نگاهی بر بیوگرافی کامبیز دیرباز و مرور کارنامه هنری او

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کامبیز دیرباز یکی از مشهورترین بازیگران ایرانی محسوب می‌شود که تا کنون در فیلم و سریال‌های مختلف خوش درخشیده است و حال نیز او را با زخم کاری باری دیگر می‌بینیم. در ادامه مقاله پیش‌رو با بیوگرافی کامل کامبیز دیرباز همراه شما هستیم.

کامبیز دیرباز بازیگر سینما و تلویزیون کشور ایران متولد سال 1354 است. او بازیگری را از سال 1376 با تئاتر سیاوش خوانی شروع کرد. این هنرپیشه که فارغ‌التحصیل رشته نمایش از دانشکده هنرهای دانشگاه آزاد اسلامی است، در سال 1378 با فیلم دختران انتظار و سریال آژانس دوستی وارد سینما و تلویزیون شد. آقای دیرباز تا کنون برای فیلم دوئل برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده است و از معروف‌ترین آثار او باید به اخراجی ها، قفس طلایی و سریال نابرده رنج اشاره کنیم. این بازیگر اخیرا ایفاگر کاراکتر کلیدی مسعود طلوعی در سریال زخم کاری 2 بود و نقدهایی به شخصیت او شده که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم. در ادامه این مقاله پلازا با بیوگرافی کامبیز دیرباز همراه شما خواهیم بود.

فهرست مطالب:

اطلاعات شخصی کامبیز دیرباز

 • نام و نام خانوادگی: کامبیز دیرباز
 • تاریخ تولد: 12 شهریور 1354
 • محل تولد: تهران
 • سن کامبیز دیرباز: 48 سال
 • کامبیز دیرباز قد: 183 سانتی متر
 • وضعیت تاهل: متاهل (از سال 1387 تا کنون)
 • صفحه اینستاگرام کامبیز دیرباز: dirbaz_kambiz@

بیوگرافی کامبیز دیرباز

در ادامه این قسمت با زندگی نامه کامبیز دیرباز از کودکی تا ازدواج و فرزنددار شدنش همراه شما هستیم.

کودکی تا جوانی

زندگی نامه کامبیز دیرباز / اصالت کامبیز دیرباز

آقای دیرباز در دوازدهمین روز شهریور ماه سال 1354 به دنیا آمد. اگر درباره اینکه کامبیز دیرباز اصالتا اهل کجاست کنجکاو هستید، باید بگوییم که اصالت کامبیز دیرباز به تنکابن برمی‌گردد و تنها یک برادر به نام کسرا دارد. این بازیگر دیپلم خود را در رشته گرافیک گرفت اما به سبب علاقه‌اش به بازیگری در فوق برنامه‌های دبیرستان خود برای بازیگری تلاش کرد و نهایتا کنکور هنر داد. او سرانجام فارغ‌التحصیل لیسانس نمایش از دانشگاه آزاد تهران مرکز شد.

زندگی خصوصی کامبیز دیرباز

کامبیز دیرباز و همسرش هم دانشگاهی بودند. همسر این بازیگر در رشته ادبیات نمایشی تحصیل می‌کرد و آنها ملاقات‌های کوتاهی داشتند تا اینکه در تئاتر سیاوش‌خوانی، این بازیگر نقش سیاوش و همسرش نقش فرنگیس را بازی کردند. آقای دیرباز در این باره گفتند که همان تئاتر باعث به وجود آمدن عشق بین این زوج شده است. کامبیز دیرباز سرانجام در سال 1387 با همسرش ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دختری به نام نیاز است که در سال 1393 به دنیا آمد. همچنین همسر این بازیگر هم اکنون شغل معلمی را انتخاب کرده‌اند و در انتخاب نقش‌های مناسب نیز به آقای دیرباز مشاوره می‌دهند.

کامبیز دیرباز و همسرش / کامبیز دیرباز قد

زندگی شغلی کامبیز دیرباز

نوبت آن رسیده تا با مرور زندگی شغلی و کارنامه هنری این بازیگر، اطلاعات بیشتری درباره او به شما دهیم.

شروع فعالیت بازیگری

آقای دیرباز بازیگری را از تئاتر سیاوش‌خوانی در سال 1376 شروع کرد‌. او سپس دو سال بعد موفق شد در فیلم دختران انتظار ظاهر شود و در سریال آژانس دوستی بازی کند. این هنرپیشه تا سال 1380 دو سریال دیگر بازی کرد و در سال 1380 با فیلم نغمه قدم دیگری در عرصه بازیگری برداشت.

