با انواع روش های استخراج ارز دیجیتال 2023 آشنا شوید!

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

طی چند سال اخیر با توجه به گسترش اهمیت رمز ارزها و رونق و گردش مالی بسیار بالای بازار ارزهای دیجیتال، صحبت‌های زیادی از روش‌های کسب درآمد از این حوزه مطرح می‌شود. در کنار روال عادی خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کسب سود از این طریق، استخراج ارز دیجیتال یا همان ماینینگ نیز راهی جذاب برای به دست آوردن ارز دیجیتال و درآمدزایی است.

در اصل یکی از دلایل پیشرفت و رونق ارزهای دیجیتال نیز همین امکان ماینینگ بوده که این امکان را به افراد داده تا با به کارگیری از سخت افزارهای مورد نیاز، بتوانند به طور رایگان، ارز دیجیتال به‌دست بیاورند. با این حال عملیات استخراج ارز دیجیتال، نیازمند ساز و کار خاص خود است و برای موفقیت در این زمینه، بایستی‌که سخت‌افزار و بستر مورد نیاز، فراهم شود. طی این مقاله به طور کامل به انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال و موارد مورد نیاز آنها می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

استخراج ارز دیجیتال به چه معناست؟

اگر بخواهیم با تعریفی ساده، بیان کنیم که استخراج ارز دیجیتال چیست؟ باید بگوییم که عملیاتی است که توسط کامپیوترها و سخت‌افزارهای مخصوص جهت انجام تسک‌هایی مشخص در شبکه‌ی رمزارزهاست، که با انجام این فرآیندها، مقدار محدودی رمز ارز به‌عنوان کارمزد به دارندگان این سخت‌افزارها، تعلق می‌گیرد. این فرآیندها در اصل معادلاتی ریاضی هستند که هر چقدر سخت‌افزار مورد استفاده قدرت پردازش بیشتری داشته باشد، توان انجام تسک‌های دشوارتری را دارد و کارمزد قابل توجه‌تری نیز دریافت خواهد کرد.

اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که اصلا چرا این شبکه‌ها نیاز به انجام این معادلات دارند و حاضرند در ازای آن پاداش پرداخت کنند؟ در واقع ماهیت غیر متمرکز شبکه‌ی بلاک‌چین رمز ارزها این فضا را برای کلاهبرداران فراهم می‌کند تا در صورت عدم تایید اعتبار تراکنش‌ها، دارایی نداشته‌ی خود را در این شبکه‌ها انتقال دهند و یا اینکه بیشتر از یک بار از ارز دیجیتال خود بهره ببرند؛ برای جلوگیری از این موضوع، عملیات صحت‌سنجی بایستی توسط ماینرهای آن شبکه انجام گیرد.

شبکه‌های مختلف رمزارزها این امکان را فراهم کرده‌اند تا افراد مختلف در سراسر جهان با استفاده از کامپیوتر و ابرکامپیوترهایشان، این اقدامات را انجام دهند و در ازای این کار نیز پاداش دریافت می‌کنند.

بنابراین این فرآیندها با صحت‌سنجی و تایید تراکنش‌ها، به امنیت شبکه نیز کمک می‌کنند. در اولین سال‌های پیدایش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، با توجه به ساده بودن این معادلات، امکان استخراج ارز دیجیتال با گوشی اندروید و آیفون و کامپیوترهای خانگی نیز امکان‌پذیر بود. اما به مرور زمان و با توجه به سختی شبکه‌ها، عملیات ماینینگ به سخت‌افزارهای قدرتمندتری احتیاج دارد.

با انواع روش های استخراج ارز دیجیتال 2023 آشنا شوید!

معرفی روش‌های استخراج ارز دیجیتال

حال پس از معرفی مفهوم ماینینگ، شاید شما نیز راغب به کسب درآمد از این راه باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که چگونه ارز دیجیتال استخراج کنیم؟ همان‌طور که اشاره کردیم انجام عملیات ماینینگ توسط سخت‌افزارهای مخصوص صورت می‌پذیرد؛ اما در مورد نحوه‌ی این ساز و کار، جهت استخراج رمزارزها، چند راه متفاوت وجود دارد. که در این مقاله ما مرسوم‌ترین شیوه‌ها را معرفی می‌کنیم.

