راهنمای گام به گام آموزش ریستور ویندوز 10، 8 و 7

ریستور کردن ویندوز 10 و 8 و 7
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

با این آموزش ریستور ویندوز 10 و برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب می‌توانید در صورت بوجود آمدن مشکلی سیستم را به تاریخ عقب‌تری ببرید و هرگونه تغییری که سبب ایجاد مشکل شده است را خنثی کنید. پیشنهاد میشود در ادامه مقاله مربوط به ریستور کردن ویندوز باما همراه باشید.

ابزار سیستم ریستور ویندوز یکی از کاربردی‌ترین امکانات سیستم عامل مایکروسافت است که معمولا هنگامی که مشکل بزرگی پیش می‌آید یکی از اولین راه‌حل‌های پیش روی شماست. به طور خلاصه شما با استفاده از این ابزار و ایجاد Restore Point می‌توانید به نسخه قبلی ویندوز، رجیستری یا تنظیمات درایورها بروید. به این طریق هنگامی که مشکلی برایتان پیش بیاید می‌توانید سیستم را دقیقا به همان نقطه‌ای که قبل از پیش آمدن مشکل در آن قرار داشت برگردانید و هر تغییری که سیستم را دچار مشکل کرده را خنثی کنید.

از آنجایی که بیشتر مشکلات ویندوز به خاطر نصب یک به‌روزرسانی جدید، تغییرات رجیستری یا مشکلات مربوط به درایورها است ریستور ویندوز 10 یکی از بهترین راهکارهایی است که در ابتدای راه می‌توانید آن را امتحان کنید. فرایند ریستور ویندوز 8 یا 10 یا 7 حداکثر بین 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. با این آموزش سیستم ریستور می‌توانید با طریقه ریستور ویندوز 8 و 10 آشنا شده و از این به بعد بسیاری از مشکلاتتان را از طریق این قابلیت برطرف کنید. برای یادگیری ریستور کردن ویندوز با پلازا همراه باشید.

آنچه در ادامه ماله ریستور کردن ویندوز می‌خوانید:

 


آموزش ریستور ویندوز 10، 8 و 8.1


در این مقاله قصد داریم آموزش تصویری ریستور ویندوز 10 را به شما عزیزان یاد دهیم که موارد بسیاری خوبی در ادامه توضیحات برایتان درنظر گرفته شده است. با یادگیری این موارد میتوانید تاریخ ویندوز را در صورت نیاز به عقب برگردانید که شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دلیل برگرداندن تاریخ به عفب چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید بدانید که اینکار در موضوعات بسیاری کاربرد دارد که یکی از آنها مربوط به بازی های کامپیوتری است. بله برخی بازی های کامپیوتری برای اجرا درست نیاز به تغییر زمان ویندوز دارند که این مورد در برخی بازی های کرک شده دیده میشود که با ناجام اینکار میتوانید مجوز های لازم برای حضور در بازی را کسب کند. لازم به ذکر است بدانید سیستم ریستور در ویندوز 10 چندان مهم نبوده و بادارا بودن هر سیستمی میتوانید اینکار را انجام دهید. همچنین بد نیست بدانید که نحوه ریستور ویندوز 7 با 10 تفاوت چندانی ندارد و در جزئیات تفاوت های کوچکی با یکدیگر دارند.

ابتدا به طریقه ریستور ویندوز 10 خواهیم پرداخت. برای این کار اول به کنترل پنل بروید و گزینه System and Security را انتخاب کنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود بر روی System کلیک کنید و سپس گزینه System protection را انتخاب نمایید. اکنون در پنجره‌ای که ظاهر شده روی System Restore کلیک کنید. اگر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید از زبانه‌های بالای پنجره، زبانه System Protection را انتخاب کنید.

System Restore in Windows / آموزش ریستور

حالا در پنجره بعدی که عنوان Restore system files and settings دارد دو گزینه Recommended restore و Choose a different restore point را خواهید دید که اولی ویندوز را به تاریخ پیشنهادی و انتخابی خود ویندوز برمی‌گرداند و دومی به شما اجازه می‌دهد تاریخ مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. بهتر است گزینه دوم را انتخاب کنید تا خودتان تاریخ نقطه بازیابی را انتخاب نمایید. حالا بر روی Next کلیک کنید. نکته مهمی که در این قسمت باید به آن توجه کنید این است که اگر قبلا ری استور ویندوز 10 یا 8 را انجام داده باشید در اینجا دو گزینه Undo System Restore و Choose a different restore point را خواهید دید. در این صورت بر روی گزینه دوم کلیک کنید تا یک نقطه بازیابی جدید بسازید.

