В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. source Immediate Spike

تاثیرگذارترین فرد تاریخ ایران و جهان ؛ از آبراهام لینکلن تا کوروش بزرگ

تاثیرگذارترین فرد تاریخ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دنیای امروز ما نتیجه حضور و فعالیت تاثیرگذارترین افراد تاریخ است؛ کسانیکه با دستاوردهای خود سبب تغییر جهان‌بینی و سبک زندگی انسان‌ها شده‌اند. با ما همراه باشید تا در کنار هم با فهرستی از تاثیرگذارترین فرد تاریخ ایران و جهان آشنا شویم.

تاریخ پر است از مردان و زنانی که در عصر و زمانه خود نه تنها زندگی، بلکه یاد و نامشان را بر صفحه تاریخ حک کرده‌اند. صحبت از افرادی است که توانسته‌اند با اقداماتی بر روی زندگی سایر انسان‌ها نیز تأثیرگذار باشند. ما در ادامه این مقاله از پلازا به برخی از این افراد در حوزه‌های مختلف دین، فلسفه، علم، هنر و سیاست اشاره خواهیم کرد.

در ویدیوی زیر نیز می‌توانید با 100 فرد تأثیرگذار دنیا در سال 2018 به انتخاب مجله تایم آشنا شوید.

فهرست مطالب:

تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان

شخصیت‌هایی که ما در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، افرادی هستند که در حوزه فعالیت خود جزو بهترین‌ها بوده‌اند و توانسته‌اند خدمات بشری شایسته‌ای را به دنیا ارزانی کنند. همان‌هایی که دنیا را تغییر داده‌اند و با دستاوردهایشان نشان داده‌اند که همیشه راهی برای تغییر شرایط کنونی وجود دارد. با توجه به اینکه تعداد این دست از افراد در طول تاریخ بی شمار است، ما تلاش کردیم تا هر آن تعداد که در گنجایش این مطلب است را به شما در قالب فهرست تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان معرفی کنیم. لطفا توجه داشته باشید که در معرفی این افراد از ترتیب خاصی استفاده نکرده‌ایم. اگر هم تمایل دارید جزو افراد موفق باشید و به دنبال کتاب‌های انگیزشی می‌گردید، خواندن مقاله معرفی بهترین کتاب های انگیزشی و موفقیت در دنیا را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

1. آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln) ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ

تاثیرگذارترین افراد تاریخ

همچنین بخوانید :

آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا است. او بود که به تاریخ برده‌داری در آمریکا پایان داد و توانست ایالات متحده را با کنترل بر مسائل مربوط به جنگ در جنگ داخلی سرپا نگه دارد. او را به عنوان احیاگر اندیشه‌های والای انسانی نیز می‌شناسند که در جهات برابری، دموکراسی و آزادی در زمان خود گام‌های بزرگی برداشته بود. وی توان بالایی در سخنوری داشت و به عنوان یکی از شخصیت‌های محترم آمریکایی نیز شناخته می‌شود.

2. یوهانس گوتنبرگ (Johannes Gutenberg) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

تاثیر گذارترین فرد تاریخ در جهان

یوهانس گوتنبرگ را می‌توان آهنگر و طلافروش آلمانی معرفی کرد. اما چیزی که باعث شده او در فهرست تاثیرگذارترین افراد در طول تاریخ قرار بگیرد، بدون شک اختراع دستگاه چاپ است. درواقع گوتنبرگ بود که برای اولین بار باعث شد چاپ به عنوان یک صنعت در اروپا آغاز به کار کند. هرچند دستگاهی که وی اختراع کرده بود هزینه بسیار بالایی داشت، اما وی توانست با این اختراع انقلابی در عرصه چاپ و نشر ایجاد کند که می‌توان از آن به عنوان مهم‌ترین رویداد عصر مدرن نیز یاد کرد.

