی زیبا و به‌یادماندنی باشد.

فنون کاربردی:

 • هنگام عکاسی از مردم، از فلش استفاده نکنید. به‌جای آن در مکانی مستقر شوید که نور مناسبی داشته باشد و یا تنظیمات دوربین خود را در حالت «عکاسی در نور کم» قرار دهید.

13. از ترکیب رنگ‌ های کم‌ رنگ و پر‌ رنگ استفاده کنید

عکاسی در برف

زمستان فصل بی‌نظیری برای گرفتن عکس پرتره است. نه تنها پوشش برف برای عکاسی در زمستان مناسب است، بلکه مانند یک بازتاب‌دهنده‌ طبیعی عمل می‌کند و نور خوبی به صورت می‌تاباند. اگر در بیرون از خانه‌تان می خواهید عکس پرتره بگیرید، احتمال اینکه تمام منظره‌تان سفید باشد زیاد است. برای زیباتر شدن و همچنین دارای‌ بُعد شدن کارتان، می‌توانید از ترکیب پررنگ و کم‌رنگ استفاده کنید.

فنون کاربردی:

 • بازتاب نور آفتاب در اواسط ظهر روی برف می‌تواند چشم را بزند. برای برطرف کردن این مورد، می‌توان از فیلتر ND استفاده کرد.
 • برای ایجاد ترکیب زیبای کم‌رنگ و پر‌رنگ، نیازی نیست که در طبیعت به دنبال این رنگ‌ها باشید. می‌توانید از چکمه‌های زمستانی، چترها و یا حتی شال‌گردن برای بُعد‌دار کردن عکستان استفاده کنید.

14. عکاسی از طرح‌ های موجود در برف

ژست عکاسی در برف

همچنین بخوانید :

هنگام عکاسی در زمستان و عکسبرداری از طبیعت پوشیده از برف، فقط به مناظر به شکل عادی و طبیعی‌شان نگاه نکنید؛ بلکه با دوربین‌تان شروع به نگاه کردن از زوایا و نماهایی بکنید که تابه‌حال به آن‌ها توجه نمی‌کردید. به عنوان مثال می‌توانید دوربین‌تان را فوکوس کنید و طرح‌های نهفته‌ دانه‌های برف نشسته بر زمین در کنار هم را ببینید.

فنون کاربردی:

 • فصل زمستان فصل فوق‌العاده‌ای برای توجه به جزئیات است؛ پس از این فرصت استفاده کنید.
 • یکی از بهترین عکس‌هایی که می‌توانید بگیرید، عکس از طرح دانه‌های برف است، این نوع عکس‌ها بسیار زیبا هستند و می‌توانید با کمی ادیت از آن‌ها عکس‌های فوق‌العاده‌ای بسازید.

15. عکس‌ های HDR

ایده برای عکس گرفتن در برف

یکی دیگر از ایده‌های عکاسی در زمستان های سرد و برفی، عکس‌های HDR هستند. در حالت کلی عکس‌های HDR، کیفیت بسیار بالایی دارند؛ حتی گاهاً آنقدر زیاد که مصنوعی و شاید به مراتب بدتر از عکسی که در آن HDR استفاده نشده‌ است به نظر می‌آیند. تصاویری که در زمستان گرفته می‌شوند تا حد قابل‌توجهی این مشکل را ندارند. این امر می‌تواند برای افرادی که مصنوعی نبودن عکسشان برایشان مهم است و یا اغلب از فیلتر سیاه و سفید استفاده می‌کنند، خبر خوبی باشد.

فنون کاربردی:

 • براکت‌گذاری نوردهی خودکار (Auto Exposureb Bracketing) یا همان اتو‌براکتینگ، یکی از بهترین روش‌های گرفتن عکس‌های HDR است. روش کار آن نیز به این صورت است که امکان افزایش داینامیک رده‌های عکس را با گرفتن تمام اطلاعات ممکن از صحنه به‌ وجود می‌آورد.
 • اگر به هر دلیلی نمی‌توانید عکس HDR بگیرید، نگران نباشید؛ زیرا می‌توانید با استفاده از یک اتاق نور (Lightroom)، عکسی شبیه به HDR خلق کنید.