بیوگرافی کامبیز دیرباز ؛ آغاز دیده شدن‌ ها در زمینه بازیگری

سریال های کامبیز دیرباز / جدیدترین سریال کامبیز دیرباز

کامبیز دیرباز پس از نغمه در کار خود دو سال وقفه ایجاد کرد و با فیلم دوئل باری دیگر در سینما ظاهر شد و این بار به حدی درخشان بود که موفق شد صاحب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود. او سال بعد با ایفای نقش در سریال تب سرد، کاراکتر منفی و نامتعادل پیمان را به مخاطب نشان داد که توانست بسیار مورد استقبال قرار گیرد و او را معروف کند. این هنرپیشه در سال 1384 فیلم به نام پدر را بازی کرد و برای آن نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. فیلم‌های مقلد شیطان و سرگیجه آثار بعدی او بودند.

نادر ایرانی و مجید سوزوکی ؛ دو نقش آفرینی جذاب

یکی از کاراکترهایی که توسط این بازیگر ایفا و در ذهن مخاطبان هک شده، مجید سوزوکی در اخراجی‌ها است. مجید به حدی جذاب و بی‌ غل و غش بود که پس از اتفاقی که در فیلم برای او افتاد، مخاطبان بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند. در سال 1388 نیز او در سریال معروف در چشم باد، نقش نادر ایرانی را داشت که یکی از جذاب‌ترین و با سیاست‌‌ترین کاراکترهای تلویزیونی است. تا پایان دهه هشتاد این هنرپیشه چندین فیلم و سریال دیگر نیز بازی کرد.

بیوگرافی کامبیز دیرباز ؛ سینما و تلویزیون در دهه 90 و بعد آن

آقای دیرباز در دهه 90 در سینما حضور داشت اما کارهایش به پررنگی آثار اولیه نبودند او در این سال‌ها فیلم‌هایی نظیر شاباش، ساکن طبقه وسط، ماه گرفتگی، سوءتفاهم، تخته گاز، خروج و تک تیرانداز را بازی کرد. فیلم‌ حدود ۸ صبح که به کارگردانی منوچهر هادی و فیلم تمساح خونی که به کارگردانی جواد عزتی ساخته شده است، از جدیدترین فیلم‌های سینمایی این هنرپیشه محسوب می‌شوند. این بازیگر نقش کوتاهی در تمساح خونی داشت.

از سوی دیگر در دهه 90 تلویزیون برای او خوش یمن بود و در سال 1391 با سریال نابرده رنج و نقش اسد پنبه چنان خوش درخشید که مخاطبان تحت تاثیر شخصیت او و پایانش در سریال قرار گرفتند. او در سال 1394 با تغییری محسوس در سریال میکائیل حضور داشت که با استقبال زیادی روبه‌رو شد و در سریال‌های پشت بام تهران و زیر پای مادر بسیار خوش درخشید. کامبیز دیرباز تا پایان این دهه دو سریال خوب دیگر به نام‌های شرایط خاص و گاندو نیز در کارنامه خود داشت. آقای دیرباز در دهه جدید اثری تلویزیونی در کارنامه خود ثبت نکرده است.

زندگی شغلی کامبیز دیرباز / جدیدترین سریال کامبیز دیرباز

کامبیز دیرباز در شبکه نمایش خانگی و مجری‌گری

در دهه جدید، بیشتر این بازیگر را در شبکه نمایش خانگی دیدیم‌. او در مسابقه‌های شب‌های مافیا و پدر خوانده 1 به عنوان گرداننده و مجری حضور داشت (پیش از آن نیز با برنامه دست فرمون مجری‌گری را تجربه کرده بود) و مخاطبان از عملکرد این بازیگر راضی بودند. کامبیز دیرباز باری دیگر در سال 1402 با پدر خوانده 2 در شبکه نمایش خانگی حضور پیدا کرد و مجری‌گری آن را برعهده گرفت. او یکی از بهترین گرداننده‌های برنامه‌های مافیایی محسوب می‌شود که مخاطبان واکنش‌های مثبتی به حضورش در شب‌های مافیا، پدر خوانده 1 و 2 نشان دادند. او همچنین قرار است تا باری دیگر در فصل جدید پدرخوانده حضور داشته باشد.

جدیدترین سریال کامبیز دیرباز

حضور بعدی او در سال 1402 و شبکه نمایش خانگی سریال زخم کاری ۲: بازگشت بود. آقای دیرباز در این اثر نقش مسعود طلوعی را بازی می‌کند و از جانب برخی از مخاطبان مورد تحسین قرار گرفته است، برخی دیگر از مخاطبان معتقدند که این نقش باید به امیر اقایی واگذار می‌شد و کامبیز دیرباز انتخاب مناسبی نیست. آنها آقای دیرباز را بازیگر خوبی می‌‌دانند اما حس می‌کنند طلوعی،شخصیت قدرتمند و مبهم فصل اول، باید ابهت بیشتری داشته باشد که کاریزما، چهره و استیل آقای دیرباز کمتر به این شخصیت شباهت دارد. به هر حال جدیدترین سریال کامبیز دیرباز، زخم کاری 2، با حضور این بازیگر بسیار پرطرفدار شد و بازی قابل قبولی را از او در سریال دیدیم اما باز هم انتظارات از این هنرپیشه بالاست.

