تنظیمات موس در ویندوز 11؛ آموزش نحوه رفع مشکلات موس در ویندوز ۱۱

تنظیمات موس در ویندوز 11
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ویندوز ۱۱ با طراحی ظاهری متفاوت نسبت به نسخه‌های قبلی عرضه شده است. با این حال بسیاری از تنظیم های آن دست نخورده باقی مانده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به تنظیمات موس ویندوز 11.

ماوس چندین دهه است که تبدیل به یکی از کلیدی‌ترین ابزارهای مورد نیاز کامپیوتر شده است. به همین خاطر هم هست که تنظیمات موس ویندوز 11 برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی دارد. مایکروسافت تا حد قابل توجهی دست شما را در این مورد باز می‌گذارد و امکان شخصی‌سازی به‌شما می‌دهد. در این مطلب پلازا نیز نگاهی داشتیم به این تنظیمات و امکانات مربوط به ماوس در ویندوز 11.

فهرست مطالب

تنظیمات موس ویندوز 11

ماوس یکی از اساسی‌ترین قطعات سخت افزاری برای کامپیوتر شما است، زیرا سروکار داشتن با کامپیوتر رابرای شما بسیار آسان می‌کند. در نتیجه، بسیار مهم است که با تنظیم درست موس در ویندوز ۱۱ آشنا باشید.

1. تغییر سرعت نشانگر ماوس

سرعت اشاره‌ گر ماوس اغلب در برخی از برنامه‌ها “حساسیت ماوس mouse sensitivity” نامیده می‌شود. از طریق آن می‌توانید سرعت حرکت نشانگر را روی صفحه نمایش مشخص کنید.

برای تغییر سرعت یا حساسیت ماوس در ویندوز 11:

 • تنظیمات را باز کنید.
 • روی Bluetooth & devices کلیک کنید.
 • روی صفحه ماوس در سمت راست کلیک کنید.

تنظیمات موس ویندوز 11

از نوار لغزنده “سرعت اشاره گر ماوس Mouse pointer speed” برای تنظیم سرعت اشاره‌گر استفاده کنید.

تنظیم موس در ویندوز ۱۱

پس از تکمیل مراحل، حرکات ماوس سرعت انتخابی شما را در صفحه تنظیمات منعکس می‌کند.

2. تغییر دکمه اصلی ماوس

به‌صورت پیش‌فرض دکمه اصلی که با استفاده از آن روی گزینه‌ها و لینک‌ها کلیک می‌کنید، دکمه سمت چپ ماوس است. اما در صورت تمایل می‌توانید آن را تغییر دهید و دکمه سمت راست را به‌عنوان دکمه اصلی تعریف کنید. برای انجام این کار مانند بالا به تنظیمات و بخش Mouse بروید.

تنظیمات موس ویندوز 11

از بالای صفحه و اولین گزینه یعنی Primary mouse button می‌توانید دکمه اصلی را مشخص کنید.

3. تنظیمات مربوط به اسکرول کردن

می‌توانید تنظیمات اسکرول کردن ماوس خود را نیز شخصی‌سازی کنید. این بخش بیشتر از همه برای کاربرانی که از نمایشگرهای بزرگ استفاده می‌کنند کاربرد دارد.

برای دسترسی به تنظیمات آن باید به قسمت Scrolling بروید. گزینه اول یعنی Roll the mouse wheel to scroll این امکان را به‌شما می‌دهد تا مشخص کنید با هر بار چرخاندن دکمه اسکرول ماوس، چه مقدار در صفحه اسکرول کنید. به‌صورت پیش‌فرض این گزینه روی چند خط برای هر بار تنظیم شده اما می‌توانید آن را روی چند صفحه نیز تنظیم کنید.

تنظیم موس در ویندوز ۱۱

علاوه بر این از بخش Lines to scroll at a time می‌توانید تعداد خطوطی که می‌خواهید با هر بار اسکرول کردن پشت سر بگذارید را نیز مشخص کنید. همچنین با فعال کردن گزینه Scroll inactive windows when hovering over them می‌توانید بدون نیاز به انتخاب کردن یک پنجره و تنها با قرار دادن ماوس روی آن، در داخل آن پنجره اسکرول کنید.

4. تنظیمات اضافی دکمه‌های ماوس؛ تنظیم موس در ویندوز ۱۱

در بخش تنظیمات با کلیک روی Additional mouse settings می‌توانید به تنظیمات اضافه ماوس دسترسی پیدا کنید. با کلیک روی این گزینه، پنجره زیر بازخواهد شد.

