رفرش ریت گوشی | همه آنچه که باید در مورد نرخ تازه سازی گوشی های موبایل بدانید

رفرش ریت گوشی / نرخ تازه سازی گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

طی چند سال گذشته یکی از ویژگی‌هایی که در موبایل‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته رفرش ریت گوشی است. این قابلیت که از آن با عنوان نرخ نوسازی یا رفرش ریت موبایل هم یاد می‌شود، این روزها در کنار قابلیت‌های دوربین، میزان رم و حافظه و همچنین مدل پردازنده، تبدیل به یکی از قابلیت‌های مهم گوشی‌ها شده است.

تا همین چندسال پیش تمام گوشی‌های بازار، از پرچمداران گرفته تا میان‌رده‌ها و پایین‌رده‌ها، همگی با رفرش ریت 60 هرتز وارد بازار می‌شدند اما حالا اوضاع کاملا برعکس شده است و پرچمداران و میان‌رده‌های بازار رفرش ریت بالایی نداشته باشند برایشان بسیار بد است. اما رفرش ریت چیست و افزایش رفرش ریت صفحه گوشی چه فایده‌ای دارد؟ قبل از اینکه به اصل مطلب برسیم بیایید این ویدیو را در مورد رفرش ریت در گوشی‌های هوشمند ببینیم:

آنچه در ادامه می‌خوانید

رفرش ریت گوشی چیست؟

رفرش ریت گوشی کجاست؟ پیش از اینکه به این سوال که رفرش ریت چیست بپردازیم باید بدانیم نمایشگرهایی که ما در گوشی خودمان داریم ایستا و بی‌حرکت نیستند. محتوا و حرکات تصویری که شما در نمایشگر خود مشاهده می‌کنید به این دلیل به صورت روان و یکپارچه پخش می‌شود که تک تک پیکسل‌ها به صورت مداوم برای نمایش آخرین محتوایی که از پردازنده به آن‌ها فرستاده شده خود را بروزرسانی می‌کنند. اما این بروزرسانی به صورت اتفاقی رخ نمی‌دهد. پنل‌ها در فواصل منظمی که به عنوان رفرش ریت نمایشگر موبایل شناخته می‌شود محتوای تصویری خود را آپدیت می‌کنند.

نرخ نوسازی موبایل - بالاترین رفرش ریت گوشی

رفرش ریت گوشی به شما نشان می‌دهد که محتوای در حال نمایش در نمایشگر آن با چه سرعتی به روز رسانی می‌شود. برای مثال اگر رفرش ریت گوشی شما 60 هرتز باشد یعنی پنل آن در هر ثانیه 60 بار بروزرسانی می‌شود. یا اگر رفرش ریت 90 هرتز باشد یعنی در هر ثانیه 90 بار محتوای آن به روزرسانی می‌شود. در نتیجه یک گوشی با رفرش ریت بالا مانند 120 هرتز، در هر ثانیه 2 برابر بیشتر از یک گوشی با نرخ تازه سازی 60 هرتز بروزرسانی می‌شود.

تا پیش از معرفی Refresh Rate در گوشی‌های هوشمند، پنل‌های این گوشی‌ها همگی 60 هرتزی بودند. با این حال همانطور که گفتیم حالا رفرش ریت موبایل ها تغییر زیادی داشته و گوشی‌هایی با نرخ 90 یا 120 و حتی 144 هرتز نیز در بازار عرضه شدند. اما چرا؟

نرخ نوسازی موبایل هرچقدر بالاتر باشد محتوا به شکل روان‌تری در نمایشگر نشان داده می‌شود. تصور کنید اگر هنگامی که با گوشی در حال بازی هستید یا فید اینستاگرام را اسکرول می‌کنید نمایشگر در هر ثانیه فقط چند بار رفرش می‌شد، چقدر محتوا کند و با لگ فراوانی به نمایش درمی‌آمد.