نکات کاربردی عکاسی در برف

عکاسی در برف با گوشی

همانطور که در بخش پیشین مطالعه کردید چند تکنیک عکاسی در فضای برفی زمستان را بررسی کردیم. برف جزئی جدا نشدنی از فصل زمستان است و با دانستن چند تکنیک ساده اما کاربردی قادر خواهید بود که در هوای برفی عکس‌های ماندگاری ثبت کنید. به دلیل گسترده بودن موضوع عكاسي در برف تصمیم گرفتیم که در این بخش تکنیک های عکاسی در برف را جداگانه بررسی کنیم. لازم به ذکر است که نکات زیر، تکنیک‌هایی است که توسط عکاسان حرفه‌ای انجام می‌شوند پس اگر عکاسی با دوربین را شروع کرده‌اید و قصد عکاسی در برف را دارید این بخش کمک زیادی به شما خواهد کرد.

1. فوکوس را روی کنتراست موجود در کادر تنظیم کنید

ایده عکاسی در برف

یکی از چالش‌هایی که در زمان عکاسی در برف برای عکاس‌ها به وجود می‌آید، تنظیم فوکوس دوربین است. همانطور که می‌دانید سیستم فوکوس خودکار دوربین‌های دیجیتال با توجه به کنتراست یا همان تضاد رنگ و نور تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر اگر در یک صحنه تضاد نقاط تیره و روشن بیشتر باشد فوکوس و تنظیم آن راحت‌تر صورت میگیرد. در صحنه‌های برفی که به طور طبیعی با یک کادر تماما سفید رو به رو هستیم و کنتراست کمتری به چشم میخورد، فوکوس خودکار دوربین ممکن است نتواند به درستی تنظیم شود. در این حالت فوکوس را روی تیره‌ترین قسمت کادر خود تنظیم کنید تا خروجی بهتری داشته باشید.

2. از مود اولویت دیافراگم در عکاسی از برف استفاده کنید

یکی دیگر از تکنیک های عکاسی در برف استفاده از کاراترین مود عکاسی در این شرایط است. به طور کلی با توجه به شرایطی که در آن عکاسی می‌کنیم و عکسی که قصد گرفتن آن را داریم باید تنظیمات دوربین را روی یکی از مودهایی که برای دوربین تعریف شده است قرار دهیم. بهترین مود دوربین برای عکاسی در برف و هوای سرد مود اولویت دیافراگم است که در دوربین‌های نیکون با علامت A و در دوربین‌های کنون با علامت AV مشخص شده است و کافیست با چرخاندن دیال دوربین مود مورد نظر را انتخاب کنیم.

در مود اولویت دیافراگم، دوربین میزان ایزو و همچنین سرعت شاتر را به صورت اتومات تنظیم می‌کند و تنها مولفه‌ای که به صورت دستی تنظیم می‌شود عمق میدان و اندازه دیافراگم است. به دلیل اینکه شرایطی که در آن عکاسی میکنیم با توجه به سردی هوا کمی دشوار است در این حالت میزان ایزو و سرعت خود به خود تنظیم شده و کافیست عمق میدان‌های مختلف را امتحان کنیم و با سرعت بیشتری عکس مورد نظر را ثبت کنیم.

3. قبل از اینکه تازگی برف از بین برود عکاسی کنید

ژست عکاسی در برف پسرانه

هیچ کادر برفی زیباتر از یک کادر دست نخورده نیست! وقتی از دست خوردگی برف صحبت می‌کنیم منظور رد پاها و به هم ریختگی‌هایی است که در حین حرکت افراد از روی برف ایجاد می‌شوند. از لحاظ زیبایی شناسی بهتر است که به فاصله کمی از باریدن برف عکس خود را ثبت کنید تا صحنه دچار به هم ریختگی نشود و حتی الامکان در قسمت‌هایی که رفت و آمد کمتری در آن صورت می‌گیرد عکاسی کنید.