روش استخراج ابری (Cloud Mining) ارز های دیجیتال

در مباحث مربوط به آموزش استخراج ارز دیجیتال، استخراج ابری، ساده‌ترین شیوه‌ی ممکن است که با کمترین سرمایه و تخصص، قابل انجام است. در این روش افراد یا مجموعه‌های مختلف، تجهیزات پیشرفته‌ای را در مقیاس خیلی بزرگ برای انجام ماینینگ فراهم می‌کنند و افراد مختلف می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای در قالب اجاره‌، به استخراج ارز دیجیتال بپردازند. به این پلتفرم‌ها ریگ استخراج گفته می‌شود.

کلود ماینینگ ساده‌ترین روش ماینینگ است که افراد می‌توانند بدون نیاز به هزینه‌ی زیاد برای خرید تجهیزات خاص و اختصاص محلی برای ماینینگ، با استفاده از یک سیستم عادی، کیف پول رمزارز و اکانت، به استخراج مشغول شوند و درآمدهای مربوطه نیز به کیف پول وی واریز می‌شوند؛ البته گاهی اوقات نیز برخی از این مجموعه‌ها هزینه‌های مصرفی و برق از این درآمد کسر می‌شود. در نظر داشته باشید که در این روش ماینینگ در اختیار فرد نیست و ممکن است برخی پلتفرم‌ها اقدام به کلاهبرداری کنند و در ازای اجاره‌ی دریافتی، کارمزد حاصل از ماینینگ را نیز به شما پرداخت نکنند.

البته ریگ‌های رایگانی نیز وجود دارند که امکان دریافت سود را فراهم می‌کنند، با این حال محدودیت‌هایی دارند و سرعت استخراج نیز بسیار پایین است و پس از رسیدن به مقداری مشخص، امکان برداشت دارند؛ البته ممکن است پس از گذشت این همه وقت مشخص شود که این مقدار مشخص شده نیز واقعی و قابل برداشت نیست.

مدل ماینینگ ارزدیجیتال به کمک پردازنده (CPU)

خالق بیت‌کوین یعنی ساتوشی ناگاتومو اعتقاد بر این داشت که امکان دست‌یابی به بیت‌کوین باید برای همه‌ی افراد فراهم باشد؛ به همین خاطر امکان استخراج بیت‌کوین از طریق کامپیوترهای خانگی را فراهم کرد. استخراج ارز دیجیتال از طریق CPU این امکان را از لحاظ تئوری برای افراد ایجاد می‌کند تا به کمک لپ‌تاپ و یا گوشی موبایل خود به استخراج رمزارزها بپردازند؛ البته همان‌طور که پیش‌تر نیز توضیح دادیم، با توجه به سختی شبکه، استفاده از سخت‌افزارهای ضعیف چندان کارامد نیست.

به‌طور کلی پردازنده‌ها سرعت و قدرت کافی را برای پردازش تراکنش‌های پرترافیک امروزی ندارند و این روش در حال حاضر تقریبا به‌طور کامل منسوخ شده و صرفه‌ی اقتصادی برای ماینرها ندارد. با این حال برخی از شبکه‌های تازه تاسیس، سختی کمتری دارند و همچنان نیز می‌توان از این طریق به ماینینگ پرداخت. با این تفاسیر، اگر تمایل دارید تا از طریق گوشی خود به کسب درآمد از این طریق بپردازید، مقاله‌ی آموزش صفر تا صد استخراج بیت کوین با گوشی را مطالعه کنید.

استخراج رمز ارز ها از طریق پردازنده گرافیکی (GPU)

این روش به‌جای استفاده از پردازنده‌ی مرکزی سیستم، با به‌کارگیری از کارت گرافیک به استخراج ارز دیجیتال پرداخته می‌شود. بنابراین برای موفقیت در این روش به کارت گرافیک‌های قوی احتیاج است. به‌طور کلی این روش یکی از محبوب‌ترین و به‌صرفه‌ترین شیوه‌های ماینینگ محسوب می‌شود؛ طوری‌که ریگ‌های ابری استخراج نیز از GPU برای ایجاد ریگ‌های استخراج خود استفاده می‌کنند.