3. ماهاتما گاندی (Mahatma Gandhi) ؛ از تاثیرگذار ترین افراد جهان

تاثیرگذار ترین انسان های تاریخ

همچنین بخوانید :

ماهاتما گاندی رهبر برجسته استقلال هند بود و توانست در زمانی که انگلیس این کشور را تحت سلطه داشت، کارهای ارزشمندی در جهت استقلال ملت هند انجام دهد. او مدافع حقوق شهروندی بود و الهام بخش افراد بسیاری در جهان نیز در این زمینه بوده است. گاندی، از برترین مردان تاریخ، مردم را به انجام کارهای بزرگ و انسانی نیز تشویق می‌کرد. خوب است بدانید که او در طی فعالیت‌هایش هر گونه ترور و خشونت را رد کرد؛ از این جهت می‌توان وی را پدیدآورنده فلسفه پرهیز از خشونت نیز معرفی کرد. جدا از اینکه او را در جهان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ می‌شناسند، مردم هند از وی به عنوان «پدر ملت» نیز یاد می‌کنند.

4. ویلیام شکسپیر (William Shakespeare) ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ

محبوب ترین افراد تاریخ جهان

یکی از محبوب ترین افراد تاریخ جهان که در این فهرست به شما معرفی می‌کنیم، ویلیام شکیپیر است. ویلیام شکسپیر، شاعر، نمایشنامه نویس و از بازیگران انگلیسی بود. او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان جهان و پدر نمایشنامه نویسی انگلیس شناخته می‌شود. او تراژدی‌های زیبایی در کارنامه کاری خود دارد و البته در ژانرهای کمدی و تاریخی نیز دارای آثاری است. همچنین از مهم‌ترین آثار این نویسنده می‌توان به هملت، اتللو، هیاهوی بسیار برای هیچ و… اشاره کرد. ویلیام شکسپیر با آثار بی‌نظیری که از خود برجای گذاشته، بدون شک از مشهور ترین افراد جهان به حساب می‌آید.

5. چارلز داروین (Charles Darwin) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

بزرگترین انسان های تاریخ جهان

همچنین بخوانید :

چارلز داروین با اسم کامل چارلز رابرت داروین در خانواده‌ای پزشک و ثروتمند متولد شد. او زیست شناس و زمین شناس انگلیسی بود که یافته‌های زیادی در علم دارد. او را صاحب این ایده که تمام گونه‌ها دارای نسبی مشترک هستند می‌شناسند و امروزه نیز نظر وی مورد تایید دانشمندان بوده و از مفاهیم بنیادی علم نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل او را از مهم ترین انسان های تاریخ بشر می‌دانند و کتاب خاستگاه گونه‌ها از وی نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین کتاب‌های علمی در طول تاریخ شناخته می‌شود.

6. ایزاک نیوتن (Isaac Newton) ؛ از تاثیرگذار ترین افراد جهان

ابر مرد تاریخ جهان

یکی دیگر از تاثیرگذارترین افراد تاریخ سر ایزاک نیوتن نام دارد. این دانشمند بزرگ در حوزه‌هایی همچون ریاضی، نجوم، اخترشناسی، الهیات و فیزیک نیز شناخته شده بود و اصول ریاضی فلسفه طبیعی نیز از شاهکارهای وی محسوب می‌شود. خوب است بدانید که وی در سال 1642 میلادی دیده به جهان گشود، اما چون نوزادی زودرس بود، پزشکان امید چندانی به زنده ماندنش نداشتند. با این حال انگار دنیا می‌دانست باید نیوتن را حفظ کند تا شاهد خدمات بزرگش در عرصه علم باشد. او کودکی سختی را علیرغم بودن در خانواده‌ای ثروتمند گذراند و بزرگ کردن چنین کودکی نیز کار آسانی برای مادرش نبود.