4. از باتری دوربین غافل نشوید!

یکی از مهمترین نکات ضروری عکاسی در برف توجه به باتری دوربین است. اگر قصد دارید برای مدتی طولانی در برف عکاسی کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که باتری دوربین در مقابل سرما، انرژی خود را سریع‌تر از حالت عادی از دست می‌دهد و بنابراین تعجب نکنید اگر باتری دوربین زودتر از زمانی که انتظار دارید تمام شود. برای اطمینان بیشتر قبل از عکاسی در برف حتما دو بانری پر از شارژ با خود داشته باشید که در صورت تمام شدن انرژی یکی، دیگری را جایگزین آن کنید.

5. پرسپکتیوها و زوایای گوناگون را امتحان کنید

ژست عکاسی در برف بدون چهره

برخلاف اکثر سوژه‌های عکاسی که معمولا ثابت هستند، برف سوژه پویایی است. اگر در حین باریدن برف عکاسی می‌کنید زوایای مختلفی را امتحان کنید. می‌توانید لنز خود را نزدیک سطح زمین قرار داده و به سوی آسمان کادر خود را ببندید. بهترین زاویه‌ای که بتوانید نشستن دانه‌های برف روی زمین و اشیاء را به نمایش بگذارید انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که اگر در حین بارش برف عکاسی می‌کنید حتما از چتر یا محافظ لنز استفاده کنید تا دانه‌های برف روی لنز ایجاد لکه نکنند!

ژست عکاسی در برف

تا اینجا 15 ایده برای عکس گرفتن در برف را مرور کردیم و با برخی از تکنیک‌های حرفه‌ای عکاسی در زمستان آشنا شدیم. در این بخش نیز قصد داریم 8 ژست عکاسی در برف را با شما به اشتراک بگذاریم. از این ژست‌ها برای عکاسی در برف با گوشی و دوربین می‌توانید استفاده کنید. فرقی هم ندارد خودتان عکاس هستید و می‌خواهید عکس پرتره بگیرید یا اینکه کسی هستید که جلوی دوربین می‌ایستد، در هر صورت این ژست‌ها به دردتان می‌خورند.

1. از زیبایی درختان غافل نشوید ؛ ایده برای عکس گرفتن در برف

عکاسی در برف با گوشی

یکی از زیبایی‌های عکس‌های زمستانی، بکگراند تماما سفیدی است که بارش برف ایجاد می‌کند. اما یک ژست عکاسی در برف اینستاگرام که هم زیباست و هم حس خوبی به بینندگان عکس منتقل می‌کند، وجود درختان سفیدپوش است. یکی از پرکاربردترین ژست‌ها در چنین موقعیتی نیز، این است که خودتان را با یکی از شاخه‌های پوشیده از برف درخت مشغول کنید. پس استفاده از درختان را به عنوان یک ایده برای عکاسی در زمستان به خاطر بسپرید.

2. برف‌بازی کنید ؛ ایده عکاسی در برف

عکاسی برف در شب

برف‌بازی شاید بهترین و طبیعی‌ترین ایده عکاسی در برف باشد. نیازی نیست موقع عکاسی بدون حرکت جلوی دوربین بایستید. می‌توانید قدم بزنید، حرکت و بازی کنید و حتی فراموش کنید که سوژه‌ی عکاسی هستید! اینطوری عکس‌هایی طبیعی‌تر و البته زیباتر خواهید داشت. این ژست عکاسی در برف پسرانه و دخترانه طرفداران زیادی دارد و اگر موقع بارش برف سری به شبکه‌های مجازیتان بزنید، عکس‌های مشابه متعددی را با این ژست می‌بینید.