برای ایجاد یک ماینر گرافیکی، چندکارت گرافیک را به یک مادربرد متصل می‌کنند تا قدرت پردازشی سیستم چند برابر شود. ماینرهایی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز از این شیوه برای استخراج استفاده می‌کنند. مدل و ظرفیت حافظه‌ی کارت گرافیک بر روی قدرت پردازشی آن‌ها تاثیرگذار است و شرکت‌های  AMD و  Nvidiaمعروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی کارت گرافیک محسوب می‌شوند.

ماین ارز دیجیتال از طریق تراشه‌های اِی‌سیک (ASIC)

تراشه‌های ای‌سیک اختصاصا به‌منظور استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و دارای سرعت پردازش بسیار بالاتری نسبت به پردازنده‌های CPU و GPU هستند و از آنجایی‌که کارمزد به ماینری تعلق می‌گیرد که سریع‌تر بتواند کد معاملات را پیدا کند؛ به‌همین خاطر در امر استخراج، تقریبا بی رقیب هستند.

تا اینجا همه چیز آرمانی به‌نظر می‌رسد، اما درنظر داشته باشید که این دستگاه‌ها قیمت بالایی دارند و چون به‌طور اختصاصی برای استخراج رمز ارز خاص در یک شبکه تولید می‌شوند، برای استخراج سایر رمزارزها کاربرد ندارند. این دو عامل می‌تواند بازگشت سرمایه‌ی خرید این دستگاه‌ها را طولانی یا حتی تا حدی دچار مشکل کند.

برای مثال اخیرا تغییر شبکه‌ی اتریوم از حالت اثبات کار به اثبات سهام، موجب شده تا استخراج اتریوم در اختیار کسانی‌که به اصطلاح سپرده‌گذار اتریوم هستند و چندین اتریوم در اختیار دارند، قرار گیرد و تنها درصد کمی برای ماینرها درنظر گرفته شده است. بنابراین این تغییرات ناگهانی در شبکه‌ها می‌تواند بازگشت سرمایه‌ی زیاد برای خرید ASICها  را دچار مشکل کند.

با انواع روش های استخراج ارز دیجیتال 2023 آشنا شوید!

آیا تمامی رمزارزها قابل استخراج هستند؟

شبکه‌ی تراکنش ارزهای دیجیتال به دو نوع اثبات کار و اثبات سهام تقسیم می‌شود. رمزارزهایی که از پلتفرم اثبات کار برای تایید تراکنش‌هایشان استفاده می‌کنند، قابل استخراج هستند.

یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال برای ماینرها اتریوم بوده که اخیر به الگوی اثبات سهام تغییر رویه داده است. البته برای باز نگه داشتن امکان کسب درآمد ماینرهای خود، درصد کمی از کارمزد معاملات را همچنان برای استخراج‌کنندگان محفوظ نگه داشته؛ اما این موضوع موجب شده تا سهم ماینرها از این شبکه کمتر شده و عملیات ماینینگ آن نیز با سختی روبه‌رو شود.

البته رمزارزهای دیگری چون بی‌کوین، مونرو، دش، دوج‌کوین و … نیز قابل استخراج هستند. با این حال اگر به‌خاطر گرانی و اعتبار بیت‌کوین، انتخاب شما برای استخراج، بی‌کوین است، باید به شما یادآور شویم که این ارز دیجیتال، سخت‌ترین شبکه‌ را دارد و استخراج آن بایستی با به‌روزترین و قوی‌ترین تجهیزات صورت گیرد.

سخن پایانی

با توجه به اینکه تعداد ماینرها طی سالیان اخیر افزایش چشمگیری داشته، روند ماینینگ نیز با سختی بیشتری مواجه شده و حتما پیش از تصمیم‌گیری برای راه‌اندازی مزرعه‌ی استخراج، صرفه‌ی اقتصادی، بازگشت سرمایه و هزینه‌های برق و نگهداری را در نظر بگیرید. انتخاب رمزارز و روش مناسب برای استخراج، می‌تواند بازده‌ی مناسبی را با توجه به سیستم‌هایی که در اختیار دارید، داشته باشد.

در این مقاله سعی کردیم تا به‌طور کلی روش‌های اصلی استخراج ارز دیجیتال را توضیح دهیم و توضیح دادیم که دستگاه ماینر و استخراج ارز دیجیتال چیست، چنان‌چه شما نیز تجربه‌ای در این زمینه دارید، لطفا با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400