بهترین فیلم های ویروسی ؛ معرفی 25 فیلم در مورد بیماری های واگیردار

فیلم های ویروسی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دیدن یک فیلم ویروسی برای علاقمندان به ژانر بقا بسیار هیجان انگیز خواهد بود و دقیقا به همین دلیل است که از فیلم های ویروسی استقبال می‌شود. در ادامه قصد داریم‌ لیست بهترین فیلم با موضوع بیماری واگیردار را در اختیار شما قرار دهیم.

واژه همه‌گیری یا اپیدمیک (Epidemic) از گذشته‌های دور که افراد بر اثر عاملی ناشناخته به صورت دسته جمعی و به یک شکل بر اثر بیماری از دنیا می‌رفتند، به وجود آمده است. عامل این همه‌گیری را می‌توانند ویروس‌ها، انگل‌ها و حتی باکتری‌ها باشند که تولید بیماری می‌کنند. بیماری‌هایی نظیر وبا، آبله و کرونا دقیقا مثال‌های بارز این مسئله هستند‌ که جان هزاران نفر را گرفتند.

از سال 2019 به بعد و همه‌گیری کووید-19، افراد بیشتر درباره دیدن فیلم ویروسی کنجکاو شدند. این آثار با تداعی حس بقا احساس خوبی به مخاطب می‌دهند و همچنین درباره چیزی هستند که آنان در گذشته نزدیک به خوبی تجربه‌اش کرده‌اند. حال در ادامه مقاله پیش رو پلازا قصد داریم بهترین فیلم های ویروسی را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب:

فیلم های ویروسی

در ادامه به بحث و بررسی 25 مورد از بهترین فیلم های با موضوع ویروس می پردازیم. کدامیک از این عناوین را تا کنون تماشا کرده‌اید؟

1. فیلم درباره بیماری ویروسی Contagion – شیوع

فیلم های ویروسی / فیلم در مورد بیماری های واگیردار

 • سال ساخت: 2011
 • کارگردان: استیون سودربرگ (Steven Soderbergh)
 • بازیگران: مت دیمون، کیت وینسلت و جود لا
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.8
 • مدت زمان: 106 دقیقه

نمی‌توان فهرستی از فیلم با موضوع بیماری واگیردار تهیه کرد و در آن اسمی از فیلم Contagion نبرد. فیلم شیوع که در سال 2011 به کارگردانی استیون سودربرگ ساخته شد، شاید آشناترین فیلم درباره بیماری ویروسی باشد. حتما شما نیز بخش‌هایی از این فیلم را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. این فیلم با موضوع کرونا که بعد از شیوع و درمان بیماری سارس در سال 2003 و با الهام از همین موضوع ساخته شده است، درباره مرگ زنی به نام بث ایموف و پسرش است که باعث کشف ویروس کشنده‌ای می‌شود. در حالی که همه مراکز بهداشتی در آمریکا به دنبال جلوگیری از شیوع این بیماری و پیدا کردن درمان هستند، هراس ناشی از ابتلا جهان را فرا می‌گیرد.

این فیلم با موضوع بیماری ویروسی برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز در ایتالیا در سوم سپتامبر سال 2011 به نمایش در آمد و در تاریخ 9 سپتامبر همان سال نیز اکران شد. فیلم شیوع با واکنش مثبت بسیاری از تماشاچیان و منتقدان رو به رو شد. راتن تومیتوز با بررسی 251 نقد 84 درصد آن‌ها را مثبت ارزیابی کرد و متوسط امتیاز 6.8 را به این فیلم اعطا کرد. خیلی از منتقدان از کارگردانی خوب، بازی ارزشمند بازیگران و داستان قوی این فیلم راضی بودند.

دیوید دنبی از نیویورکر در مورد فیلم Contagion نوشت: «این فیلم، درخشان، بسیار جدی، دقیق و ترسناک است. به طور کلی فیلم شیوع یک مجموعه عاطفی بود.» همچنین مانولا دارگیس از نیویورک تایمز با هوشمند خواندن این اثر از فیلم های سینمایی درباره شیوع بیماری چنین اظهار کرد که: «آقای سودربرگ اشک‌های شما را هدر نمی‌دهد؛ زیرا اشتیاقی سرد همراه با خشم در تمامی سکانس‌های او حک شده است.»

همچنین بخوانید :

2. فیلم درباره بیماری ویروسی It Comes at Night – در شب می‌آید

فیلم در مورد بیماری های واگیردار / فیلم سینمایی بیماری فراگیر

 • سال ساخت: 2017
 • کارگردان: تری ادوارد شالتس (Trey Edward Shults)
 • بازیگران: کریستوفر ابوت، جوئل اجرتون و رایلی کو
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.2
 • مدت زمان: 97 دقیقه

این فیلم سینمایی راجع به بیماری های ویروسی که بعد از پایان دنیا یا همان آخر الزمان اتفاق می‌افتد، درباره دو خانواده است که تصمیم می‌گیرند از یک خانه برای مبارزه با عاملی خطرناک استفاده کنند؛ ولی آن‌ها در می‌یابند که عامل خطرناک‌تری درون خانه است و به نظر راه گریزی از آن نیست. این فیلم با موضوع بیماری واگیردار به نویسندگی و کارگردانی تری ادوارد شالتز در جشنواره فیلم Overlook در 19 ژوئن 2017 برای اولین بار به نمایش درآمد. فیلم در شب می‌ آید با بودجه 2.4 میلیون دلار ساخته شد و در گیشه‌ها بیش از 19 میلیون دلار فروش داشت.