فیلم های کامبیز دیرباز

فیلم های کامبیز دیرباز / آخرین فیلم کامبیز دیرباز

سال تولیدفیلم
1378دختران انتظار
1380نغمه
1382دوئل
1382گرداب
1384به نام پدر
1385مقلد شیطان
1385سرگیجه
1385اخراجی ها
1387یک گزارش واقعی
1387کلبه
1387عیار ۱۴
1387انعکاس
1388شرط اول
1389قفس طلایی
1391شاباش
1391خاکستر و برف
1393ساکن طبقه وسط
1393یک خواب راحت
1395ماه گرفتگی
1396سوءتفاهم
1396جنون
1397تخته گاز
1397آینده
1398خروج
1399تک تیرانداز
1400۲۸۸۸
1401حدود ۸ صبح
1402خانه خاکستری (فیلم کوتاه)
1402تمساح خونی

سریال های کامبیز دیرباز در تلویزیون

تئاترهای کامبیز دیرباز / جدیدترین سریال کامبیز دیرباز

سال پخشنام سریال
1378آژانس دوستی
1379همسفر
1380رستوران خانوادگی
1383تب سرد
1386پریدخت
1388-1389در چشم باد
1391نابرده رنج
1392بوی باران
1393کیفر
1394آقا و خانم سنگی
1394میکائیل
1394پشت بام تهران
1395-1396زیر پای مادر
1398شرایط خاص
1398دست فرمون (مجری)
1398گاندو

آثار شبکه نمایش خانگی کامبیز دیرباز

سال پخشنام اثر
1388کیلومتر ۱۴ (اپیزود اول)
1388کیلومتر ۱۴ (اپیزود دوم)
1388بی کسی
1388سر سپرده
1391قصه خاطره
1392شام ایرانی
1397۱۳ شمالی
1397رالی ایرانی ۲
1399آقازاده
1400شب‌های مافیا
1401پدر خوانده
1402زخم کاری ۲: بازگشت
1402پدر خوانده ۲
1402۲شات

تئاترهای کامبیز دیرباز

سال اجرانام تئاتر
1378سیاوش خوانی
1386یک زن یک مرد
1396شهید محمد جهان آرا (سومین حلقه از تریلوژی پرتره نگاری‌های جنگ)
1398ماربازی

جوایز و افتخارات کامبیز دیرباز

آقای دیرباز تا کنون علیرغم نقش‌آفرینی‌های جذابش تنها توانسته سه عنوان جایزه در کارنامه خود داشته باشد که یکی را برنده و دوتای دیگر را نامزد شده است. در جدول زیر جوایز او را مشاهده می‌کنید.

سالعنوان جایزهفیلموضعیت
1382سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرددوئلبرنده
1384سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مردبه نام پدرنامزد
1387سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مردعیار ۱۴نامزد

حواشی کامبیز دیرباز

آقای دیرباز در یکی از مصاحبه‌های خود گفت که دوست ندارد در حاشیه باشد و از آن دوری می‌کند. در ادامه زندگینامه کامبیز دیرباز با چند حاشیه او همراه شما هستیم.

حاشیه آقای دیرباز و ریحانه پارسا

این بازیگر در یکی از مصاحبه‌های خود که درباره سریال آقازاده بود، در پاسخ به مجری که سوالی درباره خانم پردیس پورعابدینی پرسید، اظهار داشت که خانم پورعابدینی بازیگری نیست که خودش را گم کند. همین سخن او در فضای مجازی سر و صدا کرد که منظور او ریحانه پارسا (بازیگر سریال پدر) است و خانم پارسا نیز به آن واکنش نشان داد. کامبیز دیرباز سپس طی یک استوری اعلام کرد که این حرف‌ها به بازیگر مذکور ربطی نداشته و از اظهار نظر ناخواسته خود عذرخواهی کرد.

تحریف سخنان او در دورهمی

حواشی کامبیز دیرباز / نقش های کامبیز دیرباز

اودر یکی از قسمت‌های دورهمی حضور داشت و وقتی آقای مهران مدیری از او درباره اینکه کدام یک از نقش های کامبیز دیرباز برای او جذاب نبوده و از بازی در آنها پشیمان است پرسید، پاسخ داد که آن فیلم سرگیجه است. اما برخی شیطنت کرده و در فضای مجازی نام اخراجی‌ها را نیز در کنار آن آوردند. آقای دیرباز نیز در پاسخ واکنش نشان داد و گفت سخنانش تحریف شده است.