System Restore in Windows / ریستور ویندوز 10

در پنجره بعدی فهرستی به شما نمایش داده می‌شود که از بین گزینه‌های آن می‌توانید نقطه بازیابی سیستم را ایجاد کنید. در این فهرست جدیدترین نقطه‌های بازیابی قابل ساخت به شما نشان داده می‌شود اما در صورتی که بخواهید به تاریخ قدیمی‌تری بروید می‌توانید با زدن تیک گزینه Show more restore points ریستور ویندوز 8 و 10 را به تاریخ قدیمی‌تری انتقال دهید. با فعال کردن تیک این گزینه می‌توانید تمامی نقاط بازیابی قابل استفاده را ببینید، ولی متاسفانه هیچ راهی برای دسترسی به نقاط بازیابی قدیمی‌تر وجود ندارد و باید از یکی از همین نقاط، ری استور ویندوز 8 و 10 خود را انجام دهید.

وقتی نقطه بازیابی مورد نظرتان را انتخاب کردید دکمه Next را انتخاب کنید و سپس در پنجره بعدی با عنوان Confirm your restore point بر روی Finish کلیک کنید. نکته بعدی که حائز اهمیت است این است که در این صفحه یک گزینه دیگر با عنوان Scan for affected programs وجود دارد که با انتخاب آن می‌توانید ببینید کدام برنامه‌ها، درایوها و دیگر بخش‌های ویندوز شامل این نقطه بازیابی می‌شوند. در این صورت می‌توانید بعدا از این اطلاعات برای رفع مشکل ریستور در ویندوز 10 استفاده کنید، البته اگر مشکلی در فرایند بازیابی سیستم به وجود بیاید.

System Restore in Windows / ریستور ویندوز 8

پس از اینکه از این پنجره عبور کردید با یک پیام تحت عنوان ?Once started, System Restore cannot be interrupted. Do you want to continue مواجه می‌شوید که به شما هشدار می‌دهد این فرایند قابل توقف نیست. روی Yes کلیک کنید تا به مرحله بعد منتقل شوید. نکته مهم بعدی که در این قسمت آموزش ریستور ویندوز 8 و 10 باید به آن اشاره کنیم این است که اگر ویندوز را از طریق Safe Mode بالا آوردید، دیگر نمی‌توانید تغییراتی که فرایند ایجاد Restore Point بر کامپیوتر شما انجام می‌دهد را به حالت قبل برگردانید. البته این مورد زیاد جای نگرانی ندارد؛ چراکه اگر ویندوز شما آنقدر مشکل دارد که مجبورید از حالت Safe Mode استفاده کنید دیگر گزینه‌های زیادی پیش رویتان قرار ندارد.

همچنین با کلیک بر روی Yes کامپیوتر ریستارت خواهد شد؛ پس قبل از شروع این فرایند از هر برنامه‌ای که قبلا در آن بودید خارج شوید. با کلیک بر روی Yes سيستم ريستور ويندوز 8 و 10 شروع به کار می‌کند و ویندوز به همان حالت و شرایطی که در تاریخی که انتخاب کردید قرار داشت برگردانده می‌شود. در ادامه در یک صفحه پیام Please wait while your Windows files and settings are being restored به شما نشان داده می‌شود. در این حالت پروسه ری استور ویندوز 10 در حال انجام است و به همین دلیل هرگز نباید کامپیوتر را خاموش یا ریستارت کنید. ریستور پوینت ویندوز 8 نزدیک به 15 یا 20 دقیقه طول خواهد کشید.

System Restore in Windows / ریستور ویندوز 7

پس از پایان کار سیستم ریستارت شده و صفحه لاگین ویندوز به شما نشان داده می‌شود. در صفحه دسکتاپ نیز پیامی با محتوای System Restore completed successfully. The system has been restored to [date time]. Your documents have not been affected. مشاهده می‌کنید که به شما موفقیت آمیز بودن سیستم ریستور را اطلاع می‌دهد.

حالا اگر با این کار مشکلتان حل نشد می‌توانید این فرایند را دوباره تکرار کنید، اما این بار باید یک نقطه بازیابی قدیمی‌تر را انتخاب کنید. در غیر این صورت باید از راه‌های دیگر به دنبال حل مشکل باشید. اما اگر با ریستور پوینت ویندوز 10 مشکلات جدیدتری پدید آمدند می‌توانید به حالت اولیه برگردید؛ البته به شرطی که سيستم ريستور ويندوز 10 را از طریق Safe Mode انجام نداده باشید. برای این کار همانطور که در پاراگراف دوم این بخش توضیح دادیم در پنجره Restore system files and settings گزینه Undo System Restore را انتخاب کنید.