این فیلم با موضوع بیماری ویروسی با تحسین بسیاری از منتقدان رو به رو شد و در مجموع سایت راتن تومیتوز با بررسی 240 نقد، 84 درصد از آن‌ها را مثبت اعلام کرد و به همین دلیل در فهرست برترین فیلم های سینمایی درباره شیوع بیماری قرار گرفته است. برایان تالریکو از سایت راجر ابرت در نقد خود در خصوص فیلم It Comes at Night چنین نوشت: «در شب می‌آید فیلمی است که انسان‌های خطرناک در آن نقشی ندارند. غم و اندوه، درد، ترس و بی اعتمادی، احساسات بسیار این فیلم را پر کرده است.» سپس می‌افزاید: «… این یکی از وحشتناک ترین فیلم های با موضوع بیماری واگیر سال است.»

3. فیلم درباره بیماری ویروسی 28 Days Later – بیست و هشت روز بعد

فیلم های آخرالزمانی درباره ویروس ها / بهترین فیلم های ویروسی

 • سال ساخت: 2002
 • کارگردان: دنی بویل (Danny Boyle)
 • بازیگران: کیلین مورفی، مگان برنز و نائومی هریس
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.5
 • مدت زمان: 113 دقیقه

فیلم مهیج 28 روز بعد قطعا یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای قرار گرفتن در فهرست بهترین فیلم با موضوع ویروس همه گیر است. داستان فیلم 28 روز بعد، چهار هفته پس از شیوع ویروسی کشنده و اسرار آمیز در سراسر انگلستان آغاز می‌شود. جایی که بازماندگان در جستجوی پناهگاهی برای خود هستند. جیم (با بازی کیلیان مورفی) که به تازگی از کما درآمده است، شهر را متروک و خالی از سکنه می‌یابد.

این فیلم با موضوع بیماری ویروسی به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کرد و تبدیل به یک موفقیت تجاری شد؛ فیلم بیست و هشت روز بعد با بودجه 8 میلیون دلاری فروشی بیش از 82 میلیون دلار داشت، چیزی بیش از 10 برابر بودجه ساختش. این  اثر از فیلم های با موضوع بیماری واگیر همچنین تحسین منتقدان را به همراه داشت. این فیلم با موضوع بیماری واگیردار در سایت IMDB دارای نمره 7.5 است. راتن تومیتوز نیز 87 درصد از نظرات را مثبت خواند. وبسایت بلادی دیسگاستینگ که منحصرا به بررسی فیلم‌های ترسناک می‌پردازد، در مقاله خود چنین نوشت: «زامبی‌ها؟ فیلم سیاسی؟ درام انسانی؟ 28 روز بعد همه این موارد و موارد دیگر را در خود داشت. این فیلم یک اثر هنری اصیل توسط یک کارگردان سطح بالاست.»

4. فیلم Side Effects – عوارض جانبی ؛ از بهترین فیلم های ویروسی

فیلم با موضوع بیماری ویروسی / فیلمهای ویروسی ترسناک

 • سال ساخت: 2013
 • کارگردان: استیون سودربرگ (Steven Soderbergh)
 • بازیگران: رونی مارا، جود لا، چنینگ تیتوم
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.1
 • مدت زمان: 106 دقیقه

فیلم عوارض جانبی، دومین اثر استیون سودربرگ، کارگردان آمریکایی است که در فهرست بهترین فیلم در مورد بیماری های واگیردار قرار می‌گیرد. ماجرا درباره زنی است به نام امیلی تیلور که به توصیه روانپزشک خود شروع به مصرف داروهای خاصی می‌کند. هنگامی که عوارض جانبی این دارو بر روی اثر می‌گذارد، امیلی متوجه می‌شود در معرض خطر بزرگی قرار دارد. او شبی در خواب دست به قتل می‌زند و این تازه شروع ماجراست

فیلم Side Effects، از فیلم های بیماری، پس از اکران عمومی در تاریخ 8 فوریه 2013 با استقبال خوب دوستداران سینما مواجه شد و در مجموع بیش از 66 میلیون دلار فروخت. منتقدان هم نقدهای مثبت زیادی در رابطه با این فیلم با موضوع بیماری ویروسی نوشتند. راتن تومیتوز 81 درصد از این نقدها را مثبت ارزیابی کرد و در اجماع نهایی خود نوشت: «فیلم عوارض جانبی، یک فیلم هیجان‌انگیز است که با زیرکی و پیچ و تاب‌های درگیرانه همراه است. Side Effects یکی دیگر از تلاش‌های مطمئن کارگردان استیون سودربرگ است.» پیتر برادشاو منتقد گاردین درباره این اثر از فیلم های با موضوع بیماری واگیر در مقاله‌اش نوشت: «توانایی اینکه به طور همزمان از چیزی بترسی و در عین حال بقیه مردم را از آن بترسانی در این فیلم به خوبی مشخص است». او عملکرد رونی مارا بازیگر زن این فیلم را ستود.