7. هلن کلر (Helen Keller) ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ

تاثیرگذارترین فرد تاریخ کیست

هلن کلر در سال 1880 در ایالت آلاباما آمریکا به دنیا آمد و بعد از 18 ماه بر اثر ابتلا به بیماری مننژیت بینایی و شنوایی‌اش را از دست داد و بدین ترتیب ارتباطش با دنیا قطع شد. اما این همه ماجرای هلن کلر نبود. او با سختی‌های بسیار راه تلاش را پیدا کرد و با کمک معلمان و مربیانی که داشت توانست به تحصیل بپردازد و فرد موفقی شد. او در سن 14 سالگی وارد مدرسه ناشنوایان در نیویورک شد و در سال 1900 توسط کالج رادکلیف پذیرفته شد و توانست بعد از 4 سال از آنجا فارغ‌التحصیل شود و به عنوان اولین فرد ناشنوا و نابینای فارغ‌التحصیل از دانشگاه نیز شناخته شد.

اما این همه ماجرا نیست. هلن کلر به عنوان یکی از تاثیرگذارترین زنان تاریخ و به عنوان نویسنده‌ای که 12 کتاب و مقاله در کارنامه کاری‌اش دارد شناخته می‌شود. اثر معروفش نیز کتاب «زندگی من» نام دارد. همچنین می‌توان وی را به عنوان فعال اجتماعی نیز معرفی کرد.

8. ارنستو چه گوارا (Che Guevara) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

تاثیرگذارترین فرد تاریخ بشریت

چه گوارا نیز به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ شناخته می‌شود. او یک پزشک سیاستمدار و نظریه پرداز جنگی و انقلابی آرژانتینی است و می‌توان وی را به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی انقلاب کوبا نیز معرفی کرد. علاوه بر این او در دنیا نیز به عنوان نمادی از یک انقلابی بشردوست نیز شناخته می‌شود و ظاهر وی نیز یک نشان جهانی در این زمینه است. چه گوارا در سال 1928 به دنیا آمد و در سال 1967 از دنیا رفت و کارهای انقلابی وی نیز از سفری که به آمریکای شمالی داشت آغاز شد. وی در این سفر با مشاهده فقر و گرسنگی بر آن شد تا به مبارزه با بی‌عدالتی‌ها بپردازد.

9. آلبرت اینشتین (Albert Einstein) ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ

تاثیر گذارترین افراد جهان

بدون شک آلبرت اینشتین یکی از شخصیت های برجسته جهان و از تأثیرگذارترین افراد در رشته فیزیک است. او بیشتر به‌خاطر تئوری نسبیت شناخته می‌شود. نظریه نسبیت درک انسان درباره فضا، زمان، جاذبه و جهان را تحت تأثیر قرار داد و آن را دچار انقلاب عظیمی کرد. علاوه بر آن، اینشتین در زمینه مکانیک کوانتومی نیز دستاوردهایی داشته. نظریه نسبیت و مکانیک کوانتومی دو پایه اصلی فیزیک مدرن هستند. جالب است بدانید که مشهورترین معادله‌ی تاریخ، معادله‌ی E=mc2 است که در بطن نظریه نسبیت وجود دارد.

اینشتین در سال 1921 موفق به کسب جایزه نوبل فیزیک شد. دستاوردهای فکری او سبب شد که واژه‌ی «اینشتین» مترادف واژه‌ی «نابغه» باشد. آلبرت اینشتین یکی از نوابغ و از شخصیت های مهم تاریخ جهان است که اگر به‌خاطر او نبود، ده‌ها سال طول می‌کشید تا انسان به درک حال حاضر از جهان پیرامونش دست پیدا کند.