ناپدید شدن موس در ویندوز 11

گزینه اول مربوط به تغییر دکمه اصلی است که بالاتر به آن پرداختیم. در قسمت Double-click speed می‌توانید سرعت 2 بار کلیک دکمه اصلی را مشخص و با کلیک روی پوشه روبه‌روی آن، سرعت مدنظر خودتان را پیدا کنید. پایین‌تر به گزینه ClickLock دسترسی خواهید داشت؛ با فعال کردن این گزینه دیگر برای کشیدن آیتم‌ها نیازی به نگه داشتن دکمه اصلی ندارید و دکمه تا زمانی که آن را مجددا کلیک نکنید، قفل می‌شود و آیتم‌ها را نگه می‌دارد.

5. تنظیمات نشانگر ماوس

با رفتن به زبانه Pointer می‌توانید به تنظیمات نشانگر دسترسی پیدا کنید. می‌توانید با کلیک روی Scheme، شکل و شمایل نشانگر را تغییر دهید و یا از یک آیکون متفاوت برای آیکون پیش‌فرض نشانگر خود استفاده کنید.

تنظیم موس در ویندوز ۱۱

همچنین در صورت دانلود نشانگر موس برای ویندوز ۱۱، با کلیک روی دکمه Browse و انتخاب نشانگر دانلود شده، می‌توانید از همان نشانگری که دانلود کرده‌اید استفاده کنید.

با انتخاب زبانه Pointer Options به تنظیمات بیشتری برای نشانگر دسترسی خواهید داشت. در این صفحه می‌توانید سرعت نشانگر موس در ویندوز ۱۱ را تنظیم کنید.

تنظیم موس در ویندوز ۱۱

با فعال کردن گزینه Snap To، نشانگر ماوس به‌صورت خودکار به گزینه پیش‌فرض پنجره‌های ویندوز منتقل می‌شود و شما کافی است روی آن دکمه کلیک کنید. برای مثال هنگام نصب یک برنامه نشانگر به‌صورت پیش‌فرض روی گزینه Install خواهد رفت و نیازی نیست شما آن را به این دکمه ببرید.

از بخش Visibility می‌توانید به گزینه‌های اضافی مثل اضافه کردن چند نشانگر به دنبال نشانگر اصلی، پنهان کردن نشانگر هنگام تایپ و همچنین نمایش آن با فشار دادن کلید CTRL دسترسی پیدا کنید.

6. حذف و نصب درایور ماوس؛ حل مشکل پرش موس در ویندوز ۱۱

اگر ماوس شما دچار مشکل شده و با مشکلاتی مثل ناپدید شدن موس در ویندوز 11 مواجه هستید، حذف درایور و نصب مجدد آن ممکن است مشکل را حل کند. برای انجام این کار از بخش جستجو Device Manager را تایپ و وارد آن شوید. سپس روی Mice and other pointing devices کلیک و بعد روی ماوس خود راست کلیک کنید.

تنظیم موس در ویندوز ۱۱

سپس روی Uninstall device کلیک کنید. حالا یک بار کامپیوتر را ریستارت کنید تا درایور مجددا نصب شود. همچنین در صورت دانلود درایور موس ویندوز 11 می‌توانید روی Update deriver کلیک کرده و با انتخاب گزینه Browse my computer درایور دانلود شده را انتخاب و نصب کنید. در بسیاری از مواقع مشکل موس در ویندوز 11 با نصب درایور حل خواهد شد.

7. فعال كردن تاچ پد لپ تاپ ویندوز ۱۱

در صورتی که علت پرش صفحه در ویندوز 11 مشکلات مربوط به ماوس باشد و نتوانستید آن را حل کنید، می‌توانید از تاچ پد هم استفاده کنید. تاچ پد به‌صورت پیش‌فرض فعال است اما اگر آن را در لپ‌تاپ خود غیرفعال کرده‌اید، کافی است به تنظیمات رفته و Bluetooth & devices را انتخاب کنید.
تنظیم موس در ویندوز ۱۱
حالا از ابتدای صفحه گزینه Touchpad را فعال کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با مهمترین تنظیمات موس ویندوز 11 آشنا شدیم. با استفاده از این گزینه‌ها می‌توانید عملکرد ماوس خود را تا حد قابل توجهی شخصی‌سازی کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران پلازا به‌اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402