5. فیلم درباره بیماری ویروسی World War Z – جنگ جهانی زد

فیلم سینمایی درباره ویروس ناشناخته / فیلمهای ویروسی ترسناک

 • سال ساخت: 2013
 • کارگردان: مارک فورستر (Marc Forster)
 • بازیگران: برد پیت، میریلی اینوس و دنیلا کرتز
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7
 • مدت زمان: 116 دقیقه

فیلم جنگ جهانی زد با بازی برد پیت، یکی از بهترین بهترین فیلم های شیوع بیماری و زامبی است. گری، کارمند سابق سازمان ملل متحد زندگی آرامی را کنار همسر و فرزندانش سپری می‌کند تا اینکه ویروسی باعث شیوع بیماری خطرناکی در بین مردم می‌شود. او تلاش‌های زیادی برای نجات خود و خانواده‌اش انجام می‌دهد و سرانجام مامور پیدا کردن درمانی برای مبارزه با این ویروس خطرناک که انسان‌ها را تبدیل به زامبی می‌کند، می‌شود.

این فیلم با موضوع ویروس و شیوع بیماری به کارگردانی مارک فورستر، بر اساس رمانی به همین نام اثر مکس بروکس ساخته شده است. فیلم World War Z در سوم ژوئن 2013 در لندن اکران شد و سپس 21 ژوئن 2013 در ایالات متحده به اکران عمومی در آمد. این فیلم موفقیت تجاری چشمگیری داشت و با فروش 540 میلیون دلاری خود مورد استقبال قرار گرفت. در مجموع می‌توان گفت واکنش منقدان نسبت به این اثر از  فیلم های با موضوع بیماری واگیر خوب بود. تاد مک کارتی از هالیوود ریپورتر ضمن تحسین فیلم، به تمجید از برد پیت پرداخت: «برد پیت در این اثر از فیلم های سینمایی درباره شیوع بیماری که یک قیام جهانی علیه زامبی‌هاست، عملکردی مقتدرانه‌ای ارائه می‌دهد.»

6. فیلم 28 Weeks Later – بیست و هشت هفته بعد

فیلم های آخرالزمانی ویروسی

 • سال ساخت: 2007
 • کارگردان: خوان کارلوس فرسنادیو (Juan Carlos Fresnadillo)
 • بازیگران: رابرت کارلایل، جرمی رنر، کاترین مک‌کورمک، ادریس البا، رز بیرن و هارولد پرینوا
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.9
 • مدت زمان: 99 دقیقه

در ادامه معرفی فیلم های آخرالزمانی ویروسی باید به قسمت دوم فیلم بیست و هشت روز بعد یعنی 28 هفته بعد اشاره کنیم. این اثر به کارگردانی خوان کارلوس فرسنادیو ساخته شده و داستان آن را روان جافه (Rowan Joffé) نوشته است. فیلم دقیقا دنباله شخصیت‌های نسخه 2002 نیست بلکه از لحاظ محتوا شبیه به فیلم اول است. بیست و هشت هفته بعد فروش خوبی داشت و منتقدان کارگردانی و فضای فیلم را تحسین کردند.

داستان این فیلم سینمایی بیماری فراگیر درباره بیست و هشت هفته بعد از اتفاقات فیلم اول است. زمانی که ارتش موفق شده تا منطقه امنی برای افرادی که به ویروس مبتلا نیستند، بسازد. در این میان  دو دختر خانواده‌ای که فکر می‌کنند مادر خانواده مبتلا شده است، مخفیانه از پناهگاه فرار می‌کنند تا به خانه رفته و عکس‌های قدیمیشان را با خود بیاورند اما اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد.

7. فیلم Train to Busan – قطار بوسان

فیلم سینمایی ویروس ناشناخته

 • سال ساخت: 2016
 • کارگردان: یان سنگ-هو (Yeon Sang-ho)
 • بازیگران: گونگ یو، ما دونگ-سیوک، جیونگ یو-می، کیم سو-آن و چوی وو-شیک
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.6
 • مدت زمان: 118 دقیقه

کمتر کسی است که تا کنون فیلم سینمایی ویروس ناشناخته قطار بوسان را نشنیده باشد. این فیلم کره‌ ای به کارگردانی یان سنگ-هو ساخته شد و مربوط به یک آخرالزمان زامبی است. فیلم یک دنباله دیگر با نام جزیره (Peninsula) در سال 2020 داشت که نتوانست موفقیت این اثر را کسب کند. قطار بوسان نقدهای مثبتی دریافت کرد و تا کنون یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های کره‌ ای محسوب می‌شود که می‌توانید ببینید.

داستان فیلم حول محور مردی به نام سوک وو می‌گردد که از همسرش طلاق گرفته و دخترکی به نام سو آن دارد. دختر از پدرش که همیشه درگیر کار است می‌خواهد او را برای تولدش نزد مادرش بفرستد که در بوسان زندگی می‌‌کند. اما آنها در میان راه می‌فهمند ویروسی در شهر پخش شده که بیماری آن افراد را شبیه زامبی‌های خونخوار می‌کند. از این رو آنها باید خود را در این شرایط سخت نجات دهند.

8. فیلم درباره بیماری ویروسی The Girl with All the Gifts – دختری با تمام موهبت‌ها

فیلم درباره بیماری های واگیردار / فیلم سینمایی ویروس ناشناخته

 • سال ساخت: 2016
 • کارگردان: کالم مک کارتی (Colm McCarthy)
 • بازیگران: سنیا نانوا، گلن کلوز و جما آرترتون
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.6
 • مدت زمان: 111 دقیقه

فیلم دختری با تمام موهبت‌ها یک اثر از فیلم مریضی های واگیردار است که برای اولین بار در 3 آگوست 2016 در جشنوراه فیلم لوکارنو به نمایش در آمد و سپس در تاریخ 23 سپتامبر همان سال به اکران عمومی در آمد. این اثر از فیلم های بیماری های کشنده که با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته مایک کری ساخته شده، درباره کودکانی است که در برابر بیماری که مردم را آلوده و تبدیل به زامبی کرده است، ایمن هستند. دختر با استعدادی به نام ملانیا، با فرار از مدرسه خاصشان تلاش می‌کند به بشریت برای رهایی از این بیماری کمک کند.

