پاک کردن لکه جوهر از فرش

پاک کردن لکه جوهر از فرش
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هر جای دنیا را که بگردید و از هر کس که بپرسید، ایران را مهد قالی‌ها و فرش‌های باکیفیت و کم‌نظیر می‌داند. طراحی و بافت این فرش‌ها خواه دستبافت باشند و خواه ماشینی، در تمام دنیا حرف اول را می‌زند و هرگز از طرفداران آن‌ها کم نمی‌شود. با این وجود، آن‌هایی که در حوزه فرش و قالی فعالیت داشته باشند، بیش از همه ارزش این هنر خارق‌العاده را می‌شناسند و به آن احترام می‌گذارند.

چنانچه فرشی ایرانی در خانه‌تان داشته باشید، می‌توانید تا سال‌ها بدون‌ نگرانی از خراب شدن و کهنه شدن، از آن برای زینت دادن به محیط خانه استفاده کنید. در این میان تنها نکته‌ای که ممکن است به فرش آسیب برساند، لکه‌هایی هستند که سهواً روی آن‌ها ایجاد می‌کنید. این لکه‌ها اگر به محض ایجاد شدن پاک نشوند، پاک کردن آن‌ها سخت می‌شود و ممکن است به فرش شما آسیب بزند. با توجه به اهمیت این مورد در نگهداری صحیح از فرش، ما در قالیشویی تهران جم تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به یکی از سخت‌ترین لکه‌ها یعنی لکه جوهر بپردازیم و نحوه پاک کردن جوهر از فرش را به شما بیاموزیم. تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

فهرست عناوین مطلب:

چگونه لکه‌ها را از روی فرش پاک کنیم؟

در زندگی روزمره که دائماً روی فرش‌ها پا می‌گذاریم و تمام فعالیت‌های درون منزل در تماس با فرش‌ها هستند، امکان لکه شدن آن‌ها بسیار زیاد است. اگر از سفره برای غذا خوردن استفاده می‌کنید، ریسک کثیف شدن فرش بیشتر هم می‌شود. حال اگر فرزند کوچکی داشته باشید که دوست دارد با دست‌هایش غذا بخورد یا روی زمین نقاشی کند، اوضاع سخت‌تر خواهد شد؛ بنابراین لکه‌های مختلفی از جمله لکه نوشیدنی‌ها، خوراکی‌ها، رنگ‌ها و … ممکن است روی فرش‌ها پدیدار شوند.

در صورتی که این لکه‌ها را همان ابتدای ایجاد شدن پاک کنید، کارتان به مراتب راحت‌تر خواهد بود؛ اما اگر مدتی از آن بگذرد، لکه کاملاً به خورد تار و پود فرش رفته و امکان پاک شدن کامل آن کم می‌شود. برای مثال پاک کردن لکه جوهر قدیمی روی فرش کار بسیار سختی است. با این حال با دانستن چند ترفند به منظور پاک کردن لکه از فرش می‌توانید به محض پدیدار شدن لکه‌ها، آن‌ها را از بین ببرید. در ادامه به چند مورد از این لکه‌ها پرداخته‌ایم.

پاک کردن لکه چای و قهوه

یکی از رایج‌ترین لکه‌های روی فرش، لکه چای و قهوه است. در بسیاری از مواقع برای آنکه از آشپزخانه به محل مورد نظر برسید، جابه‌جایی لیوان پر از نوشیدنی باعث ریختن بخشی از مایع درون آن‌ها می‌شود و همین قطره قطره‌ها فرشتان را لکه می‌کند. اگر حجم زیادی از چای یا قهوه روی فرشتان ریخته، اول اضافی آن را با قاشق یا اسفنج جمع کنید. پس از آن از آب ولرم برای پاکسازی استفاده کنید؛ به این ترتیب که ترکیب آب ولرم و پودر لباسشویی را مخلوط کنید و با اسفنج روی فرش بکشید. اگر لکه پاک نشد، می‌توانید از آب اکسیژنه ۵ درصد استفاده کنید.

