بیت کوین با چه زبانی برنامه نویسی شده است؟

بیت کوین با چه زبانی برنامه نویسی شده است؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ما در این مقاله از پلازا، کمی در مورد برنامه نویسی ارزهای دیجیتال و دلیل استفاده ساتوشی از زبان C++ توضیح می‌دهیم و همچنین محبوب‌ترین زبان‌های کدنویسی برای توسعه ارزهای دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین شما با اینکه چرا بیت کوین با C++ نوشته شده است به طور عمیق آشنا خواهید شد.

 

اهمیت زبان‌های برنامه نویسی در دنیای کریپتو

صرافی‌های ارز دیجیتال، برنامه‌های غیرمتمرکز dApps، خرید یا فروش خودکار ارزها توسط اکسپرت‌های معاملاتی و حتی بازی‌های مبتنی بر NFT اغلب برای اجرای ساختار خود به قراردادهای هوشمند متکی هستند. بروز مشکل در قراردادهای هوشمند می‌تواند باعث اختلال در ارزهای دیجیتال شود و استفاده از الگوریتم‌های نا مناسب برنامه نویسی منجر به کاهش ارزش اکوسیستم آن ارز دیجیتال می‌شود. بنابراین، زبان‌های برنامه‌نویسی به پلتفرم‌ها و پروتکل‌های ارز دیجیتال کمک به سزایی در اجرای بهتر آنها می‌کند.

بیت کوین با چه زبان برنامه نویسی نوشته شده است؟

بیت کوین با چه زبان برنامه نویسی نوشته شده است؟

C++ یک زبان برنامه نویسی نسبتا سطح پایین و نزدیک به زبان ماشین به شمار می‌رود. وایت پیپر بیت کوین که از فناوری بلاکچین بهرهمند گردیده، تا حد زیادی توسط زبان C++ کد نویسی شده است، نرم افزار Bitcoin Core که تراکنش‌ها را در بلاکچین به ثبت می‌رساند، از زبان C++  استفاده می‌کند.

C++ یک زبان برنامه نویسی قابل دسترس است که کاربران جاوا، سی شارپ و سی به دلیل شباهت‌های موجود، به راحتی می‌توانند آن را یاد بگیرند. همچنین C++ یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه نویسی به شمار می‌رود و در توسعه سیستم عامل هایی مانند MacOS و Windows، دستگاه‌های بازی، موتورهای جستجو و حتی یادگیری ماشین نقش به سزایی دارد.

C++ برای بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی دیگر که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، تأثیر عمده‌ای دارد. با این حال، برخی از کارشناسان این زبان را قدیمی و منسوخ شده به شمار می‌برند. مارک روسینوویچ، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت آژور، اخیراً طبق بیانیه‌ای از توسعه دهندگان نرم افزاری سطح جهان خواسته است که استفاده از زبان‌های C و C++  را متوقف کنند.

چرا بیت کوین با زبان C++ نوشته شده است؟

ارز دیجیتالی مانند بیت کوین دارای ملزومات بسیار مهمی در مورد سازگاری در عملکرد نرم افزاری بیت کوین است. به عنوان مثال تایید و پذیرفته شدن یک بلاک جدید توسط کل شبکه امر بسیار مهمی به شمار می‌رود؛ در غیر این صورت امکان دارد که این ارز دیجیتال شاخه و یا به اصطلاح تبدیل به یک فورک جدید بشود. اولین راه برای جلوگیری از این خطر، رفع ناهماهنگی در کدنویسی بیت کوین است.

اگرچه همه زبان‌های برنامه نویسی دارای نقاط ضعف مختص به خود هستند و زبان برنامه نویسی C++ نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. یکی از مواردی که زبان C++ را نسبت به بقیه زبان‌ها متمایز می‌‌کند این است که کنترل بسیار دقیقی بر استفاده از حافظه را برای برنامه فراهم می‌کند.

مدیریت حافظه و زمان اجرا در زبان برنامه نویسی C++

بسیاری از زبان‌های مدرن (به ‌ویژه زبان‌هایی که به جمع ‌آوری داده‌ها متکی هستند) استفاده از حافظه را برای ساخت یک ارز دیجیتال دشوار می‌کنند.

همچنین زبان برنامه نویسی C++ راه‌‌های بسیاری برای بهینه ‌سازی عملکرد هسته‌ بیت کوین فراهم می‌کند. عملکرد هسته بیت کوین امر بسیار مهمی است که در ابتدای پروژه به چشم نمی‌آید و فورا آشکار نمی‌شود. شبکه بیت کوین بر اعتبارسنجی و ثبت سریع بلوک‌ها متکی است. اگر اعتبار بلوک‌ها در مقایسه با فرکانس ایجادشان بیش از حد طول بکشد، موجب بروز مشکلاتی در ثبت تراکنش‌ها و فعالیت ماینر‌ها می‌شود.