راتن تومتوز با بررسی این فیلم با موضوع بیماری واگیردار، 115 رای 85 درصد آن‌ها را مثبت اعلام کرد و در جمع بندی نهایی خود چنین اظهار کرد: «The Girl with All the Gifts بدون سوار شدن بر ترس‌های مخاطب، با سؤالاتی چالش برانگیز به استقبال شما می‌آید.»

9. فیلم Outbreak – شیوع ؛ از بهترین فیلم های ویروسی

بهترین فیلم های ویروس کشنده / فیلم سینمایی ویروس ناشناخته

 • سال ساخت: 1995
 • کارگردان: ولفگنگ پیترسون (Wolfgang Petersen)
 • بازیگران: داستین هافمن، رنه راسو و مورگان فریمن
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.6
 • مدت زمان: 127

فیلم در مورد بیماری ویروسی شیوع، به کارگردانی ولفگانگ پترسن در سال 1995 ساخته شد. این فیلم با موضوع بیماری واگیردار است که توسط میمون انسان‌ها را آلوده می‌کند. میمونی که میزبان این ویروس است، به کشور آمریکا وارد می‌شود و بیماری شروع به همه‌گیر شدن می‌کند. تعداد از دانشمندان حاذق در تلاش برای جلوگیری از شیوع این بیماری و پیدا کردن درمان دست به تلاش‌های زیادی می‌زنند.

این اثر از فیلم های با موضوع بیماری واگیر با بازی داستین هافمن، رنه روسو، مورگان فریمن و کوین اسپیسی با بودجه 50 میلیون دلاری ساخته شد و در گیشه ها نزدیک به 190 میلیون دلار فروخت. ریتا کمپلی از واشینگتن پست ضمن ابزار رضایت از داستان فیلم، نوشت: «باید از کارگردان فیلم یعنی ولفگانگ پترسن به علت روند سریع داستان و اقدامات او برای پردازش بیشتر داستان تشکری ویژه کرد.»

10. فیلم Blindness – کوری

فیلم های ویروسی / فیلم های ویروسی

 • سال ساخت: 2008
 • کارگردان: فرناندو میرلس (Fernando Meirelles)
 • بازیگران: جولیان مور، مارک رافلو و گائل گارسیا برنا
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.5
 • مدت زمان: 120 دقیقه

فیلم با موضوع بیماری واگیردار Blindness به کارگردانی فرناندو میرلس، کارگردان برزیلی از روی رمان معروف کوری اثر ژوزه ساراماگو در سال 2008 ساخته شد. این اثر از فیلم های مریضی های واگیر دار در افتتاحیه جشنواره فیلم کن در 14 مه 2008 به نمایش درآمد و سپس در 3 اکتبر 2008 در آمریکا به اکران عمومی رسید.

هنگامی که مرد جوانی در اتومبیل خود به کوری سفید دچار می‌شود، رهگذری پیشنهاد می‌کند که او را به خانه برساند ولی این غریبه در نهایت ماشین مرد را می‌دزدد. هنگامی که مرد همراه همسرش به پزشک مراجعه می‌کنند، پزشکش هیچ مشکلی را در وی پیدا نمی‌کند و او را به خانه می‌فرستد. روز بعد هنگامی که پزشک به کوری مبتلا می‌شود، می‌فهمد که این بیماری احتمالا یک مرض مسری باشد.

فیلم کوری با بازی جولیان مور و مارک رافلو با وجود اینکه در لیست برترین فیلم های سال 2008 قرار گرفت، ولی از منتقدان بازخوردهای چندان مثبتی دریافت نکرد. منتقد سایت راجر اربرت فیلم کوری را یکی از ناخوشایندترین فیلم‌هایی خواند که تا کنون دیده است؛ اما پیتر برادشاو از گاردین در نقد خود درباره این فیلم آن را «اقتباسی هوشمندانه، کاملا ساختاربندی شده و مطمئن» نامید.

11. فیلم Flu – تب ؛ از بهترین فیلم های ویروسی

فیلم در مورد بیماری های واگیردار / فیلم های ویروسی

 • سال ساخت: 2013
 • کارگردان: کیم سونگ سو (Kim Sung-su)
 • بازیگران: سو ئه، جانگ هیوک و پارک مین ها
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.6
 • مدت زمان: 122 دقیقه

فیلم درباره بیماری های واگیردار تب، اثری است کره‌ای به کارگردانی کیم سانگ سو که در سال 2013 ساخته شد. داستان این اثر از فیلم هایی با موضوع بیماری زمانی آغاز می‌شود که دو برادر که به شکلی غیرقانونی وارد سئول شده‌اند، بر اثر ابتلا به بیماری خطرناکی، در یک کانکس حمل و نقل جان می‌بازند. انتقال این ویروس به دیگران باعث وقوع فاجعه‌ای در شهری در نزدیکی سئول می‌شود. این اثر از فیلم های با موضوع بیماری واگیر با بازی جانگ هیوک و سو ئه نتوانست نظر منتقدان را به خود جلب کند. این فیلم هیجان‌انگیز و مهیج توانست 94 درصد از کاربران گوگل را راضی نگه دارد و در فهرست بهترین فیلم با موضوع بیماری واگیردار قرار بگیرد.

