بازیگران دهه هفتادی ؛ لیستی از بازیگران معروف متولد دهه 70

بهترین بازیگران دهه هفتادی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازیگران دهه هفتادی اکنون نسل جوان سینمای ایران هستند و دهه دوم و سوم زندگی خود را می‌گذرانند. این بازیگران رفته‌رفته قرار است به بازیگران پخته‌ای تبدیل شوند و در مجامع بین المللی ایران را سربلند کنند. در مقاله پیش‌رو قصد داریم تا به معرفی بازیگران دهه 70 بپردازیم.

بازیگری شغل بسیار مهمی برای یک کشور است. اکثرا کشورهای جهان را به واسطه بازیگران، سیاست‌مداران و افراد معروف آن می‌شناسند. البته بازیگران جایگاه دیگری در معرفی کشورها دارند، زیرا آنان نماینده ارائه فرهنگ و هنر یک مرز و بوم به حساب می‌آیند. به همین خاطر تربیت نسل جدید بازیگران به بهترین شکل بسیار ضروری است. پس از انقلاب، نسل بازیگران دهه پنجاه و دهه شصت پا به عرصه هنر گذاشتند و اکنون نوبت دهه هفتاد رسیده است.

بازیگران دهه هفتادی امروز در دهه دوم و سوم زندگی خود هستند و برخی از آنها تبدیل به ستاره‌های سینما نیز شده‌اند. این هنرپیشه‌ها جوان و تازه نفس هستند و می‌توانند با دیدگاه مدرن خود، ایران را به صورت دیگری در جهان معروف کنند. در ادامه این مقاله پلازا قصد داریم تا بهترین بازیگران دهه ۷۰ را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب:

معرفی بازیگران دهه هفتادی ایران

بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران این روزها گوی رقابت را از تعداد زیادی از دهه شصتی‌ها ربوده‌اند و در مسیر ستاره شدن هستند. برای شناخت این بازیگران ادامه مطلب را از دست ندهید!

1. هستی مهدوی فر ؛ از بازیگران دهه هفتادی

بازیگران دختر دهه هفتادی ایرانی

 • متولد: 1370
 • آثار مطرح: جراحت، مادرانه، سایه‌بان، 50 کیلو آلبالو، کمدی انسانی، ماجرای نیمروز رد خون،  هفت و نیم و آکتور

هستی مهدوی‌فر متولد 21 آذر 1370 است و با حضور در سریال‌های «جراحت» و «مادرانه» حضور بسیار خوب و امیدوارکننده‌ای داشت. او در آن سال‌ها نوید ظهور یک استعداد بزرگ در سینما را می‌داد  اما با انتخاب‌های بعضا اشتباه و عدم موفقیت فیلم‌هایش، درخشش خود را به تعویق انداخت. چند وقتی می‌شود که این بازیگر به مسیر کاری درست بازگشته و دوباره با «ماجرای نیمروز؛ رد خون» توانست توجه مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کند. فیلم «هفت و نیم» و سریال «آکتور» از جدیدترین آثار خانم مهدوی‌فر هستند.

2. سینا مهراد

اسامی بازیگران دهه هفتادی

 • متولد: 1370
 • آثار مطرح: گشت ارشاد، پدر، سایه‌بان، پرده‌نشین، ژن خوک، آقازاده و شادروان

پسر کوچکتر سعید سهیلی در 12 آذر 1370 به دنیا آمد و حالا کم کم دارد پا جای پای برادرش ساعد سهیلی می‌گذارد. بعد از حضوری موفق و پرحاشیه در سریال «پدر» و ایفای نقش اصلی آخرین فیلم پدرش سعید سهیلی، حالا سریال آقازاده با حضور پررنگ و کلیدی سینا مهراد در حال انتشار است و از بازخوردهایی که در شبکه‌های اجتماعی و در میان منتقدان داشته مشخص است که این سریال بسیار دیده شده است. مهراد پس از «آقازاده» با پیشنهادهای زیادی روبه‌رو شد و فیلم «شادروان» را نیز بازی کرد و در فیلم جدید خود از کلیشه همیشگی ایفای نقش پسر خوب و مودب دور شد.

