آموزش کانفیگ مودم های D-Link، هواوی، TP-Link، زایکسل و مخابرات

کانفیگ مودم مخابرات
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

روتر یا مودم نقش کلیدی در ارتباط شما با اینترنت دارند و اگر به‌درستی راه‌اندازی نشوند، تاثیر منفی بر ارتباط شما خواهند داشت؛ به همین خاطر، پیشنهاد ما این است که با این آموزش کانفیگ مودم همراه پلازا باشید تا به‌طور کامل با نحوه تنظیم و راه‌اندازی آن آشنا شوید.

در کنار دیگر وسایل الکترونیکی نظیر گوشی‌های هوشمند، تلویزیون و … این روزها مودم و روتر هم یکی از وسایلی هستند که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند. شما می‌دانید که نرم افزارهای مختلف را چگونه بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید یا اگر کانال‌های تلویزیون شما حذف شوند یا به هم بریزند، می‌توانید دوباره جستجو کنید و کانال‌ها را بازیابی کنید؛ اما آیا همه ما اطلاعات ابتدایی در مورد کارکرد و نحوه کانفیگ مودم می‌دانیم؟ همانطور که برای نصب نرم افزار و تنظیمات ابتدایی گوشی هوشمند خود به فروشگاه مراجعه نمی‌کنیم، بهتر است بتوانیم تنظیمات مودم و روتر خود را نیز خودمان یاد گرفته و انجام دهیم.

فهرست مطالب

هر کدام از چراغ های مودم چه چیزی را نشان می دهند؟

مودم‌ها شاید شکل‌های عجیب و غریب زیادی داشته باشند، اما همه آن‌ها در داشتن چند چراغ بر روی خود تفاهم دارند! حتما تجربه قطعی اینترنت را داشته‌اید! این روزها که اکثر کارهای ما مستقیم و غیر مستقیم به متصل بودن اینترنت مربوط می‌شود، لازم است اطلاعات اولیه‌ای از مودم و نحوه عیب یابی آن داشته باشیم. اگر بدانید هر چراغ مودم به کدام بخش از کارکرد آن مربوط می‌شود، در عیب یابی مشکلات قطعی اینترنت خود مهم‌ترین گام را برداشته‌اید. برخی از چراغ‌های مودم، چراغ‌های چشمک زن و برخی نیز چراغ‌هایی هستند که به صورت ممتد روشن می‌باشند. در ادامه، پیش از اینکه به آموزش کانفیگ مودم بپردازیم، هر کدام از این چراغ‌ها را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

1. چراغ Power

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

این چراغ نشان دهنده روشن بودن یا نبودن دستگاه مودم است. چراغ پاور باید به صورت ممند روشن باشد. اگر این چراغ چشمک زن بود یا روشن نمی‌شد، باید راه حل را در پریز و اتصالات برقی مودم خود جست و جو کنید. روشن نبودن و چشمک زن بودن این چراغ به معنای عدم تغذیه درست مودم است. برای عیب یابی در صورت روشن نبودن این چراغ می‌توانید ابتدا اتصالات پریز و برق خانه خود و در صورت عدم وجود هیچ اشکالی آداپتور و محل اتصال آداپتور به مودم را چک کنید.

2. چراغ Status ،Link یا ADSL

این چراغ که هر سه نام بالا را می‌تواند داشته باشد، نشان دهنده نحوه ارتباط فیزیکی مودم یا روتر با مرکز مخابراتی است. اگر چراغ استاتوس شما چشمک زن باشد، احتمال اینکه اتصالات تلفنی شما برقرار نباشد زیاد است. حتی ممکن است درگاه اتصالات شما خراب باشد و یا از لحاظ فیزیکی پریز تلفن شما مشکل داشته باشد. به هر حال چشمک زن بودن، خاموش بودن و گاهی نیز قرمز بودن این چراغ حاکی از یک اشکال است.

3. چراغ اینترنت (Internet)

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

 

این چراغ زمانی که چشمک می‌زند با هر چشمک خود به شما می‌گوید که مودم در حال تبادل داده با شبکه جهانی اینترنت است! اگر چراغ اینترنت شما روشن نمی‌شود، مشکل را باید از طریق تماس با شرکت خدمات دهنده اینترنت خود پیگیری کنید چرا که روشن نبودن چراغ اینترنت بدین معناست که شرکت شما و در نتیجه خط تلفن شما به شبکه جهانی اینترنت متصل نیست.