10. لوئیس پاستور (Louis Pasteur) ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ

اشخاص تاثیر گذار تاریخ

وقتی پای تاثیر گذار ترین انسان های تاریخ در میان باشد، نمی‌توان از افرادی که دستاوردهای بزرگی در زمینه سلامت داشته‌اند،‌ یاد نکرد. لوئیس پاستور شیمی‌دان و میکروبیولوژیستی بود که برای اکتشافاتش در زمینه واکسیناسیون، تخمیر میکروبی و پاستوریزه‌سازی شناخته می‌شود. تحقیقات او منجر به پیشرفت چشمگیر علم پزشکی و درک بهتر دلایل بیماری‌ها و همچنین پیشگیری از بیماری شد. این مسئله سنگ‌بنای بهداشت و سلامت عمومی و بسیاری از داروهای امروزی است. لوئیس پاستور همچنین با ساخت واکسن هاری و سیاه زخم توانست جان میلیون‌ها نفر را نجات بدهد.

11. لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

افراد تاثیرگذار در دنیا

لئوناردو داوینچی یکی از تاثیرگذارترین افراد جهان در دوران رنسانس در ایتالیا بود. او یک نقاش، طراح، مهندس، دانشمند، نظریه‌پرداز، مجسمه‌ساز و آرشیتکت بود. بسیاری از ما با شنیدن نام او، ‌یاد مشهورترین نقاشی تاریخ یعنی مونالیزا می‌افتیم. اگرچه شهرت اولیه‌ی داوینچی به خاطر نقاشی‌هایش بود، یادداشت‌های به‌جا مانده از او نیز به مشهور شدن این شخصیت تأثیرگذار نقش داشتند. در دفترچه‌های یادداشت او مسائل مختلفی وجود داشت که از میان آن‌ها می‌توان به آناتومی، ستاره‌شناسی، گیاه‌شناسی، نقشه‌نگاری، نقاشی و دیرینه‌شناسی اشاره کرد. لئوناردو نه تنها یکی از مشاهیر تاثیر گذار جهان شمرده می‌شود، بلکه از بزرگترین نوابغ تاریخ نیز محسوب می‌شود. او یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان جهان است که میراثش نه فقط در زمینه هنر، که در دنیای علم و دانش نیز روشنگر راه آیندگان بوده.

12. گالیلئو گالیله (Galileo Galilei) ؛ از تاثیرگذار ترین افراد جهان

تاثیرگذارترین فرد تاریخ

یکی دیگر از افراد تاثیر گذار جهان که در این فهرست به شما معرفی می‌کنیم، گالیله، ستاره‌شناس، فیزیک‌دان و مهندس ایتالیایی است. گالیله همچنین به‌عنوان پدر اخترشناسی رصدی، پدر روش علمی و پدر علم مدرن شناخته می‌شود. او مخترع تلسکوپ نبود اما این وسیله را که از بزرگترین اختراعات تاریخ بشر بود، بهبود بخشید. او از مشهورترین افراد تاریخ است و احتمالا همه ما ماجرای اختلافش با کلیسا را می‌دانیم. دفاع گالیله از نظریه کوپرنیک (چرخش روزانه زمین به دور خود و گردش زمین به دور خورشید) دلیل اصلی اختلاف او با کلیسا بود. در آن زمان کلیسا معتقد بود که زمین مرکز جهان است و هر نظریه‌ای غیر از این را رد می‌کرد. گالیله به‌خاطر این مسئله توسط کلیسا به‌عنوان یک کافر شناخته و محکوم شد. گالیله از زمان محاکمه‌اش توسط کلیسا تا آخر عمرش (حدود 9 سال) در حبس خانگی به‌سر برد.

13. حضرت محمد (Muhammad) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

تاثیرگذارترین افراد تاریخ

نمی‌شود حرف از افراد تاثیرگذار در دنیا به میان بیاید و پیامبر دین اسلام را از قلم بیندازیم. حضرت محمد زندگی افراد بسیاری را تحت تأثیر قرار داد و تا به امروز نیز همچنان زندگی‌های زیادی را دستخوش تغییر کرده است. این چهره سیاسی، دینی و اجتماعی در شهر مکه به دنیا آمد و در قرن 6 و 7 میلادی در عربستان می‌زیست. حضرت محمد، از اشخاص تاثیر گذار تاریخ، را خاتم پیامبران می‌دانند.