با پلازا در زمینه restore كردن ويندوز 10 همراه باشید که در توضیحات فوق به موارد خوب و ارزشمندی در این زمینه اشاره شده است که با یادگیری ريستور كردن ويندوز 10 میتوانید هرزمان که ویندوز با مشکل مواجه شد آنرا به حالت قبل برگردانید. البته پیشنهاد میشود در این زمینه زیادروی نکنید که با انجام دفعات مکرر سیستم ریستور ویندوز 10 با مشکل مواجه خواهد شد که مشکلات متعددی را بهمراه خواهید داشت.

در این بین اقدامات مربوط به فعال سازی سیستم ریستور در ویندوز 10 در متن فوق به شما عزیزان آموزش داده شد که با یادگیری این بخش حساس میتوانید بسیاری از مشکلات نرم افزاری ویندوز را برطرف کنید و نیازی به عوض نمودن ویندوز نداشته باشید.


آموزش ریستور کردن ویندوز 7 و ویستا


باید بدانید سیستم ریستور در ویندوز 7 چندان مهم نبوده که با دارا بودن هر منبع سخت افزاری میتوانید ریستور ویندوز را به اسانی از طریق آموزش زیر انجام دهید. برای برگرداندن ویندوز به حالت اولیه باید اقداماتی که در ادامه آمده است را به درستی انجام دهید که اگر چنین نباشد روند عملیات برگرداندن ویندوز به حالت اولیه با مشکل رو به رو خواهد شد که در این بین مشکل نرم افزاری پیدا خواهید نمود.

طریقه انجام سیستم ریستور ویندوز 7 تا حدودی با نسخه‌های جدیدتر متفاوت است. برای ریستور ویندوز 7 ابتدا باید به مسیر Start > All Programs > Accessories > System Tools بروید و بر روی آیکون System Restore کلیک کنید. حالا در پنجره Restore system files and settings گزینه Yes را انتخاب کنید. البته در این پنجره ممکن است دو گزینه Recommended restore point و Choose a different restore point را داشته باشید. اولی به طور خودکار از نقطه بازیابی پیشنهادی خود ویندوز استفاده می‌کند و دومی انتخاب نقطه ری استور ویندوز 7 را بر عهده شما می‌گذارد.

System Restore in Windows / آموزش استفاده از System Restore

اگر گزینه دوم را انتخاب کنید در پنجره بعدی می‌توانید تاریخ و زمان مدنظرتان را هم انتخاب کنید. به طور کلی بهتر است تاریخی را انتخاب کنید که در آن زمان ویندوز مشکلی نداشت. در واقع درست قبل از پیش آمدن مشکل. اگر بخواهید می‌توانید مانند بخش بالا یعنی آموزش ریستور ویندوز 8 گزینه Show more restore points یا Show restore points older than 5 days را نیز تیک بزنید تا تاریخ‌های قدیمی‌تر را نیز ببینید. البته احتمال کمی وجود دارد که در آن تاریخ‌ها نقطه بازیابی وجود داشته باشد، ولی به هر حال ارزش چک کردن را دارد. در ادامه مقاله مربوط به برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب با پلازا همراه باشید.

در ادامه آموزش مربوط به برگرداندن دسکتاپ به حالت اول ویندوز 7 باما همراه باشید که قصد داریم ادامه این عملیات حساس روی ویندوز را برای شما عزیزان بازگو کنیم. لازم به ذکر است بدانید که بدلیل حساسیت بالای این بخش پیشنهاد میشود از انجام مکرر آن خودداری کنید.

System Restore in Windows / ری استور ویندوز 10

بر روی Next کلیک کنید و در پنجره Confirm your restore point نیز Finish را انتخاب کنید تا فرایند ریستور ویندوز 7 شروع شود. در اینجا هم مانند بالا ویندوز ریستارت و یا سیستم خاموش می‌شود؛ پس حتما اگر برنامه‌ای را باز کردید از آن خارج شوید. در پنجره بعد پیام Once started, System Restore cannot be interrupted. Do you want to continue? را خواهید دید که باز هم مانند قبل باید گزینه Yes را انتخاب کنید. بلافاصله پس از پایان فرایند و ورود به ویندوز شما باید پیام System Restore completed successfully را مشاهده کنید که به شما اطلاع می‌دهد ری استور ویندوز 7 با موفقیت انجام شده است.