4. چراغ LAN و چراغ Wireless

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

مودم و یا روتر شما به تعداد پورت‌های LAN خود چراغ LAN نیز دارد. این چراغ‌(ها) به اتصالات کابلی مودم شما بین لپ تاپ و یا کامپیوتر که به وسیله کابل شبکه و یا همان کابل LAN برقرار می‌شود مرتبط است و روشن بودن ممتد آن به معنای اتصال صحیح و بدون اشکال مودم به دستگاه‌ها از طریق کابل است. در کنار چراغ LAN، چراغ وایرلس نیز وجود دارد که نشان دهنده نحوه کارکرد امواج وایرلس مودم است. اگر این چراغ به صورت چشمک زن باشد، می‌توانید از صحت آنتن و فرستنده امواج وای فای مودم خود مطمئن شوید. در صورتی که چراغ Wireless شما خاموش باشد، احتمال خرابی و یا حتی خاموش بودن فرستنده وایرلس مودم شما وجود دارد.

آموزش کانفیگ مودم ؛ چگونه مودم را تنظیم کنیم؟

نحوه کانفیگ مودم کار خیلی مشکلی نیست. البته نیاز است که به زبان انگلیسی آشنا باشید و در ارتباط با شبکه نیز اطلاعات کافی داشته باشید. در غیر این صورت بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید. اما اگر می‌خواهید خودتان آستین‌ها را بالا بزنید، در ادامه با آموزش کانفیگ مودم وای فای برندهای مختلف، همراه ما باشید.

1. آموزش راه اندازی مودم ای دی اس ال تی پی لینک / TP-Link

کار را از آموزش نحوه تنظیم مودم تی پی لینک شروع می‌کنیم. قبل از شروع به انجام فرآیندهای تنظیم مودم، بهتر است اتصالات ظاهری و چراغ‌های مودم خود را چک کنیم تا از صحت کارکرد ابتدایی و ساختاری مودم اطمبنان حاصل کنیم. تصویر زیر نشان دهنده اتصالات موجود بر روی یک مودم است.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

پس از اطمینان از اتصالات، به سراغ تنظیمات نرم افزاری می‌رویم. برای این کار ابتدا مرورگر خود را باز کنید و به آدرس آی پی 192.168.1.1 بروید.

how to configure modem/ چگونه مودم را کانفیگ تنظیم کنیم

در این پنجره باید نام کاربری و پسورد خود را وارد کنید. اگر یوزرنیم و پسورد این بخش را قبلا تغییر نداده باشید، باید در هر دو باکس کلمه admin را وارد کنید. البته ممکن است این یوزرنیم و پسورد پیش فرض چیز دیگری مثل عدد 1234 یا … باشد که حتما در پشت مودم یا دفترچه راهنمای مودم و یا روتر شما نوشته می‌شود. پس از لاگین موفق به این بخش، بر روی گزینه Quick Start کلیک کنید.

how to configure modem/ چگونه مودم را تنظیم کنیم

در صفحه ای که به صورت زیر برای شما باز می‌شود، روی RUN WIZARD کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم تی پی لینک

در این بخش بر روی گزینه Next کلیک کنید و رد شوید.

how to configure modem/ راهنمای تنظیم مودم تی پی لینک

در این صفحه لازم است منطقه زمانی خود، یعنی تهران را انتخاب کنیم.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم تی پی لینک

در این صفحه از بین گزینه‌های موجود گزینه  PPPoE/PPPoA را تیک بزنید و بر روی Next کلیک کنید.

how to configure modem/ راهنمای کانفیگ مودم تی پی لینک

در این صفحه، نام کاربری و پسورد حساب کاربری را که از شرکت ISP خود دریافت کرده‌اید را وارد کنید. در کنار نام کاربری و پسورد دو باکس VPI و VCI را نیز می‌بینید.

همچنین بخوانید :

معمولا مقادیر وارد شده برای این دو پارامتر در کشور ما به ترتیب 0 و 35 است. اگر این دو عدد در انتها به شما خروجی نداد، بهتر است با شرکت خدمات دهنده اینترنت خود تماس بگیرید و از آن‌ها این دو عدد را سوال کنید. در بخش Connection Type نیز باید گزینه PPPoE LLC را انتخاب کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم TP Link

.

