استخراج ارز دیجیتال چیست؟ هر انچه که باید بدانید

Cryptocurrency-Mining-How-Does-it-Work
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

وقتی برای اولین بار در مورد استخراج ارزهای دیجیتال می‌شنوید، شاید آنقدر خوب به نظر برسد که شما را  به فعالیت در این زمینه ترغیب کند. شما با استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از تجهیزات محاسباتی می توانید تأیید تراکنش‌ها در یک بلاک چین را انجام دهید و از این طریق پاداش‌های رمزنگاری دریافت کنید.

این کار نیازی به تلاش زیادی از جانب شما ندارد؛ بنابراین هنگامی که این تجهیزات را راه‌اندازی کنید، می‌تواند یک درآمد غیرفعال برای شما محسوب شود. برای آشنایی بیشتر با نحوه استخراج ارز دیجیتال با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

Cryptocurrency-Mining-How-Does-it-Work

استخراج ارز دیجیتال که ماین کردن ارز دیجیتال نیز نامیده می‌شود راهی است که از طریق آن تراکنش‌های ارزهای رمزپایه (رمز ارزها) تایید می‌شوند و در ازای این عمل کوین‌های جدید به کاربر داده می‌شود. این روش تایید معاملات، اولین روشی بود که ارزهای دیجیتال را غیر متمرکز کرد. سازمان مستقلی وجود ندارد که بر کار دنیای ارز دیجیتال نظارت کند وآن‌ها بدون وجود یک نهاد حاکم مرکزی که معاملات آن‌ها را تایید کند، کار می‌کنند.

بر اساس مدلی که با بیت کوین ( BTC ) معرفی شد، ماینرها با استفاده از دستگاه‌های محاسباتی که معادلات پیچیده ریاضی را حل می کنند، تراکنش‌ها را بررسی می‌کنند. ماینرها با ارائه پاسخ صحیح، اثبات انجام کار یا تراکنش‌ها را نشان می‌دهند ومنتظر مرحله بعد می‌مانند.

اولین ماینری که پاسخ صحیح را دریافت می‌کند، حق تایید یک بلوک از تراکنش‌های آن ارز دیجیتال را به دست می‌آورد. پس از این‌ که بلوک تأیید شد، به زنجیره بلوکی ارز دیجیتال اضافه می‌شود.

ماینر پس از تایید تراکنش‌ها، پاداشی به نام بلوک دریافت می کند. این پاداش بلوک (block) مقادیر مشخصی دارد و نوع آن از همان ارز دیجیتالی است که آن‌ را ماین کرده‌ است. پاداش بلوکی معمولاً از سکه‌های جدیدی که تولید شده‌اند و کارمزدهای تراکنش‌های صورت گرفته در ارز دیجیتال به دست می‌آید.

اما برخی نکات مهم وجود دارد که باید قبل از اقدام به خرید ماینر برای استخراج ارز دیجیتال در مورد آن‌ها اطلاعات کسب کرد؛ به ویژه اگر از قبل برنامه‌‌ ریزی نکرده‌باشید، ممکن است استخراج بیشتر از درآمد شما هزینه در بر داشته باشد. 

در ادامه برای حل این موضوع، انواع ماین کردن ارز دیجیتال و اینکه آیا استخراج ارز دیجیتال هنوز در سال 2023 سودآور است یا خیر را توضیح خواهیم داد.

انواع روش‌های استخراج ارز دیجیتال

راه‌ها و ابزارهای زیادی برای استخراج ارز دیجیتال وجود دارد که بررسی همه آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد؛ به همین خاطر در این مقاله چند نوع از راه‌های محبوب استخراج ارز دیجیتال را بیان می‌کنیم  که به شما کمک می‌کند روش مناسبی را برای استخراج رمز ارزها انتخاب کنید.

 

استخراج با ASIC 

این روش استخراج، با استفاده از یک مدار مجتمع برنامه ریزی شده صورت می‌گیرد. در این شیوه، مدار مجتمع برای استخراج یک ارز دیجیتال خاص برنامه ریزی می‌شود. این روش استخراج، روش گرانی محسوب می‌شود؛ اما معمولاً بالاترین نرخ پاداش را ارائه می‌دهد زیرا  قدرت استخراج بیشتری را مهیا می‌کند.