3. مجید نوروزی

بازیگران دهه هفتادی مرد

 • متولد: 1370
 • آثار مطرح: گاندو، دوزیست، تارا و سیاه چاله

مجید نوروزی از بازیگران دهه هفتادی پسر است که در 20 فروردین 1370 به دنیا آمد‌. او از سن 11 سالگی پس از شرکت در یک تست بازیگری به کانون حر رفت و زیر نظر سید جواد هاشمی بازیگری را آموخت. او ابتدا با نقشی کوتاه در سریال «ماه و پلنگ» به مخاطبان معرفی شد و سپس با سریال «زیر پای مادر» و نقش اشکان جایگاه او بین مخاطبان تثبیت شد. سریال «گاندو» توانست این بازیگر را مطرح‌تر کند و پس از آن در فیلم‌های «دوزیست» و «تارا» ایفای نقش داشت. امروز این بازیگر با سریال‌ «سیاه چاله» و فیلم «مصلحت» می‌درخشد و به خوبی پتانسیل اینکه یک ستاره‌ شود را از خود نشان داده است.

4. پردیس احمدیه

بازیگران دهه هفتادی دختر

 • متولد: 1371
 • آثار مطرح: کلاس هنرپیشگی، خانه دختر، لاک قرمز، سرکوب، مجبوریم، لامینور، نوبت لیلی و پوست شیر

پردیس احمدیه زاده 8 تیر 1371 است و تا قبل از فیلم سینمایی «لاک قرمز» آنچنان دیده نشده بود. دلیل آن هم حضور در نقش‌های کوتاه و از همه مهم‌تر توقیف فیلم «خانه دختر» بود. اما «لاک قرمز» جهش فوق‌العاده پردیس احمدیه در سینمای ایران بود و توانست علاوه بر توجه منتقدان و سینماگران به او، توجه مخاطبان عادی و عام را هم در پی داشته باشد. این بازیگر جوان در «لاک قرمز» نقش اصلی فیلم را که دختری بی‌پناه بود بازی می‌کرد و درخشش در این نقش برای احمدیه جوایز زیادی به ارمغان آورد. او در یکی دو سال اخیر بسیار پرکارتر از قبل شده است و پس از بازی متفاوت در «سرکوب»، حالا «لامینور» داریوش مهرجویی و «مجبوریم» رضا درمیشیان را هم آماده اکران دارد. پردیس احمدیه را به دلیل استعداد بسیار بالا و حضور روی صحنه تئاتر، به جرئت می‌توان از بهترین بازیگران دهه هفتادی نامید. پردیس احمدیه اخیرا در سریال «پوست شیر» درخشید.

5. ماهور الوند

بازیگران دهه هفتادی زن

 • متولد: 1373
 • آثار مطرح: دختر، ملی و راه‌های نرفته‌اش، چهارراه استانبول، هت تریک، غلامرضا تختی، نهنگ آبی، عنکبوت و بی‌گناه

بازیگر بعدی در بین بهترین بازیگران دهه هفتادی این لیست، ماهور الوند متولد 22 تیر 1373 است. ماهور فرزند سیروس الوند کارگردان بزرگ و صاحب‌نام سینمای ایران است که آثار بسیار خوبی در دهه گذشته در کارنامه خود دارد. ماهور الوند با وجود کارگردان بودن پدرش سیروس الوند و فیلمنامه‌نویس بودن عمویش مرحوم خشایار الوند، به جای اینکه از کودکی وارد سینما شود، به یکباره و با نقش اصلی فیلم «دختر» رضا میرکریمی وارد این عرصه شد و در «دختر» آنقدر خوب کاراکتر یکی دختر جنوبی را بازی کرد که جوایز زیادی نصیب خودش و فیلم شد.