این صفحه مربوط به تنظیمات وایرلس شما است. اگر قصد استفاده از وایرلس را دارید، گزینه Access Point را باید فعال کنید. یعنی در مقابل آن دایره  Activated را علامت بزنید. در مقابل باکس SSID نیز باید یک نام برای وایرلس خود انتخاب کنید (همان نامی که برای بقیه نشان داده می‌شود). گزینه Broadcast SSID برای مخفی بودن یا نبودن وایرلس شما است. یعنی وایرلس شما تنها برای گوشی‌ها و دستگاه‌هایی نشان داده می‌شود که قبلا به آن وصل شده باشند. در آخر نیز در بخش Authentication Type باید نوع سیستم رمزگذاری خود را انتخاب کنید. WEP یا WPA/WPA2 و یا WPA-PSK/WPA2-PSK گزینه‌های مختلف این بخش هستند که با انتخاب هر کدام تفاوت بین آن‌ها را می‌توانید بفهمید. با اعمال تمام موارد بالا، بر روی Next کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم TP Link

بعد از کلیک بر روی گزینه Next، یک باکس به نام Pre Shared Key برای شما نمایش داده می‌شود. در این باکس شما باید رمز وایرلس خود را وارد کنید. برای اینکه رمز خود را به بهترین نحو وارد کنید حتما به یاد داشته باشید که از اعداد قابل حدس، عبارات کوتاه، نام خود، تاریخ تولید، عبارات آسان مثل 1234 (!) و … استفاده نکنید و حتی الامکان از عباراتی طولانی شامل انواع حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علامت‌هایی مثل * و # و … استفاده کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیمات مودم TP Link

تبریک می‌گوییم! شما به انتهای مراحل آموزش نحوه تنظیم مودم تی پی لینک خود رسیده‌اید و کافیست بر روی Next کلیک کنید تا مودم شما ریستارت شده و با تنظیمات جدید دوباره روشن شود.

how to configure modem/ آموزش تنظیمات مودم تی پی لینک

2. آموزش نحوه تنظیم یا کانفیگ مودم دی لینک / D-Link

در بخش دوم آموزش تنظیمات مودم ADSL، نوبت به نحوه تنظیم مودم دی لینک می‌رسد. مراحل کانفینگ کردن مودم D-Link نیز همانند بسیاری از مودم‌های دیگر دارای مراحل مشابهی است که در ادامه هرکدام را توضیح می‌دهیم.

برای شروع بهتر است مطابق با عکس بخش قبلی، تنظیمات فیزیکی و اتصالات مودم خود را چک کنید و پس از حصول اطمینان مرورگر خود را باز کنید و به آدرس 192.168.1.1 بروید. در باکس‌های نام کاربری و پسورد، کلمه admin را وارد کنید. اگر با پیغام خطا رو به رو شدید حتما به دفترچه راهنمای تنظیمات مودم خود مراجعه کنید و یا رمز و یوزنیم را که قبلا تغییر داده‌اید وارد کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم

 

در این بخش روی گزینه Setup Wizard کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم دی لینک

در این صفحه، ضمن خوشامدگویی، مراحل رو به رو را به صورت خلاصه برای شما نشان داده می‌شود. بر روی گزینه Next کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش کانفیگ مودم D-Link

در صفحه ظاهر شده، اگر قصد دارید پسورد خود را تغییر دهید، با نوشتن پسورد فعلی و پسورد جدید، این کار را انجام دهید. از آنجایی که ما قصد این کار را نداریم، بر روی گزینه Skip کلیک می‌کنیم.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم دی لینک

در این صفحه، باید کشور و سرویس دهنده اینترنت خود را انتخاب کنیم. اگر کشور ایران و نام شرکت ISP خود را پیدا نکردید، نگران نباشید و از هر دو لیست گزینه Others را انتخاب کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیم مودم D-Link

در این بخش باز هم از شما تنظیمات قسمت قبل پرسیده می‌شود. درست مثل بخش قبل، پارامترهای VPI و VCI را به ترتیب 0 و 35 وارد کنید. در اکثر شرکت‌های ISP ایران این دو عدد ثابت و همان 0 و 35 هستند. می‌توانید برای حصول اطمینان به سایت شرکت ISP خود مراجعه کنید و یا با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. در بخش Connection Type هم گزینه PPPoE LCC را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Next کلیک کنید.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

در این بخش باید نوع اتصال خود را انتخاب کنید. نوع اتصال شما گزینه اول یعنی PPPoE/PPPoA است. این گزینه را انتخاب کرده و روی گزینه Next کلیک کنید.

how to configure modem/ آموزش تنظیمات مودم D-Link

در این صفحه باید یوزرنیم و پسورد حساب کاربری خود را که از شرکت ISP خود دریافت کرده‌اید وارد کنید. برای دیگر گزینه‌ها نیز طبق اطلاعات مراحل قبل عمل کنید.