12. فیلم The Invasion – تهاجم

فیلم های آخرالزمانی درباره ویروس ها / فیلم سینمایی بیماری فراگیر

 • سال ساخت: 2007
 • کارگردان: Oliver Hirschbiegel (الیور هیرشبیگل)
 • بازیگران: نیکول کیدمن، دنیل کریگ و جرمی نورثام
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 5.9
 • مدت زمان: 99 دقیقه

فهرست بهترین فیلم با موضوع بیماری واگیردار را با فیلم تهاجم با بازی نیکول کیدمن ادامه می‌دهیم. پس از سقوط یک فضاپیما بر روی زمین، بیماری کشنده‌ای در بخش بزرگی از ایالات متحده شیوع پیدا می‌کند. تاکر کافمن مدیر مرکز کنترل بیماری‌ها از اولین افرادی است که به این ویروس مبتلا می‌شود. او به همراه همسرش به روان‌پزشک مراجعه می‌کنند و می‌فهمند که رفتارهایشان بسیار تغییر کرده است. این روانپزشک در راستای پیدا کردن درمان این بیماری متوجه می‌شود که شاید پسرش راهی برای درمان این بیماری باشد.

راتن تومیتوز با بررسی 163 بازبینی تنها 19 درصد آن‌ها را مثبت تلقی کرد و در جمع‌بندی نهایی خود گفت: «فیلم The Invasion داستانی کامل دارد ولی خالی از بینش روانشناسانه و هیجان لازم است.» اوون گلیبرمن از اینترتینمنت در نقد خود اظهار کرد: «فیلم افتضاحی نیست … اما یک تلاش بی‌روح است.» اما باید گفت فیلم The Invasion با راضی کردن 69 درصد از کاربران گوگل توانسته است مخاطبان سینما را به هیجان درآورد.

13. فیلم I Am Legend – من افسانه هستم ؛ از بهترین فیلم های ویروسی

فیلم با موضوع بیماری ویروسی / فیلم با موضوع بیماری واگیردار

 • سال ساخت: 2007
 • کارگردان: فرانسیس لارنس (Francis Lawrence)
 • بازیگران: ویل اسمیت، آلیس بارگا و چالی تاهان
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.2
 • مدت زمان: 101 دقیقه

یکی دیگر از فیلم های با موضوع بیماری واگیر را باید فیلم معروف ویل اسمیت و به کارگردانی فرانسیس لارنس، من افسانه هستم بدانیم. من افسانه هستم در یک پساآخرالزمان دلگیر اتفاق می‌افتد. زمانی که دانشمندان برای درمان سرطان اشتباها ویروسی را پراکنده می‌کنند که افراد را به شبه زامبی ها می‌کند. حالا دکتر نویل یکی از بوجود آورندگان ویروس باقی مانده که از ویروس ساخته شده در امان است‌. اگر می‌خواهید اخبار ساخت قسمت دوم این فیلم با موضوع بیماری واگیردار را دنبال کنید به این مقاله مراجعه کنید.

14. فیلم Mayhem – ضرب و شتم ؛ از بهترین فیلم های ویروسی

فیلم سینمایی درباره ویروس ناشناخته / فیلم سینمایی بیماری فراگیر

 • سال ساخت: 2017
 • کارگردان: جو لینچ (Joe Lynch)
 • بازیگران: استیون یئون، سامارا ویوینگ و جو لینچ
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.4
 • مدت زمان: 88 دقیقه

فیلم با موضوع بیماری واگیردار بعدی فیلم ضرب و شتم است. اگر تا بدین جای کار بیشتر از ویروس های کشتار و زامبی حرف می‌زدیم. در فیلم ضرب و شتم با ویروس ID-7 روبرو هستیم. ویروسی که انسان را آن‌قدر دیوانه می‌کند تا دست به تاریک ترین وحشی گری ها و حتط مرگ بزند. داستان این فیلم با موضوع بیماری ویروسی راجع به وکیل و موکلی است که در ساختمانی قرنطینه شده و پر از افراد مبتلا به ID-7 گیر افتاده اند.

15. فیلم 12Monkeys – دوازده میمون

فیلم درباره بیماری های واگیردار / فیلم سینمایی بیماری فراگیر

 • سال ساخت: 1995
 • کارگردان: تری گیلیام (Terry Gilliam)
 • بازیگران: بروس ویلیس، مادلین استو، برد پیت، کریستوفر پلامر
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 8
 • مدت زمان: 129 دقیقه

۱۲ میمون یک فیلم با موضوع بیماری واگیردار است که در آینده‌ای دور و در دنیایی روایت می‌شود که بیماری آن را فراگرفته. در این شرایط یک نفر باید در زمان سفر کند و با رفتن به گذشته، اطلاعاتی درباره این ویروس ساخت دست بشر که اکثر جمعیت کره زمین را نابود کرده، کسب کند.