14. عیسی مسیح (Jesus)

تاثیر گذارترین فرد تاریخ در جهان

از پیامبر دین مسیحیت نیز همواره به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین انسان های تاریخ یاد می‌شود. او چهره اصلی مسیحیت است که بزرگترین دین جهان به شمار می‌آید. تقریبا تمام محققان باور دارند که این ابر مرد تاریخ جهان واقعا در تاریخ وجود داشته است. او یک یهودی بوده که به همراه یارانش همواره به دنبال بهترین راه عبادت خدا می‌گشته. او توسط مقامات یهودی بازداشت شد و سپس به صلیب کشیده شد اما یاران و پیروانش باور دارند او نجات‌دهنده بشریت است و در حقیقت نمرده است. آن‌ها باور دارند که مسیح روزی باز خواهد گشت.

15. بودا (The Buddha)

تاثیرگذار ترین انسان های تاریخ

اجازه بدهید معرفی بزرگترین انسان های تاریخ جهان را با بودا ادامه بدهیم. سیدارتا گواتاما یک معلم مذهبی بود که در قرن‌های 5 و 6 پیش از میلاد در آسیای جنوبی می‌زیست و بنیان‌گذار آئین بودا نیز بود. چندین قرن پس از مرگش، نام بودا را که به معنای «بیدار شده» است برای اشاره به او انتخاب کردند.

16. آدولف هیتلر (Adolf Hitler) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

محبوب ترین افراد تاریخ جهان

هیتلر را نیز می‌توانیم از تاثیرگذارترین فرد تاریخ بشریت بدانیم که با اعمالش زندگی بسیاری از انسان‌ها را دچار تغییر کرد. او که از تاثیر گذارترین افراد جهان است، در سال 1889 به دنیا آمد و در 1945 نیز از دنیا رفت. این سیاستمدار آلمانی اتریشی بنیان‌گذار آلمان نازی و آغازگر جنگ جهانی دوم بود و جان‌های بیشماری را قربانی باورهای خود کرد. هیتلر را مسئول فاجعه هولوکاست و نسل‌کشی بیش از 6 میلیون یهودی می‌دانند.

17. ارسطو (Aristotle)

تاثیرگذارترین فرد تاریخ بشریت

در پاسخ به سوال تاثیرگذارترین فرد تاریخ کیست، به نام ارسطو برمی‌خوریم. این فیلسوف یونانی کتاب‌های بسیاری در موضوعات مختلفی چون فیزیک، زیست‌شناسی، منطق و حتی شعر و زبانشناسی از خود به جای گذاشته است. نکته قابل توجه این است که بسیاری از کتاب‌های او از بین رفته‌اند و تنها یک سوم آن‌ها هنوز در دسترس هستند. با این حال ارسطو همچنان به عنوان یکی از تاثیر گذارترین فرد تاریخ در جهان شناخته می‌شود که دستاوردهایش در حوزه علم و فلسفه کمک زیادی به جهان و مردمانش کرد.

18. کنفوسیوس (Confucius)

تاثیرگذارترین فرد تاریخ کیست

معرفی فهرست تاثیرگذارترین فرد تاریخ را با کنفوسیوس، فیلسوف و سیاستمدار چینی، ادامه می‌دهیم. آموزه‌های کنفوسیوس تأثیر زیادی بر فرهنگ آسیای شرقی گذاشت و تا به امروز نیز از کنفوسیوس همواره به عنوان یکی از چهره‌های تاریخی مهم یاد می‌شود. در آموزه‌های او به مضامینی چون اخلاقیات، عدالت، مهربانی و صداقت برمی‌خوریم.

