فیلم های ایرانی با موضوع پدر ؛ معرفی بهترین فیلم های پدرانه سینمای ایران

فیلم های ایرانی با موضوع پدر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های ایرانی با موضوع پدر اگرچه از نظر تعداد کم هستند، اما داستان‌ها و شخصیت‌های جالب توجهی دارند. با معرفی فیلم های پدرانه ایرانی همراه ما باشید.

اگرچه فیلم‌های سینمایی ایرانی با محوریت پدر به اندازه فیلم‌های درباره مادران نیست، اما همین فیلم‌هایی که تا کنون ساخته شده‌اند نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. در این مقاله از پلازا بر آن شدیم تا چند فیلم برتر ایرانی با کاراکتر پدر را به شما معرفی کنیم؛ فیلم‌هایی که قهرمانشان یا نقش اصلیشان یک پدر است و در آن‌ها شاهد تلاش‌ها و زحمت‌های پدران برای خانواده‌هایشان هستیم.

فهرست مطالب

بهترین فیلم های ایرانی با موضوع پدر

در این فهرست سعی کرده‌ایم برخی از بهترین از فیلمهای ایرانی درمورد پدران را جمع‌آوری و معرفی کنیم. برای آشنایی با بهترین فیلم‌های سینمایی تاریخ سینمای ایران نیز می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

1. فیلم بوی پیراهن یوسف ؛ از قدیمی‌ترین فیلم های ایرانی با موضوع پدر

فیلمهای ایرانی درمورد پدران / فیلم سینمایی ایرانی درباره پدر

 • سال ساخت: 1374
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: علی نصیریان، نیکی کریمی، جعفر دهقان، شیرین بینا

فهرست فیلم های ایرانی با محوریت پدران را با بوی پیراهن یوسف آغاز می‌کنیم. این فیلم همانطور که از نامش پیداست، روایتگر انتظار پدری برای بازگشت پسرش است. پدری که علیرغم وجود مدارک مختلف و علیرغم حرف‌های اطرافیانش، باور دارد که پسرش زنده است و روزی دوباره او را ملاقات خواهد کرد. دایی غفور، همان پدر منتظر، راننده تاکسی فرودگاه است و روزی اتفاقی با دختری آشنا می‌شود که برای پیدا کردن برادرش که سرباز جنگ بود از اروپا به ایران بازگشته است. دختر جوان و دایی غفور با یکدیگر همراه می‌شوند تا شاید بتوانند گمشده‌هایشان را پیدا کنند. بوی پیراهن یوسف یکی از بهترین فیلم های ایرانی با موضوع پدر است که مفهوم انتظار را در تک‌تک شخصیت‌هایش مشاهده می‌کنیم.

2. فیلم پدر

فیلمهای ایرانی درباره پدران / فیلم های پدر پسری

 • سال ساخت: 1374
 • کارگردان: مجید مجیدی
 • بازیگران: محمد کاسبی، پریوش نظریه، حسن صادقی

یکی از فیلم‌هایی که در این فهرست به شما معرفی می‌کنیم درباره پدر و پسری است که اگرچه رابطه خونی ندارند، اما رابطه پدر و پسری‌ای که به مرور بینشان شکل می‌گیرد، کم از بقیه‌ی روابط پدر و فرزندی سینما ندارد. فیلم پدر ساخته مجید مجیدی یکی از فیلم‌های پرافتخار این لیست است که موفق به کسب جوایز داخلی و خارجی متعددی شده. این فیلم توانست سه سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر برای بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از آن خود کند. از جوایز خارجی این فیلم نیز می‌توانیم به دلفین طلایی جشنواره فیلم فستوریا و لوح تقدیر جشنواره فیلم سائوپائولو اشاره کنیم.

در این فیلم که شاید بتوان لقب فیلم پدر و پسری برتر تاریخ سینمای ایران را به آن داد، داستان زندگی مهرالله را دنبال می‌کنیم. پسری که از وقتی پدرش از دنیا رفت، سر کار رفته تا بتواند مخارج زندگی خانواده‌اش را تأمین کند. اما وقتی مهرالله متوجه می‌شود مادرش دوباره ازدواج کرده، ساز ناسازگاری را کوک کرده و به آزار ناپدری‌اش می‌پردازد. اگر می‌خواهید بدانید چطور چنین رابطه‌ای به یکی از بهترین روابط پدر و پسری سینما تبدیل می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم خودتان سراغ تماشای فیلم پدر بروید و از چند و چون ماجرا آگاه شوید.

