В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. source Immediate Spike

مانگا، مانهوا، کمیک، وبتون، انیمه و تفاوت های آنها

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در طی سال‌ها با پرطرفدار شدن آثار شرق آسیا، شاهد استقبال مخاطبان از این آثار هستیم. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید مانگا، وبتون و مانهوا چیست، در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم که مانگا، مانهوا، کمیک، وبتون، انیمه و وبتون چیست، همچنین تفاوت آنها را بگوییم.

این رسانه‌های داستان سرایی شرق آسیایی، داستان‌های غنی پر از شخصیت‌های پویا و محیط‌های پر جنب و جوش را منتقل می‌کنند که برای کودکان و بزرگسالان جذاب است. با وجود تفاوت مانگا با انیمه که ممکن است خیلی هم چشمگیر باشد، منشا مانگا و انیمه کشور ژاپن است و هر دو سبک‌های بصری مشابهی دارند. اما، اساسا تفاوت مانگا و انیمه در نکاتی است که در ادامه این مقاله از پلازا با آنها آشنا خواهیم شد و به شما خواهیم گفت که وبتون چیست.

فهرست مطالب:

انیمه چیست؟

انیمه سبک خاصی از انیمیشن است که از ژاپن منشا گرفته. از ویژگی‌های آن می‌توان کنتراست بالا، رنگ‌های روشن و عناصر موضوعی علمی تخیلی و فانتزی را نام برد. امروزه رسانه‌های به سبک انیمه در سراسر دنیا ساخته می‌شوند. خیلی از افراد هستند که نمی‌دانند فرق مانگا با مانهوا چیست و تنها تولیدات ژاپنی را به عنوان انیمه دسته‌بندی می‌کنند، در حالی که گروهی دیگر به هر انیمیشنی که از این سبک بصری استفاده می‌کند، صرف نظر از اینکه در کجا تولید شده‌اند، به عنوان انیمه یاد می‌کنند. کلمه انیمه پیشینه جالبی دارد. کلمه ژاپنی Animēshiyon واژه‌ای قرضی از Animation انگلیسی است که در نهایت به عنوان انیمه به انگلیسی بازگشت.

انیمه‌ها در خارج از ژاپن به تمام انیمیشن‌های ژاپنی گفته می‌شوند اما این عقیده در خود کشور ژاپن کاملا اشتباه تلقی می‌شود. انیمه‌ها عموما از مانگا، لایت ناول، یا بازی‌های ویدئویی الهام گرفته می‌شوند و هر انیمه اغلب مانگای مربوط به خود را دارد. این آثار اگرچه در ظاهر بسیار شبیه به هم هستند اما هر استدیو و طراح روند تولید و سبک‌های خاص خود را دارند. انیمه‌ها معمولا بخاطر سبک و محتوای خود دو بعدی ساخته می‌شوند.

مانهوا چیست

چند انیمه معروفی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم عبارتند از:

 • کیمیاگر تمام‌فلزی: برادری (Fullmetal Alchemist: Brotherhood)
 • هانتر ایکس هانتر (Hunter X Hunter)
 • کد گیاس: لولوش شورشی (Code Geass: Lelouch of the Rebellion)
 • اتک آن تایتان (Attack On Titan)
 • شیطان کش: کیمتسو نو یائیبا (Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba)

مانگا چیست؟

مانگا سبکی از کتاب‌های مصور و رمان‌های گرافیکی ژاپنی است. مانند انیمه، مانگا ویژگی‌هایی مانند ترکیبات اغراق آمیز اعضای صورت و کنتراست بالا دارد. مانگا غالبا به صورت سیاه و سفید است به این دلیل که اکثر مانگا‌ها به صورت هفتگی در روزنامه‌ها و مجلات ژاپن منتشر می‌شوند و در نهایت گردآوری شده و به صورت کتاب وارد بازار می‌شوند. به همین علت، رنگی کردن آنها بسیار زمان‌بر و پر هزینه است.

علت سیاه و سفید بودن این آثار این است که با وجود محدودیت زمانی و همچنین کاهش هزینه‌ها، چاپ این آثار به صورت سیاه و سفید مانگا به صرفه‌تر است. اغلب مانگاها الهام بخش انیمه‌ها هستند اما در برخی از موارد نیز آنها از روی لایو اکشن‌ها و فیلم‌های سینمایی ساخته می‌شوند. در ادامه عنوان مانگا چیست باید بگوییم که شکل‌های مختلف این اثر نیز در کشورهای دیگر وجود دارد.

