В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. Immediate Spike

آموزش نحوه رفع ارور The Disk is Write Protected

آموزش رفع ارور the disk is write protected
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از خطاهایی که ممکن است زمان نیاز به فلش مموری یا مموری کارت با آن مواجه شوید خطای Write protection است. در این مطلب با آموزش نحوه رفع ارور The disk is write protected، همراه ما باشید.

د ر صورت مواجهه با کارت حافظه SD یا فلش مموری قفل‌شده چه می‌کنید؟ اگر نتوانید خطای موجود را برطرف کنید علاوه بر فلش مموری یا ‌کارت حافظه خود باید با اطلاعات روی آنها هم خداحافظی کنید. پس بهترین کار این است که بیاموزید برای رفع خطای write protection چه کاری باید انجام دهید. در ادامه با آموزش رفع ارور The disk is write protected با پلازا همراه باشید.

فهرست مطالب

آموزش رفع ارور The disk is write protected

در این قسمت برای رفع مشکل write protected مموری کارت، چندین راه‌حل مختلف را آموزش خواهیم داد.

1. اسکن فلش درایو جهت ویروس یابی؛ نحوه رفع خطای write protection

هر زمانی که یک فلش را به کامپیوتر خود متصل می‌کنید حتماً باید توسط آنتی‌ویروس اسکن شود خصوصاً اگر قبلاً آن فلش را بر روی دستگاه‌های دیگر و کامپیوترهای عمومی استفاده کرده باشید. در بعضی آنتی ویروس‌ها امکان اسکن خودکار حافظه جانبی متصل شده به کامپیوتر وجود دارد، در غیر این صورت می‌بایست به شکل دستی این کار را انجام دهید. به این دلیل که در بسیاری از مواقع ویروس‌ها حافظه فلش را پر از فایل‌های بیهوده می‌کنند که می‌تواند منجر به بروز ارور Write Protected گردد و انجام عملیات پاکسازی راه حل این مشکل است.

write protected

اگر پس از اسکن فلش، ویروسی یافته و پاکسازی شد توصیه می‌شود یک اسکن کلی را نیز جهت دفع خطرات احتمالی از کامپیوتر خود اجرا نمایید.

2. بررسی فیزیکی فلش مموری

بر روی بعضی از فلش مموری‌ها یا کارت‌های حافظه، یک سوئیچ برای فعال کردن حالت Write Protect وجود دارد که ممکن است به‌طور سهوی خود شما آن را دستکاری کرده باشید. بنابراین به راحتی و با برگرداندن آن به حالت اولیه می‌توانید از شر این مشکل خلاص گردید. البته امروزه کمتر فلشی یافت می‌شود که دارای دکمه فیزیکی برای قفل کردن باشد.

Write Protection

 

خطای write protected فلش

گام 1

کارت SD را قرار دهید. کارت حافظه SD را به شکلی که برچسب آن به سمت بالا باشد روی یک سطح صاف قرار دهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا سوییچ قفل آن را پیدا کنید.

 • اگر از کارت SD میکرو یا مینی استفاده می‌کنید، آن را درون یک آداپتور کارت حافظه SD قرار دهید و آداپتور را به‌صورتی روی یک سطح صاف قرار دهید که برچسب آن به سمت بالا باشد.

خطای write protect

گام 2

سوییچ قفل را پیدا کنید. باید در بالای سمت چپ کارت SD باشد.

 • سوییچ قفل معمولاً یک زایده کوچک سفید یا نقره‌ای رنگ است که از سمت چپ کارت حافظه SD بیرون زده است.

خطای write protected در فلش

گام 3

قفل کارت SD را باز کنید. سوئیچ قفل را به سمت اتصال‌های طلایی‌رنگ در پایین کارت SD بکشید. این کار write protection کارت حافظه SD را خاموش می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا فایل‌ها و داده‌های مورد نظرتان را روی کارت ذخیره کنید.

3. اطمینان حاصل کردن از پر نبودن فلش درایو

راه بعدی که در این آموزش حل خطای the disk is write-protected در فلش مموری به آن می‌پردازیم، مربوط به حافظه خود فلش است. اگر ظرفیت حافظه فلش شما تکمیل باشد نیز امکان نمایش پیغام write protected وجود دارد. برای بررسی وضعیت حافظه فلش خود می‌توانید با باز نمودن Windows Explorer و جستجو در قسمت My PC لیستی از تمامی درایوهای متصل به سیستم را مشاهده نمایید و با راست کلیک و انتخاب گزینه Properties از حجم خالی آن باخبر شوید.

write protected

بنابراین توصیه می‌شود هرگز تمامی ظرفیت فلش خود را از اطلاعات مختلف پر نکنید زیرا این کار می‌تواند مشکل رایت پروتکت را به یک ارور دائمی برای فلش شما تبدیل کند.