ماجرای آقازاده

این بازیگر در زمان تولید سریال آقازاده، مدتی با تیم سازنده به مشکل خورد و مدتی سر صحنه فیلمبرداری حاضر نشد. کامبیز دیرباز درباره این اتفاق گفت که اشتباه از خودش بوده که این نقش را انتخاب کرده بود. زیرا او اهدافی برای خودش گذاشته بود و نمی‌خواست نقشی مکمل و درجه سه، چهار بازی کند. آقای دیرباز چون کل فیلمنامه را برای انتخاب نقش نخوانده بود، با چیزی فرای انتظارش روبه‌رو شد و در نهایت این اتفاق باعث دلخوری‌هایی شده بود که بعدها بین او و عوامل آقازاده حل شد.

ناراحتی شدید از علیرضا بیرانوند

این بازیگر طرفدار پرسپولیس است و پس از اینکه شایعه رفتن علیرضا بیرانوند به استقلال را شنید، با گذاشتن پستی از کیوون (زورگیر شب‌های برره) در زیر آن کلمات عقاب پولکی را نوشت. پس از اینکه شایعات تکذیب شدند و بیرو با پرسپولیس قرارداد بست، او این پست را پاک کرد.

حقایق پنهان کامبیز دیرباز

در ادامه با چند حقیقت جالب درباره آقای دیرباز همراه شما هستیم.

 • کامبیز دیربار به خانه و خانواده اهمیت زیادی می‌دهد. به طوری که برای دور نبودن از همسر و فرزندش، چندین پروژه را رد کرد.
 • کامبیز دیرباز پرسپولیس را بسیار دوست دارد و طرفدار دو آتشه این تیم است. او با سام درخشانی درباره پرسپولیس و استقلال کری خوانی‌های زیادی می‌کرد.
 • کامبیز دیرباز، سام درخشانی و پژمان بازغی دوستان صمیمی یکدیگر بودند و خود را سه تفنگدار می‌نامیدند. البته آقای درخشانی در یک مصاحبه گفت که در حال حاضر روابطشان کمرنگ‌تر شده است.
 • مدتی یک عکس از ویلای کامبیز دیرباز در اینترنت دست به دست می‌شد که بسیار شیک و مجلل بود.
 • او یک آموزشگاه بازیگری به نام بازی‌کده در رشت تاسیس کرد و گفت قصد دارد آن را به تهران منتقل کند.
 • این بازیگر کافه رستورانی به نام باس را در محله جردن تهران تاسیس کرد.
 • کامبیز دیرباز درباره خود گفت که بسیار خجالتی است.
 • این هنرپیشه گفت که بازیگری برای او خاص است و در آن الگویی ندارد.
 • او برای ایفای نقش میکائیل در سریال میکائل بیش از 25 کیلوگرم وزن کم کرد.
 • درباره قد و وزن کامبیز دیرباز باید بگوییم او 183 سانتی‌متر قد دارد و وزن او حدودا نزدیک 90 کیلوگرم است. البته وزن معقوله متغییری محسوب می‌شود.
 • کامبیز دیرباز چپ دست است.
 • او علاوه بر فوتبال، کشتی و والیبال را نیز بسیار دنبال می‌کند.
 • او عاشق فرزند دختر است و به نظرش دخترها به پدر و مادر وفادارتر هستند.
 • از بین همکاری‌های خود با سعید نعمت‌الله، او هر سه نقش قیاص، خلیل و میکائیل را دوست داشته و به عقیده خود با آقای نعمت‌الله زاویه نگاه مشترک دارد.
همچنین بخوانید :

آلبوم عکس کامبیز دیرباز

در آخرین بخش این مقاله با چند عکس زیبا از آقای دیرباز همراه شما هستیم.

کلام آخر

با بیوگرافی کامبیز دیرباز همراه شما بودیم و سعی کردیم جزئیات زندگی این هنرپیشه را به طور کامل برای شما شرح دهیم. چندی پیش او تصویری از فیلم خانه خاکستری اثر بهرام افشاری را در صفحه خود قرار داد و از فیلم کوتاه جدید خود، رونمایی کرد. نظر شما درباره کامبیز دیرباز چیست؟ بهترین نقش‌آفرینی او را کدام شخصیت می‌دانید؟ آیا با ایفای نقش او به عنوان طلوعی در زخم کاری 2 موافق هستید؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید. از همراهی شما متشکریم.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402