وبتون چیست

چند مانگا معروفی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم عبارتند از:

 • وان پیس (One Piece)
 • ناروتو (Naruto)
 • برزرک (Berserk)
 • کیمیاگر تمام فلزی (Fullmetal Alchemist)
 • دفترچه مرگ (Death Note)

فرق انیمه و مانگا چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید فرق مانگا با انیمه چیست باید بدانید به تعبیر ساده، انیمه برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌ها هستند. در حالی که مانگا کتاب‌های مصور یا رمان‌های گرافیکی هستند که اکثر اوقات انیمه را از روی آن ساخته‌اند. این دو رسانه سبک بصری مشابه و منحصر به فردی دارند و همان‌طور که اشاره شد، بسیاری از مانگاها به عنوان پایه‌ای برای ساخت انیمه عمل می کنند. با این حال، اکثر مانگا‌ها هرگز به سریال‌های انیمه تبدیل نمی‌شوند و همه‌ سریال‌های انیمه‌ای بر اساس مانگا ساخته نمی‌شوند.

مانگا چیست

از آنجایی که کلمه انیمه بسیار نزدیک به کلمه‌ انگلیسی انیمیشن است، همیشه می‌توانید به یاد داشته باشید که انیمه به معنای سریال‌ها یا فیلم‌های انیمیشنی است.

یک مورد دیگر که باید درباره مانگا اشاره کنیم این است که مانگاها عموما داستا‌ن‌های سنگین‌تری نسبت به انیمه‌ها دارند زیرا فضای آنها به سازنده اجازه می‌دهد تا با دست باز به روایت داستان‌ها بپردازند.

مانهوا چیست؟

نام مانگا و مانهوا دارای آوایی مشابه است و بین آنها تشابهات زیادی وجود دارد، اما آیا می‌دانید فرق مانگا با مانهوا چیست؟ انواع مانهوا می‌تواند به دو دسته Manhua (چینی) و Manhwa (کره‌ای) تقسیم شود که در ادامه‌ی این مقاله، برای تشخیص راحت‌تر آنها از هم از «مانهوای چینی» و «مانهوای کره‌ای» استفاده میکنیم. تفاوت مانگا با مانهوا اساسا در تفاوت کشور مبدا آنهاست.

همچنین بخوانید :

اصطلاح مانگا و مانهوای کره‌ای در واقع از اصطلاح چینی «مانهوا» به معنای «نقاشی‌های بداهه» آمده است. در اصل، این اصطلاحات به ترتیب در ژاپن، کره و چین به عنوان عبارات کلی برای همه کتاب‌های مصور و رمان‌های گرافیکی، صرف نظر از کشور مبدا، استفاده می‌شد. اکنون، خوانندگان بین‌المللی از این اصطلاحات برای پرداختن به کتاب‌های مصوری که از یک کشور خاص منتشر می‌شوند استفاده می کنند: مانگا کتاب‌های ژاپنی، Manhwa کتاب‌های مصور کره‌ای و Manhua کتاب‌های مصور چینی هستند.

سازندگان این کتاب‌های مصور آسیای شرقی نیز عناوین خاصی دارند: فردی که مانگا می‌سازد «مانگاکا» است، فردی که مانهوای کره‌ای می‌سازد «مانهواگا» است و فردی که مانهوای چینی می‌سازد «مانهواجیا» است. در کنار ریشه‌شناسی، هر یک از این کشورها از نظر تاریخی بر کتاب‌های مصور یکدیگر نیز تأثیر گذاشته‌اند.

تفاوت مانگا و مانهوا

چند مانهوا معروفی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم عبارتند از:

 • مانهوا چینی The Ravages Of Time
 • مانهوا چینی The Legend Of The Sun Knight
 • مانهوا کره‌ ای Tower of God
 • مانهوا کره ای Noblesse
 • مانهوا کره ای The Breaker

تفاوت مانگا و مانهوا

حال فرق مانگا و مانهوا در چیست؟ ماهیت مانگا و مانهوا یکی است. یکی از تفاوت‌ها که پیش‌تر گفته شد، در کشور سازنده آنهاست. اما معمولا شخصیت‌ها در مانهواهای کره‌ای به نسبت اندام متناسبی دارند. همچنین طراحی زمینه‌های مانهوا کره‌ای طرح دار است در صورتی که مانگا زمینه‌ای ساده دارد و در نهایت روش خواندن مانهوا کره‌ای بر خلاف مانگا از چپ به راست است.

مانهوای چینی از طرف دیگر نسبت به مانگا طراحی واقعی‌تر و هنرمندانه‌ای دارند. مانهواهای چینی اغلب رنگی هستند و از تاریخ خود چین بهره می‌برند. در مانهوای چینی تاثیرات غرب را نیز می‌توان دید.

وبتون چیست؟

حال که تفاوت مانگا و انیمه و مانهوا را مطرح کردیم، در ادامه این مقاله به اینکه وبتون چیست می‌پردازیم. وبتون‌ها داستان‌های مصوری هستند که به صورت دیجیتال و رایگان در دسترس خوانندگان قرار می‌گیرند. وبتون‌ها مثل گروهی از مانهوا‌ها تولیدی کشور کره جنوبی هستند. وبتون در مقایسه با تاریخچه چند قرنی مانگا پدیده‌ای جدید محسوب می‌شود. دو شرکت اصلی منتشر کننده وبتون، «دائوم» و «ناوِر» فعالیت خود را به ترتیب در سال‌های 2003 و 2004 آغاز کردند.

