صرافی ارز دیجیتال چیست؟ | هر انچه که باید بدانید

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر قصد خرید ارزهای دیجیتال را دارید باید به شما بگوییم که این کار را نمی‌توانید از طریق بانک یا کارت‌های بانکی معمولی انجام دهید. برای خرید ارزهای دیجیتال ابتدا باید یک حساب کاربری در یک پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال ایجاد کرده و دلار آمریکا (یا هر ارز دیگر) را با دارایی‌های دیجیتال مبادله کنید.

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند کوین بیس(Coinbase) از روزهای اولیه به وجود آمدن بیت کوین(Bitcoin) وجود داشته‌اند، زمانی که نظارت بسیار کمتری بر نحوه خرید، فروش و معامله ارزهای دیجیتال وجود داشت. اما امروزه صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار متنوع هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی صرافی ارز دیجیتال بپردازیم و راهکارهایی برای جلوگیری از کلاهبرداری صرافی‌های ارز دیجیتال به شما معرفی کنیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال پلتفرمی است که در آن می‌توانید ارزهای دیجیتال را بخرید و بفروشید. می‌توانید از صرافی‌ها برای مبادله یک رمزارز با دیگری استفاده کنید، برای مثال، بیت‌کوین را به لایت‌کوین(Litecoin) تبدیل کرده یا برای خرید کریپتو با استفاده از ارز معمولی مانند دلار آمریکا اقدام کنید. صرافی‌ها منعکس کننده قیمت‌های فعلی بازار ارزهای دیجیتالی هستند.

صرافی‌های ارز دیجیتال در دو نوع صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیر متمرکز هستند که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم.

صرافی ارز دیجیتال

صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال (CEX)

صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌کنند و از طریق کمیسیون و کارمزد تراکنش به کسب درآمد می‌پردازند. شما می‌توانید یک CEX را شبیه به بورس اما برای دارایی‌های دیجیتال تصور کنید.

مانند وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های معاملات سهام، این صرافی‌ها به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند تا دارایی‌های دیجیتال را با قیمت رایج که قیمت نقطه‌ای یا لحظه‌ای(Spot) نامیده می‌شود، خرید و فروش کنند.

CEX‌ها با استفاده از یک سیستم دفترچه سفارش(Order Book) کار می‌کنند، به این معنی که سفارش‌های خرید و فروش فهرست شده و بر اساس قیمت خرید یا فروش مورد نظر مرتب می‌شوند. از این رو، قیمت یک دارایی دیجیتال به عرضه و تقاضای آن دارایی در مقابل دیگری بستگی دارد.

مزایای صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال

از مزایای صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاربر پسند بودن

صرافی‌های متمرکز به سرمایه‌گذاران مبتدی روشی ساده برای تجارت و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. برخلاف استفاده از کیف پول‌های کریپتو و تراکنش‌های همتا به همتا که می‌توانند پیچیده باشند، کاربران صرافی‌های متمرکز می‌توانند وارد حساب‌های خود شوند، موجودی حساب خود را مشاهده کنند و از طریق برنامه‌ها و وبسایت‌ها تراکنش انجام دهند.

2. قابل اعتماد بودن

صرافی‌های متمرکز امنیت و قابلیت اطمینان را در مورد معاملات ارائه می‌دهند. با تسهیل تراکنش از طریق یک پلتفرم توسعه یافته و متمرکز، صرافی‌های متمرکز سطوح بالاتری از راحتی را ارائه خواهند داد.

3. اهرم

یکی از مزایای دیگر برخی از CEX‌ها، گزینه اهرم سرمایه گذاری با استفاده از پول قرض گرفته شده از صرافی است. این ویژگی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بازدهی بیشتری کسب کنند.

معایب صرافی ‌های متمرکز ارزهای دیجیتال چیست؟

از معایب صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. خطر هک

صرافی‌های متمرکز توسط شرکت‌ها اداره می‌شوند. صرافی‌های بزرگ معمولاً میلیاردها دلار بیت ‌کوین را در خود نگه می‌دارند که آنها را به هدفی برای هکرها و سرقت تبدیل می‌کند.

2. کارمزد معاملات

برخلاف تراکنش‌های همتا به همتا، صرافی‌های متمرکز اغلب برای خدمات خود، کارمزد تراکنش‌های بالایی دریافت می‌کنند.

3. نگهداری از دارایی ‌های دیجیتال و خطر سرقت

در نهایت و مهمتر از همه، اکثر CEX‌ها دارایی دیجیتال شما را در کیف پول دیجیتال خود نگه می‌دارند. این ویژگی خطر سرقت دارایی‌های شما را افزایش می‌دهد.