4. چک کردن دسترسی‌های فلش

در بخش Properties درایو خود می‌توانید مطمئن شوید که اجازه دسترسی به درایو را دارید یا خیر. برای انجام این کار کافی است به زبانه Security بروید و پس از انتخاب Everyone، مطمئن شوید که یک علامت تیک روبه‌روی Write قرار دارد.

آموزش رفع ارور the disk is write protected

در غیر این صورت روی Edit کلیک کرده و پس از تیک زدن گزینه Write در ستون Allow، روی OK کلیک کنید. لازم به ذکر است که در صورتی که زبانه Security را پیدا نمی‌کنید، فلش یا درایو شما با فایل سیستم FAT32 یا exFAT فرمت شده است و نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

5. اصلاح فایل باعث و بانی بروز مشکل؛ آموزش رفع ارور the disk is write protected

این احتمال نیز وجود دارد که تنها یکی از فایل‌های موجود در فلش به علت تیک داشتن گزینه read-only ( با راست کلیک بر روی فایل و انتخاب گزینه Properties می‌توان از وجود یا عدم وجود تیک بر روی این گزینه اطلاع حاصل کرد) و یا داشتن نام بسیار طولانی (بیش از 255 کاراکتر) سبب بروز این پیغام خطا شود. برای حل مشکل write protected فلش مموری می‌توان این فایل را حذف کرد.

write protected

البته غالباً پاک کردن چنین فایل‌هایی به این سادگی‌ها نیست و اجرای فرمان‌هایی در محیط MS-DOS را می‌طلبد.

6. استفاده از محیط Command Prompt؛ آموزش رفع ارور the disk is write protected

یکی از راه‌های موثر برای حل این مشکل، کمک گرفتن از CMD است. با اجرای دستوراتی در این محیط می‌توانید در بسیاری از مواقع مشکل رایت پروتکت را برطرف کنید.

نحوه رفع خطای write protection از طریق CMD کمی پیچیده‌تر است و نیاز به دقت بیشتری دارد.

گام 1

اطمینان حاصل کنید که از یک حساب ادمین استفاده می‌کنید. برای باز کردن ابزار Disk Partition باید در اکانت admin باشید. این ابزار برای رفع خطای write protection از کارت حافظه SD شما استفاده می‌شود.

رفع خطای write protect فلش

گام 2

کارت SD را به رایانه وصل کنید. اگر رایانه شما دارای کارت‌خوان حافظه SD است، باید برچسب کارت بالا باشد و اتصالات طلایی ابتدایش داخل کارت‌خوان SD باشد.

 • اگر رایانه شما کارت‌خوان نداشته باشد برای این کار به یک آداپتور USB کارت حافظه SD نیاز خواهید داشت.

رفع خطای write protected فلش مموری

گام 3

Start را باز کنید. روی نماد ویندوز در گوشه پایین سمت چپ صفحه نمایش کامپیوتر کلیک کنید.

خطای disk write protected

گام 4

Command Prompt را باز کنید. Command Prompt را تایپ کرده، سپس کلیک کنید. Command Prompt در بالای منوی Start ظاهر می‌شود.

پیغام خطای write protect

گام 5

دستور Disk Partition را وارد کنید. در Command Prompt تایپ کنید Diskpart و کلید Enter را فشار دهید.

فلش مموری قفل شده

گام 6

وقتی از شما خواسته شد، روی دکمه Yes کلیک کنید. با انجام این کار، تصمیم شما تأیید شده و پنجره Disk Partition که مشابه پنجره Command Prompt است، باز خواهد شد.

فرمت فلش مموری قفل شده

گام 7

لیست دیسک‌های رایانه‌تان را ببینید. برای این کار، پس از تایپ list disk، کلید Enter را فشار دهید.

تعمیر فلش مموری قفل شده

گام 8

شماره کارت حافظه SD خود را تعیین کنید. می‌توانید با جستجوی ظرفیت ذخیره‌سازی کارت SD خود (بر حسب مگابایت یا گیگابایت) در ستون Size، آن را پیدا کنید؛ در سمت چپ همان ردیف، عدد سمت راست Disk، شماره کارت SD شما است.

 • به‌عنوان مثال، اگر Disk 3 اندازه فضای ذخیره‌سازی باقی‌مانده کارت حافظه SD شما را نمایش می‌دهد، شماره کارت SD شما “3” است.
 • بالاترین دیسک (Disk 0) همیشه هارد درایو داخلی کامپیوتر شما خواهد بود.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده (write protection)

گام 9

کارت SD خود را انتخاب کنید. تایپ کنید select disk number و به‌جای number شماره دیسک مرتبط با کارت حافظه SD را تایپ کنید، سپس کلید Enter را فشار دهید. با این کار می‌توانید به ابزار Disk Partition بگویید که دستور بعدی را روی کارت SD شما اعمال کند.