۱۲ میمون از بهترین فیلم های ویروس کشنده است که با بودجه‌ای نزدیک به 30 میلیون دلار، بیش از 160 میلیون فروش داشت. برد پیت برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد و موفق به کسب جایزه گلدن گلوب شد. این فیلم همچنین جوایز مختلفی از جشنواره ساتورن کسب کرد. ۱۲ میمون بدون شک از بهترین فیلم های بیولوژیکی است و پیشنهاد آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

16. فیلم The Andromeda Strain  – جاذبه آندرومدا

بهترین فیلم های ویروس کشنده / فیلم سینمایی ویروس ناشناخته

 • سال ساخت: 1971
 • کارگردان: رابرت وایز (Robert Wise)
 • بازیگران: آرتور هیل، جیمز السن، کیت رید، دیوید وین، پائولا کلی
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.2
 • مدت زمان: 130 دقیقه

معرفی فیلم با موضوع بیماری واگیردار را با یک فیلم قدیمی آمریکایی ادامه می‌دهیم. فیلم جاذبه آندرومدا از فیلم های ویروسی است که ماجرای جالبی را دنبال می‌کند. در این فیلم پس از سقوط یک ماهواره در شهری کوچک در آریزونای آمریکا، همه‌ی ساکنین شهر طی چند روز می‌میرند. پس از وقوع این اتفاق وحشتناک، چندین دانشمند و محقق مأمور می‌شوند تا این ویروس ناشناخته را مورد بررسی قرار دهند و درمانی برایش پیدا کنند.

فیلم در مورد بیماری های واگیردار جاذبه آندرومدا بر اساس کتابی با همین نام و به قلم نلسون گیدینگ (Nelson Gidding) ساخته شده است. این فیلم فروش خوبی در گیشه‌ها داشت و در رتبه شانزدهمین فیلم پرفروش سال قرار گرفت. برخی منتقدان امانت‌داری و پایبندی این فیلم نسبت به کتاب را تحسین کردند در حالیکه برخی به داستان طولانی آن خرده گرفتند. در سال 2003 نیز مقاله‌ای که از سوی انجمن بیماری‌های واگیردار آمریکا منتشر شد، این عنوان را بهترین نمونه ژانر بیماری واگیردار نامید. چراکه این فیلم به درستی به اتفاقات مختلفی که حین شیوع یک بیماری رخ می‌دهد پرداخته است؛ از ورود آن به زندگی بشر تا تأثیراتش و همچنین اقدامات لازم برای کنترل کردن آن و تشخیص سالم یا بیمار بودن افراد.

17. فیلم در مورد بیماری های واگیردار The Painted Veil  – پرده رنگی

فیلم های بیولوژیکی / فیلم های آخرالزمانی ویروسی

 • سال ساخت: 2006
 • کارگردان: جان کوران (John Curran)
 • بازیگران: نائومی واتس، ادوارد نورتون، لیو شرایبر، توبی جونز، دیانا ریگ
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.4
 • مدت زمان: 125 دقیقه

معرفی فیلم با موضوع بیماری واگیردار ناشناخته را با پرده رنگی ادامه می‌دهیم. این عنوان نیز یک اثر اقتباسی از روی رمانی با نام مشابه است. در فیلم در مورد بیماری های واگیردار پرده رنگی با دکتر والتر همراه می‌شویم که با یک زن زیبا ازدواج می‌کند اما خیلی زود متوجه می‌شود که همسرش در حال خیانت به اوست. در این میان دکتر والتر مجبور می‌شود برای درمان و کنترل یک ویروس جدید که در یکی از روستاهای چین شیوع پیدا کرده، به این کشور سفر کند.

پرده رنگی، از فیلم های ویروسی، یکی از بهترین عناوین این فهرست است که موفق به کسب جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن نیز شد. این فیلم همچنین در وبسایت راتن تومیتوز امتیاز مثبت 74 درصدی را بر اساس نظر 143 منتقد کسب کرد. متاکریتیک نیز امتیاز 69 از 100 را به این فیلم اختصاص داد درحالیکه اکثر آرای منتقدان نسبت به آن را مثبت خواند.

18. فیلم Black Death – مرگ سیاه

فیلم های ویروسی / فیلم سینمایی بیماری فراگیر

 • سال ساخت: 2010
 • کارگردان: کریستوفر اسمیت (Christopher Smith)
 • بازیگران: شان بین، ادی ردمین، جان لینچ، تیم مک‌اینرنی، کیمبرلی نیکسون
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.4
 • مدت زمان: 101 دقیقه

مرگ سیاه یک فیلم در مورد بیماری های واگیردار آلمانی و بریتانیایی است که در ژانر ترسناک و اکشن ساخته شده. وقتی طاعون در شهرهای انگلستان شیوع پیدا مي‌کند، یک راهب درباره اتفاقی عجیب تحقیق می‌کند. طبق گزارشاتی که به دست او رسیده، برخی افراد مبتلا به طاعون به طرز معجزه‌آسایی به زندگی بازمی‌گردند.

این فیلم در مورد بیماری های واگیردار پس از انتشار با استقبالی نسبتا خوب از سوی منتقدان مواجه شد. از مجموع 66 نقد در وبسایت راتن تومیتوز، فیلم مرگ سیاه امتیاز 71 درصد را دریافت کرد. این فیلم در وبسایت متاکریتیک نیز امتیاز مشابه 71 از 100 را به خود اختصاص داد. اکثر آراء منتقدان نسبت به این فیلم مثبت بود. بسیاری از بینندگان، مرگ سیاه را در فهرست بهترین فیلم در مورد بیماری های واگیردار قرار می‌دهند.