بهترین صرافی ‌های متمرکز ارزهای دیجیتال چیست؟

معتبرترین صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال به شرح زیر هستند:

 • Binance
 • Coinbase
 • Kraken
 • KuCoin
 • US
 • Bitfinex
 • ByBit

صرافی ‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (“DEX”)

صرافی غیرمتمرکز نوع دیگری از صرافی است که امکان انجام تراکنش‌های همتا به همتا را مستقیماً از کیف پول دیجیتالی شما بدون انجام واسطه فراهم می‌کند. صرافی‌های غیرمتمرکز بر قراردادهای هوشمند تکیه می‌کنند. این قراردادهای هوشمند به حفظ حریم خصوصی بیشتر نسبت به صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. از سوی دیگر، اگرچه قراردادهای هوشمند مبتنی بر قوانین هستند، فقدان شخص ثالث واسطه به این معنی است که کاربر به حال خود رها می‌شود، بنابراین DEX‌ها برای سرمایه‌گذاران، پیچیده‌تر در نظر گرفته می‌شوند.

مزایای صرافی ‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

1. حضانت

کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به انتقال دارایی‌های خود به شخص ثالث ندارند. بنابراین خطر هک شدن یک شرکت یا سازمان وجود ندارد و کاربران از امنیت بیشتری در برابر هک، کلاهبرداری صرافی ارز دیجیتال یا سرقت برخوردار هستند.

2. جلوگیری از دستکاری بازار

صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل ماهیت اجازه مبادله همتا به همتا ارزهای دیجیتال، از دستکاری بازار جلوگیری می‌کنند و از کاربران در برابر تجارت جعلی محافظت خواهند کرد.

3. دسترسی به آلتکوین ‌های بیشتر

بسیاری از آلت کوین‌ها فقط در DEX در دسترس هستند.

معایب صرافی‌ های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

1. پیچیدگی

کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز باید کلیدها و رمزهای عبور کیف پول‌های خود را به خاطر بسپارند، در غیر این صورت دارایی‌های آنها برای همیشه از دست می‌رود و قابل بازیابی نیست. آنها بر خلاف صرافی‌های متمرکز که فرآیند راحت‌تر و کاربرپسندتری را ارائه می‌دهند، از کاربر می‌خواهند که پلتفرم و فرآیند را یاد بگیرد و با آن آشنا شود.

2. عدم پرداخت فیات

DEX‌ها برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال تغییر از یک دارایی دیجیتال به دیگری هستند، بهترین هستند و برای افرادی که به دنبال خرید یا فروش دارایی‌های دیجیتال با ارز فیات هستند، گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند. در نتیجه برای کاربرانی که قبلاً ارزهای دیجیتال خریداری نکرده‌اند کاربری راحت‌تری دارند.

3. کمبود نقدینگی

حدود 99 درصد از تراکنش‌های کریپتو توسط صرافی‌های متمرکز تسهیل می‌شوند، که نشان می‌دهد آنها مسئول اکثر حجم معاملات هستند. به دلیل کمبود حجم، صرافی‌های غیرمتمرکز اغلب فاقد نقدینگی هستند و زمانی که حجم معاملات کم است، پیدا کردن خریدار و فروشنده دشوار خواهد بود.

بهترین صرافی ‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

معتبرترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به شرح زیر هستند:

 • Uniswap
 • dYdX
 • PancakeSwap
 • ApolloX DEX
 • Uniswap (V2)

صرافی متمرکز و غیر متمرکز

چگونه یک صرافی معتبر انتخاب کنیم؟

صرافی‌ها دارایی شما را در اختیار دارند، در نتیجه انتخاب یک صرافی معتبر بسیار حائز اهمیت است. برای انتخاب یک صرافی معتبر باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

دسترسی

محل زندگی شما ممکن است به دلیل قوانین ایالتی یا ملی مانع از خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های به خصوصی شود. برخی از کشورها، مانند چین، شهروندان را از دسترسی به صرافی‌های ارز دیجیتال منع کرده‌اند.

در ایالات متحده، ابهامات نظارتی زیادی در مورد ارزهای دیجیتال وجود دارد و برخی از ایالت‌ها مقررات خود را وضع کرده‌اند. به عنوان مثال، نیویورک صرافی‌ها را ملزم می‌کند قبل شروع فعالیت خود در ایالت مورد نظر، یک BitLicense دریافت کنند و تنها به شرکت‌های دارای مجوز اجازه می‌دهد تا کوین تایید شده به خصوصی را ارائه دهند.

امنیت

ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد مرکزی پشتیبانی نشده و دارایی‌های ارز دیجیتال شما مانند پول در بانک محافظت نمی‌شوند. برخی از صرافی‌ها، مانند Coinbase و Gemini، موجودی شما به دلار آمریکا را در حساب‌های بانکی بیمه‌شده FDIC نگه می‌دارند. اما بیمه FDIC برای موجودی ارزهای دیجیتال اعمال نمی‌شود.