 • به‌عنوان مثال، اگر کارت حافظه شما در لیست دیسک‌های رایانه‌تان به عنوان Disk 3 قرار دارد، در اینجا باید select disk 3 را تایپ کنید.

رفع مشکل فلش مموری قفل شده

گام 10

ویژگی read only را پاک کنید. تایپ کنید attributes disk clear readonly و کلید Enter را فشار دهید. شما باید در پنجره زیر مکان‌نمای خود متن Disk attributes cleared successfully را مشاهده کنید که نشان می‌دهد کارت حافظه SD شما دیگر write-protected نیست.

7. رجیستری ویندوز؛ آموزش رفع ارور the disk is write protected

چنانچه روش‌های مورد اشاره فوق برای حل خطای write protected فلش کارساز واقع نشدند، هنوز جای امید وجود دارد و روش بعدی ورود به رجیستوری ویندوز است. اما از طریق رجیستری چگونه Write protection را برداریم؟

برای اینکار عبارت regedit را در قسمت Run تایپ و اجرا نمایید. سپس در پنجره باز شده و از طریق رجیستری

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentcontrolSet\Control\StorageDevicePolicies

نحوه رفع خطای write protection

عبارت WriteProtect را بیابید. در صورتی که موفق به یافتن آن شدید با دابل کلیک بر روی آن پنجره زیر باز می‌شود:

Edit DWORD (32-bit) Value

در این پنجره می‌توانید عدد 1 یا 0 را  تعیین نمایید که 1 به منزله فعال بودن حالت Write Protect و 0 به منزله غیرفعال بودن آن است. بنابراین عدد 0 را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک نمایید. در پاره‌ای از اوقات این احتمال وجود دارد که با عبارت WriteProtect برخورد نکرده و قادر به تنظیم عدد آن نباشید. لذا در چنین مواقعی می‌بایست خودتان یک کلید رجیستری برای آن ایجاد نمایید. البته چنانچه تمایلی به دستکاری رجیستری ویندوز ندارید می‌توانید این روش را نادیده گرفته و به سراغ آخرین راه حل یعنی فرمت کردن فلش بروید.

8. فرمت کردن فلش مموری؛ نحوه رفع خطای write protection

نکته: ابتدا اطمینان حاصل نمایید که از کلیه اطلاعات موجود بر روی فلش خود نسخه پشتیبان (back up) تهیه نموده‌اید زیرا با فرمت کردن تمامی آن‌ها پاک خواهند شد.

Write Protection

فرمت کردن آخرین تیر چله کمان شما برای بازگرداندن قابلیت خواندن و نوشتن اطلاعات به فلش است. برای این کار می‌توانید با راست کلیک بر روی درایو فلش خود دستور فرمت را اجرا نمایید. بهتر است تیک گزینه Quick Format را بردارید تا این عمل با عمق بیشتری انجام شود. در اکثر اوقات چنانچه فلش دچار آسیب فیزیکی نشده باشد با فرمت کردن، مجدداً قابل استفاده خواهد شد (البته اگر ویندوز قادر به انجام عمل فرمت بر روی فلش Write Protected نباشد می‌توان از نرم‌افزارهای جانبی از جمله TestDisk برای این کار استفاده کرد).

سخن پایانی

با استفاده از روش‌های ذکر شده در این مقاله آموزش رفع ارور the disk is write protected، می‌توانید این خطا را در کارت SD و فلش مموری برطرف کنید. آیا شما تاکنون با این خطا روبرو شده‌اید؟ در صورتی که با نحوه دیگری برای رفع خطای write protection آشنا هستید، تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
avatar
Amir
.
27 مرداد 1402، 17:57
پاسخ
0
0
عالی بود.
avatar
سامان دبیرآذر
.
15 مرداد 1402، 18:33
پاسخ
0
0
از روش 6 استفاده کردم و مشکل ReadOnly رفع شد.متشکرم :)
avatar
مهرداد ک
.
11 خرداد 1402، 09:10
پاسخ
0
0
من از روش 6 استفاده کردم هارد یک ترابایتیم نجات پیدا کرد دمت گرم
avatar
Sa
.
18 آذر 1399، 15:01
پاسخ
0
2
سلام دستتون درد نکنه.من مشکلم با کارت حافظه میکرو هست،بعد مرحله ای که listdiskرو وارد کردم فقط خود سیستم لپتاپ شناسایی شد و کارت حافظم اصلا تو لیست نبود ک بتونم انتخابش کنم.میشه کمک کنید؟؟باید چیکار کنم؟و بعد اینکه بعد از اینکار فایل های sdcard پاک میشن؟؟
avatar
aliwwwmo
.
15 اسفند 1396، 14:31
پاسخ
0
0
داداش واقعا ممنون مشکلم حل شد قسمت 4 کمک کرد خیلی درگیرش بودم
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402