3. فیلم به نام پدر ؛ از فیلم های ایرانی با موضوع پدر

فیلم های ایرانی با محوریت پدران / فیلم ایرانی راجع به پدر

 • سال ساخت: 1384
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: پرویز پرستویی، گلشیفته فراهانی، مهتاب نصیرپور، کامبیز دیرباز، سید مهرداد ضیایی

یکی دیگر از فیلم های پدرانه سینمای ایران و باز هم نام ابراهیم حاتمی‌کیا! حاتمی کیا ده سال بعد از ساختن بوی پیراهن یوسف، در دوازدهمین اثر سینمایی‌اش، رابطه پدر و دختری را به تصویر می‌کشد که عواقب جنگ دامنگیرشان می‌شود. پدر، رزمنده‌ای است که در دوران جنگ منطقه‌ای را مین‌گذاری کرده و حالا سال‌ها بعد از جنگ، یکی از این مین‌ها زیر پای دخترش منفجر می‌شود. حالا این پدر باید برای آینده‌ی دخترش تصمیم بگیرد. آیا باید اجازه بدهد پایش را قطع کنند؟ دختر، معتقد است که ناخواسته وارد جنگی شده که پدرش در آن حضور داشته و در این اتفاق نیز مانند بسیاری از دیگر مسائل زندگی‌اش حق انتخاب نداشته. این فیلم یکی از بهترین فیلمهای ایرانی درمورد پدران است که به ارتباط بین دو نسل مختلف با آرمان‌ها و دیدگاه‌های متفاوت می‌پردازد و نمایشگر یکی از ماندگارترین روابط پدر و دختری سینما است.

فیلم به نام پدر 8 نامزدی در جشنواره فیلم فجر و 4 سیمرغ بلورین این جشنواره را در کارنامه خود دارد. این فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد (برای پرویز پرستویی)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (برای مهتاب نصیرپور) و بهترین چهره‌پردازی شد. این فیلم همچنین دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را برای ابراهیم حاتمی‌کیا به ارمغان آورد.

4. فیلم دست های خالی

فیلم های پدرانه سینمای ایران / فیلم های پدر و فرزندی ایرانی

 • سال ساخت: 1386
 • کارگردان: ابولقاسم طالبی
 • بازیگران: خسرو شکیبایی، مریلا زارعی، فاطمه گودرزی، مسعود رایگان

یکی دیگر از فیلمهای ایرانی درمورد پدران، فیلم دست‌های خالی است. در این فیلم داستان پدر و دختری را دنبال می‌کنیم که سال‌های سال از هم دور بودند. امیرحسین، پدر حوریه، یک اسیر جنگی بوده که حالا پس از سال‌ها آزاد شده و در بیمارستان به سر می‌برد. او که دچار موج‌گرفتگی است، بعد از بازگشت به خانه با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شود. شلوغی و سر و صدا باعث می‌شود حال او بدتر شود و از این رو این خانواده سه نفره تصمیم می‌گیرند به شمال سفر کنند. اما یکی از دشمنان امیرحسین برای حوریه پاپوش درست می‌کند و گناه ناکرده را به گردنش می‌اندازد. امیرحسین نیز سعی می‌کند در این شرایط دشوار کنار دخترش باشد و به او کمک کند. در این فیلم شاهد لحظات پدر و دختری زیبا و گاها غم‌انگیزی هستیم.

5. فیلم طلا و مس ؛ از فیلم های ایرانی با موضوع پدر

فیلم پدر و پسری برتر تاریخ سینمای ایران / فیلم سینمایی درباره پدر و دختر

 • سال ساخت: 1387
 • کارگردان: همایون اسعدیان
 • بازیگران: بهروز شعیبی، نگار جواهریان، سحر دولتشاهی، حلیمه سعیدی، جواد عزتی، رضا رادمنش، مهران رجبی

معرفی فیلمهای ایرانی درباره پدران را با طلا و مس ادامه می‌دهیم. این فیلم نیز از آثار موفق سینمای ایران محسوب می‌شود که سه جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را از جشنواره فیلم فجر، جشن خانه سینما و جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای نگار جواهریان به ارمغان آورد.

در فیلم طلا و مس شاهد زندگی طلبه‌ای به نام سیدرضا هستیم که به همراه همسر و فرزندان کوچکش از شهرستان به تهران می‌آید تا در کلاس‌های درس حوزه شرکت کند. اما وقتی بیماری ام اس همسرش، زهرا سادات، بروز پیدا می‌کند، مسئولیت‌ها و نگرانی‌های او دوچندان می‌شوند. حالا این طلبه‌ی جوان باید هزینه‌های بیمارستان همسرش را فراهم کند، درس‌هایش را بخواند و از همه مهم‌تر، دو فرزند کوچکش را تر و خشک کند. در طلا و مس، شاهد تلاش‌های سیدرضا برای انجام مسئولیت‌های پدرانه‌ در قبال خانواده‌ی کوچکش هستیم.