برای محافظت از ارزهای دیجیتال، برخی از صرافی‌ها دارای سیاست‌های بیمه‌ای هستند تا از ارزهای دیجیتالی که کاربران در صرافی نگهداری می‌کنند در برابر هک یا کلاهبرداری محافظت کنند.

در هر شرایطی امنیت صرافی باید در اولویت باشد. به عنوان مثال، شما باید بررسی کنید که صرافی چه مقدار از دارایی‌های خود را در فضای ذخیره‌سازی آفلاین نگه می‌دارد. همچنین اقدامات امنیتی عمومی آنلاین مانند احراز هویت دو مرحله‌ای می‌تواند امنیت دارایی‌های شما را تا حد زیادی تامین کند.

به طور کلی، ممکن است در صرافی‌های محبوب‌تر با پایگاه مشتریان بزرگ‌تر بیشتر احساس امنیت کنید. در مقابل ممکن است در تجارت با صرافی‌های کوچکتر یا جدیدتر که اقدامات و پیشنهادات امنیتی آنها به طور واضح بیان نشده است، ریسک بیشتری بپذیرید.

هزینه‌ها و کارمزدها

کارمزدها و هزینه‌های یک صرافی مورد دیگری است که هنگام کار کردن با آن باید در نظر بگیرید. کارمزد مبادله ممکن است یک قیمت ثابت باشد، اما اغلب درصدی از معامله شما است. برخی از صرافی‌ها، مانندCash App، هزینه‌های نوسانی را بر اساس نوسانات قیمت دریافت می‌کنند. کارمزدها اغلب به ازای هر تراکنش دریافت می‌شوند و می‌توانند متفاوت باشند. همچنین بر اساس ارزهایی که معامله می‌کنید ممکن است کارمزدهای متفاوتی وجود داشته باشد. پس مطمئن شوید که در مورد کارمزدهای صرافی مورد نظر خود اطلاعات کافی دارید.

نقدینگی

اگر قصد خرید، فروش یا تجارت ارزهای دیجیتال را دارید، صرافی که انتخاب می‌کنید باید حجم معاملاتی کافی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که دارایی‌های نقد می‌شود، به این معنی که می‌توانید هر زمان که بخواهید آنها را بفروشید. اغلب، صرافی‌های محبوب‌تر آنهایی هستند که بیشترین حجم مبادلات را دارند.

CoinMarketCap، یک سایت ردیابی قیمت برای ارزهای دیجیتال، به طور مداوم حجم معاملات صدها صرافی را ردیابی می‌کند. در حال حاضر، Binance، Coinbase و Huobi صرافی‌های برتر از نظر حجم معاملات در سراسر جهان هستند.

کوین‌های ارائه شده

اگر به یک کوین محبوب مانند بیت کوین یا اتریوم(Ethereum) علاقه‌مند هستید، احتمالاً آن را در هر صرافی ارز دیجیتال پیدا خواهید کرد. اما آلت‌کوین‌های جدیدتر، کوین‌هایی با ارزش بازار بسیار کوچک یا میم کوین‌ها(Memecoin) ممکن است در صرافی‌های کمتری فهرست شوند.

ابزار آموزشی

یکی از اولویت‌ها برای مبتدیان بازار رمزارز هنگام انتخاب صرافی، فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کوین‌های مختلف، دارایی‌های دیجیتال و فناوری بلاک چین است.

به عنوان مثال، کوین بیس برای یادگیری در مورد کوین‌های جدید از طریق برنامه Coinbase Earn خود، جوایزی را ارائه می‌دهد. در ازای تماشای ویدیوها و تکمیل آزمون‌های مربوط به کوین‌های مختلف،Coinbase بخش کوچکی از ارز دیجیتال خود را به شما پاداش می‌دهد، که می‌توانید آن را نگه دارید یا به ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنید.

ذخیره سازی

صرافی ارز دیجیتالی که به شما امکان می‌دهد رمزارز خود را در حساب آنلاین نگه دارید، می‌تواند انتخاب خوبی باشد، به خصوص به عنوان یک مبتدی. بعداً، هنگامی که درباره گزینه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات بیشتری کسب کردید یا دارایی‌های خود را افزایش دادید، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول نگهداری کنید.

سخن پایانی

صرافی ارز دیجیتال یک بازار آنلاین است که در آن کاربران می‌توانند یک نوع ارز دیجیتال را با ارز دیجیتال دیگر بر اساس ارزش بازار مبادله می‌کنند. صرافی‌های ارزهای دیجیتال نقش مهمی در رونق ICO در سال 2017 ایفا کردند. صرافی‌های ارز دیجیتال در دو نوع صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیر متمرکز هستند که بر اساس نیاز خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400