پاک کردن لکه چسب قطره‌ای

پاک کردن لکه از فرش زمانی سخت می‌شود که لکه از نوع چسبنده باشد. به نوعی می‌توان پاک کردن لکه چسب قطره‌ای را به اندازه پاک کردن جوهر از فرش، سخت دانست. برای این کار چند راه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. راه اول این است که روی فرش را با یک پارچه بپوشانید و سپس از اتوی بخار استفاده کنید‌. بخار می‌تواند چسب را از فرش جدا کند و به پارچه بچسباند. از طرف دیگر، استون، حلالی برای چسب به شمار می‌رود که می‌تواند آن را در خود حل کند. کمی استون را روی فرش بکشید و نتیجه را مشاهده کنید. گفته می‌شود سرکه نیز برای پاک کردن لکه از فرش، گزینه مناسبی است.

پاک کردن لکه نوشیدنی رنگی

برای پاک کردن لکه نوشیدنی از روی فرش، زمانی که به تازگی ایجاد شده است، کمی آب اکسیژنه روی آن ریخته و سپس حوله تمیزی را روی آن بگذارید‌. به این ترتیب نوشیدنی به حوله جذب خواهد شد. پس از آن کمی شامپو فرش را با آب داغ مخلوط کرده و روی لکه اسپری کنید. حوله سفیدی را روی آن بگذارید و روی حوله را اتو بکشید. به این ترتیب لکه نوشیدنی به حوله منتقل خواهد شد و آثار لکه از روی فرش پاک می‌شود.در غیر این صورت اگر ساکن تهران هستید می توانید از قالیشویی تهران پارس کمک بگیرید.

پاک کردن لکه آدامس

برای پاک کردن لکه آدامس باید از یخ استفاده کنید. قطعات یخ را روی آدامس قرار دهید تا جایی که آن را به قطعه‌ای سفت و شکننده تبدیل کنند. سپس از یک ماده شوینده برای پاک کردن لکه آدامس استفاده کنید. به این ترتیب لکه آدامس از روی فرش پاک خواهد شد. سفیده تخم مرغ نیز راه‌حل دیگری است که برای این مسئله مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را نیز امتحان کنید‌‌.

پاک کردن لکه جوهر از روی فرش

لکه جوهر چطور از فرش پاک می‌شود؟

یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند برای فرش‌ها بیفتد، لکه جوهر است. این لکه به سبب ماندگار بودن و خاصیت پخش‌شوندگی در صورتی که به درستی پاک نشود، می‌تواند فرش را به کلی بلااستفاده کند. به همین دلیل در صورت بروز چنین چیزی باید بدون فوت وقت عملیات پاک کردن جوهر از فرش را آغاز کنید. پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش اگر به شکل چند خط باشد، آسان‌تر از لکه جوهر مایع خواهد بود. در ادامه چند تکنیک خانگی در پاسخ به سوال « جوهر خودکار با چی پاک میشه؟» شرح داده شده‌اند.

پاک کردن جوهر از فرش با شامپو فرش و الکل

برای پاک کردن جوهر از فرش بهتر است پیش از هرچیز، گوشه اسفنج کوچکی را روی جوهر بگذارید تا کاملا اضافات آن جذب شود. سپس هر یک از اقدامات شما باید به صورتی باشد که منجر به پخش شدن جوهر نشود. می‌توانید از اپلیکاتور یا گوش پاک‌کن استفاده کنید. ترکیب شامپو فرش، الکل صنعتی، آب گرم و کمی نرم‌کننده می‌تواند به پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش کمک کند.

پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش با ماست

شاید عجیب به نظر برسد، اما ماست یکی از موادی است که برای پاک کردن جوهر از فرش استفاده می‌شود. کافی است کمی ماست را روی لکه جوهر بریزید و با گوش پاک کن، در همان محدوده لکه ماست را روی فرش حرکت دهید تا با جوهر ترکیب شود. به این ترتیب لکه جوهر به ماست منتقل شده و از روی فرش پاک می‌شود.

