معرفی مجموعه فیلم های ایندیانا جونز ؛ داستان، بازیگران و نکات جالب

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مجموعه فیلم های ایندیانا جونز، یکی از خوش ساخت ترین فرنچایز های هالیوود به حساب می‌آیند. این آثار از پرچمداران ژانر ماجراجویی محسوب می‌شوند و به غیر از سینما، در دنیای ویدئو گیم و کمیک‌بوک‌ها هم بسیار تاثیرگذار بوده‌اند. برای آشنایی با سری فیلم های ایندیانا جونز با پلازا همراه باشید.

ایندیانا جونز فرنچایزی است که ماجراهای دکتر هنری والتون “ایندیانا” جونز، که یک استاد باستان شناسی است را دنبال می‌کند. فیلم های Indiana Jones توسط جورج لوکاس (George Lucas) ساخته شده است و هریسون فورد (Harrison Ford) نیز در نقش اول بازی می‌کند. چهار فیلم اول مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز توسط استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) کارگردانی شد که در طول تولید آنها با لوکاس همکاری نزدیکی داشت. اما کارگردانی فیلم پنجم این فرنچایز برعهده جیمز منگولد (James Mangold) بود.

در سال 1973، جورج لوکاس ماجراهای ایندیانا اسمیت را نوشت. بعدها در سال 1977، لوکاس در مائوئی حضور داشت و در حال گذراندن تعطیلات و فرار از هیاهو و موفقیت جهانی جنگ ستارگان بود که دوست و همکار قدیمی‌اش، استیون اسپیلبرگ را در آنجا ملاقات می‌کند. اسپیلبرگ به لوکاس گفت که علاقه‌مند به ساخت فیلمی از جیمز باند است، اما لوکاس به او درباره ایده‌ای “بهتر از جیمز باند” گفت و طرح داستانی فیلم Raiders of the Lost Ark را برای او شرح داد، و این گونه بود که ساخت فیلم های ایندیانا جونز آغاز شد. در ادامه این مقاله از پلازا بیشتر با این فرنچایز محبوب آشنا می‌شویم.

فهرست مطالب

معرفی سری فیلمهای ایندیانا جونز

سه عنوان اول سری فیلم های ایندیانا جونز با فاصله نزدیکی از هم ساخته شدند، اما فیلم چهارم ۱۹ سال و فیلم پنجم 13 سال از فیلم قبلی خود فاصله دارند. ترتیب فیلم های ایندیانا جونز در فهرست زیر بر اساس سال انتشارشان است.

1. فیلم مهاجمان صندوق گمشده (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) ؛ از بهترین فیلم های ایندیانا جونز

فیلم های ایندیانا جونز

 • سال ساخت: 1981
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)
 • امتیاز آی ام دی بی8.4
 • مدت زمان115 دقیقه
 • بازیگران: هریسون فورد، کارن آلن، پل فریمن، رونالد ریسی، دنهلم الیوت، جان ریس-دیویس

در سال 1936 یک استاد باستان‌شناسی به نام ایندیانا جونز در جنگل‌های آمریکای جنوبی به دنبال مجسمه‌ای طلایی می‌گردد. بعد از اینکه او تله مرگباری را پشت سر می‌گذارد به یک متصدی موزه به نام مارکوس برودی برخورد می‌کند. برودی به او در مورد یک شی مقدس که نامش صندوق عهد است می‌گوید. آنطور که گفته شده این شی می‌تواند کلید وجود انسان را در خود نگه دارد. جونز برای یافتن این شی باید به مکان‌هایی مانند نپال و مصر سفر کند. اما راه رسیدن به این شی مقدس اصلا آسوده نیست، زیرا گروهی از نازی‌ها بین جونز و این شی قرار خواهند گرفت…

2. فیلم ایندیانا جونز و معبد مرگ (Indiana Jones and the Temple of Doom)