رفرش ریت موبایل 60 هرتز تا پیش از این به عنوان استاندارد پذیرفته شده بود و به اندازه‌ای بود که شما هنگام استفاده از گوشی هیچگونه تاخیر یا لگی را تجربه نکنید. اما با بالاتر بردن نرخ نوسازی نمایشگر گوشی محتوا به اندازه قابل ملاحظه‌ای روان‌تر می‌شود. به خصوص هنگام اجرای بازی‌ها.

نرخ تازه سازی بالای 60 هرتز برای بیشتر محتوای تصویری که از نمایشگر گوشی پخش می‌شوند مثل اپلیکیشن ایمیل یا فیسبوک فایده چندانی ندارد. همچنین رفرش ریت (تعداد دفعاتی که نمایشگر در هر ثانیه بروزرسانی می‌شود) با فریم ریت (تعداد فریم‌ها یا تصاویری که در هر ثانیه به نمایشگر ارسال می‌شود) متفاوت است، اما این دو ارتباط نزدیکی بهم دارند.

نرخ نوسازی موبایل - افزایش رفرش ریت صفحه گوشی

در حالت ایده‌آل هردوی آن‌ها در بازی‌ها باید یکی باشند. اگر یک بازی فریم ریت بالایی داشته باشد ولی گوشی شما یک نمایشگر 60 هرتز داشته باشد نمی‌توانید نهایت استفاده را از این تعداد فریم ریت‌ بالا ببرید. به همین شکل اگر نمایشگر شما 120 هرتز باشد اما فریم ریت محتوایی که مشاهده می‌کنید پایین باشد، فرق خاصی مشاهده نمی‌کنید.

بطور کلی رفرش ریت گوشی هرچقدر بالاتر باشد بهتر است. به همین خاطر هم هست که اکثر گوشی‌ها در حال فاصله گرفتن از پنل‌های 60 هرتزی هستند. اما در این میان یک مشکلی هم وجود دارد. افزایش رفرش ریت صفحه گوشی رابطه مستقیمی با کاهش طول عمر باتری دارد.

این مصرف باتری بیشتر حتی در گوشی‌هایی که نرخ تازه سازی 90 هرتز دارند مثل گوگل پیکسل 4 نیز به اندازه‌ای محسوس است که بیشتر کاربران از خیرش می‌گذرند. از همین رو طی یک تا دو سال اخیر، اکثر سازندگان گوشی های هوشمند دست به تغییراتی در تنظیملت نرخ تازه‌سازی محصولات خود زدند و آن‌ها را با نرخ تازه‌سازی متغیر و یا تطبیقی وارد بازار می‌کنند.

رفرش ریت متغیر در گوشی های هوشمند

همانطور که گفتیم رفرش ریت گوشی هرچقدر بالاتر باشد، شارژدهی گوشی هم کمتر می‌شود. به همین دلیل است که سازندگان گوشی‌های هوشمند برای حل مشکل کاهش طول عمر باتری، از قابلیتی تحت عنوان رفرش ریت متغیر یا VRR استفاده می‌کنند.

نمایشگر گوشی شما لزومی ندارد در همه حال با سرعت بسیار بالایی رفرش شود. مثلا وقتی در حال تماشای عکس هستید یا می‌خواهید یک کتاب الکترونیکی بخوانید، رفرش ریت بالا هیچ تاثیری روی تجربه شما ندارد چرا که محتوای روی نمایشگر در اکثر مواقع ثابت است.

پردازنده‌های برخی از گوشی‌های هوشمند قادر هستند به صورت خودکار نرخ نوسازی را بسته به محتوایی که در حال تماشایش هستید تنظیم کنند و در نتیجه مصرف باتری را به راحتی کاهش دهند. مهمتر از همه اینکه به لطف این فناوری می‌توان حداقل نرخ تازه‌سازی نمایشگر را از 60 هرتز هم پایین‌تر آورد. برای مثال گلکسی اس 21 الترا یا اوپو فایند اکس 3 پرو می‌توانند به صورت خودکار نرخ تازه سازی را بین حداقل 10 و حداکثر 120 هرتز، بسته به محتوای در حال نمایش، تنظیم کنند.