19. فیلم Carriers – حامل

فیلم درباره بیماری ویروسی / فیلم در مورد بیماری های واگیردار

 • سال ساخت: 2009
 • کارگردان: الکس پاستور (Àlex Pastor)، دیوید پاستور (David Pastor)
 • بازیگران: پایپر پرابو، کریس پاین و لو تیلور پاچی
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6
 • مدت زمان: 85 دقیقه

حامل یک اثر دیگر از لیست فیلم های آخرالزمانی ویروسی است که در سال 2009 اکران شد. الکس و دیوید پاستور کارگردانی و نویسنوگی این فیلم‌ها را برعهده داشتند. فیلم بودجه کمی داشت و 5.8 میلیون دلار فروش داشت. همچنین حامل توانست نظرات مثبتی را از جانب منتقدان نیز دریافت کند و در سایت راتن تومیتوز امتیاز 66 درصد به آن تعلق گرفت.

داستان این اثر از فیلم های سینمایی درمورد ویروس ناشناخته درباره دنی و برایان است که با دوستانشان بابی و کیت به سفری می‌روند تا از همه‌گیری ویروس فرار کنند. اما گویی یکی از آنها آلوده به ویروس شده است.

20. فیلم Quarantine – قرنطینه از فیلم های ویروسی ترسناک

فیلم های سینمایی بیماری فراگیر / فیلم های آخرالزمانی ویروسی

 • سال ساخت: 2008
 • کارگردان: جان اریک داودل (John Erick Dowdle)
 • بازیگران: جنیفر کارپنتر، جاناتان شیچ و کلمبوس شورت
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 5.9
 • مدت زمان: 89 دقیقه

در عنوان بعدی فیلم درباره بیماری ویروسی باید فیلم قرنطینه را قرار دهیم. قرنطینه فیلمی در ژانر ترسناک به کارگردانی جان اریک داودل است که در خود هیچ موسیقی‌ای به جز افکت‌های صدا نداشت و تماما از صدای خود بازیگران و عناصر دیگر در آن استفاده شد. فیلم 12 میلیون دلار بودجه داشت و توانست 41.3 میلیون دلار به فروش برسد. این فیلم درباره بیماری ویروسی یک دنباله دیگر هم دارد که در سال 2011 منتشر شد. منتقدان اما نظری متوسط به قرنطینه داشتند و برخی از جنبه‌های آن را تحسین و برخی دیگر را نقد کردند.

داستان این اثر درباره گزارشگری به نام آنجلا و فیلم‌بردار همکارش اسکات است که به ساختمانی قرنطینه شده می‌روند. اما در آنجا با انسان‌هایی که تبدیل به زامبی شده‌اند، روبه‌رو می‌شود.

21. فیلم Sadness – ناراحتی

فیلم با موضوع بیماری واگیردار / فیلم در مورد بیماری های واگیردار

 • سال ساخت: 2021
 • کارگردان: راب جاواز (Rob Jabbaz)
 • بازیگران: برانت ژو، دیوید بارکر و وی چون-لو
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.5
 • مدت زمان: 99 دقیقه

از فیلم های مرتبط با شیوع بیماری ویروسی جدید نیز باید به فیلم ناراحتس محصول تایوان اشاره کنیم. این اثر در ژانر ترسناک ساخته شده است و در سینماهای تایوان به نمایش درآمد. منتقدان نظر مثبتی به این اثر داشتند و در سایت راتن تومیتوز نمره 89% را دریافت کرد. ناراحتی نامزد و برنده چند جایزه نیز شد.

داستان این اثر بهترین فیلم های ویروسی در حالی اتفاق می‌افتد که تایوان تسلیم یک بیماری همه گیر ویروسی شده ک شهروندان صلح جو را به دیوانگان سادیست و تشنه به خون تبدیل کرده است. یک زوج جوان باید قبل از اینکه آلوده شوند برای نجات خود تلاش کند.

22. فیلم Sick – مریض

رده فیلم های ویروسی / فیلم های آخرالزمانی ویروسی

 • سال ساخت: 2022
 • کارگردان:جان هیامز (John Hyams)
 • بازیگران: گیدئون آدلون، بت میلیون و دیلن اسپری‌بری
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.1
 • مدت زمان: 83 دقیقه

مریض از فیلم درباره‌ همه گیری ویروس ها است که به کارگردانی جان هیامز در سبک اسلشر ساخته شد و فیلمی عجیب است. شاید وقتی با این عنوان روبه‌رو شوید و به تماشای آن بپردازید موضوع آن را کاملا از فیلم های شیوع ویروس ندانید اما این اثر عمیقا درباره ویروس و عوارض توجه نکردن به دستور‌العمل‌ها می‌گوید. این فیلم از منتقدان راتن تومیتوز امتیاز 86% را گرفت. داستان فیلم درباره دختری به نام پارکر و دوستش است که در زمان همه‌گیری کرونا به خانه کنار رودخانه متعلق به والدین پارکر می‌روند و اتفاق‌های وحشتناکی برای آنها می‌افتد.