چند وبتون معروفی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم عبارتند از:

 • زیبایی حقیقی (True Beauty)
 • خدای دبیرستان (The God of High School)
 • غیرعادی (unOrdinary)
 • صدای قلب تو (The Sound of Your Heart)
 • همچو پروانه (Navillera)

فرق مانگا و مانهوا و وبتون

فرق مانگا با وبتون در شیوه دسترسی به آنهاست. همانطور که قبل‌تر به آن اشاره شد، مانگاها یا به صورت هفتگی در مجلات ژاپنی و یا به صورت کتاب چاپ می‌شوند؛ در حالی که دسترسی به وبتون‌ها به صورت دیجیتال است.

فرق مانهوا و وبتون

علاوه بر تفاوت‌های ذکر شده، فرق مانگا و وبتون رنگی بودن وبتون‌هاست. از آنجایی که مشکل هزینه‌بر بودن چاپ رنگی در فرایند انتشار وبتون‌ها مطرح نیست، این آزادی عمل را به سازندگان آنها می‌دهد که داستان‌های خود را به صورت تمام‌رنگی منتشر کنند.

باتوجه به توضیحات گفته شده، فرق وبتون و مانهوا چیست؟ باید بگوییم همانطور که علاوه بر تفاوت‌هایی که در بالا گفته شد، فرق مانهوا و وبتون در انتشار کاغذی و دیجیتالی آنها است.

کمیک چیست؟

تا اینجا، چندین مورد از رسانه‌های آسیای شرقی، شباهت‌ها و تفاوت‌ها و تفاوت مانگا و انیمه را بررسی کردیم. در ادامه این مقاله به کمیک و تفاوت مانگا و کمیک می‌پردازیم.

اصطلاح کمیک به طور کلی به داستان‌های مصور اشاره دارد، صرف نظر از این که کشور مبدا آن کجا باشد. در واقع مانگا، مانهواها و وبتون خود به نوعی کمیک محسوب می‌شوند. در ادامه به طور اختصاصی به کمیک‌های آمریکایی خواهیم پرداخت.

چند کمیک معروفی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم عبارتند از:

 • نگهبانان (Watchmen)
 • سندمن (The Sandman)
 • استخوانان (Bone)
 • هیولاها مورد علاقه من هستند (My Favorite Thing Is Monsters)
 • شهر گناه (Sin City)

تفاوت مانگا و کمیک چیست؟

حالا که با تفاوت مانگا و انیمه آشنا شدید، بد نیست به تفاوت‌های مانگا و کمیک نیز اشاره کنیم. کمیک‌های آمریکایی مانند مانگا‌ها، کتاب‌های مصور هستند، اما فرق مانگا و کمیک چیست؟ یکی از اصلی ترین مواردی که تفاوت مانگا و کمیک را از هم تعیین می‌کند، تمام‌رنگی بودن آنهاست. علاوه بر آن، مانگاها معمولا به صورت کتاب و بر روی کاغذ‌های نازک و ارزان قیمت چاپ می‌شوند؛ در حالی که کمیک‌ها به صورت مجله و بر روی کاغذهای گلاسه مرغوب چاپ می‌شوند.

فرق مانگا و مانهوا و وبتون

نکته مهم دیگر فرق مانگا با کمیک، تفاوت در محتوای داستان‌های مانگا و کمیک است. از آنجا که از کشورهای مبدا متمایزی آمده‌اند، تفاوت‌های فرهنگ شرقی و غربی بر محتوای داستان‌ها تاثیر پر رنگی دارند.

معرفی بهترین سایت ها و برنامه ها برای خواندن مانگا، مانهوا، وبتون و کمیک

فرق مانگا و مانهوا و وبتون

در ادامه برای دسترسی آسان‌تر شما به این آثار چند سایت و برنامه خوب برای خواندن آنها به شما معرفی می‌کنیم‌.

بهترین سایت ها برای خواندن مانگا، مانهوا، وبتون و کمیک

بهترین برنامه ها برای خواندن مانگا، مانهوا، وبتون و کمیک

 • برنامه Shonen Jump
 • برنامه Marvel Unlimited
 • برنامه DC Universe Infinite
 • برنامه Webtoon
 • برنامه 2000AD

کلام آخر

حالا که شناخت و درک بهتری از تفاوت های انیمه، مانگا، مانهوا، وبتون و کمیک ها دارید می‌توانید با کمی ماجراجویی لیستی از داستان‌های مصور محبوب خود را تهیه کنید و به مطالعه آنها بپردازید. امیدواریم این مقاله در رفع ابهام میان این رسانه‌ها و دانشتن اینکه وبتون چیست به شما کمک کرده باشد و اشتیاق شما برای مطالعه آنها را تقویت کرده باشد. از میان رسانه‌هایی که به آنها اشاره شد، کدام مورد علاقه شماست؟ آنها را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
رضا
.
30 مرداد 1402، 18:27
پاسخ
0
3
عالی دستمریزاد
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402