 

استخراج با GPU 

استخراج در این روش با استفاده از یک یا چند واحد پردازش گرافیکی پیشرفته (GPU) انجام می‌شود. قدرت محاسباتی، با کنار هم قراردادن مجموعه‌ای از این  پردازنده‌های گرافیکی به‌حداکثر می‌رسد. این روش استخراج، قدرت  قابل توجهی را ارائه می‌دهد اما به دلیل هزینه اولیه حدودا بالا، خیلی مورد اقبال عمومی قرار نگرفت.

 

استخراج با CPU 

bitcoin-daily-malaysia-mining

در دوران اولیه استخراج ارزهای دیجیتال، استخراج از طریق CPU ها گزینه‌ای محبوب برای اکثر ماینرها بود. اما امروزه کاربران استخراج به کمک CPU را بسیار کند و غیرعملی می‌دانند؛ زیرا ماه‌ها طول می‌کشد تا مقدار کمی سود از این طریق به دست‌آید. بنابراین با توجه به هزینه‌های بالای برق و خنک‌کننده‌ها و افزایش سختی استخراج، این روش مقرون به صرفه نخواهد بود چراکه روش‌های دیگر با هزینه کمتری سود بالاتری ارائه می‌دهند.

استخراج با استفاده از واحد پردازش مرکزی کامپیوتر (CPU) اگرچه در دسترس‌ترین راه برای استخراج ارزهای دیجیتال است، اما قدرت استخراجی به اندازه ASIC و GPU  ندارد؛ به همین دلیل سود حاصل شده از استخراج CPU کمتر است.

استخرهای ماینینگ

به گروهی از ماینرها که برای استخراج رمز ارز و با به اشتراک گذاشتن پاداش‌های بلوک با یک‌دیگراقدام‌ به همکاری می‌کنند استخر ماینینگ (Pool) می‌گویند. در این روش ماینرها درصد بسیار کمی از آن پاداش‌های دریافتی بلوک را به عنوان هزینه استخر پرداخت می‌کنند.

 

استخراج انفرادی

what-is-bitcoin-mining

در این روش استخراج به تنهایی صورت می‌گیرد در نتیجه پردازش، بیشتر طول می‌کشد و کسب پاداش بلوک از این روش بسیار دشوارتر است؛ بنابراین استخرهای ماینینگ نسبت به این روش راه بهتری برای استخراج ارزهای دیجیتال هستند.

 

استخراج ابری

پرداخت پول به یک شرکت فعال در این حوزه برای استخراج رمز ارز از طرف شما با دستگاه‌های ماینینگ خودش، استخراج ابری نامیده می‌شود. در این روش نیاز است قراردادی میان شما و شرکت انجام دهنده نوشته شود اگرچه شرایط قرارداد تقریباً به نفع شرکت است.

 

پس از آشنایی نسبی با روش‌های محبوب استخراج ارزهای دیجیتال، در ادامه به آموزش استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت و در می‌یابیم که دستگاه ماینر و استخراج ارز دیجیتال چیست؟

نحوه استخراج ارزهای دیجیتال

اگر می‌خواهید ارز دیجیتال استخراج کنید باید بدانید در عین حال که این کار سود مناسبی برای شما به همراه دارد، اصلا کار آسانی نیست و برای ماین کردن ارز دیجیتال باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • یک ارز دیجیتال برای استخراج انتخاب کنید:

با توجه به رونق بازار ارزهای دیجیتال، شرکت‌ها انواع مختلفی از رمز ارزها را به بازار معرفی کرده‌اند؛ اما همه آن‌ها از یک روش برای تایید تراکنش‌ها استفاده نمی کنند. شما برای ریسک کمتر باید به دنبال ارزهای دیجیتالی باشید که مورد اعتماد باشند؛ مانند بیت کوین.

 

 • تجهیزات لازم برای استخراج را بخرید:

پس از انتخاب یک ارز دیجیتال، شروع به بررسی ASIC یا GPU هایی کنید که از آن‌ها برای ماین کردن ارز دیجیتال استفاده ‌می‌شود. قبل از خرید، برای مقایسه ماینرهای مختلف، با یک ماشین حساب، سودآوری مخصوص نرخ هش (hash) دستگاه و هزینه برق مصرفی خود  را محاسبه کنید تا ببینید در روز چقدر  درآمد خواهید داشت. از این اطلاعات برای تخمین هزینه دستگاه استخراج استفاده کنید، تا بتوانید بهترین دستگاه را متناسب با بودجه خود انتخاب کنید.