پاک کردن جوهر از فرش با شامپو بچه

پس از آنکه اضافات جوهر را با اسفنج جمع کردید، کمی شامپو بچه را روی لکه ریخته و یک حوله تمیز مرطوب روی آن بگذارید. پس از مدتی لکه جوهر به خورد شامپو و حوله خواهد رفت. پس از آن، مقداری آب گرم روی لکه ریخته و آن را با حوله‌ای دیگر پاک کنید. این روش نیز برای پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی فرش اثرگذار خواهد بود.

پاک کردن لکه جوهر قدیمی روی فرش

لکه جوهر قدیمی روی فرش ممکن است به سختی پاک شود. اگر توضیحاتی مبنی بر ریختن جوهر نمک روی فرش شنیدید، به هیچ عنوان آن را انجام ندهید؛ چرا که بافت فرش را از بین خواهد برد. به جای این کار می‌توانید از یک محلول دست‌ساز که ترکیبی از یک قاشق غذاخوری سرکه، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و دو فنجان آب گرم است استفاده کنید. این محلول را روی یک تکه اسفنج یا حوله تمیز ریخته و سپس روی لکه جوهر قدیمی روی فرش بکشید. چندین بار این کار را تکرار کنید و در نهایت، یک حوله مرطوب با آب سرد را روی لکه بکشید. به این ترتیب می‌توانید فرش را تمیز کرده و از این زیبایی لذت ببرید؛ بنابراین توجه داشته باشید که هرگز از ریختن جوهر نمک روی فرش استفاده نکنید.

اگر لکه جوهر از روی فرش پاک نشد چه کار کنیم؟

اگر با وجود انجام دادن راهکارهای گفته شده همچنان لکه جوهر از روی فرش پاک نشد، بهتر است بر انجام این کار در خانه اصرار نورزید؛ چرا که امتحان کردن روش‌های مختلف می‌تواند به تار و پود فرش آسیب بزند و آن را خراب کند. بهترین کار در چنین موقعیتی این است که فرشتان‌ را به یک قالیشویی مطمئن و معتبر بسپارید تا با استفاده از محلول‌های خاص، لکه جوهر را از فرشتان پاک کنند. قالیشویی تهران جم به عنوان یکی از مطرح‌ترین قالیشویی‌ها در سطح کشور افتخار این را داشته که بزرگترین فرش دستباف دنیا که به سفارش امارات متحده عربی بافته شده بود را با جدیدترین و به‌روزترین امکانات شستشو داده و به این کشور ارسال کند.

شستشوی این فرش ۸۰ متر مکعبی تقدیر حاکمان امارات متحده عربی را برای قالیشویی جم به همراه داشت. حال قالیشویی تهران جم در شهر تهران به ارائه انواع خدمات شستشو، رفو، ترمیم سوختگی و پارگی فرش، چرم دوزی و شیرازه دوزی، مبل شویی و … پرداخته و با ۳۵ سال سابقه درخشان، یکی از بهترین‌های این حوزه به حساب می‌آید. برای استفاده از خدمات این قالیشویی مجاز می‌توانید به وب‌سایت تهران جم مراجعه کنید و با ثبت سفارش آنلاین، از تخفیف این مجموعه نیز بهره‌مند شوید.

تلفن تماس: 02122304263
تلفن تماس : 02126314608

کلام آخر

در این مقاله به پاک کردن جوهر از فرش پرداختیم و به پرسش «جوهر خودکار با چی پاک میشه» پاسخ دادیم. چنانچه لکه‌های روی فرش با هیچ یک از راهکارها پاک نشد، با قالیشویی تهران جم تماس بگیرید تا یکی از نزدیک‌ترین شعبه‌های این مجموعه از جمله قالیشویی در زعفرانيه نیروهایی را برای تحویل فرش به سمتتان ارسال کند. تهران جم، سلامت و زیبایی را به فرش‌های شما باز می‌گرداند.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400