23. فیلم جنگ واکسن – The Vaccine War

فیلمهای ویروسی ترسناک

 • سال ساخت: 2023
 • کارگردان: ویوک آگنیهوتری (Vivek Agnihotri)
 • بازیگران: نانا پاتکار، آنوپهم کهیر، پالاوی جوشی، رایما سن و ساپتامی گوودا
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.6
 • مدت زمان: 161 دقیقه

در ادامه معرفی فیلم در مورد بیماری های واگیردار باید به جنگ واکسن که فیلمی محصول کشور هندوستان است، اشاره کنیم. ویوک آگنیهوتری کارگردانی این اثر را برعهده داشت و فیلم با نقدهای متوسطی روبه‌رو شد اما نکته مهم درباره آن این است که جنگ واکسن در جشنواره International Film of India به پاس ساخت اثری درباره بیماری کووید-19 تشویق ایستاده دریافت کرد. فیلم جنگ واکسن از روی کتاب وایرال شدن (Going Viral) اثر پرفسور بالرام بارگاوا (Balram Bhargava) جز شورای تحقیقات پزشکی هند، ساخته شده است. داستان فیلم حول محور تیم تحقیقاتی می‌گردد که در زمان همه‌گیری کرونا قصد دارند تا راه درمانی برای آن بیابند اما شایعاتی که در این باره رخ می‌دهد بدتر از همه‌گیری هستند.

24. فیلم ویروسی Minus 31: The Nagpur Files – منفی 31: پرونده های ناگپور

فیلم سینمایی بیماری فراگیر

 • سال ساخت: 2023
 • کارگردان: پراتیک مویترو (Pratik Moitro)
 • بازیگران: روچا اینامدار، شیوانکیت سینگ پریهار و راگهوبیر یاداو
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 7.7
 • مدت زمان: 122 دقیقه

منفی 31: پرونده های ناگپور اگرچه یکی از آن فیلمهای ویروسی ترسناک نیست که تا مغز استخوان از آن احساس ناامنی کنید، اما ژانر مهیج و نئو-نوآر فیلم شما را جذب خود می‌کند. داستان این اثر درباره زمانی است که موج دوم کرونا همه‌گیر شده است و قصه را از زاویه نگاه یک پلیس می‌بینیم که در میان سیستم فاسد پلیس و سلامت هند درگیر شده است.

25. فیلم Stuck Together – گرفتار هم شدن

فیلم در مورد بیماری های واگیردار

 • سال ساخت: 2021
 • کارگردان: دنی بون (Dany Boon)
 • بازیگران: دنی بون، لیلیان روری و یوان آتال
 • نمره آی‌ام‌دی‌بی: 6.3
 • مدت زمان: 125 دقیقه

در لیست بهترین فیلم های ویروسی باید فیلم گرفتار هم شدن که به کارگردانی دنی بون ساخته شد را اضافه کنیم. این اثر محصول کشور فرانسه است و داستان هفت خانواده فرانسوی که درگیر همه‌گیری کرونا و مشکلات آن هستند را روایت می‌کند. جنبه‌های مختلف گرفتار هم از نظر منتقدان تحسین شدند.

کلام آخر

اگر به فیلم‌های ترسناک و با زمینه‌های علمی و تخیلی علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم فیلم‌های ذکر شده در این مقاله را ببینید. در این مطلب تلاش کردیم بهترین فیلم های با موضوع ویروس را معرفی کنیم و به بررسی نظرات منتقدان و تماشاچیان پرداختیم. شما کدام یک از این فیلم های سینمایی درباره شیوع بیماری را دیده‌اید؟ آیا فیلم دیگری در رابطه با این موضوع می‌شناسید؟ به نظرتان بهترین فیلم های آخرالزمانی درباره ویروس ها کدامند؟ در پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
avatar
شایان
.
05 خرداد 1402، 09:43
پاسخ
0
1
وقت بخیر سپاس از زحماتتون زحمت کشیدید که این فیلم هارو معرفی کردیدبی صبرانه منتظر هستم که درمورد بهترین فیلم و سریال های کره ای زامبی محور یک مقاله توی سایت بنویسید.
avatar
کیوان محبی
.
05 خرداد 1402، 12:21
پاسخ
0
1
@شایان
سپاس فراوان از نظر شما مقالات فیلم و سریال کره ای را در پلازا داریم. میتونید از لینک های زیر مشاهده بفرمایید: https://www.plaza.ir/140202/359310/best-south-korean-zombie-movies/ https://www.plaza.ir/140112/454561/best-korean-zombie-series/
avatar
azad
.
09 اسفند 1398، 15:50
پاسخ
0
1
سلام . ممنون بابت مقاله خوبتون اگه منبع انگلیسی داره ممنون میشم منبعشو بهم معرفی کنید
avatar
azad
.
09 اسفند 1398، 15:49
پاسخ
0
1
سلام . ممنون بابت مقاله خوبتون اگه منبع انگلیسی داره ممنون میشم منبعشو بهم معرفی کنید
avatar
فاطمه ایزدپناه
.
10 اسفند 1398، 11:21
پاسخ
1
1
@azad
سلام. از منبع خاصی برای تهیه مقاله استفاده نکردیم ولی می تونید با استفاده از سایت IMDb فهرست فیلم های با موضوع ویروس و بیماری رو پیدا کنید.
avatar
مریم
.
07 اسفند 1398، 17:01
پاسخ
0
4
به شخصه فیلم Flu رو خیلی دوست داشتم. جنگ جهانی زامبی هم خیلی جالب بود. بقیه ی پیشنهاداتتون رو هم دانلود خواهم کرد. ممنون
avatar
جواد
.
29 بهمن 1398، 11:48
پاسخ
0
1
خیلی عالی است که موضوعات فیلم را دسته بندی کرده اید. خیلی خوب بود موفق باشید.
avatar
فاطمه ایزدپناه
.
07 اسفند 1398، 14:37
پاسخ
0
2
@جواد
باعث خوشحالیه که خوشتون اومده :)
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402