ماهور الوند چند سالی است که وارد سینما شده، اما از همان روزهای اول کاملا بی‌حاشیه و گزیده‌کار بود و تقریبا تمام فیلم‌هایش تحسین منتقدان و مخاطبان را در پی داشته است. یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های الوند جوان بازی در سریال «نهنگ آبی» بود که باعث شد او در نقش ژاله ادیب بسیار خوش بدرخشد. او اخیرا در سریال «بی‌گناه» درخشید و با این مسیری که ماهور الوند دارد جلو می‌رود، شک نکنید یکی از بهترین بازیگران سال‌های آینده سینمای ایران دختر سیروس الوند است.

6. علیرضا جعفری ؛ از بازیگران دهه هفتادی

بهترین بازیگران دهه ۷۰

 • متولد: 1373
 • آثار مطرح: متهم گریخت، صیام و تیام، آقا و خانم سنگی، نوبت لیلی، سوران

علیرضا جعفری از بازیگران دهه هفتادی مرد در 5 اردیبهشت 1373 به دنیا آمد. او نخست در سال 1378 کار خود را به عنوان یک بازیگر کودک در سریال «دیوار کاهگلی» آغاز کرد. او سپس با بازی در سریال محبوب «متهم گریخت» و ایفای نقش سعید، شهرت کسب کرد. او در بین 5 تا 15 سالگی خود در 30 فیلم و سریال حضور داشت. سپس مدتی کم کار شد و با سریال‌هایی همچون «خانم و آقای سنگی»، «چرخ و فلک» و «سایه‌بان» به بازیگری برگشت. این هنرمند در بین لیست اسامی بازیگران دهه هفتادی اخیرا سریال «سوران» ایفای نقش داشت.

7. ساغر قناعت

بازیگران جذاب دهه هفتادی

 • متولد: 1373
 • آثار مطرح: مالاریا، جشن دلتنگی، روز بلوا و بوم و بانو و نوبت لیلی

ساغر قناعت هم یکی دیگر از بازیگران دهه هفتادی سینما و تلویزیون ایران است که در 26  آذر سال 1373 متولد شد. او که این روزها سریال «بوم و بانو» را روی آنتن تلویزیون دارد، اولین بازی خود را در فیلم «مالاریا» به کارگردانی پرویز شهبازی تجربه کرد. در «مالاریا» او نقش اول زن را بر عهده داشت و با اینکه سطح خود فیلم از سطح سایر آثار شهبازی پایین‌تر بود، اما انصافا ساغر قناعت در حد بازی اول به خوبی از پس ایفای نقشش برآمده بود. قناعت پس از «مالاریا» در دو فیلم سینمایی هم بازی کرده و منتظر فرصتی هست تا بتواند توانمندی‌های خود را بیشتر نشان بدهد سریال «بوم و بانو» سکوی پرتاب این بازیگر جوان بود و پس از آن در سریال «نوبت لیلی» درخشید.

8. زیبا کرمعلی

بازیگران دهه هفتادی زن

 • متولد: 1375
 • آثار مطرح: لاتاری و دینامیت

زیبا کرمعلی از بازیگران دهه هفتادی زن است که در 14 آذر سال 1375 به دنیا آمد. او از سن 12 سالگی علاقمند به نویسندگی بود و موفق شد با رتبه 8 وارد رشته سینما شود. او با اولین فیلم خود «لاتاری» در سال 1396 جلوی دوربین رفت و این فیلم برای او موفقیت زیادی آورد و توجهات را معطوف او کرد. این هنرپیشه از بازیگران زن دهه 70 در سریال «دینامیت» نیز درخشید و قطعا آینده درخشانی خواهد داشت.