البته نکته قابل توجه این است که فعلا قابلیت رفرش ریت متغیر در گوشی‌های رده‌بالا مثل پرچمداران سامسونگ و یا آیفون 13 مورد استفاده قرار گرفته است. بیشتر گوشی‌هایی میان‌رده معمولا رفرش ریت ثابتی دارند.

تنظیمات رفرش ریت در گوشی های هوشمند کجاست؟

در بخش تنظیمات هرگوشی که رفرش ریت بالای 60 هرتز داشته باشد شما می‌توانید به صورت دستی رفرش ریت موبایل را تنظیم کنید. در گوشی‌های سامسونگ می‌توانید بالاترین رفرش ریت گوشی را انتخاب کنید یا اگر گوشی شما رفرش ریت متغیر داشته باشد گزینه مربوط به آن را انتخاب کنید.

برای تنظیم رفرش ریت سامسونگ ابتدا به Settings و سپس Display بروید و گزینه Motion Smoothness را انتخاب کنید.

 

رفرش ریت گوشی - نرخ تازه سازی گوشی

در این صفحه می‌توانید رفرش ریت موبایل را تنظیم کنید. گزینه Standard این مقدار را روی 60 هرتز تنظیم می‌کند. گزینه High بالاترین نرخ تازه سازی را انتخاب می‌کند و اگر گوشی شما قابلیت نرخ تازه‌سازی متغیر هم داشته باشد یک گزینه دیگر به نام Adaptive در این قسمت وجود دارد که به شکل خودکار بسته به محتوایی که در حال تماشا هستید، بهترین نرخ را تنظیم می‌کند.

نرخ نوسازی موبایل - رفرش ریت گوشی کجاست

تنظیمات مربوط به تغییر رفرش ریت گوشی شیائومی اما کمی متفاوت‌تر است. در گوشی‌های شیائومی باید ابتدا از Settings به Display بروید و از پایین صفحه گزینه Refresh rate را انتخاب کنید.

نرخ نوسازی موبایل - تغییر رفرش ریت موبایل

در صفحه بعدی می‌توانید بسته به گوشی که دارید، تنظیمات مربوط به رفرش ریت شیائومی را مشاهده و انتخاب کنید.

نرخ تازه سازی گوشی - بالاترین رفرش ریت گوشی

فرق بین نرخ تازه سازی و نرخ نمونه برداری لمسی در گوشی

در برخی موارد ممکن است نرخ نوسازی موبایل را با نرخ نمونه برداری لمسی آن اشتباه بگیرید که دلیل آن بازاریابی هوشمندانه شرکت‌های تولیدکننده گوشی است. رفرش ریت نشان‌دهنده تعداد دفعاتی است که محتوای نمایشگر بروز می‌شود اما نرخ نمونه برداری لمسی نشان دهنده میزان سرعت گوشی در تشخیص لمس‌های کاربر است.

این مورد هنگام اجرای بازی‌ها به اندازه رفرش ریت اهمیت دارد. تصور کنید در حال اجرای یک بازی شوتر هستید و فقط یکی از اعضای تیم رقیب در بازی باقی مانده است. شما مدام دکمه شلیک را لمس می‌کنید اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد چرا که نرخ نمونه برداری لمسی گوشی بسیار پایین است. در نتیجه دستی که می‌توانستید از آن برنده خارج شوید را واگذار می‌کنید.