19. آگوستوس (Augustus) ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ

تاثیرگذارترین فرد تاریخ بشریت

نمی‌شود درباره تاثیرگذارترین فرد تاریخ صحبت کنیم و نام اولین امپراتور رم را از میان بیندازیم. آگوستوس در سال‌های 27 پیش از میلاد الی 14 پس از میلادی مسیح به حکمرانی پرداخت. از آگوستوس همواره به عنوان یکی از بزرگترین رهبران تاریخ بشریت یاد می‌شود. او امپراتوری‌اش را گسترش داد، شبکه راه‌ها را بهبود بخشید، ارتش، پلیس و سیستم آتش‌نشانی راه انداخت و بخش اعظمی از شهر را طی دوران حکومتش بازسازی کرد.

20. جیمز وات (James Watt)

اشخاص تاثیر گذار تاریخ

جیمز وات یک مخترع، مهندس مکانیک و شیمی‌دان اسکاتلدنی بود که ماشین بخار توماس نیوکمن را بهبود بخشید و با ماشین بخار وات که در سال 1976 اختراع کرد، تغییر بزرگی در انقلاب صنعتی ایجاد کرد. او همچنین مفهوم اسب بخار را معرفی کرد که نوعی واحد اندازه‌گیری نیرو است.

تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

ما در این بخش قصد داریم تاثیرگذارترین افراد تاریخ در ایران را معرفی کنیم. هر چند در این بخش تنها به تعدادی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی اشاره خواهیم داشت، اما باید اشاره کنیم که تاریخ ایران همیشه پر بوده از مردان و زنان تاریخ سازی که توانسته‌اند با وجود چالش‌های بسیار، کارهای بزرگی برای سرزمینشان انجام دهند. در این راستا سریال‌های متعدد تاریخی زندگینامه‌ای هم گاهی می‌تواند راهی برای آشنایی با این افراد باشد. در صورت تمایل با این سریال‌ها می‌توانید مقاله بهترین سریال های تاریخی ایران را مطالعه کنید.

1. سعدی شیرازی ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

افراد تاثیرگذار در دنیا

سعدی را می‌توان یکی از بزرگترین شاعران ایران و جهان معرفی کرد. این ادیب بزرگ توانست زبان پارسی را پس از ترک تازی‌های مغول دوباره احیا کند و سبکی نوین را نیز ایجاد کند که از دیرباز تاکنون سرمشقی برای نویسندگان فارسی زبان محسوب می‌شود. از شاهکارهای ادبی این شاعر بزرگ می‌توان به کتاب‌های گلستان و بوستان سعدی اشاره کرد.

2. حکیم عمر خیام

تاثیرگذارترین فرد تاریخ

حکیم عمر خیام از دانشمندان بزرگ ایرانی است که می‌توان وی را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد تاریخ جهان و ایران معرفی کرد. او در حوزه‌های مختلفی از جمله ریاضیات، نجوم و فلسفه فعالیت داشت و دستاوردهای ارزشمندی را به دنیای علم هدیه داد. اگر می‌خواهید با این شخصیت برجسته که در لیست تاثیرگذارترین افراد تاریخ نیز قرار دارد بیشتر آشنا شوید، خواندن مقاله زندگینامه حکیم عمر خیام که به مناسبت زادروز این دانشمند فقید در پلازا منتشر کرده بودیم را به شما پیشنهاد می‌دهیم. خوب است بدانید که هم اکنون کتاب‌های وی در دانشگاه‌های مطرح دنیا همچون دانشگاه فلورنس ایتالیا تدریس می‌شوند. تندیسی از این حکیم فقید نیز در این دانشگاه قرار دارد.

3. خواجه نصیرالدین طوسی

تاثیرگذارترین افراد تاریخ

یکی دیگر از تاثیرگذارترین افراد در تاریخ ایران خواجه نصیرالدین طوسی است. وی را همه چیز دان، متکلم، فیلسوف، ریاضیدان و منجم و البته پزشک و معماری ایرانی می‌شناسند. او به عنوان یکی از سرشناس ترین شخصیت های تاریخ اسلامی نیز شناخته شده است. از مهم‌ترین آثار وی هم می‌توان اخلاق ناصری را نام برد. وی تمام کودکی‌اش را در شهر توس گذراند و در بزرگسالی برای کسب آموزه‌های بیشتر راهی سفر شد.

