Immediate Spike

راهنمای خرید پاور کامپیوتر (منبع تغذیه) | هرآنچه نیاز است راجع به پاور کامپیوتر بدانید!

راهنمای خرید پاور کامپیوتر (منبع تغذیه) | هرآنچه نیاز است راجع به پاور کامپیوتر بدانید!
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پاور یا منبع تغذیه (PSU) قطعه بسیار حساس در کامپیوتر است که وظیفه آن تامین انرژی موردنیاز قطعات است؛ پاور که در قسمت پشتی کیس قرار دارد، جریان برق متناوب (AC) را به جریان مستقیم خروجی (DC) تبدیل می‌کند تا این انرژی از طریق مادربرد مورد استفاده سایز قطعات قرار بگیرد حال بسیاری از کاربران پس‌از تهیه قطعات اصلی سیستم خود به یاد خرید پاور کامپیوتر می‌افتند و در نتیجه ممکن است دراین‌کار عجله کنند که انتخاب نادرست آن می‌تواند منجر به کاهش عملکرد سیستم و عمر مفید قطعات شود.

باتوجه به نقش بسیار مهمی که این قطعه در عملکرد سیستم شما دارد بدیهی است که در انتخاب پاور مناسب خود باید نسبت‌به ماهیت و کاربرد این قطعه آگاهی‎های لازم را داشته باشید و سپس اقدام به خرید کنید؛ ازاین‌رو در راهنمای خرید پاور کامپیوتر (منبع تغذیه) قصد داریم تا هرآن‌چه که برای شناخت بهتر این قطعه نیاز است را در اختیار شما عزیزان قراردهیم و در نهایت با دانستن نکات پیش از خرید پاور کامپیوتر بتوانید بهترین مدل را با کامل‌ترین مشخصات انتخاب کنید.

پاور چیست و چه کاربردی دارد؟

در راهنمای خرید پاور کامپیوتر پیش‌از آن‌که بخواهیم به ویژگی‌های یک پاور مناسب و نکات پیش‌از خرید آن اشاره کنیم، بهتر است که شما عزیزان را کمی بیشتر با ماهیت این قطعه حساس و کاربرد آن در کامپیوتر آشنا کنیم.

همان‌طورکه می‌دانید تمامی سیستم‌های رایانه‌ای به یک پاور یا منبع تغذیه (PSU) نیاز دارند چراکه برق شهری متناوب (AC) با ولتاژ 220 است درحالی‌که قطعات اصلی یک کامپیوتر مثل پردازنده، مادربرد، کارت گرافیک، رم و غیره به ولتاژ بسیار پایین‌تر و مستقیم (DC) احتیاج دارند؛ در نتیجه وظیفه اصلی پاور یا منبع تغذیه است که برق شهری با ولتاژ بالا را به ولتاژ پایین‌تر و مستقیم تبدیل کند تا قطعات مختلف بتوانند کار خود را انجام دهند.

نکته‌ای که درباره پاور کامپیوتر باید درنظر داشته باشید این است که یک پاور می‌تواند سال‌ها بدون هیچ مشکلی کار کند اما یک پاور دیگر ممکن است شما را به دردسر بیاندازد، در نتیجه پاورها ازنظر توان، دقت در رگولاسیون ولتاژ، ایمنی، راندمان انرژی، تعداد و تنوع کانکتورها، طول عمر و موارد دیگر با یکدیگر متفاوت‌اند و این وظیفه شما است تا با بررسی ویژگی‌های آن‌ها بهترین و مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید.

نکات مهم قبل از خرید پاور کامپیوتر

در اصلی‌ترین بخش راهنمای خرید پاور کامپیوتر قرار است تا با تمام ویژگی‌های یک پاور مناسب و نکاتی که قبل از خرید باید در نظر داشته باشید اشاره کنیم.

 1. توان

نکات مهم قبل از خرید پاور کامپیوتر

یکی‌از نکاتی که در زمان خرید پاور کامپیوتر باید به آن دقت کنید، میزان توان خروجی آن است که با واحد وات (Watt) معرفی می‌شود؛ از آن‌جایی که همه پاورهای موجود در بازار از 200 تا 1800 هستند شما می‌بایست با آگاهی از توان تقریبی موردنیاز هریک از قطعات سیستم خود، پاوری با توان مناسب انتخاب کنید تا در زمان استفاده برق زیادتر یا کمتر از نیاز به قطعات منتقل نکند و منجر به آسیب‌های بعدی شود.

درنهایت نیز برای محاسبه دقیق حداقل توان موردنیاز کامپیوتر خود می‌توانید از ماشین حساب‌های رایگانی چون کولر مستر استفاده کنید.

 1. اتصالات

چگونه می‌توانم پاور کامپیوتر موردنظر خود را تهیه کنم؟

یکی‌دیگر از نکاتی که باید در زمان خرید پاور کامپیوتر به آن دقت کنید، سازگاری اتصالات و کانکتورهای پاور با قطعات اصلی سیستم شما یعنی مادربرد، کارت گرافیک و غیره است؛ در این میان اتصالات مادربرد و کارت گرافیک از مابقی قطعات مهم‌تر است شما باید به سازگاری این دو قطعه با پاوری که انتخاب می‌کنید بیشتر توجه کنید.