6. فیلم جدایی نادر از سیمین

فیلم های پدر و فرزندی ایرانی

 • سال ساخت: 1389
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • بازیگران: لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی، ساره بیات

جدایی نادر از سیمین یکی فیلم سینمایی ایرانی درباره پدر غم‌انگیز به کارگردانی اصغر فرهادی است. این فیلم در زمان اکران خود بسیار پرفروش بود و جز فیلم‌های برتر جهان لقب گرفت. داستان این اثر از فیلم های پدر پسری درباره سیمین زنی است که قصد مهاجرت به خارج از کشور به همداه همسرش نادر و دخترش ترمه را دارد اما نادر پدری دارد که از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و دلش نمی‌آید که پدر خود را تنها بگذارد. همین اتفاق باعث بهم خوردن زندگی این زوج و اتفاقات بعد از آن می‌شود.

سکانس‌های این فیلم بسیار غمگین هستند. اینجا با پدری روبه‌رو هستیم که هیچ چیز یادش نمی‌آید و پسری که همه چیز را از پدر به خاطر می‌آورد و علاقه خاصی به او دارد.

7. فیلم آقا یوسف

فیلم سینمایی درباره پدر و دختر

 • سال ساخت: 1390
 • کارگردان: علی رفیعی
 • بازیگران: مهدی هاشمی، هانیه توسلی، شاهرخ فروتنیان، پگاه آهنگرانی

آقا یوسف یک فیلم سینمایی درباره پدر و دختر ایرانی است که روایت ساده اما عمیقی دارد. مهدی هاشمی در این فیلم برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد و نقش خود را بسیار تاثیرگذار ایفا کرد. داستان روایتگر زندگی یک پدر به نام‌ آقا یوسف است که پسرش خانه و زندگی را ترک کرده و مهاجرت می‌کند. حال او باید خرج عروس و دخترش رعنا که علاقه خاصی به او دارد را بدهد. آقا یوسف در خانه‌ها به دور از چشم رعنا نظافت می‌کند تا اینکه روزی متوجه موضوعی می‌شود.

این اثر از فیلم های پدرانه ایرانی یک پدر زحمت‌کش و نجیب را به شما نشان می‌دهد که گرفتار شده و خیلی تنهاست.

8. فیلم حوض نقاشی

فیلم برتر ایرانی با کاراکتر پدر / فیلم های پدر ایرانی

 • سال ساخت: 1391
 • کارگردان: مازیار میری
 • بازیگران: شهاب حسینی نگاه جواهریان، فرشته صدرعرفایی، سپهراد فرزامی، سیامک احصایی، الهام کردا

بعد از معرفی فیلم‌های پدرانه دهه 70 و 80، به فیلم‌های دهه 90 می‌رسیم. حوض نقاشی را نیز می‌توانیم از فیلم های ایرانی با موضوع پدر بدانیم. در این فیلم داستان زندگی رضا و مریم و پسرشان را دنبال می‌کنیم؛ زوجی که اگرچه با سایر افراد متفاوت هستند، اما سعی می‌کنند پدر و مادر خوبی برای فرزندشان باشند. اما تحمل این تفاوت برای فرزندشان دشوار است و همین باعث می‌شود او از خانه فرار کند. شهاب حسینی در این فیلم نقش پدری را بازی می‌کند که سعی می‌کند علیرغم مشکلات مالی، خانواده‌اش را دوباره دور هم جمع کند و وظایف پدرانه‌اش را انجام دهد.

حوض نقاشی از بهترین فیلم های پدرانه ایرانی است که نامزد دریافت جوایز متعددی شد و توانست به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در جشنواره فیلم فجر انتخاب شود.

9. فیلم دهلیز ؛ از فیلم های ایرانی با موضوع پدر

فیلم های خانوادگی پدر و فرزندی / فیلم با محوریت پدران ایرانی

 • سال ساخت: 1392
 • کارگردان: بهروز شعیبی
 • بازیگران: رضا عطاران، هانیه توسلی، محمدرضا شیرخانلو، سعید چنگیزیان، شاهرخ فروتنیان، نگار عابدی، افسانه چهره‌آزاد

بهروز شعیبی را پیش‌تر در فیلم طلا و مس، در نقش یکی از بهترین پدرهای سینمای ایران دیدیم. در سال 1392 او اولین فیلم بلند خود را ساخت که در آن روی رابطه پدر و فرزندی تمرکز زیادی وجود داشت. در دهلیز، داستان زوجی را دنبال می‌کنیم که یک کودک 7 ساله دارند. پدر این خانواده، بهزاد، که یک معلم زبان است، طی یک درگیری مرتکب قتل می‌شود و حالا در زندان است. همسر او یک تنه بار تمام زندگی را به دوش می‌کشد و سعی می‌کند رضایت اولیای دم را بگیرد. اما در این میان، امیرعلی، پسر این زوج، در هفت سالگی برای اولین بار پدرش را ملاقات می‌کند. این دو در ابتدا رابطه‌ی گرمی ندارند اما به مرور اعتماد و صمیمیت بین این پدر و پسر بیشتر می‌شود و یکی از تماشایی‌ترین روابط پدر و فرزندی سینما را تشکیل می‌دهند.