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم دی لینک

تبریک می‌گوییم شما کانفیگ مودم D-Link خود را با موفقیت انجام داده اید!

how to configure modem/آموزش تنظیمات مودم

3. آموزش نحوه تنظیم مودم هواوی / Huawei

مثل موارد قبل، ابتدا از صحیح بودن اتصالات مطمئن شده و سپس آی‌پی 192.168.1.1 را در مرورگر اینترنت خود جستجو کنید تا با صفحه زیر روبه‌رو شوید. در این صفحه نام و کلمه عبور را admin وارد کنید تا به صفحه تنظیمات مودم هواوی هدایت شوید.

کانفیگ مودم هواوی

در اینجا از سمت چپ، گزینه Basic و سپس WAN را انتخاب کنید و اعدادی که باید در بخش VPI/VCI وارد کنید را از ارائه‌دهنده سرویس خود بپرسید. از قسمت Connection Type گزینه PPPOE را انتخاب کرده و در بخش Username و Password، نام کاربری و رمز عبوری که از شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت خود دریافت کرده‌اید را وارد کنید. حال گزینه Submit را از پایین انتخاب کنید.

تنظیمات مودم هواوی

برای انجام تنظیمات مربوط به بخش وایرلس مودم هواوی خود از سمت چپ، روی WLAN کلیک کنید. از قسمت SSID می‌توانید نام دلخواه خود را برای وای فای وارد کنید. برای رمز گذاشتن روی وای فای، از بخش Security، گزینه WPA2-PSK را انتخاب و در قسمت WPA pre-shared Key، رمزی که باید کاربران هنگام وصل شدن به وای فای وارد کنند را مشخص کنید. این رمز باید 8 حرف یا بیشتر باشد. در نهایت برای اتمام کار، روی Submit کلیک کنید.

کانفیگ مودم Huawei

4. نحوه تنظیم مودم زایکسل / Zyxel

درست مانند سایر مودم‌ها، برای ورود به بخش تنظیمات مودم زایکسل باید 192.168.1.1 را در مرورگر خود جستجو کرده و در صفحه زیر، کلمه عبور را admin وارد کرده و Login را  بزنید تا به صفحه کانفیگ مودم Zyxel هدایت شوید.

تنظیمات مودم zyxel

در صفحه بعد، گزینه Go to Advanced Setup را انتخاب کرده و روی گزینه Apply کلیک کنید.

تنظیمات مودم زایکسل

در صفحه جدید، از سمت چپ، گزینه WAN را انتخاب کنید و Encapsulation را روی PPPoE قرار داده و در بخش User Name و Password، نام کاربری و کلمه عبوری که از شرکت خدمات‌دهنده اینترنت دریافت کرده‌اید، وارد کنید. اعداد مربوط به VPI و VCI را هم باید از شرکت ارائه‌دهنده سرویس اینترنت بپرسید. وقتی این تنظیمات مودم زایکسل را انجام دادید، روی Apply کلیک کنید تا اعمال شوند.

کانفیگ مودم zyxel

برای انجام کانفیگ مودم زایکسل برای وای فای، از سمت چپ و قسمت Network، گزینه Wireless Lan را انتخاب کرده و در بخش Network Name-SSID نام شبکه وای فای خود را به صورت دلخواه، وارد کنید. برای افزایش امنیت شبکه بی‌سیم خود بهتر است رمز عبوری را برای اتصال به آن تعیین کنید. برای این کار از بخش Security Mode، گزینه WPA-PSK را انتخاب کرده و در کادر Pre-Shared Key، رمز عبور دلخواه خود را که 8 حرف یا بیشتر است را وارد کنید. در نهایت از پایین، گزینه Apply را انتخاب کنید تا تنظیمات مودم زایکسل شما کامل شود.