فیلم های ایندیانا جونز

 • سال ساخت1984
 • کارگرداناستیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)
 • امتیاز آی ام دی بی: 7.5
 • مدت زمان118 دقیقه
 • بازیگران: هریسون فورد، کیت کپشا، جاناتان کی کوان، آمریش پوری
یک سال قبل از وقایع Raiders of the Lost Ark، جونز در چین سعی می‌کند با گانگسترهای چینی یک معامله انجام بدهد. اما این معامله آنطور که باید پیش نرفته و جونز از دست آنها فرار می‌کند. ولی او در هنگام فرار هم خوش شانس نبوده زیرا هواپیمایش بر فراز هیمالیا سقوط کرده و او در زمین‌های بایر در هند سرگردان می‌شود. جونز به همراه یک خواننده و یک بچه به نام شورت راند به دهکده‌ای می‌رسند که بحران عجیبی برایشان پیش آمده زیرا در این دهکده تعدادی از بچه‌ها و سنگ های مقدس اهالی گم شده‌اند…

3. فیلم ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی (Indiana Jones and the Last Crusade)

فیلم های ایندیانا جونز

 • سال ساخت1989
 • کارگرداناستیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)
 • امتیاز آی ام دی بی8.2
 • مدت زمان128 دقیقه
 • بازیگران: هریسون فورد، شان کانری، جان ریس-دیویس، آلیسون دودی،‌ دنهلم الیوت

ایندیانا جونز دفتر خاطراتی را به دست می‌آورد که سرنخ‌ها و نقشه‌ای بدون نام برای یافتن یک جام مقدس مرموز در آن وجود دارد که قبلا پدرش، دکتر هنری جونز، از ایتالیا فرستاده بود. ایندیانا جونز و مارکوس برودی، پس از صحبت با والتر دونووان که یک مجموعه‌دار است، متوجه می ‌شوند که ماموریت پیدا کردن جام مقدس با ناپدید شدن پدرش به بیراهه رفت و به همین خاطر جونز تصمیم می‌گیرد که برای یافتن پدرش به ایتالیا سفر کند…

4.فیلم ایندیانا جونز و سرزمین جمجمه بلورین (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull)

فیلم های ایندیانا جونز

 • سال ساخت2008
 • کارگرداناستیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)
 • امتیاز آی ام دی بی6.2
 • مدت زمان122 دقیقه
 • بازیگران: هریسون فورد، کیت بلانشت، جان ریس-دیویس، جان هرت، شایا لباف

معرفی سری فیلم های ایندیانا جونز را با سرزمین جمجمه بلورین ادامه می‌دهیم. در سال 1957، دکتر ایرینا اسپالکو و کاروانی از ماموران شوروی که خود را به عنوان سربازان آمریکایی معرفی کرده‌اند، موفق می‌شوند که به یک پایگاه نظامی در صحرای نوادا نفوذ کنند. آنها ایندیانا جونز را دستگیر کرده و او را مجبور می کنند تا آنها را به سمت جعبه‌ای در منطقه Hangar 51 ببرد که بقایای موجودی فرازمینی که ده سال قبل در رازول، نیومکزیکو سقوط کرده بود را در آنجا نگه می‌دارند. جونز که قصد همکاری با این ماموران را ندارد، سعی می‌کند هرطوری که شده از دست آنها فرار کند…

5. فیلم ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت (Indiana Jones and the Dial of Destiny)

فیلم های ایندیانا جونز
 • سال ساخت2023
 • کارگردانجیمز منگولد (James Mangold)
 • امتیاز آی ام دی بی: 6.8
 • مدت زمان: 154 دقیقه
 • بازیگران: هریسون فورد، فیبی والر-بریج، مدس میکلسن، آنتونیو باندراس، جان ریس-دیویس

فهرستمان را با یکی از جدیدترن فیلم های ایندیانا جونز ادامه می‌دهیم. ایندیانا خود را در دوره جدیدی می‌بیند و به دوران بازنشستگی‌اش نزدیک می‌شود. حالا او با دنیایی که به نظر می‌رسد بسیار بزرگتر از قبل شده، دست و پنجه نرم می‌کند. اما برای جلوگیری از یک تهدید دیگر، ایندی باید کلاه خود را بر سر گذاشته و شلاقش را به دست بگیرد تا مطمئن شود که یک مصنوع باستانی و قدرتمند به دست فرد اشتباهی نیفتد.

گردانه سرنوشت فیلم جدید ایندیانا جونز است که در سال 2023 برای اولین بار در جشنواره فیلم کن به نمایش در آمد. این فیلم با استقبال نسبتا خوبی از سوی منتقدان مواجه شد اما در گیشه‌ها شکست خورد.