نرخ تازه سازی و نرخ نمونه برداری لمسی هردو برای گیمرها مهم هستند و هرچقدر هم بالاتر باشند بهتر است. رفرش ریت مناسب برای نمایشگر گوشی گیمینگ 120 هرتز و نرخ نمونه برداری لمسی 240 هرتز، ایده‌آل به حساب می‌آید. به همین دلیل است که گوشی ایسوس راگ فون 5 پرو که در حال حاضر بهترین گوشی گیمینگ جهان است، با نرخ تازه‌سازی 144 هرتز و نرخ نمونه برداری لمسی 300 هرتز وارد بازار شده و انتخاب اول خیلی از گیمرها است.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
سری گوشی های گلکسی اس 22 | بررسی کهکشانی های سال 2022 سامسونگ
تیم پلازا24 مهر 1401 09:30
thumbnail
گوشی های سری آیفون 14؛ دوربین جدید، خداحافظی با ناچ ...
محمد علی‌محمدی17 شهریور 1401 11:30

سوالات متداول

1. Refresh Rate گوشی چیست؟

رفرش ریت نشان دهنده تعداد دفعاتی است که محتوای روی نمایشگر گوشی در هر ثانیه بروزرسانی می‌شود. هرچقدر مقدار آن بالاتر باشد تصاویر و محتوا روان‌تر نشان داده می‌شوند.

2. رفرش ریت شیائومی کجاست؟

اگر گوشی شیائومی شما رفرش ریت بالای 60 هرتز داشته باشد می‌توانید با مراجعه به Settings و سپس Display گزینه Refresh rate را انتخاب و به تنظیمات مربوط به آن دسترسی پیدا کنید.

سخن پایانی

این روزها به خصوص در میان گوشی های رده‌بالا و پرچمدار رفرش ریت به اندازه زیادی مورد توجه قرار می‌گیرد. افزون بر این در بین میان‌رده‌های جدید نیز تعداد گوشی‌هایی که از نمایشگرهای 90 یا 120 هرتز پشتیبانی می‌کنند اضافه شده است، اما با همه این‌ها نرخ نوسازی تنها یکی از مشخصات کلیدی نمایشگر موبایل است و آنقدر اهمیت زیادی ندارد که سبب شود به دنبال گوشی‌های گران‌قیمت بروید. تشخیص رفرش ریت گوشی هنگام خرید یکی از فاکتورهایی است که فقط برای برخی از استفاده‌ها کاربرد دارد. به طور کلی اگر زیاد اهل بازی‌های ویدیویی نیستید، یک مانیتور و گوشی با نرخ تازه سازی معمولی مثل 60 تا 90 هرتز می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای روزمره و معمولی شما باشد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
آرش
.
09 شهریور 1402، 10:14
پاسخ
0
0
سلام. بعضی گوشی ها مانند A23 سامسونگ قابلیت رفرش ریت 90 هرتزی به صورت آداپتیو دارند (خود گوشی تشخیص میدهد در چه حالتی 90 هرتزی باشد و در سایر موارد به صورت اتوماتیک روی 60 هرتز قرار می گیرد)، ولی گوشی A53 فقط قابلیت انتخاب بین دو گزینه 60 و 120 هرتز را دارد در واقع آداپتیو نیست و این باعث مصرف بیشتر باتری می شود؛ آیا امکان دارد با آپدیت به اندروید بالاتر گزینه آداپتیو اضافه شود یا اینکه این قابلیت سخت افزاری است و امکان تغییر ندارد؟ با سپاس
avatar
arash
.
09 شهریور 1402، 10:13
پاسخ
0
0
سلام. بعضی گوشی ها مانند A23 سامسونگ قابلیت رفرش ریت 90 هرتزی به صورت آداپتیو دارند (خود گوشی تشخیص میدهد در چه حالتی 90 هرتزی باشد و در سایر موارد به صورت اتوماتیک روی 60 هرتز قرار می گیرد)، ولی گوشی A53 فقط قابلیت انتخاب بین دو گزینه 60 و 120 هرتز را دارد در واقع آداپتیو نیست و این باعث مصرف بیشتر باتری می شود؛ آیا امکان دارد با آپدیت به اندروید بالاتر گزینه آداپتیو اضافه شود یا اینکه این قابلیت سخت افزاری است و امکان تغییر ندارد؟ با سپاس
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402