کانفیگ مودم زایکسل

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
انتقال فایل بین دو کامپیوتر با مودم ؛ آموزش شبكه كردن ...
قلیزاده15 بهمن 1401 18:30
thumbnail
بهترین مودم های گیمینگ؛ راهنمای خرید و معرفی مودم ...
معین نسیم دوست21 آبان 1401 09:30

5. آموزش کانفیگ مودم مخابرات / آشنای اول

برای تنظیمات مودم مخابرات هم باید مراحل مشابه سایر مودم‌ها را طی کنید. ابتدا آی‌پی 192.168.1.1 را وارد کرده و در کادر ظاهر شده، در قسمت Username و Password، کلمه admin را وارد کنید. با این کار به صفحه کانفیگ مودم آشنای اول مخابرات وارد می‌شوید. از قسمت بالا روی Network کلیک کرده و سپس از ردیف پایین آن، WAN را انتخاب کنید.

اعداد مربوط به قسمت‌های VPI و VCI را از ISP مخابرات برای تنظیمات مودم بپرسید و وارد کنید. از قسمت Channel Mode گزینه PPPoE را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه می‌توانید در قسمت 5 و کادرهای User Name و Password، نام کاربری و رمز عبوری که از شرکت مخابرات دریافت کرده‌اید را وارد کنید. در نهایت گزینه Add را از پایین انتخاب کنید.

نحوه کانفیگ مودم مخابرات

برای انجام تنظیمات وای فای، از تب Network، گزینه WLAN را انتخاب کرده و از منوی سمت چپ، روی Basic کلیک کنید. در کادر SSID می‌توانید نام شبکه بی‌سیم خود را وارد کنید. در نهایت روی Apply Changes کلیک کنید.

نحوه کانفیگ مودم مخابرات آشنای اول

حال برای افزایش امنیت و قرار دادن پسورد برای وارد شدن به شبکه وای فای، از منوی سمت چپ، گزینه Security را انتخاب کنید. از قسمت Encryption گزینه WPA2 را انتخاب و در کادر Pre-Shared Key، رمز دلخواه خود را وارد کنید که 8 حرف یا بیشتر است. در نهایت برای ذخیره شدن کانفیگ مودم مخابرات روی Apply Changes کلیک کنید.

نحوه کانفیگ مودم آشنای اول مخابرات

بطور کلی در این مقاله سعی شد تا بیشتر روی آموزش کانفیگ مودم مانور داده شود تا اطلاعات تکمیلی مطلب. به همین دلیل از دید پلازا این مقاله گزینه خوبی برای کانفینگ مودم بوده که این مورد شمارا از اموزش تنظیم مودم بی نیاز خواهد ساخت. درواقع نحوه کانفیگ کردن مودم روی هر یک از برندهای موجود کار نسبتا متفاوتی بوده و همین دلیل سعی کردیم به تمامی آنها اشاره داشته باشیم تا مقاله کامل و جامع را برای شما گردآوری کرده باشیم. شما عزیزان در خصوص مطالب فوق اگر با سوال یا مشکلی مواجه شده اید که به آن اشاره نشده بود میتوانید در بخش نظرات با ما همراه باشید البته میتوانید نقدهای خود نسبت به مقاله فوق را با ما در میان بگذارید.

سخن پایانی

امیدواریم با استفاده از این مطلب آموزش نحوه کانفیگ مودم، دفعه بعدی که نیاز به تنظیم مودم دی لینک، تی پی لینک، هواوی، زایکسل یا آشنای اول پیدا کردید، خودتان این کار را انجام دهید. اگر مشکلی در اتصال اینترنت داشتید، می‌توانید به چراغ‌های مودم مراجعه کرده و با استفاده از راهنمای اول مقاله، آن را عیب‌یابی کنید. حتما اگر مودم شما از برند دیگری مثل ایسوس یا … است، یک بار سعی کنید تنظیمات مودم را خودتان انجام دهید تا در صورت ایجاد خرابی‌های غیر قابل پیش بینی، معطل کارشناس نمانید. اکثر مودم‌ها رویه‌هایی مشابه برای اعمال تنظیمات دارند اما در صورت تمایل می‌توانید اشکالات، نظرات و تجربیات خود را زیر همین صفحه برای ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
sara
.
11 فروردین 1400، 01:00
پاسخ
0
0
سایت شما عالی هستش امیدوارم موفق باشید
avatar
ماه گل
.
19 مرداد 1399، 19:59
پاسخ
0
0
عالییییییییییییی???
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 27 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.4 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.7 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 15 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400