بازیگران فیلم های ایندیانا جونز

در ادامه نگاهی به بیوگرافی هنرپیشه های مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز خواهیم داشت.

هریسون فورد در نقش ایندیانا جونز

مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز

هریسون فورد (Harrison Ford) متولد 13 ژولای 1942، هنرپیشه آمریکایی است. فیلم هایی که فورد در آنها حضور داشته، بیش از 9.3 میلیارد دلار فروش داشته‌اند و از این حیث او در لیست پرفروش ترین بازیگران تاریخ قرار دارد. به غیر سری فیلم های Indiana Jones، فورد در سری فیلم هایی Star Wars هم از بازیگران اصلی بوده و در چندین فیلم از این سری حضور داشته. جورج لوکاس، فرانسیس فورد کاپولا، ریدلی اسکات و رومان پولانکسکی از جمله کارگردانانی هستند که هریسون فورد با آنها همکاری کرده است. Blade Runner و Blade Runner 2049، The Conversation، Heroes و Witness از دیگر آثار مشهور این هنرمند به حساب می‌آیند.

دنهلم الیوت در نقش مارکوس برودی ؛ از بازیگران فیلم ایندیانا جونز

مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز

دنهلم الیوت (Denholm Elliott) متولد 31 می 1922 و در گذشته 6 اکتبر 1992، هنرپیشه اهل بریتانیا بود. او در طول دوران بازیگری‌اش در بیش از 125 فیلم و سریال ایفای نقش کرد. الیوت برای فیلم A Room With a View کاندید جایزه اسکار شده بود و در سال های 1983، 1984 و 1985 برنده جایزه بفتا برای نقش مکمل شد و از این رو یکی به عنوان یکی از بهترین بازیگران نقش‌های مکمل شناخته می‌شود. از دیگر آثار مشهور او می‌توان به Trading Places، Defence of the Realm و A Private Function اشاره کرد.

دنهلم الیوت در فیلم‌های مهاجمان صندوق گمشده، آخرین جنگ صلیبی و همچنین ایندیانا جونز و سرزمین جمجمه بلورین به ایفای نقش مارکوس برودی پرداخت.

جان ریس-دیویس در نقش صلاح

مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز

جان ریس-دیویس (John Rhys-Davies) متولد 5 می 1944، هنرپیشه اهل ولز است. او با بازی در نقش صلاح در فیلم های ایندیانا جونز به شهرت رسید اما شاید بتوان گفت که ماندگار ترین نقش آفرینی دیویس، بازی در نقش گیملی در سری فیلم‌های The Lord of the Rings است. او سابقه کاندید شدن برای جایزه امی را نیز داشته. از دیگر آثار مشهور او می‌توان به The Living Daylights، Victor/Victoria و سریال The Untouchables اشاره کرد.

ریس-دیویس در فیلم‌های آخرین جنگ صلیبی، سرزمین جمجمه بلورین و گردانه سرنوشت به ایفای نقش صلاح پرداخته است.

شان کانری در نقش هنری جونز

فیلم های Indiana Jones

شان کانری (Sean Connery) متولد 25 آگوست 1930 و در گذشته 31 اکتبر 2020، هنرپیشه اهل اسکاتلند بود. او اولین بازیگری است که نقش جیمز باند را ایفا کرده و مشترکا در کنار راجر مور، با ۷ بار حضور در نقش جیمز باند از رکوردداران ایفای این نقش به شمار می‌آید. کانری در طول دوران بازیگری‌اش با کارگردانان بزرگی نظیر آلفرد هیچکاک، جان هیوستن و سیدنی لومت همکاری کرده. او برای بازی در فیلم The Untouchables موفق به کسب جایزه اسکار شد و دو جایزه بفتا و سه جایزه گلدن گلوب از دیگر افتخاراتی هستند که او کسب کرد. از دیگر آثار مشهور شان کانری می‌توان به The Man Who Would Be King، The Name of the Rose و The Hun for Red Octobor اشاره کرد.

کانری در آخرین جنگ صلیبی، سرزمین جمجمه بلورین و گردانه سرنوشت از مجموعه فیلم های ایندیانا جونز نقش پروفسور هنری جونز سینیور را ایفا کرد.