به زبان و مفهمومی ساده، زبان برنامه نویسی C++ نیازی به زمان اجرای کد و یا مدیریت حافظه ندارد و به برنامه شما کنترل ثابتی بر این موضوع می‌دهد.

 

بررسی زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) در بلاک چین اتریوم

زبان برنامه نویسی  Solidity  زبانی است که عمدتاً در ساختار پلتفرم بلاک چین اتریوم استفاده شده. برخی از توسعه دهندگان این زبان، سالیدیتی را به عنوان هسته‌ی اتریوم معرفی می‌کنند. زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک زبان تحت تاثیر C++، Python و JavaScript است.

به تازگی با انتقال ساختار بلاکچین اتریوم به مدل اثبات سهام، انتظار می‌رود مهارت و استخدام کارشناسان برنامه ‌نویسی در Solidity تقاضای بالایی داشته باشد. بخش‌هایی از ساختار بلاکچین اتریوم از چندین زبان برنامه ‌نویسی دیگر مانند Python، Ruby، Rust، Java و… نیز پشتیبانی می‌کند.

Rust دارای وجه تمایز منحصر به فردی می‌باشد؛ که در سال 2021 توسط یکی از بنیانگذاران توییتر جک دورسی، “یک زبان برنامه نویسی کامل” نامیده شد. در سال 2022، آقای دورسی خاطرنشان کرد که زبان Rust می‌تواند یک انتخاب مناسب برای ایجاد بلاکچین جدید باشد.

در دنیای ارزهای دیجیتال، زبان برنامه نویسی  Rust معمولاً با بلاک چین Solana شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال با سرعت بالا و کارمزد تراکنش‌های نسبتا پایین، میان کاربران کریپتو به محبوبیت رسید. بلاک چین Polkadot که به ارتباط بهتر بلاک چین‌ها با یکدیگر کمک می‌کند، از Rust نیز بهره برده است.

زبان‌های محبوب برای کدنویسی ارزهای دیجیتال و بلاک چین

انواع مختلفی از زبان‌های برنامه نویسی وجود دارد که می‌توان از آنها برای ساخت یک توکن کاربردی استفاده کرد. انتخاب شما تا حد زیادی به نوع سکه‌ و فرایند ارز دیجیتالی که می‌خواهید ایجاد کنید، ویژگی‌هایی که یک ارز باید داشته باشد، عملکردها و هدف آن و همچنین نوع الگوریتم رمزنگاری که استفاده می‌کنید، بستگی دارد.

از نظر تئوری، شما می‌توانید از هر زبان برنامه نویسی برای ایجاد یک ارز دیجیتال استفاده کنید. با این حال، رایج ترین زبان‌ها برای ساخت و توسعه‌ی ارزهای دیجیتال زبان‌‌هایی مانند  C، C++، جاوا، پایتون و پرل هستند.

 

جایگاه زبان برنامه نویسی پایتون در بلاکچین

جایگاه زبان برنامه نویسی پایتون در بلاکچین

 

Python که توسط برنامه نویس هلندی به نام Guido van Rossum توسعه یافته است، یک زبان برنامه نویسی چند منظوره در دنیای فناوری به شمار می‌رود. پایتون معمولا توسط توسعه دهندگانی استفاده می‌شود که به هسته بیت کوین و همچنین ارزهای دیجیتال دیگر که به عنوان آلت کوین‌ها شناخته می‌شوند، علاقه مند هستند.

کتابخانه دقیق و بسیار زیاد و رابط کاربری گرافیکی پایتون، آن را برای توسعه دهندگانی که به تازگی وارد فضای توسعه dApp می‌شوند، ایده آل می‌کند. همچنین زبان برنامه نویسی پایتون می‌تواند به طور گسترده توسط توسعه دهندگان برنامه‌های Web3 و غیر مرتبط با رمزنگاری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از با ارزش‌ترین پروژه‌های بلاکچین در صنعت کریپتو لزوماً به محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی متکی نیستند. به عنوان مثال، کاردانو یک بلاکچین است که به سختگیری و رویکرد علمی خود در دنیای کریپتو افتخار می‌کند. زبان برنامه نویسی استفاده شده در ساختار بلاکچین آن بر اساس Haskell نوشته شده است. خود بنیاد کاردانو اعلام کرده که زبان برنامه نویسی Haskell، زبان چندان شناخته شده‌ای در دنیای فناوری نیست و از همین جهت مورد انتقاد قرار گرفته. Haskell به عنوان یک زبان برنامه نویسی کاملا کاربردی طبقه بندی می‌شود و یادگیری آن بسیار سخت و دشوار می‌باشد.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400