9. علی شادمان ؛ از بازیگران دهه هفتادی

بازیگران دهه هفتادی مرد

 • متولد: 1375
 • آثار مطرح: میم مثل مادر، صد سال به این سال‌ها، کیمیا، سرزمین مادری، دیوار به دیوار، ویلایی‌ها، جان‌دار، شنای پروانه و یاغی

شاید خود مرحوم رسول ملاقلی‌پور هم فکر نمی‌کرد استعدادی که در «میم مثل مادر» کشف کرد آنقدر زود به یک ستاره تبدیل شود. حالا نزدیک به پانزده سال از آن روزها می‌گذرد و علی شادمان با هر نقشش وجه جدیدی از توانمندی‌های بازیگری خودش را رو می‌کند. اغلب آثار علی شادمان که متولد 4 آذر 1375 است، آثار جدی و درام هستند، اما با بازی در سریال «دیوار به دیوار» نشان داد در کمدی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آخرین فیلمی که از علی شادمان منتشر شده فیلم شنای پروانه است که شادمان در آن در نقش یک جوان لات بسیار متفاوت ظاهر شده است. شادمان نیز از بهترین بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران محسوب می‌شود که در سریال جدید خود «یاغی» خوش درخشید.

10. فرشته حسینی

بازیگران زن دهه 70

 • متولد: 1376
 • آثار مطرح: رفتن، شکستن همزمان بیست استخوان، هفت و نیم، سونامی، قورباغه و دسته دختران

فرشته حسینی یکی دیگر از بازیگران دهه هفتادی آینده‌دار در سینمای ایران است که در 6 اردیبهشت 1376 به دنیا آمد. او که با فیلم «رفتن» بازیگری خود مقابل دوربین را بصورت جدی و حرفه‌ای آغاز کرد، در یکی دو سال اخیر با حضور در چند فیلم سینمایی بسیار خوش درخشیده و سریال متفاوت «قورباغه» را هم در دست انتشار دارد. پس از پخش سریال «قورباغه» پیشرفت بسیار زیادی در مسیر کاری فرشته حسینی اتفاق افتاد. این بازیگر جوان در کنار بزرگانی چون هومن سیدی، سحر دولتشاهی، نوید محمدزاده و صابر ابر درخشید و برای ایفای نقش در فیلم «دسته دختران» دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن جشنواره فجر را دریافت کرد.

11. دارا حیایی ؛ از بازیگران دهه هفتادی

بازیگران دهه هفتاد ایرانی

 • متولد: 1376
 • اثر مطرح: از سرنوشت

دارا حیایی از بازیگران جذاب دهه هفتادی است که علیرغم افراد دیگر این لیست اگرچه تعداد کمی تجربه سینمایی و تلویزیونی داشته اما به خوبی مورد توجه قرار گرفت. او فرزند بازیگر امین حیایی و خانم مونا بانکی پور است که نخست در فیلم شعله‌ور در کنار پدر خود بازیگری را تجربه کرد. اما سریال پرطرفدار «از سرنوشت» که در چهار فصل ساخته شد باعث شد که این بازیگر محبوبیت خاصی بین مخاطبان پیدا کند و مورد توجه قرار بگیرد. اگرچه دارا حیایی هنوز راه زیادی برای کسب تجربه در بازیگری دارد، اما مانند پدر خود کاریزماتیک و پر جنب و جوش است و این ویژگی او باعث می‌شود که آینده درخشانی داشته باشد.

12. ترلان پروانه

بهترین بازیگران دهه ۷۰

 • متولد: 1377
 • آثار مطرح: جایزه بزرگ، ارمغان تاریکی، سرزمین مادری، تا ثریا، از یادها رفته، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، فراری، جاده قدیم و مصائب شیرین 2، گربه سیاه و علف‌زار

ترلان پروانه متولد 18 تیر 1377 از جمله بازیگران دهه هفتادی است که از همان کودکی و سن بسیار کم وارد سینما و تلویزیون شده است، اما با وجود سال‌ها فعالیت نتوانسته آنچنان که باید و شاید خود را بالا بکشد و در فیلم‌های مهم ایفای نقش کند و با کارگردانان بزرگ و صاحب‌سبک همکاری داشته باشد. اما علت اینکه ترلان پروانه در این لیست قرار گرفته به این دلیل است که در چند سال اخیر و به خصوص پس از بازی در فیلم «فراری» علیرضا داوودنژاد، ترلان پروانه از بازی در آثار گیشه‌ای و ضعیف دورتر شده و موفق به بازی در فیلم‌های متفاوتی چون «مردن به وقت شهریور»، «جاده قدیم»، «مصائب شیرین 2»، «گربه سیاه» و «علف‌زار» شده است. باید دید آیا بعد از این همه حضور در سینما و تلویزیون، ترلان پروانه می‌تواند خود را از سطح بازیگران درجه دو به سطح بازیگران درجه یک برساند یا کماکان درجا خواهد زد!