4. ابن سینا ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

تاثیر گذارترین فرد تاریخ در جهان

شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا نیز از دیگر چهره‌های تاثیرگذار تاریخ است. او در علوم مختلف از جمله پزشکی تبحر داشت و می‌توان از وی به عنوان یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های ایرانی در جهان نیز یاد کرد. خوب است بدانید که وی در زندگی درخشانش از خود 450 اثر برجای گذاشته که در زمینه‌های مختلف هستند و تعداد بیشتری از آن‌ها کتاب‌هایی در زمینه فلسفه و پزشکی هستند.

5. حکیم ابوالقاسم فردوسی ؛ از تاثیرگذارترین افراد تاریخ ایران

تاثیرگذار ترین انسان های تاریخ

وقتی حرف از افراد تاثیر گذار در ایران به میان می‌آید، نمی‌توانیم نام حکیم ابوالقاسم فردوسی را از قلم بیندازیم. او را بزرگترین شاعر پارسی‌گو می‌دانند که شاهنامه‌اش نه تنها از مهم‌ترین کتاب‌های حماسی ایران که از مهم‌ترین‌های جهان به شمار می‌رود. تأثیری که فردوسی بر ادبیات پارسی گذاشته را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. فردوسی به نوعی روشن‌گر راه شاعران بزرگی همچون خیام، مولوی و حافظ بود. فردوسی سال‌های زیادی را صرف نوشتن شاهنامه و سپس ویرایش آن کرد. در برخی منابع گفته می‌شود که او 30 سال مشغول نوشتن شاهنامه بوده اما برخی منابع تاریخی دیگر معتقدند که او 35 سال را صرف این کار کرده است.

شاهنامه در واقع مانند پلی است که فرهنگ ایران پس از اسلام را با ایران پیش از اسلام پیوند می‌زند. در شاهنامه، درباره اسطوره‌ها، ‌رخدادها و تاریخ ایران از سده هفتم و حمله اعراب به ایران می‌خوانیم و فرمانروایی 50 پادشاه را بر این سرزمین می‌بینیم. اولین پادشاه شاهنامه، کیومرث و آخرین پادشاه آن، یزدگرد سوم است.

6. محمد بن زکریای رازی ؛ تاثیرگذارترین فرد تاریخ ایران

محبوب ترین افراد تاریخ جهان

محمد بن زکریای رازی را دانشمندی بزرگ در عرصه پزشکی، کاشف الکل، جوهر گوگرد و نفت سفید می‌شناسند. این دانشمند ایرانی آثار ماندگاری در زمینه پزشکی، شیمی و فلسفه دارد و علاوه بر این‌ها می‌توان به آثار وی در زمینه کیهان شناسی، منطق و ریاضیات نیز اشاره کرد. به گفته جرج سارتن، رازی را می‌توان بزرگ‌ترین پزشک ایران و جهان اسلام در زمان قرون وسطی معرفی کرد. امروزه نیز به پاس زحماتی که این دانشمند در عرصه داروسازی کشیده بود، روز 5 شهریور به نام روز بزرگداشت رازی نام گرفته است.