در این مطلب آموزش استفاده از System Restore را با یکدیگر مطالعه کردیم. نکته مهمی که در این آموزش ریستور ویندوز باید به آن اشاره کنیم این است که این فرایند به هیچ وجه به فایل‌های غیرسیستمی شما مثل موسیقی، فیلم، اسناد، ایمیل‌ها و غیره کاری ندارد و نه آن‌ها را حذف می‌کند و نه می‌تواند آن‌ها را بازیابی کند. همچنین ایجاد Restore Point لزوما به صورت دستی نیست و در صورتی که System Restore فعال باشد خودش به طور خودکار چندین نقطه بازیابی در تاریخ‌های مختلف ایجاد می‌کند.

برای غیر فعال كردن system restore در ویندوز 7 مسیر که در فوق برایتان بازگو شد را میتوانید انجام دهید و با غیرفعال سازی این بخش از انجام ریستور خودکار ویندوز جلوگیری کنید که پیشنهاد میشود این بخش همیشه غیرفعال باشد تا در صورت نیاز بتوانید به آن دست پیدا کنید. برای برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب باما همراه باشید.

برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب

برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب

در مقاله فوق آموزشات لازم برای برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب را یاد گرفتید که در این زمینه باید به برخی نکات اهمیت دهید که اگر آنها را نادیده بگیرید قطعا با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد که پیشنهاد میشود باما همراه باشید.

در این مقاله بازیابی سیستم در ویندوز 7 و 10 مورد بررسی قرار گرفت که اگر هنوز سوال سیستم ریستور در ویندوز چیست در ذهن شما جاری است میتوانید سوالات خودرا در نظرات ارسال کنید تا کارشناسان پلازا با بررسی دقیق این سوالات بتوانید پاسخ دقیق را دریافت کنید.

بکاپ و ریستور ویندوز را میتوان یک بخش حساس دانست زیرا این بخش بطور مستقیم با بخش های نرم افزاری و کد های مربوط در ارتباط است که اگر این بخش با تداخل مواجه شود نیاز به تعویض ویندوز خواهید داشت که پیشنهاد میشود ابتدا آموزش فوق را به دقت بخوانید و سپس بدنبال برگرداندن دسکتاپ به حالت اول ویندوز باشید.

ریستور ویندوز 11

ریستور ویندوز 11

برای وارد شدن به تنظیمات مربوط به ویندوز 11 باید موارد زیر را دنبال کنید که لازم به ذکر است بدانید این محصول مایکروسافت بدلیل طراحی جدید و زیبایی که در اختیار دارد از ویژگی های بیشتری برخوردار بوده که در انتخاب بخش های زیر پیشنهاد میشود دقت لازم را داشته باشید :

 • ابتدا وارد بخش Setting ویندوز شوید که میتوانید در بخش سرچ عبارت Setting را تایپ کنید.
 • سپس وارد تب سیستم System شوید.
 • در این بخش باید بدنبال گزینه ای بنام Recovery باشید که با پیدا نمودن آن میتوانید وارد این بخش شوید.
 • در این بخش میتوانید تنظیمات مربوط را مشاهده کنید که باید روی Reset PC که زیر Recovery Setting کلیک نمایید.
 • در این بخش دو گزینه برای شما نمایان میشود که بخش اول مربوط به ریست فکتوری ویندوز بوده که اطلاعات در سیستم باقی خواهند ماند.
 • بخش دوم نیز مربوط به ریست کامل بوده و تمام برنامه و بازی های نصب شده Uninstall خواهند شد.
 • به نسبت نیاز خود میتوانید یکی از دو مورد فوق را انتخاب کنید تا عملیات آغاز شود. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید در نظرات باما همراه باشید.

سخن پایانی

مقاله ای تحت عنوان آموزش ریستور ویندوز 10، 8 و 7 (راهنمای گام به گام) به پایان رسید که در این میان به بخش های مختلف ریستور ویندوز اشاره شد. اگر شما عزیزان هنوز سوالی در مورد برگرداندن تاریخ ویندوز به عقب دارید میتوانید در نظرات سوالات خود را برای ما ارسال کنید.

نظر شما در مورد ریستور کردن ویندوز چیست ؟ آیا روش های نرم افزاری دیگری در ریستور کردن ویندوز وجود دارد ؟ شما عزیزان میتوانید نظرات و سوالات خود را در زمینه ریستور کردن ویندوز با سایر کاربران به اشتراک بگذارید که پیشنهاد میشود باما همراه باشید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402