دهلیز، از فیلم های پدرانه ایرانی، یکی از آثار پرافتخار سینمای ایران است که اگرچه به موضوعی قدیمی می‌پردازد، اما زاویه دید کارگردان و نقش‌آفرینی بی‌نظیر هانیه توسلی و رضا عطاران آن را به فیلمی موفق تبدیل کرده‌اند. این اثر در جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت 11 سیمرغ بلورین شد و توانست دو تا از این سیمرغ‌ها را از آن خود کند.

10. فیلم فرشته ها باهم می آیند

فیلم های ایرانی با موضوع پدر / فیلم های پدرانه ایرانی

 • سال ساخت: 1392
 • کارگردان: حامد محمدی
 • بازیگران: جواد عزتی، نازنین بیاتی، رضا ناجی، الهام کردا

فرشته‌ها باهم می‌آیند یکی دیگر از فیلم های پدرانه ایرانی است که در آن شاهد تلاش‌های یک پدر طلبه برای تأمین زندگی خانواده‌اش هستیم. جواد عزتی با بازی بی‌نظیرش نقش پدری را بازی می‌کند که صاحب سه دختر شده و حالا باید هزینه‌های خانواده پنج نفره‌اش را تأمین کند. او به همین دلیل در یک فیلم سینمایی به ایفای نقش می‌پردازد اما بسیاری از دوستان و اطرافیانش این کار او را اشتباه می‌خوانند. فرشته‌ها باهم می‌آیند یکی از برترین فیلم های ایرانی با موضوع پدر است که تماشای آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

11. فیلم کفش هایم کو؟

فیلم های پدر ایرانی

 • سال ساخت: 1394
 • کارگردان: کیومرث پوراحمد
 • بازیگران: رضا کیانیان، رویا نونهالی، مجید مظفری، بهاره کیان افشار، مینا وحید

فیلم ایرانی راجع به پدر کفش‌هایم کو؟ از جمله آثار جذاب ساخته زنده یاد کیومرث پوراحمد است و به حدی خوب عمل کرد که رضا کیانیان برای بازی در آن نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره فیلم فجر شد. داستان روایتگر مردی کارخانه‌دار قدیمی به نام حبیب است که از بیماری آلزایمر رنج می‌برد و همه خانواده او را ترک کرده‌اند اما بازگشت دخترش وضعیت را تغییر می‌دهد. این اثر از فیلم های پدر ایرانی باری دیگر تراژدی از دست دادن حافظه یک پدر را نشان می‌دهد.

12. فیلم برادران لیلا

فیلم با محوریت پدران ایرانی

 • سال ساخت: 1401
 • کارگردان: سعید روستایی
 • بازیگران: سعید پورصمیمی، ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی

برادران لیلا یک فیلم با محوریت پدران ایرانی است اما هیچ شباهتی به آثاری که تاکنون از آن نام بردیم ندارد. برخلاف فیلم‌های دیگر این اثر اصلا نمی‌خواهد یک پدر خوب و فداکار را نشان دهد! بلکه عکس قضیه صادق است و یک خانواده فروپاشیده، آشفته و ناراحت را می‌بینیم که از پدر خانواده دل خوشی ندارند. از طرف دیگر منتقدان ایرانی انتقادهای شدیدی از این فیلم و از بین بردن حرمت‌ها دارند. این اثر در ایران مجوز اکران نگرفت!

داستان این اثر از فیلم های پدر و فرزندی ایرانی، حول محور لیلا دختری 40 ساله، 4 برادر، پدر و مادر او می‌گردد که زندگی سختی را می‌گذرانند. لیلا و برادرانش به دنبال راهی برای روشن کردن آینده خود هستند. اما آیا پدر آنها نیز دنیا را مثل این خواهر و برادران می‌بیند؟

کلام آخر

در این مقاله بهترین فیلم های ایرانی با موضوع پدر را مرور کردیم و درباره داستان و شخصیت‌های آن‌ها صحبت کردیم. به نظر شما بهترین فیلمهای ایرانی درمورد پدران کدام عناوین هستند؟ فکر می‌کنید جای کدام اثر در این فهرست خالیست؟ شما می‌توانید نظراتتان را در بخش دیدگاه‌های پلازا با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402