13. مریم مومن

بازیگران زن ایرانی دهه ۷۰

 • متولد: 1377
 • آثار مطرح: بانوی عمارت، جادوگر

مریم مومن از بازیگران زن ایرانی دهه ۷۰ است که در 6 مرداد سال 1377 به دنیا آمد. او کودکی سختی داشته و به گفته خودش فرزند طلاق است و از سنین پایین مجبور بوده تا کار کند و روی پای خودش بایستد. اولین تجربه بازیگری رسم این هنرپیشه از بازیگران دهه هفتادی دختر با سریال محبوب «بانوی عمارت» بود. مریم مومن آنقدر خوب در این سریال درخشید که توانست توجه‌ها را به خود جلب کرده و کاملا شناخته شود. سریال «جادوگر» اثر معروف بعدی اوست و قطعا آینده درخشانی در انتظار این بازیگر جوان خواهد بود.

14. نگار مقدم ؛ از بازیگران دهه هفتادی

بازیگران نوجوان ایرانی دهه ۷۰

 • متولد: 1378
 • اثر مطرح: درساژ

نگار مقدم از بازیگران دختر دهه هفتادی ایرانی است که 9 خرداد سال 1378 به دنیا آمد. او یک استعداد نوظهور است که کسی فکرش را هم نمی‌کرد انقدر زود بتواند به شهرت برسد. اولین تجربه بازیگری نگار مقدم در فیلم «درساژ» بود. این هنرپیشه با ایفای نقش در این فیلم جایزه بین‌المللی بهترین بازیگر زن جشنواره شانگهای را از آن خود کرد و قطعا آینده درخشانی در انتظار اوست.

15. یسنا میرطهماسب ؛ از بازیگران دهه هفتادی

بازیگران دهه هفتادی پسر

 • متولد: 1378
 • آثار مطرح: سیزده، لانتوری، تابستان داغ، درساژ و علف‌زار

یسنا میرطهماسب متولد 28 فروردین 1378 فرزند مجتبی میرطهماسب مستندساز، فیلمبردار و صدابردار سینمای ایران است که با معرفی پدرش برای اولین بار در فیلم «سیزده» در کنار هنرمندان بزرگ جلوی دوربین رفت. یسنا پس از فیلم «سیزده»، بیشتر در تئاتر فعالیت کرده است و سعی کرده بر روی صحنه بر آموخته‌های خود اضافه کند. او تاکنون در چهار فیلم سینمای ایفای نقش کرده است، اما پیشرفتش آنقدر قابل ملاحظه بوده است که در «درساژ» نقش اصلی را برعهده داشت و این نشان می‌دهد اگر به همین روال پیش برود یکی از آینده‌داران این سینما، یسنا میرطهماسب خواهد بود. این بازیگر اخیرا در فیلم «علف‌زار» ایفای نقش داشته است.

کلام آخر

در این مقاله با معرفی بازیگران دهه هفتاد ایرانی همراه شما بودیم و هنرپیشه‌های موفق و مستعد را به شما معرفی کردیم. برخی از این بازیگران طی سال‌های اخیر عملکرد عالی و قابل تحسینی داشته‌اند که امید ما را به آینده سینما بالا می‌برند. بازیگر محبوب دهه هفتادی شما کیست؟ به نظر شما عملکرد این دهه بازیگران چگونه است؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
ناشناس
.
16 شهریور 1402، 20:56
پاسخ
0
0
سلام اشکان دلاوری و علی افشار رو یادتون رفته
avatar
شناس
.
29 اردیبهشت 1400، 10:02
پاسخ
1
9
چرا؟؟!!چرا اینقدر کم؟؟!! من باز هم بازیگر دهه 70 میشناسم!!
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400