7. کوروش بزرگ ؛ از محبوب ترین افراد تاریخ جهان و ایران

محبوب ترین افراد تاریخ جهان

یکی از تاثیرگذارترین افراد در تاریخ ایران که از محبوبیت بالایی بین مردم برخوردار است، کوروش بزرگ است. کوروش را اولین امپراتور ایران‌زمین می‌دانند که در دوران حکومتش این سرزمین گسترش یافت و بسیاری از بخش‌های آسیای غربی و مرکزی را نیز در بر گرفت. امپراتوری‌ای که کوروش بزرگ بنیان نهاده بود، بزرگترین امپراتوری در تمام طول تاریخ محسوب می‌شود. او حدود 30 سال بر ایران حکومت کرد و یکی از ویژگی‌های مهم او این است که همیشه به باورهای مذهبی و فرهنگی سرزمین‌هایی که تحت تصرف خود در می‌آورد، احترام می‌گذاشت. از او حتی در کتاب مقدس یهودیان نیز نام برده شده است.

کوروش بزرگ دستاوردهای بزرگی در عرصه حقوق بشر، سیاست و استراتژی‌های نظامی داشته و بر تمدن‌های غربی و شرقی تأثیرات فراوانی برجای گذاشته.

سخن پایانی

سراسر تاریخ مملو از دانشمندان بزرگ، افراد تاثیرگذار و آن‌هایی بوده است که گام‌هایی هر چند کوچک، اما مؤثر برای بهبود شرایط برداشته‌اند و راز ماندگاری‌شان شاید این بوده که آگاهانه یا ناخودآگاه دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرده‌اند. ما تلاش کردیم تنها افراد اندکی که در این راه تاثیرگذار بودند را معرفی کنیم و می‌دانیم که معرفی همه افراد تأثیرگذار تاریخ در یک مقاله نمی‌گنجد. شما در بخش دیدگاه‌ها به ما بگویید که به نظرتان بهترین انسان تاریخ کیست؟ تاثیرگذارترین افراد قرن 21 از نظر شما چه کسانی هستند؟ و به نظرتان جای چه کسی در فهرست بزرگترین انسان های تاریخ جهان خالیست؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران16 دیدگاه
avatar
؟
.
19 اسفند 1402، 01:29
پاسخ
0
1
صدرصد همچی این لیست اشتباهه اخه هیتلر جاش اونجا بود چنگیز رم هم اصلا نبود تعداد مسیحی ها از مسلمون ها خیلی بیشتر و کوروش بزرگ حداقل باید جزوه 3 تای اول بود اولین کسی که برابری حقوق بشر و برده داری رو قانون گذاری کرد کوروش بود بعد ابراهام لینکلن که فقط از روی این قانون ها کپی کرده رو اول گذاشتین
avatar
شاهین
.
15 دی 1402، 15:56
پاسخ
3
2
سلام او عرض ادب خدمت کاتب زحمت کش این مقاله که چنین مقاله ای را براساس نظریه خود به تالیف درآورده اما جای تاسف در آن است که نامهایی در لیست ذکر نشده اند که به راحتی میتوان گفت از نصف اینها برترند اول از همه اسم کوروش کبیر که اگه برترین شاهنشاه تاریخ نباشه قطع به یفین جز 3 تای اول هست و دوم داریوش که پایه گذار بزرگترین امپراتوری تاریخه و دوم که شما در این لیست به اسم فیلسوف ها هم پرداختید که نقطه ضعف شما رو در اون میبینم که سقراطی که ببشترین تاثیر در فلسفه کلاسیک غرب و کل جهان داشتو ننوشتید فیلسوفی که در مقابل سوفیست ها در زمانی در آمد که مردم تحت تاتیر سوفیست ها بودند و من بر اساس نطر شخصی خودم در کنار این پیامبرهایی که ذکر کردید نام زرنشت را هم افزون میکردم
avatar
سید طاها خادمی
.
19 آبان 1402، 19:56
پاسخ
6
0
چرا اسمی از نوح و موسی و ابراهیم نیامده؟؟
avatar
آرمان سلطانی
.
15 تیر 1402، 17:36
پاسخ
6
5
چرا چرت و پرت نوشتی
avatar
جعفریوسفی
.
14 خرداد 1402، 19:39
پاسخ
4
0
تقریبا خوب بود
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402