کیت بلانشت در نقش ایرینا اسپالکو

فیلم های Indiana Jones

کیت بلانشت (Cate Blanchett) متولد 14 می 1969، هنرپیشه استرالیایی کالکشن فیلم های ایندیانا جونز است. او از پر افتخارترین بازیگران نسل خودش محسوب می‌شود و تا به الان دوبار برنده جایزه اسکار، چهار جایزه بفتا و چهار جایزه گلدن گلوب شده است. او با بازی در نقش ملکه الیزابت در فیلم Elizabeth به شهرت رسید و بعد از آن نیز در سه‌گانه The Lord of the Rings نیز حضور داشت. بلانشت از جمله بازیگرانی است که هم در آثار مستقل و هم آثار بلاک باستری، بسیار موفق ظاهر شده. از دیگر آثار او می‌توان به The Aviator، I’m Not There، Blue Jasmine و The Curious Case of Benjamin Button اشاره کرد.

کیت بلانشت در فیلم سرزمین جمجمه بلورین به ایفای نقش ایرینا اسپالکو پرداخت.

مدس میکلسن در نقش یورگن ولر

فیلم های Indiana Jones

مدس میکلسن (Mads Mikkelsen) متولد 22 نوامبر 1965، هنرپیشه دانمارکی است. او با بازی در دو فیلم اول از سه‌گانه Pusher، توانست توانایی های خود در بازیگری را ثابت کرده و بعد با بازی در نقش منفی فیلم Casino Royale، به شهرت جهانی رسید. میکلسن در سال 2012 برای بازی در فیلم The Hunt توانست جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن را از آن خود کند و بعد از آن در سال 2013 با بازی در سریال Hannibal، یکی از ماندگارترین نقش‌های خودش را ایفا کرد.

از دیگر افتخارات مدس میکلسن، برنده شدن در بخش بازیگری The Game Awards برای بازی ویدئویی Death Stranding است. Rogue One، Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore و Another Round از دیگر آثار مشهور مدس میکلسن هستند. همچنین او در فیلم پنجم از مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز، حضور دارد.

نکات جالب سری فیلم های ایندیانا جونز

 • سریالی تحت عنوان The Young Indiana Jones Chronicles در بین سال های 1992 تا 1996 منتشر شد که در آن به داستان هایی مربوط به دوران کودکی ایندیانا جونز پرداخته شد.
 • از دیدگاه منتقدین، فیلم اول از مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز، با کسب نمره 85 از وبسایت Metacritic و نمره 96 از وبسایت Rotten Tomatoes، بهترین فیلم این فرنچایز است.
 • از بین فیلم های ایندیانا جونز، فیلم پنجم با بودجه ۲۹۵ میلیون دلاری پرخرج‌ترین فیلم این مجموعه است.
 • فیلم چهارم با فروش 790 میلیون دلاری، بهترین عملکرد را در بین فیلم های Indiana Jones در باکس آفیس داشته است.
 • ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت با ضرر 100 میلیون دلاری‌اش برای استودیو، به بزرگترین شکست تجاری دیزنی تبدیل شد.
 • جان ویلیامز، مسئولیت آهنگسازی همه فیلم‌های این فرنچایز را بر عهده داشته است و برای سه فیلم اول، کاندید جایزه بهترین موسیقی متن اسکار نیز شد.
 • فیلم های Indiana Jones در مجموع 14 بار کاندید جایزه اسکار شده‌اند که ۷ بار را توانستند از آن خود کنند.
 • اگر به مجموعه فیلمهای ایندیانا جونز علاقه‌مند هستید، می‌توانید به سراغ بازی‌های Tomb Raider و Uncharted بروید زیرا این بازی‌ها تاثیرات بسیاری از این سری فیلم‌ها گرفته‌اند.

سخن پایانی

ممنون از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید. در این مقاله به معرفی همه فیلم های Indiana Jones پرداختیم. آیا شما هم از طرفداران مجموعه فیلم Indiana Jones هستید؟ به نظر شما کدام عناوین را می‌توانیم بهترین فیلمهای ایندیانا جونز بدانیم؟‌ لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402