کانکتورهای مادربرد معمولاً در دو نوع 20 پین و 24 پین هستند که امروزه بسیاری از پاورهای جدید اتصال به هر دو نوع را ممکن ساخته‌اند و به‌علاوه کانکتورهای کارت گرافیک نیز از دو نوع 4 پین و 8 پین هستند که پیش‌از خرید پاور از وجود این اتصالات باید مطمعن شوید.

 1. کابل کشی

مزایای خرید پاور کامپیوتر از اگزو گیم چیست؟

نکته دیگری که در خرید پاور کامپیوتر باید به آن دقت کنید، کابل کشی آن است چراکه پاورها به 3 گروه تقسیم می‌شوند: کاملاٌ ماژولار (Full-Modular)، نیمه ماژولار (Semi/Half-Modular) و غیر ماژولار (Non-Modular)

 • پاورهای کاملاً ماژولار مثل پاور ایسوس معمولاً حرفه‌ای و گران قیمت‌تر هستند که هیچ کابلی توسط کمپانی روی منبع تغذیه نصب نشده و تمام سیم‌کشی‌ها توسط خود کاربر نصب یا جداسازی می‌شود.
 • پاورهای نیمه ماژولار معمولاً پاورهای میان رده‌ای هستند که کابل‌های اصلی و پر مصرف مثل 24 پین مادربرد، 8 پین پردازنده، کابل ساتا، کابل PCI و غیره از پیش برروی آن‌ها نصب شده و سایر کابل‌های موردنیاز توسط خود کاربر قابل نصب است.
 • پاورهای غیر ماژولار نیز معمولاً پاورهای ارزان‌قیمتی هستند که تمامی کابل‌ها به‌صورت پیش‌فرض برروی آن نصب شده و اگر به هر دلیلی به یک کابل یا کانکتور نیاز نداشته باشید باید آن را در بخشی‌از کیس قرار دهید و هیچ راهی برای حذف و جداسازی آن ندارید.
 1. بازدهی

یکی‌دیگر از نکات مهم در زمان خرید پاور کامپیوتر میزان بازدهی آن است؛ بازدهی بدین معنا است که پاور موردنظر شما چند درصد از انرژی برق شهر را در اختیار سیستم قرار می‌دهد و مابقی را به‌صورت گرما تلف می‌کند و در نهایت با درنظر گرفتن استاندارد 80PLUS می‌توانیم این فاکتور را در پاور کامپیوتر مشخص کنیم.

استاندارد 80PLUS در سال 2004 مطرح شد، درواقع برای تعیین کیفیت پاورها با بهره‌وری بالای 80 درصد مورد استفاده قرار می‌گیرد که براساس آن تمام محصولات بررسی شده در شش رده سفید، برنز، نقره، طلا، پلاتینیوم و تیتانیوم قرار می‌گیرند که در زمان خرید پاور باید براساس نیاز خود این استاندارد را بررسی کنید.

 1. تعداد ریل‌ها

آخرین نکته‌ای که باید در زمان خرید پاور کامپیوتر درنظر داشته باشید، تعداد ریل‌های آن است؛ پاورهای موجود در بازار برای انتقال برق به قطعات مختلف از یک یا چند ریل +12V استفاده می‌کنند که البته مشخصات کامل آن توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود اما به‌طورکلی پاور تک ریلی تمام قدرت موردنیاز قطعات را به‌صورت یکجا در اختیار دارند درحالی‌که پاورهای چند ریلی باتوجه به تعداد ریل‌ها قدرت موردنیاز قطعات در آن تقسیم می‌شود.

نکته: هریک از ریل‌های پاور به سیستم حفاظت از جریان زیاد (OCP) مجهز است و این موضوع بدین معنا است که هرچقدر تعداد ریل‌ها بیشتر باشد سیستم حفاظتی بیشتر بوده و درنهایت کامپیوتر شما نیز در برابر جریان برق زیاد در امان خواهد بود.

چگونه می‌توانم پاور کامپیوتر موردنظر خود را تهیه کنم؟

یکی‌از سوالات متداولی که تمام کاربران به‌دنبال پاسخ آن هستند این است که چگونه می‌توانند پاور مناسب خود را انتخاب و تهیه کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید عرض کنم که پاور یا منبع تغذیه وظیفه بسیار مهمی در سیستم کامپیوتر شما خواهد داشت و بدین ترتیب اصل بودن و مشخصات استاندارد فاکتورهایی است که باید در زمان خرید به آن‌ها دقت کنید؛ ازاین‌رو تنها راه پیشنهادی ما برای دریافت مشاوره و انتخاب پاور مناسب سیستم شما، خرید از فروشگاه‌های معتبری چون اگزو گیم است.

مزایای خرید پاور کامپیوتر از اگزو گیم چیست؟

فروشگاه اگزو گیم (Exo.ir) از سال 1395 تاکنون به‌صورت تخصصی در زمینه فروش قطعات کامپیوتر از قبیل پاور، مادربرد، کارت گرافیک، رم و غیره فعالیت دارد که به‌عنوان نماینده معتبرترین برندهای محبوبی چون ایسوس، سامسونگ، ریزر، اینتل و غیره ضمن اطمینان به اصل بودن محصولات و خوش قیمت بودن آن‌ها به شما عزیزان در جهت انتخاب بهترین و مناسب‌ترین پاور کامپیوتر یاری داده و درنهایت محصول انتخابی را با بهترین بسته‌بندی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402