3. برف را به سمت دوربین فوت کنید ؛ ایده برای عکس گرفتن در برف

عکاسی تولد در برف

یک ژست عکاسی در برف محبوب و پرطرفدار دیگر، همینی است که در بالا مشاهده می کنید. به خصوص اگر برف تازه و پودری باشد، عکس‌هایتان خیلی خوب در می‌آید. البته بهتر است نکات برای عکاسی از برف با این ژست را نیز در نظر بگیرید. سعی کنید وقتی برف را در دستتان جمع می‌کنید، آن را فشار ندهید چون در آن صورت کارتان موقع فوت کردن آن سخت‌تر می‌شود. برف را در کف دستتان پخش کنید و سپس کمی دستانتان را تکان دهید تا مطمئن شوید برف خیلی سفت نیست و حرکت می‌کند. در نهایت هم حواستان باشد برای ثبت این نوع عکس، از حالت عکاسی پی در پی استفاده کنید.

4. قلب برفی درست کنید ؛ ایده برای عکس گرفتن در برف

ژست عکاسی تو برف دونفره

این ایده برای عکس گرفتن در برف نیز طرفداران زیادی دارد و مخصوصا در اینستاگرام نمونه‌های زیادی از آن را می‌بینیم. این نوع عکس جذابیت خاص خودش را دارد و مخصوصا اگر به دنبال ژست عکاسی در برف بدون چهره می‌گردید، قلب برفی می‌تواند به کمکتان بیاید.

5. چشم‌هایتان را پنهان کنید ؛ ایده برای عکس گرفتن در برف

نکات برای عکاسی از برف

دستکش‌های بدون انگشت ظاهر بامزه‌ای دارند و در این ایده برای عکس گرفتن در برف نیز کاربرد دارند. اگر دنبال ژست عکاسی در برف بدون چهره می‌گردید، این مورد نیز مناسب شماست.

6. در امتداد یک جاده‌ی برفی زیبا قدم بزنید

ایده برای عکاسی در زمستان

عکس‌هایی که در جاده‌های جنگلی گرفته می‌شوند نیز زیبایی خاص خود را دارند. این ژست هم مناسب پاییز و برگ‌های رنگارنگش است و هم یک ایده برای عکس گرفتن در برف است که طرفداران زیادی دارد. اینکه پشت به دوربین بایستید یا رو به آن باشید نیز انتخاب خودتان است.

7. فرشته برفی درست کنید ؛ ایده برای عکس گرفتن در برف دو نفره

آموزش عکاسی در زمستان و برف

فرشته برفی نیز ژستی محبوبی است که هم مناسب عکاسی تک‌نفره و هم دو نفره است. پس اگر دنبال یک ژست عکاسی تو برف دونفره می‌گردید، می‌توانید این ژست را امتحان کنید.

8. ژست عکاسی در برف با وسایل تزئینی

عکاسی برف در شب

وسایل تزئینی مختلف همیشه در عکاسی به کمک ما می‌آیند. مخصوصا وقت‌هایی که مطمئن نیستید چه ژستی بگیرید و با دست‌هایتان چه کنید، می‌توانید از اینگونه وسایل استفاده کنید. عروسک‌های تدی بزرگ، بادکنک و فشفشه نمونه‌هایی از وسایلی‌اند که ممکن است به کارتان بیایند. برای عکاسی تولد در برف نیز با استفاده از این نکته، می‌توانید از کیک، شمع، بادکنک‌های عددی و… استفاده کنید.

کلام آخر

ژست عکاسی در برف اینستاگرام

در این مطلب با ایده‌هایی برای عکاسی در زمستان آشنا شدیم و آموزش عکاسی در زمستان و برف را به شما ارائه دادیم. علاوه بر این چند تکنیک کاربردی هم برای عکاسی در برف معرفی کردیم که در ثبت تصاویر خلاقانه و حرفه‌ای بسیار موثر هستند. شما تابحال کدام یک از این عکس‌ها را امتحان کرده‌اید؟ شما عکاسی برف در شب را ترجیح می‌دهید یا در روز را؟ اگر ایده دیگری برای عکاسی در زمستان دارید، لطفا در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402