 

 • یک کیف پول مناسب برای دریافت پاداش راه‌اندازی کنید:

برای دریافت پاداش خود به یک کیف پول رمزنگاری شده مخصوص ارز‌های دیجیتالی نیاز خواهید داشت.  در وب سایت متعلق به ارز دیجیتالی که برای استخراج انتخاب می‌کنید احتمالاً توصیه‌هایی در مورد کیف پول‌های سازگار وجود خواهد داشت. برای اکثر ارزهای دیجیتال، کیف پول‌های رایگانی در دسترس هستند. پس از راه‌اندازی کیف پول خود، می‌توانید آدرسی ایجاد کنید که پاداش استخراج خود را دریافت کرده و در آن ذخیره کنید.

 

 • دستگاه ماینینگ خود را پیکربندی کنید:

پس از خرید دستگاه ماینینگ، لازم است چند کار برای آماده‌سازی آن انجام شود. ابتدا نرم افزار استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود را از وب سایت آن دانلود کنید و سپس بر روی ماینر نصب و پیکربندی کنید. دستگاه‌های ماینینگ می‌توانند مقدار زیادی گرما تولید کنند؛ پس باید ماینر خود را در مکانی امن با خنک کننده مناسب راه‌اندازی کنید. 

 

 • به یک استخر ماینینگ بپیوندید:

ماین کردن ارز دیجیتال اگرچه به تنهایی امکان‌پذیر است، اما روش مناسبی نیست. وقتی به صورت انفرادی ماینینگ می‌کنید، کسب پاداش بلوک بسیار سخت‌تر خواهد شد. به همین دلیل اکثر کسانی که قصد استخراج رمز ارز دارند استخرهای ماینینگ را انتخاب می‌کنند. از آنجایی که یک استخر ماینینگ دارای گروهی از ماینرها است که تلاش های خود را با هم ترکیب می‌کنند، استخر شانس بیشتری برای اعتبارسنجی یک بلوک و کسب پاداش آن دارد.

 

 • استخراج ارز دیجیتال با موبایل:

با توجه به گرایش مردم دنیا به ماین کردن ارز دیجیتال، امروزه این امکان فراهم شده‌است که این عمل با تلفن‌های همراه نیز امکان‌پذیر باشد به همین جهت استخراج ارز دیجیتال با گوشی اندروید و آیفون نیز امکان‌پذیر شده‌ است.  تنها کافی است نرم‌افزار استخراج مخصوص تلفن همراه را دانلود کرده و پس از ثبت نام در نرم‌افزار و تکمیل مشخصات خواسته شده، شروع به ماین کردن ارز دیجیتال کنید. 

توجه داشته باشید به‌ خاطر فشار بالایی که برنامه استخراج ارز دیجیتال بر پردازنده موبایل شما وارد می‌کند، احتمال دارد گوشی شما داغ شود؛ پس لازم است قبل از اقدام به استخراج حتما از سلامت باتری موبایل خود مطمئن شوید.

برنامه‌های استخراج رمز ارز به‌ خاطر غیرقانونی بودن این کار در برخی کشورها، در فروشگاه‌های معتبر اندروید (Google Play Store) و آیفون (App Store) موجود نمی‌باشند و یا امکان دانلود آن‌ها وجود ندارد. شما می‌توانید این برنامه‌ها را از سایت‌های متعلق به هر ارز دیجیتال دانلود نمایید.

 

نتیجه گیری 

minning

برای افرادی که مشتاق‌ به ماین کردن ارز دیجیتال هستند، یادگیری و کسب اطلاعات لازم درباره استخراج ارزهای دیجیتال یک امر ضروری است؛ چرا‌که اگر بدون آموزش پا به این بازار بگذارند امکان از دست دادن سرمایه‌شان وجود دارد.

با ظهور فناوری‌های جدید، نحوه ماینینگ ارز دیجیتال دائما در حال تغییر است. با توجه به بودجه‌های مختلف، ماینرهای پیشرفته‌ای وجود دارند که بهترین پاداش‌ها را به شما می‌دهند.

 توجه کنید برای بهبود عملکرد سودآوری خود، ملزم هستید دائماً در حال مطالعه و بهینه‌سازی استراتژی‌های خود باشید. همچنین برای دانستن اینکه چگونه ارز دیجیتال استخراج کنیم باید از جدیدترین تجهیزات و روش‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال مطلع باشیم تا همواره سود مناسبی بدست آوریم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402